جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵ Friday, February 24, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۲۲:۴۸
شناسه خبر: ۴۷۳۳۹۶
 
چند خبر کوتاه از سازمان اوقاف و امور خیریه
فراخوان ارسال آثارهمسرایی و همخوانی ویژه چهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن، مدیریت سرمایه موقوفات با واقف و تبیین فرهنگ وقف برای ایرانیان خارج از کشور بخشی از اخبار سازمان اوقاف و امور خیریه است.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف وامور خیریه مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف، در راستای اهداف خود جهت ویژه برنامه‌های سی و چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران،  از گروه‌های همسرایی و همخوانی کشور دعوت می‌کند تا  آثار فاخری در موضوعات و ضوابط مشخص‌شده، تهیه و تولید نمایند.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه ارسال آثار به سایت رسمی مسابقات قرآن جمهوری اسلامی ایران به نشانی www.quraniran.ir مراجعه کنید.

مدیریت سرمایه موقوفات با واقف است

حجت الاسلام و المسلمین محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در جمع معاونان این سازمان و مدیران کل ستادی و استانی با قدردانی از زحمات و تلاش های مدیران و کارکنان ادارات اوقاف نظارت و اجرای دقیق و درست ابلاغیات اداری را مورد تاکید قرار داد و افزود: یکی از وظایف اصلی مدیران و مسئولان ادارات اوقاف نظارت بر امور جاری و مراقبت و کنترل امور محوله و اجرای دقیق و صحیح مکاتبات و دستورات اداری و پیگیری تا به نتیجه رسیدن کارها  در صحنه عمل است.

رئیس سازمان اوقاف با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در اجرای امینانه نیات واقفان گفت: عواید حاصله از موقوفات باید با توجه به نیت واقف به طور امینانه و درست اجرا شود و در کیفیت اجرا و نحوه توزیع دقت لازم به عمل آید.

حجت الاسلام محمدی ضرورت بهر ه گیری از موسسات خیریه و ظرفیت خیران  را یادآور شد و افزود: ضرورت دارد تعامل و همکاری مدیران و کارشناسان ادارات اوقاف با موسسات و خیران و نیک اندیشان بیشتر شده و تبیین و ترویج فرهنگ وقف و برکات آن در دستور کار قرار گیرد.

رئیس سازمان اوقاف شناسایی واقفان و کسانی که نیات خیر دارند را مورد تاکید قرارداد و افزود: برای ترویج فرهنگ وقف و گسترش وقف های جدید باید به دنبال واقفان ، خیران و کسانی که نیات خیر دارند بود و آنها را با تبیلغ و ترویج درست این سنت حسنه به سمت وقف هدایت کرد.

حجت الاسلام محمدی یکی از ویژگی های برجسته وقف را استقلال مدیریتی آن دانست و تاکید کرد: تبیین درست و صحیح ابعاد ، آثار و مزایای سنت حسنه وقف برای واقفان و خیراندیشان و اینکه مدیریت سرمایه وقف با خود واقف است، باید در اولویت فعالیت های فرهنگی، تبلیغی و رسانه ای قرار گیرد.

وی با انتقاد از برخی از تبلیغات منفی نسبت به سنت وقف در فرهنگ شفاهی تاکید کرد: سنت حسنه وقف یک حکم شرعی، دینی و انسانی است و در سیره عملی معصومین(ع) به صورت مکرر دیده می شود لذا وقف متعلق به مدیران گذشته، حال و آینده اوقاف نیست و به مردم تعلق دارد و هیچ کس نباید مانع این امر خیر شود.

رئیس سازمان اوقاف یکی از وظایف محوله در ادارات اوقاف را اجرای امینانه نیات واقفان خیراندیش دانست و افزود : به منظور اجرای درست و امینانه نیات واقفان باید مطالبات معوقه موقوفات از مستاجران اخذ شود، تا بتوان به درستی به مردم و بهره مندان از وقف کمک کرد.

