Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - امام رضا احیاگر سلسله امامت
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ Saturday, March 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۸/۲۷ - ۰۸:۲۰
شناسه خبر: ۵۳۸۶۸۱
 
در گفت وگویی با استاد فاطمی نیا عنوان شد؛
امام رضا احیاگر سلسله امامت
همزمان با فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) بی مناسبت نبود که به واکاوی آثار و برکات مجاهدت های آن حضرت در تداوم مسیر ولایت در گفت وگو با آیت الله سیدعبدالله فاطمی نیا بپردازیم.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از قدس آنلاین، وقتی صدای نقاره غروب‌ های صحنت قدم‌ هایم را میخکوب می‌ کند، فریاد رضا رضا را در متن نغمه های محزون می‌ شنوم و بغض شکست ه‌ام را تقدیم دیدارت می‌ کنم.

امروز، تنها نه خیابان‌های خراسان که تمام رگ‌های عاشقانت، به گلدسته و رواقت ختم می ‌شود.

خاطره سوزاندن جگرت، تا قیامت از ذهن خاک خراسان بیرون نمی‌ رود.

آهوی دلم دوان دوان می ‌آید و تو آن جگرسوخته ‌ای؛ که آب را به زائرانش هدیه می‌کند؛ زیرا اولاد علی (علیه‌السلام) از عزیزترین‌ های خود می‌ بخشیدند.

من در صحن تو، به دنبال اشاره ‌هایی می‌ گردم که با آن حرف می‌زنی؛ مثل پرواز همان کبوتران که با گندم ‌های محبت تو، عمری است در آسمان صحن و سرایت رهایند.

همزمان با فرا رسیدن سالروز شهادت حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) بی مناسبت نبود که به واکاوی آثار و برکات مجاهدت های آن حضرت در تداوم مسیر ولایت بپردازیم.

گفت وگوی ما را با آیت الله سیدعبدالله فاطمی نیا استاد اخلاق، عرفان و معارف اسلامی در همین زمینه بخوانید.

 استاد فاطمی نیا! یکی از مهمترین آثار پربرکت امام رضا(علیه السلام) تبیین مسئله امامت و ولایت است؛ ‌ جنابعالی چه نکاتی را در این زمینه قابل طرح می دانید؟

همانطور که می دانید، شخصیت معنوی و ملکوتی، فعالیت های علمی و تربیتی، تلاش های اجتماعی و اقدام های سیاسی حضرت رضا(علیه السلام) و احتمالاً فعالیت های نظامی وابستگان حضرت در جای جای کشور بزرگ اسلامی در عصر آن بزرگوار، هر کدام بخشی از تفکر توحیدی و ولایی را گسترش می داد. بی شک، اسلام بدون توحید و ولایت «اسلام کامل» نیست. توحید، ضامن ایمان فردی و نماد حاکمیت خدا بر قلب و رفتار افراد جامعه است؛ ولی توحید بدون ولایت «جامعه اسلامی» پدید نمی آورد و بدون رهایی از سلطه اجتماعی شیاطین و سلاطین، احکام اجتماعی خداوند تعطیل می گردد. و شاید به همین دلیل است که در اجتماع تاریخی نیشابور، امام هشتم از کلمه توحید و ولایت اهل بیت(علیه السلام) سخن گفتند و این دو را شرط مصونیت از هر خطر و امنیّت از عذاب الهی دانستند و از آن به عنوان دژ تسخیر ناپذیر الهی نام بردند.

اما امامت و رهبری از دیدگاه امام رضا(علیه السلام) چه تأثیری در تداوم جهان دارد؟

در اندیشه رضوی، ولایت و امامت فقط یک جایگاه سیاسی، اجتماعی نیست؛ بلکه امام از سوی خدا منصوب می شود. در کتاب شریف اصول کافی، تحت عنوان «کتاب الحجة» حدود دویست و شصت حدیث درباره حجت الهی و امام و پیشوایان معصوم(علیه السلام) آمده و ضرورت و اهمیت و نشانه ها و نقش و جایگاه رهبران الهی را در نظام تکوین و تشریع برشمرده است.

