Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - پذيرش CFT راه را برای تحریم های بیشتر علیه ایران باز می کند
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ Monday, October 15, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۷/۱۸ - ۱۱:۵۳
شناسه خبر: ۵۸۱۶۴۴
 
ساداتی نژاد در گفت وگو با رسا:
پذيرش CFT راه را برای تحریم های بیشتر علیه ایران باز می کند
عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با بیان این که هیچ ضمانتی وجود ندارد که ایران از لیست خاکستری FATF خارج شود، گفت: در صورت تمرد از CFT با پیش نویس های قطعنامه آمریكا مواجه شده و بهانه ای برای تحریم های بعدی خواهد شد.

سید جواد ساداتی نژاد عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا در كاشان، با اشاره به تصویب CFT در مجلس گفت: وزیر اسبق اقتصاد ایران 41 بند از 42 بند FATF را پذیرفته بود و تنها یك بند آن كه شاه كلید اصلی برای پیوستن به كنوانسیون  FATF ‹‹تأمین مالی تروریسم›› بود را مجلس شورای اسلامی تصویب كرد.

وی با اشاره به اینكه  ارتباط بین CFT  و FATF این است كه با تصویب CFT شرایط برای ورود به FATF مهیا می شود، افزود: هیچ  ضمانتی وجود ندارد كه با وجود پذیرش CFT بلافاصله  ایران را  از لیست خاكستری خارج كنند.

به گفته وی، تجربه برجام نشان داده ایران همیشه به تعهدات خود عمل کرده است اما طرف مقابل به ویژه آمریکا به تعهدات اش عمل نكرده و امروز نیز با پذیرفتن CFT هیچ تضمینی وجود ندارد که این تجربه تاریخی باردیگر تکرار نشود.

ساداتی نژاد با اشاره به اینكه قبل از پذیرش آخرین بند از 42 بند و تصویب نهایی FATF در مجلس باید برای اعتماد سازی حداقل 5 سال ایران را از لیست سیاه خارج می كردند و بعد آن را در مجلس تصویب می كردند، گفت: امروز كه مجلس FATF  را تصویب كرد همانطوری كه وزیر امورخارجه ایران نیز در مجلس اعلام كرد هیچ تضمینی وجود ندارد ایران را یك هفته بعد ایران را از لیست خاکستری FATF خارج كنند.

عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه با اشاره به اینكه مصداق و مفهوم تروریسم در بند ۲ کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم تعریف شده است و بند ۶ آن اجازه حق تحفظ و شرط را از کشورها می گیرد، عنوان كرد: تصویب CFT  می تواند سبب تشدید تحریم ها شده و برای تحریم های بیشتر بهانه به دست دشمن بدهد.

ساداتی نژاد یادآور شد: امروز كه حدود 20 ماه است ایران از لیست سیاه خارج شده و در لیست خاكستری قرار گرفته است این تعلیق چه دستاوردی برای ایران داشته است كه امروز با تصویب CFT  مشكلات كشور حل شود.

وی در ادامه به موضوع شفافیت در FATF اشاره كرد و گفت: موضوع CFT و پیوستن به كنوانسیون FATF كه در مجلس رای آورد و تصویب شد مقابله با تروریسم را در كنوانسیونی مطرح كرده است كه این كنوانسیون متفاوت از دیگر كنوانسیون ها از جمله پالرمو است.

ساداتی نژاد گفت: كشورهایی كه كنوانسیون پالرمو را می پذیرند جرم را خودشان تعیین می كنند اما در كنوانسیون FATF ‹‹تأمین مالی تروریسم›› جرم را كنوانسیون تعیین می كند و تروریسم را در ماده 2 كنوانسیون تعریف كرده است و اختیار تعریف از كشوری كه این كنوانسیون را پذیرفته سلب كرده است.

وی ادامه داد:  این كنوانسیون هم به لحاظ مصداق و هم به لحاظ محتوا یك آیین دادرسی را برای خود تعریف كرده  است كه این تعریف  مغایر با تعریفی است كه ایران برای  تروریسم دارد چرا كه ایران نهضت های آزادی بخشی كه برای آزادی اشغال كشور خود مبارزه می كنند تروریسم نمی داند، از این رو تعریف تروریسم در كنوانسیون FATF ‹‹تأمین مالی تروریسم›› با تفكری كه ما داریم مغایر است.

