Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - برخی به هر بهانه ای در صدد تخریب خبرگان هستند | خفقان سیاسی به مصلحت کشور نیست
پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ Thursday, May 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۱:۰۳
شناسه خبر: ۵۶۴۹۱۷
 
آیت الله خاتمی در پاسخ به رسا:
برخی به هر بهانه ای در صدد تخریب خبرگان هستند | خفقان سیاسی به مصلحت کشور نیست
سخنگوی هیأت رییسه مجلس خبرگان با انتقاد از جوسازی ها علیه مجلس خبرگان رهبری گفت: برخی به هر بهانه ای در پی تخریب خبرگان و سرمایه های مهمی مانند نماز جمعه هستند که کار درستی نیست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت الله سید احمد خاتمی سخنگوی هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری امروز در نشستی خبری با خبرنگاران که در ساختمان دبیرخانه خبرگان در قم برگزار شد، در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری رسا درباره بیانیه مجلس خبرگان رهبری و حواشی اخیر آن گفت: بیانیه ای که اخیرا منتشر شد بیانیه رییس مجلس خبرگان است نه اعضا و هیات رییسه،  این که در رسانه ها چنین منعکس شد که بیانیه مجلس خبرگان است درست نبود البته در آغاز به دلیل تعجیل در سایت خبرگان به عنوان بیانیه مجلس خبرگان آمد اما سریعا اصلاح شد.

آیت الله خاتمی ادامه داد: در بیانیه های خبرگان چند بار تصریح می شود که خبرگان در عرصه های گوناگون چه نظری دارد. رییس خبرگان به عنوان یک صاحب نظر و فقه خدوم بیانیه ای داده و انتظار می رفت بعد از اصلاح، کسانی که می خواستند اظهار نظر کنند این اصلاح را هم می دیدند برخی به هر بهانه ای از جمله بیانیه اخیر در پی تخریب خبرگان و سرمایه های مهمی مانند نماز هستند که کار درستی نیست، نباید نهادهای سرمایه نظام اسلامی را کوبید.

وی افزود: طبق قانون اساسی کشور همه در مسائل جزئی و کلی سیاسی حق اظهار نظر  دارند و ترکیب قانون اساسی بر این اساس شکل گرفته است و رییس خبرگان حق اظهار نظر دارد، چگونه برخی برای دیگران حق اظهار نظر قائل هستند اما رییس خبرگان حق اظهار نظر ندارد؟

عضو هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: می گویند خبرگان و رییس آن دخالت کرده اند در حالی که تنها اظهار نظر بوده است. آیت الله جنتی به عنوان رییس خبرگان نظر دادند و اسم توصیه کردن دخالت نیست، فرهیختگان در اعلام نظر خود آزاد هستند و آیت الله جنتی به عنوان رییس خبرگان نظرشان را بیان کردند.

وی ادامه داد: قلم فرسایی شده که وظیفه خبرگان تعیین و نظارت بر رهبری است و نباید در امور دیگر دخالتی داشته باشد، اولا که نظارت در قانون اساسی نیامده و مراقب بر داشتن شرایط مطرح شده است و ثانیا عجیب است که برای دیگران غیر از خبرگان حق اظهار نظر را قائل هستند اما می گویند خبرگان نباید اظهار نظر کند؛ اگر هم مجلس خبرگان خواست اظهار نظر کند حق قانونی آن است، این که گفته می شود خبرگان مخالف هستند هیچکدام از موافقت یا مخالفت در صحنه نیامده تا درباره آن بحث شود.

آیت الله خاتمی ابراز داشت: این که می گویند که خبرگان نباید به مسائل کشور کاری داشته باشد نادرست است، برخی از مواد بیانیه اخیر رییس خبرگان را مانند عهد شکنی آمریکا و قابل اعتماد  نبودن  اروپایی ها مورد اتفاق است، حتی موافقان برجام هم عهدشکنی آمریکا را قبول دارند، آیت الله جنتی در این بیانیه گفتند که چرا تعهد و تضمین حقوقی گرفته نشد که اگر رییس جمهور بعدی آمریکا زیر توافق زد ایران هیچ مستمسکی برای این موضوع نداشته باشد. تعبیر عذرخواهی در این زمینه بوده است.

