Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - علما چه زمانی قصد بازگشت به بلاد خویش را دارند!
شنبه ۲۶ آیان ۱۳۹۷ Saturday, November 17, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۱۲:۲۷
شناسه خبر: ۵۶۸۱۲۰
 
در گفت و گو با مدیر مدرسه علمیه امام مهدی بروجن عنوان شد؛
علما چه زمانی قصد بازگشت به بلاد خویش را دارند!
بررسی آسیب‌شناسانه حوزه‌های علمیه در شهرستان‌ها یکی از مطالبی است که اگر از آن غفلت شود، شاید دیگر زمان آن نباشد که نسبت به آن پاسخی داشته باشیم. علمای بلاد، حاضر به بازگشت به سرزمین خود نیستند و شهرهای کوچک خالی از بزرگان دینی است.

به گزارش سرویس استان‌ها خبرگزاری رسا، بررسی آسیب‌شناسانه حوزه‌های علمیه در شهرستان‌ها یکی از مطالبی است که اگر از آن غفلت شود، شاید دیگر زمان آن نباشد که نسبت به آن پاسخی داشته باشیم. علمای بلاد، حاضر به بازگشت به سرزمین خود نیستند و شهرهای کوچک خالی از بزرگان دینی است.

همین مسأله باعث شده است تا نفوذ جریانات انحرافی بیشتر شود و روزگاری برسد که به ناچار داد وااسلاما سر دهیم و آن زمانی است که دیگر دیر شده و هیچ فریادرسی نمانده است، چرا که قلوب و عقول مومنین را برده‌اند و دیگر سری نیست که هزار سودا داشته باشد.

از همین رو نزد مدیر مدرسه علمیه بروجن رفتیم تا نسبت به فعالیت‌های حوزه علمیه حضرت مهدی بروجن از ایشان سوالاتی بپرسیم، حجت الاسلام و المسلمین مهدیه جانباز هشت سال دفاع مقدس است و خون‌دلهای بسیار برای انقلاب و اسلام خورده و به یاد پای جامانده‌اش در جنگ سخت، پای در رکاب تربیت طلاب انقلابی در جنگ نرم و در بام ایران، شهرستان بروجن استان چهارمحال و بختیاری گذاشته است.

این مصاحبه توضیحی است پیرامون مدرسه علمیه امام مهدی بروجن و فعالیت‌های این مدرسه در سال تحصیلی اما تقدیم می‌گردد به تمام مدیران گمنامی که با کمترین امکانات و کمترین نیرو مردانه در عرصه جنگ نرم تلاش می‌کنند.

 

مدرسه امام مهدی

 

رسا- تشکر می‌کنم که وقتی به ما دادید تا پیرامون مدرسه امام مهدی با شما به گفتگو بنشینیم، به عنوان سوال اول توضیح مختصری پیرامون تاریخچه مدرسه علمیه امام مهدی داشته باشید.

مدرسه علمیه شهرستان بروجن در سال 1361 بنا گزاری شد، محلی که جنب مسجد جامع مدنی قرار داشت و حدود بیست طلبه -بومی منطقه- مدرسه شکل گرفت و عزیزانی برای مدرسه تلاش کردند، تا به مکان دیگری منتقل شود و نهایتا در سال 1375 مدرسه کنونی مورد بهره‌برداری قرار گرفتت.

در این مدت 700 تا 800 طلبه در دوره مقدمات تحصیل داشتند و البته گاهی اوقات طلاب پایه هفت و هشت را نیز داشتیم، اما غالبا طلاب ما پایه یک تا شش بودند. خیلی از طلاب توانستند تا در جامعه تاثیرگذار باشند و حتی بعضی طلاب ما در دانشگاه نیز منشا اثر شدند.

در حال حاضر مدرسه ما هشتاد نفر طلبه دارد که در دوره مقدمات تحصیل می‌کنند و عمده اساتید ما بومی منطقه هستند. بعضی اساتید ما حافظ کل قرآن هستند، بعضی نزدیک به بیست سال سابقه تحصیلی دارد. البته ما تلاش داشتیم تا فضای خوابگاهی و اداری طلاب را گسترش دهیم، چرا که در حال حاضر خوابگاه و محل کلاس کنار هم هست که همین مسئله باعث شده است که آسیب‌زا باشد.

به همین دلیل مسئولان وقت مدرسه و امام جمعه وقت بروجن برآن شدند تا مدرسه را توسعه دهند که ما یک سوم فعالیت را صورت دادیم ولی الان با کمبود اعتبار مواجه شدیم.