حجت الاسلام یکی از وظایف این سازمان را اداره امامزادگان و بقاع متبرکه دانست و تاکید کرد : برای ارتقاء سطح خدمات در بقاع متبرکه و برخورد درست و اصولی با مردم، خادمان و متولیان باید آموزش های لازم را فرا بگیرند.

تبیین فرهنگ وقف برای ایرانیان خارج از کشور

نشست مشترکی با حضور رحمتی مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اوقاف و امور خیریه و دیوسالار مدیر کل امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با موضوع بررسی همکارهای متقابل در زمینه وقف و امور خیریه و به منظور بررسی زمینه های همکاری مشترک میان دو مجموعه با هدف جذب سرمایه های ایرانیان خارج از کشور برگزار شد.

در این نشست مشترک که با حضور کارشناسان دو مجموعه برگزار شد مقرر گردید زمینه های مشترک همکاری بین دو سازمان مشخص شده و به تبیین و عملیاتی کردن آن ها پرداخته شود.

بانوی خیراندیش تهرانی آپارتمان میلیاردی را وقف توسعه علم و فناوری و ایتام کرد

حجت الاسلام رحیم بابایی مسئول فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف وامورخیریه استان تهران از وقف یک واحد آپارتمان مسکونی با ارزش 7 میلیارد ریال واقع در میدان  هفت تیر تهران  خبر داد و اظهار کرد: این منزل مسکونی توسط واقف خیراندیش خانم سهیلا بهرامی نژاد با نیت علم و فناوری وقف شده است.

وی افزود: این موقوفه دارای مساحتی بالغ بر 90 متر مربع می باشد که با نیت خیرات و مبرات، علم و فناوری اعم از پژوهش ، تحقیق ،تجهیز آزمایشگاه ها و رسیدگی به امور درمانی بیماران نیازمند و ایتام وقف نموده که در سامانه جامع موقوفات سازمان نیز به ثبت رسیده است

بابایی گفت: وقف به عنوان یک بنای الهی و سنت انسانی و ایرانی باید همواره مورد نظر قرار گیرد

وی تصریح کرد: فرد واقف با انجام عمل خداپسندانه وقف نه تنها جامعه را از احسان جاریه‌ خویش بهره‌مند می‌سازد ؛ بلکه اسباب و لوازم آرامش روح، جسم و جانش را در دنیا و آخرت نیز فراهم می‌آورد.

 25 میلیارد ریال به توسعه اماکن مذهبی چهارمحال وبختیاری اختصاص یافت

حجت الاسلام عزیزی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان در سومین نشست هم افزایی ادارات هم خانواده فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال وبختیاری که در محل خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز شهرکرد برگزار شد از اختصاص 25 میلیارد ریال اعتبار جهت توسعه اماکن مذهبی چهارمحال وبختیاری خبر داد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال وبختیاری در این نشست گفت: هم اینک یک هزار و 500 مکان مذهبی از جمله بقعه متبرکه، مسجد و اماکن مذهبی زیر مجموعه این اداره کل قرار دارد که امسال 25میلیارد ریال برای اجرای طرح های عمرانی در این اماکن از اعتبارات استانی اختصاص داده شد.

حجت الاسلام مرتضی عزیزی با انتقاد از اینکه فعالیتهای فرهنگی این اداره کل در استان براساس نیت واقفان و از محل درآمد اماکن مذهبی انجام می شود، افزود: وقف های فرهنگی بخصوص وقف با نیت قرآنی در استان وجود ندارد.

وی به ظرفیت بقاع متبرکه و اماکن مذهبی در زمینه اجرای فعالیت های فرهنگی اشاره کرد و گفت: در این اماکن از همه قشرها حضور دارند و می توان از این ظرفیت برای اجرای فعالیت های فرهنگی استفاده کرد.

به گفته وی هم اکنون کارشناسان اداره کل اوقاف و امور خیریه استان در زمینه نیت واقف به واقفان جدید مشاوره ارائه می دهند که براساس نیازهای روز وقف های جدید به ثبت برسند.