وی عنوان کرد: آیت الله جنتی به بنده گفتند که اعلام کنم از زحمات طاقت فرسای مذاکره کنندگان تجلیل می کنند و زحمات این عزیزان جای انکار ندارد چرا که مذاکره کنندگان می خواستند تعهد را بگیرند اما نتوانستند.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: دو طرف نباید از رهبر معظم انقلاب خرج کنند مجموعه فرمایشات آقا در باره برجام شامل تایید تذکر و گله می شود اما این که گزینشی برخورد شود درست نیست، در مسائل سیاسی باید حرف و استدلال خود را بگوییم. اخیرا دو طرف صریحا حرف های خود را بیان کردند. آیت الله جنتی موضع خود را بیان‌کردند و دو نوع نقد انجام شد که برخی اهانت آمیز و تخریب گرانه بود که در شان فرهیختگان نیست.

وی اضافه کرد: نباید به جای منطق و استدلال توهین کرد، برخی نقدها هم استدلالی و منصفانه بود که از این دسته از نقدها تقدیر و تشکر می کنم. کسی معتقد نیست که حرف های اشخاص قابل نقد نیست اما باید منصفانه و مودبانه باشد؛ همچنین عدالت رسانه ای باید در دستور کار قرار گیرد و تمام سخنان افراد پوشش داده شود و نباید بر اساس سلیقه ها عمل کرد.

آیت الله خاتمی تأکید کرد:‌ در آستانه رمضان ماه ضیافت الهی به احترام ماه خدا باید بگومگوها کنار گذاشته شود و با دلی پاک و بدون کینه به استقبال ماه ضیافت الهی برویم، کشور سامان دارد و بزرگی به نام رهبر‌معظم انقلاب در راس کشور هستند و مسؤولان سه قوه بارها اعلام کردند که همراه ولایت هستند یعنی نیت همراهی دارند و ممکن است که در عمل نقدی به آن ها وارد باشد.

وی تصریح کرد: در مساله مهم امروز کار با عقل جمعی پیش خواهد رفت. به نفع همه و مسؤولان است که در مسائل گوناگون مانند برجام فضای نقد در کشور باز باشد، باید اجازه دهیم فقیهی مانند آیت الله جنتی اظهار نظر کند و آن ها نقد کنند چرا که خفقان سیاسی از هیچکدام از سلایق به مصلحت کشور نیست، در چارچوب دین و ارزش های دینی باید نقد، بررسی و تحلیل وجود داشته باشد که به مصلحت کشور خواهد بود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ابتدای سخنان خود با اشاره به هفتادمین سال اشغال فلسطین و انتقال سفارت آمریکا به قدس گفت: اقدام تحریک آمیز رییس جمهور آمریکا برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آن فتنه ای جدید و نشانگر  کینه دشمنان علیه اسلام است.

وی افزود: مردم فلسطین به پا خاستند و اعتراض کردند که ده ها نفر کشته و مجروح شدند که این جنایات را محکوم می کنیم و هر گامی که اشغالگران در این عرصه بر می دارند سبب نابودی آن ها می شود.

آیت الله خاتمی برگزاری انتخابات موفق در عراق را تبریک گفت و اظهار داشت: فارغ از هر نتیجه ای برگزاری انتخابات و توجه به مردم سالاری جای تبریک دارد، مردم عراق پس از دوران داعش پای صندوق رای رفتند و سرنوشت خود را رقم زدند؛ امیدواریم مردم عراق با سازندگی کشور خود بتوانند این مردم سالاری را تقویت و تحکیم کنند.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با اشاره به پیروزی حزب الله در انتخابات لبنان ابراز داشت: با وجود همه تلاش ها، دشمنان ناکام ماندند و جریان مقاومت پیروز شد که به مردم لبنان و رهبر مجاهد حزب الله سید حسن نصرالله تبریک می گوییم.

وی عنوان کرد: از نیمه دوم فروردین ۹۷ تا کنون کمیسیون ها و هیات اندیشه ورز ۷ جلسه داشتند، کارگروه های اندیشه ورز نیز ۳ جلسه داشتند، هیات اندیشه ورز با هدف تدوین آیین نامه اجرایی و تعیین اولویت ۲ جلسه داشته است.

