Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - رهبری دینی معیار تشخیص خطوط هجمه دشمنان
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ Tuesday, October 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۰/۱۰ - ۲۲:۲۹
شناسه خبر: ۵۴۵۳۸۱
 
رهبری دینی معیار تشخیص خطوط هجمه دشمنان
از نگاه دین و فرهنگ دینی، ولی فقیه که جانشین امام معصوم در عصر غیبت است، حوادث و رخدادها را رصد و خطوط هجمه دشمنان را شناسایی و به جبهه خودی اعلام می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خراسان شمالی، برگ برگ یک کتاب بزرگ هنگامی قابل بهره‌برداری و ماندگاری است که مجموعه ورق‌های آن به یکدیگر متصل و صفحات آن با چینش ویژه‌ای تنظیم شود.

دانه‌های تسبیح هنگامی ارزشمند و قابل استفاده است که نخ محکمی آنها را به هم پیوند زند و در کنار هم قرار دهد تا مجموعه‌ای سودمند و کارگشا شود؛ جایگاه رهبری در نظام ارزشی اسلام شیرازه کتاب را ماند و بند تسبیح.

اگر امت و مردم را دانه‌های از هم جدا و برگ‌های جدای از هم بدانیم رهبری و امامت جامعه دینی مانند آن بند است و مردم مانند یکایک دانه‌های تسبیح که رهبر به آنها انسجام و اتحاد می‌بخشد و مانند شیرازه کتاب است که ورق‌های از هم جدا را در کنار هم و با هم پیوند می‌زند.

به دیگر سخن، اسلام مجموعه‌ای از ارزش‌هاست که کلید آن ارزش‌ها ولایت و رهبری است. امام باقر(ع) فرمود: اسلام بر پنج پایه استوار است: نماز، روزه، حج، زکات و ولایت. هنگامی که از ایشان پرسیدند از این‌ها کدام برتر است؟ فرمود: ولایت؛ چون ولایت کلید دیگر ارزش‌هاست.

مفتاح و کلید دو حالت دارد؛ گشاینده در بسته است و در گشوده را می‌بندد. ولی و رهبر در نظام اسلامی هم در دو میدان و حوزه کاری تلاش می‌کند؛ نخست آنکه مانند کلید راه‌های خیر و نیکی و عدالت و ارجمندی و عزت را به روی امت و مردم می‌گشاید و آنها را به ارزش‌ها متصل می‌کند و دیگر آنکه با هدایت، راهنمایی، روشنگری و دیده‌بانی راه‌های شر و فساد و زیان‌بار را به روی جامعه می‌بندد. به دیگر سخن معروف‌ها را می‌گستراند و جلو منکرها را می‌گیرد.

از نگاه دین و فرهنگ دینی ولی فقیه که جانشین امام معصوم در عصر غیبت است، حوادث و رخدادها را رصد می‌کند و خطوط هجمه دشمنان را شناسایی و به جبهه خودی اعلام می‌کند تا چگونه موضع گرفتن را به آنان بیاموزاند.

او فرمانده بصیر و مقتدری است که ساماندهی انرژی‌های موجود در جبهه حق را در مسیر درست عهده‌دار است و فرصت‌ها را مدیریت بهینه کرده و تهدیدها را نیز تبدیل به فرصت می‌کند.

 در اندیشه دینی رهبری به‌مانند عددی است که صفرهای ناخوانا را خوانا می‌سازد و ارزش‌های بالقوه امت را به فعلیت و منصه ظهور می‌رساند. البته همین صفرهای به ظاهر بی‌ارزش و ناخوانا هنگامی که در کنار عدد قرار گیرند، به او اقتدار و صلابت بیشتر می‌بخشند و این است جایگاه امام و امت در نظام ارزشی دینی.

 به گفته شاعر:

من آن صفرم که هیچ ارزش ندارم/ ولی سر خیل صدها و هزارم

الف از قدرت من الف گردد/ فزاید اعتبارش ز اعتبارم

ولی با این همه قدرت که بینی/ همان صفرم که هیچ ارزش ندارم

بهشت ولایت

 از نگاه دین و آموزه‌های قرآنی، بهشت جایگاه سلم و سلام، صلح و صفا، شادابی و نشاط، حیات و عزت، آسایش و آرامش، محبت و صداقت است.