رسا- روند فعالیت‌های مدرسه در یک سال به چه نحوی است؟

برنامه‌های مدرسه مطابق با چیزی است که از قم به ما ابلاغ می‌شود و الان نیز در سال دوم برنامه جدید آموزشی هستیم که در حال حاضر هم دوره آموزشی قدیم و هم دوره آموزشی جدید را پیش می‌بریم. در پایان هر هفته نیز امتحان هفتگی داریم که نمره در پایان ترم‌ها لحاظ می‌گردد.

رسا- سطح آموزشی طلاب به چه نحوی است؟

واقع بینانه متوسط رو به بالا است.

رسا- در فضای پژوهشی به چه کاری مشغول هستید؟

امسال سال سومی است که کارهای علمی-پژوهشی را آغاز کردیم و کلاس‌های مقدماتی برای طلاب ایجاد کردیم، همچنین کرسی‌های آزاد اندیشی صورت گرفت که در حوزه عقاید و تفسیر برگزار گشت.

رسا- مقاله‌ای برای مسابقات نیز فرستادید؟

نشریه‌ای را به نام سلسبیل ایجاد کردیم که پنج سال از عمر آن می‌گذرد و اصل بر این است که خود طلبه‌ها در این فرآیند شرکت می‌کنند و البته توانستیم به مقام دوم کشوری در عرصه نشریات حوزه‌های علمیه شهرستان‌ها دست پیدا کنیم.

رسا-خود بچه‌ها چطور؟ تاکنون برای جشنواره علامه حلی یا ... مقالاتی را فرستادند؟

از نظر کمی تعداد زیادی از بچه‌ها در این برنامه شرکت می‌کنند ولی تازه اول راه هستیم و متاسفانه تاکنون مقامی کسب نکرده‌ایم البته مقالات درخور تقدیر داشتیم.

رسا- کتابخانه شما چه اوضاعی دارد؟

کتابخانه‌ای داریم که در حوزه‌های علمیه استان کم نظیر است و این کتابخانه با اصول کتابداری و شماره‌گذاری دقیق توسط دوتن از کارکنان که به صورت مداوم در کتابخانه حضور دارند، صورت گرفته است. کتابخانه ما حدود 1200 کتاب را در خود جای داده است و تنها مشکل ما مسأله مکانی است که در حال حاضر سالن ورزشی طلاب را اشغال کرده‌ایم و هنگام توسعه مدرسه بدون شک برای کتابخانه مدرسه مکان خوبی را ایجاد خواهیم کرد. البته میزان استفاده بچه‌ها از کتابخانه متوسط به بالا بوده است.

رسا- فعالیت‌های تهذیبی مدرسه چه برنامه‌ای را دنبال می‌کند؟

معاونت تهذیب فعالیت‌هایی را که از طرف قم فرستاده می‌شود را بدان عمل می‌کند، احادیث روز و هفته را به اساتید می‌دهند تا در کلاس بیان شود، شعارهای هفتگی تنظیم کرده است، دوره‌های تفسیر قرآن و روخوانی دارند که فعالیت‌های البته با نظر طلاب هم تا جایی که مقدور بوده است، صورت می‌گرفت.

رسا- طرح شهید مطهری در مدرسه چطور اجرا می‌شود؟

متاسفانه به دلیل عدم حمایت‌های موجود، در مدرسه اجرایی نشد و به دلیل تفاوت سلیقه‌ای که هست، درست اجرا نشد، به عنوان مثال قرار بود که پوسترهایی را بیاورند و کتاب‌های لازمی که نیاز داریم را تامین نکردند و همین باعث شد که فعالیت ما در مدرسه به مرور کمرنگ شود.

رسا- یعنی استان کم کاری کرده است یا جای دیگر؟

حمایت از سمت استان نبود، به مرکز استان هم که مراجعه می‌کردیم، می‌گفتند که مشکل از مرکز است ولی به نظر من خود استان کم تاثیر در این زمینه نبوده است.

رسا- فعالیت‌های بیرونی مدرسه چه اندازه بوده است؟ آیا توانستید بر شهر بروجن تاثیرگذار باشید؟

در این زمینه فعالیت زیادی صورت گرفته است که موفقیت آمیز نیز بوده است، ما با همکاری کمیته امداد به ترویج زکات پرداختیم که در کشور صاحب مقام شدیم، طرح خوبی بود که پایه‌های چهارم، پنجم و ششم ما صورت دادند که به مدت چهار هفته در روستاها و مزارع می‌رفتند و بحث زکات را مطرح می‌کردند که اگر این طرح الگو شود، طرح‌های دیگری را نیز به همین منوال می‌توانیم انجام بدهیم.

