Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - چالش های همه پرسی اقلیم کردستان
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ Monday, July 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۶ - ۰۷:۱۴
شناسه خبر: ۵۳۰۱۷۹
 
چالش های همه پرسی اقلیم کردستان
جمع بندی شرایط سیاسی و اقتصادی و بین المللی آینده استقلال طلبی کردستان را محکوم به شکست کرده و لزوم همفکری عقلای منطقه و برگزیدن رهبرانی مسلط به فنون سیاسی و دارای قوت تدبیر را ایجاب می کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، مساله کردستان عراق این روزها درصدر اخبار منطقه ای و بین المللی نشسته است و موضوع خودمختاری این اقلیم مورد مناقشه جدی تاثیرگذاران منطقه ای شده است؛ بارزانی از رهبران جدایی طلب کردستان که آرزوی دیرینه خودش را استقلال منطقه کردستان اعلام کرده است در اقدامی خلاف قانون اقدام به برگزاری همه پرسی در منطقه اقلیم کردستان کرد که با مخالفت دادگاه عالی فدرال عراق، سازمان ملل متحد، شورای امنیت و کشورهای همسایه ایران و ترکیه شد. همه پرسی که مخاطرات فراوانی را می تواند برای مردم کردستان ایجاد کرده و کشورعراق را با چالشی جدید روبرو کند.


واقعیت این است که این همه پرسی نه تنها مشروعیت لازم را نداشته و خروج از اصول قانون اساسی عراق و مخالف عراق یکپارچه است که مقبولیتی را هم برای اقدامات بعدی به همراه نیاورده است که می توان به عدم استقبال و به رسمیت شدن توسط کشورهای دیگر اشاره کرد؛ مقبولیتی که تنها حامی آن رژیم غاصب و نامشروع اسرائیل است که نشان دهنده راهبرد تفرقه افکنانه صهیونیستی است.
این همه پرسی نه تنها با استقبال کشورهای دیگر مواجه نشد که حتی برخی احزاب کرد نیز به آن اعتراض کرده و 'فواد معصوم' رییس جمهور کردتبار عراق که از اعضای برجسته حزب اتحادیه میهنی کردستان به رهبری 'جلال طالبانی' است، جدایی طلبان  را به رسمیت نشناخته است.


در صحنه ژئوپولتیک منطقه کردستان به دلیل منابع سرشار نفتی به صورت طبیعی مورد طمع بوده و از سوی دیگر به دلیل محصور بودن میان عراق و ترکیه و ایران نیازمند تعاملات و ارتباطات وسیع برای انتقال انرژی است که مخالفت های صریح و قاطعانه ترکیه و ایران و محدود کردن سفرهای هوایی و در نظر گرفتن تمهیدات جدید در پایانه های مرزی و بازارچه های مرزی می تواند مشکلات این خطه را روز به روز شدیدتر کرده و اعتراض های مردمی را در این مناطق گسترش دهد و از آنجا که اقلیم کردستان محصور در خشکی است، در برابر تحریم های اقتصادی بسیار آسیب پذیر است. 


اما از سوی دیگر همه پرسی انجام گرفته در برخی مناطق همچون کرکوک که دارای ترکیب های جمعیتی کرد و ترکمن و عرب است و بر سر اعمال حاکمیت برآن مورد مناقشه با دولت مرکزی عراق بود، چالش دیگر این رفراندوم غیر مشروع است که می تواند اختلافات قومی و قبیله ای را تشدید کرده و موجب افزایش نارضایتی و مقدمه ای برای تنش های قومی و فشارهایی جهت کوچ های اجباری شود. 


