Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - یادداشت | نمایی از "سکولاریسم" بدون سیاه نمایی
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ Sunday, December 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۲۲:۴۹
شناسه خبر: ۵۸۸۵۸۷
 
یادداشت | نمایی از "سکولاریسم" بدون سیاه نمایی
نفوذ در کشور ما بیشتر از روزهای قبل خود را نشان می‌دهد و درگیری بر سر واقعیت‌های اجتماعی بیشتر از اینکه برای حل شدن باشد، برای فیصله یافتن تقریبی صورت می‌پذیرد.

به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، هوای این روزها، بیشتر شبیه دوران جنگ سرد است تا دورانی که همه چیز زیر سایه خوشبختی، آرامش و امنیت می‌گذارد. نفوذ در کشور ما بیشتر از روزهای قبل خود را نشان می‌دهد و درگیری بر سر واقعیت‌های اجتماعی بیشتر از اینکه برای حل شدن باشد، برای فیصله یافتن تقریبی صورت می‌پذیرد.

بیان همین نکته کافی است که بدانیم در فضای اجتماعی، امروز از کجا ضربه می‌خورد و دشمن بیشتر به دنبال چیست. مهمترین الگوی جنگ غرب علیه اسلام، مدل مبارزه با مسیحیت است و همین نقطه اتکا سبب اشتباهات مکرر این افراد در معادله‌سازی بوده است و از همین رو در بسیاری از فعالیت‌ها دیگر به اسلام، نگاه مسیحیزه شدن نمی‌کنند.

اما هابرماس درباره یک تجربه تاریخی می‌نویسد: ما در اروپا، از این واژه «سکولاریسم»، جریان تاریخی انتقال اجباری داشته‌های کلیسا به یک حاکمیت لائیک جدا شده از حاکمیت کلیسا را مدنظر داریم. در منازعات فرهنگی که در قرن نوزدهم صورت گرفت، این مفهوم از معنای اصلی حقوق بسیار فراتر رفت و نمادی شد برای جریان‌های پیرو و همراه با اجبار مدرنیته و آزمون و محکی شد برای موضع‌گیری در قبال مدرنیته1

دشمن تلاش خود را در همه سطوح (تکنیکی، تاکتیکی، عملیاتی و استراتژیکی) آماده کرده است و از هیچ کاری در این مسیر دریغ نمی‌ورزد. عمده‌ترین تاکتیک‌های جنگ روانی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران یا از طریق وارد ساختن اتهامات خلاف واقع در تهاجم تبلیغی است یا القای اصلاحات برون‌زا و انحراف از مسیر اصلاحات است.

این دو کار در مسئله حجاب نیز مطرح است. از طرفی جنگ زنان علیه زنان را به راه انداخته‌اند و عده‌ای را با صورت بدحجابی در خیابان رها می‌کنند تا به یک قضاوت عمومی بیانجامد و همواره زنان با حجاب و بدحجاب علیه همدیگر در درگیری و منازعه خیابانی باشند و این به عنوان یک سطحی از توقع در اذهان جاری باشد.

از طرفی نیز فضای اجتماعی اروپا  و آمریکا را بستایند و از امنیت روانی بی‌حجابی سخن بگویند. یعنی از آمار خشونت علیه زنان خبری نیست، آمار تجاوز، خودکشی، قتل و ... در غرب سخنی گفته نمی‌شود تا مدینه فاضله غرب در افکار عمومی ساخته شود.

خرج تراشی مصی برای غرب

قدرت یکی از مولفه‌های مهمی است که جریانات مختلف وقتی در راس آن قرار می‌گیرند، دیگر از آن پائین نمی‌آیند. به همین خاطر دست به ریسمان سیاه و سفید می‌زنند تا نظرات مختلف را برای رسیدن به اهداف خود جلب کنند.

حجاب ‌‌‌امروز به عنوان یک مسئله در فضای اجتماعی مطرح است، طرفداران جدی و مخالفان بی تامل درباره آن اظهار نظرات مختلفی کردند و غرب برای پائین کشیدن تئوری انقلاب اسلامی دست به تخریب حجاب زده است و بابت آن هزینه‌های هنگفتی می‌کند که یکی از کمترین آنها پرداخت 320 هزاردلار ماهیانه به مصی علینژاد بود.

همواره اظهارنظرهای پروانه سلحشوری سبب بروز عکس‌العمل‌هایی در فضای اجتماعی می‌شد

البته بازی در سطوح مختلف ادامه داشت تا اینکه هنگامه پیروزی لیست امید در انتخابات مجلس سال 1394، پروانه سلحشوری به عنوان یکی از نمایندگان برنده این لیست به اظهار نظرات قابل تاملی علیه حجاب پرداخت. البته لازم به ذکر است، کرباسچیان گفته بود که برای ورود به لیست امید در انتخابات مجلس باید حق‌الورود میلیاردی پرداخت می‌کردند و ملاک ارزش و تخصص اعضا نبود.

