Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - مکمل بودن خون و پیام رمز ماندگاری قیام عاشورا
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ Monday, September 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۲۱:۲۷
شناسه خبر: ۵۳۰۲۳۵
 
استاد حوزه علمیه قم مطرح کرد؛
مکمل بودن خون و پیام رمز ماندگاری قیام عاشورا
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که در قیام امام حسین(ع) خون و پیام مکمل یکدیگر بودند، گفت: همین موضوع موجب ماندگاری قیام عاشورا شد و تبلغات دشمن با این دو عنصر در طول تاریخ برای همیشه خنثی و بی اثر ماند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام صمدی یزدی، استاد حوزه علمیه قم امروز در شبستان امام خمینی (ره) آستان مقدس حضرت معصومه(س) با بیان این که در قیام امام حسین(ع) خون و پیام مکمل یکدیگر بودند و همین موضوع موجب ماندگاری قیام عاشورا شد، گفت: دشمن با تبلیغات خود قصد داشت که واقعه شهادت امام حسین(ع) را نیز مانند سایر وقایع در طول تاریخ از اذهان و افکار مردم محو کند اما اهل بیت(ع) امام حسین و دختران و خواهران ایشان این نقشه شوم دشمن را خنثی کردند.

وی افزود: بانوان اصحاب امام حسین(ع) اگر چه به ظاهر اسیر دست دشمن بودند اما در حقیقت یک سازمان تشکیلاتی و تبلیغاتی بسیار قوی بودند که از هر فرصتی حتی کوتاه، بزرگترین استفاده را کرده و پیام عاشورا را به مردم منتقل می کردند.

سخنران حرم حضرت معصومه(س) تصریح کرد: اهل بیت(ع) پس از عاشورا فعالیت تبلیغی خود را در سه محور انجام دادند در ابتدا اقدام به معرفی اهل بیت(ع) و امام حسین(ع) کرده و پس از آن پرده از چهره کریه و زشت بنی امیه و جنایات آنها برداشتند و در قدم سوم ظلمی را که بر اهل بیت(ع) شده بود را تبیین کردند.

استاد حوزه علمیه قم شهر کوفه و شام را مهم ترین مکان هایی عنوان کرد که اهل بیت(ع) در آن با افشارگری جنایت های یزید بیشترین اثر گذاری را داشتند و تبلیغ در این دو شهر به دلیل اوضاع و شرایط متفاوت بودند.

حجت الاسلام صمدی یزدی ادامه داد: از آن جایی که کوفه محل حکومت امام علی(ع) بود امام سجاد و حضرت زینب(س) به حسب شناخت مردم کمتر به معرفی اهل بیت(ع) اقدام کردند و بیشتر تبلیغات در کوفه بر محور سرزنش و بیان جنایاتی بود که سپاه یزید در کربلا مرتکب شدند و این موضوع در خطبه حضرت زینب(س) بسیار مشهود است که پس از بیان حمد خداوند و درود بر سول خدا(ص) شروع به سرزنش مردم کوفه می کنند.

وی با بیان این که محور سخنرانی امام سجاد(ع) نیز در کوفه به بیان جنایات اصحاب یزید ختم می شود و ایشان تنها در قالب یک جمله خود را به مردم معرفی می کنند، تصریح کرد: محور تبلیغی اهل بیت(ع) در شام متفاوت بود زیرا در شام از همان ابتدا بنی امیه حاکم بودند و پس از فتح شام خلیفه اول برادر معاویه را به عنوان حاکم شام قرار داد و پس از او معاویه حاکم شام شد به همین دلیل مردم شام با وجود تبلیغات گسترده بنی امیه علیه امام علی(ع) شناختی از ایشان نداشتند به همین دلیل در شام محور خطبه خوانی امام سجاد و حضرت زینب(س) و سایر اصحاب عاشورا بر محور معرفی جایگاه اهل بیت(ع) بود.

استاد حوزه علیمه قم ادامه داد: تبلیغات دشمن به حدی در شام گسترده بود که مردم شام امام علی(ع) را کافر دانسته و ایشان را لعن می کردند و تصور آنها بر این بود که حضرت رسول(ص) به جز بنی امیه قوم و خویش دیگری ندارد.

وی افزود: بنی امیه در شام امام علی(ع) را قاتل عثمان، قاتل عمار و ابوذر معرفی کرده و حتی بیان می کردند که امام علی(ع) توطئه قتل پیامبر(ص) را داشت که به خاطر وجود خلیفه اول موفق نشد و به همین دلیل مردم شام نسبت به امام علی(ع) کینه داشته و ایشان را لعن و نفرین می کردند.

