سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ Tuesday, September 26, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۲/۳۰ - ۱۱:۱۷
شناسه خبر: ۴۸۷۹۸۲
 
آیت الله فقیه یزدی مطرح کرد؛
شرحی بر دعای تحویل سال
یا مقلب القلوب والابصار یا مدبر اللیل والنهار؛ همه چیزهایی که در عالم وجود است در حال تغییر و تحول و گردش و نو شدن است و پیری به جوانی تبدیل می شوند

آیت الله محمدحسین فقیه یزدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری رسا به شرح دعای تحویل سال پرداخت.

یا مقلب القلوب والابصار یا مدبر اللیل والنهار؛ همه چیزهایی که در عالم وجود است در حال تغییر و تحول و گردش و نو شدن است و پیری به جوانی و فرسودگی و کهنگی تبدیل به نو می شود.

ماه فروردین و اردیبهشت همه چیز را از حالت خزان بیدار می کند و جلوه ای نو می دهد، این نو شدن در همه مسائل و به تدبیر خداوند که مدبر همه امور است رخ می دهد و او که امور را تدبیر کرده و مربی همه چیز است، همه چیز را نو می سازد و براساس کون و فساد دچار تحول می کند.

کون به معنای وجود و فساد به معنای کهنگی و عمر کهن است و موجودات عالم کهنگی را از دست داده و جدید می شوند و ما هم در رابطه با این تغییر و تحول اساسی در عالم باید دچار تغییر شویم.

یا محول الحول والاحوال حوّل حالنا إلی أحسن الحال؛ ای کسی که همه تغییرات را مدبر هستی، هستی ما را به بهترین احوال تغییر ده و چیزهایی که مشکل و ایراد دارد را درست کن چراکه گاهی فکر می کنیم عالم برای ما و براساس خواسته ما به وجود آمده است، درحالی که کل آفرینش بر روی نظم و ترتیب و درستی برقرار است و همان گونه که گل و بلبل را خداوند حیّ رحمان به وجود آورده و عالم بر روی لطافت استوار است، ما آن را خراب کرده و از خوبی به بدی می کشانیم.

ما اگر خواستار تغییر و تحول و دگرگونی هستیم باید درست زندگی کرده و همه مسائل و اجزای آفرینش را از خداوند بدانیم که در نظمی بی نظیر برای استفاده ما قرار داده است.

انسان در هنگام تولد بالفطره خوب است اما در تربیت لجوج شده و به نظام عالم وجود بدبین می شود اما در هنگام ولادت همه چیز را خوب می بیند و وقتی به دیگران نگاه می کند لبخند بر لبانش نقش بسته و خندان به عالم آمده است اما در تربیت هاست که خداوند به ما نصیحت کرده که در خود تحول ایجاد کنیم و در قرآن و روایات نیز این موضوع مورد تأکید قرار گرفته است.

اگر ما خوب به اطراف خود دقت کنیم، آنچه وجود دارد همه عید و نوروز و تازگی است، این را می توان حتی در زمستان و در هنگام برگ ریزان و خزان که طبیعت آماده می شود تا دچار تغییر و نو شدگی گردد نیز مشاهده کرد و ما هستیم که باید قلوب و ابصار خود را دچار تغییر کنیم و اگر به دید خوب به عالم بنگریم همه چیز را خوب و نیک می بینیم و اگر ما عالم را بد می بینیم مربوط به نوع نگاه ماست چرا که عالم کمال مطلق است.

ما از محول و تحویل دهنده که تحویل همه احوال دست اوست می خواهیم که حال ما را تغییر دهد و به بهترین حال مبدل سازد، امیدواریم این دعا برای همه مستجاب شود.

همانطور که هر ساله به سخنان رهبر معظم انقلاب گوش می دهیم که با اسمی خاص سال ها را مزیّن می کنند تا تحول از ابتدا آغاز شود؛ ما نیز باید همراه با تحول خود را آماده کنیم تا ان شا الله در مسیر ترسیم شده جلو برویم.

