Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - کتاب «اندیشه‌های فقهی ارث و وصیت» به بازار نشر رسید
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ Tuesday, August 14, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۱/۹ - ۱۹:۲۴
شناسه خبر: ۴۷۶۷۰۲
 
کتاب «اندیشه‌های فقهی ارث و وصیت» به بازار نشر رسید
کتاب «اندیشه‌های فقهی ارث و وصیت؛ ترجمه و تحقیق باب الفرایض و الوصایا از کتاب الخلاف شیخ طوسی» از سوی انتشارات خرسندی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، کتاب «اندیشه‌های فقهی ارث و وصیت؛ ترجمه و تحقیق باب الفرایض و الوصایا از کتاب الخلاف شیخ طوسی» به ترجمه و تحقیق سید محسن قائمی و محمدلری‌نژاد از سوی انتشارات خرسندی منتشر شد.

 

در توضیح پشت جلد این کتاب آمده است:

یکی از مهم‌ترین مسائل مطرح شده در فقه و حقوق اموال، «نگره ارث و وصیت» و احکام مربوط به هر یک از این حالات حقوقی در نظام‌های تشریعی مختلف است. ازاین‌رو، کتاب «اندیشه‌های تطبیقی ارث و وصیت» با مقدمه حجت‌الاسلام عزیز الله فهیمی از اساتید مبرز در عرصه پژوهشی «ارث در منظر تطبیق آن» به قلم در آمده است تا گذری تحقیق ـ ترجمه‌ای بر اندیشه‌های حکمی ارث در منظر فقه امامیه و عامه صورت پذیرد.

این نوشتار نخستین اثری است که به سیاق تطبیقی و تحقیقی بدین موضوع پرداخته و در نگارش آن، مترجمین و محققان بنا به تسلطی که از یک طرف بر قانون مدنی و از طرف دیگر بر احکام فقهی شیعه و عامه با ارتباطی که با قشر دانشگاهی و حوزوی دارند؛ سعی کرده‌اند دستمایه‌ای علمی برای دانشجویان و طلاب به زبان ساده و وزین ارائه نماید.

 

براساس این گزارش، کتاب «اندیشه‌های فقهی ارث و وصیت» شامل یک دیباچه، پیشگفتار و دو بخش با عناوین: کتاب » الفرایض» و کتاب «الوصایا» است.

در بخش اول این کتاب دو موضوع «میراث بلا وارث» و «اختلاف توریث شانزده نفر» بررسی شده و «در وصایا» و «در ارث» دو باب بخش دوم را تشکیل داده است.

در بخش پایانی نیز به «قسمت چهارم قانون مدنی جمهوری اسلام ایران در وصایا ارث» و «منابع» اشاره شده است.

 

در بخشی از پیشگفتار این کتاب می‌خوانیم:

 این ترجمه و تبیین نیز آماده طبع و انتشار گردید که عنوان کتاب خلاف و وصایا به خود مزین گردانیده است.به عنوان دفع دخل مقدر؛ آنچه که بایست مورد تبیین قرار گیرد و رفع شبهه گردد، این است که چرا مترجمین و محققین کتاب حاضر بر سعی بر آن نداشته‌اند که از ابتدای کتاب ارزشمند شیخ الطائفه، شروع به ترجمه و شرح کنند و بدون رعایت تقدم و تأخر به باب فرایض و وصایا مشغول گشته‌اند.

جواب سؤال را بایستی در نیاز مجامع علمی و حوزه‌های تحقیقاتی جست‌وجو کرد؛ بدین معنا که از میان ابواب مختلف فقهی کتاب الخلاف، باب فرایض و وصایا است که در کارشناسی ارشد رشته فقه و حقوق مورد تدریس قرار می‌گیرد و به سایر ابواب اگر چه که مناسب رجوع ارباب اطلاع است، ولیکن در واحدهای درسی دانشگاهی نیز حوزوی جایی برای آنها در نظر نگرفته نشده است و از آنجا که محققین و مترجمین این مجموعه درصدد رفع نیاز و برطرف کردن مشکل از کار طلاب علوم دینی و نیز دانشجویان بوده‌اند و نه صرفا ارائه یک کتاب حجیم و بعضاً لا رجوع محصلین؛ لهذا تنها به این دو باب از کتاب شریف الخلاف همت گمارده‌اند.

 

 

در قسمتی از کتاب «الوصایا» می‌خوانیم: به عقیده فقهای امامیه وصیت کردن برای وارث صحیح است، مانند وصیت کردن برای پسر یا پدر و مادر و دیگران. همه فقهای اهل سنت در این مسأله مخالفند و گفته‌اند که برای وارث نمی‌توان وصیت کرد.