این تازه اول راه نیست

اظهارات قابل تامل پروانه سلحشوری که چندی قبل از رسانه‌ها منتشر شد و چادر را دلیل مشکلات مفصلی خود اظهار کرد، اصلا مسئله جدید و پروژه تازه‌ای نیست. هر زمان جریان اصلاحات در ساختارهای مختلف کشور ورود کرد و نیروهای خود را در آن ساختار چید، تلاش برای تخریب ارزش‌های اسلامی و ایرانی آغاز شد و وطن‌فروشی نیز از حد خود گذشت.

فریبا داودی مهاجر یکی از اعضای اصلی و جدی دولت اصلاحات فعالیت می‌کرد و در بعد از سال 88 از ایران خارج شد و کشف حجاب کرد. از این دست افراد زیاد است، افرادی همچون شادی صدر، شیرین عبادی و ... تلاش کردند تا با کشف حجاب خود موجی از مطالبات اجتماعی علیه حجاب را در ایران به راه بیاندازند.

صحبت‌های جنجالی پروانه سلحشوری علیه حجاب واکنش‌های زیادی داشت، یکی از آنها صحبت‌های حجت الاسلام سرلک بود

همچنین زمانی که تعداد زیادی از بازیگران ایرانی به سمت شبکه جم مهاجرت می‌کردند، تمام بازیگران زن کشف حجاب نمودند ولی سرانجام خسته شدند و از فضای کثیف آنجا خود را رهانیدند و تقاضای بازگشت به کشور را داشتند. یکی از آن افراد رابعه اسکویی بود که امروز دوباره به کشور بازگشت و دوباره حجاب اختیار کرد.

امروز موج به راه افتاده از اظهار نظر پروانه سلحشوری تنها نیاز جریانات پشت پرده این بازی هست. در واقع این صحبت‌ها برای "آنالیز" زده شد تا حجم واکنش‌ها و سطح آن را بررسی کنند و این آنالیز هر چقدر که برای جریان غربزده در کشور مورد نیاز است تا شدت و ضعف کارشان را بسنجند، برای جریان انقلابی نیز مورد نیاز است تا باورهای مردم را در یک سنجه قرار بدهند. /۹۱۸۷۰۳/س

