Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - فقه ورزش مستقل و دارای نظام و احکام خاص است
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ Sunday, December 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۲۲:۴۰
شناسه خبر: ۵۸۸۸۶۱
 
حجت الاسلام محمدی:
فقه ورزش مستقل و دارای نظام و احکام خاص است
پژوهشگر فقه و حقوق جامعه المصطفی با اشاره به این که تعریف فقه ورزش به شناخت درست فقه و ورزش به صورت مستقل بر می گردد، گفت: فقه ورزش یک فقه مستقل و دارای نظام و احکام خاص است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، نشست علمی هم اندیشی یک روزه «فقه ورزش؛ ماهیت و ضرورت» ظهر امروز از سوی گروه حقوق پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با حضور اساتید و صاحبنظران حوزه فقه و حقوق برگزار شد.

حجت الاسلام سید باقر محمدی پژوهشگر فقه و حقوق جامعه المصطفی العالمیه در این نشست با اشاره به ضرورت فقه مضاف و فقه ورزش اظهار داشت: بحث فقه ورزش و شناخت آن و همچنین تعریفی که از فقه و ضرورت آن در فقه مضاف مطرح شده  کارگشا است.

وی افزود: نکته مهمی که وجود دارد این است که آیا ضرورت دارد که فقه ورزش نیز به تقسیم بندی انواع فقه اضافه شود یا خیر؟ چراکه این دغدغه جدی است که هر روز می بینیم فقه های جدیدی اضافه می شود.

این پژوهشگر حوزوی تصریح کرد: در مورد ضرورت آن باید گفت که اصل پرداختن به این مباحث قابل انکار نیست ولی نکته این است که آیا فقه به مثابه یک علم ظرفیت های این تقسیمات را دارد یا ندارد؟ یعنی وقتی گرایش های مختلفی در مورد فقه گسترش پیدا کرده است، بر اساس چه نظامی این فقه ها تقسیم بندی شده است؟ که ما باید در این زمینه الگویی ارائه بدهیم که جامع باشد.

وی با تأکید بر این که باید منظومه کاملی از فقه ارائه کنیم، خاطرنشان کرد: ما بعد از تببین نقشه جامع باید ببینیم آیا فقه ورزش در آن نقشه جامع تعریف شده است یا خیر؟ فقه ورزش چه تعاملی با فقه اجتماعی یا فقه پزشکی یا سلامت دارد؟ همه این بحث ها باید انجام شود.

حجت الاسلام محمدی تصریح کرد: می طلبد که حوزه تمام امکانات و ظرفیت های خود را بسیج کند تا خود فقه را به عنوان یک حقیقتی که برای یک فرد حوزوی لازم است بشناسد و تقسیم جامعی که نظم منطقی که برای آن حکم فرما است ارائه کند.

وی با بیان این که این تداخل فقه ها در فقه ورزش نیز باید حل شود، ابراز داشت: باید نگاه دقیقی به فقه داشته باشیم و تقسیم بندی درستی ارائه بدهیم، سؤال مهم این است که فقه تا کجا باید تقسیم شود؟ برخی اعتقاد دارند که مسائلی مثل فقه اقتصاد یا فقه ورزش یا امثال آن مضاف و مضاف الیه و برخی می گویند که موصوف و صفت است.

این پژوهشگر فقه و حقوق ادامه داد: مشهور این است که این دو موصوف و صفت هستند و صفت یک اقتضایی در ورزش ایجاد می کند ولی اگر مضاف الیه باشد، این اقتضاء وجود نخواهد داشت، ولی به نظر می رسد اگر مضاف و مضاف الیه هم باشد لامحاله روش شناسی متفاوتی ایجاد می کند و ما نمی توانیم از تأثیرت مضاف الیه بر مضاف چشم پوشی کنیم.

وی یادآور شد: به عنوان مثال ما وقتی وارد فقه معاملات می شویم با روش فقه عبادات فرق می کند، در عبادات نصوصی داریم که در فقه وجود ندارد یا در فقه معاملات قواعد عقلایی بیشتر است.

پژوهشگر حوزوی با اشاره به لزوم تعریف و جایگاه فقه ورزش خاطرنشان ساخت: تعریفی که از فقه ورزش می توانیم بیان کنیم برمی گردد به تعریف ما از فقه و تعریف ما از ورزش؛ وقتی فقه را تقسیم می کنیم باید اقتضائات آن در نظر بگیریم چون سیاست و عبادت و ورزش هریک علم جدایی است که نباید موجب شود که تعریف های اساسی و اولیه در مبانی فقه تأثیر بگذارد، در حالی که به عنوان مثال گاهی اوقات این غفلت در فقه اقتصاد موجب شد که ما متأثراز مبانی اقتصادی موجود، فقه را چیدمان کنیم.

