جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ Friday, July 28, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۱۳:۲۳
شناسه خبر: ۴۷۳۲۹۰
 
مدير حوزه علميه كاشان:
مودت بین والدین سبب تربیت صحیح فرزندان می شود
مدير حوزه علميه كاشان نتيجه و دستاورد مودت را رحمت دانست و گفت: تا زماني كه زن و شوهر مودت دوطرفه دارند بهترين فرزندان را تربيت ‌مي‌كنند، تربيت فرزندان نيز رحمت خدا است و در خانه اي كه زن و شوهر با يكديگر مودت داشته باشند امكان تربيت فرزند ناصالح وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا در كاشان، حجت الاسلام فرجي پيش از ظهر امروز در جلسه آزاد انديشي با موضوع ‹‹شادابي و نشاط و پويايي›› ويژه اعضاي شوراهاي دانش آموزي شهرستان كاشان در كانون فرهنگي تربيتي الزهرا(س) با اشاره به اينكه ازدواج سه گزينه قرآني دارد، گفت: آرامش، مودت و رحمت، سه گزينه براي يك ازدواج موفق قرآني است.

وي افزود: همه انسانها براي كامل شدن ازدواج مي‌كنند، چرا كه مرد كانون قدرت است و زن كانون عاطفه است و با تلفيق اين دو زوج را كامل مي كند.

حجت الاسلام فرجي با اشاره به اينكه چرا خداوند به جاي دادن مودت، عشق و محبت را براي ازدواج سفارش نمي‌كند، اظهار داشت: عشق به هرچيزي ممكن است از جمله ماشين و خانه، اما محبت نيز به چيزي تعلق مي‌گيرد كه عكس العمل نشان دهد از اين رو، عاشق كتاب شدن نمي تواند جوابگوي ابراز عشق باشد در حاليكه محبت جوابگو است و  براي ابراز محبت وقتي سلام داده شود پاسخ سلام را به دنبال دارد.

وي با اشاره به اينكه مودت، محبت دو طرفه است كه هيچگاه تمام شدني ‌نيست، عنوان كرد: خداوند مي فرمايد، ما با جاي عشق و محبت به بندگان خود مودت مي دهيم كه محبت دو طرفه است، همسر براي شوهر زحمت مي‌كشد و شوهر براي همسر كارمي‌كند و اين چرخه تا زماني كه زنده هستند ادامه دارد اما محبت مي‌تواند يك طرفه باشد، يك نفر ديگري را دوست داشته باشد اما بر خلاف او طرف مقابل چنين احساسي نسبت به او نداشته باشد.     

مدير حوزه علميه كاشان، مودت را پاسخگوي زوج دانست و افزود: به هر ميزان زن نسبت به شوهر مودت داشته باشد به همان ميزان شوهر نسبت به زن مودت دارد و اين مودت دائما تا زنده هستند ادامه دارد.

حجت الاسلام فرجي در ادامه، نتيجه و دستاورد مودت را رحمت دانست و خاطر نشان كرد: تا زماني كه زن و شوهر مودت دوطرفه دارند بهترين فرزندان را تربيت ‌مي‌كنند، تربيت فرزندان نيز رحمت خدا است و در خانه اي كه زن و شوهر با يكديگر مودت داشته باشند، امكان تربيت فرزند ناصالح وجود ندارد.

به گفته وي، در خانه اي كه مودت وجود داشته باشد رحمت به اندازي گسترش خواهد يافت كه حتي در بدترين جامعه، تربيت انسان منفي به صفر خواهد رسيد و اگر در  اين بخش با چالش روبرو هستيم براي عدم تحقق مودت در خانواده است.

مدير حوزه علميه كاشان يادآور شد: همسر به معني يك تفكر مشترك بين دو نفر در رابطه با كليات زندگي است و اين در حالي است كه كه يك زن و شوهر بعد از 30 سال زندگي مشترك هنوز با يكديگر درگير هستند و اين در حالي است كه هيچ انسان صد نيست چون برخي تصور مي كنند خودشان صد هستند اما طرف شان 50 است.

