Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - طلاب به تحصیل تقوا در کنار علم آموزی توجه ویژه داشته باشند
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ Monday, July 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۷/۱ - ۱۷:۵۲
شناسه خبر: ۴۵۱۲۲۱
 
آیت الله توکل:
طلاب به تحصیل تقوا در کنار علم آموزی توجه ویژه داشته باشند
آیت الله توکل قرار گرفتن در زمره سربازان امام عصر را توفیقی الهی عنوان کرد و گفت: اگر در زمان تحصیل در حوزه علمیه علم و تقوا با هم مورد توجه طلبه ای قرار بگیرد، این فرد مشمول عنایت حضرت ولی عصر(عج) قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در بابل، آیت الله سید رحیم توکل، نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری امروز در جمع طلاب مدرسه علمیه خاتم الانبیا(ص) بابل با اشاره به آغاز سال تحصیلی در مدارس علمیه، گفت: طلاب در کنار تحصیل علوم دینیه باید به امور معنوی بپردازند و مراقبت از نفس را جدی بگیرند.

وی افزود: یک طلبه باید در کنار توجه جدی به علم آموزی و افزایش آگاهی ها در تحصیل نفس مطمئنه کوشا باشد.

استاد درس خارج فقه حوزه علمیه قم به مراحل سلوک معنوی اشاره کرد و اظهار داشت: برای سیر در مراتب معنوی و رسیدن به مقامات بالا باید ضمن اراده و نیت درست در این مسیر، به استمرار عزم در این مسیر هم توجه داشت.

وی اولین مرحل سلوک معنوی انسان را مراقبت دانست و تاکید کرد: استقامت و ایستادگی در برابر جلوه های شهوات نفسانی و نیافتادن در دام گناه، از مراحل ابتدایی و مقدماتی سلوک معنوی است.

آیت الله توکل دومین مرحله رسیدن به مقامات بالای معنوی را روی برگرداندن در مقابل جذبه های گناه عنوان و خاطرنشان کرد: یکی از کارهای شیطان نشان دادن جلوه ها و جذبه های گناه برای انسان است و انسان مومن باید در مقابل این جذبه ها مقاومت کند و قدرت معنوی خود را بالا ببرد.

وی  مداومت را در مسیر الهی را سومین مرحله رسیدن به مقامات الی دانست و گفت: انسان مومن باید در مسیر حفظ خود در برابر جذبه های گناه مداومت داشته باشد و نگذارد دستاوردهای به دست آمده در مسیر الهی به راحتی با یک گناه نابود شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رسیدن به مقامات عالی معنوی را در گرو انجام واجبات و ترک محرمات بیان کرد و افزود: انسان با ترک گناه مقاماتی را از جانب پرودگار متعال به دست می آورد که تصور آن هم برای این شخص امکان پذیر نیست.

وی عزت و ذلت را در گروه عمل انسان دانست و تاکید کرد: عملکرد انسان موجب عزت و ذلت از جانب خداوند می شود زیرا دنیا با علت و معلول اداره می گردد و اثر گناه موجب هلاکت و بدبختی انسان است.

آیت الله توکل به برخی از اسباب دنیایی اشاره کرد و افزود: خداوند اثر سوزانندگی را در آتش و رفع تشنگی را در آب قرار داد و برای هر گناه نیز اثری معین فرمود.

وی ادامه داد: اگر عملکرد ما مرضی خداوند متعال باشد، خداوند عالم عزت می دهد و اگر عملکرد ما مرضی حق تعالی نباشد، اعمال ما ذلت را به دنبال خواهد داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید به رنگ الهی گرفتن اعمال انسان، تصریح کرد: انسان مومن تمام اعمال خود حتی خوردن، خوابیدن و کار کردن را رنگ الهی دهد و آن را نورانی سازد.

وی با اشاره به جایگاه اخلاص در نورانیت عمل، تصریح کرد: کار و عملی خالصانه و تنها برای رضای خداوند سبب بالا رفتن عمل به سوی خداوند می شود و کار برای غیر خدا مانند فواره ای است که پس از اندکی بالا رفتن به سوی زمین بر می گردد.