عضو هیات رییسه خبرگان خاطرنشان کرد: کمیسیون سیاسی ۴ جلسه با حضور مسؤولان و کارشناسان داشته است و کمیسیون های دیگر نیز فعالیت داشته اند، این گونه نیست که خبرگان سالی دو جلسه داشته باشد بلکه کمیسیون ها کامل فعال بوده و به وظیفه خود عمل می کنند.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۳/۳ - ۰۶:۳۶
آیت الله مصباح یزدی:
لازمه مقابله با هوای نفس شناخت دین است|وضعیت زندگی مسؤولان نباید با جامعه متفاوت باشد
رییس مؤسسه امام خمینی(ره) گفت: گاهی شرایط زندگی، پست و موقعیت اجتماعی افراد اقتضا می کند که به گونه ای رفتار کنند که بر دیگران در زندگی مادی برتری نداشته باشند.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۰۲:۴۹
آیت‌الله سبحانی:
مردان الهی هنگام رسیدن به قدرت بندگی خدا را فراموش نمی‌کنند
حضرت آیت‌الله سبحانی با تأکید بر این که مردان الهی هنگامی که به قدرت می‌رسند، بندگی خدا را فراموش نمی‌کنند، گفت: انسانی که از قدرت خود مغرور می‌شود راه فرعون را پیش می‌گیرد.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۰۲:۴۲
در قم؛
مراسم هفتمین روز درگذشت حجت الاسلام والمسلمین طباطبایی برگزار شد
مراسم هفتمین روز درگذشت حجت الاسلام و المسلمین طباطبایی با حضور شخصیت‌های حوزوی در قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۰۰:۳۳
آیت الله مکارم شیرازی:
معنای توکل ترک تلاش و فعالیت نیست | انجام تکالیف و توکل بر خدا رمز سعادت انسان است
حضرت آیت الله مکارم گفت: عوامل انحراف در عصر ما بسیار زیادتر از عصرهای دیگر است که اگر وظیفه خود را انجام ندهیم و توکل بر خدا نداشته باشیم دچار آسیب و مشکلات جدی می شویم.
۱۳۹۷/۳/۲ - ۱۸:۳۵
عصر امروز انجام شد؛
دیدار مسؤولان و کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب
در هفتمین روز از ماه مبارک رمضان، سران قوا، مسؤولان، کارگزاران و جمعی از مدیران ارشد دستگاه‌های مختلف کشوری و لشکری با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.
۱۳۹۷/۳/۲ - ۱۵:۰۳
آیت الله فقیهی:
اختلاس و تضییع حقوق مردم نتیجه عدم مراقبت بر نفس است
عضو جامعه مدرسین راه رهایی از گناهان را از دیدگاه قرآن کریم اقامه صبر و نماز دانست و گفت: بسیاری از اختلاس‌ها، دنیاپرستی‌ها و گناهان کبیره نتیجه عدم مراقبت بر نفس است.
۱۳۹۷/۳/۲ - ۱۴:۵۷
آیت الله سبحانی در جلسه تفسیر قرآن:
وضعیت امروز برجام نتیجه بی توجهی به دستورات قرآن است | ضرورت راه اندازی اینترنت ملی
حضرت آیت الله سبحانی با اشاره به آیات عهد شکنی دشمنان و مشرکان در قرآن، وضعیت امروز برجام را نتیجه بی توجهی به دستورات قرآن دانست.
۱۳۹۷/۳/۲ - ۱۳:۳۴
رییس قوه قضاییه درگذشت حجت الاسلام و المسلمین حسنی را تسلیت گفت
آیت الله آملی لاریجانی طی پیامی درگذشت حجت الاسلام و المسلمین حسنی امام جمعه و نماینده سابق رهبری در استان آذربایجان غربی را تسلیت گفت.
۱۳۹۷/۳/۲ - ۰۵:۰۴
آیت‌الله طبسی در گفت وگو با رسا:
مسؤولان با گرگ های بین المللی از موضع ضعف برخورد نکنند| مذاکرات "برد برد" به برد یک طرفه آمریکا و اروپا تبدیل شده است
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از مسؤولان خواست که با گرگ های بین المللی از موضع ضعف برخورد نکنند و مجددا به آ‌ن ها امتیاز ندهند و بدون تک روی و برخی اصرارهای بیهوده تابع فرمایشات رهبر انقلاب باشند.
۱۳۹۷/۳/۲ - ۰۴:۴۳
آیت الله مصباح یزدی:
مخالفت با هوای نفس به معنای ترک مطلق لذت نیست | امر و نهی الهی زمینه ای برای رشد عالی انسان است
