Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - آزادی حقیقی در گرو بندگی الهی است
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ Monday, April 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۱/۲۹ - ۰۹:۴۹
شناسه خبر: ۴۸۱۵۵۸
 
استاد حوزه علمیه:
آزادی حقیقی در گرو بندگی الهی است
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه آزادی حقیقی با عبادت و بندگی معبود حاصل می‌شود، گفت: کسانی که از عبادت الهی سر باز می‌زنند در اصل انسانهایی اسیر و ضعیف هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، محمد شجاعی، استاد حوزه و دانشگاه شامگاه پنجشنبه در جلسه درس اخلاق که در حسینیه اثنی عشری شهرری برگزار شد، گفت: ظلم به ضعیف از زشت‌ترین ظلم‌ها است.

وی با استناد به روایتی از پیامبر اکرم(ص)، ادامه داد: حضرت فرمودند: غضب الهی شدت می‌گیرد بر کسی که ظلم کند به مظلومی که جز خداوند یاوری ندارد؛ ظلم به پدر و مادر بسیار زشت و قبیح است.

شجاعی توقع بیش از اندازه از دیگران را ظلم دانست و بیان داشت: انتظار و توقع بیش از حد از دیگران ظلم است، پدر و مادر نباید بیش از توان از فرزندان خود انتظار داشته باشند، انصاف داشتن مانع ظلم و از خصائص نیکو به شمار می‌رود.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه خودشیفتگی سبب ظلم می‌شود، گفت: انسان در مواجهه با ظلم تنها باید از خداوند استعانت بطلبد.

وی در تبیین ظالم‌ترین مردم، تصریح کرد: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: چه کسی ظالم‌تر از کسی است که آیات الهی را برای او یادآور شوند و او از آن روی بگرداند؛ کسانی که در مقابل فعل ناصحیح‌شان از دیگران تذکر حق می‌شنوند و ناراحت می‌شوند انسانهای مجرم و ظالمی هستند.

استاد دانشگاه ادامه داد: مقاومت نکردن در برابر شنیدن کلام حق انسان را رشد می‌دهد در غیر این صورت مرتکب ظلم می‌شود، خداوند در قیامت توجهی به انسانهای متکبر نمی‌کند.

شجاعی با تأکید بر اینکه انسان باید از گناهان کوچک بترسد، بیان داشت: اگر انسان از انجام گناهان کوچک هراس نداشته باشد در اصل خداوند را کوچک به شمار آورده که توانسته به انجام گناه اسرار ‌کند.

استاد حوزه علمیه درباره اینکه آزادی حقیقی با عبادت معبود حاصل می‌شود، گفت: عبد فردی آزاد و قدرتمند است کسانی که از عبادت الهی سر باز می‌زنند در اصل انسانهایی اسیر و ضعیف هستند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در فرهنگ جامعه ما اگر کسی به مظلوم ظلم کند مورد ذم و سرزنش قرار می‌گیرد و این از ویژگیهای نیکوی مردم ایران به شمار می‌رود./813/202/ب2