وی با تأکید بر این که فقه دستیابی به احکام شرعیه از طریق ادله تفصیلی است، ابراز داشت: این یک نگاه بسیط به فقه است؛ سؤالات متفاوتی در تعریف فقه وجود دارد از جمله این که فقه مخصوص افعال جوارحی است یا شامل جوانحی هم می شود؟ اگر شامل افعال جوانحی هم بشود اخلاق ورزشی هم داخل فقه ورزش می شود ولی اگر مستقل باشد یعنی فقه صرفا گزاره های انشائی را تعریف و اخلاق گزاره های توصیفی را بیان کند با هم ارتباطی نخواهند داشت.

حجت الاسلام محمدی تصریح کرد: مراد از فقه، فقه استنباطی است یا استکشافی؟ در نگاه سابق استنباطی بود که با احکام فرقی ندارد ولی در نگاه جدید استکشافی است یعنی ما در این نگاه در فقه به دنبال کشف نظام ها هستیم، چون امروز نگاه این است که فقه صرف بیان احکام نیست بلکه یک نظام منسجمی است که مؤلفه های متفاوتی دارد که هر یک با هم ارتباط های مشخص و دقیقی دارد.

وی در ادامه با بیان این که برخی معتقد که فقه ورزش متکفل فقه تریبتی است، ابراز داشت: برخی فقه را زیرمجموعه فقه جهاد، برخی سلامت و برخی تربیت قرار می دهند، اما نگاه جدید در فقه ورزش به وجود آمده که معتقد است ورزش خود یک فقه مستقل است نه فقه تربیت یا نظامی یا جهاد یا سلامت که با توجه به تأثیراتی که ورزش می تواند بر جامعه بگذارد دارای احکام و قواعدی می شود./1330/پ۲۰۲/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۲۰:۳۶
رییس المصطفی با تبیین بایسته های پژوهش مطرح کرد؛
از لزوم اولویت بندی در نیازها تا تقسیم کار مراکز پژوهشی
رییس جامعه المصطفی(ص) العالمیه با بیان این که جامعه الصطفی(ص) در حوزه های تخصصی نسبت به سایر مراکز علمی پیشگام است، گفت: امروز متون آموزشی داریم که در مراکز مشابه مورد تأسی قرار گرفته و از آن ها ب...
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۹:۴۰
نگاهی به دستاوردهای پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه
معاون پژوهش جامعه المصطفی(ص) العالمیه به ارائه گزارشی از دستاوردهای پژوهشی جامعه المصطفی(ص) پرداخت و این نهاد علمی را از ثمرات ارزشمند انقلاب اسلامی خواند.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۹:۳۵
با حضور حجت الاسلام والمسلمین عباسی؛
نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی المصطفی افتتاح شد
مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی جامعه المصطفی(ص) العالمیه با حضور حجت الاسلام والمسلمین عباسی در قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۹:۳۰
آیین بزرگداشت هفته پژوهش در مرکز آموزش های تخصصی فقه برگزار می شود
معاون پژوهش مرکز آموزش های تخصصی فقه از برگزاری آیین بزرگداشت هفته پژوهش و تقدیر از فعالان پژوهشی و ارائه آثار این مرکز با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین مبلغی خبر داد .
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۴:۲۵
حجت‌الاسلام والمسلمین حصاری خبر داد؛
مرکز مشاوره پژوهش حوزه علمیه خواهران افتتاح می‌شود
معاون پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در پایان از افتتاح مرکز مشاوره پژوهش با مرکزیت قم خبر داد و گفت: بازگرداندن آثار علمی قدیم به چرخه علمی از اهم اهداف سند چشم‌انداز معاونت پژوهش حوزه علم...
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۴:۰۹
در همایش تجلیل از۵۰ قانون پژوه دینی مطرح شد؛
گزارشی از فعالیت های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس
حجت الاسلام والمسلمین مبلغی در همایش تجلیل از ۵۰ قانون پژوه دینی به تشریح فعالیت های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس پرداخت.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۴:۰۱
حجت الاسلام والمسلمین لک زایی خبر داد؛
آماده سازی بیش از ۲۱۰ اثر پژوهشی از سوی دفتر تبلیغات در طول یک سال
معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به توانمندسازی علوم اسلامی و اسلامی سازی علوم انسانی به عنوان رویکرد این مرکز از آماده سازی بیش از ۲۱۰ اثر پژوهشی از سوی دفتر تبلیغات آذرماه سال گذشته تا آذرم...
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۳:۴۵
پاسخ دبیر شورای عالی به هجمه ها علیه حوزه و روحانیت؛
حوزه بالنده است؛ چشم ها را باید باز کرد
