Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - رهبری دینی معیار تشخیص خطوط هجمه دشمنان
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ Monday, April 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۰/۱۰ - ۲۲:۲۹
شناسه خبر: ۵۴۵۳۸۱
 
رهبری دینی معیار تشخیص خطوط هجمه دشمنان
از نگاه دین و فرهنگ دینی، ولی فقیه که جانشین امام معصوم در عصر غیبت است، حوادث و رخدادها را رصد و خطوط هجمه دشمنان را شناسایی و به جبهه خودی اعلام می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در خراسان شمالی، برگ برگ یک کتاب بزرگ هنگامی قابل بهره‌برداری و ماندگاری است که مجموعه ورق‌های آن به یکدیگر متصل و صفحات آن با چینش ویژه‌ای تنظیم شود.

دانه‌های تسبیح هنگامی ارزشمند و قابل استفاده است که نخ محکمی آنها را به هم پیوند زند و در کنار هم قرار دهد تا مجموعه‌ای سودمند و کارگشا شود؛ جایگاه رهبری در نظام ارزشی اسلام شیرازه کتاب را ماند و بند تسبیح.

اگر امت و مردم را دانه‌های از هم جدا و برگ‌های جدای از هم بدانیم رهبری و امامت جامعه دینی مانند آن بند است و مردم مانند یکایک دانه‌های تسبیح که رهبر به آنها انسجام و اتحاد می‌بخشد و مانند شیرازه کتاب است که ورق‌های از هم جدا را در کنار هم و با هم پیوند می‌زند.

به دیگر سخن، اسلام مجموعه‌ای از ارزش‌هاست که کلید آن ارزش‌ها ولایت و رهبری است. امام باقر(ع) فرمود: اسلام بر پنج پایه استوار است: نماز، روزه، حج، زکات و ولایت. هنگامی که از ایشان پرسیدند از این‌ها کدام برتر است؟ فرمود: ولایت؛ چون ولایت کلید دیگر ارزش‌هاست.

مفتاح و کلید دو حالت دارد؛ گشاینده در بسته است و در گشوده را می‌بندد. ولی و رهبر در نظام اسلامی هم در دو میدان و حوزه کاری تلاش می‌کند؛ نخست آنکه مانند کلید راه‌های خیر و نیکی و عدالت و ارجمندی و عزت را به روی امت و مردم می‌گشاید و آنها را به ارزش‌ها متصل می‌کند و دیگر آنکه با هدایت، راهنمایی، روشنگری و دیده‌بانی راه‌های شر و فساد و زیان‌بار را به روی جامعه می‌بندد. به دیگر سخن معروف‌ها را می‌گستراند و جلو منکرها را می‌گیرد.

از نگاه دین و فرهنگ دینی ولی فقیه که جانشین امام معصوم در عصر غیبت است، حوادث و رخدادها را رصد می‌کند و خطوط هجمه دشمنان را شناسایی و به جبهه خودی اعلام می‌کند تا چگونه موضع گرفتن را به آنان بیاموزاند.

او فرمانده بصیر و مقتدری است که ساماندهی انرژی‌های موجود در جبهه حق را در مسیر درست عهده‌دار است و فرصت‌ها را مدیریت بهینه کرده و تهدیدها را نیز تبدیل به فرصت می‌کند.

 در اندیشه دینی رهبری به‌مانند عددی است که صفرهای ناخوانا را خوانا می‌سازد و ارزش‌های بالقوه امت را به فعلیت و منصه ظهور می‌رساند. البته همین صفرهای به ظاهر بی‌ارزش و ناخوانا هنگامی که در کنار عدد قرار گیرند، به او اقتدار و صلابت بیشتر می‌بخشند و این است جایگاه امام و امت در نظام ارزشی دینی.

 به گفته شاعر:

من آن صفرم که هیچ ارزش ندارم/ ولی سر خیل صدها و هزارم

الف از قدرت من الف گردد/ فزاید اعتبارش ز اعتبارم

ولی با این همه قدرت که بینی/ همان صفرم که هیچ ارزش ندارم

بهشت ولایت

 از نگاه دین و آموزه‌های قرآنی، بهشت جایگاه سلم و سلام، صلح و صفا، شادابی و نشاط، حیات و عزت، آسایش و آرامش، محبت و صداقت است.

در جامعه نیز اگر این نمادها و ارزش‌ها نهادینه شود، بهشت گونه می‌شود که قرآن از آن به‌عنوان حیات طیبه نام می‌برد. زمینه‌ساز رسیدن به چنین جامعه‌ای رهبری عالم و عادل است که با گفتار و رفتار و بینش و روش خود، فضای زیست شایسته و حیات طیب را فراهم می‌سازد.