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۲/۲ - ۲۱:۵۶
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان:
انسان مخلص اهل مناجات با خداوند است
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه انسان مخلص اهل مناجات با خداوند است، گفت: دین جز اخلاص نیست و مخلصین عاشق خداوند هستند.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۲۱:۲۶
آیت‌الله ری شهری:
انسان عاقل حسادت نمی‌کند
نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه دعا و تقویت عقل تنها راه نجات از حسادت است، گفت: حسادت تا زمانی که منجر به ظلم و ستم در حق دیگران نشود گناه محسوب نمی‌شود.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۲۱:۱۷
آیت الله مجتهد شبستری:
موضوع سرقفلی از جمله موارد مستحدثه و مهم میان فقها است
نماینده مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مساله سرقفلی که امروزه نیز در میان جامعه وجود دارد، گفت: موضوع سرقفلی به دلیل یک قانون که در گذشته وضع شد از سوی عرف جعل شد و امروز نیز ازجمله موارد مستحدثه است ...
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۸:۳۲
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان:
آمریکا معبود آل سعود است
استاد حوزه علمیه آمریکا را معبود آل سعود دانست و دلیل سکوت علمای عربستانی را جیره‌خواری آنان در قبال غرب بیان کرد.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۴:۰۸
رییس شورای حوزه‌ علمیه استان تهران:
رضایت داشتن به انجام گناه، معصیت است
تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) با اشاره به اینکه رضایت داشتن به انجام گناه معصیت است، گفت: کسی که عمل باطلی را انجام می‌دهد گویی دو گناه انجام داده نخست انجام عمل باطل و دیگر رضایت داشتن به انجام آن گن...
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۰:۳۶
مشاور عالی فرمانده سپاه قدس:
بیماری امام سجاد در کربلا لطف خفی خداوند برای حفظ امامت بود
مشاور عالی فرمانده سپاه قدس بیمار بودن امام سجاد(ع) در حادثه کربلا را لطف خفی خداوند دانست و گفت: استفاده از تعابیری همچون امام بیمار برای حضرت زین العابدین(ع) توهین به مقام شامخ امامت است.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۰:۳۰
مدیر مدرسه علمیه مشکلات:
دشمن در پی ناامید کردن مردم از انقلاب است
مدیر مدرسه علمیه مشکلات با بیان اینکه دشمن در پی ناامید کردن مردم از انقلاب است، گفت: امروز دشمن درصدد است اوضاع کشور را بسیار خراب و آشفته نشان دهد تا مردم را از انقلاب و دستاوردهای آن ناامید کند.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۲۱:۰۶
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان:
حضرت عباس مظهر ایمان و بصیرت بودند
استاد حوزه علمیه با تاکید بر این که بصیرت نافذ مهمترین شاخصه حضرت عباس(ع) بود، گفت: این بصیرت به حدی بود که حضرت همه جریانات را تا ابدیت مشاهده می‌کردند.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۲۰:۵۱
آیت‌الله صدیقی مطرح کرد؛
علم موهبتی است برای رسیدن به مقام خلیفه اللهی
تولیت مدرسه علمیه امام خمینی(ره) گفت: علم اکتسابی باید مقدمه علم موهبتی باشد؛ انسان با علم الله است که می‌تواند به مقام خلیفه اللهی دست یابد.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۷:۵۰
رییس شورای حوزه علمیه استان تهران:
صدقه دادن ایمان انسان را حفظ می‌کند
حجت الاسلام والمسلمین رشاد با بیان اینکه صدقه ایمان انسان را حفظ می‌کند، گفت: صدقه ایمان انسان را رشد داده و از بلاها و فتنه‌ها حفظ می‌کند.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۷:۱۸
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان:
مراتب انسان در قیامت بر اساس اخلاص تعیین می‌شود
استاد حوزه علمیه با بیان این که اخلاص عالی‌ترین فوض و سعادت است، گفت: اخلاص شریف‌ترین غایت و نقطه‌ای است که انسان می‌تواند به آن دست یابد و مراتب انسان در قیامت بر اساس اخلاص تعیین می‌شود.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۶:۴۱
همزمان با اعیاد شعبانیه؛
موسسه «علامه میرداماد» گشایش یافت
موسسه علمی، آموزشی و فرهنگی «علامه میرداماد» همزمان با اعیاد شعبانیه گشایش یافت.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۱:۴۳
معاون تهذیب حوزه علمیه استان تهران:
استقلال اقتصادی و سیاسی در گرو استفاده از کالای داخلی است
معاون تهذیب حوزه علمیه استان تهران با بیان اینکه مصرف کالای داخلی جهاد است، گفت: استقلال اقتصادی و سیاسی کشور در گرو استفاده از کالای داخلی است.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۱:۱۶
حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی:
بقا و نفوذ مکتب حسینی بیانگر پیروزی امام حسین در واقعه عاشورا است
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه مکتب امام حسین(ع) در قلوب نفوذ کرده و این نشان از پیروزی حضرت دارد، گفت: امروز امام حسین(ع) برای همگان است و ربطی به مسلمان و غیر مسلمان بودن ندارد و این عظمتی است که خد...
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۰:۴۴
استاد حوزه علمیه:
مسؤولان از اشرافی گری بپرهیزند
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه مسؤولان باید از اشرافی گری بپرهیزند، گفت: اشرافی‌گری کشور را به نابودی می‌کشاند؛ گاهی برخی اخبار حکایت از خرج‌های کلان برخی مسؤولان در سفرها دارد.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۰:۴۰
مشاور عالی فرمانده سپاه قدس:
حضرت عباس مظهر بصیرت و ولایتمداری است
مشاور عالی فرمانده سپاه قدس گفت: دلیل برجسته شدن حضرت عباس(ع) در میان شهدای کربلا بصیرت داشتن و ولایتمداری ایشان است.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۰:۳۴
حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری:
مسؤول معادباور اختلاس و دزدی نمی‌کند
​استاد حوزه علمیه با بیان اینکه مسؤولان معادباور اختلاس و دزدی نمی‌کنند، گفت: متاسفانه امروز رفتار برخی مسؤولان به گونه‌ای است که گویی قیامتی در کار نیست برای همین دست به دزدی و غارت می‌زنند.
۱۳۹۷/۱/۳۱ - ۲۰:۳۸
حجت الاسلام میرلوحی:
امام حسین بزرگ پاسدار مکتب اسلام است
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه امام حسین(ع) بزرگ پاسدار مکتب اسلام است، گفت: ولادت امام حسین(ع) با اندوه و گریستن پیامبر(ص) همراه بود مولودی که قبل از تولد، جبرئیل خبر شهادت ایشان را...
۱۳۹۷/۱/۳۱ - ۱۷:۰۵
آیت الله میرباقری:
عاشورا مظهر همه حقایق عالم هستی است
نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه کسی طعم توحید را نمی‌چشد مگر از وادی عاشورا، گفت: عاشورا مظهر همه حقایق عالم هستی است.
۱۳۹۷/۱/۳۱ - ۱۵:۱۰
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان:
مصادیق آیات الهی را با قرآن و روایات می‌توان درک کرد
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه همه آیات قرآن کریم مصداق دارد، گفت: مصداق‌های قرآن کریم را می‌توان با کمک خود قرآن کریم و روایاتی که در کتاب‌های معتبر بیان شده درک کرد.