دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ Monday, May 29, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۱۳:۲۳
شناسه خبر: ۴۷۳۲۹۰
 
مدير حوزه علميه كاشان:
مودت بین والدین سبب تربیت صحیح فرزندان می شود
مدير حوزه علميه كاشان نتيجه و دستاورد مودت را رحمت دانست و گفت: تا زماني كه زن و شوهر مودت دوطرفه دارند بهترين فرزندان را تربيت ‌مي‌كنند، تربيت فرزندان نيز رحمت خدا است و در خانه اي كه زن و شوهر با يكديگر مودت داشته باشند امكان تربيت فرزند ناصالح وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا در كاشان، حجت الاسلام فرجي پيش از ظهر امروز در جلسه آزاد انديشي با موضوع ‹‹شادابي و نشاط و پويايي›› ويژه اعضاي شوراهاي دانش آموزي شهرستان كاشان در كانون فرهنگي تربيتي الزهرا(س) با اشاره به اينكه ازدواج سه گزينه قرآني دارد، گفت: آرامش، مودت و رحمت، سه گزينه براي يك ازدواج موفق قرآني است.

وي افزود: همه انسانها براي كامل شدن ازدواج مي‌كنند، چرا كه مرد كانون قدرت است و زن كانون عاطفه است و با تلفيق اين دو زوج را كامل مي كند.

حجت الاسلام فرجي با اشاره به اينكه چرا خداوند به جاي دادن مودت، عشق و محبت را براي ازدواج سفارش نمي‌كند، اظهار داشت: عشق به هرچيزي ممكن است از جمله ماشين و خانه، اما محبت نيز به چيزي تعلق مي‌گيرد كه عكس العمل نشان دهد از اين رو، عاشق كتاب شدن نمي تواند جوابگوي ابراز عشق باشد در حاليكه محبت جوابگو است و  براي ابراز محبت وقتي سلام داده شود پاسخ سلام را به دنبال دارد.

وي با اشاره به اينكه مودت، محبت دو طرفه است كه هيچگاه تمام شدني ‌نيست، عنوان كرد: خداوند مي فرمايد، ما با جاي عشق و محبت به بندگان خود مودت مي دهيم كه محبت دو طرفه است، همسر براي شوهر زحمت مي‌كشد و شوهر براي همسر كارمي‌كند و اين چرخه تا زماني كه زنده هستند ادامه دارد اما محبت مي‌تواند يك طرفه باشد، يك نفر ديگري را دوست داشته باشد اما بر خلاف او طرف مقابل چنين احساسي نسبت به او نداشته باشد.     

مدير حوزه علميه كاشان، مودت را پاسخگوي زوج دانست و افزود: به هر ميزان زن نسبت به شوهر مودت داشته باشد به همان ميزان شوهر نسبت به زن مودت دارد و اين مودت دائما تا زنده هستند ادامه دارد.

حجت الاسلام فرجي در ادامه، نتيجه و دستاورد مودت را رحمت دانست و خاطر نشان كرد: تا زماني كه زن و شوهر مودت دوطرفه دارند بهترين فرزندان را تربيت ‌مي‌كنند، تربيت فرزندان نيز رحمت خدا است و در خانه اي كه زن و شوهر با يكديگر مودت داشته باشند، امكان تربيت فرزند ناصالح وجود ندارد.

به گفته وي، در خانه اي كه مودت وجود داشته باشد رحمت به اندازي گسترش خواهد يافت كه حتي در بدترين جامعه، تربيت انسان منفي به صفر خواهد رسيد و اگر در  اين بخش با چالش روبرو هستيم براي عدم تحقق مودت در خانواده است.

مدير حوزه علميه كاشان يادآور شد: همسر به معني يك تفكر مشترك بين دو نفر در رابطه با كليات زندگي است و اين در حالي است كه كه يك زن و شوهر بعد از 30 سال زندگي مشترك هنوز با يكديگر درگير هستند و اين در حالي است كه هيچ انسان صد نيست چون برخي تصور مي كنند خودشان صد هستند اما طرف شان 50 است.

