یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ Sunday, July 23, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۰/۲۰ - ۲۳:۱۰
شناسه خبر: ۴۷۳۰۸۸
 
آیت‌الله امین‌خراسانی:
اسلام رحمانی، مغایر با نص آیات قرآن کریم است
استاد درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به مطرح کنندگان اسلام رحمانی و نادرستی تفاسیر آن‌ها از اسلام ناب محمدی(ص) گفت: ممکن است به ذهن شخصی خطور کند انسان‌هایی که از روی جهالت گناه می‌کنند چگونه دچار عذاب می‌شوند درحالی‌که خداوند متعال از خود در قرآن کریم با صفت«رحمن و رحیم» یاد کرده است، در پاسخ باید گفت، این کیفر متناسب با نوع عمل انسان‌ها در دنیاست و آثار وضعی آن در آخرت آشکار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت‌الله محمد امین‌خراسانی در جلسه تفسیر قرآن کریم که در دفتر وی برگزار شد به تبیین آیات 21 تا 30 سوره نبأ پرداخت و گفت: این آیات به طور کلی در ارتباط با سرانجام کافران و کسانی است که اوامر و نواهی الهی را رعایت نکرده‌اند.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با بیان آیه 21 سوره نبأ«إِنَّ جَهَنَّمَ كَانَتْ مِرْصَادًا؛ همانا جهنم از دیرباز كمينگاهی بوده است» اظهار داشت: با توجه به معانی این آیه روشن‌ می‌شود دوزخ در کمین انسان‌های شرور است و به‌ مجرد اینکه آن‌ها بدان نزدیک شوند، آن‌ها را در برمی‌گیرد؛ همچنین واژه «مِرْصَاد» دو احتمال دارد که نخستین آن‌ها اسم مکان و به معنای مکانی است که در انتظار طغیان‌گران ایستاده تا آن‌ها را فراگیرد، احتمال دوم اینکه که به معنای اسم مبالغه به معنای بسیار کمین کننده است؛ بنابراین جهنم جایگاهی است که هیچ‌یک از کافران امکان گریز از آن را نخواهد داشت.

آیت‌الله امین‌خراسانی با اشاره به آیه 22 سوره نبأ «لِلطَّاغِينَ مَآبًا؛ كه براى سركشان بازگشت گاهی است» بیان داشت: «طَّاغِينَ» به کسانی گفته می‌شود که از مسیر فطری خود دچار انحراف شده باشد و واژه«مَآب» از ریشه «أوب» به معنای مکان بازگشت انسان‌های سرکش است؛ بنابراین می‌توان گفت هیچ‌کدام از کافران از عذاب الهی در امان نیستند.

وی با اشاره به آیه 23 سوره نبأ «لَابِثِينَ فِيهَا أَحْقَابًا؛ روزگارى دراز در آن درنگ كنند» عنوان داشت: انسان‌های طغیان‌گر و سرکش به مدت بسیار طولانی در دوزخ خواهند ماند چراکه معنای واژه«أَحْقَاب» به معنای مدت‌زمان طولانی است که ابتدا و انتهای آن مشخص نیست و با توجه به روایات درمی‌یابیم«احقاب هشت حُقب است، هر حقبی 80 سال، هر سالی 360 روز و هر روز آن برابر هزار سال دنیایی است»؛ بنابراین زمان شروع و پایان عذاب الهی نامعلوم است.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به روایات معصومین(ع) درباره ابدی نبودن عذاب الهی گفت: اگرچه انسان‌های شرور گرفتار آتش جهنم می‌شوند، اما عذاب آن‌ها ابدی نبوده و مسأله جاودانگی عذاب درباره آن‌ها جریان ندارد؛ بر این اساس می‌توان گفت برخی انسا‌ن‌های سرکش وارد جهنم می‌شوند، اما بعد از مدتی از آن بیرون می‌آیند.

آیت‌الله امین‌خراسانی با بیان آیه 25 و 24 سوره نبأ«لَا يَذُوقُونَ فِيهَا بَرْدًا وَلَا شَرَابًا إِلَّا حَمِيمًا وَغَسَّاقًا؛ در آنجا نه خنكى چشند و نه شربتى» اظهار داشت: کسانی که در آتش دوزخ گرفتارند، جز آب داغ و خونابه چرکین هیچ نوشیدنی خنک و گوارایی نمی‌چشند؛ با توجه به تعبیر«يَذُوقُونَ» می‌توان گفت حتی به اندازه یک قطره هم از آب خنک به اهل جهنم نوشانده نخواهد شد.