مسئله تنش مرزی به دلیل مسئله ای است که در قانون اساس عراق از آن (به دلیل پافشاری کردها) با نام "مناطق مورد مناقشه" یاد شده است و به مناطقی مربوط می شود که کردها ادعای مالکیت بر آن را دارند. این مناطق تحت حکومت های عراق از سال های 1960 به بعد (زمانی که جنبش ملی کرد داخل عراق تحت رهبری مصطفی بارزانی آغاز شد و هدف آن کنترل کرکوک بود) مورد "تعریب" قرار گرفتند، اما این منطقه بزرگ که از مرز ایران تا سوریه کشیده شده و به طور کامل و یا تا حدودی  چهار استان عراق را شامل می شود، از نظر تاریخی دارای جمعیتی چند قومی و چند مذهبی بوده است؛ همچنین این منطقه نفت خیز است.
"مجله آتلانتیك" مدعی است حتی آن دسته از رهبران عراق که با اندیشۀ استقلال کردها موافق هستند – و بسیاری از آنها در کنار کردها علیه صدام حسین جنگیده اند – حاضر نیستند بر سر دادن کرکوک به کردها مذاکره کنند. از نظر آنها، کشوری کردی نبایستی مناطق نفت خیز را در اختیار داشته باشد، به ویژه میدان نفتی فوق العاده بزرگ کرکوک؛ آنها با این مخالفت خود می خواهند از درآمدهای نفتی سود برده و در عین حال آن کشور کرد را ضعیف نگه دارند. اما کردها می خواهند مناطق مورد مناقشه را به منطقه کردنشین (و کشور آینده) ملحق کنند تا، با توجه به محصور بودن آن کشور در خشکی، بیشترین نفوذ اقتصادی را در برابر همسایگانشان داشته باشند.
مساله سردرگمی مردم و ترس و نگرانی از آینده ای که افق روشنی برایش هم اکنون هم متصور نیست می تواند به غلیان احساسات مردمی و نزاع های اجتماعی مبدل شده و سرمایه اجتماعی دولت خود خوانده قومیت گرا را با چالش های جدی مواجه کند به خصوص اینکه بارها ترکیه اقلیم کردستان را به حمله نظامی تهدید کرده و از سوی دیگر حیدر العبادی نخست وزیر عراق در مورد آمادگی به کارگیری نیروی نظامی در این مناطق نیز می‌تواند حساسیت‌ها در این زمینه را افزایش دهد.


از دیگر اشتباهات استراتژیک حزب بارزانی این است که مساله استقلال طلبی کردستان در زمانی مطرح شده است که کشورعراق در اوج قدرت سیاسی خود است و از حیث ثبات سیاسی و استقرار دولت مرکزی یکی از بهترین ادوار سیاسی عراق است و به زودی مساله داعش هم حل خواهد شد. در طول این سال ها دولت عراق مشغول مبارزه جدی با تروریسم بوده و بعد از تسلط داعش بر مناطق مختلف عراق، مبارزه همه جانبه با آنها شروع شده و بعد از سال ها مبارزه بی امان، داعش به خط پایان خود رسیده است و در نتیجه تمرکز دولت عراق بر سایر مسائل بیشتر خواهد شد؛ به عبارت دیگر امروز بعد از حدود 8 سال سرمایه های مدیرتی و انسانی و نظامی عراق از همه دوران ها مهیا تر بوده و برای دفع دشمن آمادگی بسیار زیاد تری دارد. مضاف بر اینکه مردم عراق از منظر ذهنی و عملیات روانی،  افراد و احزاب کارشکنی را که در دوران خطیر فعلی که مرحله رسیدن به پیروزی نهایی است کمتر مستحق تخفیف دانسته و آمادگی مقابله با خائنان را دارند. امری که بعد از مخالفت حضرت آیت الله سیدعلی سیستانی  با تجزیه عراق و توصیه به پایبندی بر قانون اساسی، بسیار قوی تر شده و سرمایه های دینی و ملی را پشتوانه اقدامات بعدی دولت و ملت عراق خواهد کرد.
در جمع بندی می توان گفت که نبود چشم انداز روشن اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و بین المللی، فقدان ریشه های تاریخی حاکیمت قومی به خصوص کردی و مبتنی بودن قوام حاکمیتی به قومیت گرایی صرف و اقتصادی لرزان که در سایه تهدید های منافع کشورهای همسایه ایجاد شده است، آینده استقلال طلبی کردستان را محکوم به شکست کرده و لزوم همفکری عقلای قوم و برگزیدن رهبرانی مسلط به فنون سیاسی و دارای قوت تدبیر را ایجاب می کند. 
بدون شک سوء تدبیر و غرض ورزی و در نظر گرفتن منافع سیاسی زودگذر برخی مسئولان کج اندیش اقلیم کردستان می تواند مردم نجیب و سرافراز کرد را با چالش های گوناگونی مواجه سازد که مطلوب عراق و کشورهای همسایه نخواهد بود اما بدون شک حاکمیت یکپارچه سیاسی برای عراق امری تعارف پذیر نبوده و همان گونه که مسئولان عراقی تاکید کرده اند از تمامی قوای خود در راستای جلوگیری از تکه شدن عراق و پرهیز از چالش های عمیق تر به کار خواهند گرفت. 
مردم اقلیم کردستان ضروری است تا با فهم شرایط تاریخی و سیاسی و اجتماعی خویش از مخاطرات پیش رو دوری کرده و در نقشه از پیش شکست خورده صهیونیستی گرفتار نشوند و مسئولان این اقلیم  را به اعلام داوطلبانه ابطال همه پرسی دعوت کنند تا راه را برای گفتگوهای ملی باز کنند./۹۰۱/۷۰۱/ص