رییس مؤسسه امام خمینی(ره) گفت: گاهی کسانی که سطحی نگر هستند دچار افراط و تفریط می شوند می گویند چون مخالفت نفس سبب قرب به خداوند می شود مطلقا مسائل لذت بخش را باید ترک کرد در حالی که این سخن درست نیس...
۱۳۹۷/۳/۱ - ۲۳:۴۸
آیت‌الله سبحانی:
میل به عدالت و عقلانیت در انسان نهادینه شده است
حضرت آیت‌الله سبحانی با بیان این که در انسان میل عدالت و عقلانیت نهادینه شده است، گفت: عقل میل انسان را به ستم و جهل کاهش داده و او را برای عمل به عدالت و عقلانیت رهنمون می‌سازد.
۱۳۹۷/۳/۱ - ۲۳:۳۳
آیت الله مکارم شیرازی:
انسان باید از سرنوشت ظالمان و مستکبران عبرت بگیرد
حضرت آ‌یت الله مکارم با بیان این که تاریخ به تمام معنا آموزنده بوده و واعظ است، بر ضرورت عبرت گرفتن انسان از سرنوشت ظالمان و مستکبران تأکید کرد.
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۸:۳۸
آیت الله جوادی آملی:
انسان خود را به کمتر از بهشت بفروشد ضرر می کند | بهترين راه عنداللهی شدن روزه گرفتن است
حضرت ‌آیت الله جوادی گفت: بهترين راه براي عنداللهي شدن روزه گرفتن است. باطن روزه به صورت لقاي خدا ظهور مي‏ كند و براي انسان، همتي بالاتر از لقاي حق فرض ندارد.
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۶:۳۴
آیت الله فقیهی:
پایبندی مستکبران به عهد تا زمان تأمین منافع مادی ‌آنان است
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم آمریکای جنایتکار و رژیم صهیونیستی را مصداق بارز دنیاپرستی دانست و گفت: این نوع جوامع اگر منافعشان در خطر باشد به هیچ معاهده‌ای پایبند نخواهند بود.
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۵:۵۵
آیت الله سبحانی در جلسه تفسیر قرآن:
مشرکان هیچگاه پای عهد خود با مسلمانان نمی ایستند
حضرت آیت الله سبحانی با بیان این که در هر عهدی باید میان دو طرف مشترکاتی وجود داشته باشد، تأکید کرد که مشرکان هیچگاه پای عهد خود با مسلمانان نمی ایستند چراکه نقطه اشتراکی با مسلمانان ندارند.
۱۳۹۷/۳/۱ - ۰۵:۳۸
آیت‌الله سیفی مازندرانی:
فکر وفاداری اروپا به تعهدات توهمی بیش نیست
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب گفت: فرقی بین اروپائیان و آمریکا نیست، این فرصتی برای مسؤولان است که آن‌ها را بشناسند و این گمان و توهم را از خود بیرون کنند که اروپائیان اهل وف...
۱۳۹۷/۳/۱ - ۰۵:۰۶
آیت الله مصباح یزدی:
برخی هنوز باور ندارند که باید در برابر آمریکا مقاومت کرد | تسلیم شدن در برابر دشمن مشکلی را حل نمی کند
رییس مؤسسه امام خمینی(ره) با بیان این که برخی هنوز باور ندارند که می توان در برابر آمریکا ایستاد، گفت:تسلیم شدن در برابر دشمن سبب حل مشکلات اقتصادی و فقر نمی شود.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۲۲:۵۹
آیت‌الله سبحانی:
ایمان مجرد از عمل نجات‌بخش نیست
حضرت آیت‌الله سبحانی با بیان این که برخی گمان می کنند که ایمان کافی بوده و نیازی به عمل صالح نیست، گفت: ایمان مجرد از عمل ارزش دارد اما نجاتبخش نیست.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۲۲:۴۷
آیت الله مکارم شیرازی:
جناح ها دست آشتی به هم دهند و در برابر دشمنان قسم خورده ایستادگی کنند
حضرت آ‌یت الله مکارم وحدت را مایه قوت و عزت دانست و گفت: جناح ها باید دست آشتی به هم دهند و در برابر دشمنان قسم خورده ایستادگی کنند.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۶:۵۸
انتقاد آیت الله فقیهی از شعار زدگی برخی مسؤولان | شعارها باید همراه با عمل باشد
عضو جامعه مدرسین با تأکید بر این‌که شعار مسؤولان باید همراه با عمل باشد، گفت: متأسفانه امروزه برخی افراد شعارهایی را مطرح می‌کنند تا در سایه این شعارها به پست و مقام‌های دنیوی برسند.