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه از آن دسته افرادی که کارآمدی حوزه را نادیده می گیرند انتقاد کرد و از آنان خواست چشم های خود را باز کنند و دستاوردهای متعدد علمی و پژوهشی حوزه را بینند.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۳:۳۶
با شعار اسلامی سازی علوم انسانی و توانمند سازی علوم اسلامی؛
چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دفتر تبلیغات آغاز به کار کرد
مراسم افتتاحیه آغاز چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی با رونمایی از ۲۱۰ اثر پژوهشی و فناوری و با سخنرانی آیت الله حسینی بوشهری برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۳:۱۲
مدیر حوزه های علمیه:
سند ۵ ساله حوزه از سال ۹۸ اجرا می شود| در همه ابواب فقه باید به مسائل جدید پرداخته شود
آیت الله اعرافی از اجرای سند ۵ ساله حوزه علمیه در سال ۹۸ خبر داد و گفت: این سند با فعالیت بیش از ۲۰۰ متخصص در مدتی بیش از یک سال تدوین شده است.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۲:۲۱
مسابقات قرآنی «انوار ملکوتی» در مجتمع هدی برگزار شد
مسابقات قرآنی «انوار ملکوتی» با حضور ۱۶۷ نفر از دانش‎آموزان هدایی در سطوح دبستان، دبیرستان دوره اول و دبیرستان‌های دوره دوم در رشته‌های حفظ و قرائت قرآن کریم برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۲:۱۳
در دیدار رؤسای دو مجموعه تأکید شد؛
گسترش همکاری جامعه‌المصطفی و دانشگاه بین‌المللی اهل‌بیت
در دیدار رؤسای دانشگاه بین‌المللی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و جامعه‌المصطفی، دو طرف بر گسترش همکاری دوجانبه تأکید کردند.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۲:۱۲
معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی:
تعمیق باورهای دینی مورد توجه طلاب و مبلغان قرار گیرد
معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی تاکید کرد که تعمیق باورهای دینی جامعه باید مورد توجه طلاب و مبلغان قرار گیرد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۷:۲۱
استاد حوزه:
خصوصیات استاد انصاریان در زمینه‌های خطاب و تألیف کم نظیر است
حجت الاسلام والمسلمین نظری منفری گفت: سه خصویت استاد در عرصه خطابه و بیان، تألیف کتاب و بنان و فن ترجمه در این استاد بزرگوار وجود دارد که وی را در حوزه دین به فردی کم نظیر تبدیل کرده است.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۷:۰۹
با حضور علما و اساتید حوزه علمیه؛
اصول کافی با ترجمه استاد انصاریان رونمایی شد
مراسم رونمایی از ترجمه اصول کافی استاد انصاریان با حضور علما، اساتید و سایر طلاب حوزه علمیه قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۵:۲۴
حجت الاسلام ابوترابی:
دستاوردهای مرکز دائره المعارف علوم عقلی مرهون همت و اندیشه آیت الله مصباح است
رییس مرکز پژوهشی دایرة المعارف علوم عقلی اسلامی دستاوردهای این مرکز را نتیجه همت و اندیشه بلند آیت الله مصباح دانست.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۵:۲۱
با حضور جمعی از طلاب و روحانیان؛
مراسم سالگرد آیت الله سید سجاد علوی گرگانی در قم برگزار شد
سی و سومین سالروز ارتحال عالم ربانی آیت الله سید سجاد علوی گرگانی والد بزرگوار حضرت آیت الله علوی گرگانی با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۵:۱۶
کنگره بین المللی حضرت ابوطالب فراخوان شد
رییس مؤسسه تحقیقاتی حضرت ابوطالب(ع) از اعلام فراخوان کنگره بین المللی حضرت ابوطالب(ع) در چهار محور اصلی خبرداد و گفت: اصل همایش با همکاری نهادهای مختلف بین المللی اسفندماه سال آینده خبرداد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۴:۲۳
رییس دفترتبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم:
استاد انصاریان درکنار خطابه آثار ارزشمندی به رشته تحریر درآورده است
رییس دفترتبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: به اذعان بسیاری از مترجمان برجسته قرآن و نهج‌البلاغه، ترجمه قرآن استاد انصاریان به جهت روانی و سلاست توأم با دقت بی‌نظیر است.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۴:۱۹
آیت الله اعرافی:
اقتصاد حوزه باید متکی به موقوفات و وجوهات مردمی باشد
مدیر حوزه های علمیه در گردهمایی سراسری مدیران سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه نظامی ایده آل است که در آن پیوند کار با مزد قطع شود، گفت: مدیر باید رویکرد راهبردی و استراتژیک داشته باشد.