چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ Wednesday, January 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۳۰ - ۲۲:۰۶
شناسه خبر: ۵۳۳۲۰۳
 
آیت الله سیدان تبیین کرد؛
عدم تعارض روایات و خطب توحیدی نهج البلاغه درباره راسخان در علم
آیت الله سیدان با تأکید براینکه ذات خداوند از همه مدرکات انسانی به دور است و درک نخواهد شد، گفت: روایات فراوان که در آن اشاره شده، راسخون در علم، ائمه اطهار(ع) هستند و همه محکمات و متشابهات را می دانند، تناقضی با نهی از تفکر در ذات خداوند ندارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، آیت الله سیدجعفر سیدان، از اساتید سطح عالی حوزه علمیه خراسان، امروز در درس شرح خطب توحیدی نهج البلاغه با اشاره به خطبه91 گت: انسان باید آن مقدار که از ناحیه شریعت تکلیف شده است، کسب اطلاع، تعمق و تفکر کند اما آنچه را تأکیدی از قرآن و حدیث وجود ندارد، به خداوند وابگذارد.

وی با بیان اینکه خداوند چنین حالت تسلیمی را رسوخ در علم نامیده و اعتراف راسخان در علم به جهل از تفسیر برخی آیات متشابه را مدح کرده است، افزود: از بزرگترین حقوق خداوند بر ما این است که در آنچه نسبت به خدا نمی دانیم، ورود نکنیم.

آیت الله سیدان ادامه داد: از خطبه 91 نهج البلاغه استفاده می شود که تعمق در معارف توحیدی و فرورفتن بسیار در آن مسائل نه تنها ممدوح نیست بلکه مذمت شده است اما ظاهر این خطبه با روایات فراوانی که در ان اشاره شده، راسخون در علم، ائمه اطهار(ع) هستند و همه محکمات و متشابهات را می دانند، تناقض دارد.

استاد سطح خارج حوزه علمیه خراسان اظهار کرد: برای حل این تعارض، یک نظر این است که چون روایات، فراوان و واضح است باید از خطبه صرف نظر کرد و نظر دوم این است که چرا خطبه با روایات همسو نیست.

وی با اشاره به آیه هفتم سوره آل عمران گفت: یک اصل از اصولی که در رابطه با این آیه باید در نظر بگیریم این است که تناقض فوق به گونه ای باید جمع شود که دو اصل راسخون در علم بودن پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) و آگاهی آنان از محکم و متشابه قرآن رعایت شود.

آیت الله سیدان با اشاره به عبارتی از تفسیر مواهب الرحمن در تبیین آیه 7 آل عمران، افزود: آن ها که در دلشان مرضی است، متشابه را تبلیغ می کنند و دوست دارند با این تناقضات ظاهری فتنه درست کنند و تأویلی را که مطابق آرا ونفع خودشان باشد قبول دارند در حالی که آیه می فرماید صرفا راسخان در علم یعنی اهل بیت(ع) تأویل را می دانند.

وی اضافه کرد: در خطبه آمده است خداوند راسخان در علم را به عدم علمشان به تفسیر برخی مطالب مدح کرده است؛ منظور از عدم علم در اینجا، علم به مطالبی است که از پیامبر(ص) گرفته اند و چون برخی مطالب را خداوند حتی به پیامبر(ص) هم نفرموده و به خودش اختصاص دارد از این رو اهل بیت(ع) سعی نکردند در این مسائل ورود کنند و به آن ها ایمان داشتند.

