سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ Tuesday, October 17, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۲۱:۲۷
شناسه خبر: ۵۳۰۲۳۵
 
استاد حوزه علمیه قم مطرح کرد؛
مکمل بودن خون و پیام رمز ماندگاری قیام عاشورا
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که در قیام امام حسین(ع) خون و پیام مکمل یکدیگر بودند، گفت: همین موضوع موجب ماندگاری قیام عاشورا شد و تبلغات دشمن با این دو عنصر در طول تاریخ برای همیشه خنثی و بی اثر ماند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام صمدی یزدی، استاد حوزه علمیه قم امروز در شبستان امام خمینی (ره) آستان مقدس حضرت معصومه(س) با بیان این که در قیام امام حسین(ع) خون و پیام مکمل یکدیگر بودند و همین موضوع موجب ماندگاری قیام عاشورا شد، گفت: دشمن با تبلیغات خود قصد داشت که واقعه شهادت امام حسین(ع) را نیز مانند سایر وقایع در طول تاریخ از اذهان و افکار مردم محو کند اما اهل بیت(ع) امام حسین و دختران و خواهران ایشان این نقشه شوم دشمن را خنثی کردند.

وی افزود: بانوان اصحاب امام حسین(ع) اگر چه به ظاهر اسیر دست دشمن بودند اما در حقیقت یک سازمان تشکیلاتی و تبلیغاتی بسیار قوی بودند که از هر فرصتی حتی کوتاه، بزرگترین استفاده را کرده و پیام عاشورا را به مردم منتقل می کردند.

سخنران حرم حضرت معصومه(س) تصریح کرد: اهل بیت(ع) پس از عاشورا فعالیت تبلیغی خود را در سه محور انجام دادند در ابتدا اقدام به معرفی اهل بیت(ع) و امام حسین(ع) کرده و پس از آن پرده از چهره کریه و زشت بنی امیه و جنایات آنها برداشتند و در قدم سوم ظلمی را که بر اهل بیت(ع) شده بود را تبیین کردند.

استاد حوزه علمیه قم شهر کوفه و شام را مهم ترین مکان هایی عنوان کرد که اهل بیت(ع) در آن با افشارگری جنایت های یزید بیشترین اثر گذاری را داشتند و تبلیغ در این دو شهر به دلیل اوضاع و شرایط متفاوت بودند.

حجت الاسلام صمدی یزدی ادامه داد: از آن جایی که کوفه محل حکومت امام علی(ع) بود امام سجاد و حضرت زینب(س) به حسب شناخت مردم کمتر به معرفی اهل بیت(ع) اقدام کردند و بیشتر تبلیغات در کوفه بر محور سرزنش و بیان جنایاتی بود که سپاه یزید در کربلا مرتکب شدند و این موضوع در خطبه حضرت زینب(س) بسیار مشهود است که پس از بیان حمد خداوند و درود بر سول خدا(ص) شروع به سرزنش مردم کوفه می کنند.

وی با بیان این که محور سخنرانی امام سجاد(ع) نیز در کوفه به بیان جنایات اصحاب یزید ختم می شود و ایشان تنها در قالب یک جمله خود را به مردم معرفی می کنند، تصریح کرد: محور تبلیغی اهل بیت(ع) در شام متفاوت بود زیرا در شام از همان ابتدا بنی امیه حاکم بودند و پس از فتح شام خلیفه اول برادر معاویه را به عنوان حاکم شام قرار داد و پس از او معاویه حاکم شام شد به همین دلیل مردم شام با وجود تبلیغات گسترده بنی امیه علیه امام علی(ع) شناختی از ایشان نداشتند به همین دلیل در شام محور خطبه خوانی امام سجاد و حضرت زینب(س) و سایر اصحاب عاشورا بر محور معرفی جایگاه اهل بیت(ع) بود.

استاد حوزه علیمه قم ادامه داد: تبلیغات دشمن به حدی در شام گسترده بود که مردم شام امام علی(ع) را کافر دانسته و ایشان را لعن می کردند و تصور آنها بر این بود که حضرت رسول(ص) به جز بنی امیه قوم و خویش دیگری ندارد.

