Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - «مرجع‌تراشی»؛ روی دیگر سکه «تعرض به مراجع»
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ Monday, September 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۳/۲۷ - ۱۶:۴۹
شناسه خبر: ۵۶۸۵۸۴
 
یادداشتی از استاد رشاد؛
«مرجع‌تراشی»؛ روی دیگر سکه «تعرض به مراجع»
«مرجع‌تراشی» تصنعی و تعیینی و مرجعیت «خودخوانده» یا «حزب‌ساخته» یا «اجانب‌پرورد»، بازیچه قراردادن شان مهم و مقدس مرجعیت است و بسیار بسیار خطرناک است.

به گزارش خبرگزاری رسا، در این سنوات گاه، اینجا و آنجا، شاهد رفتارهای ناگواری در امر خطیر مرجعیت و برخورد با مقام مرجعیت هستیم؛ صحنه‌های ناگواری که از سر جهل و غفلت یا جهد و خصومت با این نهاد مقدس و پربرکت شیعی صورت می‌گیرد و اساس نهاد مرجعیت و ساحت مراجع عظام تقلید (دام ظلهم) را مخدوش می‌دارد، و مشاهده‌ی این برخوردها برای کسانی که توجه به اهمیت و خطورت این جایگاه از نظر اخبار اهل بیت (سلام الله علیهم) و در فرهنگ شیعه (که مصداق عرف متشرعه است) و تاریخ ایران و جهان تشیع دارند، بسیار تلخ و دردناک است.

یکی از این صحنه‌های ناگوار باب شدن سنت «مرجع‌سازی تصنعی» است. باید توجه داشت که بر خلاف سایر ادیان و مذاهب که فرایند احراز شان راهبری مذهبی در آنها «فرایندی تعیینی» و با سازکارهای خاصی مدیریت و به صورت جهت‌دار صورت می‌بنددُ در شیعه وضعیت چنین نبوده و نباید باشد؛ زیرا در آن صورت راه برای نفوذ بیگانگان یا اعمال اراده ی سیاسی جریان‌ها در آن باز می‌شود و این بسیار خطرناک و خسارت‌بار است. فرایند فعلیت یابی مرجعیت در شیعه، «فرایندی تعینی» و صرفا ناشی از احراز صلاحیت‌هایی است که لازمه‌ی این جایگاه مقدس است. این عرف حوزه‌های شیعه و مذهب ما در طول تاریخ بوده است که راس هرم معنویت و معرفت دینی در یک فرایند طبیعی و تخصصی و تعینی مشخص می‌شده.

«مرجع‌تراشی» تصنعی و تعیینی و مرجعیت «خودخوانده» یا «حزب‌ساخته» یا «اجانب‌پرورد»، بازیچه قراردادن این شان مهم مقدس است و بسیار بسیار خطرناک است، چون این رویه و رفتارها اساس این نهاد نورانی را که تکیه گاه اصلی هستی و هویت شیعه است، به مخاطره خواهد افکند. هر چند تجربه تاریخی نشان داده است که: هرگز چنین رویه‌هایی برای دست یازیدن به این شان مقدس موفق نبوده و اکنون نیز ان‌شاءالله به نتیجه نخواهدرسید، اما باید نگران و مراقب بود.

ملاک اساسی این فرایند نیز تحقق بالفعل صفات و صلاحیت‌های انفسی و آفاقی در شخصیت یک فقیه و احراز اصلحیت در مصداق مشخصی بوده است. و معنی اعلمیت نیز به معنی دقیق عبارت است از «اصلحیت» به لحاظ احراز اوصافی که در ادله آمده. به تعبیر دیگر اصلحیت برآیند برتری و سرآمدی در سلوک معنوی و «تزکیه و تهذیب»، برخورداری از مراتب عالی «ورع و تقوی»، برجستگی و فوق العادگی در «معرفت و علمیت» و تسلط بر مبانی و معارف، «زمان آگاهی» و پیشتاز بودن در «رسالت بردوشی» اجتماعی، و سر از پا نشناختن در مقام مرزبانی از دیانت و دفاع از حریم تشیع و مکتب اهل بیت (سلام الله علیهم)؛ و این ملاک‌ها به نحو تعینی تحقق می‌یابد، مردم نیز از طرق مشروع و معقولی که مبتنی بر منابع و ادله فقهی است، و در کتب فقهی از آنها بحث شده، مصادیق را شناسایی کرده به آنها مراجعه می‌کنند.