از جمله در اصول کافی جلد اوّل با ترجمه مرحوم استاد سیدجواد مصطفوی، جامع ترین تحلیل از نقش اجتماعی امام و این که امام از سوی خداوند تعیین می شود و از مقام عصمت برخوردار است، تصریح شده است. عبدالعزیز بن مسلم می گوید: ما در ایّام حضرت رضا(علیه السلام) در مرو بودیم. در آغاز ورود، روز جمعه در مسجد جامع انجمن کردیم، حضار مسجد، موضوع امامت را مورد بحث قرار داده و اختلاف بسیار مردم را در آن زمینه بازگو می کردند. من خدمت آقایم رفتم و گفت وگوی مردم را در بحث امامت به عرض شان رساندم. حضرت(علیه السلام) لبخندی زد و فرمود: «ای عبدالعزیز! این مردم نفهمیدند و از آراء صحیح خود فریب خورده و غافل گشتند. همانا خدای عزوجل، پیغمبر خویش را قبض روح نفرمود تا دین را برایش کامل کرد و قرآن را بر او نازل فرمود که بیان هر چیز در اوست. حلال و حرام و حدود و احکام و تمام احتیاجات مردم را در قرآن بیان کرده و فرمود: «مَافَرَّطْنَا فِی الْکِتَبِ مِنْ شَی ءٍ؛ چیزی در این کتاب فرو گذار نکردیم. » و در حجه الوداع که سال آخر عمر پیغمبر(صلی الله علیه و آله) بود این آیه نازل شد «امروز دین شما را کامل کردم و نعمتم را بر شما تمام نمودم و دین اسلام را برای شما پسندیدم. ».

 موضوع امامت از کمال دین است و تا پیغمبر(صلی الله علیه و آله) جانشین خود را معرفی نکند تبلیغش را کامل نکرده است و پیغمبر(صلی الله علیه و آله) از دنیا نرفت تا آن که نشانه های دین را برای امتش بیان کرد و راه ایشان را روشن ساخت و آن ها را بر شاه راه حق وا داشت و علی(علیه السلام) را به عنوان پیشوا و امام منصوب کرد و همه احتیاجات امت را بیان کرد. پس هر که گمان کند خدای عزوجل دینش را کامل نکرده، قرآن را رد کرده و هر که قرآن را رد کند به آن کافر است.

پس به همین دلیل است که عصر امام رضا(علیه السلام) ‌ دوران بازگشت امت اسلامی به اندیشه امامت محسوب می شود؟

قطعا همینطور است زیراحضرت تلاش بسیاری برای احیاء و اجرای این فریضه بزرگ الهی داشتند. گویا اراده الهی بر این بود که توطئه های شیطانی عباسیان تمام به خود ایشان بازگردد و تلاش های سیاسی آنان آثار منفی داشته باشد و تیرهای شیطان به سوی خودشان کمانه کند. و ما می بیینیم که شهادت امام کاظم(علیه السلام) امواجی از اعتراض عمومی پدید آورد و محبوبیت و مظلومیت اهل بیت(علیهم السلام) را در جامعه آن روز فزونی بخشید و

 تبعید اجباری امام رضا(علیه السلام) به خراسان خطّ امامت را در شرق و بلاد افغانستان و گرجستان و ترکستان و خراسان بزرگ آن روزگار وسعت بخشید.

 ولایتعهدی تحمیلی بر امام رضا(علیه السلام)، شیعه را از انزوا و تقیه بیرون آورد و جایگاه رسمی و قانونی برای تفکّر پیروان عترت(علیهم السلام) ایجاد کرد.

محافل علمی و مناظرات با پیروان ادیان و مذاهب گوناگون که به منظور محکومیت علمی آن بزرگوار یا سرگرمی علما و دانشمندان برگزار می شد، سرانجام به میدانی برای درخشش شخصیت علمی و اخلاقی امام رضا(علیه السلام) تبدیل گردید و سیمای درخشان آن حضرت را بارزتر کرد.

به حضور تاریخ ساز حضرت در ایران و مناظرات اشاره کردید، این دو مسئله در تبیین ولایت چه نقشی ایفا کردند؟

دو جریان «ولایت عهدی» و «مناظرات علمی» دو حادثه تحمیلی و با انگیزه های نامقدس بود که به قصد «اعتبار زدایی» از حضرت رضا(علیه السلام) برنامه ریزی شد. یکی قداست و زهد و پارسایی امام را هدف گرفته بود و دیگری جایگاه علمی آن حضرت را مورد توجه قرار داده بود. غافل از آن که می خواهند «نور خدا را با دهان هایشان خاموش کنند و خداوند کامل کننده نورش است؛ اگر چه کفّار خوش ندارند». بر همین اساس هر نقشه ای که مأمون برای سلب اعتبار و نفوذ اجتماعی امام می کشید، به مشکلی برای خودش و آفتی برای دولت او تبدیل می شد.