طرح دیگری که صورت گرفت، تحت عنوان سلسبیل بود که بچه‌ها را برای کارهای تربیتی به خارج از مدرسه و در یکی از مدارس شهر بردیم که فضای خوبی داشت و برنامه‌ای در زمینه ولایت فقیه، عقاید و تجزیه و ترکیب انجام دادیم و اصول برنامه ریزی را هم داشتیم که اساتیدی برجسته از قم مانند استاد اسلامی را دعوت نمودیم.

زمان این کار بر می‌گردد به نزدیک به سال قبل از ایجاد طرح ولایت. البته به دلیل عدم حمایت این طرح کنار رفت و دیگر اجرا نشد ولی در کل طرح خوبی بود. یکی از کارهای دیگر ما برنامه منادیان نور بود. طلاب ما در شب‌های جمعه به روستاهای اطراف می‌رفتند و در روز جمعه نماز جمعه برگزار می‌کردند و حدیثی برای مردم می‌خواندند و این کار با هماهنگی مراجع لازم انجام می‌شد.

 

مدرسه امام مهدی

 

در ادامه طرح منادیان نور برنامه جدی دیگری را در مناطق محروم برگزار کردیم، مراسمات ولادت، شهادت و ... را در این مناطق داشتیم. به عنوان نمونه برای نیمه شعبان امسال طلاب ما یک دوره سه روزه در بازفت حضور داشتند که مراسم روز نیمه شعبان را برگزار کردیم و همین مسئله باعث شد که توجه طلاب به دروس حوزه بیشتر شود تا با رفتن در دل مردم نیاز به علوم حوزوی در دل طلاب بیشتر شود و انگیزه بهتری برای مطالعه و خواندن درس حوزه پیدا کنند؛ ذهن طلاب بیدار می‌شد که کار ساده‌ای نیست و نیاز دارد تا برخی از علوم را فرابگیرند که به دردشان بخورد.

یکی دیگر از برنامه‌های ما برنامه عمومی در گلزار شهدا است که استقبال خوبی هم شد و در آخر دهه صفر مراسمات پر رنگی را برگزار می‌کنیم.

رسا- به عنوان سوال آخر آسیب شناسی کلی از استان داشته باشید.

در این زمینه حرف زیاد است، استان ما جزء مناطق محروم بوده است که از نظر فرهنگی و مذهبی نیز درگیر محرومیت هستیم اما پتانسیلی که جوانان ما دارند، می‌تواند اوضاع را بهبود بخشید، یکی از راه‌ حل‌ها پیشرفت حوزه‌های علمیه است. اگر سطوح عالی در استان ایجاد شود و بحث‌های علمی در آن شکل بگیرد، می‌تواند آثار خوبی داشته باشد.

در زمان‌های خیلی قدیم نقل است که آیت الله عمانی از طرف آیت الله گلپایگانی مامور می‌شود تا به شهر بروجن بیاید و فعالیت‌های دینی و مذهبی انجام دهد که بسیار هم تاثیرگذار بود که پدران و نسل‌های قبل از ما همه تربیت شده این طیف از علما هستند، اما در حال حاضر تمام نخبگان حوزوی در قم جمع شده‌اند، در صورتی که اگر در قم نباشند، می‌توانند در شهرهای دیگر ایفای نقش داشته باشند. یکی از ایراداتی که به حوزه‌های علمیه وارد است، اینکه اولویت بندی ندارد، به همین خاطر حوزه به پیشرفت ختم نمی‌شود.

ما برای مشاوره در استان مرکزی نداریم و در صورتی که بخواهیم مشکل طلبه ما که در حوزه انگیزشی یا روانی دچار مسئله‌ای می‌شود و یا افسردگی به سراغش بیاید، یک مرکز مشاوره خوب نداریم، باید بفرستیم به استان اصفهان و آن هم ماه‌ها زمان می‌برد تا نوبت شخص شود، به همین خاطر یکی از ضروریات قم بایستی این باشد که دائما برای شهرما نیرو بفرستید یا اینکه برای چنین مناطق نیرو تربیت کند.

رسا- تشکر می‌کنم.