استاد سطح عالی حوزه با تأکید براینکه ذات خداوند از همه مدرکات انسانی به دور است و درک نخواهد شد، خاطرنشان کرد: نهی از جستجو درباره علوم مختص خداوند، یک نهی همگانی است یعنی نه فقط کسانی که آگاه به علوم عقلی نیستند بلکه همه تفکرات مبرا از وساوس و قدرت تعقل قوی را هم شامل می شود./930/پ۲۰۲/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۱/۴ - ۱۵:۰۷
نمایش عملکرد آستان قدس رضوی در نمایشگاه گردشگری تهران
با افتتاح یازدهمین نمایشگاه گردشگری در تهران عملکرد آستان قدس رضوی در حوزه های گردشگری مذهبی، سلامت و ورزش به نمایش درآمد.
۱۳۹۶/۱۱/۴ - ۱۴:۳۶
معاون امداد مستضعفان آستان قدس رضوی تشریح کرد؛
اقدامات اشتغال‌زایی آستان قدس رضوی در سال ۹۶
معاون امداد مستضعفان آستان قدس رضوی گفت: توانمندسازی و اشتغال‌زایی محرومان و اقشار بی‌بضاعت رویکرد اصلی سیاست‌های محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی است.
۱۳۹۶/۱۱/۴ - ۱۴:۳۲
مدير امور زائران غير ايرانی آستان قدس رضوی خبر داد؛
ارتباط آستان قدس رضوی با ۱۶۰ موسسه فرهنگی اسلامی دنيا
مدير امور زائران غير ايراني آستان قدس رضوي گفت: در حال حاضر آستان قدس رضوي با ۱۵۰۰ موسسه فرهنگي اسلامي در ۱۶۰ كشور دنيا ارتباط دارد و بسته هاي تبليغي به صورت پستي و ايميلي براي آنان ارسال مي كند.
۱۳۹۶/۱۱/۴ - ۱۱:۳۰
حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری:
زوج های جوان از ابتدا سبک زندگی اسلامی را انتخاب کنند
کارشناس مذهبی رسانه ملی گفت: اگر زوج های جوان از روزهای اول زندگی خود به سبک زندگی دینی توجه کنند، بر اساس آیه شریفه «إن أحسنتم أحسنتم و إن أسأتم فلها»، قطعا زندگی موفقی را پیش رو خواهند داشت.
۱۳۹۶/۱۱/۴ - ۱۱:۲۲
همزمان با میلاد حضرت زینب صورت گرفت؛
افتتاح بیست و یکمین دوره طرح بزرگ ازدواج دانشجویی کشور
بیست و یکمین دوره طرح کشوری ازدواج دانشجویی با قرائت پیام رهبر معظم انقلاب به این جشن سالانه در بارگاه منور رضوی افتتاح شد.
۱۳۹۶/۱۱/۴ - ۱۱:۲۰
حجت الاسلام احمدزاده:
عرصه های جدیدی برای وقف پیش روی مردم گشوده شده است
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: امروز عرصه های جدید وقف مانند وقف برای ازدواج، اشتغال، علم و فناوری و ایثار و شهادت پیش روی مردم قرار گرفته است.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۷:۳۸
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی:
خدمت به مردم نباید همراه با منت باشد
تولیت آستان قدس رضوی با بیان این که خدمت کردن به مردم نباید همراه با منت باشد، گفت: خدمتی که در راه رضای خداوند باشد در آن خستگی و منت وجود ندارد.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۷:۲۷
استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان:
محور روابط اجتماعی در اسلام، فضل است
حجت الاسلام والمسلمین درایتی محور روابط اجتماعی در اسلام را فضل دانست و گفت: اسلام توصیه می کند که در روابط اجتماعی خود بیشتر از عدل، با فضل رفتار کنید و فضل را در روابط اجتماعی خود فراموش نکنید.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۶:۴۳
آیت الله سیدان:
انبیای الهی با وجود قدرت بر گناه، معصوم هستند
استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان گفت: معنای عصمت این نیست که امکان و قدرت گناه برای پیامبران وجود نداشته باشد چرا که در عین اینکه آنها قدرت بر گناه دارند، معصوم هستند.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۵:۵۶
تولیت آستان قدس رضوی:
مدیریت ساخت و سازهای اطراف حرم مطهر رضوی ضروری است