دعوت از امام برای نماز عید فطر، دعوت از امام برای نماز باران، بازگرداندن فدک به فرزندان فاطمه(سلام الله علیها)، هر کدام از سویی اقرار به جایگاه معنوی و حقوق اجتماعی اهل بیت(علیهم السلام) و از سوی دیگر مُهر بطلان بر سلطه بنی امیّه و حکومت جابرانه بنی عباس محسوب می شد.

گویا، این سنت الهی است که موسی(علیه السلام) در کاخ فرعون بزرگ شود و نقشه های شیطانی ستمگران، دامی برای خود آنان باشد. این دو جریان ولایتعهدی و مناظرات علمی هم یک پشتوانه سیاسی، علمی، منطقی و زمینه ساز معرفی امامت و امامان در سراسر تاریخ شد.

و امام رضا(علیه السلام) چه نکاتی را برای تثبیت جایگاه امامت در قرآن مطرح کردند؟

به نکته خوبی اشاره کردید چرا که یکی از اقدام های مهمّ حضرت رضا(علیه السلام) در زمینه معرفت امامت و رهبری، تبیین جایگاه عترت نبوی(صلی الله علیه و آله) در یک مجلس مهمّ علمی با حضور مأمون و گروهی از عالمان عراق و خراسان است. در این مجلس مأمون پرسشی درباره آیه سی و دوم سوره فاطر مطرح می کند و می پرسد: منظور از این بندگان برگزیده که میراث دار کتاب الهی هستند، چه کسانی اند؟ علمای حاضر در مجلس می گویند: منظور همه امت اسلام اند.

 ولی حضرت رضا(علیه السلام) با استناد به ده ها آیه قرآن کریم در آغاز، امتیازهای اهل بیت(علیهم السلام) را بر عموم مردم اثبات می کند و عترت و آل را دارای یک معنا می داند. و می فرماید: از دوازده مورد آیات روشن قرآن غیر از موارد اشارات تفسیری، این چنین آمده که اهل بیت(علیهم السلام) بندگان برگزیده الهی هستند که وارث علوم قرآن اند. در این مجلس بزرگ علمی- سیاسی حضرت به تفصیل، آیات انذار، تطهیر، مباهله، آیه ذی القربی، آیه مودّت و آیاتی از سوره طه را شاهد می آورد که وارثان علوم قرآن و رهبران برگزیده الهی، افرادی خاص از خاندان پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) هستند.

بر اساس اسناد و روایات تاریخی گویا امام رضا(علیه السلام) هم در تبیین مسئله امامت به اسناد حدیث هم رجوع داشتند؟

بله همینطور است، امام رضا(علیه السلام) گاهی براساس سنت جاری در آن روز که سلسله راویان قبل از بیان حدیث نقل می کردند، بارها از این روش برای معرفی امامان اهل بیت(علیهم السلام) و جانشینان مشروع پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) استفاده کرد و به جای آن که خود مطلبی را بیان فرماید، از امامان و توسط آنان از رسول گرامی نقل می کرد تا زنجیره مقدس امامت و رهبری مشروع تا رسول اعظم(صلی الله علیه و آله) شناخته شوند.

شیخ صدوق در باب سی و یکم عیون اخبارالرضا بیش از سیصد حدیث را در جلد دوم آن کتاب آورده است که با همین روش، سلسله طلایی راویان از امام هشتم تا شخص پیامبر گرامی(صلی الله علیه و آله) ادامه یافته است. در همین مجموعه بسیاری از احادیث در معرفی جایگاه اهل بیت نبوی(صلی الله علیه و آله) است. برای نمونه حضرت رضا(علیه السلام) از پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) نقل می کند که فرمود: «مَثَل خاندان من در میان شما مَثَل کشتی نوح است. هر کس بر آن نشست نجات یافت و هر کس از آن باز ماند، در آتش افتاد».

 همان گونه که امام رضا(علیه السلام) در زمینه توحید، این اندیشه را دژ استوار خدا می داند و می فرماید: «پدرم از پدرش امام صادق از امام باقر از امام سجاد، از امام حسین از امام علی(علیهم السلام) از پیامبر(صلی الله علیه و آله) از جبرئیل از میکائیل از اسرافیل از لوح از قلم از خداوند تبارک و تعالی نقل فرموده است که ولایت و رهبری علی بن ابیطالب(علیه السلام) دژ محفوظ من است و هر کسی وارد این پایگاه امن شود از آتش من در امان است».