در جامعه نیز اگر این نمادها و ارزش‌ها نهادینه شود، بهشت گونه می‌شود که قرآن از آن به‌عنوان حیات طیبه نام می‌برد. زمینه‌ساز رسیدن به چنین جامعه‌ای رهبری عالم و عادل است که با گفتار و رفتار و بینش و روش خود، فضای زیست شایسته و حیات طیب را فراهم می‌سازد.

در روایت آمده است که گروهی از یاران امام صادق (ع) در محضر ایشان حضور داشتند. یکی از آنان به امام عرض کرد: اماما از خدا بخواهید که بهشت را نصیب ما گرداند. امام فرمود: شما اکنون در بهشتید، از او بخواهید که شما را از آن بیرون نسازد. آن شخص عرضه داشت: یا ابن رسول‌الله، جانم به فدایت، ما اکنون در دنیاییم نه در بهشت؟!

امام (ع) فرمود: آنکه امامت ما را باور کند و به ولایت ما تن دهد، در همین دنیا در بهشت است و باید از خدا بخواهد که او را از این بهشت خارج نسازد.

امسال نیز مردم در سراسر کشور به یاد یوم‌الله 9 دی 88 خود را در معرض نسیم ولایت قرار داده و با امام و رهبر خود با این شعار اعلام بیعت کرده اند که «ما اهل کوفه نیستیم، علی تنها بماند»؛ یعنی ما نخواهیم گذاشت تاریخ دوباره تکرار شود و ما اجازه نخواهیم داد این اقتدار به دست آمده به‌وسیله ولایت دوباره کم‌رنگ شود./9314/پ200/س

