دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ Monday, December 11, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۲۱:۲۷
شناسه خبر: ۵۳۰۲۳۵
 
استاد حوزه علمیه قم مطرح کرد؛
مکمل بودن خون و پیام رمز ماندگاری قیام عاشورا
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که در قیام امام حسین(ع) خون و پیام مکمل یکدیگر بودند، گفت: همین موضوع موجب ماندگاری قیام عاشورا شد و تبلغات دشمن با این دو عنصر در طول تاریخ برای همیشه خنثی و بی اثر ماند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام صمدی یزدی، استاد حوزه علمیه قم امروز در شبستان امام خمینی (ره) آستان مقدس حضرت معصومه(س) با بیان این که در قیام امام حسین(ع) خون و پیام مکمل یکدیگر بودند و همین موضوع موجب ماندگاری قیام عاشورا شد، گفت: دشمن با تبلیغات خود قصد داشت که واقعه شهادت امام حسین(ع) را نیز مانند سایر وقایع در طول تاریخ از اذهان و افکار مردم محو کند اما اهل بیت(ع) امام حسین و دختران و خواهران ایشان این نقشه شوم دشمن را خنثی کردند.

وی افزود: بانوان اصحاب امام حسین(ع) اگر چه به ظاهر اسیر دست دشمن بودند اما در حقیقت یک سازمان تشکیلاتی و تبلیغاتی بسیار قوی بودند که از هر فرصتی حتی کوتاه، بزرگترین استفاده را کرده و پیام عاشورا را به مردم منتقل می کردند.

سخنران حرم حضرت معصومه(س) تصریح کرد: اهل بیت(ع) پس از عاشورا فعالیت تبلیغی خود را در سه محور انجام دادند در ابتدا اقدام به معرفی اهل بیت(ع) و امام حسین(ع) کرده و پس از آن پرده از چهره کریه و زشت بنی امیه و جنایات آنها برداشتند و در قدم سوم ظلمی را که بر اهل بیت(ع) شده بود را تبیین کردند.

استاد حوزه علمیه قم شهر کوفه و شام را مهم ترین مکان هایی عنوان کرد که اهل بیت(ع) در آن با افشارگری جنایت های یزید بیشترین اثر گذاری را داشتند و تبلیغ در این دو شهر به دلیل اوضاع و شرایط متفاوت بودند.

حجت الاسلام صمدی یزدی ادامه داد: از آن جایی که کوفه محل حکومت امام علی(ع) بود امام سجاد و حضرت زینب(س) به حسب شناخت مردم کمتر به معرفی اهل بیت(ع) اقدام کردند و بیشتر تبلیغات در کوفه بر محور سرزنش و بیان جنایاتی بود که سپاه یزید در کربلا مرتکب شدند و این موضوع در خطبه حضرت زینب(س) بسیار مشهود است که پس از بیان حمد خداوند و درود بر سول خدا(ص) شروع به سرزنش مردم کوفه می کنند.

وی با بیان این که محور سخنرانی امام سجاد(ع) نیز در کوفه به بیان جنایات اصحاب یزید ختم می شود و ایشان تنها در قالب یک جمله خود را به مردم معرفی می کنند، تصریح کرد: محور تبلیغی اهل بیت(ع) در شام متفاوت بود زیرا در شام از همان ابتدا بنی امیه حاکم بودند و پس از فتح شام خلیفه اول برادر معاویه را به عنوان حاکم شام قرار داد و پس از او معاویه حاکم شام شد به همین دلیل مردم شام با وجود تبلیغات گسترده بنی امیه علیه امام علی(ع) شناختی از ایشان نداشتند به همین دلیل در شام محور خطبه خوانی امام سجاد و حضرت زینب(س) و سایر اصحاب عاشورا بر محور معرفی جایگاه اهل بیت(ع) بود.

استاد حوزه علیمه قم ادامه داد: تبلیغات دشمن به حدی در شام گسترده بود که مردم شام امام علی(ع) را کافر دانسته و ایشان را لعن می کردند و تصور آنها بر این بود که حضرت رسول(ص) به جز بنی امیه قوم و خویش دیگری ندارد.

وی افزود: بنی امیه در شام امام علی(ع) را قاتل عثمان، قاتل عمار و ابوذر معرفی کرده و حتی بیان می کردند که امام علی(ع) توطئه قتل پیامبر(ص) را داشت که به خاطر وجود خلیفه اول موفق نشد و به همین دلیل مردم شام نسبت به امام علی(ع) کینه داشته و ایشان را لعن و نفرین می کردند.