به گفته وي، زندگي مانند شطرنج است كه اگر بلد نباشي مي خواهند يادت بدهند، اما اگر بلد باشي مي خواهند تو را شكست بدهند از اين رو، گاهي زندگي تبديل به  ميدان مسابقه مي شود.

حجت الاسلام فرجي در ادامه با اشاره به اينكه ما قرار نيست هر آنچه را كه دوست داريم داشته باشيم، بلكه قرار است هر آنچه را كه داريم دوست داشته باشيم، و اين تفكر را  بايد ملاك و معيار زندگي خود قرار دهيم، اظهار داشت: آيت الله بهجت(ره) مي فرمايد، ما زنده هستم و زندگي مي‌كنيم كه ارزش پيدا كنيم و يا به عبارتي ديگر، زندگي مي كنيم كه قيمت پيدا كنيم نه به هر قيمتي زندگي كنيم.

وي افزود: ما مي‌خواهيم ارزش پيدا كنيم و انساني شاخص و الگو باشيم، بنابراين چرا ما نبايد الگوي ديگران باشيم و ديگران  هميشه بايد ديگران الگوي ما باشند، از اين رو ما قرار نيست هرچه را كه دوست داريم داشته باشيم چرا كه براي رسيدن به آنچه كه مي‌خواهيم داشته باشيم عمر خود را تلف مي‌كنيم در حالي كه اگر آنچه را كه داريم دوست داشته باشيم زندگي شيرين خواهد شد.

مدير حوزه علميه كاشان در ادامه با اشاره به اينكه امام رضا(ع) مي فرمايد، هر روزتان چهار قسمت باشد، ادامه داد: يك  قسمت را براي نماز بگذاريد و وقت خدا را با هيچ چيز ديگر عوض نكنيد و قسمت دوم روز را براي كارهاي خود بگذاريد.

حجت الاسلام فرجي با بيان اينكه، قسمت سوم از روز خود را براي انسانهاي خوب بگذاريد، افزود: امام رضا(ع) مي فرمايد، اگر انسان خوبي را سراغ داريد كه سه ويژگي دارد يعني به او اطمينان داشته باشيد، عيب هاي شما را به شما بگويد و ظاهر و باطن او يكي باشد را برايش وقت بگذاريد و هر روز به ديدن او برويد كه ارزشمند است.

