چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ Wednesday, January 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۳/۲/۱ - ۱۵:۰۴
شناسه خبر: ۲۰۲۷۱۳
 
وزیر ارشاد مدعی شد؛
حوزه های علمیه بیشترین بودجه فرهنگی دولتی را دریافت می کنند
خبرگزاری رسا ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مدعی شد که بیشترین بودجه دولتی فرهنگی در کشور در اختیار حوزه های علمیه است.

به گزارش خبرگزاری رسا، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مصاحبه تفصیلی با روزنامه فرهیختگان مدعی شد که حوزه های علمیه بیشترین بودجه فرهنگی را از دولت دریافت می کنند.

 

وی در پاسخ به سؤالی درباره مراکز و نهادهای مختلف و متعدد فرهنگی و  این که آیا در حال حاضر تمام این مراکز فرهنگی در عمل هماهنگ هستند؟ گفت:


همه این مراکز مجموعا سیاست‌های کلی نظام را دنبال می‌کنند. عموما سیاست‌های شورای انقلاب فرهنگی یا سیاست‌های اعلام شده از طرف مقام معظم رهبری را اجرا می‌کنند و حتی موسسات و نهادهای خصوصی هم به علت نظارتی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر آنها دارد سعی می‌کنند همین سیاست‌ها را اجرا کنند.

 

اما طبیعتا هر یک به اندازه‌ای که اختیار دارد مسئولیت دارد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به امکانات و اختیارتی که در اختیارش هست در قبال تحولات فرهنگی جامعه مسئولیت دارد و بقیه مراکز نیز به همین ترتیب مسئولیت دارند.

 

بد نیست این آمار را مورد توجه قرار دهیم؛ اعتباراتی که در سال جاری از طریق مجلس شورای اسلامی به نهادهای مختلف فرهنگی داده می‌شود عبارت است از: سهم حوزه‌های علمیه 9/36 درصد یعنی 37 درصد از کل اعتبارات فرهنگی کشور است و این تنها اعتبارات دولتی است. سهم صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران از اعتبارات دولتی 26 درصد است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 5/16 درصد از مجموع اعتبارات فرهنگی کشور را در اختیار دارد و سازمان تبلیغات اسلامی 51/7 درصد بودجه فرهنگی دارد. حال اگر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را نیز جزیی از وزارت ارشاد بدانیم که آنها نیز 6 درصد بودجه فرهنگی را می‌گیرند مجموعا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حدود23 درصد کل اعتبارات فرهنگی کشور را در اختیار دارد. بقیه اعتبارات در اختیار دیگر نهادهای فرهنگی است که آنها هم به همان اندازه مسئول هستند. علاوه‌بر آن سایر دستگاه‌ها و نهادها مثل شهرداری‌ها، سپاه پاسداران و غیره نیز اعتبارات زیادی را در حوزه فرهنگ صرف می‌کنند.


وزیر ارشاد همچنین در پاسخ به سؤالی دیگر مبنی بر این که با توجه به اینکه رئیس‌جمهور در اختتامیه جشنواره مطبوعات دولت را تنها متولی سیاست‌های فرهنگی ندانست و در همانجا انتقاداتی با این مضمون عنوان داشت که همه امور فرهنگ و تمام بودجه فرهنگی در دست دولت نیست؛ مسئولیت یا عملکرد و پاسخگویی همه این نهادها با کجاست؟ آیا تداخلی در عملکرد فرهنگی دولت پیش نمی‌آید؟ و آیا این‌گونه موازی‌کاری‌ها ضرورت دارد وجود داشته باشد؟ و آیا موازی‌کاری موجب اتلاف بودجه بیت‌المال نیست؟


اگر هماهنگ باشند اشکال ندارد اما گاهی ناهماهنگ عمل می‌شود یعنی دستگاهی سیاستی را دنبال می‌کند اما دستگاهی دیگر سیاستی در نقطه مقابل آن دارد، که در اینجا اشکال پیدا می‌شود. اگر همه می‌خواهند کار فرهنگی کنند و از هر جایی بودجه‌ای تهیه کنند اشکالی ندارد اما اشکال درجایی پیدا می‌شود که نه یک خط موازی بلکه خط مخالفی را دنبال کنند؛ که ممکن است تاثیر سوئی در مسائل فرهنگی داشته باشد.


در ادامه از وزیر ارشاد سؤال شد که حوزه‌های علمیه که بیشترین بودجه دولتی فرهنگ را دارند چقدر در حوزه عملکرد فرهنگی تاثیرگذار هستند؟ چندین بار مقام معظم رهبری نسبت به عملکرد فرهنگی مسائلی را مطرح کرده‌اند؟


البته تاثیرگذار هستند و تاثیرات مثبت هم دارند. اما بحث این است که وقتی ما از برخی ناهنجاری‌ها و نابسامانی‌های فرهنگی نگرانی ‌داریم نباید آن را تنها متوجه یک دستگاه کنیم و بگوییم همه مشکلات فرهنگی کشور متوجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است یا حتی دستگاه دیگری! بلکه تمام دستگاه‌هایی که کار فرهنگی می‌کنند چه آنها که از دولت بودجه دریافت می‌کنند یا بودجه‌های غیردولتی دارند به نحوی سهیم هستند. /924/

