Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - امام هشتم سمبل مقام رضا است
دوشنبه ۲۱ آیان ۱۳۹۷ Monday, November 12, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۲۲:۲۶
شناسه خبر: ۵۸۴۶۵۲
 
حجت الاسلام والمسلمین قرنی:
امام هشتم سمبل مقام رضا است
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه امام هشتم سمبل مقام رضا است، گفت: یکی از ملکات فاضله و یکی از ابعاد شخصیتی انسان کامل و یکی از مقامات سلوکی انسان‌ها در سیر الی الله مقام رضا است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین قرنی استاد حوزه علمیه، امروز در مراسمی که به مناسبت شهادت مظلومانه و غریبانه امام رضا(ع) در مسجد جامع غدیر برگزار شد، گفت: ائمه اطهار(ع) افزون بر لقب‌ها و عناوین مشترک هر یک القاب خاصی هم داشتند.

وی افزود: برای مثال صادق لقب خاص امام ششم است اما این لقب به معنای آن نیست که اگر امام ششم صادق بودند سایر امامان از این صفت محروم باشند بلکه به همان مقدار که امام ششم صادق هستند سایر امامان نیز به همان میزان صداقت دارند.

حجت الاسلام والمسلمین قرنی ادامه داد: اما این القاب خاص با توجه به شرایط خاصی که اهل بیت(ع) در آن قرار داشتند به آنان اختصاص داده می‌شد؛ برای مثال امام رضا(ع) بین ائمه معصومین سه لقب خاص با عنوان رضا، عالم آل محمد و رئوف دارند.

استاد حوزه علمیه رضا را مشهورترین لقب امام هشتم بیان کرد و گفت: امام هشتم سمبل و مجسمه رضا است؛ یکی از ملکات فاضله و یکی از ابعاد شخصیتی انسان کامل و یکی از مقامات سلوکی انسان‌ها در سیر الی الله مقام رضا است.

وی مقام رضا را بسیار ارزشمند و بلند مرتبه بیان کرد و اظهار داشت: مقام رضا، زمانی کسب می‌شود که انسان در برابر مقدرات الهی نه تنها خم به ابرو نیاورد بلکه با آغوش باز و چهره گشاده از مقدرات الهی استقبال می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین قرنی عاشورا را تبلور عینی مقام رضا دانست و عنوان کرد: عاشورا سراسر بلا و سختی بود اما هر چقدر بلا و مصائب آل الله افزایش می‌یافت امام حسین(ع) نه تنها خم به ابرو نمی‌آوردند بلکه با نشاط‌تر نیز می‌شدند، این حالت بیانگر همان مقام رضا است یعنی سراسر ذوب شدن در خداوند.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: از نشانه‌های عارف آن است که هرگز طراوت، نشاط و شادابی از چهره او برچیده نشود. انسان منافق در دل با نشاط اما در چهره‌ عبوس است.

وی مقام رضا را فوق مقام صبر بیان کرد و اظهار داشت: امام هشتم با آغوش باز از مقدرات الهی استقبال می‌کردند و خداوند نیز از ایشان راضی بودند برای همین امام هشتم با لقب رضا شناخته می‌شوند.