در حقیقت رابطه توحید و ولایت در تفکر رضوی آن چنان نزدیک است که توحید و ولایت هر دو یک نقش را ایفا می کند و هر دو سبب مصونیّت از عذاب الهی است. حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) در سراسر زندگی، چه روزهایی که در مدینه اقامت داشت و چه در مسیر ایران و چه، روزهایی که در خراسان حضور داشت، گام های بلندی در معرفی امامت برداشت؛ آن حضرت امامان قبلی و پس ازخویش و راه های شناخت امام و معیارهای صلاحیت و عصمت پیشوایان بزرگ دین را در میان مردم تبیین کرد./۱۳۲۵//۱۰۳/خ

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۱/۳ - ۱۱:۱۷
دیدگاه؛
حمایت از کالای ایرانی؛ چرا و چگونه...
حمایت از کالای ایرانی، بسیار فراتر از ترجیح و خرید محصول وطنی است. در حقیقت، در این نام، تعصب به " ساخت_ایران" و اشاعه و ترویج آن و تلاش برای ایجاد فضا و وجهه مثبت برای "ساخت ایران" پررنگ‌تر است.
۱۳۹۷/۱/۳ - ۱۱:۱۵
در جلسه درس اخلاق مطرح شد؛
درخواست شگفت‌انگیز آسیه از خدا
دستور دادند یک سنگ ۱۵۰ کیلویی مأمورها بلند کنند از بالا جوری بیندازند روی بدنش که با زمین مساوی بشود، در این وضع رو کرد به پروردگار و گفت: ای مالک من، ای مدبر امور من، در بهشت خانه‌ای نزد خودت بنا کن....
۱۳۹۷/۱/۳ - ۱۱:۱۴
گزارش؛
پس از «پروژه تنظیم خانواده» نوبت به «پروژه سلامت معنوی» رسیده است؟
در حالی که موضوع سلامت معنوی موضوعی کاملا دینی است، دکتر مرندی در تیر ماه ۱۳۹۲ و در اظهارنظری قابل تامل می گوید: هرچه بتوانیم بر روی سلامت کار کنیم، خود پزشکان می توانند جامعه را هم از بعد سلامت و بعد...
۱۳۹۷/۱/۳ - ۱۱:۱۳
معاون اوقاف تهران:
مراسم شب جمعه اول ماه رجب در ۹۴ امامزاده برگزار می شود
معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران از آمادگی ۹۴ امامزاده استان تهران برای میزبانی مردم در شب لیله الرغائب خبر داد.
۱۳۹۷/۱/۳ - ۱۱:۰۹
حجت الاسلام صادقی مطرح کرد؛
اجرای برنامه های ویژه لیله الرغائب در امامزادگان شاخص
مدیر کل اداره اوقاف شمال شرق استان تهران شب جمعه اول ماه رجب را فرصتی مناسب برای راز و نیاز مخصوص با معبود دانست.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۰۹:۰۲
توئیت | مخالفت اسلامی با مدعیان خلافت اسلامی
آیت الله سیستانی با درخواست محمد بن سلمان برای دیدار، به شدت مخالفت کرد.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۰۹:۰۰
تلگرام | کردها و سقوط عفرین
از دید کردها، دولت فدرال کردها یکی از فاکتورهای امنیت پایدار خاورمیانه خواهد بود! اما از دید آمریکا تقویت کردها صرفا در سقف بحران سازی برای دولت های منطقه انجام می شود.
۱۳۹۷/۱/۱ - ۱۴:۳۳
دیدگاه؛
امنیت منطقه ای و افق پیشرفت ایران در سال ۱۳۹۷
راه سال نود و هفت راه امید و شکوفایی است. نباید از القائات منفی بوق های تبلیغاتی دشمنان که میلیون ها دلار خرج رسانه های مزدور و وابسته خود می کنند تا در روح و ذهن ایرانیان نفوذ کرده و آن ها را مایوس و...
۱۳۹۷/۱/۱ - ۱۴:۳۲
توجه ویژه به مسائل گردشگری در امامزادگان
مسؤول فرهنگی اوقاف شمال غرب تهران با بیان اینکه امامزادگان و بقاع متبرکه این اداره مقصد گردشگری تعداد زیادی از افراد است، گفت: علاوه بر اجرای برنامه‌های مختلف مذهبی و فرهنگی توجه ویژه‌ای به مسائل گردش...
۱۳۹۷/۱/۱ - ۱۴:۱۰
حجت‌الاسلام امیریان:
«زیارت جامعه» یک دوره منشور امامت است