عباس محمدی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۷:۴۵
حجت الاسلام محسنی اژه ای خبر داد؛
رسیدگی ویژه به تخلفات اقتصادی با دستور رییس قوه قضاییه
سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به آخرین وضعیت پرونده تخلفات اخیر اقتصادی، از رسیدگی ویژه به این تخلفات با دستور رییس قوه قضاییه خبر داد.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۵:۲۰
پیوندی مطرح کرد؛
خدمات داخلی و بین المللی جمعیت هلال احمر| فعالیت طلاب در کانون امدادگری
رییس جمعیت هلال احمر با اشاره به خدمات داخلی و خارحی این جمعیت گفت: کانون های داوطلبی بسیاری داریم از جمله این که طلاب زیادی عضو کانون امدادگران هستند تا خدمت رسانی کنند.
۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۱۳:۲۹
کدخدایی خبر داد؛
ایراد شورای نگهبان به لوایح مبارزه با پولشویی و پالرمو
سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد: لوایح پالرمو و مبارزه با پولشویی همچنان با ایراد مواجه است که باید این ایرادات بررسی و رفع شوند.
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۳:۲۸
رییس سازمان بهزیستی کشور مطرح کرد؛
تفکر جامع و فرایند محور راهبرد عبور از شرایط سخت جامعه
محسنی بندپی عبور از شرایط سخت و دشوار کشور را مستلزم تفکری نوین، جامع و فرایندمحور دانست و بر طراحی اقدامات ویژه در راستای رفاه اجتماعی آحاد مردم تأکید کرد.
۱۳۹۷/۴/۱۷ - ۱۳:۵۱
حجت الاسلام پورمحمدی:
از بازگشت روحانی به جامعه روحانیت استقبال می‌کنیم
دبیرکل جامعه روحانیت مبارز گفت: از حضور مجدد حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسات جامعه روحانیت استقبال می‌کنیم.
۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۲۲:۱۴
حسینی:
مجموع حق ماموریت تیم مذاکره‌کننده برجام اعلام شود
حق ماموریت مدیران در سفر به کشورهای مختلف، افراد را وسوسه می‌کند که به بهانه های واهی بار سفر به بلاد فرنگ بربندند.
۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۱۵:۳۷
در هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص صورت گرفت؛
بررسی انطباق لايحه پالرمو با سياست های كلی امنيت ملی
هيات عالي نظارت مجمع تشخيص مصلحت نظام انطباق لايحه پالرمو با سياست های كلي امنيت ملی را با حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی مورد بحث و بررسی قرار داد.
۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۱۴:۱۶
تأیید لایحه پیوستن ایران به پیمان همکاری جنوب شرقی آسیا در مجمع تشخیص
مجمع تشخیص مصلحت لایحه پیوستن ایران به پیمان همکاری در جنوب شرقی آسیا موسوم به «آ سِ آن»، را پس از ایراد شورای نگهبان و اصرار مجدد مجلس، تأیید و تصویب کرد.
۱۳۹۷/۴/۱۵ - ۱۹:۰۴
حجت الاسلام نبویان:
مشکلات اقتصادی با تسلیم حل نخواهد شد
نماینده سابق مجلس با اشاره به توطئه های دشمن برای از بین بردن اقتدار هسته ای و منطقه ای تأکید کرد که مشکلات اقتصادی با تسلیم حل نخواهد شد.
۱۳۹۷/۴/۱۴ - ۲۱:۵۷
درخواست مادر شهیدان کارکوب زاده از علما برای مطالبه گری از مسؤولان
مادر شهیدان کارکوب زاده مطالبه گری نسبت به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب از مسؤولان و رسیدگی به وضعیت اقتصادی مردم و حل مشکلات جوانان را مهم ترین خواسته خانواده شهدا از علما و بزرگان عنوان کرد.