وی با اشاره به مطرح کنندگان اسلام رحمانی و نادرستی تفاسیر آن‌ها از اسلام ناب محمدی(ص) بیان داشت: ممکن است به ذهن شخصی خطور کند انسان‌هایی که از روی جهالت گناه می‌کنند چگونه دچار عذاب می‌شوند درحالی‌که خداوند متعال از خود در قرآن کریم با صفت«رحمن و رحیم» یاد کرده است، در پاسخ باید گفت، این کیفر متناسب با نوع عمل انسان‌ها در دنیاست و آثار وضعی آن در آخرت آشکار می‌شود؛ بنابراین خداوند به بندگان ظلم نخواهد کرد بلکه این بندگانند که با اعمال ناشایسته سبب عذاب خود در آخرت می‌شوند.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با بیان آیه 28 و 27 و 26 سوره نبأ«جَزَاءً وِفَاقًا إِنَّهُمْ كَانُوا لَا يَرْجُونَ حِسَابًا وَكَذَّبُوا بِآيَاتِنَا كِذَّابًا؛ كيفرى مناسب با جرم آن‌ها آنان بودند كه به روز حساب اميد نداشتند و آيات ما را سخت تكذيب می‌کردند» ابراز داشت: بر اساس آیات مذکور می‌توان گفت یک دلیل برای عذاب کافران این است که نسبت به معاد و قیامت بی‌اعتقاد بودند و همه اعتقادات دین را مورد انکار قرار می‌دادند.

آیت‌الله امین‌خراسانی با اشاره به آیه 29 سوره نبأ«وَكُلَّ شَيْءٍ أَحْصَيْنَاهُ كِتَابًا؛ و حال آنكه هر چيزى را برشمرده به صورت كتابى در آورده‏ ايم» ادامه داد: با توجه به معانی دقیق آیه و دقت در دیگر آیات قرآن کریم درمی‌یابیم حسابرسی اعمال انسان‌ها آن‌چنان دقیق است که انسان‌ها را به تعجب وا‌می‌دارد چراکه ریزترین اعمال در آخرت مورد بررسی قرار داده می‌شود.

وی در پایان با اشاره به آیه 30 سوره نبأ«فَذُوقُوا فَلَنْ نَزِيدَكُمْ إِلَّا عَذَابًا؛ پس بچشيد كه جز عذاب هرگز چيزى بر شما نمی‌افزاییم» اظهار داشت: بر اساس این آیه می‌توان گفت روز قیامت در عذاب الهی برای کافران هیچ‌گونه تخفیفی صورت نخواهد گرفت بلکه لحظه‌به‌لحظه زیاد می‌شود و مراد از زیادشدن عذاب هم دوام و غیرقابل تحمل بودن عذاب است؛ بنابراین آیه مذکور این توهم را دفع می‌کند که کیفر کافران زود به پایان نخواهد رسید بلکه دائمی و طولانی خواهد بود./841/202/ب3