به گفته وي، زندگي مانند شطرنج است كه اگر بلد نباشي مي خواهند يادت بدهند، اما اگر بلد باشي مي خواهند تو را شكست بدهند از اين رو، گاهي زندگي تبديل به  ميدان مسابقه مي شود.

حجت الاسلام فرجي در ادامه با اشاره به اينكه ما قرار نيست هر آنچه را كه دوست داريم داشته باشيم، بلكه قرار است هر آنچه را كه داريم دوست داشته باشيم، و اين تفكر را  بايد ملاك و معيار زندگي خود قرار دهيم، اظهار داشت: آيت الله بهجت(ره) مي فرمايد، ما زنده هستم و زندگي مي‌كنيم كه ارزش پيدا كنيم و يا به عبارتي ديگر، زندگي مي كنيم كه قيمت پيدا كنيم نه به هر قيمتي زندگي كنيم.

وي افزود: ما مي‌خواهيم ارزش پيدا كنيم و انساني شاخص و الگو باشيم، بنابراين چرا ما نبايد الگوي ديگران باشيم و ديگران  هميشه بايد ديگران الگوي ما باشند، از اين رو ما قرار نيست هرچه را كه دوست داريم داشته باشيم چرا كه براي رسيدن به آنچه كه مي‌خواهيم داشته باشيم عمر خود را تلف مي‌كنيم در حالي كه اگر آنچه را كه داريم دوست داشته باشيم زندگي شيرين خواهد شد.

مدير حوزه علميه كاشان در ادامه با اشاره به اينكه امام رضا(ع) مي فرمايد، هر روزتان چهار قسمت باشد، ادامه داد: يك  قسمت را براي نماز بگذاريد و وقت خدا را با هيچ چيز ديگر عوض نكنيد و قسمت دوم روز را براي كارهاي خود بگذاريد.

حجت الاسلام فرجي با بيان اينكه، قسمت سوم از روز خود را براي انسانهاي خوب بگذاريد، افزود: امام رضا(ع) مي فرمايد، اگر انسان خوبي را سراغ داريد كه سه ويژگي دارد يعني به او اطمينان داشته باشيد، عيب هاي شما را به شما بگويد و ظاهر و باطن او يكي باشد را برايش وقت بگذاريد و هر روز به ديدن او برويد كه ارزشمند است.

