Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - پذيرش CFT راه را برای تحریم های بیشتر علیه ایران باز می کند
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ Monday, December 10, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۷/۱۸ - ۱۱:۵۳
شناسه خبر: ۵۸۱۶۴۴
 
ساداتی نژاد در گفت وگو با رسا:
پذيرش CFT راه را برای تحریم های بیشتر علیه ایران باز می کند
عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با بیان این که هیچ ضمانتی وجود ندارد که ایران از لیست خاکستری FATF خارج شود، گفت: در صورت تمرد از CFT با پیش نویس های قطعنامه آمریكا مواجه شده و بهانه ای برای تحریم های بعدی خواهد شد.

سید جواد ساداتی نژاد عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا در كاشان، با اشاره به تصویب CFT در مجلس گفت: وزیر اسبق اقتصاد ایران 41 بند از 42 بند FATF را پذیرفته بود و تنها یك بند آن كه شاه كلید اصلی برای پیوستن به كنوانسیون  FATF ‹‹تأمین مالی تروریسم›› بود را مجلس شورای اسلامی تصویب كرد.

وی با اشاره به اینكه  ارتباط بین CFT  و FATF این است كه با تصویب CFT شرایط برای ورود به FATF مهیا می شود، افزود: هیچ  ضمانتی وجود ندارد كه با وجود پذیرش CFT بلافاصله  ایران را  از لیست خاكستری خارج كنند.

به گفته وی، تجربه برجام نشان داده ایران همیشه به تعهدات خود عمل کرده است اما طرف مقابل به ویژه آمریکا به تعهدات اش عمل نكرده و امروز نیز با پذیرفتن CFT هیچ تضمینی وجود ندارد که این تجربه تاریخی باردیگر تکرار نشود.

ساداتی نژاد با اشاره به اینكه قبل از پذیرش آخرین بند از 42 بند و تصویب نهایی FATF در مجلس باید برای اعتماد سازی حداقل 5 سال ایران را از لیست سیاه خارج می كردند و بعد آن را در مجلس تصویب می كردند، گفت: امروز كه مجلس FATF  را تصویب كرد همانطوری كه وزیر امورخارجه ایران نیز در مجلس اعلام كرد هیچ تضمینی وجود ندارد ایران را یك هفته بعد ایران را از لیست خاکستری FATF خارج كنند.

عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه با اشاره به اینكه مصداق و مفهوم تروریسم در بند ۲ کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم تعریف شده است و بند ۶ آن اجازه حق تحفظ و شرط را از کشورها می گیرد، عنوان كرد: تصویب CFT  می تواند سبب تشدید تحریم ها شده و برای تحریم های بیشتر بهانه به دست دشمن بدهد.

ساداتی نژاد یادآور شد: امروز كه حدود 20 ماه است ایران از لیست سیاه خارج شده و در لیست خاكستری قرار گرفته است این تعلیق چه دستاوردی برای ایران داشته است كه امروز با تصویب CFT  مشكلات كشور حل شود.

وی در ادامه به موضوع شفافیت در FATF اشاره كرد و گفت: موضوع CFT و پیوستن به كنوانسیون FATF كه در مجلس رای آورد و تصویب شد مقابله با تروریسم را در كنوانسیونی مطرح كرده است كه این كنوانسیون متفاوت از دیگر كنوانسیون ها از جمله پالرمو است.

ساداتی نژاد گفت: كشورهایی كه كنوانسیون پالرمو را می پذیرند جرم را خودشان تعیین می كنند اما در كنوانسیون FATF ‹‹تأمین مالی تروریسم›› جرم را كنوانسیون تعیین می كند و تروریسم را در ماده 2 كنوانسیون تعریف كرده است و اختیار تعریف از كشوری كه این كنوانسیون را پذیرفته سلب كرده است.

وی ادامه داد:  این كنوانسیون هم به لحاظ مصداق و هم به لحاظ محتوا یك آیین دادرسی را برای خود تعریف كرده  است كه این تعریف  مغایر با تعریفی است كه ایران برای  تروریسم دارد چرا كه ایران نهضت های آزادی بخشی كه برای آزادی اشغال كشور خود مبارزه می كنند تروریسم نمی داند، از این رو تعریف تروریسم در كنوانسیون FATF ‹‹تأمین مالی تروریسم›› با تفكری كه ما داریم مغایر است.

نماینده مردم كاشان و آران و بیدگل در مجلس، دادن چندین بند حق شرط را  موضوع رایج در كنوانسیون ها دانست و یادآور شد: قانون كنوانسیون های وین كه در آن شرایط حق شرط را تعریف كرده  به صراحت گفته شده حق شرط نمی تواند هدف اصلی كنوانسیون را محدود كند.

