سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ Tuesday, October 17, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۶ - ۰۷:۱۴
شناسه خبر: ۵۳۰۱۷۹
 
چالش های همه پرسی اقلیم کردستان
جمع بندی شرایط سیاسی و اقتصادی و بین المللی آینده استقلال طلبی کردستان را محکوم به شکست کرده و لزوم همفکری عقلای منطقه و برگزیدن رهبرانی مسلط به فنون سیاسی و دارای قوت تدبیر را ایجاب می کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، مساله کردستان عراق این روزها درصدر اخبار منطقه ای و بین المللی نشسته است و موضوع خودمختاری این اقلیم مورد مناقشه جدی تاثیرگذاران منطقه ای شده است؛ بارزانی از رهبران جدایی طلب کردستان که آرزوی دیرینه خودش را استقلال منطقه کردستان اعلام کرده است در اقدامی خلاف قانون اقدام به برگزاری همه پرسی در منطقه اقلیم کردستان کرد که با مخالفت دادگاه عالی فدرال عراق، سازمان ملل متحد، شورای امنیت و کشورهای همسایه ایران و ترکیه شد. همه پرسی که مخاطرات فراوانی را می تواند برای مردم کردستان ایجاد کرده و کشورعراق را با چالشی جدید روبرو کند.


واقعیت این است که این همه پرسی نه تنها مشروعیت لازم را نداشته و خروج از اصول قانون اساسی عراق و مخالف عراق یکپارچه است که مقبولیتی را هم برای اقدامات بعدی به همراه نیاورده است که می توان به عدم استقبال و به رسمیت شدن توسط کشورهای دیگر اشاره کرد؛ مقبولیتی که تنها حامی آن رژیم غاصب و نامشروع اسرائیل است که نشان دهنده راهبرد تفرقه افکنانه صهیونیستی است.
این همه پرسی نه تنها با استقبال کشورهای دیگر مواجه نشد که حتی برخی احزاب کرد نیز به آن اعتراض کرده و 'فواد معصوم' رییس جمهور کردتبار عراق که از اعضای برجسته حزب اتحادیه میهنی کردستان به رهبری 'جلال طالبانی' است، جدایی طلبان  را به رسمیت نشناخته است.


در صحنه ژئوپولتیک منطقه کردستان به دلیل منابع سرشار نفتی به صورت طبیعی مورد طمع بوده و از سوی دیگر به دلیل محصور بودن میان عراق و ترکیه و ایران نیازمند تعاملات و ارتباطات وسیع برای انتقال انرژی است که مخالفت های صریح و قاطعانه ترکیه و ایران و محدود کردن سفرهای هوایی و در نظر گرفتن تمهیدات جدید در پایانه های مرزی و بازارچه های مرزی می تواند مشکلات این خطه را روز به روز شدیدتر کرده و اعتراض های مردمی را در این مناطق گسترش دهد و از آنجا که اقلیم کردستان محصور در خشکی است، در برابر تحریم های اقتصادی بسیار آسیب پذیر است. 


اما از سوی دیگر همه پرسی انجام گرفته در برخی مناطق همچون کرکوک که دارای ترکیب های جمعیتی کرد و ترکمن و عرب است و بر سر اعمال حاکمیت برآن مورد مناقشه با دولت مرکزی عراق بود، چالش دیگر این رفراندوم غیر مشروع است که می تواند اختلافات قومی و قبیله ای را تشدید کرده و موجب افزایش نارضایتی و مقدمه ای برای تنش های قومی و فشارهایی جهت کوچ های اجباری شود. 


