یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ Sunday, January 21, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۰/۱۰ - ۲۲:۲۹
شناسه خبر: ۵۴۵۳۸۱
 
رهبری دینی معیار تشخیص خطوط هجمه دشمنان
از نگاه دین و فرهنگ دینی، ولی فقیه که جانشین امام معصوم در عصر غیبت است، حوادث و رخدادها را رصد و خطوط هجمه دشمنان را شناسایی و به جبهه خودی اعلام می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خراسان شمالی، برگ برگ یک کتاب بزرگ هنگامی قابل بهره‌برداری و ماندگاری است که مجموعه ورق‌های آن به یکدیگر متصل و صفحات آن با چینش ویژه‌ای تنظیم شود.

دانه‌های تسبیح هنگامی ارزشمند و قابل استفاده است که نخ محکمی آنها را به هم پیوند زند و در کنار هم قرار دهد تا مجموعه‌ای سودمند و کارگشا شود؛ جایگاه رهبری در نظام ارزشی اسلام شیرازه کتاب را ماند و بند تسبیح.

اگر امت و مردم را دانه‌های از هم جدا و برگ‌های جدای از هم بدانیم رهبری و امامت جامعه دینی مانند آن بند است و مردم مانند یکایک دانه‌های تسبیح که رهبر به آنها انسجام و اتحاد می‌بخشد و مانند شیرازه کتاب است که ورق‌های از هم جدا را در کنار هم و با هم پیوند می‌زند.

به دیگر سخن، اسلام مجموعه‌ای از ارزش‌هاست که کلید آن ارزش‌ها ولایت و رهبری است. امام باقر(ع) فرمود: اسلام بر پنج پایه استوار است: نماز، روزه، حج، زکات و ولایت. هنگامی که از ایشان پرسیدند از این‌ها کدام برتر است؟ فرمود: ولایت؛ چون ولایت کلید دیگر ارزش‌هاست.

مفتاح و کلید دو حالت دارد؛ گشاینده در بسته است و در گشوده را می‌بندد. ولی و رهبر در نظام اسلامی هم در دو میدان و حوزه کاری تلاش می‌کند؛ نخست آنکه مانند کلید راه‌های خیر و نیکی و عدالت و ارجمندی و عزت را به روی امت و مردم می‌گشاید و آنها را به ارزش‌ها متصل می‌کند و دیگر آنکه با هدایت، راهنمایی، روشنگری و دیده‌بانی راه‌های شر و فساد و زیان‌بار را به روی جامعه می‌بندد. به دیگر سخن معروف‌ها را می‌گستراند و جلو منکرها را می‌گیرد.

از نگاه دین و فرهنگ دینی ولی فقیه که جانشین امام معصوم در عصر غیبت است، حوادث و رخدادها را رصد می‌کند و خطوط هجمه دشمنان را شناسایی و به جبهه خودی اعلام می‌کند تا چگونه موضع گرفتن را به آنان بیاموزاند.

او فرمانده بصیر و مقتدری است که ساماندهی انرژی‌های موجود در جبهه حق را در مسیر درست عهده‌دار است و فرصت‌ها را مدیریت بهینه کرده و تهدیدها را نیز تبدیل به فرصت می‌کند.

 در اندیشه دینی رهبری به‌مانند عددی است که صفرهای ناخوانا را خوانا می‌سازد و ارزش‌های بالقوه امت را به فعلیت و منصه ظهور می‌رساند. البته همین صفرهای به ظاهر بی‌ارزش و ناخوانا هنگامی که در کنار عدد قرار گیرند، به او اقتدار و صلابت بیشتر می‌بخشند و این است جایگاه امام و امت در نظام ارزشی دینی.

 به گفته شاعر:

من آن صفرم که هیچ ارزش ندارم/ ولی سر خیل صدها و هزارم

الف از قدرت من الف گردد/ فزاید اعتبارش ز اعتبارم

ولی با این همه قدرت که بینی/ همان صفرم که هیچ ارزش ندارم

بهشت ولایت

 از نگاه دین و آموزه‌های قرآنی، بهشت جایگاه سلم و سلام، صلح و صفا، شادابی و نشاط، حیات و عزت، آسایش و آرامش، محبت و صداقت است.

در جامعه نیز اگر این نمادها و ارزش‌ها نهادینه شود، بهشت گونه می‌شود که قرآن از آن به‌عنوان حیات طیبه نام می‌برد. زمینه‌ساز رسیدن به چنین جامعه‌ای رهبری عالم و عادل است که با گفتار و رفتار و بینش و روش خود، فضای زیست شایسته و حیات طیب را فراهم می‌سازد.