ساداتی نژاد ادامه داد: در ماده 2 كنوانسیون FATF گفته شده است به دلیل مسائل سیاسی و اعتقادی تعریف تروریسم را نمی توان تغییر داد، از این رو شرط گذاشتن در كنوانسیون ها باطل است و با پیوستن به آن براساس تعریفی كه دارد بلافاصله باید دستورات آن اجرا شود و در صورت تمرد از CFT با پیش نویس های قطعنامه آمریكا مواجه شده  و بهانه ای برای تحریم های بعدی خواهد شد.

عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین شفافیت در این موضوع آن هم زمانی كه ایران تحریم است را دادن اطلاعات به دشمن دانست و گفت: شفافیت مالی سبب سوء استفاده دشمن می شود و این فرصت را به دشمن خواهد داد تا با كشورهایی كه تحریم ایران را نادیده گرفته اند برخورد شود./1307/ت۳۰۲/ق

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۱۶:۳۰
رییس جمهور:
تصویب لایحه تفکیک وزارتخانه ها ضروری است | توسعه حمل و نقل ریلی، به لحاظ امنیت و آرامش مردم باید در اولویت باشد
رییس جمهور روحانی توسعه حمل و نقل ریلی را به لحاظ ایجاد امنیت و آرامش برای مردم و بهره گیری از مزیتهای ترانزیتی آن، از اولویت فعالیت ها در وزارت راه و شهرسازی برشمرد و گفت: توسعه حمل و نقل ریلی، ب...
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۱۰:۴۹
حجت الاسلام ذوالنور در گفت وگو با رسا:
نالایقی برخی مسؤولان عافیت طلب و اشرافی نباید به پای انقلاب نوشته شود| مشکلات امروز نتیجه بی توجهی به سند چشم انداز ۲۰ ساله است
نماینده مجلس با اشاره به این که نالایق بودن برخی مسؤولان اشرافی و عافیت طلب نباید به پای ناکارآمدی نظام نوشته شود، گفت: مشکلات امروزی نتیجه بی توجهی به سند چشم انداز ۲۰ ساله است.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۲۲:۱۰
مطهری در دانشگاه اصفهان:
غرب به دنبال آزادی حیوانی است| آرمان‌ها در سایه توجه به واقعیت محقق خواهند شد
نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی با اشاره به شکل گیری انقلاب اسلامی برپایه اسلام خواهی مردم از اقشار مختلف، گفت: کسی که مدعی اصلاح گری و اصلاح طلبی است پیش از هرچیز خودش باید انسانی صالح باشد.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۲۰:۴۲
رییس جمهور در جلسه هیأت دولت:
مقاومت کشورهای عضو اوپک، شکستی دیگر را برای آمریکایی ها رقم زد
رییس جمهور در جلسه هیأت دولت تاکید کرد که مقاومت کشورهای عضو اوپک، شکست دیگری را برای آمریکایی ها رقم زد.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۷:۲۳
با حکم رییس جمهور؛
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور منصوب شد
حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی طی حکمی شاهرخ رمضان نژاد را به ریاست سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران منصوب کرد.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۱:۳۳
حجت الاسلام سالک در گفت وگو با رسا خبر داد؛
تشکیل کارگروه سند الگوی پیشرفت در کمیسیون فرهنگی| مسؤولان زیر ساخت های تحقق سند الگو را فراهم کنند
نماینده مجلس با اشاره به این که سند الگوی پیشرفت حاوی پیام افول برای دشمنان است، گفت: زیرساخت های تحقق این سند باید توسط دولتمردان، مجلس و سایر مسؤولان ذی ربط فراهم شود.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۱:۰۵
بابایی صالح:
پاسخ به عملیات تروریستی چابهار باید دندان شکن باشد
عضو هیأت رییسه کمیسیون اجتماعی مجلس بابیان اینکه عملیات تروریستی چابهار از سوی دشمنان در راستای ناامن سازی ایران صورت گرفت، گفت: دشمنان و معاندان نظام از هر فرصتی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران ...
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۱۷:۲۶
روحانی در دیدار رییس مجلس دومای روسیه:
همکاری‌های منطقه ای ایران و روسیه باید تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه یابد
رییس‌ جمهور روابط و همکاری های ایران و روسیه را دوستانه و رو به گسترش دانست و تاکید کرد: کشورهای ثالث قادر به ایجاد خلل در مناسبات دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و روسیه نیستند.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۱۵:۲۱
رییس‌ جمهور در دیدار رییس مجلس افغانستان:
روابط اقتصادی ایران و افغانستان نیازمند یک تحول جدی است
رییس جمهور، روابط اقتصادی ایران و افغانستان را نیازمند یک تحول جدی دانست و تاکید کرد که تهران آماده هر نوع مساعدت و همکاری با کابل در حوزه های اقتصادی است.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۱۵:۱۵