وي همچنين با اشاره به اينكه بخش چهارم روز را براي لذتهاي زندگي بگذاريد، ابراز داشت: امام رضا(ع) مي فرمايد، اگر به اين بخش چهارم از روز خوب رسيدگي كنيد در سه بخش ديگر روز نيز موفق خواهيد بود، از اين رو دركنار خانواده بودن لذت است، پيامبراكرم(ص) نيز مي فرمايد، مردي كه كنار فرزند و همسر خود باشد، ثواب اعتكاف در مسجد را دارد./202/1307/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۳/۸ - ۱۹:۴۵
آیت الله مهدوی:
تکیه استقلالی بر اسباب ظاهری نوعی شرک افعالی است
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: انسان متوکل بر اسباب ظاهری دنیا تکیه استقلالی ندارد؛ برخی فکر می کنند که تکیه کردن بر اسباب ظاهری دنیا غلط است و برخی از اساتید اخلاق آن را نوعی شرک افعال...
۱۳۹۶/۳/۸ - ۱۶:۴۹
آیت‌ الله ناصری:
بخیل حتی نسبت به انجام واجبات هم بخل می‌ورزد/ توبه راه نجات انسان است
آیت الله ناصری گفت: اگر انسان توبه کند گناهانش تبدیل به حسنه می شود، توبه راه نجات است، زمانی که مغفرت و بخشش الهی را به دست بیاوریم خداوند تمام گناهان را از پرونده ما پاک می کند.
۱۳۹۶/۳/۸ - ۱۶:۴۲
به همت مؤسسه فرهنگی عرفه؛
دوره تبلیغ دینی در عرصه نوین رسانه ای برگزار می شود
حجت الاسلام مستأجران با اشاره به فراخوان دوره تبلیغ دینی در عرصه نوین رسانه ای، گفت: در این دوره آشنایی با فضای مجازی، نویسندگی، گرافیک، تولید نوا و نما، عکاسی‏، ایده پردازی، مخاطب شناسی، جذب مخاطب و ...
۱۳۹۶/۳/۸ - ۰۹:۳۷
دبير جامعه روحانيت كاشان:
كنارگذاشتن اختلافات و كنار آمدن بر سر مواضع مشترك از علائم مومن است
حجت الاسلام شاه فضل گفت: شرط ايمان تنها مسجد رفتن و نماز خواندن و روزه گرفتن نيست، بلكه يكي از شروط ايمان ‹‹ادْخُلُوا فِي السِّلْمِ›› با يكديگر آشتي كردن و كنار گذاشتن اختلافات و كنار آمدن با يكديگر ب...
۱۳۹۶/۳/۷ - ۲۰:۰۱
آیت الله مهدوی تشریح کرد؛
فواید توکل بر خداوند
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری با توجه به آیات قرآن و روایات معصومین(ع)، بخشی از فوایدی که برای انسان متوکل حاصل می شود را تشریح کرد.
۱۳۹۶/۳/۷ - ۱۵:۲۴
آیت الله ناصری:
سزاوار نیست با گناه به جنگ امام زمان برویم
استاد اخلاق و عرفان با بیان اینکه اعمال انسان نه تنها نوشته شده بلکه مانند تصویربرداری ضبط هم می‌شوند، گفت: حتی آنچه نیت می‌کنیم نیز ثبت خواهد شد و در پرونده اعمال ما قرار می‌گیرد.
۱۳۹۶/۳/۷ - ۱۴:۲۷
آیت الله طباطبایی نژاد:
تجمیع مدارس علمیه در جهت افزایش کیفیت آموزش است
نماینده ولی فقیه در اصفهان در جلسه ماهانه مدیران مدارس علمیه استان اصفهان، گفت: ۲ سال است که طرح تجمیع برخی مدارس علمیه استان در دست بررسی است و روی آن کار کارشناسی شده است.
۱۳۹۶/۳/۷ - ۱۱:۴۶
امام جمعه شهرضا:
ماه رمضان فرصتی برای تزکیه روح و رسیدگی به احوال فقرا است
امام جمعه شهرضا گفت: ماه مبارک رمضان، فرصتی را فراهم می‌کند تا افراد با توجه به روح و روان و رفتار خود، برای تزکیه نفس اقدام کنند و با دقت در احوال فقرا و نیازمندان برای کمک به دنبال راهکار باشد.
۱۳۹۶/۳/۶ - ۲۳:۵۷
دبير جامعه روحانيت كاشان مطرح کرد؛
پايبند نبودن انسان به عهد و پيمان با خدا مهم ترین دلیل عدم استجابت دعا
حجت الاسلام شاه فضل يكي از دلايل عدم استجابت دعا را عدم پايبندي انسان به عهد و پيمان با خدا دانست و گفت: ارتباط با خدا بايد دو سويه باشد.
۱۳۹۶/۳/۶ - ۲۲:۳۹
حجت الاسلام پرورش:
رمضان فرصتی برای تقویت معنویت انسان است