مدیر کل اوقاف وامورخیریه چهارمحال وبختیاری به اجرای طرح وقف مشارکتی در استان نیز اشاره کرد و گفت: با اجرای شدن این طرح به عاملیت بانک ملت می توان در زمینه احداث بیمارستان و مدارس و همچنین وقف های منفعتی بزرگ سرمایه گذاری کرد.

وی در ادامه با اشاره به نزدیک شدن به دهه فجر افزود: آیین تجلیل از فعالان قرآنی استان همزمان با دهه فجر در استان با همکاری دستگاه های فرهنگی برگزار می شود./1325/303/ب3

 

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۵/۱۲/۶ - ۰۰:۱۴
در مدرسه عالی دارالشفاء؛
جلسه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای استان قزوین برگزار شد
جلسه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای استان قزوین با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۲/۶ - ۰۰:۰۰
تفاوت مفهومی میان عدالت جنسیتی و برابری جنسی
عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده با بیان اینکه عدالت هم معنای برابری و هم مفهوم نابرابری را در بر دارد، اما میان عدالت جنسیتی و برابری جنسی تفاوت بسیاری را قائل شد.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۶:۵۲
در حرم حضرت معصومه مطرح شد؛
جعل حدیث و محاصره اقتصادی بستر حذف فیزیکی ولی خدا
کارشناس معارف دین از جعل حدیث و محاصره اقتصادی به عنوان اساسی‌ترین اقدامات دشمن برای حذف فیزیکی ولی خدا نام برد.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۶:۴۱
با حضور آیت الله مکارم شیرازی؛
بنیاد بین المللی احیای فرهنگ خمس آغاز به کار کرد
همایش بین المللی خمس و نقش آن در تعالی فرهنگی جامعه با حضور حضرت آیت الله مکارم شیرازی برگزار شد و بنیاد بین المللی احیای خمس آغاز به کار کرد.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۵:۳۸
اسماعیلی مطرح کرد؛
برپایی دوره های تخصصی با هدف افزایش توان رسانه ای طلاب
مسؤول بخش سواد رسانه ای مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات برگزاری دوره های تخصصی سواد رسانه را از مهمترین برنامه های این بخش عنوان کرد.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۵:۲۸
استاد اقتصاد دانشگاه تهران:
خمس عامل پیشرفت جامعه اسلامی است
استاد دانشگاه با بیان این که خمس عامل پیشرفت دادن به مردم است، گفت: وقتی فقر نباشد امکان خرج کردن خمس در مسیر دیگر نیازهای جامعه اسلامی فراهم می شود.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۴:۳۰
مدیر روابط عمومی نهاد نماز جمعه قم خبر داد؛
اکران فیلم یتیم خانه ایران در مصلای قدس
مدیر روابط عمومی مصلای قدس از اکران فیلم یتیم خانه ایران و اجرای برنامه های فرهنگی در این مصلا برای عموم مردم خبر داد.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۴:۲۴
از سوی معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی؛
نخستین جلسه دوره ارتقای مهارت مستندنگاری تبلیغی برگزار شد
نخستین جلسه دوره ارتقای مهارت مستندنگاری تبلیغی از سوی معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۴:۰۷
از سوی گروه تبلیغی منادی حق؛
مجموعه 5 جلدی لذت زندگی چاپ می شود
مسؤول گروه تبلیغی منادی حق انجام کارهای پژوهشی تبلیغی را از اهداف این گروه برشمرد و از چاپ مجموعه 5 جلدی لذت زندگی با محوریت حکایات، آیات و روایات برای جوانان خبر داد.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۳:۰۰
آیت الله اراکی:
دچار خود تحریمی علمی شده ایم/ مودت اهل بیت زمینه ساز تمدن نوین اسلامی است