دلیل فقهای امامیه، اولاً اجماع فرقه امامیه و ثانیاً روایت است و ثالثاً خداوند فرموده است: «خدا به شما دستور داده است وقتی مرگ شما فرارسید وصیت خیری برای پدر و مادر و خویشاوندان از خود به جای بگذارید.»

این آیه صریح است در اینکه برای والدین و خویشاوندان می‌توان وصیت کرد. اگر اهل سنت ادعا کند که این آیه با حدیثی که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرموده است: «برای من وارثی نیست»، نسخ شده است، جواب می‌دهیم که این روایت، خبر واحد است و به اجماع شیعه و سنی با خبر واحد نمی‌توان آیه قرآن را نسخ کرد.

اگر اهل سنت بگویند گرچه این حدیث خبر واحد است ولی اجماع بر صحت این خبر وجود دارد، می‌گوییم: اجماعی بدون صحت این روایت را اولاً قبول نداریم؛ ثانیاً بعضی از فقهای امامیه، نسخ قرآن را حتی با روایت قطعی (وجود اجماع بر صحت این روایت) هم اجازه نمی‌دهند و بنابراین وقتی نسخ شدن آیه مزبور ثابت نشده و در قرآن آیه‌ای وجود ندارد که دلالت بر نسخ این آیه نماید، باید این آیه را حمل بر ظاهر کرد؛ بدین صورت که خدا در این آیه اجازه داده است که به پدر و مادر یا خویشاوندان کافر ارث نمی‌برند، وصیت کرد.

گفتی است، کتاب «اندیشه‌های فقهی ارث و وصیت؛ ترجمه و تحقیق باب الفرایض و الوصایا کتاب الخلاف شیخ طوسی» با شمارگان 500 نسخه، در 272 صفحه، به قیمت 22 هزار تومان از سوی انتشارات خرسندی منتشر شده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب و دیگر آثار انتشارات خرسندی می‌توانند به آدرس تهران، خیابان انقلاب، فرخ رازی، خیابان لباف‌نژاد، نرسیده به دانشگاه، پلاک 174، واحد 2 مراجعه یا با شماره تلفن 6691034 و 66490584 تماس حاصل کنند./998/پ202/ق