مسئله تنش مرزی به دلیل مسئله ای است که در قانون اساس عراق از آن (به دلیل پافشاری کردها) با نام "مناطق مورد مناقشه" یاد شده است و به مناطقی مربوط می شود که کردها ادعای مالکیت بر آن را دارند. این مناطق تحت حکومت های عراق از سال های 1960 به بعد (زمانی که جنبش ملی کرد داخل عراق تحت رهبری مصطفی بارزانی آغاز شد و هدف آن کنترل کرکوک بود) مورد "تعریب" قرار گرفتند، اما این منطقه بزرگ که از مرز ایران تا سوریه کشیده شده و به طور کامل و یا تا حدودی  چهار استان عراق را شامل می شود، از نظر تاریخی دارای جمعیتی چند قومی و چند مذهبی بوده است؛ همچنین این منطقه نفت خیز است.
"مجله آتلانتیك" مدعی است حتی آن دسته از رهبران عراق که با اندیشۀ استقلال کردها موافق هستند – و بسیاری از آنها در کنار کردها علیه صدام حسین جنگیده اند – حاضر نیستند بر سر دادن کرکوک به کردها مذاکره کنند. از نظر آنها، کشوری کردی نبایستی مناطق نفت خیز را در اختیار داشته باشد، به ویژه میدان نفتی فوق العاده بزرگ کرکوک؛ آنها با این مخالفت خود می خواهند از درآمدهای نفتی سود برده و در عین حال آن کشور کرد را ضعیف نگه دارند. اما کردها می خواهند مناطق مورد مناقشه را به منطقه کردنشین (و کشور آینده) ملحق کنند تا، با توجه به محصور بودن آن کشور در خشکی، بیشترین نفوذ اقتصادی را در برابر همسایگانشان داشته باشند.
مساله سردرگمی مردم و ترس و نگرانی از آینده ای که افق روشنی برایش هم اکنون هم متصور نیست می تواند به غلیان احساسات مردمی و نزاع های اجتماعی مبدل شده و سرمایه اجتماعی دولت خود خوانده قومیت گرا را با چالش های جدی مواجه کند به خصوص اینکه بارها ترکیه اقلیم کردستان را به حمله نظامی تهدید کرده و از سوی دیگر حیدر العبادی نخست وزیر عراق در مورد آمادگی به کارگیری نیروی نظامی در این مناطق نیز می‌تواند حساسیت‌ها در این زمینه را افزایش دهد.


از دیگر اشتباهات استراتژیک حزب بارزانی این است که مساله استقلال طلبی کردستان در زمانی مطرح شده است که کشورعراق در اوج قدرت سیاسی خود است و از حیث ثبات سیاسی و استقرار دولت مرکزی یکی از بهترین ادوار سیاسی عراق است و به زودی مساله داعش هم حل خواهد شد. در طول این سال ها دولت عراق مشغول مبارزه جدی با تروریسم بوده و بعد از تسلط داعش بر مناطق مختلف عراق، مبارزه همه جانبه با آنها شروع شده و بعد از سال ها مبارزه بی امان، داعش به خط پایان خود رسیده است و در نتیجه تمرکز دولت عراق بر سایر مسائل بیشتر خواهد شد؛ به عبارت دیگر امروز بعد از حدود 8 سال سرمایه های مدیرتی و انسانی و نظامی عراق از همه دوران ها مهیا تر بوده و برای دفع دشمن آمادگی بسیار زیاد تری دارد. مضاف بر اینکه مردم عراق از منظر ذهنی و عملیات روانی،  افراد و احزاب کارشکنی را که در دوران خطیر فعلی که مرحله رسیدن به پیروزی نهایی است کمتر مستحق تخفیف دانسته و آمادگی مقابله با خائنان را دارند. امری که بعد از مخالفت حضرت آیت الله سیدعلی سیستانی  با تجزیه عراق و توصیه به پایبندی بر قانون اساسی، بسیار قوی تر شده و سرمایه های دینی و ملی را پشتوانه اقدامات بعدی دولت و ملت عراق خواهد کرد.
در جمع بندی می توان گفت که نبود چشم انداز روشن اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و بین المللی، فقدان ریشه های تاریخی حاکیمت قومی به خصوص کردی و مبتنی بودن قوام حاکمیتی به قومیت گرایی صرف و اقتصادی لرزان که در سایه تهدید های منافع کشورهای همسایه ایجاد شده است، آینده استقلال طلبی کردستان را محکوم به شکست کرده و لزوم همفکری عقلای قوم و برگزیدن رهبرانی مسلط به فنون سیاسی و دارای قوت تدبیر را ایجاب می کند. 
بدون شک سوء تدبیر و غرض ورزی و در نظر گرفتن منافع سیاسی زودگذر برخی مسئولان کج اندیش اقلیم کردستان می تواند مردم نجیب و سرافراز کرد را با چالش های گوناگونی مواجه سازد که مطلوب عراق و کشورهای همسایه نخواهد بود اما بدون شک حاکمیت یکپارچه سیاسی برای عراق امری تعارف پذیر نبوده و همان گونه که مسئولان عراقی تاکید کرده اند از تمامی قوای خود در راستای جلوگیری از تکه شدن عراق و پرهیز از چالش های عمیق تر به کار خواهند گرفت. 
مردم اقلیم کردستان ضروری است تا با فهم شرایط تاریخی و سیاسی و اجتماعی خویش از مخاطرات پیش رو دوری کرده و در نقشه از پیش شکست خورده صهیونیستی گرفتار نشوند و مسئولان این اقلیم  را به اعلام داوطلبانه ابطال همه پرسی دعوت کنند تا راه را برای گفتگوهای ملی باز کنند./۹۰۱/۷۰۱/ص