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۴:۰۱
یادداشت | تالار عزا یا دالان بدعت
امروزه شاهد ظهور پدیده ای نه چندان دلچسب در مراسم های ترحیم هستیم. حضور در تالارها و سالن همایش ها برای برگزاری غیرمتعارف آیین ترحیم یکی از ناهنجاری هایی است که دامنگیر جامعه شده است.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۳:۱۲
نسل سوم؛ مشکل یا راه‌حل
رهبر معظم انقلاب‌اسلامی در دیدار با بسیجیان در ورزشگاه آزادی تهران به نقش جایگاه تاریخی جوانان اشاره کردند.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۴:۲۳
حجت‌الاسلام‌‌ والمسلمین شفیعی‌نژاد تبیین کرد؛
ناسازگاری بانکداری بدون ربای کنونی با حقوق شهروندی
مدیرگروه فقه اقتصادی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: وقتی بانکداری اسلامی را تأمین‌کننده حقوق شهرندی تعریف کنیم قطعا به این نتیجه می رسیم که بانکداری بدون ربای کنونی با حقوق شهروندی سازگاری ندارد.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۴:۲۰
یادداشت؛
اهمیت و چرایی ازدواج
امروزه با گسترش خواسته های قشر جوان، آرزوهای و هدف آنها از ازدواج نیز تغییرات فاحشی کرده است.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۴:۰۹
یادداشت | همنشینی مجاز و غیرمجاز
زیباترین و اساسی ترین آمد و شد انسان ها این است که به موقع و به اندازه مهمان یکدیگر شوند و میان خود، عُلقه ای نیک و پایدار ایجاد کنند.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۰:۳۹
سفرنامه هند؛
مرده سوزی؛ نسخه سوخته عرفان هندویی + ۱۸
مرده ای که ما بالای سرش ایستاده بودیم، سر سالمی داشت و طبق اعتقادشان این نشان دهنده ی کارنامه ی پر گناهش بود. دورش چرخی زدیم تا این که توجه مان به پایش جلب شد.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۰:۲۸
شغل بانوان چراها و بایدها
«اشتغال زن» مسئله‌ای است که در دهه‌های اخیر، با وجهه‌ای جهانی، به عرصه‌ی نظریه‌پردازی فرهنگی و اجتماعی وارد شده است. افزایش اشتغال زنان با مفهوم «انجام کارهای تمام‌وقت، دارای مزد و بیرون از خانه توسط ...
۱۳۹۷/۷/۱۸ - ۱۴:۱۱
یادداشت طلبگی | "بستگان مرحوم" به چه می اندیشند
یکی از رسومی‌ که سال‌ها جا افتاده است، پذیرایی بستگان مرحوم از کسانی است که در مراسم تدفین شرکت کرده‌اند. این رسمی است که بر خلاف آموزه‌های دینی است.
۱۳۹۷/۷/۱۸ - ۰۹:۴۷
در گفت‌و‌گوی اختصاصی رسا با فرج نژاد مطرح شد؛
از " آنفولانزای نیویورکی" تا عملیات روانی دشمن برای ایرانیان
جریان رسانه ای دشمن برای مردم مشغولیت کاذب ایجاد می‌کند تا این ملت از رسیدن به خواسته‌هایشان باز بمانند.
۱۳۹۷/۷/۱۶ - ۱۳:۵۱
یادداشتک؛
"قرار" در مسیر اربعین
اگر پول ندارد قرض می کند و اگر قرض هم نتواند، از داشته هایش کم می کند تا در مسیر اربعین قرار بگیرد.
۱۳۹۷/۷/۱۶ - ۱۱:۴۶
یادداشت | زنگ خطری که شنیده نشد؛
سکوت در برابر "ام الخبائث"
براساس اخبار رسمی و غیر رسمی سالیانه هزاران لیتر مشروبات الکلی توسط ماموران انتظامی کشف و ضبط می شود و ناگوارتر این که این کشفیات فقط یک سوم مشروباتی است که به بدنه جامعه پمپاژ می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۴:۵۵
یادداشت | لاکچری شدن پدر و مادر به چه قیمتی
باکلاس و تک بودن برای برخی رؤیای شبانه و تلاش روزانه است، حتی پدر و مادرهای امروزی هم در این مسابقه خطرناک وارد شده اند.
۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۰۹:۵۸
کارشناس عرصه سواد رسانه:
رسانه‌‌های معاند فعالیت جریان انقلاب را بایکوت می‌کنند
فرج نژاد بزرگنمایی در القای یأس و ناامیدی در جریان مردم و کوچک جلوه دادن فعالیت‌ها و موفقیت‌های انقلاب اسلامی را رویکرد اصلی رسانه‌های معاند برشمرد.
۱۳۹۷/۷/۱۴ - ۱۰:۲۹
یادداشت| دلایل غیر منطقی در مسیر ازدواج
ازدواج کردن یکی از اتفاقات مهم زندگی هر فرد است. با رشد جوامع و تغییر در فرهنگ ازدواج زندگی در تفکرات و عقاید راجع به ازدواج نیز تغییراتی صورت گرفته است.
۱۳۹۷/۷/۱۲ - ۱۸:۳۵
کارشناس مباحث تربیتی تبیین کرد؛
چرا فرزندان بی‌حوصله و لجباز می‌شوند
حجت الاسلام والمسلمین تراشیون در سخنانی به بررسی "عوامل شکل‌گیری شخصیت کودکان" پرداخته است.
۱۳۹۷/۷/۱۲ - ۱۷:۵۵
بخش اول؛
سفرنامه هند | "دعای فرج در معبد"
یکی از همراهان شوخ طبع‌مان، برای آن که عدم اعتقاد خودش به مذهب بهاییت و نیز شجاعت و شوخ طبعی توامانش را نشان دهد، زیر لب دعای فرج می خواند! دخترک مسئول متوجه شد و تذکر داد.
۱۳۹۷/۷/۱۱ - ۲۱:۰۵
یادداشتک؛
"دیدار صادقانه"
"دوازدهم مهر" در تاریخ ایران ثبت خواهد شد. ده ها هزار نفر از بسیجیان در پایان چند ماه خدمت رسانی فشرده در محضر رهبری حاضر و اعلام خواهند کرد که ناصر ملت و رهبری هستند.
۱۳۹۷/۷/۱۱ - ۲۰:۳۰
بخش اول؛
یادداشت | نقدی بر "صدای اصلاحات"
"حجاریان" از اینکه منظورش از تاریخ چندین هزاره کدام بخش از تاریخ است، طفره می‌رود، اما آنچه باید مورد توجه قرار گیرد روش بحث ایشان است.
۱۳۹۷/۷/۱۱ - ۱۴:۰۲
یادداشتک | کمی بیشتر از زرنگی
متوکل عباسی آنقدر نگران بود که مزار حسین بن علی(ع) را با خاک یکسان کرد، روی آن زراعت کرد تا نامی از حسین نماند.
۱۳۹۷/۷/۱۱ - ۱۳:۴۴
سومین همایش هیأت‌های فعال در " اربعین" برگزار می‌شود
به همت جامعه ایمانی مشعر و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، "سومین همایش هیأت‌های فعال در عرصه اربعین" با حضور شخصیت های برجسته فرهنگی جبهه فرهنگی انقلاب در قم برگزار می شود.