وي همچنين با اشاره به اينكه بخش چهارم روز را براي لذتهاي زندگي بگذاريد، ابراز داشت: امام رضا(ع) مي فرمايد، اگر به اين بخش چهارم از روز خوب رسيدگي كنيد در سه بخش ديگر روز نيز موفق خواهيد بود، از اين رو دركنار خانواده بودن لذت است، پيامبراكرم(ص) نيز مي فرمايد، مردي كه كنار فرزند و همسر خود باشد، ثواب اعتكاف در مسجد را دارد./202/1307/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۵/۵ - ۱۹:۴۸
امام جمعه شهرستان آران و بيدگل:
نماز جمعه در مقابل فتنه های دشمن نقش کليدي دارد
امام جمعه شهرستان آران و بيدگل، سياست کلي ائمه جمعه کشور را نقد منصفانه و دفاع واقع بينانه دانست و گفت: نماز جمعه نخستین قرار گاه فرهنگي است كه در مقابل فتنه ها نقش کليدي دارد.
۱۳۹۶/۵/۵ - ۱۶:۲۵
دبیر کل جمعیت دفاع از فلسطین:
دفاع از مظلومان باید تبدیل به فرهنگ شود
مصطفوی با تأکید بر اهمیت فرهنگ سازی در زمینه دفاع از مظلومان به ویژه دفاع از ملت مظلوم فلسطین، گفت: ناامنی‌ها و بی‌ثباتی‌ها سبب شده است تا کشورهای منطقه از ایجاد زیرساخت‌های لازم برای رشد و توسعه غافل...
۱۳۹۶/۵/۵ - ۱۵:۳۶
حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان:
مبارزه جبهه مقاومت با رژیم صهیونیستی برای حفظ موجودیت نظام اسلامی ایران است
تولیت مسجد مقدس جمکران مبارزه مردم فلسطین با رژیم اشغالگر قدس را در جهت حفظ موجودیت جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد و گفت: اگر گروه‌های مقاومت فلسطینی دست از جهاد و مبارزه با رژیم صهیونیستی بردارند قطع...
۱۳۹۶/۵/۵ - ۱۳:۳۱
آیت الله طباطبایی نژاد:
رکود در اصفهان نشانه مدیریت ضعیف در بخش های مختلف است
امام جمعه اصفهان در دیدار اعضای جدید شورای اسلامی شهر اصفهان مدیریت معقول و منطقی را نیاز اساسی اصفهان دانست و گفت: آنچه می تواند اصفهان را از رکود نجات دهد، مدیریتی کاردان و مدبر است.
۱۳۹۶/۵/۵ - ۱۱:۰۰
مسؤول بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیا:
مساجد مهم ترین پایگاه پرورش نیروی فرهنگی انقلابی است
مسؤول بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیا با اشاره به غفلت از مساجد به عنوان مهم ترين پايگاه و مرکز پرورش نيروي انساني فرهنگي، بر ضرورت حضور فعالان فرهنگي در مسجد و ارائه خدمات متنوع فرهنگي و اجتماعي تأکيد کرد...
۱۳۹۶/۵/۵ - ۱۰:۱۲
فرمانده قرارگاه مهندسي خاتم الانبياء:
جلوتر از ولايت حركت كردن، پايمال كردن خون شهدا است
فرمانده قرارگاه مهندسي و پدافند غير عامل خاتم الانبياء، گفت: جلوتر از ولايت حركت كردن و از ولايت فاصله گرفتن همان پايمال كردن خون شهدا است؛ بنابراين نزول رحمت الهي و پيروزي در تبعيت از ولايت و پشت سر ...
۱۳۹۶/۵/۴ - ۲۳:۱۹
امام جمعه موقت کاشان:
عدم تشخيص راه حق از باطل مشكل اصلي منافقين بود
امام جمعه موقت کاشان عدم تشخيص راه حق از باطل را مشكل اصلي منافقين دانست و گفت: افراد جاهل و نادان هميشه مورد سوء استفاده سران منافقين قرار گرفته و می گیرند.
۱۳۹۶/۵/۴ - ۱۵:۴۷
استاد حوزه علمیه قم تشریح کرد؛
نقش ویژه مادران در تربیت فرزندان
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به تأثیرپذیری کودکان از فضا و محیط زندگی خود و نقش رسانه‌ها و تکنولوژی در تربیت فرزندان، گفت: اصل شاکله تربیتی کودکان در بهترین و پر نشاط‌‌ ‌ترین ساعات با مادران است.
۱۳۹۶/۵/۴ - ۱۵:۳۰
مدیر مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان:
تأثیرگذاری بر سبک زندگی جامعه رویکرد مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه است
مدیر مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان از ساخت نرم افزارهایی با موضوع سبک زندگی برای نسل جوان خبرداد و گفت: تلاش می‌کنیم با برنامه‌هایی که داریم بر سبک زندگی فردی و اجتماعی اشخاص اثر گذاشته و س...