استاد حوزه علیمه قم یادآور شد: یزید برای این که خون امام حسین(ع) را پایمال کند در کاخ خود مجلسی ترتیت داد تا برای همیشه کربلا را از اذهان مردم محو کند اما امام سجاد(ع) با خطبه ای که در بارگاه یزید خواندند و نیمی از آن  به بیان اوصاف امام علی(ع) و امام حسن و امام حسین(ع) اختصاص داشت برای همیشه یزید را رسوا کردند و برای همیشه نگرش مردم شام را نسبت به اهل بیت(ع) تغییر دادند./968/پ۲۰۲/ی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۳:۲۱
حجت الاسلام والمسلمین فرخ فال تشریح کرد؛
فعالیت‌های ستاد برگزاری انتخابات هشتمین دوره مجمع نمایندگان/ اعلام زمان انتخابات مجمع
رییس ستاد برگزاری هشتمین دوره انتخابات مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در نشستی رسانه‌ای به تشریح فعالیت‌های این ستاد پرداخت.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۲۰:۲۲
اعلام ویژه برنامه های فرهنگی مسجد جمکران در این هفته
مدیر روابط عمومی و بین الملل مسجد مقدس جمکران در تشریح برنامه های فرهنگی این مسجد مقدس گفت: دعای توسل این هفته با سخنرانی حجت الاسلام حیدری کاشانی برگزار می شود.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۴:۲۷
آیت الله اراکی:
فرق ایمان و کفر در پذیرفتن فرمانروایی خداوند است
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب با اشاره به اینکه ادعیه‌، مدرسه آموزش تکلم با خداوند است، گفت: پذیرفتن ولایت به معنای پیوستن به پروردگار است.
۱۳۹۶/۹/۱۸ - ۱۶:۰۳
نماینده ولی فقیه در سوریه مطرح کرد؛
تشکیل بسیج مردمی مهم‌ترین پیروزی جبهه مقاومت بر داعش
نماینده ولی فقیه در سوریه گفت: امروز جبهه مقاومت اسلامی و محور مقاومت محصول نرم انقلاب اسلامی و تحقق وعده امام درباره صدور جهانی انقلاب است.
۱۳۹۶/۹/۱۸ - ۱۴:۱۶
در نشستی خبری؛
ویژه برنامه‌های سالروز ورود حضرت معصومه به قم تشریح شد
معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(س) با اشاره به ویژه برنامه های سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم، از آیین غبار روبی مضجع شریف حضرت معصومه(س) با حضور علما خبر داد.
۱۳۹۶/۹/۱۷ - ۱۲:۱۰
حجت الاسلام زرگر خبر داد؛
ایجاد شوراهای امر به معروف در نهادها
دبیر ستاد امر به معروف کشور از ایجاد شوراهای امر به معروف در نهادها، مساجد و ادارت با محوریت ائمه جماعات خبر داد.
۱۳۹۶/۹/۱۶ - ۲۱:۲۸
حجت الاسلام والمسلمین محمدی:
لقمه حرام بستر تربیت دینی را نابود می کند
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه اگر لقمه حلال نباشد امر تربیت دینی ممکن نخواهد بود، گفت: لقمه حرام بستر تربیت دینی را نابود می کند.
۱۳۹۶/۹/۱۶ - ۲۱:۲۱
ویژگی های پیامبر اکرم در آیات قرآن کریم
عضو مجلس خبرگان با اشاره به ویژگی های پیامبر(ص) در آیه ۱۲۸ سوره توبه گفت: مهربانی، بخشندگی، اصرار بر هدایت مؤمنان و مردمی بودن از مهم ترین ویژگی های حضرت رسول(ص) است.
۱۳۹۶/۹/۱۶ - ۱۸:۵۴
حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی:
یتیم واقعی جدا مانده از امام زمان خویش است