بر حسب اخبار، تصدی این مقام شرائط سنگینی دارد، طبق روایت مشهوری که در وسائل الشیعه از حضرت عسگری (سلام‌الله علیه) نقل شده است: «فاما من کان من الفقهاء: صائناً لنفسه، حافظاً لدینه، مخالفاً علی هواه، مطیع لامر مولاه، فللعوام این یقلدوه؛ وذلک لایکون إلا بعضَ فقهاء الشیعه لا جمیعهم»؛ هر کسی را نشاید که به این جایگاه نزدیک شود. بلکه از فقها تنها آن که با التزام به تقوی صیانت نفس دارد، از دینش محافظت می‌نماید و مزربان دیانت است، از رهگذر ورع ورزیدن با هوای نفس مخالفت می‌کند، و از هرجهت امر مولای خود (خداوند باری و رسول معظم اسلام ص و ائمه‌ی معصومین ع) را اطاعت می‌کند، بر مردم است که از او تقلید کنند. و حضرت سپس تاکید می‌فرمایند که: البته هر کسی این شانیت (یا فعلیت) نیست مگر بعضی از فقهای شیعه نه همه‌ی آنان» و البته مبادی امور و زعمای حوزه و علمای بلاد و مؤمنین حق و وظیفه دارند مانع رواج رویه‌های غلط و توطئه‌های خطرناکی که زمینه‌ساز دست‌یابی افراد فاقد صلاحیت به جایگاه مرجعیت است، بشوند و چنین خواهندکرد. و البته روشن است مخالفت با چنیین مصادیقی تخصصا خارج از مفاد و موضوع این روایات است.

رفتار تلخ دیگر، تعرض به نظرات مراجع از سوی افراد فاقد صلاحیت!

صحنه و رفتار دردآور و تلخ دیگر که در این سنوات راجع به نهاد مرجعیت شاهدیم و در تاریخ کم سابقه است، این است که هر کسی به خود اجازه می‌دهد بی آنکه از حداقل صلاحیت برخوردار باشد، در قبال نظرات علمی و فتاوای مراجع اظهار نظر کند! بحث طلبگی و از سوی کسی که واجد صلاحیت لازم علمی است مانعی ندارد، بلکه محسَّن و مغتنم است، اما افراد عامی و عادی حق ندارند وارد حوزه‌ی علمی و تخصصی فقهی و معرفتی بشوند.

مگر از نظر علمی و قانونی اجازه می‌دهیم یک فرد عامی در مسائل پزشکی در مقابل اطبا حاذق تحصیل‌کرده، هرجا و هر جور خواست اظهار نظر کند و برای بیماران نسخه بپیچد؟ این کار خلاف قانون است. مگر از نظر علمی یک فرد غیر متخصص حق دارد در مقابل نظر علمی و تخصصی یک فیزیکدان تحصیلکرده عرض اندام کند و به رد و قبول نظرات علمی او بپرازد؟ مگر معقول است یک جوان تحصیل نکرده و کم سواد در مقابل نظراتی که از سوی یک دانشمند جامعه شناس در زمینه جامعه‌شناسی مطرح می‌شود وارد بحث بشود، این رفتار مذموم و از نظر عقلی مردود است. در حوزه فقه و علوم و معارف دینی نیز عقلا و شرعا و احیانا قانونا مسأله همین طور است.

همان طوری که «انسداد باب اجتهاد» از نقاط ضعف سایر مذاهب اسلامی است، «مفتوح بودن باب اجتهاد» از خصایص اصلی مذهب شیعه و مایه‌ی افتخار ما شیعیان است. فقه عریق و عمیق و متین و متقن ما، در کنار کلام و حکمت غنی شیعی، رکن رکین علوم اسلامی است، هویت شیعه به علاوه ی کلام، به فقه شیعه تعریف و شناخته می‌شود، نقش فقه در هویت یابی و استقلال مذهبی کمتر از کلام نیست، اگر چه کلام عهده دار بیان و دفاع از عقائد شیعه است اما فقه در عینیت هویت رفتاری شیعه را پدید آورده از آن صیانت می‌کند؛ نهاد مرجعیت که قله اجتهاد شیعی است و فقهای ما طی تاریخ طولانی دانش فقه با تحمل رنج بی‌حساب و خون دل خوردن و وقف سخاوتمندانه‌ی همه‌ی هستی خویش کاخ بلند و برین فقاهت شیعه را پی‌افکنده‌اند. بدین جهت فقها مرزبانان فرهنگ و فکر شیعی‌اند، فتاوا و تشخیص آنان بر شیعه حجت است. طبق کلام حضرت سید الشهداء امام حسین (ع): ان مجاری الامور و الاحکام، علی ایدی العلماء بالله، العلماء علی حلاله‌ و حرامه …»: جریان امور امت و استنباط و بیان و اجرای احکام الاهی، به دست عالمان ربانی است. علمایی که به حلال و حرام او (که از آن به فقه تعبیر می‌کنیم) آگاه هستند و متخصص فهم و اجرای شریعت فقهایند.

