Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - یادداشت طلبگی | تابستان؛ فصل تفریح یا ترفیع
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ Saturday, September 22, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۷:۲۲
شناسه خبر: ۵۶۸۶۰۸
 
یادداشت طلبگی | تابستان؛ فصل تفریح یا ترفیع
بیرون کردن خستگی ۹ ماه تلاش علمی در گرم ترین فصل سال حال و هوایی جالب دارد اما در این رهگذر آیا باید ایستایی در امر آموزش کشور با وجود این همه تعطیلی در ایام سال، را باز در تابستان تجربه کنیم.

به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، فصل تابستان برای همه دانش پژوهشان اعم از دانش آموز و دانشجو و طلبه فصل فراغت از درس و بحث و تلاش علمی است. برای دانش آموزان سه ماه کامل، برای دانشجویان دو ماه و اندی و برای طلاب نیز حدود دوماه تعطیلات تابستانی لحاظ شده است.

 

بیرون کردن خستگی 9 ماه تلاش علمی در گرم ترین فصل سال حال و هوایی جالب دارد اما در این رهگذر آیا باید ایستایی در امر آموزش کشور با وجود این همه تعطیلی در ایام سال، را باز در تابستان تجربه کنیم؟ آیا فکری برای این فترت علمی شده است تا اصطلاحا باد پشت محصلین نیفتد؟

برخی دانشگاه ها و حوزه های علمیه در این ایام با ارائه طرح های حضوری و حتی غیرحضوری اجازه فترت علمی را به حرکت پرشتاب خود نمی دهند که این مایه مباحات است اما تا چه حد این طرح ها موفق هستند که این پاسخ را باید از مسئولین امر شنید اما نکته مهمی که این نوشتار به دنبال توضیح آن می باشد این است که حوزه های علمیه با وجود دو ماه تعطیلی علمی، می تواند برنامه ای جامع برای طلاب تدارک ببیند؟

زنگ اول: برنامه ریزی ساندویچی

بسیاری از حوزه های علمیه در سراسر کشور در تابستان طرحی را برای طلاب خود تدارک می بینندکه در آن علاوه بر ادامه تحصیل آنان در پایه های بالاتر، رشد معنوی و اخلاقی را در دستور کار قرار داده اند. در این طرح، طلاب در شهر محل تحصیل حضور نداشته و به شکل مهاجرت به مدت حدود دو ماه در شهرستان دیگری که از لحاظ آب و هوایی و یا مکان مذهبی وجود داشته باشد نقل مکان می کنند.

در این دو ماه با فشرده سازی دروس و حضور در مناطق خوش آب و هوایی که طبیعتا در شهرهای گرمسیری مانند قم، ایام دل انگیزی را برای طلاب رقم می زند و درس خواندن را مانند هنداونه قرمز و آبدار، شیرین می کند خود دارای اهمیت است.

افزون بر آن حضور در شهرهایی نظیر مشهدمقدس که  شرفیابی در کنار امام معصوم علیه السلام، خود شرح مفصل از حدیث مجملی است که طلاب، دو ماه از آن فیض اکمل را می برند.

از همه مهمتر حجم پایین تر دروس، در این دوره باعث می شود طلاب با فراغ بیشتر و تمرکز بهتری دروس پایه بعد و یا تکمیل پایه قبل خود را به اتمام برسانند.

زنگ دوم: فراگیری طرح در تمامی حوزه های علمیه

خوشبختانه از امسال طی برنامه ای، بحث ادامه تحصیل طلاب حوزه های علمیه با تاکید مدیریت محترم حوزه های علمیه، فراگیر شد و تمامی حوزه های علمیه طرح تابستانی را اجرا می کنند.

ممکن است برای عده ای سوال پیش آید که فراغت تحصیلی چه زمانی اتفاق می افتد و آیا کیفیت تحصیل پایین نمی آید؟

باید در جواب گفت که حجم دروس ارائه شده در تابستان به نسبت سال تحصیلی بسیار پایین تر است و علاوه بر آن محیط تحصیل نیز با جو تابستان تنظیم شده است به طوری که مدارس علمیه مستقر در شهرمقدس قم به شهرهای دارای آب و هوای معتدل مهاجرت کرده و در همین حین نیز از هوای مطبوع استفاده خواهند کرد.

علاوه بر آن برنامه‌های اوقات فراغت در خلال تحصیل، برنامه های زیارتی برای طلاب گنجانده شده تا از فرصت تابستان نیز بهره کافی برده شود.