در روایت آمده است که گروهی از یاران امام صادق (ع) در محضر ایشان حضور داشتند. یکی از آنان به امام عرض کرد: اماما از خدا بخواهید که بهشت را نصیب ما گرداند. امام فرمود: شما اکنون در بهشتید، از او بخواهید که شما را از آن بیرون نسازد. آن شخص عرضه داشت: یا ابن رسول‌الله، جانم به فدایت، ما اکنون در دنیاییم نه در بهشت؟!

امام (ع) فرمود: آنکه امامت ما را باور کند و به ولایت ما تن دهد، در همین دنیا در بهشت است و باید از خدا بخواهد که او را از این بهشت خارج نسازد.

امسال نیز مردم در سراسر کشور به یاد یوم‌الله 9 دی 88 خود را در معرض نسیم ولایت قرار داده و با امام و رهبر خود با این شعار اعلام بیعت کرده اند که «ما اهل کوفه نیستیم، علی تنها بماند»؛ یعنی ما نخواهیم گذاشت تاریخ دوباره تکرار شود و ما اجازه نخواهیم داد این اقتدار به دست آمده به‌وسیله ولایت دوباره کم‌رنگ شود./9314/پ200/س

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۸:۴۵
حجت الاسلام رضوانی نسب تأکید کرد؛
اصحاب رسانه و فرهنگ در خط مقدم جبهه "جنگ نرم دشمن"
استاد حوزه علمیه قم گفت: دشمن به دنبال ایجاد فضای بی بندوباری، یأس و ناامیدی است و در این راستا جوانان انقلابی و متعهد را در تیررس خود قرار داده است.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۷:۳۲
طنز | می‌پیچانیم علی برکه الله
خدا پدر این پیام‌رسان‌های داخلی را بیامرزد که به داد ما رسیدند؛ حالا اینکه هی پشت سر هم باید به روزرسانی‌شان کنیم عیبی ندارد، چون ما را از شر گروه‌ّهایی که به خاطر رودربایستی رفاقتی یا خانوادگی عضویده...
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۷:۲۱
۱۲ قانون برای ازدواج سریع جوانان؛
ازدواج اختیاری یا اجباری
اکنون تنها راه علاج و جلوگيري از انحراف جوانان، ازدواج است؛ مابقي راه‌هاي پيشنهادي شما اعم از فرهنگ‌سازي، فكر نكردن به جنس مخالف، كم‌خوري و ورزش و... حكم مُسكّن براي درد را دارد.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۵:۴۰
مدیر مدرسه فاطمی:
تولید کنندگان کالا نیاز و سلیقه جامعه را در نظر بگیرند
حجت الاسلام محبی با بیان اینکه «مدیریت جدی واردات از سوی دولت» یکی از الزامات حمایت از کالای ایرانی است، گفت: اگر تولید کنندگان مشاهده کنند که اجناس خارجی و چینی بازارهای داخلی را پر کرده است، از تولی...
۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۱۲:۵۶
حجت الاسلام مرتضوی مطرح کرد؛
نقش کلیدی رسانه‌ها در ارتقای کیفیت کالاهای ایرانی
مدیر مدرسه علمیه قدیری گفت: اگر رسانه های جمعی ابتدا خودشان در زمینه حمایت از کالای ایرانی پیشگام شوند و سپس آن را تبلیغ کند، این تبلیغ بسیار تأثیرگذار خواهد بود.
۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۰۸:۰۴
با حضور فعال صلح در عرصه بین الملل؛
"نقش معنویت در تحقق صلح جهانی" بررسی شد
عضو هیأت علمی دانشگاه ویلفرد لوریر گفت: هدف از گفت وگو در زمینه مذاهب، تغییر مذهب نیست، بلکه هدف از گفت وگوها فهم بهتر از همه ادیان است.
۱۳۹۷/۱/۲۹ - ۱۱:۳۴
حجت الاسلام احمدی شاهرودی مطرح کرد؛
بی مهری آشکار به تولید ملی/ تولیدکنندگان ابتکار داشته باشند
عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین با اشاره به اینکه موفقیت در راه حمایت از کالای ایرانی مبتنی بر وجود عزم ملی است، گفت: تولید کنندگان نیز باید بپذیرند در بازار رقابت، کالایی تولید کنند که خریدار نسبت به ک...
۱۳۹۷/۱/۲۹ - ۱۱:۱۴
رییس سازمان بسیج طلاب کشور:
نگاه مردم به تصمیم گیری مسؤولان است
حجت الاسلام گواهی تأکید کرد: دولتمردان باید به سخنان حکیمانه ایشان توجه ویژه داشته باشند و هیأت های اندیشه ورزی را تشکیل داده و رهنمودهای ایشان را در مواجهه با تهدیدات و مسائل مختلف دشمن بررسی کنند.