آیت الله اراکی مودت اهل بیت(ع) را زمینه ساز ایجاد تمدن نوین اسلامی دانست و تاکید کرد که باید از خود تحریمی علمی و فکری خارج شویم.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۲:۳۹
معاون فرهنگی مجمع تقریب:
شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی بازیچه دست دشمن هستند
حجت الاسلام نبویان شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی را بازیچه دست دشمنان برای ایجاد اختلاف و تفرقه دانست و تأکید کرد که این دو گروه از دایره مسلمانان خارج هستند.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۲:۱۰
حجت الاسلام نصیری فرد مطرح کرد؛
شبهه افکنی وهابیت و جریان های سکولار درباره خمس
دبیر همایش بین المللی خمس گفت: وهابیت و جریان های سکولار با القای شبهات متعدد در اصل مشرعیت خمس به تضعیف جایگاه خمس در جامعه می پردازند.
۱۳۹۵/۱۲/۵ - ۱۲:۰۶
با پیام آیت الله نوری همدانی؛
همایش بین المللی وحدت و تمدن نوین اسلامی برگزار شد
همایش بین المللی وحدت و تمدن نوین اسلامی با حضور 130 تن از اساتید حوزه و با سخنرانی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۲۱:۵۱
حجت الاسلام کهوند مطرح کرد؛
نداشتن ابتکار عمل مشکل تبلیغ در فضای مجازی
کارشناس فضای مجازی نداشتن ابتکار عمل مبلغ در گروه‌های اجتماعی انحرافی و ناشناس بودن مخاطب را از مشکلات تبلیغ در فضای مجازی عنوان کرد.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۵۱
آیت‌الله سعیدی مطرح کرد؛
طرح تربیت حافظان قرآن کریم بسترساز گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه
تولیت آستان مقدس فاطمه معصومه(س) گفت: طرح تربیت حافظان قرآن کریم سازمان اوقاف در راستای عمل به فرمایشات رهبری و بسترساز گسترش فرهنگ قرآن در جامعه است.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۵۰
اوایل سال 96؛
ششمین دوره طرح تربیت حافظان قرآن کریم آغاز می‌شود
مسئول امور قرآنی اداره کل اوقاف استان قم گفت: ششمین دوره طرح تربیت حافظان قرآن کریم از اوایل سال آینده در قم شروع خواهد شد.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۴۸
معاون فرهنگی مسجد جمکران:
طرح تربیت حافظان قرآن کریم از مهمترین اقدامات سازمان اوقاف است
معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران گفت: اجرای طرح تربیت حافظان قرآن کریم جزو اقدامات مهم سازمان اوقاف است و امیدواریم از طریق اینگونه فعالیت‌ها، شاهد افزایش تعداد حافظان کلام وحی در سطح کشور باشیم.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۴۴
با موضوع سبک زندگی اسلامی؛
سومین نشست کارگروه تخصصی تبلیغ مجازی برگزار شد
جلسه کارگروه تخصصی سبک زندگی اسلامی با محوریت اخلاق در خانواده با حضور مبلغان فعالی که تاکنون در عرصه تبلیغ مجازی به صورت تخصصی در زمینه سبک زندگی اسلامی فعالیت داشتند برپا شد.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۷:۳۵
حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان تأکید کرد؛
لزوم بهره مندي از ظرفيت‌هاي بلوار پيامبر اعظم براي تبليغات ديني
توليت مسجد مقدس جمكران در دیدار شهردار و مدیران شهری قم خواستار بهره مندی از ظرفیت های بلوار پیامبر اعظم (ص) برای تبلیغات دینی شد.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۶:۵۴
مسؤول گروه تبلیغی منتظران ظهور:
جامعه نیازمند مبلغ مجازی است
مسؤول گروه تبلیغی منتظران ظهور تربیت مبلغ مجازی را بسیار مهم دانست و گفت: حوزه علمیه با تربیت مبلغ مجازی و مجهز کردن آنها به علم روز، نیاز جامعه به این مبلغان را پاسخ دهد.