لازم به ذکر است با وجود این همه تعطیلی در طول سال تحصیلی، مسئولین امر چه حوزوی چه دانشگاهی و چه آموزش و پرورش، تدبیری برای استفاده بهتر دانشجویان و دانش آموزان از تابستان داشته باشند که البته برخی مدارس آموزش و پرورش و برخی دانشگاه ها از این گونه طرح ها برای پر کردن اوقات فراغت تربیتی دانش آموزان و هم ارائه واحدهای مازاد برای دانشجویان نموده اند که امید است مانند حوزه های علمیه این طرح ها را گسترش داده و فراگیر نمایند تا به فرموده رهبرمعظم انقلاب حرکت پرشتاب علمی متوقف نشده و در علوم مورد نیاز نظیر فلسفه و تفسیر در حوزه های علمیه و ریاضی و فیزیک در دانشگاه ها اهتمام باشور بیشتری ادامه یابد ان شاءالله./829/ز۵۰۴/س

حجت الاسلام محمدمهدی مرادی، پژوهشگر حوزه علمیه قم

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۷:۳۹
یادداشت | هدف متعالى
حضرت زهرا(س) در خطبه فدكیه از اصل امر به معروف تعبیر به اصل «مصلحت عامه مسلمین» کردند «وَ الْاَمْرَ بِالْمَعْرُوفِ مَصْلِحَةً لِلْعامَّةِ...».
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۵:۱۴
یادداشت | "کودک کشی" سند رسوایی جریان باطل
حضرت علی اصغر(ع) حجت پایانی امام حسین(ع) برای نجات فریب خوردگان لشکر اموی بود. عده‌ای ممکن بود، ندانند در میان سپاه حسینی، طفل شیرخواری وجود دارد و اگر می‌دانستند شاید دست از نبرد می‌کشیدند.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۹:۱۵
یادداشت طلبگی | منبر؛ اسلامی یا سکولار
اگر قرار باشد گزاره های تاریخی در منابر گفته شود و هیچ نتیجه و پیوست مربوط به وضعیت موجود دنیا و جامعه نداشته باشد همان بهتر که کتابخانه ها تعطیل شوند و تاریخ نویسان هم زحمت سیاه کردن کاغذها را به خود...
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۱۳:۲۶
صریح با جریان روشنفکرنماها؛
یادداشت | چه کسانی عقائد و میراث گذشته را حراج می‌کنند
تفکر انتقادی هنوز نگران فعالیت مساجد، پیاده روی اربعین و حداقل نفوذ روحانیان در جامعه است.
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۱۱:۴۵
بخش اول؛
اسطوره‌‌های صهیونیستی
یهودیان طرفدار صهیونیسم معتقدند که قبل از ظهور منجی باید حکومتی تشکیل دهند تا خود را برای بزرگ‌ترین جنگ آخرالزمان یعنی آرمگدون آماده کنند.
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۰۹:۵۳
یادداشت | پیوست فرهنگی اقتصاد؛
سرمایه‌گذاران گردشگری؛ غافل از فرهنگ بومی
اخیرا شاهد هستیم سرمایه گذارانی که برای فعالیت اقتصادی در شهر قم و اطراف آن، اقدام به فعالیت های اقتصادی می‌کنند، کمتر به مسائل مهم فرهنگی و جایگاه شهرمقدس قم دقت نظر دارند.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۸:۰۶
یادداشت | تحصیلات عالیه جلوی "طلاق" را نمی‌گیرد
شاید در جامعه ما این گونه برداشت شود که "آمار طلاق در قشر تحصیلکرده کمتر است"در حالی که این صرفا یک حدس و خوش بینی ‌ساده انگارانه است.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۶:۵۳
مدیر جامعه المرتضی مطرح کرد؛
درک ارزش اربعین بهترین روش برای مقابله با اختلاف افکنی دشمنان
حجت الاسلام والمسلمین زادهوش گفت: بهترین شیوه برای بیمه کردن سرمایه عظیم اربعین آن است که ملت شیعه، به خصوص مردم شریف ایران و عراق ارزش و قیمت اربعین حسینی را بدانند.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۶:۴۸
یادداشت؛
ضرورت مهجوریت زدایی از قرآن کریم در جامعه دینی