رییس‌ جمهور در دیدار رییس مجلس ترکیه:
اراده قطعی ایران، توسعه روابط صمیمانه در همه ابعاد با ترکیه است
رییس جمهور با تاکید بر اینکه اراده قطعی جمهوری اسلامی، توسعه روابط صمیمانه در همه ابعاد با کشور دوست و برادر ترکیه است گفت: ایران امنیت و ثبات ترکیه را امنیت و ثبات خود می‌داند.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۱۵:۰۰
روحانی در دیدار رییس مجلس پاکستان:
آماده توسعه مناسبات همه‌جانبه میان تهران-اسلام آباد هستیم| تأکید بر ضرورت فعالیت جدی پاکستان برای آزادی مرزبانان ایرانی
رییس جمهور با اشاره به لزوم توسعه مناسبات همه جانبه ایران و پاکستان بویژه در مسیر مبارزه با تروریسم، گفت: امروز جدیت و تلاش همگانی برای مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری بسیار حائز اهمیت است.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۱۱:۰۹
لاریجانی:
شورای امنیت به وظایف خود عمل نمی‌کند| آمریکا عامل اصلی گسترش تروریسم در منطقه است
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شورای امنیت به وظایف خود عمل نمی‌کند، گفت: جنگ‌های آمریکا در منطقه و تحریم‌های یک جانبه این کشور علیه کشورها، مصوبه شورای امنیت را ندارد.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۱۱:۰۵
ذوالقدر در گفت‌وگو با رسا:
حادثه چابهار زمینه اتحاد و انسجام بیشتر اقوام را فراهم ‌آورد
نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس بابیان اینکه حادثه چابهار اقدامی برای تفرقه‌افکنی بین شیعه و سنی بود، گفت: حادثه تروریستی چابهار اقدامی کورکورانه و هدایت‌شده از سوی دشمنان بود و در راستای نابودی وحدت ا...
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۱۰:۳۰
رییس جمهور:
اعمال تحریم‌ها مصداق تروریسم اقتصادی است| ایران سد بزرگی در برابر سوداگران خشونت است
رییس جمهور با ارائه هشت راهکار برای تحقق منطقه قوی‌تر تاکید کرد که تهران برای مشارکت در ساخت این منطقه قوی تر آماده است ؛دنیایی که در آن آمریکا توانایی سلطه بر دیگران را ندارد و این ملت ها در مناطق ج...
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۱۰:۳۰
حاجی دلیگانی در گفت وگو با رسا:
حریت نمایندگان با مسأله شفافیت منافاتی ندارد
نماینده مجلس با بیان این که حریت نمایندگان با مسأله شفافیت منافاتی ندارد، گفت: کسانی که در راستای منافع نظام و ملت عمل کنند آزاد هستند و دیگر هراسی از شفافیت ندارند.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۰۹:۲۵
مسعودی در گفت وگو با رسا:
هدف اقدام تروریستی چابهار ناامن جلوه دادن ایران بود
نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه هدف اقدام تروریستی چابهار ناامن جلوه دادن ایران بود، گفت: دشمنان سعی دارند با این ترفند به جهان به ویژه کشورهای همسایه نشان دهند که ایران کشوری ناامن است و ...
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۰۳:۵۴
لاریجانی در دیدار رییس مجلس ملی پاکستان:
پاکستان برای آزادسازی گروگان‌ های ایرانی اقدام کند
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جریان‌های تروریستی باعث آسیب به کشورهای منطقه شده‌اند، گفت: لازم است ایران و پاکستان همکاری بیشتری در حوزه مبارزه با تروریسم داشته باشند.
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۱۳:۳۱
حسن بیگی در گفت‌وگو با رسا:
دلبستگی برخی مسؤولان به آمریکا مهمترین منشأ مشکلات اقتصادی کشور است
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی دل بستن به آمریکای رو به افول را ساده لوحی دانست و گفت: دلبستگی برخی مسؤولان به آمریکا مهمترین منشأ مشکلات اقتصادی کشور است.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۱۹:۲۱
رییس‌ جمهور در جلسه شورای اداری استان سمنان:
باید تهدیدات دوران تحریم را به فرصت تبدیل کنیم| دشمنان ناچارند در برابر ملت ایران سر فرود آورند
رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید تهدیدات و معضلات دوران تحریم را به فرصت تبدیل کنیم، تاکید کرد: دولت هیچ چیزی پشت پرده ندارد، تصمیمات مهم سیاست خارجی در شورای عالی امنیت ملی مطرح و با رهبر معظم انق...
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۱۶:۰۴
در نطق میان دستور وکلای ملت مطرح شد؛
دلالان عامل بدبختی کشور شده‌اند| دولت وعده‌های عمل نکرده فراوان دارد
وکلای ملت با انتقاد از دولت تاکید کردند: وجود جریان دلالی و عدم توجه دولت به وعده‌های خود مردم را سردرگم کرده است.