مخالفت با نظرات فقهای اسلام در حکم مخالفت با اوامر و نواهی شارع مقدس و حضرات معصومین است؛ در مقبوله عمر بن حنظله که در منابع روایی از جمله کافی شریف از حضرت صادق نقل شده است، آمده است: «الرّادّ علیهم کالراد علینا و الرّادّ علینا کالراد علی الله و هو علی حدّ الشرک بالله»: «رد نظرات فقها در حکم رد کلام ما معصومین است، و رد کلام ما معصومین نیز در حکم رد حکم خداوند است، و رد حکم الاهی شرک است.»

آیا مخالفت با نظر فقیه غیرمعصوم در حکم مخالفت با نظر معصوم است؟

شنیده می‌شود بعضی می‌گویند: فقیه که معصوم و مبرا از خطا نیست، پس «مخالفت با نظرات فقیه مجتهد، مخالفت با دین و حکم خدا و نظر حضرات معصومین (سلام الله علیهم) نیست»! نخیر آقا این برداشت غلط است، این نکته را که «فقیه، معصوم نیست» ائمه‌ی معصوم (سلام اله علیهم اجمعین) هم می‌دانستند. خیال نکنید این مطلب را شما فهمیدید اما (العیاذ بالله) معصوم (ع) نمی‌فهمید! معصوم (ع) هم به این مطلب بدیهی توجه داشت و در عین حال فرمود مخالفت با فقه و فقیه مخالفت با شرع و شارع است، علت آن این است که: نظرات و آراء فقهاء، یا اصابت به «واقع تشریعی اولی» کرده است پس حکم الاهی است و مخالفت با آن مشروع نیست، یا به «واقع تشریعی اولی» اصابت نکرده، اما چون مجتهد طبق ادله و با روش علمی و مشروع که شارع آن را به رسمیت شناخته است پیش رفته و به نظر دست یافته پس استنباط او حکم ظاهری است، و حکم ظاهری حکم واقعی ثانوی است، پس حکم الاهی است و مخافت با آن نیز مشروع نیست.

چون بر حسب ادله‌ی قطعی در صورت عدم انکشاف حکم واقعی اولی، مکلفین باید به حکم ظاهری که حکم واقعی ثانوی است عمل کنند، طبق ادله نظر مجتهد جامع بر غیر مجتهد حجت و در حق او حکم واقعی شرعی است و مخالفت با آن شرعا جائز نیست؛ و لذا مخالفت با رای فقیه عادل جامع الشرائط، در هر دو صورت در حکم مخالفت با شرع و شارع است. همان شارعی که حکم واقعی اولی را تشریع فرموده حکم ظاهری را به عنوان حکم واقعی ثانوی تشریع فرموده است، پس مخالفت با هر دوی این احکام مخالفت با تشریع الاهی است. در توقیع شریف که از ناحیه حضرت حجت (عج) خطاب به علی بن محمد سمری که از نواب خاص حضرت بودند، صادر شده آمده است: «اما الحوادث الواقعه فارجعوا فیها إلی رواه حدیثنا فانهم حجتی علیکم و انا حجه الله علیهم» حضرت حجت (ارواحنا فداه) فرموده اند: در وقایع مستحدث و نوظهور به فقها رجوع کنید، آنها حجت من بر شمایند و من نیز حجت خداوند بر آنان هستم.

شکستن رکن مرجعیت در حکم شکستن انقلاب و نظام و حرام شرعی است

به دلیل آنچه عرض شد، نهاد مرجعیت، تالی تلو نهاد امامت است، مراجع بزرگوار ما (ادام الله ظلهم) تالی تلو حضرات معصومین (سلام الله علیهم) هستند، احدی حق تعرض به این جایگاه را ندارد؛ هر گونه تعرض به مرجع بالفعل، که قهرا به جهت داشتن صلاحیت‌هایی که به آن اشاره کردیم بر این جای و جایگاه تکیه زده است، خلاف شرع و مخالف ممشای تاریخی شیعه و رویه‌ی متشرعه و خلاف مصالح کشور و نظام و انقلاب اسلامی است. نهاد حوزه و رکن مرجعیت در طول تاریخ همواره نگاهبان دیانت و تشیع و حافظ استقلال کشور ما و مرزبان فرهنگ ملی و دینی و محور معنویت و اخلاق بوده‌اند. امروز مرجعیت اصلی ترین پشتوانه‌ی انقلاب و نظام اسلامی است. شکستن این رکن در حکم شکستن انقلاب و نظام و حرام شرعی و خلاف حکم عقل سلیم است.