حجت الاسلام والمسلمین قرنی در پایان خاطرنشان کرد: بنی العباس با این شعار که حکومت از آن آل محمد است و ما باید آن را از امویان بازستانیم و به بنی هاشم بسپاریم برمنصب خلافت تکیه زدند و مامون برای اینکه مساله خلافت را مشروعیت ببخشد با حربه ولایتعهدی امام رضا(ع) را از مدینه به طوس آورد که این نقشه و ترفند با زیرکی امام هشتم خنثی شد./813/پ۲۰۲/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۳۲
حجت الاسلام والمسلمین مختاری:
ماموریت دانشگاه مذاهب اسلامی تقویت وحدت به شیوه علمی است
رییس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: مهمترین هدف و ماموریت دانشگاه مذاهب افزون بر تربیت دانشجو و استاد، تقویت مساله وحدت به شیوه علمی در جهان اسلام است.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۲۵
آیت‌الله ری شهری:
مومن مرگ با عزت را به زندگی با ذلت ترجیح می‌دهد
نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مومن ذلت ناپذیر است، گفت: شهادت با عزت بهتر از زندگی با ذلت است.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۰۹
آیت‌الله رشاد:
کمال طلبی از تمایلات فطری انسان است
آیت‌الله رشاد کمال طلبی را یکی از تمایلات فطری انسان بیان کرد و گفت: کسانی که به حقیقت آخرت شناخت دارند و از فرصت‌های طلایی دنیا نهایت استفاده را می‌برند و هرگز از مرگ هراس ندارند.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۴:۵۱
با حضور سخنرانانی از حوزه‌های عملیه؛
مراسم جشن بیعت روز ۲۶ آبان در سراسر کشور برگزار می‌شود
مدیر موسسه مصاف گفت: امسال مراسم جشن بیعت روز ۲۶ آبان در ۳۰ استان و ۶۰ شهرستان با حضور سخنرانانی از حوزه‌های عملیه برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۴:۳۳
حجت الاسلام والمسلمین سینایی:
طلبه باید برای همه اوقات زندگی برنامه داشته باشد
تولیت مدرسه علمیه سفیران هدایت ابوطالب(ع) با تاکید بر اینکه طلبه باید برای همه ابعاد زندگی‌اش برنامه ریزی و هدفی مشخص داشته باشد، گفت: انسان مومن نمی‌تواند به فرایض الهی بی توجه باشد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۱:۳۱
مقدم‌فر درمراسم سالگرد شهید طهرانی مقدم مطرح کرد؛
بازنده جنگ اقتصادی آمریکا است| مدیریت جهادی، گم شده انقلاب اسلامی
مشاور رسانه ای فرمانده سپاه بازنده جنگ اقتصادی را آمریکا دانست و گفت: خودکفایی ایران در جنگ اقتصادی عاملی برای بی خاصیت کردن تحریم‌های بی‌خردانه آمریکا است.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۲۲:۴۸
نقوی حسینی:
دولت اهتمامی برای حل مشکلات کشور ندارد
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت اهتمامی برای حل مشکلات کشور ندارد، گفت: متأسفانه دولت به وظایف خود به درستی عمل نمی کند.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۲۲:۴۳
کارشناس روابط بین الملل مطرح کرد؛
راه توقف فشارها و تحریم‌‌ها علیه ایران
ایزدی گفت: زمانی سیاست فشار و تحریم متوقف خواهد شد که دولت آمریکا حس کند سیاست فشار جوابگوی آنها نیست و ایران امتیازهای خود را پس خواهد گرفت.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۹:۴۳
بیستمین سالگرد ارتحال علامه جعفری برگزار می‌شود
به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، مراسم بیستمین سالگرد ارتحال علامه محمد تقی جعفری برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۹:۳۶
آیت‌الله ری شهری:
مقاومت کردن در برابر ظلم توفیق الهی است
نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مقاومت در برابر ظلم توفیق الهی است، گفت: جریان سقیفه سند مظلومیت امام علی(ع) است.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۴:۵۹
با سخنرانی آیت‌الله آملی لاریجانی؛
مراسم معارفه رییس دانشگاه امام صادق برگزار شد
مراسم معارفه حجت الاسلام والمسلمین سعدی رییس دانشگاه امام صادق(ع) با سخنرانی آیت الله آملی لاریجانی برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۳:۰۲
آیت‌الله رشاد:
برکت مال در انفاق و صدقه دادن است
رییس شورای سیاست‌گذاری حوزه علمیه استان تهران برکت مال را در صدقه دادن و انفاق کردن بیان کرد و گفت: بخیل نگهبان انباشته‌هایش است تا ورثه از آن بهره ببرند.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۱:۲۷
حجت الاسلام والمسلمین مجدهاشمی:
آل سعود به نام اسلام بالاترین ضربه را به مسلمانان وارد می‌کند
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه آل سعود به نام اسلام بالاترین ضربه را به جوامع اسلامی وارد می‌کند، گفت: وحدت و یکپارچگی مسلمانان رمز شکست دشمنان مستکبر و اسلام نما است.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۲۱:۳۲
آیت الله صدیقی:
حبّ مقام یک بیماری ریشه دار است
امام جمعه موقت تهران گفت: انسانِ مادی، دنیا و لذات آن را تنها در زندگی مرفه، دعواهای سیاسی، جاه‌طلبی و بازی‌های ریاستی می‌بیند؛ حبّ جاه بیماری بسیار ریشه داری است.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۲۱:۲۹
حجت الاسلام والمسلمین سینایی:
فرایض دینی درهای رحمت الهی را می‌گشاید
تولیت مدرسه علمیه سفیران هدایت ابوطالب(ع) مهمترین عامل رحمت خداوند را انجام فرایض و واجبات آن هم در معنای وسیع بیان کرد و گفت: مراد از فرایض آن است که انسان وظیفه واجب خود را در هر زمان و مکانی بشناسد...
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۲۱:۲۷
با سخنرانی آیت الله جوادی آملی؛
همایش «المیزان و علوم اسلامی» برگزار می‌شود
رییس پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: همایش «المیزان و علوم اسلامی» با سخنرانی حضرت آ‌یت الله جوادی آملی برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۴:۳۸
فردا برگزار می‌شود؛
برگزاری مراسم تکریم و معارفه رییس دانشگاه امام صادق
مراسم تکریم و معارفه رؤسای قدیم و جدید دانشگاه امام صادق در این دانشگاه برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۱:۲۸
آیت‌الله رشاد:
برخی برای به دست آوردن پست و مقام دست به هر کاری می زنند
آیت الله رشاد برخی برای به دست آوردن پست و مقام تمام عمر و فعالیت سیاسی خود را صرف به دست آوردن آن می‌کنند و فعالیت‌ها، خدمات و سخنان خود را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند تا به آن پست و مقام برسند.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۱:۱۵
حجت الاسلام والمسلمین مجد:
نیروی مقاومت در پرتو انقلاب اسلامی شکل گرفت
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه نیروی مقاومت در پرتو نور انقلاب شکل گرفت، گفت: امروز همین نیروی مقاومت، استکبار جهانی و رژیم منحوس صهیونیستی را در منطقه به وحشت انداخته است چرا که نیروی مقاومت بزرگ‌تر...
۱۳۹۷/۸/۱۸ - ۱۲:۰۵
حجت الاسلام علوی تهرانی:
تقوا راه برون رفت از مشکلات و بن بست‌ها است
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه تقوا راه برون رفت از مشکلات و بن بست‌ها است، گفت: صبر در سختی‌ها و مشکلات موجب رشد و کمال انسان می‌شود.