Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - یادداشت طلبگی | تابستان؛ فصل تفریح یا ترفیع
جمعه ۲۵ آیان ۱۳۹۷ Friday, November 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۷:۲۲
شناسه خبر: ۵۶۸۶۰۸
 
یادداشت طلبگی | تابستان؛ فصل تفریح یا ترفیع
بیرون کردن خستگی ۹ ماه تلاش علمی در گرم ترین فصل سال حال و هوایی جالب دارد اما در این رهگذر آیا باید ایستایی در امر آموزش کشور با وجود این همه تعطیلی در ایام سال، را باز در تابستان تجربه کنیم.

به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، فصل تابستان برای همه دانش پژوهشان اعم از دانش آموز و دانشجو و طلبه فصل فراغت از درس و بحث و تلاش علمی است. برای دانش آموزان سه ماه کامل، برای دانشجویان دو ماه و اندی و برای طلاب نیز حدود دوماه تعطیلات تابستانی لحاظ شده است.

 

بیرون کردن خستگی 9 ماه تلاش علمی در گرم ترین فصل سال حال و هوایی جالب دارد اما در این رهگذر آیا باید ایستایی در امر آموزش کشور با وجود این همه تعطیلی در ایام سال، را باز در تابستان تجربه کنیم؟ آیا فکری برای این فترت علمی شده است تا اصطلاحا باد پشت محصلین نیفتد؟

برخی دانشگاه ها و حوزه های علمیه در این ایام با ارائه طرح های حضوری و حتی غیرحضوری اجازه فترت علمی را به حرکت پرشتاب خود نمی دهند که این مایه مباحات است اما تا چه حد این طرح ها موفق هستند که این پاسخ را باید از مسئولین امر شنید اما نکته مهمی که این نوشتار به دنبال توضیح آن می باشد این است که حوزه های علمیه با وجود دو ماه تعطیلی علمی، می تواند برنامه ای جامع برای طلاب تدارک ببیند؟

زنگ اول: برنامه ریزی ساندویچی

بسیاری از حوزه های علمیه در سراسر کشور در تابستان طرحی را برای طلاب خود تدارک می بینندکه در آن علاوه بر ادامه تحصیل آنان در پایه های بالاتر، رشد معنوی و اخلاقی را در دستور کار قرار داده اند. در این طرح، طلاب در شهر محل تحصیل حضور نداشته و به شکل مهاجرت به مدت حدود دو ماه در شهرستان دیگری که از لحاظ آب و هوایی و یا مکان مذهبی وجود داشته باشد نقل مکان می کنند.

در این دو ماه با فشرده سازی دروس و حضور در مناطق خوش آب و هوایی که طبیعتا در شهرهای گرمسیری مانند قم، ایام دل انگیزی را برای طلاب رقم می زند و درس خواندن را مانند هنداونه قرمز و آبدار، شیرین می کند خود دارای اهمیت است.

افزون بر آن حضور در شهرهایی نظیر مشهدمقدس که  شرفیابی در کنار امام معصوم علیه السلام، خود شرح مفصل از حدیث مجملی است که طلاب، دو ماه از آن فیض اکمل را می برند.

از همه مهمتر حجم پایین تر دروس، در این دوره باعث می شود طلاب با فراغ بیشتر و تمرکز بهتری دروس پایه بعد و یا تکمیل پایه قبل خود را به اتمام برسانند.

زنگ دوم: فراگیری طرح در تمامی حوزه های علمیه

خوشبختانه از امسال طی برنامه ای، بحث ادامه تحصیل طلاب حوزه های علمیه با تاکید مدیریت محترم حوزه های علمیه، فراگیر شد و تمامی حوزه های علمیه طرح تابستانی را اجرا می کنند.

ممکن است برای عده ای سوال پیش آید که فراغت تحصیلی چه زمانی اتفاق می افتد و آیا کیفیت تحصیل پایین نمی آید؟

باید در جواب گفت که حجم دروس ارائه شده در تابستان به نسبت سال تحصیلی بسیار پایین تر است و علاوه بر آن محیط تحصیل نیز با جو تابستان تنظیم شده است به طوری که مدارس علمیه مستقر در شهرمقدس قم به شهرهای دارای آب و هوای معتدل مهاجرت کرده و در همین حین نیز از هوای مطبوع استفاده خواهند کرد.

علاوه بر آن برنامه‌های اوقات فراغت در خلال تحصیل، برنامه های زیارتی برای طلاب گنجانده شده تا از فرصت تابستان نیز بهره کافی برده شود.