تولیت آستان قدس رضوی گفت: باید ساخت و سازهای اطراف حرم امام رضا(ع) مدیریت جدی شود تا گنبد مطهر همواره نمود خودش را از تمام مشهد داشته باشد.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۵:۳۷
آیت ‌الله حسینی زنجانی:
کاهلی در نماز ریشه در غفلت از آخرت دارد
استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان ریشه کاهلی در نماز را در غفلت از آخرت دانست و گفت: ارتباط محکمی میان اعتقاد به آخرت و مراقبت بر نمازها وجود دارد.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۵:۳۱
از سوی نماینده مجلس شورای اسلامی؛
«دستاوردهای انقلاب اسلامی» در حرم رضوی تبیین می‌شود
در آستانه فرارسیدن ایام الله دهه مبارک فجر «دستاوردهای انقلاب اسلامی» از سوی حجت الاسلام سبحانی‌نیا در حرم مطهر امام رضا(ع) تبیین می‌شود.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۵:۱۰
با حضور بانوان زائر و مجاور حرم رضوی؛
جشن میلاد حضرت زینب در رواق حضرت زهرا برگزار شد
رواق مبارکه حضرت زهرا(س) حرم رضوی همزمان با روز میلاد حضرت زینب(س) میزبان جشن میلاد این بانوی با کرامت بود.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۵:۰۷
کارشناس خانواده:
مهمترین تفاوت سبک زندگی غربی و اسلامی درباره نیازها و خواسته ها است
مدرس حوزه و دانشگاه گفت: مهمترین تفاوت سبک زندگی غربی و اسلامی درباره نیازها و خواسته ها است چرا که در سبک زندگی اسلامی نیاز حائز اهمیت است و خواسته اسراف به شمار می آید.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۴:۵۲
آستان قدس رضوی و کمیته امداد امام خمینی تفاهم نامه مشترک امضا کردند
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی از انعقاد تفاهم نامه مشترک همکاری بین آستان قدس رضوی و کمیته امداد امام خمینی(ره) خبر داد.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۱:۴۸
به‌دلیل تالیف کتاب «افغانستان، سیاست، شیعیان» صورت گرفت؛
تجلیل حجت‌الاسلام رئیسی از دبیر هیأت منصفه دادگاه مطبوعات خراسان رضوی
تولیت آستان قدس رضوی از سید مصطفی شریعتی، دبیر هیأت منصفه استان خراسان‌رضوی به‌دلیل تالیف کتاب افغانستان، سیاست، شیعیان تشکر کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۱:۴۵
با نیت پژوهش علوم اسلامی؛
وقف ۲۰ میلیارد ریالی در مشهد ثبت شد
رییس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه یک مشهد از ثبت وقف ۲۰ میلیارد ریالی از سوی آیت الله اشرفی شاهرودی با نیت تحقیق و پژوهش در علوم اسلامی خبر داد.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۱:۳۰
در همایش«زلال تر از باران» عنوان شد؛
سوءظن و قضاوت نادرست نسبت به همسر از عوامل پنج گانه طلاق
مدرس حوزه و دانشگاه با بیان اینکه نباید سوءظن و قضاوت نادرست نسبت به همسر داشته باشید، گفت: یکی از پنج علت طلاق این است که بانوان به دلیل احتمالات کارشان به دادگاه می رسد.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۰۰:۰۶
مشاور وزیر آموزش و پرورش:
ساختار آموزش و پرورش در مسیر ترویج علم توحیدی گام بر می دارد
حجت الاسلام ملکی در پاسخ به این پرسش که «آیا آنچه آموزش و پرورش به دانش آموزان می آموزد، علم است؟» گفت: قطعا زحمات همکاران ما در این مسیر قرار دارد. سند تحول بنیادین و مبانی نظری ما راه را برای این م...
۱۳۹۶/۱۱/۲ - ۲۱:۴۳
ویژه زائران غیر ایرانی؛
کتاب «سبک زندگی امام رضا» به چهار زبان‌ منتشر شد
‌ مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی گفت: کتاب «سبک زندگی امام رضا(ع)» به چهار زبان‌ مختلف منتشر شد.