Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - رهبری دینی معیار تشخیص خطوط هجمه دشمنان
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ Friday, July 20, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۰/۱۰ - ۲۲:۲۹
شناسه خبر: ۵۴۵۳۸۱
 
رهبری دینی معیار تشخیص خطوط هجمه دشمنان
از نگاه دین و فرهنگ دینی، ولی فقیه که جانشین امام معصوم در عصر غیبت است، حوادث و رخدادها را رصد و خطوط هجمه دشمنان را شناسایی و به جبهه خودی اعلام می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خراسان شمالی، برگ برگ یک کتاب بزرگ هنگامی قابل بهره‌برداری و ماندگاری است که مجموعه ورق‌های آن به یکدیگر متصل و صفحات آن با چینش ویژه‌ای تنظیم شود.

دانه‌های تسبیح هنگامی ارزشمند و قابل استفاده است که نخ محکمی آنها را به هم پیوند زند و در کنار هم قرار دهد تا مجموعه‌ای سودمند و کارگشا شود؛ جایگاه رهبری در نظام ارزشی اسلام شیرازه کتاب را ماند و بند تسبیح.

اگر امت و مردم را دانه‌های از هم جدا و برگ‌های جدای از هم بدانیم رهبری و امامت جامعه دینی مانند آن بند است و مردم مانند یکایک دانه‌های تسبیح که رهبر به آنها انسجام و اتحاد می‌بخشد و مانند شیرازه کتاب است که ورق‌های از هم جدا را در کنار هم و با هم پیوند می‌زند.

به دیگر سخن، اسلام مجموعه‌ای از ارزش‌هاست که کلید آن ارزش‌ها ولایت و رهبری است. امام باقر(ع) فرمود: اسلام بر پنج پایه استوار است: نماز، روزه، حج، زکات و ولایت. هنگامی که از ایشان پرسیدند از این‌ها کدام برتر است؟ فرمود: ولایت؛ چون ولایت کلید دیگر ارزش‌هاست.

مفتاح و کلید دو حالت دارد؛ گشاینده در بسته است و در گشوده را می‌بندد. ولی و رهبر در نظام اسلامی هم در دو میدان و حوزه کاری تلاش می‌کند؛ نخست آنکه مانند کلید راه‌های خیر و نیکی و عدالت و ارجمندی و عزت را به روی امت و مردم می‌گشاید و آنها را به ارزش‌ها متصل می‌کند و دیگر آنکه با هدایت، راهنمایی، روشنگری و دیده‌بانی راه‌های شر و فساد و زیان‌بار را به روی جامعه می‌بندد. به دیگر سخن معروف‌ها را می‌گستراند و جلو منکرها را می‌گیرد.

از نگاه دین و فرهنگ دینی ولی فقیه که جانشین امام معصوم در عصر غیبت است، حوادث و رخدادها را رصد می‌کند و خطوط هجمه دشمنان را شناسایی و به جبهه خودی اعلام می‌کند تا چگونه موضع گرفتن را به آنان بیاموزاند.

او فرمانده بصیر و مقتدری است که ساماندهی انرژی‌های موجود در جبهه حق را در مسیر درست عهده‌دار است و فرصت‌ها را مدیریت بهینه کرده و تهدیدها را نیز تبدیل به فرصت می‌کند.

 در اندیشه دینی رهبری به‌مانند عددی است که صفرهای ناخوانا را خوانا می‌سازد و ارزش‌های بالقوه امت را به فعلیت و منصه ظهور می‌رساند. البته همین صفرهای به ظاهر بی‌ارزش و ناخوانا هنگامی که در کنار عدد قرار گیرند، به او اقتدار و صلابت بیشتر می‌بخشند و این است جایگاه امام و امت در نظام ارزشی دینی.

 به گفته شاعر:

من آن صفرم که هیچ ارزش ندارم/ ولی سر خیل صدها و هزارم

الف از قدرت من الف گردد/ فزاید اعتبارش ز اعتبارم

ولی با این همه قدرت که بینی/ همان صفرم که هیچ ارزش ندارم

بهشت ولایت

 از نگاه دین و آموزه‌های قرآنی، بهشت جایگاه سلم و سلام، صلح و صفا، شادابی و نشاط، حیات و عزت، آسایش و آرامش، محبت و صداقت است.

در جامعه نیز اگر این نمادها و ارزش‌ها نهادینه شود، بهشت گونه می‌شود که قرآن از آن به‌عنوان حیات طیبه نام می‌برد. زمینه‌ساز رسیدن به چنین جامعه‌ای رهبری عالم و عادل است که با گفتار و رفتار و بینش و روش خود، فضای زیست شایسته و حیات طیب را فراهم می‌سازد.