/۸۸۱//۴۰۴/خ

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۴:۲۳
امام جمعه شهرکرد:
فرهنگ وقف در چهارمحال و بختیاری کم رنگ است
نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری گفت: وقف در استان ما کم‌رنگ است اما باید تلاش کنیم تا بخش کوچکی از اموال خود را وقف کنیم.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۳:۴۹
یادداشت؛
استكبارستیزى ملت ایران تعطیل‌ ناپذیر است
امروز نزدیك به چهار دهه از استكبارستیزى ملت ایران مى ‌گذرد و از رهگذر این مبارزات، بسیارى از ملتهاى جهان، به ‌ویژه مستضعفان و ملل محروم و تحت سیطره قدرت‌هاى شیطانى، ایرانیان را با همین ویژگى استكبارست...
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۹:۴۶
معاون فرهنگی قوه قضاییه:
استکبار جهانی با ماهیت انقلاب اسلامی مخالف است
حجت ‌الاسلام صادقی با بیان اینکه استکبار جهانی با ماهیت انقلاب اسلامی مخالف است، گفت: دشمنان انقلاب اسلامی همیشه به دنبال آن بوده اند که مانع پیشرفت ملت ایران شوند اما به لطف الهی نظام اسلامی با اتکا ...
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۰:۱۵
یادداشت؛
بن‌بست‌نمايى؛ ‌بزرگترين خيانت در حق ملت ايران‌
بزرگترين خيانتى كه در حال حاضر در حق ملت ايران صورت مى‌گيرد اين است كه عده‌اى با ترويج افكار دشمن تلاش مى كنند تا با «بن‌بست نمايى» و «بحران نمايى» چنين وانمود كنند كه تنها راه باقى مانده تسليم شدن در...
۱۳۹۷/۸/۱۱ - ۱۵:۵۹
نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری:
روحیه استکبارستیزی جان و محتوای انقلاب اسلامی است
امام جمعه شهرکرد با اشاره به در پیش بودن یوم الله ۱۳ آبان، بر مردمی بودن این روز بزرگ تأکید کرد و گفت: ۱۳ آبان ماه تنها مختص دانش آموزان نیست بلکه مظهر استکبارستیزی مردم ایران است.
۱۳۹۷/۸/۱۰ - ۱۲:۱۰
امام جمعه موقت شهرکرد:
توسعه کشور در پی ارتقای سطح علمی جامعه محقق می شود
امام جمعه موقت شهرکرد گفت: توسعه کشور در پی ارتقای سطح علمی جامعه محقق می شود.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۱۳:۲۶
جانشین ستاد عتبات عالیات چهارمحال و بختیاری خبر داد؛
آمادگی چهارمحالی‌ها برای خدمت به زوار کربلا/ برپایی موکب مشترک بختیاری‌ عراقی
جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات چهارمحال و بختیاری گفت: ۵۰۰ نفر از خادمان استان با ۶ دستگاه اتوبوس در راستای خدمات‌رسانی به زائران اربعین حسینی به سمت مرزهای کشور عراق عازم شدند.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۲۲:۱۳
مدیر حوزه علمیه خواهران استان چهارمحال و بختیاری:
رشد علمی و معنوی طلاب مهمترین دغدغه مسؤولان حوزه علمیه خواهران است
حجت الاسلام رحمانی با اشاره به اینکه رشد علمی و معنوی طلاب مهمترین دغدغه ما در حوزه علمیه خواهران است، گفت: در این راستا هر کار و کمکی نیاز باشد، انجام می دهیم که طلاب در محیطی آرام به تحصیل علوم دینی...
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۱:۵۳
با حکمی از سوی حجت الاسلام رحمانی؛
مدیر جدید مدرسه علمیه محدثه بازفت معرفی شد
خانم رضوان رحیمی با حکمی از سوی حجت الاسلام رحمانی، مدیر حوزه علمیه خواهران استان چهارمحال و بختیاری به عنوان مدیر جدید مدرسه علمیه محدثه بازفت معرفی شد.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۱:۳۲
یادداشت؛
امنیت؛ نعمتی مجهول
پلیس براى انجام وظایف ذاتى خود و ارائه بهترین خدمات به مردم، نیازمند دو مقوله‌ اصلى اقتدار و اعتماد مردمى است؛ اقتدار سبب ایجاد توانایى اقدام است و امین دانسته‌ شدن از سوی مردم زمینه ‌ساز موفقیت پلیس ...
۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۴:۴۹
