دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ Monday, February 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۲۱:۲۷
شناسه خبر: ۵۳۰۲۳۵
 
استاد حوزه علمیه قم مطرح کرد؛
مکمل بودن خون و پیام رمز ماندگاری قیام عاشورا
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که در قیام امام حسین(ع) خون و پیام مکمل یکدیگر بودند، گفت: همین موضوع موجب ماندگاری قیام عاشورا شد و تبلغات دشمن با این دو عنصر در طول تاریخ برای همیشه خنثی و بی اثر ماند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام صمدی یزدی، استاد حوزه علمیه قم امروز در شبستان امام خمینی (ره) آستان مقدس حضرت معصومه(س) با بیان این که در قیام امام حسین(ع) خون و پیام مکمل یکدیگر بودند و همین موضوع موجب ماندگاری قیام عاشورا شد، گفت: دشمن با تبلیغات خود قصد داشت که واقعه شهادت امام حسین(ع) را نیز مانند سایر وقایع در طول تاریخ از اذهان و افکار مردم محو کند اما اهل بیت(ع) امام حسین و دختران و خواهران ایشان این نقشه شوم دشمن را خنثی کردند.

وی افزود: بانوان اصحاب امام حسین(ع) اگر چه به ظاهر اسیر دست دشمن بودند اما در حقیقت یک سازمان تشکیلاتی و تبلیغاتی بسیار قوی بودند که از هر فرصتی حتی کوتاه، بزرگترین استفاده را کرده و پیام عاشورا را به مردم منتقل می کردند.

سخنران حرم حضرت معصومه(س) تصریح کرد: اهل بیت(ع) پس از عاشورا فعالیت تبلیغی خود را در سه محور انجام دادند در ابتدا اقدام به معرفی اهل بیت(ع) و امام حسین(ع) کرده و پس از آن پرده از چهره کریه و زشت بنی امیه و جنایات آنها برداشتند و در قدم سوم ظلمی را که بر اهل بیت(ع) شده بود را تبیین کردند.

استاد حوزه علمیه قم شهر کوفه و شام را مهم ترین مکان هایی عنوان کرد که اهل بیت(ع) در آن با افشارگری جنایت های یزید بیشترین اثر گذاری را داشتند و تبلیغ در این دو شهر به دلیل اوضاع و شرایط متفاوت بودند.

حجت الاسلام صمدی یزدی ادامه داد: از آن جایی که کوفه محل حکومت امام علی(ع) بود امام سجاد و حضرت زینب(س) به حسب شناخت مردم کمتر به معرفی اهل بیت(ع) اقدام کردند و بیشتر تبلیغات در کوفه بر محور سرزنش و بیان جنایاتی بود که سپاه یزید در کربلا مرتکب شدند و این موضوع در خطبه حضرت زینب(س) بسیار مشهود است که پس از بیان حمد خداوند و درود بر سول خدا(ص) شروع به سرزنش مردم کوفه می کنند.

وی با بیان این که محور سخنرانی امام سجاد(ع) نیز در کوفه به بیان جنایات اصحاب یزید ختم می شود و ایشان تنها در قالب یک جمله خود را به مردم معرفی می کنند، تصریح کرد: محور تبلیغی اهل بیت(ع) در شام متفاوت بود زیرا در شام از همان ابتدا بنی امیه حاکم بودند و پس از فتح شام خلیفه اول برادر معاویه را به عنوان حاکم شام قرار داد و پس از او معاویه حاکم شام شد به همین دلیل مردم شام با وجود تبلیغات گسترده بنی امیه علیه امام علی(ع) شناختی از ایشان نداشتند به همین دلیل در شام محور خطبه خوانی امام سجاد و حضرت زینب(س) و سایر اصحاب عاشورا بر محور معرفی جایگاه اهل بیت(ع) بود.

استاد حوزه علیمه قم ادامه داد: تبلیغات دشمن به حدی در شام گسترده بود که مردم شام امام علی(ع) را کافر دانسته و ایشان را لعن می کردند و تصور آنها بر این بود که حضرت رسول(ص) به جز بنی امیه قوم و خویش دیگری ندارد.