وی افزود: بنی امیه در شام امام علی(ع) را قاتل عثمان، قاتل عمار و ابوذر معرفی کرده و حتی بیان می کردند که امام علی(ع) توطئه قتل پیامبر(ص) را داشت که به خاطر وجود خلیفه اول موفق نشد و به همین دلیل مردم شام نسبت به امام علی(ع) کینه داشته و ایشان را لعن و نفرین می کردند.

استاد حوزه علیمه قم یادآور شد: یزید برای این که خون امام حسین(ع) را پایمال کند در کاخ خود مجلسی ترتیت داد تا برای همیشه کربلا را از اذهان مردم محو کند اما امام سجاد(ع) با خطبه ای که در بارگاه یزید خواندند و نیمی از آن  به بیان اوصاف امام علی(ع) و امام حسن و امام حسین(ع) اختصاص داشت برای همیشه یزید را رسوا کردند و برای همیشه نگرش مردم شام را نسبت به اهل بیت(ع) تغییر دادند./968/پ۲۰۲/ی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۱:۳۲
حدیث اخلاقی بزرگان(۷۳)
پافشاری در خواهش هیبت آدمی را از بین می برد
پافشاری در خواهش از بین برنده هیبت آمی است و چه بسا گرفتاری ها نوعی تنبیه خداوند باشند و برای چیدن میوه های نارس شتاب نکن.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۸:۰۷
آیت الله میرباقری:
حزن الهی معبر سلوک انسان است
نماینده مردم البرز در خبرگان تأکید کرد: حزن های الهی انسان را می سازد تا بتواند سلوک داشته باشد، این حزن مانع نبوده بلکه انسان را به مقصد می رساند.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۵:۲۴
مدیرکل فرهنگی جامعه المصطفی مطرح کرد؛
هر مبلغ اربعین یک رسانه آتش به اختیار
حجت الاسلام مرادی دولت آبادی ایام اربعین را بزرگترین فرصت تبلیغ اسلام ناب محمدی دانست و از تشویق بهترین آثار ارسالی مبلغان درباره جلوه‌های ویژه اربعین خبر داد.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۵:۱۷
سه شرط اساسی پذیرش توبه
مدیر مدرسه علمیه آیت الله مجتهدی تهرانی پشیمانی، طلب مغفرت و انجام ندادن گناه در آينده را سه شرط اساسی پذیرش توبه از سوی خداوند متعال دانست.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۵:۰۳
در پرسمان عاشورایی ارائه شد؛
شیوه‌‌های صحیح عزاداری برای اهل بیت
کارشناس مسائل دینی با تأکید بر این که هدف از بیان شبهه، صرفا وارد کردن اشکال به دین نیست، گفت: مبلغان به جای رفتار احساسی و متعصبانه، باید پاسخ شبهات را بدهند.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۴:۴۳
رییس شبکه جهانی ولایت تبیین کرد؛
از جاری شدن خون تازه تا ازدواج حضرت قاسم در کربلا!
آیت الله حسینی قزوینی در نشست پرسمان عاشورایی به برخی شبهات مطرح شده درباره عاشورا پاسخ داد.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۴:۳۸
حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد:
صحیفه سجادیه در جامعه مهجور است
استاد حوزه علمیه قم گفت: متأسفانه صحیفه سجادیه امام سجاد(ع) که گنجینه ای گرانبها است در جامعه ما مهجور است و مردم به معارف غنی که در زبور آل محمد(ص) بیان شده است بی توجه هستند.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۲:۳۱
در گفت وگو با رسا مطرح شد؛
تشریح فعالیت های گروه تبلیغی جهادی منادیان وحدت
مدیر گروه تبلیغی جهادی منادیان وحدت گفت: راه اندازی مراسم اعتکاف، برپایی ایستگاه های صلواتی، تبلیغ دانش آموزی، برپایی نمایشگاه و تبلیغ در پارک ها از فعالیت های این گروه به شمار می رود.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۰:۴۷
مدیر گروه تبلیغی جهادی یاران خورشید:
نیاز به مدیریت منسجم تبلیغی داریم
مدیر گروه تبلیغی جهادی یاران خورشید با بیان این که مبلغان جهادی حوزه گمنام هستند، تحصیل و تبلیغ را مقوم یکدیگر خواند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۷:۵۳