با سخنرانی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام؛
یادواره ۳۰۰ شهید عشایری استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد
یادواره ۳۰۰ شهید عشایری استان چهارمحال و بختیاری، پیش از ظهر امروز با حضور مسؤولان ارشد استان و با سخنرانی، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به میزبانی هتل لاله شهرکرد برگزار شد.
۱۳۹۷/۷/۱۲ - ۲۳:۲۹
معاون ارزیابی و نظارت قرارگاه مرکزی خاتم ‌الانبیا:
اعتماد به آمریکا اشتباهی بزرگ و غیرقابل جبران است
معاون ارزیابی و نظارت قرارگاه مرکزی خاتم ‌الانبیا(ص) با بیان اینکه اعتماد به آمریکا اشتباهی بزرگ و غیرقابل جبران است، گفت: آمریکا در این چهل سال به هیچ کدام از تعهدات خود پایبند نبوده و این از خوی است...
۱۳۹۷/۷/۱۲ - ۱۲:۵۹
همزمان با سراسر کشور؛
اجتماع بزرگ ۲۰ هزار نفری سپاهیان محمدرسول الله در چهارمحال و بختیاری برگزار شد
اجتماع بزرگ ۲۰ هزار نفری سپاهیان محمدرسول الله در چهارمحال و بختیاری، صبح امروز همزمان با سراسر کشور، با حضور اقشار مختلف مردم به میزبانی ورزشگاه شهدای دانش آموز شهرکرد برگزار شد.
۱۳۹۷/۷/۱۱ - ۰۷:۰۵
تقیان خبر داد؛
تهیه بانک اطلاعاتی اعضای هیأت امنای مدارس علمیه خواهران چهارمحال و بختیاری
مدیر ساماندهی و نظارت حوزه علمیه خواهران چهارمحال و بختیاری از تکمیل بانک اطلاعاتی اعضای هیات امنای مدارس علمیه خواران این استان خبر داد و گفت: در حال حاضر ۷۵ نفر به عنوان اعضای هیات امنای مدارس علمیه...
۱۳۹۷/۷/۱۰ - ۲۲:۳۲
همزمان با سال تحصیلی جدید صورت گرفت؛
آغاز فعالیت تحصیلی بیش از ۱۰۰ طلبه در مدرسه علمیه حضرت زهرا بروجن
مدیر مدرسه حضرت زهرا(س) بروجن با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰۳ طلبه در این مدرسه در حال تحصیل علوم دینی هستند، گفت: تاکنون ۱۱۶ دانش آموخته توانسته اند از این مدرسه با مدرک سطح عمومی که معادل کارشناسی است...
۱۳۹۷/۷/۱۰ - ۲۱:۵۲
معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران چهارمحال و بختیاری:
حضور طلاب در فضای مجازی نقش مهمی در کاهش آسیب های اجتماعی دارد
اسکندری، افزایش کمی و کیفی حضور طلاب خواهر در فضای مجازی را از مهمترین ضرورت ها بیان کرد و گفت: حضور چشمگیر طلاب در فضای مجازی نقش مهمی در کاهش آسیب های اجتماعی خواهد داشت.
۱۳۹۷/۷/۱۰ - ۲۱:۴۹
معاون آموزش حوزه علمیه خواهران چهارمحال و بختیاری خبر داد؛
پذیرش بیش از ۱۸۰ طلبه در مدارس علمیه
معاون آموزش حوزه علمیه خواهران چهارمحال و بختیاری گفت: در کل استان توانستیم ۱۸۳ طلبه خواهر را برای سال تحصیلی جدید جذب مدارس علمیه کنیم که نسبت به میانگین کشوری، این تعداد قابل قبول است.
۱۳۹۷/۷/۹ - ۲۳:۰۲
مدیر حوزه علمیه خواهران چهارمحال و بختیاری:
نقش حوزه های علمیه در تأمین امنیت اجتماعی غیر قابل انکار است
مدیر حوزه علمیه خواهران چهارمحال و بختیاری، نقش حوزه های علمیه در تأمین امنیت اجتماعی را غیرقابل انکار دانست و گفت: امروز دشمن جنگ اقتصادی را به جنگ تبلیغاتی تبدیل کرده است.
۱۳۹۷/۷/۹ - ۲۲:۵۳
با هدف برنامه ریزی برای سال تحصیلی جدید؛
اجلاسیه مدیران مدارس علمیه خواهران چهارمحال و بختیاری برگزار شد
اجلاسیه یک روزه مدیران مدارس علمیه خواهران چهارمحال و بختیاری، با هدف برنامه ریزی برای سال تحصیلی جدید به کار خود پایان داد.
۱۳۹۷/۷/۹ - ۱۰:۴۴
از سوی مدیر حوزه علمیه چهارو محال بختیاری مطرح شد؛
مزیت های نظام آموزشی حوزه علمیه
حجت الاسلام احمدی به مزیت های نظام آموزشی حوزه اشاره کرد و ارتباط استاد با طلبه، پیوستگی دروس و پایه تحصیلی و مباحثه را از بارزترین مزیت های نظام آموزشی حوزه دانست.