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۵/۱ - ۱۵:۰۹
(همیشه صدر)
ثبات اسلام و تحول زندگی
در عناصر ثابت فقه اسلامی، عناصری وجود دارد که نقش شاخصه‌های کلی را ایفا می‌کنند و می‌توان به آن‌ها برای تعیین عناصر انعطاف‌پذیر و متحرکی که در شرایط خاصی بدان‌ها نیاز است، به مثابه پایه و اساس تکیه کر...
۱۳۹۶/۵/۱ - ۱۱:۱۷
برنامه های دهه کرامت رادیو معارف اعلام شد
مدیر شبکه رادیویی معارف دهه کرامت را فرصت مناسبی برای نشر معارف اهل بیت(ع ) دانست و از پخش برنامه های این رسانه دینی در دهه کرامت خبر داد.
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۲۳:۴۴
حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد:
آیت الله رسولی اراکی ویژگی های زیبنده عالم دینی را دارا بود
استاد درس اخلاق حوزه علمیه قم از آیت الله رسولی اراکی کرهرودی به عنوان خطیبی توانا، بزرگوار، متعبد، با فضیلت، متعهد، خوش برخورد، و مزین به مکارم اخلاق نام برد.
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۵:۰۱
از صبح امروز آغاز شد؛
همایش دو روزه «نقش حوزه انقلابی در تحقق دولت مقاومت»
چهارمین همایش مشترک مدیران حوزه های علمیه، مسؤولان دفاتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه و مسؤولان بسیج طلاب و روحانیان کشور با عنوان «نقش حوزه انقلابی در تحقق دولت مقاومت» از صبح امروز در مجتمع یاوران مهد...
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۳:۳۱
حجت الاسلام ولدان مطرح کرد؛
جریان سازی فرهنگی از طریق قرارگاه فرهنگی نمازجمعه قم
رییس ستاد نماز جمعه قم جریان سازی فرهنگی را هدف راه اندازی قرارگاه فرهنگی در ستاد نمازجمعه دانست و بر لزوم همکاری مسؤولان با این قرارگاه تأکید کرد.
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۱:۵۶
از سوی فرهنگسرای گلستان معرفی شدند؛
داوران نخستین دوره مسابقات حفظ موضوعی قرآن کریم با عنوان «نورباران»
نخستین دوره مسابقات حفظ موضوعی قرآن کریم با عنوان «نورباران» به همت فرهنگسرای گلستان ویژه گروه سنی ۷ تا ۹ سال برگزار می‌شود.
۱۳۹۶/۴/۳۰ - ۲۰:۵۰
حجت الاسلام موسوی مطلق:
اختلاس و سیستم ربوی بانک ها مسیر انقلاب را منحرف می کند
استاد حوزه علمیه قم گفت: دشمنان و فتنه گران نمی توانند به انقلاب ضربه وارد کنند اما اختلاس ها و سیستم ربوی مردم و انقلاب را بیچاره می کند.
۱۳۹۶/۴/۳۰ - ۰۵:۳۵
حجت الاسلام سوزنچی:
نماز واقعی انسان را از گناهان باز می دارد
عضو هیأت علمی دانشگاه باقر العلوم(ع) با بیان این که حقیقت نماز، ولایت است که نباید کم شمرده شود، گفت: نمی شود کسی اهل نماز باشد اما خود را اهل ولایت نداند.
۱۳۹۶/۴/۳۰ - ۰۱:۳۹
حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد مطرح کرد؛
مرگ؛ حقیقتی فراموش شده
استاد حوزه علمیه با اشاره به این که یاد مرگ قلب انسان را جلا می بخشد، بیان کرد: کسی که مرگ را قبول کند، دلش نورانی شده و به زندگی دنیا وابسته نمی شود.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۱۷:۵۲
حجت الاسلام مرتضوی مطرح کرد؛
تحقق حوزه انقلابی با تأسی از نهضت علمی امام صادق
مدیر مدرسه علمیه قدیری شناخت شرایط اجتماعی دوران امام صادق (ع) را بسیار مهم دانست و بر حفظ روحیه انقلابی در حوزه ها با تأسی از نهضت علمی آن حضرت تأکید کرد.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۱۷:۳۵
استاد سطح عالی حوزه علمیه قم:
نافرمانی از ولی خدا سبب انحراف از دین می شود
حجت الاسلام احمدی اصفهانی نافرمانی از ولی خدا را سبب انحراف گسترده از دین دانست و گفت: با پیروی از اهل بیت(ع) است که انسان به سعادت حقیقی می رسد.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۱۰:۴۰
حجت الاسلام مخدوم:
تحول در حوزه میراث امام صادق است
رییس مرکز پاسخگویی به سؤالات دینی تحول در حوزه را میراث امام صادق(ع) دانست و بر استفاده از ظرفیت های علوم اسلامی در تمدن سازی تأکید کرد.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۰۷:۲۲
حجت الاسلام والمسلمین مدنی مطرح کرد؛
لزوم تبعیت حوزه های علمیه از نهضت علمی امام صادق
مدیر جامعة الزهرا(س) با تشریح شرایط جامعه اسلامی در دوران امام صادق(ع) بر لزوم تبعیت حوزه های علمیه از نهضت علمی آن حضرت تأکید کرد.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۰۶:۵۹
حجت الاسلام میرباقری:
شمارگان بالای رمان های خارجی در کشور جای شرمندگی دارد
استاد درس خارج حوزه با بیان اینکه سالانه بیش از ۸۴ میلیون جلد رمان عاشقانه خارجی با شمارگان بالا در کشور چاپ می شود، این رقم را برای یک کشور شیعی باعث شرمندگی خواند.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۰۶:۵۰
حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد:
حسد و غرور انسان را به ورطه نابودی می کشاند
استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه انسان تا زنده هست باید به فکر عواقب امور خود باشد، گفت: باید منزل آخرت خودمان را قبل از مُردن بسازیم.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۰۶:۳۰
رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم:
امام معصوم محور همه امور عالم است
حجت الاسلام والمسلمین میر باقری با بیان این که امام از منظر دین محور همه حقائق و امور است، گفت: ائمه معصوم علیهم السلام الگوی ولایت و امامت خود را بر مدار آیات قرآن کریم استخراج و تدوین می کنند.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۲۱:۳۱
رییس هیأت امنای مجمع قاریان قرآن مطرح کرد؛
ضعف آموزش و پرورش در زمینه گسترش فرهنگ قرآنی
رییس هیأت امنای مجمع قاریان قرآن کریم با بیان این که تحقق بخشیدن نظام قرآنی در جامعه نیازمند آشنایی عموم مردم با آموزه‌های قرآنی است، عملکرد آموزش و پرورش را در این زمینه ضعیف ارزیابی کرد.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۲۱:۲۵
حجت الاسلام حسینی مقدم:
اقامه نماز پایه اصلی هر کار اجتماعی است
مدیرکل اوقاف استان قم اختصاص آخرین وصیت امام صادق(ع) به نماز را نشانه اهمیت نماز دانست و گفت: نماز پایه اصلی جهاد و هر کار اجتماعی دیگر است.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۲۱:۱۹
تاملی در حقیقیت بندگی
استاد حوزه علمیه قم در تشریح حقیقت عبودیت گفت: از آن خدا دانستن هر آنچه بنده دارد، واگذار کردن تدبیر امور به خدا، امتثال اوامر الهی و اجتناب از نواهی الهی؛ سه حقیقت عبودیت است.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۲۱:۱۳
عضو هیأت امنای مجمع قاریان قرآن:
جامعه فاصله گرفته از قرآن راهی به تمدن ندارد
عضو هیأت امنای مجمع قاریان قرآن کریم با اشاره به این که در جامعه ای که قرآن کریم در مهجوریت باشد آن جامعه از مسیر تمدن دور می شود، گفت: رفع مهجوریت از قرآن کریم نیازمند بسیج عمومی است