اصولاً انقلاب از اراده و هدایت یک مرجع تقلید نشئت گرفت، حضرت امام(قدّه) به عنوان یک مرجع تقلید قیام کرد و تاسیس حکومت فرمود والا چنین امری ممکن و بلکه به جهاتی مشروع نمی‌شد؛ حکومت اسلامی نیز مشروعیت خود را وامدار فقه و ولایت یک فقیه جامع الشرائط است، به بیان امام علی(ع): «العلماء حکّامٌ علی النّاس»؛ و الا هر کسی حق تصرف در نفوس و اعراض و اموال و شؤون اجتماعی مردم را ندارد.، فقط فقیه جامع از قبل معصومین منصوب و مجاز است به چنین امری دست بزند.

متاسفانه اخیرا مشاهده می‌شود که یک جوان خام و ناآگاه، و گاه حتی عمامه به سر، به خود اجازه می‌دهد که با بی‌پروایی و بر خلاف عرف و ادب به حریم نهاد مرجعیت و ساحت مرجعی از مراجع عظام تعرض کند. یک مدیر جز‌ء دولتی، یا یک روزنامه نگار، یا یک «طلبه‌ی مبتدی» چه حقی دارد در مقابل یک فقیه که همه‌ی عمر خویش را ممحض در کار علمی بوده و هستی خود را وقف تحقیق و صرف تتبع در دین کرده و طبق ادله نظر او حجت شرعی بر دیگران است، اظهار نظر کند.

اگر حتی مطلب ناصوابی به شخصیتی نسبت داده شد، یا علی فرض بر اثر سبق لسان از زبان او سخن نادرستی سرزد، و حتی فقیهی در امری خطای نظری مسلمی مرتکب شد، هر کسی حق ورود ندارد تا چه رسد که چنین نبوده باشد!، و الا امور از مدار و مبنای علمی و شرعی خارج می‌گردد، هرج و مرج می‌شود، و راه برای کاربرد روش‌ها و رفتارهای غیر تخصصی و غیرمشروع باز می‌شود، این امور عوارض جبران ناپذیری دارد. هر کاری راهی دارد، در چنین مواقعی کسانی که اهلیت لازم را دارند ورود می‌کنند و به روش مناسب آن، تذکر می‌دهند یا تقاضای اصلاح و جبران می‌کنند.

مرجعی راجع به خلاف و تخلفات بانکداری کشور تذکر می‌دهد یک مدیر در رسانه‌ی رسمی بر خلاف موازین می‌گوید: علما بروند و به کار خودشان در حوزه بپردازند و وارد مسائل تخصصی نشوند! آقا کار فقیه و مجتهد مقابله با انحرافات است، فقیه برای صیانت از مشروعیت معاش مردم و تامین سلامت معاد مردم وظیفه دارد. عالم دینی نمی‌تواند نسبت وقوع منکرات آنهم به نام حکومت دینی بی‌تفاوت باشد، امیر المؤمنین در خطبه‌ی شقشقیه می‌فرمایند: «اذا ظهرت البدع فی أمتی فلیظهر العالم علمه، فان لم یفعل فعلیه لعنه اللّه»

من احساس می‌کنم یک جریان هدایت شده از کانون‌های قدرت و ثروت در درون و برون‌مرزها و با صحنه گردانی و هزینه کردن مبالغ معتنابهی از سوی دشمن اصلی دین و اسلام و مکتب اهل بیت (ع) یعنی امریکای جرار و صهیونیسم غدار، درصدد شکستن این سد سدید و حصن حصین فقه و تخریب عمود خیمه‌ی تشیع است. مع الاسف کسانی از جوانان بسا مخلص و دلسوز و دردمند نیز بی آنکه توجه و تفطن داشته باشند در دام این توطئه گران می‌افتند و با بلندگوهای آنان همنوایی می‌کنند! و این مایه تاسف مضاعف است. /۹۲۴/د۱۰۳/ج