قرآن کریم صرفا برای حفظ و تجوید و مجلس ختم و سفره عقد نازل نشده است، این محدودسازی‌ها سبب می‌شود مشکلات جامعه لاینحل بماند.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۶:۰۵
برنامه‌های جامعه‌المرتضی در ایام محرم برای توریست‌ها
مراسم‌های مذهبی سؤالات مختلفی برای توریست‌ها ایجاد کرده و پاسخ‌گویی صحیح به این سؤالات باعث آشنایی توریست با آیین‌های مذهبی و رضایت‌مندی آنها از سفر به ایران شده است.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۵:۱۰
یادداشت | علم را طلب کن حتی در فضای مجازی
دنیای اینترنت تکان بیشتری به جستجوگری و کاوش علمی داد و با ظهور فضای مجازی، روش تحقیق نیز از لحاظ ابزاری، تغییر شگرفی پیدا کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۴:۵۹
بازی‌ساز و برنامه‌نویس حوزوی:
گفت‌گوی اختصاصی | اگر دولت بخواهد پیام‌رسان‌های داخلی در ۶ ماه فراگیر می‌‌شود
حجت‌الاسلام داستانی بنیسی معتقد است، اگر حمایت واقعی از سوی دولت نسبت به رسانه‌ها و پیام‌رسان‌های داخلی صورت گیرد، کمتر از ۶ ماه کل مردم از پیام‌رسان‌های خارجی به شبکه‌های داخلی روی آورده و از آنها اس...
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۳:۵۹
مدیر مؤسسه فرهنگی و پژوهشی طهورا تبیین کرد؛
نقش غیرت در متدهای تربیتی نوجوانان
حجت الاسلام بیاتی گفت: در مسائل جنسیتی برای پسرها بحثی به نام غیرت و محافظت از خانواده و ناموس وجود دارد که آموزش در این زمینه امری تعیین کننده در تربیت صحیح آنها به شمار می‌رود.
۱۳۹۷/۶/۲۲ - ۱۴:۱۷
عبرت‌های عاشورا بی‌شمار است؛
یادداشتک | گندم ری، خرمای بغداد
عبرت های عاشورا بی شمار است و این شوخی نیست، آنها که دستشان را با خون حسين شستند، همان ‏هايى هستند كه در زندگینامه و کارنامه خود قبل از این جریان از يك لقمه چرب و نرم نگذشتند.
۱۳۹۷/۶/۲۲ - ۱۳:۱۷
یادداشت | شهرداری "چهره زنان" را تغییر می‌دهد
تفکری سودای شانزلیزه سازی تهران را در سر دارد؛ چرا که توسعه تجارت و صنعت گردشگری را در گرو تولید شهر عشاق بازتعریف کرده است.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۴:۳۲
سخنی کوتاه و صریح با اهالی منبر؛
یادداشتک | سیاسی‌ترین کنش منبری‌ها چیست
آنچه اکنون و پس از ۴۰ سال، احساس مردم نسبت به نظام اسلامی را، بالا و پایین می‌برد نه توجیه تئوریک که کارایی نظام مدیریتی کشور است.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۱:۲۷
یادداشت | ۳ پیشنهاد برای تبلیغات اسلامی سازمانی
استفاده از ظرفیت «ترانه» برای کار فرهنگی دینی. شاید این پیشنهاد در نگاه اول عجیب به نظر بیاید؛ البته تعجبی هم ندارد؛ به‌هرحال واقعیت این است که موسیقی از نظر ما حوزویان چندان قابل توصیه نیست.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۱:۰۷
یادداشت | سکوتِ مرگبار متفکران انتقادی در برابر "سیطره نامرئی"
حدود پنج قرن از ظهور رنسانس می‌گذرد؛ اما هیچ یک از تلاش‌های انسان غربی برای تأسیس نظامی اخلاقی و مستقل از نظام اخلاقی دینی و سنتی، قرین موفقیت نبوده است.
۱۳۹۷/۶/۲۰ - ۱۱:۱۰
چندگانه عاشقی؛
یادداشت | عشق به رنگ فابریک
سرگشتگی و شوریدگی «اینستایی» غالبا به فراق می انجامد در این نوع از عشق، دلبر و دلداده دنبال بزک کردن خود هستند و در واقع ظاهرگرا خواهند شد.
۱۳۹۷/۶/۲۰ - ۰۹:۴۶
یادداشتک | ای آنکه نداری سلیقه
هرجا جو زدگی و کج سلیقه بودن غالب شود مسیر انقلاب و انقلابی گری دچار اختلال جدی خواهد شد.