لازم به ذکر است با وجود این همه تعطیلی در طول سال تحصیلی، مسئولین امر چه حوزوی چه دانشگاهی و چه آموزش و پرورش، تدبیری برای استفاده بهتر دانشجویان و دانش آموزان از تابستان داشته باشند که البته برخی مدارس آموزش و پرورش و برخی دانشگاه ها از این گونه طرح ها برای پر کردن اوقات فراغت تربیتی دانش آموزان و هم ارائه واحدهای مازاد برای دانشجویان نموده اند که امید است مانند حوزه های علمیه این طرح ها را گسترش داده و فراگیر نمایند تا به فرموده رهبرمعظم انقلاب حرکت پرشتاب علمی متوقف نشده و در علوم مورد نیاز نظیر فلسفه و تفسیر در حوزه های علمیه و ریاضی و فیزیک در دانشگاه ها اهتمام باشور بیشتری ادامه یابد ان شاءالله./829/ز۵۰۴/س

حجت الاسلام محمدمهدی مرادی، پژوهشگر حوزه علمیه قم

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۰۸:۲۳
پرونده بلوغ (۶)
گزارشی از یک کتاب | "۲۰۳۰" رویکرد غرب‌گرایان علیه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
جریان توسعه‌گرای داخلی معتقد است که اگر ایران می خواهد در بیست سال آینده به قدرت اول اقتصادی در منطقه جنوب غربی آسیا تبدیل شود به ناچار باید با نظام بین‌المللی تعامل مصالحه‌جویانه داشته باشد.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۰۷:۳۰
حجت الاسلام والمسلمین غلامی:
نیازمند گفتمان‌سازی در عرصه خانواده ایرانی اسلامی هستیم
رئیس مرکز پژوهش‌های علوم اسلامی انسانی صدرا با بیان اینکه خانواده در کشور ما یک نهاد آسیب‌دیده است، گفت: کمرنگ شدن سنت‌های گذشته، رواج سبک زندگی غربی، ضعف سیستم خودکنترلی از عوامل اصلی آسیب بر پیکره ...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۶:۱۰
یادداشت؛
نبود"گفت‌وگو" تهدیدی علیه نهاد خانواده
یکی از مشکلات خانواده‌های امروزی کم‌رنگ شدن فرهنگ گفت‌وگو است، به‌گونه‌ای که به شهادت آمار بیشتر زن و شوهرهای ایرانی روزانه حتی نیم ساعت هم باهم صحبت نمی‌کنند.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۵:۵۸
"رؤیای شیطان" منتشر شد
کتاب رؤیای شیطان اثر حجت الاسلام قهرمانی از سوی انتشارات لوح سبز منتشر شد.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۴:۴۱
کوتاه با نخبگان؛
سیره معصومین از زبان استاد خسروپناه
حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه گفت: یکی از دلایلی که فرقه‌های شیعه مثل واقفیه به وجود آمد به خاطر جهالت بود که گرفتار تفرقه می‌شدند؛ چون نمی‌گذاشتند امامت مطرح شود؛ اگرچه چه بخشی عامدانه قصد تفرقه داش...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۴:۰۴
ارسال آثار سوگواره عاشورایی تا ۴ آذرماه تمدید شد
دبیر هفتمین دوره از سوگواره عاشورایی عکس و پوستر هیئت از تمدید این سوگواره تا ۴ آذر ماه خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۳:۰۰
کتاب‌های دومنظوره بخوانیم؛
یادداشت | ۱۷ مزیت کتابخوانی
مردم با روی آوردن به مطالب گزیده اینستگرام، خود را از مطالعه کتاب بی نیاز دانستند. باید هوشیارتر از آن باشند که مبادا فقط به مطالب اینستاگرام و ... روی بیاورند و تمامی اطلاعاتشان از این اپلیکیشن ها در...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۳:۰۶
استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد؛
نگاه قرآن به مهمترین مسأله در دشمن شناسی
حجت الاسلام والمسلمین غفاری فر در تبیین ابعاد دشمن شناسی گفت: همانطور که اسلام توانست با محبت خود ایران را جذب کند، یهود نیز در ۱۴۰۰ سال گذشته بیکار نبوده است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۰:۱۹
سخنران برجسته دینی تبیین کرد؛
نشانه افراد شخصیت مدار چیست
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی در سخنانی بیان کرد: آدم‌های با شخصیت اگر جایی دیدند که لغو است؛ مثلا موسیقی حرام و جلسه غیبت است، «مرّوا کراماً»، با کرامت و شخصیت از کنارش عبور می کنند.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۴:۰۵