برگرفته از سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر رشاد در اجلاسیه‌‌ مشترک مسئولان و مدیران مدارس علمیه‌ استان تهران ۲۹ فروردین ۹۷

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲ - ۱۴:۲۶
در خبرگزاری رسا؛
نشست هم اندیشی جمعی از طلاب علاقمند عرصه رسانه برگزار شد
جمعی از طلاب علاقه مند عرصه رسانه با حضور در خبرگزاری رسا در نشستی که با سردبیر و شماری از دبیران خبرگزاری رسا داشتند با فضای رسانه و اهمیت آن آشنا شدند و به تبادل نظر و بیان دیدگاه ها خود پرداختند.
۱۳۹۷/۷/۱ - ۱۲:۲۳
حضور دفتر تبلیغات اسلامی در نمایشگاه یاد یاران
مدیر روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از حضور در نمایشگاه یادیاران و همچنین استقبال از هفته دفاع مقدس با فضاسازی ساختمان های این دفتر خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۱ - ۱۲:۱۴
مدیر جامعه‌الزهرا حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد
مدیر جامعه الزهرا با صدور پیامی حادثه تروریستی اهواز را محکوم و تاکید کرد: این حرکت‌های مذبوحانه نشان دهنده ضعف و ناتوانی و رعب و وحشت دشمنان در رویارویی جوانمردانه با نیروهای جان برکف و حافظان امنیت ...
۱۳۹۷/۷/۱ - ۱۱:۵۶
تسلیت آیت الله اعرافی به مردم خوزستان
مدیر حوزه های علمیه در تماس های جداگانه با نماینده ولی فقیه در استان خوزستان و مدیر حوزه علمیه استان، با مردم شریف این استان ابراز همدردی کرد.
۱۳۹۷/۶/۳۰ - ۰۰:۱۱
نجفی قدسی:
مرجعيت دینی، نظام و تشيع را در طول تاريخ حفظ كرده است
مدير دارالقرآن علامه طباطبايي(ره) با بيان اين كه انقلاب اسلامي ريشه در حوزه علميه قم دارد، گفت: بي شك مرجعيت دینی نظام و تشيع را در طول تاريخ حفظ كرده است.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۲۳:۱۹
نجفی قدسی:
علامه طباطبایی از دلدادگان و دلبستگان مکتب اباعبدالله بود
مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) گفت: در طول هشت سال که بیت علامه(ره) احیا شده است، سعی کرده ایم که این دارالقرآن در سایه قرآن کریم محلی برای ترویج و گسترش فرهنگ عاشورا باشد.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۴:۳۵
زمان برگزاری همایش اخلاق و رسانه تغییر کرد
زمان برگزاری همایش علمی پژوهشی "اخلاق و رسانه"که بنا بود در تاریخ هفتم و هشتم آذرسال جاری برگزار شود تغییر کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۲:۵۰
گفت وگوی تفصیلی رسا با استاد محمدرضایی؛
از افول جریان روشنفکری تا ماجرای مناظره با مجتهد شبستری
محمدرضایی در گفت وگو با رسا ماجرای مناظره با مجتهد شبستری را تشریح می کند و ضمن تاکید بر طفره رفتن وی از مناظره، مبانی اندیشه وی را سست می داند.
۱۳۹۷/۶/۱۹ - ۱۴:۵۷
حجت الاسلام بهجت پور از جزییات طرح مدرسه محوری می گوید
حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور که با رویکرد تحولی مدیریت حوزه های علمیه خواهران سراسر کشور را به دست گرفته و از آغاز مدیریت خود این موضوع را در عمل نشان داده است، از جزییات طرح« مدرسه محوری» می گوید.
۱۳۹۷/۶/۱۶ - ۲۳:۵۲
با حضور شخصیت های برجسته حوزوی؛
مراسم ترحیم حجت الاسلام عرفان برگزار شد
مراسم بزرگداشت حجت الاسلام والمسلمین عرفان با حضور شخصیت های برجسته حوزوی، علما، روحانیان و عموم مردم در قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۶/۱۶ - ۱۲:۰۰
با اقامه نماز از سوی آیت الله خرازی؛