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۲۳:۵۱
حجت الاسلام جوشقانیان تأکید کرد؛
اعتماد به "جوان ایرانی" پیش نیاز حمایت از کالای ایرانی
رییس مجمع عالی بسیج استان قم یکی از شاخصه های حمایت از کالای ایرانی را جلوگیری از قاچاق کالا در کشور خواند و گفت: قاچاق، بی تردید تولید داخلی را به تعطیلی می کشاند.
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۱۳:۰۷
یادداشت؛
پایتخت را دوباره ببینیم
ترویج احترام به والدین، پرداختن به مفاسد مواد مخدر، عنایت به جایگاه مهم خانواده و نیز به تصویر کشیدن اختلافات فرزندان و والدین به شکل متعادل و نه کاریکاتوری از نکات مثبت و قابل توجه سریال پایتخت ۵ ...
۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۱۵:۳۸
یادداشت؛
اندازه نگه دار که اندازه نکوست + شعر
برخی گمان می کنند اسراف فقط در مصرف زیاد از حد آب و نان معنا پیدا می کند. اما حقیقت آن است که حتی شایسته است انسان در هنگام صحبت کردن نیز مراقب باشد که فرصت گوینده و شنونده و ... نیز امکانی است که با...
۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۱۵:۱۸
در گفت و گو با رسا بررسی شد؛
از الهامات "شیطانی" تا "فروپاشی خانواده"
فعال و محقق در عرصه فرقه ها و عرفان های نوظهور با بیان اینکه کسانی که جذب گروه های عرفانی منحرف می شوند، آسیب پذیر می شوند، بیان داشت: باور ما این است "الهاماتی" که برای این‌ها پیش می‌آید، رحمانی نیست...
۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۱۴:۵۹
حجت الاسلام حاج آقازاده مطرح کرد؛
تشیع انگلیسی به دنبال بدعت گذاری
پژوهشگر عرفان های نوظهور گفت: باید به طرفداران تشیع انگلیسی بفهمانیم که مورد سوء استفاده قرار گرفته اند.
۱۳۹۷/۱/۲۵ - ۱۸:۵۵
یادداشت؛
از ظرف کاشانی تا بنر کره‌ای
خوشبختانه اکنون عزمی جدی و فراگیر در کشورمان برای حمایت از کالاهای وطنی ایجاد شده است و روزبه‌روز دارد فراگیرتر می‌شود و امید است و دعا می‌کنیم که روزی برسد که مصرف کالای ایرانی گزینه‌ی اول ما و مایه‌...
۱۳۹۷/۱/۲۵ - ۱۷:۳۵
همراه با مشاور؛
دنیای احساسی جدید اما ناپایدار
هر ارتباطی می تواند یک پرونده احساسی جدید در دنیای ما باز کند، حتی ارتباط هایی که به ظاهر جدی نیستند و سرگرمی اند.
۱۳۹۷/۱/۲۴ - ۲۱:۲۷
اخلاق رکن اصلی بعثت؛
بحران معنوی در عصر مدرن
ساخت اخلاقی مهم‌ترین عامل تکامل و ترقی و یا سقوط و انحطاط و زوال جوامع بشری محسوب می شود و جامعه ایران بیش از هر زمان دیگری به توجه به اخلاق و ساخت جامعه براساس اخلاق اجتماعی نیازمند است.
۱۳۹۷/۱/۲۴ - ۱۶:۳۴
یادداشت؛
رفتار حرفه‌ای در مواجه با "فناوری"
یکی از اشتباه های پررنگ در استفاده از دنیای مجازی به ویژه شبکه های اجتماعی این است که برخی برای پر کردن تنهایی های خود به سراغ این فضا می روند در حالی که با غرق شدن در چنین فضایی، تنهاتر می شوند.
۱۳۹۷/۱/۲۴ - ۱۶:۲۸
شعر طنز؛
هر دلاری پیش ما برگ چناری بیش نیست
رضا الهامی، شاعر حوزوی به مناسبت شعار امسال شعر طنزی را سروده است، که تقدیم خوانندگان رسا می شود.
۱۳۹۷/۱/۲۴ - ۱۱:۲۷
معاون پرورشی و فرهنگي وزیر آموزش و پرورش خبر داد؛
فعالیت تبلیغی ۱۷ هزار روحانی در آموزش و پرورش
کریمی از فعالیت تبلیغی ۱۷ هزار روحانی در آموزش و پرورش خبر داد و گفت: مدارس دارای روحانی مستقر ۱۱۵ درصد نسبت به سال های قبل رشد داشته و در ۳ هزار و ۸۰۰ مدرسه روحانی مستقر داریم.
۱۳۹۷/۱/۲۳ - ۱۷:۳۰
دیالوگ تأمل برانگیز پایتخت؛
ز نیرو بود «زن» را راستی
اعتراف می‌کنم که از خودم شرمنده شدم که حتی در دنیای خیالی سینما هم راست‌گویی برای من و بسیاری دیگر مثل من این‌قدر دشوار است و من و جامعه‌ من چه بهای سنگینی را داریم می‌پردازیم بابت اینکه افرادی مثل «ه...