رییس عقیدتی سیاسی پدافند هوایی شهید نصر اصفهانی با اشاره به آثار و برکات روحی و جسمی روزه‌داری و برکات ماه مبارک رمضان برای روزه داران، گفت: رمضان فرصتی برای تقویت معنویت انسان است.
۱۳۹۶/۳/۶ - ۱۷:۰۳
آیت الله مهدوی:
مسؤولان به اسم تعامل با دنیا علما را گول نزنند
نماینده خبرگان رهبری با بیان این که تعامل داشتن با دیگران از دستورات دین اسلام است، گفت: نیازی نیست مسؤولان به اسم تعامل با دنیا علما را گول بزنند؛ دشمن هرگز به معاهده ای که می بندد پایبند نخواهد بود.
۱۳۹۶/۳/۶ - ۱۵:۳۷
آیت الله ناصری تبیین کرد؛
فضیلت درک شب نخست ماه رمضان
آیت الله ناصری با تأکید بر عظمت و برکات بسیار ماه رمضان، گفت: کسی که درک کند شب نخست ماه مبارک رمضان را در حقیقت خداوند به او غفران و مغفرت عطا کرده است و گناهان علنی و مخفی او را خواهد بخشید.
۱۳۹۶/۳/۶ - ۱۴:۳۷
آیت الله طباطبایی نژاد:
خیران، سفیران و کارگزاران خدا در زمین هستند
نماینده ولی فقیه در اصفهان با تبریک به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان، گفت: خیران، سفیران و کارگزاران خدا بر روی زمین هستند.
۱۳۹۶/۳/۵ - ۲۱:۴۹
امام جمعه شهرستان آران و بيدگل:
ستادهاي نماز جمعه رسانه ديني و اسلامي هستند
امام جمعه شهرستان آران و بيدگل با اشاره به اينكه گفتار طلبه ها صداي اسلام وكردار آنها سيماي اسلام است، گفت: در زمان حاضر ستادهاي نماز جمعه رسانه ديني و اسلامي هستند.
۱۳۹۶/۳/۵ - ۲۱:۴۱
رييس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه استان اصفهان:
نماز جمعه نقش مهمی در سبك زندگي، سياست و وحدت مردم دارد
رييس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه استان اصفهان گفت: نمازهاي جمعه در سبك زندگي، سياست، وحدت و صمیميت مردم نقش مهمي دارند و چنانچه در قرارگاه ستادهاي نماز جمعه كوچكترين مشكلي وجود داشته باشد مي تواند در ك...
۱۳۹۶/۳/۵ - ۱۵:۴۹
خطیب جمعه نجف آباد:
حضور حماسی مردم درانتخابات مشت محکمی بر دهان بدخواهان بین المللی بود
حجت الاسلام حسناتی با تشکر از حضور حماسی مردم در انتخابات هفته گذشته، گفت: ملت فهیم ایران با این حضور حماسی هم به تکلیف اسلامی و هم تکلیف ملی اش عمل کرد و مشت محکمی بر دهان بدخواهان بین المللی این نظا...
۱۳۹۶/۳/۵ - ۱۴:۵۹
آیت الله مظاهری:
ورع داشتن نسبت به حرام بالاترین عمل در ماه رمضان است
رییس حوزه علمیه اصفهان گفت: پیامبر(ص) در روایتی می فرمایند، بالاترین اعمال در ماه مبارک رمضان، ورع داشتن نسبت به حرام های خداوند است؛ دلی که از حرام های خداوند چشم پوشی کند مورد عنایت خاص خداوند قرار ...
۱۳۹۶/۳/۵ - ۱۴:۵۶
آيت‌الله طباطبايي‌نژاد:
دولتمردان، كشور را به دو گروه دين‎دار و غيردين‎دار تقسيم نكنند
امام جمعه اصفهان با انتقاد از برخي شادي‎هاي پس از انتخابات و بي‎بندوباري‎ها، گفت: دولتمردان در كشور دو قطبي ايجاد نکنند، نگويند قطب بي‎دين و قطب دين‎دار و بايد حتما خودشان جلوي اين كارها را بگيرند.
۱۳۹۶/۳/۵ - ۱۴:۲۹
آیت‎الله مظاهری:
گرفتاری‎های انسان با روزه واقعی رفع می‎شود
حضرت آیت‎الله مظاهری با تأکید بر این‎که باید همان طور که معده انسان روزه است، چشم و گوش و زبان و بقیه اعضا و جوارح هم روزه باشد، گفت: همه گرفتاری‎های انسان رفع می‎شود اگر انسان روزه واقعی بگیرد.
۱۳۹۶/۳/۵ - ۱۲:۳۵
امام جمعه موقت اصفهان:
انسان عاقل متکبرانه عمل نمی کند
حجت الاسلام والمسلمین میردامادی گفت: میزان عقل انسان با میزان کبر او سنجیده می شود و عقل و کبر در وجود انسان یک رابطه معکوس با یکدیگر دارند؛ به هر اندازه از عقل انسان کاسته شود معرفت انسان نسبت به خدا...