۱۳۹۷/۴/۱۴ - ۱۸:۰۸
قدیری ابیانه:
پذیرش FATF تحریم‌های آمریکا را قوی‌تر خواهد کرد
سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا گفت: اگر ما FATF را بپذیریم آمریکایی‌ها می‌توانند قوی‌تر تحریم‌ها را علیه ما اعمال کنند بنابراین چنین کنوانسیون‌هایی به نفع ما نیست.
۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۱۵:۵۸
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران:
جامعه ایثارگری در مقابل توطئه‌های دشمنان هوشیار است
حجت الاسلام والمسلمین شهیدی با اشاره به ابعاد گسترده جنگ اقتصادی و توطئه‌های پیاپی مثلث آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی علیه ملت ایران گفت: جامعه ایثارگری که همواره در دفاع از کیان کشور و ارزش‌های ...
۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۱۳:۰۴
جلیلی:
برخی هنوز صحبت از مذاکره با آمریکا می‌کنند
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کسی منکر تعامل با دنیا نیست اما همه دنیا هم چند قدرت خاص نیستند، ما ۱۵ همسایه داریم که در صورت ارتباط و تعامل با آنها اثر بسیاری از تحریم‌ها کاهش خواهد یافت.
۱۳۹۷/۴/۱۲ - ۱۵:۱۴
نجفی قدسی در یادداشتی مطرح کرد؛
قوه قضائیه؛ اعتمادسازی و اقناع افکار عمومی| دستگاه قضا معاونت رسانه ای تشکیل دهد
شاید لازم باشد که در قوه قضائیه معاونت جدیدی مثلاً به نام رسانه ای و یا اطلاع رسانی ایجاد شود تا به شکلی جدی و گسترده پیگیر کلیه مطالب مطروحه در فضای اجتماعی و پاسخگویی به آنها باشد
۱۳۹۷/۴/۱۱ - ۱۶:۰۱
حبیبی:
نیروهای انقلاب سلیقه‌ها را به هم نزدیک کنند
دبیرکل حزب مؤتلفه گفت: در شرایط حاضر همه نیروهای انقلاب باید سلیقه ها را به هم نزدیک و جانانه در حمایت از مقام معظم رهبری سینه سپر کنند.
۱۳۹۷/۴/۱۱ - ۱۵:۵۲
حجت‌الاسلام خمینی:
امروز وجود رهبر انقلاب بیش از هر زمان دیگر مغتنم است
تولیت آستان مقدس امام خمینی(ره) گفت: کشتی انقلاب یک ناخدای باتدبیر دارد و امروز هم بیش از هر زمان دیگری وجود ایشان مغتنم است.
۱۳۹۷/۴/۱۱ - ۱۵:۴۵
سرلشکر رشید:
هیچ تهدیدی را بدون پاسخ کوبنده نخواهیم گذاشت
فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء(ص) با بیان اینکه نیروهای مسلح در مقابل هرگونه تهدید گروه‌های تروریستی و تکفیری و شرارت‌های ائتلاف منحوس منطقه‌ای، بیش از گذشته هوشیار و آماده است، گفت: هیچ ته...
۱۳۹۷/۴/۱۱ - ۱۵:۳۱
امضای تفاهمنامه همکاری بین وزارت دفاع و سازمان اوقاف و امور خیریه
تفاهم نامه همکاری بین وزارت دفاع و سازمان اوقاف و امور خیریه در جهت توسعه و ترویج فرهنگ وقف در حوزه دفاع و امنیت و علم و فناوری به امضا رسید.
۱۳۹۷/۴/۱۱ - ۱۱:۳۹
قدیری ابیانه:
عدم خودباوری منجر به انفعال در برابر دشمن می شود
سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا گفت: کسی که خود، ملت یا کشورش را دست کم بگیرد و دشمن را بزرگ ببیند رفتارهای منفعلانه خواهد داشت و نمی‌تواند قوانین کشور را به سمت و سوی صحیح هدایت کند.
۱۳۹۷/۴/۹ - ۲۳:۳۱
ادامه بررسی لایحه کنوانسیون "پالرمو" در هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام
هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور اعضا و به ریاست محسن رضایی دبیر مجمع تشکیل شد.