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۰۷:۱۰
نقد «سایه عقاب روی پیاده‌رو» در عصری با کتاب
در این نشست شهلا آبنوس، رمان‌نویس و رضا فکری،‌ داستان‌نویس و روزنامه‌نگار به عنوان منتقد حضور خواهند داشت.
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۰۶:۴۹
نقد رمان "گیلداد"
رمان «گیلداد» اثر حسن قلی‌پور در حوزه هنری نقد و بررسی می‌شود.
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۰۶:۴۳
حسینی‌پور مطرح کرد؛
کاهش بودجه یک‌میلیاردتومانی تابستانه کتاب
مدیرعامل خانه کتاب از کاهش بودجه یک میلیارد تومانی تابستانه کتاب نسبت به عیدانه خبر داد و گفت: در این دوره تلاش خواهیم کرد تا عدالت یارانه‌ای محقق شود.
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۰۶:۴۲
دو کتاب نشر ۲۷ بعثت رونمایی می‌شود
چهاردهمین مراسم نشر ۲۷ بعثت، با رونمایی دو کتاب «خاکستر و ققنوس» و «شاعر دشت و هور» برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۰۹:۲۰
انتشار پنج جلد دیگر از تاریخ شفاهی محسن رضایی
یدالله ایزدی گفت: درنظر داریم در هفته دفاع مقدس، پنج تا شش جلد دیگر که بخش اصلی آن مربوط به تاریخ شفاهی سرلشکر دکتر محسن رضایی است، به‌علاوه سه اثر دیگر را منتشر کنیم.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۰۹:۰۸
به مناسبت سالروز اعدام میرزارضای کرمانی؛
انگیزه‌ میرزا رضا کرمانی برای قتل ناصرالدین‌شاه
در این گزارش با مرور آثار مورخان هم‌عصر میرزا رضا به بررسی این موضوع و نحوه قتل شاه قاجار پرداخته شده است.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۰۸:۵۲
چگونه کودکان را به کتاب‌ خواندن علاقه‌مند کنیم
تحقیقات نشان می‌دهد، اگر درصد صحیح خواندن بین ۹۴ تا ۹۷ درصد باشد، کودک در حال یادگیری است اما اگر ۹۳ درصد باشد، کودک از خواندن کتاب منزجر خواهد شد.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۰۸:۴۱
در آستانه سالروز بازگشت آزادگان به کشور صورت می‌گیرد؛
بازخوانی کتاب «اردوگاه اطفال»
«اردوگاه اطفال» روایت دو سال خاطره از اتفاقات تلخ و شیرین و حماسه‌های باورناپذیر است که آفرینندگان آن نه ارتشی‌های سرد و گرم چشیده بودند و نه پاسدارهای جان بر کف.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۰۸:۳۴
انتشار غزل‌های جهان ملک خاتون به انگلیسی
دیوان جهان ملک خاتون با بیش از ۱۵ هزار بیت شامل چند قصیده، ترجیح‌بند، مقطعات،و غزل‌ها و رباعیات بسیار است.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۰۸:۱۵
در قالب کتابخوان همراه پژوهان؛
نسخه الکترونیکی کتاب «مربی نمونه(تفسیر سوره لقمان)» منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «مربی نمونه(تفسیر سوره لقمان)» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۷/۵/۲۰ - ۲۰:۳۰
به مناسبت شهادت امام جواد؛
نگاهی به کتاب‌شناسی امام جواد
۳۰ ذیقعده سالروز شهادت نهمین امام شیعیان، حضرت محمد بن علی الجواد (ع) است؛ همان که در کودکی به امامت رسید و در جوانی به شهادت.
۱۳۹۷/۵/۲۰ - ۱۴:۲۳
انتشار چاپ چهارم كتاب «اخوان ‌المسلمين، بزرگترين جنبش اسلامي معاصر»
این كتاب ترجمه کتاب «الاخوان المسلمون، کبری الحرکات الاسلامیه المعاصره» نوشته دكتر اسحاق موسي ‎الحسيني است.
۱۳۹۷/۵/۲۰ - ۱۴:۱۳
منتشر شد؛
چاپ سوم کتاب «جهاد اسلامی، امام خمینی، شیعه و سنی، مسأله فلسطین»
این کتاب شامل یک مقدمه و سه کتاب مختصر شهید فتحی شقاقی است.
۱۳۹۷/۵/۲۰ - ۱۳:۵۱
معرفی کتاب "انقلاب در مصر"
کتاب انقلاب در مصر، دربرگیرنده یک مقاله تحقیقی و مجموعه ‌ای از مصاحبه‌ های استاد خسروشاهی است که پیش و پس از آغاز انقلاب مصر با اصحاب روزنامه ‌ها و مجلات مختلف انجام شده است.
۱۳۹۷/۵/۲۰ - ۱۲:۵۳
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
نسخه الکترونیکی کتاب «سیمای روزانه فرد مسلمان» منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «سیمای روزانه فرد مسلمان» در قالب کتابخوان همراه پژوهان منتشر شد.
۱۳۹۷/۵/۱۷ - ۱۴:۱۹
انتشار کتاب «حركت ‏هاي اسلامي معاصر؛ استراتژي نظام و مسأله شيعه و سني»
اين كتاب مجموعه چند نوشتار استاد خسروشاهي درباره حركت‏ هاي اسلامي معاصر است كه حدود بیست سال پيش برای سیاستگذاری و راهبرد و اقدام مسئولان سياست خارجي كشور در اختيار آنان قرار گرفت.
۱۳۹۷/۵/۱۷ - ۱۴:۰۳
معرفی كتاب "عدالت‌ اجتماعی در اسلام» نوشته سيد قطب"
كتاب «عدالت اجتماعی در اسلام» ترجمه كتاب «العداله الاجتماعيه فی الاسلام» سيد قطب، مفسر معاصر اهل‌ سنت و از رهبران اخوان ‌المسلمين مصر است.
۱۳۹۷/۵/۱۷ - ۱۳:۴۱
چاپ چهارم کتاب "امام رضا(ع) و ایران"
چاپ اول کتاب که استقبال جامعه علمی دانشگاهی کشور را در پی داشت، نویسنده را بر آن داشت که چاپ جدید آن را با تجدیدنظر، اصلاحات و اضافاتی منتشر کند.
۱۳۹۷/۵/۱۶ - ۱۴:۳۳
انتشار کتاب «بيداري اسلامي در تونس و راشد الغنوشي»
مؤسسه بوستان کتاب قم کتاب «بيداري اسلامي در تونس و راشد الغنوشي» نوشته استاد سید هادی خسروشاهی را منتشر کرد.
۱۳۹۷/۵/۱۶ - ۱۴:۱۵
انتشار کتاب «امام موسی صدر مصلح بزرگ اجتماعی»
سید محمود خسروشاهی در این کتاب سعی کرده است نخست مشخصات فکری و فرهنگی امام موسی صدر را از نگاه استاد خسروشاهی تشریح کند و سپس به تفاوت های او با دیگر فعالان مذهبی بپردازد.