عباس محمدی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۲:۴۹
با حضور شخصیت های حوزوی صورت گرفت؛
قیام خاستگاه انقلاب اسلامی علیه یاوه گویی های مستکبران
فضلا و طلاب حوزه علمیه قم، علیه یاوه گویی ها و اقدامات خصمانه مستکبران به ویژه آمریکای جنایتکار و رییس جمهور آن تجمعی پرشور و با شکوه در مدرسه فیضیه برگزار کردند.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۲:۴۰
عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی:
اندیشکده‌های صهیونیستی پشتوانه رفتار ترامپ هستند/ تزویر ترامپ در ادعای کمک به ملت ایران مخاطبی نیافت
اسلامی با تعجب آمیز خواندن اعلام درخواست ترامپ برای مذاکره در بحث صنعت موشکی ایران، گفت: آمریکا برخلاف تعهدات خود به نوسازی زرادخانه اتمی دست زده ؛ اگر قرار بر مذاکره هم باشد باید آمریکا در مقام پاسخگ...
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۰۸:۳۰
حجت الاسلام حسینی:
دفاع از امت اسلامی و مردم مستضعف هویت انقلاب است
قائم مقام گروه حقوق مؤسسه امام گفت: دفاع از امت اسلامی و مردم مستضعف بخشی از هویت انقلاب اسلامی ایران به شمار می رود که به صراحت در اصول قانون اساسی نظام آمده است.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۰۸:۲۱
نماینده طلاب میانمار تشریح کرد؛
گزارشی از آخرین وضعیت مسلمانان میانمار
نماینده طلاب میانمار گفت: فشارها از زمانی روی مسلمانان زیاد شد که تعداد کمی از مردم روهینگیا یک گروه تشکیل دادند و به پایگاه نظامی بودایی ها حمله کردند و این مسأله بهانه ای دست ارتش مرکزی داد تا به مس...
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۰۴:۵۰
دیدگاه نماینده طلاب عربستان درباره این کشور
نماینده طلاب عربستان با بیان این که رژیم آل سعود جلوی هر گونه انتقاد را می گیرد و با مردم و مخالفان خود به بدترین شیوه برخورد می کند، گفت: آل سعود، رژیمی بی فرهنگ، وحشی، غیر متمدن، تندرو و تفرقه پراکن...
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۲۲:۱۳
عضو هیأت اندیشه ورز سازمان بسیج حقوقدانان مطرح کرد؛
تغییر ترکیب جمعیت شهرهای مسلمان نشین هدف اصلی صهیونیسم در منطقه
عضو هیأت اندیشه ورز سازمان بسیج حقوقدانان گفت: صهیونیست ها بر روی تغییر ترکیب جمعیت در میانمار و شهرهایی که جمعیت مسلمانان زیاد است، بسیار حساس هستند.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۲۱:۴۶
رییس سابق سازمان بسیج حقوقدانان مطرح کرد؛
لزوم استفاده از ظرفیت اربعین برای رساندن صدای مظلومیت مسلمانان
اخوان فرد گفت: دوران گفتار درمانی به پایان رسیده و باید اقدام عملی صورت گیرد، گروه های جهادی در راهپیمایی بزرگ اربعین می توانند پیام مظلومیت مسلمانان میانمار را به گوش هم مسلکان در این مسیر مقدس برسان...
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۲۱:۲۷
فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:
قدرت موشکی کشور خار چشم دشمنان است/ هیچ قدرتی نمی تواند جلوی پیشرفت ما را بگیرد
سردار حاجی زاده گفت: امروز قدرت دفاعی به ویژه موشکی ما خار چشم دشمنان است و هیچ کس نمی تواند جلوی پیشرفت ما را بگیرد.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۲۱:۱۹
حداد عادل در جمع خبرنگاران:
ترامپ به وسیله برجام درصدد تحمیل سلطه آمريكا بر ايران است
رييس فرهنگستان زبان و ادب فارسي ايران گفت: ترامپ مي خواهد برجام را به عنوان سلطه آمريكا بر ايران تحميل كند، از اين رو مسؤولان ما بايد با قدرت در مقابل اين سخنان بايستند.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۲۰:۵۱
معاون آموزشی دانشگاه قم:
اقدامات ایران و سپاه در منطقه خدمت به بشریت است/ ایجاد سازمان های مردم نهاد برای کمک به مسلمانان میانمار
عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه قم اقدامات ایران و سپاه را خدمت به بشریت و انسانیت عنوان کرد و گفت: باید قدردان مواضع ایران نسبت به کشورهای منطقه باشیم و با ایجاد سازمان های غیردولتی به مردم مظلوم ...
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۲۰:۴۶
ولایتی در جمع خبرنگاران:
حضور مشروع ایران در منطقه قابل مذاکره نیست
رییس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به سخنان ترامپ، گفت: آمریکایی‌ها در زمان اوباما و ترامپ به تعهداتشان عمل نکردند، حضور مشروع ما در منطقه قابل مذاکره نیست و مردم منطقه پاسخ آمریکایی ها را م...
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۵:۳۶
چند خبر کوتاه سیاسی
مسؤولین سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با آرمان‌های امام خمینی(ره) تجدید میثاق کردند، توان موشکی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران غیرقابل مذاکره است و ظرفیت‌های تعلیق شدۀ هسته‌ای کشور هرچه سریع‌تر فعال‌سازی شود ...
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۵:۱۱
سرلشکر جعفری در دیدار خانواده شهید همدانی:
سبک زندگی سردار همدانی بهترین نسخه برای عزت‌مندی نسل جوان است
فرمانده کل سپاه تأکید کرد: رفتارشناسی و سبک زندگی شهید همدانی و برخورداری از ویژگی‌های برجسته‌ای همچون ایمان، اخلاص، ولایت مداری، بصیرت و استکبارستیزی و روحیه انقلابی و جهادی بهترین نسخه برای زندگی عز...
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۹:۱۳
حاجی بابایی در پیامی به مناسبت روز جهانی نابینایان؛
قانون جامع حمایت از معلولان به پشتوانه محکم اجرایی نیاز دارد/ آمادگی مجلس برای بازنگری در قانون جامع حمایت از معلولان
نماینده مردم همدان در مجلس، با اشاره به اعلام آمادگی مجلس برای بازنگری در قانون جامع حمایت از معلولین، بر ضرورت تعامل دولت و مجلس با یکدیگر برای فراهم کردن زمینه حضور فعال نابینایان در جامعه تاکید کرد...
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۸:۴۳
شورای هماهنگی تبلیغات در پاسخ به اظهارات ضدایرانی ترامپ:
مواضع خصمانه رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران بار دیگر نقاب از چهره طاغوت اعظم برداشت
در بیانیه شورای هماهنگی تبلیغات آمده است: مواضع خصمانه و سخنرانی خشم‌آلود رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران اسلامی بار دیگر نقاب از چهره پلید طاغوت اعظم برداشت
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۷:۰۱
دبیر مجمع تشخيص مصلحت نظام در دیدار سفیر آلمان در تهران:
خلیج فارس یک ارزش ملی است/ ترامپ سرنوشت خوبی نخواهد داشت
رضایی در دیدار میکائیل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران گفت: اظهارات اخیر ترامپ نوعی اهانت و تمسخر سایر کشورها به ویژه ۵ کشور دیگر طرف مذاکره ایران به حساب می آید.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۶:۵۷
حبیبی:
دولت‌ بندهای برجام در قبال «نقض عهد» را عملی کند
دبیرکل حزب مؤتلفه بازی کنگره و کاخ سفید و مواضع اتحادیه اروپا در مورد برجام را «شوی تبلیغاتی» تلقی کرد و گفت: باید اظهارات هم‌پیمانان آمریکا را هم هوشمندانه رصد کرد چون هیچ‌کدام از آنها با توسعه و تقو...
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۶:۵۰
چند خبر کوتاه سیاسی؛
امروز ظاهر و باطن شیطانی آمریکا بیش ‌از پیش به هم شبیه شده‌ است/ ترامپ به وحدت ایران در انزجار از آمریکا افزود
امروز بیش ‌از پیش ظاهر و باطن شیطانی آمریکا شبیه هم شده‌ است، فرمانده نیروی دریایی ارتش با فرمانده ناجا دیدار و گفت‌وگو کرد و ترامپ به وحدت ایران در انزجار از آمریکا افزود، عناوین برخی از اخبار کوتاه ...
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۶:۳۶
صالحی:
برجام به هم بخورد اجرای پروتکل الحاقی هم متوقف می‌شود/ ما را وادار به عکس‌العمل نکنند
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه علاقه‌مندیم برجام کماکان پابرجا باشد، هشدار داد که اگر برجام به هم بخورد، جمهوری اسلامی اجرای پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۶:۲۶
ولایتی:
رفتار رئیس جمهور بی‌منطق آمریکا برای ملت ایران جدید نیست
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رفتار رئیس جمهور کاسب‌کار آمریکا که فرصت مطالعه تاریخی نداشته و صرفا به امور بازرگانی مشغول بوده، برای ملت بزرگ ایران که سابقه تمدنی چندهزار ساله...