امیدواریم در سال جدید این لیاقت را داشته باشیم که مشمول دعای امام عصر(عج) که همه امور به خدمت می رسد باشیم و دعای ایشان در حق ما مستجاب شود و خداوند نصرت و پیروزی را نصیب اسلام سازد و ریشه دشمنان اسلام را از بیخ و بن برکند./872/ت302/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۲ - ۱۶:۴۲
سفیر عراق در ایران:
پیروزی جبهه مقاومت در سایه وحدت امت اسلامی رقم می خورد
سفیر عراق در ایران عاشورا و اربعین را تجلی وحدت اسلامی دانست و گفت: پیروزی جهان اسلام و جبهه مقاومت در سایه وحدت امت اسلامی رقم می خورد.
۱۳۹۶/۶/۳۰ - ۰۰:۵۸
حجت‌الاسلام زائری:
حوزه برای تمدن‌سازی باید مرکز آینده پژوهی داشته باشد
حجت‌الاسلام زائری گفت: حوزه برای تمدن سازی باید مطالعات دقیق اجتماعی و مرکزی برای آینده پژوهی داشته باشد.
۱۳۹۶/۶/۲۹ - ۱۲:۰۸
آغاز نشست خبری سخنگوی حوزه های علمیه
سخنگوی مرکز مدیریت حوزه های علمیه در نخستین نشست خبری خود آخرین فعالیت ها و دستاوردهای حوزه را تشریح می کند.
۱۳۹۶/۶/۲۶ - ۱۵:۴۲
دبیر جشنواره قرآن و عترت دانشگاه علمی کاربردی خبرداد؛
راه اندازی کلینیک مشاوره کارآفرینی قرآنی در دانشگاه علمی کاربردی
دبیر جشنواره قرآن و عترت دانشگاه علمی کاربردی کشور گفت: راه اندازی کلینیک مشاوره کارآفرینی قرآنی گامی در جهت افزایش مهارت فعالان قرآنی است.
۱۳۹۶/۶/۲۴ - ۱۶:۴۶
حجت الاسلام لبخندان خبر داد؛
راه اندازی مرکز تخصصی صحیفه سجادیه در قم
حجت الاسلام لبخندان از راه اندازی مرکز تخصصی صحیفه سجادیه در شهر مقدس قم خبر داد.
۱۳۹۶/۶/۲۴ - ۱۱:۱۴
تبیین شبهات اعتقادی در مساله خاتمیت رسول الله
آیت الله سیدان به تبیین شبهات اعتقادی در مساله خاتمیت رسول الله(ص) پرداخت و از طلاب خواست تا به دو کتاب «الهیات» و «خاتمیت آخرین پیامبر» در راستای رفع شبهات مراجعه کنند.
۱۳۹۶/۶/۲۳ - ۱۶:۵۰
اسقف اعظم ارامنه ایران:
شخصیت امام علی باید فراتر از اندیشه های فرقه گرایانه بررسی شود
سرکیسیان گفت: امام علی(ع) بیشتر به عنوان یک امام شیعی تصویر شده اند اما متفکران معاصر جهان اسلام اعم از سنی و شیعه به این نتیجه رسیدند که شخصیت امیرمؤمنان را باید جدای از مسائل فرقه ای مورد مطالعه قرا...
۱۳۹۶/۶/۲۳ - ۱۳:۲۱
با ارائه دو دیدگاه متفاوت؛
مناظره علمی حوزه انقلابی و کنشگری سیاسی روحانیت برگزار شد
مناظره علمی «حوزه انقلابی و کنشگری سیاسی روحانیت» با حضور حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه و حجت الاسلام قاضی زاده برگزار شد.
۱۳۹۶/۶/۲۲ - ۱۷:۲۳
یادداشت کوتاه استاد خسروپناه؛
دینداری عالمانه یا عارفانه
فقه بخش مهمی از دین است و بدون ظواهر شرع در عبادات، سلوک در اسرار آنها ممکن نیست. دینداری عارفانه بدون دینداری فقیهانه از نظر اسلام محال است.
۱۳۹۶/۶/۲۱ - ۱۸:۲۴
با برگزاری تجمع اعتراض‌آمیز در قم و مشهد؛
طلاب المصطفی نسل کشی مسلمانان میانمار را محکوم کردند