نماینده مردم كاشان و آران و بیدگل در مجلس، دادن چندین بند حق شرط را  موضوع رایج در كنوانسیون ها دانست و یادآور شد: قانون كنوانسیون های وین كه در آن شرایط حق شرط را تعریف كرده  به صراحت گفته شده حق شرط نمی تواند هدف اصلی كنوانسیون را محدود كند.

ساداتی نژاد ادامه داد: در ماده 2 كنوانسیون FATF گفته شده است به دلیل مسائل سیاسی و اعتقادی تعریف تروریسم را نمی توان تغییر داد، از این رو شرط گذاشتن در كنوانسیون ها باطل است و با پیوستن به آن براساس تعریفی كه دارد بلافاصله باید دستورات آن اجرا شود و در صورت تمرد از CFT با پیش نویس های قطعنامه آمریكا مواجه شده  و بهانه ای برای تحریم های بعدی خواهد شد.

عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین شفافیت در این موضوع آن هم زمانی كه ایران تحریم است را دادن اطلاعات به دشمن دانست و گفت: شفافیت مالی سبب سوء استفاده دشمن می شود و این فرصت را به دشمن خواهد داد تا با كشورهایی كه تحریم ایران را نادیده گرفته اند برخورد شود./1307/ت۳۰۲/ق