در روایت آمده است که گروهی از یاران امام صادق (ع) در محضر ایشان حضور داشتند. یکی از آنان به امام عرض کرد: اماما از خدا بخواهید که بهشت را نصیب ما گرداند. امام فرمود: شما اکنون در بهشتید، از او بخواهید که شما را از آن بیرون نسازد. آن شخص عرضه داشت: یا ابن رسول‌الله، جانم به فدایت، ما اکنون در دنیاییم نه در بهشت؟!

امام (ع) فرمود: آنکه امامت ما را باور کند و به ولایت ما تن دهد، در همین دنیا در بهشت است و باید از خدا بخواهد که او را از این بهشت خارج نسازد.

امسال نیز مردم در سراسر کشور به یاد یوم‌الله 9 دی 88 خود را در معرض نسیم ولایت قرار داده و با امام و رهبر خود با این شعار اعلام بیعت کرده اند که «ما اهل کوفه نیستیم، علی تنها بماند»؛ یعنی ما نخواهیم گذاشت تاریخ دوباره تکرار شود و ما اجازه نخواهیم داد این اقتدار به دست آمده به‌وسیله ولایت دوباره کم‌رنگ شود./9314/پ200/س

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۴/۲۷ - ۱۷:۰۳
این هندوانه دربسته نیست؛
یادداشت | "کفویت علمی زوجین" آری یا خیر؟
کفویت در مساله ازدواج بسیار مهم است و کفویت تحصیلی زن و شوهر از این قاعده مستثنی نیست، دختر و پسر در وهله اول در انتخاب همسر باید شرایط عمومی را دارا باشند و در مرحله بعد به ملاک های تخصصی توجه کنند.
۱۳۹۷/۴/۲۷ - ۱۱:۲۴
یادداشت طلبگی | رسانه‌ها و مسئولیت آموزش حقوق اجتماعی
به نظر می رسد باید حقوق اجتماعی در رسانه ها به شدت جنبه آموزشی پیدا کند، امروزه در دنیای هجوم اطلاعات قرار داریم و مدیریت شبکه آگاهی جامعه و حفظ فرهنگ تاریخی و بومی بسیار پیچیده شده است.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۲۳:۵۰
در گفت‌وگو با استاد حوزه و دانشگاه مطرح شد؛
کارگزاران نظام اسلامی رکن اصلی تحقق جامعه مهدوی
حجت الاسلام و المسلمین شعبانی گفت: دولت اسلامی، شرط لازم برای شکل‌گیری جامعه اسلامی است، یعنی آن دولت با آن ساختارها و مدیران می‌توانند در همه عرصه‌ها به صورت اسلامی عمل کنند.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۲۳:۳۲
یادداشت | مواجهه با "پیری" به سبک امام رضا
با داشتن نگاهی مانند نگاه زیبای حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام به پیری می‌توان دوران پیری سازنده‌ای داشت.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۵:۳۴
یادداشت | جنبش حمایت از کالای ایرانی و ظرفیت مغفول "جبهه انقلاب"
یکی از چالش های مهم کشور در سال های اخیر موضوع نابسامانی­ های اقتصادی است که راه برون رفت از آن فراگیر شدن فرهنگ بسیج و فعلیت یافتن مولفه ­های این فرهنگ به جای روحیه اشرافی و آسوده طلبانه است.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۵:۵۰
از فیلم‌سازی تا واقعیت‌سازی؛
یادداشت | ما برای شما نان آورده ایم
در لابه لای تصاویر رنگارنگ و متحرکی که روی پرده سینما نقش می بندد و هر بیننده ای را مسحور خود می کند، رازهای سر به مهر و اسرار طبقه بندی شده زیادی وجود دارد.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۵:۱۰
بازشناسی نظام آموزشی کشور؛
یادداشت | جامعه نخبگانی و برداشت‌های ناقص از واقعیت‌های اجتماعی
متاسفانه با بررسی میدانی در سطح جامعه نخبگانی کشور و به تبع آن سطح عمومی جامعه ایران به یک آفت و آسیب بزرگ می رسیم، اینکه سطح درک، بصیرت، قدرت تحلیل، امید و تلاش بخش زیادی از جامعه در وضعیت مناسبی قرا...
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۶:۳۸
اخلاق اجتماعی؛
یادداشت | "کلکل فوتبالی" از نگاه روان‌شناسی و اخلاق