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که یتیم ترین یتیم کسی نیست که پدر و مادر خود را از دست داده باشد، گفت: یتیم واقعی کسی است که از امام زمان خویش جدا مانده باشد و احکام دینی خود را نداند.
۱۳۹۶/۹/۱۶ - ۱۸:۴۲
معیار رضایت خداوند در قیامت، رضایت حضرت رسول است
استاد حوزه علمیه قم گفت: معیار بهره مندی از مقام شفاعت حضرت رسول(ص) و رضایت ایشان محبت به اهل بیت(ع) است.
۱۳۹۶/۹/۱۶ - ۱۸:۳۳
کارشناس مسائل دینی:
برای خوشامد دشمن از اجرای حدود صرفنظر نکنیم
استاد حوزه علمیه قم حساس بودن نسبت به اجرای احکام را از شرایط مسلمانی دانست و تاکید کرد که نباید برای خوشامد دشمن از اجرای حدود الهی صرفنظر کنیم.
۱۳۹۶/۹/۱۶ - ۱۸:۲۲
حجت الاسلام والمسلمین فقیهی:
غلبه بر دشمن از برکات پذیرش ولایت الهی است
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به این که بهترین نعمت خداوند بر مؤمنان نعمت ولایت است، گفت: ثمره پذیرش ولایت الهی غلبه بر دشمنان است.
۱۳۹۶/۹/۱۶ - ۱۶:۳۸
سابقون در قرآن کریم چه کسانی هستند؟
استاد حوزه علمیه قم سابقون را به پیشی‌گیرندگان در خیرات تفسیر کرد و گفت: کسانی که در خیرات بر تمامی انسان‌ها پیشی گرفته و سرور و سید بنی آدمند، ائمه معصوم(ع) هستند.
۱۳۹۶/۹/۱۶ - ۱۴:۱۸
معاون فرهنگی تیپ ۸۳ امام جعفر صادق(ع) خبرداد؛
اعزام ۸۰ طلبه خواهر به مناطق زلزله زده غرب کشور
حجت الاسلام رفیعی از اعزام ۸۰ طلبه خواهر به مناطق زلزله زده غرب کشور برای انجام مشاوره های دینی، گفت‌وگو و روان کاوی خبرداد.
۱۳۹۶/۹/۱۶ - ۱۲:۵۱
حجت الاسلام والمسلمین رضوی‌مهر خبرداد؛
برگزاری آیین نکوداشت آیت الله سید هاشم حمیدی در قم
نماینده طلاب و فضلای استان همدان از برگزاری برگزاری آیین نکوداشت آیت الله سید هاشم حمیدی از علمای قدیمی استان همدان در آینده نزدیک در قم خبرداد.
۱۳۹۶/۹/۱۶ - ۱۲:۳۴
آیت الله حمیدی:
زندگی و سیره علمای سلف برای طلاب الگو است
استاد درس خارج حوزه با اشاره به لزوم مطالعه طلاب نسبت به سیره و سخنان علمای سلف تأکید کرد که زندگی آنها هم در مسائل علمی و هم در مسائل تهذیبی الگوی طلبه های امروزی است.
۱۳۹۶/۹/۱۶ - ۱۲:۲۹
جمعی از طلاب و فضلای همدانی با آیت الله حمیدی دیدار کردند
جمعی از اساتید، طلاب و فضلای استان همدان با آیت الله سید هاشم حمیدی از علمای برجسته این استان دیدار و گفتوگو کردند.
۱۳۹۶/۹/۱۶ - ۱۲:۲۳
استاد حوزه علمیه قم:
دین اسلام برمدار محبت به بشریت عرضه‌ شده است
استاد حوزه علمیه قم با بیان این‌که محبت محوری‌ترین فلسفه قوانین و احکام الهی است، گفت: دین اسلام برمدار محبت به بشریت عرضه‌ شده است.
۱۳۹۶/۹/۱۶ - ۱۲:۲۲
حجت‌الاسلام میر شفیعی:
قرآن کریم سند اصالت دین و ملیت امت اسلام است
سخنران آستان مقدس حضرت معصومه (س) با اشاره به باطن قرآن کریم گفت: قرآن کریم سند اصالت دین و ملیت امت اسلام است.
۱۳۹۶/۹/۱۶ - ۱۱:۰۶
معنویت و پشتکار شاهراه رسیدن به افزایش ظرفیت ها و قابلیت های وجودی
شکرگزاری از جمله اعمالی است که تاثیر مستقیم در افزایش قابلیت ها و ظرفیت های وجودی به عنوان یکی از پایه های اصلی موفقیت دارد و این پارامتر جزء آن دسته مواردی است که تاثیر عینی و آنی آن در زندگی ماد...