آیت الله توکل قرار گرفتن در زمره سربازان امام عصر را توفیقی الهی عنوان کرد و گفت: اگر در زمان تحصیل در حوزه علمیه علم و تقوا با هم مورد توجه طلبه ای قرار بگیرند و آن را با تمام توان خود انجام دهد، مشمول عنایت حضرت ولی عصر(عج) قرار خواهد گرفت./1313/202/ب3

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۹:۱۷
مدیر حوزه علمیه مازندران:
پرورش عالم انقلابی رسالت امروز حوزه های علمیه است
مدیر حوزه علمیه مازندران با بیان این که تحقق مطالبات رهبر انقلاب و مراجع تقلید در پرورش طلاب از جمله اهداف و اولویت های نخست ما خواهد بود، گفت: در همین راستا از همه توان خود در جهت پرورش عالم انقلابی...
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۸:۳۹
آیت الله اعرافی مطرح کرد؛
حوزه علمیه بر پایه تولید فکر و ایده های دانش بنیان استوار است| ضرورت پایه ریزی ابواب نو در فقه
مدیر حوزه های علمیه با بیان این که از نکات مهم حوزه های علمیه دانش بنیان بودن آن است، گفت: حوزه های علمیه همواره بر پایه تولید فکر و ایده های دانش بنیان استوار بوده است و اینکه یک متفکر ما به تنهایی ب...
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۸:۱۲
آیت الله طبرسی:
دفاع از انقلاب و آرمان های نظام رسالت امروز حوزه و روحانیت است
نماینده ولی فقیه در مازندران با اشاره به این که امروز یکی از مهم ترین وظایف روحانیت دفاع از انقلاب و آرمان های آن است، گفت: نباید بگذاریم آرمان ها و ارزش های انقلاب از سوی دشمن کمرنگ شود چون در آن صور...
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۲:۴۲
حجت الاسلام والمسلمین طاهری خبر داد؛
فعالیت ۹ مدرسه علمیه سطح عالی در مازندران
حجت الاسلام والمسلمین طاهری از فعالیت نه مدرسه سطح عالی در مازندران خبر داد و گفت: در حال حاضر همه امکانات علمی و رفاهی برای ادامه تحصیل طلاب تا درس خارج فراهم شده است.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۲:۳۶
امروز صورت گرفت؛
بازدید آیت الله اعرافی از مدرسه علمیه امام علی ساری
مدیر حوزه های علمیه صبح امروز از بخش های مختلف مدرسه علمیه امام علی(ع) ساری بازدید کرد و از نزدیک در جریان فعالیت های حوزوی این مرکز مهم قرار گرفت.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۲:۳۰
آیت الله نظری در دیدار مدیر حوزه های علمیه:
غنای علمی در حوزه های علمیه باید حفظ شود
آیت الله نظری خادم الشریعه به پیشینه حوزوی مازندران و به ویژه ساری اشاره کرد و گفت: در گذشته مدارس علمیه مرکز استان به واسطه حضور علما و اساتید بنام از غنای علمی بسیار بالایی برخوردار بود که امروز نیز...
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۲:۲۵
مسوول دفتر آستان قدس رضوی آمل خبر داد؛
اعزام بیش از هزار زائر اولی به مشهد مقدس/ اعلام برنامه های دهه کرامت
کوهستانی با اشاره به فعالیت ها و برنامه های دهه کرامت، گفت: خدمت صرفاً در حرم امام رضا(ع) تعریف نمی ‌شود و هر خدمتی به نیت و یاد امام رضا(ع) در هر نقطه ‌ای انجام شود آن فرد خادم است.
۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۲۰:۱۴
آیت الله اعرافی مطرح کرد؛
انقلاب اسلامی دروازه های حوزه را به عالم باز کرد| تحصیل ۵۰ هزار طلبه در جامعه المصطفی العالمیه
مدیر حوزه های علمیه با بیان این که انقلاب اسلامی دروازه های حوزه را به عالم باز کرد، گفت: در همین راستا تاکنون علاقه مندانی در جامعه المصطفی قم از حدود ۱۴۰ کشور فارغ التحصیل شدند.
۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۲۰:۰۰
حجت الاسلام والمسلمین فاضل عنوان کرد؛
ضرورت تقویت دروس خارج در شهرستان ها| تحصیل ۲۱۰ طلبه در مدرسه فیضیه بابل
تولیت مدرسه علمیه فیضیه مازندران از تحصیل ۲۱۰ طلبه در این مدرسه علمیه خبر داد و گفت: این تعداد طلاب از پایه اول تا دهم در این مدرسه علمیه مشغول به تحصیل علوم حوزوی هستند.
۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۱۹:۵۱
آیت الله اعرافی تأکید کرد؛