مهدی کمالی

پاورقی

  1. بازتاب اندیشه، قم ، شماره 26، 1381، ص 29
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۷:۵۰
یادداشت؛
زن یا مرد؛ برتری جنبه‌ها و جهت‌ها
زن که جلوه ای از صفات جمالیه خداوند است در مواجهه با وقایع و پدیده ها جنبه عطوفت و دلسوزیش بر نظرِ خرد او غلبه پیدا می کند.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۷:۴۱
یادداشت | "تلاش و تخریب" برای دیده شدن
برای دیده شدن بیشتر و تخریب نگاه سیاسی و فرهنگی طیف مقابل، نیاز نیست دست به هر تخریب و بهتان و دروغ و تهمتی زد که اثرات سوء آن روزی دامان خود شما سیاستمداران را می گیرد.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۶:۴۶
دعانویسی و مراجعه به دعانویس چه حکمی دارد
مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی به ارائه پاسخ‌های مخاطبان درباره موضوع " دعانویسی و احکام مراجعه مردم به دعانویس " پرداخته است.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۴:۴۱
در مسیر ملت‌سازی و امت‌سازی؛
یادداشت | تبیین وظایف راهبردی دولت‌های مدرن و علمای جهان اسلام
یکی از ابزارهای نرمی که در عرصه ملت‌سازی و امت‌سازی می تواند یاری رسان دولت های مدرن باشد، صدور فتاوایی واحد و یکپارچه در یک واحد سیاسی خاص و مسلمین در واحدهای سیاسی متکثر است.
۱۳۹۷/۹/۲۴ - ۱۴:۱۱
در گفت‌و‌گو با استاد دانشگاه قم مطرح شد؛
وقت اصلاح دانشگاه | "حذف کنکور" راه حل مشکلات نظام آموزشی
عضو هیأت علمی دانشگاه قم گفت: معتقدم باید در محتوای نظام آموزشی کشور، یک بازنگری کلی صورت گیرد و در واقع محتوای آموزشی باید کاربردی شود.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۳:۱۴
بخش چهارم؛
گفت‌و‌گو | بررسی ۳ جریان روحانیت در دوران مشروطه
پژوهشگر عرصه جریان‌شناسی گفت: لفظ «مشروطه» را هر کس یک جوری تفسیر می‌کند؛ مثل کلمه «جمهوری» است؛ می‌شود پنجاه پسوند برای آن آورد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۱:۴۲
یادداشتک | پس پرده "شل حجابی"
نکته این جاست که به راحتی نمی‌شود انگ بی‌دینی به طیفی از مردم زد؛ هر چند که منکری آشکار است و به هیچ عنوان زیبنده یک مسلمان و جامعه اسلامی نیست.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۵:۱۸
سرپرست شبکه قرآن و معارف سیما:
"استاد و شاگردی" آری، "مریدبازی" خیر
حجت الاسلام والمسلمین عرفاتی گفت: علمای حوزه از گذشته تاکنون نسبت به برگزاری درس‌های اخلاق مقید بوده‌اند و این تأییدی بر شیوه استاد و شاگردپروری بر مبنای پرسش و پاسخ در حوزه است.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۴:۵۰
یادداشت طلبگی | کتابخوانی " ترک موتور"
به قول یکی از اساتید، کسانی که گول استعدادشان را خوردند باختند. باید تلاش مستمر داشت و این که بدانیم نظم و مداومت ورزی بر یک کار مشخص عامل مهم پیروزی‌هاست.
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۱۴:۰۴
پژوهشگر عرفان های نوظهور تأکید کرد؛
ساحت اخلاق "دکان‌داری" را تاب نمی‌آورد
حجت الاسلام حاج‌آقازاده با بیان این‌که حرکت رو به پیشرفت، نیازمند ارتقای عقلانیت، بصیر بودن و بالا بودن تراز نگاه است، گفت: وقتی یک نفر به جای دیگران فکر کند، یقینا آن جمع توانایی حرکت را نخواهد داشت.
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۱۲:۵۹
عضو هیأت علمی فرهنگستان تبیین کرد؛
گفت‌وگو | نقش "گرایش معرفتی" در کنشگری مدیران نظام اسلامی
حجت الاسلام والمسلمین حسینیان با بیان این که مسأله تأثیر معرفتی، بحث عمیقی در عرصه فرهنگ و اعتقاد است، گفت: همه افعالی که از سوی کارشناسان انجام می‌شود، حقیقتا متأثر از رویکردهای معرفتی و نگاه‌های اع...
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۱۸:۱۴
داد مدیر "ایتا" درآمد: حمایت دولت واقعی نیست
غفاری در خصوص رویکردهای دولتی در حمایت از پیام رسان های داخلی گفت: ما در ایتا وام حمایت از پیام رسان ها را بدلیل بهره هشت درصدی نگرفتیم.
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۱۸:۰۲
در گفت‌و‌گو با ایده‌پرداز فرهنگی مطرح شد؛
خلاقیت تبلیغی | "لای" بصیرت یا "وی" ویکتوری
راه خلاق شدن اين است که یک بعدی نگاه نکنيم. من حتي به نشانه‌ها هم گير مي‌دهم. ببينيد براي علامت پیروزی که با دو انگشت نشان می دهند، شهيد حججي در عکسش علامت پیروزی با دو انگشتش نشان داده است، معنای ...
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۵:۳۹
سفرنامه هند (بخش پایانی)
سفرنامه | عاشورا به وقت هند
مردم لکنو و البته هند، احترام فوق العاده شان نسبت عقاید یکدیگر است. برایم جالب بود چه مدارای بالایی نسبت به باورها و رفتارهای متفاوت یکدیگر دارند.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۲۱:۱۱
حجت الاسلام والمسلمین دانش مطرح کرد؛
گزارش | ساختارها و سازمان‌های صهیونیستی رو به اضمحلال
معنای جمله «اسراییل ۲۵ سال بعد را نخواهد دید» چیست؟ معانی بسیاری برای این جمله ذکر کرده‌اند، آیا رژیم صهیونیستی کشوری مانند هلند و آفریقای جنوبی است.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۲۰:۲۹
کمی خودمانی | می‌توانیم یا نمی‌توانیم
ما می توانیم در روابط اجتماعی، ناپایبند یا که با توجه به قانونمندی نظام هستی قواعدی را بپذیریم که با ادراکات و احساسات ما هماهنگ باشد.
۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۱۴:۳۶
یادداشت | ارتباط کلامی و نقش آن در سلامت خانواده
برای اینکه بتوان یک زندگی موفق برای خود و اطرافیان ایجاد کرد، لازم است چکونگی ارتباط کلامی خود و انتخاب و استخدام واژه‌ها توجه و دقت کرد.
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۲۲:۴۹
یادداشت | نمایی از "سکولاریسم" بدون سیاه نمایی
نفوذ در کشور ما بیشتر از روزهای قبل خود را نشان می‌دهد و درگیری بر سر واقعیت‌های اجتماعی بیشتر از اینکه برای حل شدن باشد، برای فیصله یافتن تقریبی صورت می‌پذیرد.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۱۲:۴۹
یادداشت | از حرز تا آمولِت
خَلط شدن آمولت با تفکر مقدس حرز و تعویذ، در این رهگذر، باعث شیادی عده ای برای خالی کردن جیب مردم شده و متاسفانه عدم علم مردم نیز بر این قضیه صحه گذاشته است.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۱۲:۳۷
حجاب؛ دوگانه آرامش و نزاع
بر اساس تحقیقات انجام‌شده بدحجابی عامل ۷۵ درصد بروز آسیب‌های اجتماعی در جامعه بوده و فرهنگ‌سازی یکی از عوامل تأثیرگذار در حل این معضل است.