تجمع اعتراض‌آمیز طلاب غیر ایرانی جامعة المصطفی به نسل کشی مسلمانان مظلوم میانمار امروز در شهرهای قم و مشهد مقدس برگزار شد.
۱۳۹۶/۶/۲۱ - ۱۱:۳۴
نخستین گردهمایی خادمان فرهنگی و فرهیخته کریمه اهل بیت برگزار شد
نخستین گردهمایی خادمان فرهنگی و فرهیخته در مراسمی با عنوان مشعل داران علم، دانش و خدمت با حضور تولیت آستان مقدس کریمه اهل بیت برگزار شد.
۱۳۹۶/۶/۲۱ - ۱۱:۲۹
تولیت آستان مقدس کریمه اهل بیت:
عدم توجه به شایسته سالاری آسیب آفرین است
آیت‌الله سعیدی عدم توجه به شایسته سالاری را یک ضایعه و خسارت بار توصیف کرد.
۱۳۹۶/۶/۲۰ - ۱۶:۳۹
درباره شخصیت امیرمؤمنان؛
بخش دوم کنگره سیره اهل بیت در نجف اشرف برگزار می شود
عضو هیأت علمی دانشگاه قم با اشاره به اثرگذاری شخصیت امام علی(ع) بر اندیشمندان ادیان و مذاهب، از برگزاری بخش دوم کنگره سیره اهل بیت درباره شخصیت امیرمؤمنان در نجف اشرف خبر داد.
۱۳۹۶/۶/۲۰ - ۰۰:۳۴
در آغاز درس خارج فقه مطرح شد؛
انتقاد استاد رشاد از عدم اقدام مسؤولان در برابر فجایع میانمار
رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به فاجعۀ مسلمان­ کشی در میانمار و سکوت مجامع بین المللي، نسبت به عدم اقدام در خور مسؤولان و قوای مختلف جمهوری اسلامی انتقاد کرد.
۱۳۹۶/۶/۱۹ - ۲۳:۳۸
رییس هیأت مدیره مرکز حقوقی حصا خبر داد؛
ارائه مشاوره رایگان خانواده برای پیشگیری از طلاق
رییس هیأت مدیره مرکز حقوقی حصا از ارائه مشاوره رایگان خانواده برای پیشگیری از طلاق خبر داد و گفت: خوشبختانه این روند کاری از بسیاری از پرونده های مربوط به مسائل خانواده جلوگیری کرده است.
۱۳۹۶/۶/۱۸ - ۱۸:۰۶
فقها و غدیر
نقش فقهای شیعه تا به حال در بزرگداشت عید بزرگ غدیر مورد دقت قرار نگرفته است. آنچه می‌آید تلاش علمی این دانشمندان را در قبال این حادثه عظیم بازگو می‌کند.
۱۳۹۶/۶/۱۸ - ۱۷:۲۳
آیت الله مرتضوی شاهرودی:
همه عالم به طفیل علی مرتضی است
آیت الله مرتضوی وجود پیامبر(ص) و علی(ع) را بنابر روایتی از خود پیامبر، نور واحد دانست و پس از آن به بیان فرمایش خدا با حضرت آدم اشاره کرد که فرمود خلقت عالم بخاطر وجود آنها است.
۱۳۹۶/۶/۱۸ - ۱۷:۱۹
آیت الله مظاهری:
اختلاف یک امت و جامعه را به نابودی می کشاند
رییس حوزه علمیه اصفهان بدترین چیزها برای یک امت، اختلاف است، گفت: اختلاف سبب نابود شدن یک امت و زوال استمرار حیات یک جامعه می شود.
۱۳۹۶/۶/۱۸ - ۱۷:۱۵
حجت الاسلام علوی تهرانی:
هویت شیعه به پذیرش ولایت است
حجت الاسلام علوی تهرانی گفت: غدیر اعلام حمایت از دین و امامت است بنابراین باید همه امکانات کشور برای بزرگداشت غدیر بسیج شود.
۱۳۹۶/۶/۱۸ - ۱۷:۱۲
حجت الاسلام پناهیان:
ولایتمداری نتیجه بصیرت افراد است
استاد حوزه علمیه با تاکید بر این که تنها انسان‌ها بصیر اهل اطاعت از ولایت هستند، گفت: ولایت عامل ثبات جامعه است.