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۷:۵۷
رییس جمهور در دیدار جمعی از اقتصاددانان:
آمریکا قادر به ادامه سیاست‌های ضدایرانی نیست| مشکلی در تامین کالاهای اساسی نداریم
رییس جمهور با تأکید بر ضرورت تقویت امید در جامعه جهت شکست دشمنان در جنگ روانی و اقتصادی گفت: این دوران به رغم دشواری های آن، سپری خواهد شد و آمریکا قادر نیست به سیاست‌های ضدایرانی خود ادامه دهد.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۴:۰۰
حجت الاسلام حسینی‌کیا در گفت‌وگو با رسا:
عاقبت تسلیم شدن در برابر دشمن نابودی است
عضو هیأت رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس عاقبت تسلیم شدن در برابر دشمن را نابودی دانست و داشتن روحیه انقلابی و مدیریت جهادی را تنها نسخه شفا بخش مشکلات کشور عنوان کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۳:۲۷
ابطحی در گفت‌وگو با رسا:
غربزدگان و تکنوکرات ها بلای جان کشور هستند| تمام تلاش عده ای القای خود کم بینی به ملت است
عضو کمیسیون آ‌موزش مجلس تاکتیک اصلی دشمنان را ایجاد روحیه یأس و خود کم بینی در جامعه دانست و گفت: نگاه تکنوکراتی و غرب زده در بدنه برخی نهادهای مهم و اجرایی کشور نفوذ پیدا کرده است.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۲:۵۳
رییس جمهور قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی کشور را ابلاغ کرد
رییس جمهور قانون «حفاظت و بهره‌برداری از منابع ژنتیکی کشور» را برای اجرا به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۲۳:۵۵
اعضای هیأت رییسه فراکسیون پاسخگو تعیین شدند
اعضای هیأت رییسه «فراکسیون پاسخگو» در نشست عصر امروز تعیین شدند.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۲۳:۳۳
بررسی برنامه حمایتی از خانوارهای کم درآمد در هیأت دولت
هیأت دولت منابع و مصارف برنامه حمایتی دولت از خانوارهای کم درآمد و نحوه تأمین منابع مورد نیاز و کیفیت بسته حمایتی و افراد و خانوارهایی که باید مورد حمایت قرار بگیرند را مورد بحث و بررسی قرار داد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۵:۰۷
رییس جمهور درگذشت حجت‏ الاسلام شجاعی را تسلیت گفت
رییس جمهور با تسلیت درگذشت سخنور توانا حجت‏ الاسلام سیدابوالقاسم شجاعی، از درگاه خداوند بزرگ برای آن دوست قدیمی، علو درجات و همجواری با ائمه اطهار(ع) و برای عموم بازماندگان صبر و سلامت مسألت کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۲:۱۱
حجت الاسلام پژمانفر:
شفافیت آرای نمایندگان منجر به تقویت پیگیری مطالبات مردم می شود
نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اصل اهمیت طرح شفافیت آرای نمایندگان گفت: وقتی نماینده با مطالبات مردمی مواجه شود و آن ها از عملکرد او آگاه باشند، دیگر نخواهد توانست به مسائلی رأی دهد که ناظر به ...
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۱:۳۸
اسدی کرم در گفت‌وگو با رسا:
وحدت و اتکا به داخل شاه کلید پیروزی در جنگ اقتصادی است
نماینده مردم شهر بابک در مجلس شورای اسلامی معتقد است در شرایط جنگ اقتصادی باید به تمام ظرفیت‌های داخلی اتکا کرد و با وحدت در برابر زیاده خواهی دشمنان ایستادگی کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۰:۳۹
روحانی در پیام افتتاحیه نهمین مجلس دانش‌آموزی:
هیچ هدفی برای جوانان توانمند ایرانی دور از دسترس نیست
رییس‌ جمهور با اشاره به اینکه امروز ملت ایران با وجود جوانان توانمند و استعدادهای درخشان قله‌های رفیع علم و دانش و توسعه را هدف گرفته است، تاکید کرد: با استفاده از استعدادهای برتر و ظرفیت‌های فراوان...
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۸:۱۸
حجت الاسلام ذوالنور:
FATF پشت قباله برجام است| پشیمانی نمایندگان از رأی مثبت به FATF
عضو کمیسیون امنیت ملی FATF را پشت قباله برجام دانست و از پشیمانی برخی نمایندگان از رأی مثبت به FATF خبر داد و علت ‌رأی مثبت را عدم اطلاع نمایندگان از خسارت های این معاهده عنوان کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۶:۴۷
حجت الاسلام سالک تأکید کرد؛
لزوم استفاده از ظرفیت عالی جوانان برای اداره کشور
نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که مسؤولان مجرب باید تجربه های خود را در اختیار نسل جوان انقلاب قرار دهند، گفت: اداره جامعه نیازمند مغزهای پخته و باتجربه است.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۶:۲۸
در شورای عالی هماهنگی اقتصادی صورت گرفت؛
تصویب اختیارات بانک مرکزی برای اجرای برنامه اصلاح نظام بانکی
در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور، اختیارات بانک مرکزی برای اجرای برنامه اصلاح نظام بانکی مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۶:۰۶
دهقان:
شفافیت آرای نمایندگان سبب ارتقای سطح مجلس می شود
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: طرفداران شفافیت آرا منتظر هیأت رییسه هستند تا سازوکارها را آماده کند که رأی متقاضیان شفافیت به صورت علنی اعلام شود و مردم بتوانند آن را مشاهده کنند.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۳:۲۴
حجت الاسلام مازنی در گفت‌وگو با رسا مطرح کرد؛
از برگزاری جلسات ویژه با موضوع ولنگاری فرهنگی تا تشکیل کمیته های دیپلماسی فرهنگی و فضای مجازی
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به برگزاری جلسات ویژه درباره ولنگاری فرهنگی برای رفع دغدغه رهبر انقلاب و با تأکید بر این که این کمیسیون مستمرا از نظرات حوزویان بهره مند می شود، از تشکیل کمیته های ج...
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۲:۴۵
پیام تسلیت رییس مجلس به برادران اسماعیلی
رییس مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی درگذشت والده محسن و پرویز اسماعیلی را تسلیت گفت.
۱۳۹۷/۷/۱۹ - ۲۰:۳۲
با حکم روحانی؛
رییس شورای مرکزی و رییس سازمان نظام مهندسی معدن منصوب شد
رییس جمهور در حکمی و به پیشنهاد وزیر صنعت، معدن و تجارت، داریوش اسماعیلی را برای مدت ۳ سال به عنوان "رییس شورای مرکزی و رئیس سازمان نظام مهندسی معدن" منصوب کرد.
۱۳۹۷/۷/۱۸ - ۱۵:۴۱
در جلسه هیأت دولت؛
۹۰ میلیارد ریال برای جبران خسارات ناشی از وقوع سیل در چهار استان اختصاص یافت
هیأت وزیران با اختصاص مبلغ ۹۰ میلیارد ریال اعتبار برای جبران خسارات ناشی از وقوع سیل در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی موافقت کرد.
۱۳۹۷/۷/۱۸ - ۱۵:۳۶
وکلای ملت از عوامل حج ۹۷ تقدیر کردند
۱۸۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از تلاش‌های صورت گرفته شده در حج سال ۹۷ تشکر و قدردانی کردند.
۱۳۹۷/۷/۱۸ - ۱۱:۵۳
ساداتی نژاد در گفت وگو با رسا:
پذيرش CFT راه را برای تحریم های بیشتر علیه ایران باز می کند
عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با بیان این که هیچ ضمانتی وجود ندارد که ایران از لیست خاکستری FATF خارج شود، گفت: در صورت تمرد از CFT با پیش نویس های قطعنامه آمریكا مواجه شده و بهانه ای برای تحریم ه...