استاد حوزه علیمه قم یادآور شد: یزید برای این که خون امام حسین(ع) را پایمال کند در کاخ خود مجلسی ترتیت داد تا برای همیشه کربلا را از اذهان مردم محو کند اما امام سجاد(ع) با خطبه ای که در بارگاه یزید خواندند و نیمی از آن  به بیان اوصاف امام علی(ع) و امام حسن و امام حسین(ع) اختصاص داشت برای همیشه یزید را رسوا کردند و برای همیشه نگرش مردم شام را نسبت به اهل بیت(ع) تغییر دادند./968/پ۲۰۲/ی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲ - ۰۹:۰۷
حجت الاسلام والمسلمین نبوی در گفت وگو با رسا خبر داد؛
حمایت ویژه بسیج اساتید و نخبگان حوزه از پژوهش های مرتبط با نیازهای نظام
رییس سازمان بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم با اشاره به برنامه های این سازمان در عرصه های آموزش، پژوهش و سیاست، از حمایت پایان نامه ها با موضوعات نظام و انقلاب اسلامی خبرداد.
۱۳۹۷/۷/۱ - ۱۹:۲۸
از سوی معاونت تهذیب صورت می گیرد؛
اجرای طرح کوثر ویژه همسران طلاب
طرح کوثر ویژه همسران طلاب از سوی مدیریت امور مشاوره و خانواده حوزه علميه استان قم به صورت حضوری و نیمه حضوری برگزار می شود.
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۱۰:۰۷
خطبه امام سجاد در مسجد شام
یکی از حساس ترین سخنان امام سجاد علیه السلام که تحولی عظیم در بینش مردم نسبت به امویان ایجاد کرد و معادلات یزید را بر هم زد و خط مشی او را نسبت به اهل بیت علیهم السلام کاملاً تغییر داد خطبه ای است که ...
۱۳۹۷/۶/۳۰ - ۰۰:۲۳
حجت الاسلام والمسلمين رفيعي:
مقوله ماهواره و فضاي مجازي بيشتر تحت كنترل قرار گيرد
استاد حوزه علميه قم با بيان اين كه مقوله ماهواره ها و فضاي مجازي در كشور بايد بيشتر تحت مديريت و كنترل قرار گيرد، گفت: نبايد اجازه دهيم جوانان پاي شبكه هاي ماهواره اي بنشينند و برنامه هايي را مشاهده ك...
۱۳۹۷/۶/۳۰ - ۰۰:۱۸
حجت الاسلام تبریزی:
قیام امام حسین نبود، چیزی از اسلام باقی نمی ماند
استاد سطح عالی حوزه با بیان این که اگر قیام حضرت زهرا(س) و امام حسین(ع) نبود چیزی از اسلام باقی نمی ماند، گفت: امام حسین(ع) باید قیام می کرد تا مردم متوجه اوضاع شوند و این قیام در تاریخ جاودان بماند.
۱۳۹۷/۶/۲۹ - ۱۷:۵۷
حجت الاسلام مهدوی راد:
معنا بخشيدن به مفاهيم دينی از آثار مهم قيام عاشورا بود
استاد حوزه و دانشگاه گفت: امام حسين(ع) با حركت خود تحاريف را زدودند، اسلام ناب را احيا كرده و سبب بقاي آن شدند.
۱۳۹۷/۶/۲۹ - ۱۷:۵۰
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی مطرح کرد؛
نقش ویژه عاشورا در تربیت دینی و تعمیق باورها
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به نقش ویژه عاشورا در تربیت دینی و تعمیق باورها، گفت: قیام کربلا حرکتی با سه ویژگی تنوع الگویی، تنوع موضوعی و استمرار حرکت است.
۱۳۹۷/۶/۲۹ - ۱۳:۱۱
همزمان با شب و روز عاشورا صورت گرفت؛
برپایی مراسم احیا و نماز ظهر عاشورا در حرم حضرت معصومه
نماز عاشورایی ظهر عاشورای سال ۱۴۴۰ به امامت آیت‌الله سعیدی، تولیت آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها با حضور خیل عظیم مردمی برگزار شد.
۱۳۹۷/۶/۲۹ - ۰۹:۲۰
پرسمان حسینی(۱۰)
چرا امام حسین حجّ خود را نیمه تمام گذاشت و از مکّه خارج شد؟
علت نیمه تمام ماندن حج امام حسین(ع) و خروج امام از مکه در آستانه شروع اعمال حجّ سوالی دیگر است که مطرح می شود.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۲۳:۲۸
آیت‌الله میرباقری:
حرارت عاشورا طراحی‌های دشمن برای انحراف از صراط ایمان را ناکام گذاشته است
نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری ابتلا را زمینه‌ای برای عبور مؤمن از دنیا و امیال آن توصیف کرد و گفت: عاشورا چراغ هدایت را در صف‌بندی‌های تاریخ روشن کرده و حرارت عاشورا دشمن را متحیر کر...