در روایت آمده است که گروهی از یاران امام صادق (ع) در محضر ایشان حضور داشتند. یکی از آنان به امام عرض کرد: اماما از خدا بخواهید که بهشت را نصیب ما گرداند. امام فرمود: شما اکنون در بهشتید، از او بخواهید که شما را از آن بیرون نسازد. آن شخص عرضه داشت: یا ابن رسول‌الله، جانم به فدایت، ما اکنون در دنیاییم نه در بهشت؟!

امام (ع) فرمود: آنکه امامت ما را باور کند و به ولایت ما تن دهد، در همین دنیا در بهشت است و باید از خدا بخواهد که او را از این بهشت خارج نسازد.

امسال نیز مردم در سراسر کشور به یاد یوم‌الله 9 دی 88 خود را در معرض نسیم ولایت قرار داده و با امام و رهبر خود با این شعار اعلام بیعت کرده اند که «ما اهل کوفه نیستیم، علی تنها بماند»؛ یعنی ما نخواهیم گذاشت تاریخ دوباره تکرار شود و ما اجازه نخواهیم داد این اقتدار به دست آمده به‌وسیله ولایت دوباره کم‌رنگ شود./9314/پ200/س

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۳:۲۲
با هدف پخش در کشورهای مختلف؛
مستند«حقیقت پنهان» به زبان عربی ترجمه شد
کارگردان مستند«حقیقت پنهان» از ترجمه و دوبله این اثر به زبان عربی خبر داد و گفت: این اثر نخستین مستند ایرانی پیرامون عقل گرایی و نقش اجتماعی این پدیده شگرف است.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۳:۰۰
در نشست «تحولات جامعه و خانواده» مطرح شد؛
"هویت بازاندیشانه" ویژگی انسان مدرن
عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی هویت بازاندیشانه را ویژگی انسان مدرن دانست و گفت: در زندگی مدرن هنجارها، نحوه زندگی و ارزش ها تغییر یافته و معیارها دگرگون شده است.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۹:۵۹
حجت الاسلام والمسلمین کلباسی:
مسؤولان به پیامدهای بی عدالتی فکر کنند
رییس مرکز تخصصی مهدویت با بیان اینکه قانون گذار باید ابتدا مفهوم عدالت را بشناسد و همچنین دغدغه ایجاد عدالت داشته باشد، گفت: اگر معیار قانون، ایجاد عدالت باشد، قطعا در مسیر تحقق عدالت اجتماعی گام های...
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۸:۵۸
شکست امپراطوري جنگ نرم دشمن
همانند جنگ سخت و به‌رغم پیچیدگی جنگ نرم دشمن، فرصت‌‌ها و راهکارهای زیادی برای خنثی‌سازی، مقابله و شکست دشمن وجود دارد که به گوشه‌ای از آن اشاره می‌شود.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۷:۰۰
پیام مشاور؛
مانع تراشی بزرگ‌ترها از عوامل تأخیر ازدواج
هنگامی که با جوانان، در باب ازدواج، سخن گفته می شود بسیاری از آنان می گویند «ما که مشکلی نداریم و حاضر به ازدواجیم، این حرفها باید به بزرگترها گفته شود که همراهی کنند و مانع تراشی نکنند تا مسأله حل...
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۶:۲۹
استاد پارسانیا تبیین کرد؛
پوپر و فوکو؛ پیامبران شبه لیبرال‌های ایرانی
اگر پیامبران برای تحقق رسالت و اجرای عدالت و قسط در یک دست کتاب و در دست دیگر آهن داشتند، شبه لیبرال های ایرانی نیز در یک دست خود آثار پوپر یا هابرماس را دارند و دست دیگر خود را به سوی آثار فوکو، درید...
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۳:۲۹
حکمت نیا بررسی کرد؛
آزادی بیان با رویکرد آفرینش های هنری
عضو هیأت علمی گروه فقه و حقوق پژوهشکده نظام های اسلامی گفت: : آزادی بیان یکی از نهادهای حقوقی است که به عنوان یکی از حق های بشری مطرح بوده است.
۱۳۹۶/۱۰/۲۸ - ۱۶:۱۲
یادداشت؛
نفاق؛ ویروس خزنده این روزها
نفاق خوفی، شامل جریانی می شود که هرگاه قدرتشان کاهش پیدا کند تشکیلاتشان را زیرزمینی می کنند.
۱۳۹۶/۱۰/۲۸ - ۱۵:۵۸
دبیر ستاد امر به معروف استان قم خبر داد؛
آموزش ۵ هزار نیروی طلایه‌دار در عرصه امر به معروف