استاد انصاریان:
اهل عقل نسخه طبیبان الهی را راه علاج می داند
استاد انصاریان گفت: اهل عقل، انصاف و دل، در برابر نسخه طبیبان الهی اصلاً اهل چون و چرا نیستند؛ چون رگِ لجبازی ندارند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۶:۰۷
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب تأکید کرد؛
ضرورت شناسایی و برجسته‌سازی ارزش‌های والای جامعه
آیت الله محسن اراکی با بیان اینکه دشمن سعی می کند بخش حاشیه‌ای و زشت جامعه را بزرگنمایی کرده و به تصویر بکشد، بر برجسته ساختن ارزش‌های والای جامعه تأکید کرد.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۳:۰۴
صدور ویزای اربعین و گذرنامه ویژه طلاب و خانواده های ‌آنان
طلاب می توانند جهت صدور ویزا و گذرنامه خود و خانواده به مدرسه دارالشفاء و حضرت ابوالفضل(ع) مراجعه کنند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۲:۵۷
حدیث اخلاقی بزرگان(۷۲)
اول برای خود ناله کنیم؛ مبادا غرور ما را بگیرد
اين راه باز است. مقداد و اباذر که معصوم نبودند بلکه از شاگردان ائمه بودند پس مي‌شود شاگردی، يك طلبه يا دانشجويی به جايی برسد كه امام زمان(عج) بفرمايد او در چشمان من بزرگ است.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۲:۴۳
از سوی گروه تبلیغی نوح صورت گرفت؛
تولید اپلیکیشن تعاملی در حوزه کتابخوانی
مسؤول گروه تبلیغی نوح از تولید اپلیکیشن تعاملی با موضوع کتابخوانی خبر داد و گفت: افراد می توانند از طریق این نرم افزار تجربیات خود در موضوع کتابخوانی را به اشتراک بگذارند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۰۵:۳۴
حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی:
نقض پیمان ویژگی بارز دشمنان اسلام است
استاد حوزه و دانشگاه نقض پیمان را ویژگی بارز دشمنان اسلام عنوان کرد و گفت: اگر پیمانی از سوی مسلمانان بسته شود به یقین آن را نقض نخواهند کرد.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۵:۲۳
فعالیت‌های گروه تبلیغی جهادی رشد در محرم الحرام ۹۶ تشریح شد
برپایی نمایشگاه وقایع کربلا، تبلیغ در مدارس و کانون های تربیتی و هیآت از جمله فعالیت های گروه تبلیغی جهادی رشد در محرم الحرام سال جاری است.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۲:۴۲
یادداشت؛
جامعه شناسي مردم كوفه/ هزار رنگ زير پوست نفاق
در مركز شهر کوفه مردماني هستند كه روزي پاي خطبه علي(ع) مي نشينند و شاگردي او را مي كنند و روزگاري شمشير به گردن آن حضرت مي گذارند تا بالاجبار حكميت را بپذيرد.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۰۸:۴۹
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی هشدار داد؛
تلاش یک جریان برای حذف نام ائمه معصومین در کشور
عضو هیأت علمی جامعة المصطفی با بیان اینکه جریانی در حال حذف کردن نام ائمه معصومین(ع) در کشور است، گفت: امروزه در ایران یک تفکر غلط سبب شده نام های مذهبی در زندگی ها رو به فراموشی برود.
۱۳۹۶/۷/۲۱ - ۱۷:۲۵
آیت الله طبسی:
امام سجاد اجازه نداد نور هدایت عاشورا خاموش شود
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: با وجود شرایط سخت و خفقان، امام سجاد(ع) اجازه نداد که نور هدایت عاشورا خاموش شود.
۱۳۹۶/۷/۲۱ - ۱۱:۵۴
آیت الله میرباقری:
ریاضت بدون امام انسان را به جایی نمی رساند
نماینده خبرگان با بیان این که انسان باید بداند که برای رسیدن به خداوند متعال تنها راه معصوم است، گفت: اگر تمام وجود انسان همراه امام باشد می تواند با امام سیر کند و موانع را پشت سر بگذارد.