گفت‌وگوی اختصاصی با کارشناس عرفان های نوظهور؛
بزنگاه شیطان | آنچه باید درباره "استاد سلوک" بدانیم
حجت الاسلام والمسلمین مظاهری سیف بر این باور است که تسلیم شدن به استاد ساده نیست، ما تسلیم خدا هم به راحتی نمی شویم، چه رسد به استاد. اگر استاد بخواهد ما را به طاعت خدا فرابخواند، نفس در برابر ما ایست...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۱:۱۳
سعید عاکف بررسی کرد؛
خاطرات دفاع مقدس؛ گنجنامه معنویت و ارزش
در دهه‌های اخیر تلاش دشمن این بوده که تا می‌تواند دو عنصر «معنویت» و «ارزش» را از بین ببرد. این نه‌تنها شامل جنگ و فضای انقلاب ما، بلکه از قبل آن بوده است.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۱:۰۵
"گعده علما" در برنامه خندوانه؛
امیرخانی: از کودکی عاشق یک روحانی برجسته شدم
رمان نویس نام آشنای ایرانی در خاطراتی از علامه جعفری گفت: فکر می‌کردیم حوصله ما سر می‌رود، ولی بیان ایشان این‌قدر جذاب بود، همه نشستیم و محو علامه جعفری شدیم که برای یک مشت بچه راهنمایی وقت گذاشتند؛ ...
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۴:۳۳
معرفی کوتاه سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت + متن کامل
سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بر طبق روش‌های علمی و با استفاده از دستاوردهای بشری و مطالعه آینده پژوهانه تحولات جهانی طراحی شده و شامل مبانی، آرمان‌ها، رسالت، افق و تدابیر است.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۴:۲۶
پرونده بلوغ(۲)
نباید از تربیت صحیح جنسی نوجوانان غافل شد
مدیر مدرسه علمیه رشد با تأکید بر ضرورت تربیت صحیح نوجوانان گفت: باید به نوجوان در زمینه‌های مختلف آگاهی داد و البته برای آن قالب روشنی داشت تا زمینه‌های اخلاقی و تربیتی تبیین شود.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۲:۵۴
یادداشت | ملاک صدق و کذب در فضای مجازی
قانون مبارزه با جرایم رایانه ای، تبادل اطلاعات را در فضای مجازی آزاد دانسته اما به یک سری شرط هایی مقید کرده است. یکی از آن شرط ها نقل نکردن اخبار دروغ و تهمت به دیگران است.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۴:۵۰
گزارش | روایت مبلغ دینی از اربعین امسال
یکی از بچه ها که سید هم بود، کنار راننده نشسته بود. عمامه اش را درآورد، راننده وقتی این حرکت را دید عکس العمل جالبی انجام داد و گفت: وقتی در تلویزیون روحانی سیدی را نشان بدهند ما حتی پایمان را هم جلوی...
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۳:۱۵
تربیت در سایه(۲)
۷ اصل روان‌شناسی در "تربیت" + شواهد قرآنی
یادگیری اکتشافی یکی از بهترین شیوه‌های جهت تربیت غیر مستقیم است. در یادگیری اکتشافی، متربی خودش مطلب را کشف می‌کند و خودش آن را فهم می‌کند، از این رو بهتردر جان او می‌نشیند.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۲:۴۶
یادداشت؛
اندیشه آخرالزمان از ایدئولوژی تا عمل
نگاه مخلوط شده مسیحیت با یهودیت بینش نسبت به آخرالزمان را برای مسیحیان صهیونیست به صورت کاملا متفاوت با اصل خود به وجود آورد.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۲:۳۸
درباره کوروش هخامنشی؛
تاریخ نگاری قبل از قاجار چگونه حذف شد
اصولا در منابع قدیمی ما هیچ اشاره‌ای به کوروش نشده است. در شاهنامه اصلا اسم کوروش نیامده است. در «العبر» ابن خلدون هم اثری نیست.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۰:۰۷
یادداشت | بهار اختلاف افکنی تشیع انگلیسی
افرادی که پشت مرجعیت شیعه پنهان می‌شوند و به دنبال مشروع سازی دهه‌های متناوب برای کم فروغ کردن روضه‌خوانی و عزاداری بهتر است به این مسئله توجه داشته باشند که عمده علمای شیعه امروز راضی به دهه سازی نیس...