حجت‌الاسلام معرفت درباره آموزش طلایه‌داران نیز گفت: نزدیک به ۵۰۰۰ نیروی طلایه‌دار آموزش دیده داریم این آموزش ها در قالب آشنایی با احکام و روانشناسی مخاطب پیگیری می شود.
۱۳۹۶/۱۰/۲۷ - ۱۴:۲۹
پژوهشگر حوزوی:
تقسیم ناصحیح سرمایه‌ها به اختلاف طبقاتی دامن می‌زند
حجت الاسلام مرتضوی هشترودی گفت: مسؤولان افزون بر تقواپیشگی، وظیفه دارند خودشان را خدمتگزار مردم ببینند، نه اینکه به هنگام رسیدن به مقام، فخر فروشی کنند.
۱۳۹۶/۱۰/۲۶ - ۱۳:۱۱
نفاق معاصر؛
جو فروشان گندم نما
از شخصیت هایی که ابن ابی الحدید معتزلی شارح نهج البلاغه درباره او معتقد است ریشه تمام نابسامانی های خلافت علی(ع) از این شخص است، او کسی نیست جز اشعث بن قیس.
۱۳۹۶/۱۰/۲۵ - ۱۸:۵۵
حجت الاسلام لطفی نیاسر تشریح کرد؛
رسانه‌های معاند به دنبال مصادره مطالبات مردم
مدیرکل صدا و سیمای مرکز قم، مصادره اتفاقاتی که در اجتماعات محدود رخ می دهد، را ترفند رسانه‌های معاند برای ضربه زدن به نظام اسلامی دانست.
۱۳۹۶/۱۰/۲۵ - ۱۸:۰۴
یادداشت؛
فاصله طبقاتی؛ فرزند "اشرافیت نوظهور"
خوی اشرافی گری و فاصله طبقاتی همچون موریانه پایه های اعتماد مردم را می جود و اگر نسبت به برخورد با مظاهر فساد اقتصادی، خوی اشرافی گری، رانت خواری و ویژه خواهی، فکر عاجلی نشود، دودش به چشم جامعه اسلام...
۱۳۹۶/۱۰/۲۵ - ۰۸:۱۵
رییس سازمان بسیج طلاب کشور تأکید کرد؛
عدالت و امنیت رمز پویایی و تداوم انقلاب اسلامی
حجت الاسلام گواهی عدالت، امنیت و ارزانی را سه عامل برای جلب رضایت مردم خواند و گفت: اگر این سه عنصر در جامعه محقق شود، مردم در هر شرایطی مدافع انقلاب اسلامی خواهند بود.
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۲۰:۴۴
رییس مجمع عالی بسیج استان قم:
دولت به جای واردات حامی تولیدکنندگان داخلی باشد
حجت الاسلام جوشقانیان با بیان اینکه یکی از اهداف انقلاب اسلامی این است که همه مردم در نگاه مسؤولان برابر باشند از تصویب برخی قوانین که میان طبقات اجتماعی تبعیض قائل می شود انتقاد کرد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ - ۱۹:۰۹
"نقد" با زبان خوش؛
اعتراض معیشتی؛ بهانه‌ای برای آشوب طلبان/ مردم را دریابید
مسئولان باید در قبال مردم واقعا مسئول باشند و حقیقتا به فکر مردم و برطرف کردن مشکلات آن‌ها باشند؛‌ نه اینکه با تصمیمات نسنجیده مشکلی را به مشکلات آن‌ها اضافه کنند.
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ - ۱۵:۳۳
استاد درس خارج حوزه:
تمدن سازی اسلامی مبتنی بر نهادینه سازی مکارم اخلاق در جامعه است
آیت الله امین خراسانی گفت: اگر حوزه های علمیه مکارم اخلاق را میان آحاد مردم نهادینه کنند، کشور در مسیر تمدن سازی اسلامی گام برمی دارد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۱ - ۱۸:۲۹
استاد حوزه علمیه:
بازار جامعه اسلامی مرکز امر به معروف باشد
حجت الاسلام مداحی با تأکید بر اینکه بازار جامعه اسلامی باید مرکز امر به معروف و نهی از منکر باشد، گفت: کسبه باید همواره در حال خرید و فروش به اقامه این امر دینی بپردازند و خود را در برابر آن مسئول بدا...
۱۳۹۶/۱۰/۲۱ - ۱۸:۱۳
پژوهشگر حوزوی هشدار داد؛
آپارتمان نشینی؛ مظهر ترویج فردگرایی
حجت الاسلام معین زاده با بیان این که آپارتمان‌نشینی روحیه فردگرایی را گسترش می دهد گفت: این نوع زندگی سبب افسردگی بانوان شده و مراقبت از پدران و مادران سالمند را در این آپارتمان‌ها سخت تر کرده است.
۱۳۹۶/۱۰/۲۱ - ۱۷:۰۲
به مناسبت اربعین نظام اسلامی؛
دهه چهارم انقلاب اسلامی و چهار ستون اصلی
در نگاه رهبری اگر رفاه مادی و پیشرفت با عدالت گره نخورد ارزش ندارد، اگر این دو به تقویت روحیه انقلابی و جهادی نینجامد باز هم ارزش ندارد و اگر این سه تأمین شده و اصول ارزش‌های اخلاقی اسلام کم‌رنگ شود ...