کلکل‌های فوتبالی همان‌قدر که می‌توانند سبب خوش شدن وقت فرد شوند، در صورت عدم مراقبت‌های اخلاقی می‌توانند بیش از آن مایة سقوط او شوند.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۴:۰۳
یادداشتک | ملّاشدن و تعطیلات؛ جمع ضدین
دو هفته قبل از نوروز، به اسم دیدار با خانواده، کلاس ها را رها می کنیم. پنج شنبه هر هفته، تعطیلیم و تابستان را کلا استراحت می کنیم! همیشه هم گلایه داریم چرا حوزه های علمیه، مانند قبل نمی توانند قدرتمند...
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۹:۳۵
بخش دوم؛
یادداشت | موانع ذهنی تحقق سبک زندگی نبوی
گاهی یک تک مصراع ضررش برای یک ملت صدبار از وبا و طاعون بیشتر است. از آن تک مصراع‌های گمراه‌کننده در دنیا یکی همین است: «کار پاکان را قیاس از خود مگیر».
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۹:۲۸
یادداشتک | آقایان مسئول! فردا دیر است
هنوز دانه درشت هایی که با ارز دولتی خودرو وارد کردند هنوز نام برده نشده و ضرب الاجل رئیس جمهور محترم برای اعلام لیست شرکت های گیرنده ارز، کامل جواب نداده است.
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۵:۲۴
نشست "بررسی جامعه‌شناختی وضعیت دین‌داری در ایران" برگزار می‌شود
نشست «دین و جامعه؛ بررسی جامعه‌شناختی وضعیت دین‌داری در ایران» به همت کانون اندیشه جوان برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۳:۰۹
طنز | شبکه های پیام رسان در گذر تاریخ
جامعه شناسان با استفاده از تجربیات جانورشناسان به این نتیجه رسیده‌اند نسل بشر رو به انقراض است چراکه غار نوشت های دوران باستان حاکی از اعتیاد دایناسورها به پیام‌رسان دودی باعث است انقراضشان شده است.
۱۳۹۷/۴/۱۷ - ۱۶:۲۰
یادداشتک؛
"مخاطب بایدها"
سپاس از مطالبه گری به حق رییس جمهور؛ اما مطالبه گری کار ماست و اجرا از شما. نگرانم که جای مطالبه گر با مجری عوض شود.
۱۳۹۷/۴/۱۴ - ۱۷:۵۵
گزارش | پدیدارشناسی خشونت در روابط خانوادگی
دیالوگ به‌دوراز خشونت و تنش میان سوژگانی و توأم باارزش مسئولیت‌پذیری و حس مراقبت از دیگری، در حالی است که برقراری دیالوگ سازنده و مسالمت‌آمیز تنها زمانی در خانواده میسور است.
۱۳۹۷/۴/۱۴ - ۱۷:۴۰
در دیدار با آیت الله فاضل مطرح شد؛
یوگا ورزش نیست| چرا بود‌جه‌های دولتی در اختیار عرفان‌های نوظهور قرار می‌گیرد
حجت‌الاسلام مظاهری سیف گفت: متأسفانه به سبب بی‌اطلاعی برخی از مسؤولان کشور، امکانات عمومی و بودجه‌های دولتی در اختیار برخی از عرفان‌های نوظهور قرار می‌گیرد.
۱۳۹۷/۴/۹ - ۲۰:۰۶
یادداشت | قم؛ توریستی یا زیارتی
امروزه دیگر وقتی پایت را می خواهی داخل شهری بگذاری دیگر معنای دیوارهای شهر یا محل اخذ عوارضی یا خلوتی اطراف ورودی های شهر، برایت رخ نمی نماید.
۱۳۹۷/۴/۸ - ۰۹:۱۷
یادداشت | از غزوه بنی قینقاع تا برجام‌
امروزه عده ای هستند که تاریخ و سیره پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) را جور دیگری تفسیر می کنند؛ اما در تاریخ همه چیز به وضوح آمده است و این برداشت ها هستند که کار را خراب می کنند.
۱۳۹۷/۴/۸ - ۰۹:۰۷
تقویم تاریخ؛
اگر او بود نمی گذاشت...
مردی که برای شهادتش مجلس عزا برپا شد و اولین گریه کننده او پیامبر اکرم(ص) بود.
۱۳۹۷/۴/۸ - ۰۸:۵۷
به همت مرکز تحقیقات زن و خانواده؛
کرسی علمی"پدیدارشناسی خشونت در روابط خانوادگی" برگزار شد
کرسی علمی «پدیدارشناسی خشونت در روابط خانوادگی؛ یک رویکرد اخلاقی» در سالن نشست‌های مرکز تحقیقات زن و خانواده برگزار شد.