پیکر حجت الاسلام عرفان در گلزار شهدای قم آرام گرفت
مراسم تشییع و خاکسپاری مرحوم حجت الاسلام والمسلمین عرفان از حرم مطهر حضرت معصومه(س) به سمت گلزار شهدای قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۶/۱۴ - ۱۹:۴۹
در گفتگو با فرزند مرحوم حجت الاسلام عرفان مطرح شد؛
حجت الاسلام عرفان منبر امام حسین را وظیفه خود می دانست
حجت الاسلام امیر محسن عرفان با اشاره به شخصیت علمی و اخلاقی مرحوم حجت الاسلام و المسلمین عرفان اظهار داشت: مرحوم حجت الاسلام و المسلمین عرفان منبر امام حسین(ع) را وظیفه خود می دانست و ۴۰ سال افتخار ...
۱۳۹۷/۶/۱۴ - ۰۰:۲۱
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تبیین کرد؛
دستاوردهای ۴۰ ساله نظام اسلامی در زمینه‌های مختلف
مخبر دزفولی با اشاره به دستاوردهای نظام اسلامی در طول ۴۰ سال، گفت: طبق آمار مراکز علم‌سنجی معتبر دنیا، ایران در علوم مختلف همچون صنایع مهندسی، پزشکی و هوا و فضا در بین کشورهای برتر دنیا قرار دارد.
۱۳۹۷/۶/۱۲ - ۱۳:۵۲
آیت الله حسینی مطرح کرد؛
ضرورت افزایش دروس تفسیر در حوزه علمیه نجف
نماینده رهبر معظم انقلاب در عراق با بیان این‌که علمای نجف به کافی نبودن دروس تفسیر این شهر اقرار دارند، گفت: دروس تفسیر موجود در این شهر برای حوزه علمیه نجفی که در کنار مضجع نورانی امیرالمؤمنین(ع) به ...
۱۳۹۷/۶/۱۰ - ۱۴:۳۳
رییس مرکز فقهی ائمه اطهار:
کانون فکری کودکان از ظرفیت حوزه در امور تربیتی استفاده کند
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر این که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باید از ظرفیت حوزه علمیه در زمینه تربیت کودک و نوجوان استفاده کند، گفت: مراكز حوزوي تحقيقاتي در این زمینه انجام داد...
۱۳۹۷/۶/۱۰ - ۰۹:۳۲
استاد دانشگاه مطرح کرد؛
«توحید» محور اصلی اسلامی سازی علوم انسانی
محمدرضایی با بیان اینکه "انالله واناالیه راجعون" را می توان شعار اسلامی شدن علوم دانست، گفت: در یک کشور اسلامی که حاکمیت اسلامی دارد نمی شود آن چیزی را که در دانشگاه های آن تدریس می شود برخلاف مبانی و...
۱۳۹۷/۶/۸ - ۲۰:۳۱
در جشن ۵ سالگی دکتر سلام اتفاق افتاد؛
تقدیر از امام جمعه سرپل ذهاب تا شعرخوانی مدیر حوزه علمیه مشکات
جشن پنجمین سالگرد طنز سیاسی «دکتر سلام» در روز عید غدیرخم با حضور بیش از پنج هزار نفر از اقشار مختلف مردم و دانشجویان در سالن امام علی(ع) دانشگاه آزاد سوهانک برگزار شد. دکتر سلام در پنج سال گذشته هموا...
۱۳۹۷/۶/۸ - ۱۳:۴۰
نامه جمعی ازصاحب نظران فرهنگی در مورد انتصاب رییس جدید سازمان تبلیغات اسلامی
نامه ای در مورد انتصاب رییس جدید سازمان تبلیغات اسلامی و پیشنهادهایی برای اداره بهتر آن سازمان در دوره جدید از سوی جمعی ازصاحب نظران فرهنگی نوشته شد.
۱۳۹۷/۶/۷ - ۲۳:۲۲
دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی مطرح کرد؛
برنامه‌ریزی مجمع‌الفکر اسلامی برای تربیت عالمان تراز نظام
آیت‌الله اراکی گفت: برنامه‌ریزی مجمع‌الفکر اسلامی این است که افزون بر فعالیت‌ در عرصه پژوهش، در بخش آموزش نیز با هدف تربیت طلاب و عالمان مورد نظر نظام اسلامی فعالیت گسترده و جدی داشته باشد.
۱۳۹۷/۶/۵ - ۱۰:۳۶
استاد حوزه علمیه قم:
روحانیت تمام تلاش خود را وقف رشد جامعه کند| زیارت«جامعه کبیره» منبع کامل امام شناسی است
آیت‌الله کریمی جهرمی گفت: روحانیت باید تمام تلاش و کوشش خود را وقف رشد جامعه کند که البته رشد جامعه متفرع بر رشد خود روحانیت می‌باشد.