دبیر گروه کلام و فلسفه مرکز مطالعات گفت: «زیارت جامعه» یک دوره منشور امامت است که از کوهسار وجود امام هادی(ع) سرازیر شده و با معرفی جایگاه امامت، دید نسبتاً عمیقی نسبت به شناخت امام و امامت، نسبت به ا...
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۱۵:۱۱
حجت الاسلام محمدزاده:
برنامه های ویژه ای برای لحظه سال تحویل در امامزاده ها طراحی شده است
مدیر اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران، امامزاده ها را محلی آرامش بخش برای لحظه سال تحویل دانست.
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۰۳:۲۵
عواقب انقلاب جنسی برای زنان غربی؛
یک فنجان عبرت تلخ!
وقوع انقلاب جنسی در آمریکا و غرب، عواقب وحشتناکی را به دنبال داشت که همچنان نیز گریبانگیر تمدن غرب است. بعد از وقوع انقلاب جنسی بود که سن ازدواج بشدت بالا رفت، فرزندآوری خانواده‌ها نصف شد و یکی از هر ...
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۰۱:۲۰
یادداشت؛
سلام آیت‌الله جنتی
اگر بعضی خواص، از سر خودخواهی و تفرعن و تکبر و برتری دادن دار و دسته و فک و فامیل بر صراط مستقیم، هنگام لبیک نهایی به دعوت حق، بسی غافلگیر می‌شوند اما انقلاب اسلامی، فراوان یار وفادار دارد که علی‌الدو...
۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۲۳:۲۰
توئیت | تنها دعای واجب
حجت الاسلام قرائتی: همه دعاها مستحب است و تنها یک دعای واجب داریم و آن هم «اهدنا الصراط المستقیم» است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۲۲:۲۵
رجبی دوانی پاسخ داد؛
حجاب در عصر پیامبر چگونه بود
رجبی دوانی گفت: در نقلی داریم امام علی(ع) زمانی که در جایگاه خلافت قرار داشتند، بر مردان برخی زنان کوفه که حجاب را رعایت نمی‌کردند، خرده گرفتند و آن‌ها را سرزنش کردند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۲۱:۲۰
توئیت | واکنش آمریکا به اظهارات ظریف
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به اظهارات ظریف درباره حمایت آمریکا از داعش و انتقال این تروریست‌ها به افغانستان واکنش نشان داد و آن را «ادعای غلط و پوچ» خواند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۲۰:۵۰
تلگرام | آیا آمریکا رویای حمله به ایران را در سر دارد؟
عبداللهی: ترامپ در حال آماده کردن همه بسترها برای حمله به ایران است. جایگزین تیلرسون ( پمپئو ) یکی از بزرگترین حامیان حمله نظامی به ایران است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۲۰:۱۵
یادداشت؛
تصمیم خوب در زمان بد
بانک مرکزی حکم کاهش سود سپرده‌های بانکی را به تمام بانک‌ها ابلاغ کرد. این تصمیم بانک مرکزی اگرچه فی‌نفسه صحیح بود ولی به دلیل اینکه در زمان مناسبی اجرا نشد، نتایج نامناسبی را در برداشت.
۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۱۹:۱۵
توئیت | چرا روحانی را راضی به استعفا نمی‌کنند؟!
فعال مجازی: اصلاح طلبان ادعا کردند دلیل اصلی استعفای نجفی، تخلفات دوران قالیباف بوده؛ از این بزرگواران تعجب می‌کنم که چرا به علت تخلفات بیشمار ادعایی در دولت احمدی نژاد، هنوز روحانی را به استعفا راضی...
۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۱۸:۲۵
گزارش خبری تحلیلی؛
چک سفید مجلس به دولت؛ مشکل مسکن و بیکاری نداریم، ادامه بدهید!
رای مجدد بهارستان به وزرای کار و راه، چک سفید مجلس به دولت و به معنای آن است که نه جوانان مشکل ‌اشتغال دارند و نه مردم درد مسکن و طبیعی است که ربیعی و آخوندی کار و راه پیشین خود را بایستی ادامه دهند!