وی افزود: بنی امیه در شام امام علی(ع) را قاتل عثمان، قاتل عمار و ابوذر معرفی کرده و حتی بیان می کردند که امام علی(ع) توطئه قتل پیامبر(ص) را داشت که به خاطر وجود خلیفه اول موفق نشد و به همین دلیل مردم شام نسبت به امام علی(ع) کینه داشته و ایشان را لعن و نفرین می کردند.

استاد حوزه علیمه قم یادآور شد: یزید برای این که خون امام حسین(ع) را پایمال کند در کاخ خود مجلسی ترتیت داد تا برای همیشه کربلا را از اذهان مردم محو کند اما امام سجاد(ع) با خطبه ای که در بارگاه یزید خواندند و نیمی از آن  به بیان اوصاف امام علی(ع) و امام حسن و امام حسین(ع) اختصاص داشت برای همیشه یزید را رسوا کردند و برای همیشه نگرش مردم شام را نسبت به اهل بیت(ع) تغییر دادند./968/پ۲۰۲/ی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۲۵
ولایت مداری تنها به دعا برای امام معصوم ختم نمی شود
استاد حوزه علمیه خواهران با بیان این که ولایت مداری تنها به دعا برای امام معصوم(ع) ختم نمی شود، گفت: شخص ولایتمدار مانند حضرت زهرا(س) با جان، مال و تمام اعضاء و جوارح خود در راه دفاع از ولایت اقامه حق...
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۲۱
تزکیه فکری الگوی صیانت از جوارح در برابر گناه است
سخنران آستان مقدس حضرت معصومه(س) به بررسی آثار گناه بر اعضا و جوارح انسان پرداخت و گفت: تنها راه مصون بودن جوارح از گناه تزکیه فکر و قلب است.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۱۰
کمال عقل و رشد یافتگی لازمه تبعیت از ولایت امام معصوم است
استاد حوزه علمیه خواهران با بیان این که خداوند جز به عقل بندگی نمی شود، گفت: کمال عقل و رشد یافتگی لازمه تبعیت و اطاعت از ولایت امام معصوم است.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۰۵
ولایت مداری با اطاعت محض معنا می یابد
استاد حوزه علمیه خواهران گفت: ولایت مداری با اطاعت محض معنا می یابد؛ همانطور که سیره عملی حضرت زهرا(س) مؤید این موضوع است.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۰۲
حجت الاسلام روستا آزاد:
دفتر تبلیغات پیشگام عرصه تربیت دینی کودک و نوجوان است
حجت الاسلام روستا آزاد گفت: دفتر تبلیغات اسلامی از بدو تأسیس، از پیشگامان عرصه تربیت دینی کودک ونوجوان است، به طوری که قاطبه طلاب فعال دراین حوزه، از فارغ التحصیلان دوره های کودک مرکز تربیت مربی کودک...
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۰۰
برنامه های تبلیغی و فرهنگی گروه تبلیغی رشد در ایام فاطمیه
حجت الاسلام خوئینی گفت: گروه تبلیغی رشد علاوه بر فعالیت های تبلیغی و جهادی در مناطق محروم و برگزاری برنامه های متنوع، در طول سال به برگزاری جشن تکلیف، سخنرانی در پارک ها و مدارس به صورت تخصصی می پرداز...
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۱:۵۸
عضو هیأت مدیره مرکز خدمات حوزه های علمیه:
کوتاهی نکردن در خدمات سبب عاقبت به خیری می شود
حجت الاسلام والمسلمین محمدی خراسانی گفت: هیچ خدمتی را کوچک نشمارید چون ممکن است همان خدمت باعث نجات شما باشد و اگر این نگاه را داشته باشیم بسیاری از مشکلات روحانیون حل می‌شود.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۱۴:۵۶
استاد عابدی مطرح کرد؛
چرایی مخفی بودن قبر حضرت زهرا
حجت الاسلام والمسلمین احمد عابدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا قبر حضرت زهرا(علیها سلام) پنهان است؟ احتمالات مختلف در این باره را تبیین کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۰۸:۳۶
آیت الله استادی:
مجالس عزاداری باید تثبیت کننده حقانیت اهل بیت باشد
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه گفت: مجالس عزاداری که بسیار سفارش شده باید محلی برای تبیین شخصیت با عظمت حضرت زهرا(س) و تثبیت کننده حقانیت اهل بیت(ع) باشد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۲۲:۳۰
جلوه‌های طغیان در مسؤولان و خطر آن برای جامعه
حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان از تکبر، حسادت، کینه، عُجب و غرور به عنوان جلوه های طغیان نام برد و گفت: مسؤولان طغیان داشته باشند، جامعه به انحراف کشیده می شود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۲۱:۱۰
استاد حوزه علمیه خواهران مطرح کرد؛
نهضت فاطمی الگوی قیام مهدوی
استاد حوزه علمیه خواهران یکی از مهم ترین ویژگی های نهضت فاطمی را اطلاع رسانی همگانی به مردم در زمینه پیامدهای عدم حاکمیت امام معصوم(ع) بر جامعه اسلامی عنوان کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۲۰:۵۵
حجت الاسلام اکبری مطرح کرد؛
سجده عالی ترین درجه عبودیت انسان در برابر پروردگار
استاد حوزه علمیه قم سجده را نشان تذلل و خاكساری در برابر خداوند و عالی‏ترین درجه عبودیت انسان عنوان کرد و گفت: انسان با سجده، خود را همرنگ با هستی می‏ كند.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۲۰:۴۵
استاد حوزه علمیه خواهران:
نهضت فاطمی فریاد تظلم خواهی از ولایت امام معصوم است
استاد حوزه علمیه خواهران با اشاره به اینکه نهضت فاطمی فریاد تظلم خواهی از ولایت امام معصوم(ع) است، گفت: حیات طیبه فاطمی و خطبه های حضرت زهرا(س) در مسجد مدینه نشان از این مدعا دارد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۲۰:۲۰
استاد حوزه علمیه خواهران:
نگاه محبت آمیز به همسر شاخصه زنان با ایمان است
استاد حوزه علمیه خواهران نگاه محبت آمیز به همسر را از شاخصه‌های زنان با ایمان عنوان کرد و گفت: برای زن فضیلتی بالاتر از شوهرداری و فرزند پروری نیست.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۲۰:۱۰
استاد حوزه علمیه خواهران مطرح کرد؛
محبت و مودت به ارحام از مهم ترین ارکان حیات فاطمی
استاد حوزه علمیه خواهران با بیان اینکه حضرت زهرا(س) در عین ولایتمداری درباره محبت به اعضای خانواده، نیکی به پدر و مادر و صله ارحام توجه ویژه ای داشتند، گفت: محبت و مودت مهم ترین شاکله خانواده اسلامی ا...
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۲۰:۰۰
استاد حوزه علمیه خواهران:
سلامت فطرت لازمه پذیرش ولایت قرآن و ولایت رسول الله است
استاد حوزه علمیه خواهران ایمان به غیب، اقامه نماز، انفاق، پرداخت خمس و زکات، ایمان به خدا و رسول خدا(ص) و قرآن کریم را پنج ویژگی مؤمنان براساس آیات ابتدائی سوره بقره عنوان کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۱۹:۵۵
معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی تبیین کرد؛
عوامل مؤثر در فرهنگ پذیر کردن جامعه با تبلیغ سنتی
معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی گفت: اگر تبلیغ سنتی بخواهد جامعه را فرهنگ پذیر کند، پنج عامل سهل الوصول بودن مبلغ، تبلیغ بدون نیت ارتزاق، عامل بودن طلبه، فضای معنوی تبلیغ و مواد آموزشی مؤثر است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۱۹:۰۵
استاد حوزه علمیه قم:
اطاعت و ولایت پذیری حق پدر بر فرزندان است
استاد حوزه علمیه قم با بیان این‌که اطاعت و ولایت پذیری حق پدر بر فرزندان است، گفت: این حق به واسطه این‌که پدر و مادر صاحبان علق هستند برای آنها از جانب خداوند وضع شده است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۱۷:۱۹
طرح مجازی بانوی بی نشان برگزار می شود
طرح مجازی بانوی بی نشان در راستای بزرگداشت ایام سوگواری شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) از سوی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه برگزار می شود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۱۴:۵۸
استاد حوزه مطرح کرد؛
حضرت زهرا؛ شجره طیبه رسالت و الگوی کرامت اسلامی
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه حضرت زهرا(س) الگوی کرامت اسلامی بوده و امت اسلامی باید کرامت حضرت زهرا(س)را سرلوحه زندگی خود قرار دهند، گفت: مهریه حضرت زهرا دستگیری از نیازمندان دنیا و آخرت است...