طلبگی بهترین دوران برای تحصیل علم دین است| ضرورت پاسخگویی طلاب به نیازهای روز جهان
مدیر حوزه های علمیه، طلبگی را بهترین دوران برای تحصیل علم دین دانست و گفت: این دوران هیچ گاه تکرار نمی شود و به همین دلیل باید از آن نهایت استفاده صورت گیرد.
۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۱۹:۴۵
ظهر امروز صورت گرفت؛
بازدید مدیر حوزه های علمیه از مدارس علمیه بابل
آیت الله اعرافی، مدیر حوزه های علمیه ظهر امروز برای سفری دو روزه وارد مازندران شد.
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۶:۱۷
آیت الله نورمفیدی:
دهه کرامت فرصتی برای پیوند بیشتر جامعه اسلامی با اهل بیت است
نماینده ولی فقیه در گلستان با بیان این که میلاد با سعادت حضرت معصومه(س) با آغاز دهه کرامت همراه است، گفت: دهه کرامت فرصت بسیار ارزشمندی برای پیوند بیشتر جامعه اسلامی با اهل بیت(ع) است.
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۵:۵۹
آیت الله طبرسی:
سیاسی شدن حجاب، سدی برای نهادینه شدن آن در جامعه است
آیت الله طبرسی با انتقاد از سیاسی شدن مسأله عفاف و حجاب در کشور، آن را سدی در برابر گسترش و نهادینه شدن این فرهنگ دینی دانست و گفت: مسأله عفاف و حجاب باید به عنوان یک فرهنگ غالب در جامعه اسلامی مورد ت...
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۵:۴۸
امام جمعه رشت:
صیانت از انقلاب اسلامی مهمترین وظیفه شورای نگهبان است
نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان این که صیانت از انقلاب اسلامی یکی از مهم ترین وظایف شورای نگهبان است، گفت: همواره جوسازی های زیادی علیه جایگاه شورای نگهبان صورت گرفته است اما مسؤولان این شورا در برگ...
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۵:۲۹
نماینده مجلس خبرگان رهبری:
تحریم و تهدید در بسیاری از مواقع فرصتی برای کشور است
نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری با بیان این که تحریم و تهدید در بسیاری از مواقع فرصت است، گفت: پیشرفت هایی که امروز در عرصه های مختلف به دست آورده ایم در سایه همان تحریم هایی است که سلطه گر...
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۰۰:۳۱
آتش سوزی در مسجد جامع ساری| مهار آتش پس از تلاش ۳ ساعته
مسجد جامع ساری که قدمت بنای آن به سده‌های اولیه دوران تاریخی پس از اسلام باز می گردد عصر پنجشنبه دچار حریق شد.
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۹:۰۸
معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری:
ایستادگی و مقاومت به فرهنگ غالب در منطقه تبدیل شده است
معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری با بیان این که امروز فرهنگ ایستادگی و مقاومت به فرهنگ غالب در منطقه تبدیل شده است، گفت: موفقیت و پیروزی های جبهه مقاومت در برابر جبهه استکبار نشان از گسترش ای...
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۹:۰۳
استاد حوزه علمیه مازندران:
حوزه انقلابی مانع نفوذ جریان های انحرافی می شود
استاد حوزه علمیه مازندران با اشاره به این که متأسفانه برخی جریان های انحرافی همواره تلاش می کنند تا تفکر انقلابی را در حوزه های علمیه و طلاب کمرنگ کنند، گفت: حوزه انقلابی با سرعت مسیر رشد و تعالی را ا...
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۸:۴۷
از سوی معاون حوزه علمیه استان؛
برنامه های سفر ۲ روزه آیت الله اعرافی به مازندران اعلام شد
معاون حوزه علمیه مازندران از سفر دو روزه آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه به استان خبر داد.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۹:۱۱
مسؤول مدرسه علمیه امام صادق بهشهر:
وحدت و همدلی راه برون رفت کشور از بحران ها است
مسؤول مدرسه علمیه امام صادق(ع) بهشهر با تأکید براین که باید رهنمودهای رهبری محور و معیار وحدت در جامعه اسلامی باشد، گفت: امروز برای خنثی کردن توطئه دشمنان راهی جزء وحدت و همدلی داخلی نداریم.