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۲۳:۲۴
حجت الاسلام والمسلمين رفيعي:
اسلام ناب مظهر مدارا و نرم خويي است
استاد حوزه علميه با اشاره به اين كه اسلام ناب مظهر مدارا و نرم خويي است، گفت: آن اسلامي خشن است كه داعشي ها، سعودي ها و اموي ها دارند.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۲۳:۱۷
حجت الاسلام میرزامحمدی:
کسانی که به دستگاه امام حسین توهین می کنند، دین و عقل ندارند
استاد حوزه علمیه قم گفت: اگر در جامعه ادب وجود داشته باشد، شکی نیست که همه در جهت سعادت و شکوفایی عقل حرکت خواهند کرد و بسیاری از مفاسد اخلاقی و اقتصادی حل خواهد شد.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۱۷:۲۱
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی مطرح کرد؛
۱۰ ویژگی مستند و مأثور از حضرت عباس در منابع دینی
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره ۱۰ ویژگی مستند و مأثور از حضرت عباس در منابع دینی، ایشان را مظهر وفا، صبر، شجاعت، ولایت مداری و بصیرت عنوان کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۱۷:۱۳
حجت الاسلام مهدوی راد:
هدف قیام عاشورا "ریشه کن کردن جهل" از جامعه اموی بود
استاد حوزه و دانشگاه هدف امام حسین(ع) را از قیام عاشورا ریشه کن کردن جهل معرفی کرد و گفت: ایشان قیام کردند تا جهل مردم را از بین ببرند و آگاهی بگسترانند و چهره ها را همان گونه که هستند، نشان دهند.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۱۲:۲۷
آیت‌الله میرباقری:
اصحاب عاشورا در برابر تمام قوای شیطان ایستادگی کردند
سخنران آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها اصحاب امام حسین علیه‌السلام را اسوه بارز وفا توصیف کرد و گفت: اصحاب عاشورا در برابر تمام قوای شیطان ایستادگی کردند، درحالی‌که فرماندهی دل‌ها با قمر بنی‌ه...
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۷:۱۵
پرسمان حسینی(۹)
چرا امام حسین همانند امام حسن صلح نکرد
سوالی دیگر که بین جوانان خصوصا در فضاهای مجازی با فرارسیدن ایام محرم مطرح می شود این که چرا امام حسین(ع) همانند امام حسن(ع) صلح نکرد و در نتیجه منجر به شهادت وی و اهل بیت خود شد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۲۰:۱۸
حجت‌الاسلام‌ ظهیری:
مردم باوجود توصیه‌های نبوی امام حسین را یاری نکردند
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه مردم زمان حضرت رسول صلی‌الله علیه و آله و امت پس‌ازآن‌ها به‌واسطه احادیث نبوی به‌خوبی از واقعه عاشورا خبر داشتند، گفت: باوجود توصیه‌های نبوی در مورد امام حسین علیه‌ا...
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۲۰:۱۳
حجت الاسلام میرزامحمدی:
محبت باید انسان را به تبعیت از اهل بیت برساند
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که محبت صِرف انسان را به معیت امام معصوم نمی رساند، گفت: محبت باید انسان را به تبعیت از اهل بیت(ع) رسانده و ختم به نصرت ایشان شود، در غیر این صورت آن محبت بی فایده است....
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۵:۰۴
حجت الاسلام صادقی واعظ:
هدایت گری اساس نهضت امام حسین است
استاد حوزه علمیه یکی از جلوه های بارز روز عاشورا در کنار مصیبت های این روز را هدایت گری دانست و گفت: امام حسین(ع) از هر مسیری برای رهایی امت از ضلالت و جهالت تلاش کردند.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۴:۵۹
پرسمان حسینی(۸)
چرا امام حسین پس از شهادت حضرت مسلم و آگاهی از وضع کوفه برنگشت؟
سوالی مطرح است که چرا امام حسین(ع)پس از شهادت حضرت مسلم از سوی مردم کوفه و آگاهی امام(ع) از وضع مردم کوفه و بی وفایی آنها از مسیر برنگشت و به راه خود ادامه داد.