۱۳۹۶/۵/۴ - ۱۵:۱۰
آیت الله مهدوی:
آمریکایی ها از گول زدن مسؤولان ما در برجام خوشحال هستند
نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: در حال حاضر آمریکائی ها با وضع کردن تحریم های جدید و از این که توانستند مسؤولان را گول بزنند بسیار خوشحال هستند و ما را مورد تمسخر قرار می دهند.
۱۳۹۶/۵/۴ - ۱۳:۳۱
آیت الله مظاهری تشریح کرد:
معانی مختلف امامت
رییس حوزه علمیه اصفهان با تشریح معانی مختلف واژه امام، گفت: رستگاری حقیقی نصیب کسی خواهد شد که در راستای رسیدن به آدمیت تلاش کند؛ رسیدن به آدمیت در یک معنا یعنی رسیدن به مقام امامت؛ رسیدن به این مقام ...
۱۳۹۶/۵/۴ - ۱۲:۳۶
حجت الاسلام فرحزاد:
حضور بانوان در مشاغل مردانه یک بحران اجتماعی است
کارشناس خانواده یکی از تهدیدها و بحران های جامعه را ورود زنان به مشاغل مردانه برشمرد و گفت: امروز ورود زنان به این گونه مشاغل سخت و مردانه برای جامعه تبدیل به یک بحران شده است.
۱۳۹۶/۵/۴ - ۰۰:۲۲
آيت الله نمازي:
تنها راه نجات انسان تمسک به اهل بيت است
نماينده ولي فقيه در كاشان از امامان معصوم به عنوان مشعل راه هدايت و سعادت بشر نام برد و گفت: پيامبراكرم(ص) مي فرمايد، همانگونه كه كشتي نوح امت من را از غرق شدن نجات داد، اگر امت من بخواهند نجات پيدا ك...
۱۳۹۶/۵/۳ - ۱۵:۲۵
آیت الله طباطبایی نژاد:
ترک حج واجب دین انسان را از بین می برد
نماینده ولی فقیه در اصفهان ترک حج واجب را مذموم دانست و گفت: بر اساس روایات اسلامی ترک حج واجب دین انسان را از بین می برد.
۱۳۹۶/۵/۳ - ۱۴:۵۲
آيت الله نمازي:
بيكاری جوانان مهم ترین تهدید جامعه اسلامی است
نماينده ولي فقيه در كاشان بيكاري جوانان را مهم ترین تهدید جامعه اسلامی دانست و گفت: بيكاري براي جوانان جامعه همانند سم است و عوارض منفي زيادي را براي آنها و اجتماع به دنبال دارد.
۱۳۹۶/۵/۳ - ۱۰:۱۹
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی:
نباید پست های مدیریتی کشور تنها بین عده‌ای خاص دست به دست شود
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: باید شرایطی فراهم کنیم که زمینه گردش نخبگان در کشور فراهم شود؛ زیرا اینکه از ابتدای انقلاب تاکنون پست های مدیریتی تنها بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر از افراد دست به دست...
۱۳۹۶/۵/۳ - ۰۹:۳۸
امام جمعه موقت کاشان:
حضرت فاطمه معصومه مظهر فضايل اخلاقی و مقامات معنوی است
امام جمعه موقت کاشان با اشاره به اينكه حضرت فاطمه معصومه(س) مظهر فضايل و مقامات است، گفت: اين بانوي بزرگوار اسلام از ابتدا در محيطي تربيت و رشد كرد كه پدر و مادر و فرزندان، همه به فضايل اخلاقي آراسته ...
۱۳۹۶/۵/۳ - ۰۹:۲۱
استاد درس خارج حوزه علمیه قم:
امکانات کشور باید در راه خدمت به مردم هزینه شود
استاد درس خارج حوزه علمیه قم گفت: مردم جامعه مشکلات و نیازهای زیادی دارند که باید با استفاده از امکانات داخی کشور برطرف شود؛ زیرا انتظار کمک از طرف دشمنان خارجی، انتظاری بیهوده است.
۱۳۹۶/۵/۲ - ۱۳:۰۶
همزمان با روز بزرگداشت امامزادگان و بقاع متبرکه؛
دومين همايش امامزادگان منطقه فين كاشان برگزار مي‌شود
رييس اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان كاشان، گفت: همزمان با دهه كرامت و روز بزرگداشت امامزادگان، دومين همايش امامزادگان منطقه فين كاشان در آستان مقدس امامزاده قاسم(ع) كاشان برگزار مي‌شود.
۱۳۹۶/۵/۲ - ۱۰:۱۳
استاد درس خارج حوزه علمیه قم تأکید کرد:
ضرورت بازنگری در شیوه آموزش احکام دینی به دانش آموزان و دانشجویان
آیت الله اسماعیلپور گفت: در حال حاضر برنامه جامعی برای آموزش احکام به دانش آموزان و دانشجویان وجود ندارد؛ به همین دلیل لازم است در شیوه ارائه این آموزش ها بازنگری شود.