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۱/۴ - ۱۳:۴۱
حاجی‌دلیگانی:
آقای روحانی آیا صدای جمعیت جوان کشور را می‌شنوید
نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس گفت: سوگمندانه باید گفت که وزارت ورزش و جوانان تنها یک سرابی بیش نیست و و نام "جوانان" تنها یک نام به صورت زائده روی این وزارتخانه خورده است.
۱۳۹۶/۱۱/۴ - ۱۳:۳۹
واعظی خبرداد؛
نشست خبری رییس جمهور تا دو هفته آینده برگزار می شود
رییس دفتر رییس جمهور در پاسخ به انتقادات مربوط به برنامه تلویزیونی رییس جمهور گفت: به دلیل اینکه بسیاری از مباحث امکان طرح نداشت نشستی برای دو هفته آینده برنامه‌ریزی شده است تا خبرنگاران داخلی و خارجی...
۱۳۹۶/۱۱/۴ - ۱۳:۱۷
با رای وکلای ملت صورت گرفت؛
ارجاع تخلفات دولت در اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ به قوه قضائیه
با رای اکثریت نمایندگان مجلس، تخلفات دولت در اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی مجلس به قوه‌ قضائیه ارجاع شد.
۱۳۹۶/۱۱/۴ - ۱۲:۴۷
لاریجانی پس از قرائت گزارش تفریغ بودجه ۹۵:
عدم پرداخت ۲۰ هزار میلیارد تومان در بخش نفت پیگیری شود
رییس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد که کمیسیون‌های تخصصی مجلس نظرات خود را درباره تفریغ بودجه ۹۵ در زمان مقرر ارائه دهند تا نتیجه آن توسط کمیسیون بودجه به صحن علنی ارجاع شود.
۱۳۹۶/۱۱/۴ - ۱۲:۳۳
شمخانی:
صحبت از بازبینی برجام ناشی از توهم ترامپ است
نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: صحبت کردن در مورد بازبینی برجام، بیانی وقیحانه و ناشی از توهم رییس جمهوری آمریکاست.
۱۳۹۶/۱۱/۴ - ۱۱:۰۱
لاریجانی در پاسخ به اخطاری:
کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی ربطی به FATF ندارد
رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطاری گفت: مساله FATF با کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی متفاوت است و ربطی به هم ندارد.
۱۳۹۶/۱۱/۴ - ۰۹:۳۰
لاریجانی خبر داد؛
احتمال برگزاری نشست غیرعلنی برای بررسی ابهامات بودجه
رییس مجلس شورای اسلامی از احتمال برگزاری نشست غیرعلنی پارلمان برای پاسخگویی به ابهامات نمایندگان درباره بودجه خبر داد.
۱۳۹۶/۱۱/۴ - ۰۹:۰۵
به ریاست لاریجانی؛
نشست علنی پارلمان آغاز شد
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با حضور ۱۹۹ نفر از وکلای ملت کار خود را آغاز کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۷:۰۰
موافقت رهبر انقلاب با برداشت ۴ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در سال آتی
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه از موافقت رهبر معظم انقلاب برای برداشت ۴ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی خبر داد.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۶:۳۵
نوبخت:
سیستم دفاعی کشور به هیچ وجه قابل مذاکره و مداخله نیست
سخنگوی دولت در خصوص اظهارات مقامات فرانسوی مبنی بر مذاکره بر سر سیستم موشکی ایران گفت: در مورد سیستم دفاعی، هیچ کشوری حق دخالت را ندارد و ما هم اجازه مداخله را نمی‌دهیم، تقویت قدرت دفاعی حق ملت ایران...
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۵:۰۰
مطهری:
مسأله فرهنگ در کنار اقتصاد باید مورد توجه مسؤولان باشد
نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی با مهم خواندن امر فرهنگ در کشور گفت: مجلس شورای اسلامی نباید به بهانه مشکلات اقتصادی از مقوله فرهنگ غافل شویم.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۴:۲۲
چنارانی:
مدیران دو تابعیتی دستگاه های امنیتی هرچه سریعتر استعفا دهند
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: ما خواستار این هستیم که هرچه سریعتر تکلیف مدیران دو تابعیتی دستگاه‌های قضایی و امنیتی روشن و رسیدگی شود.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۴:۲۰
نقوی حسینی:
بودجه دفاعی متناسب با حوزه تهدیدات نیست
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت: بودجه دفاعی هم یکی از مسائل اصلی عرصه سیاسی است که باید با تمهیدات به این بودجه توجه شود؛ لذا بودجه دفاعی باید با حوزه تهدیدات متناسب باشد اما متأسفانه اینگونه نیست.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۴:۱۵
رییس کمیسیون اقتصادی:
هدف‌گذاری دولت حمایت از تولید داخلی باشد
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: میزان وصول مالیات‌های سال ۹۶ ما از مالیات بر ارزش افزوده پیشی گرفته است. از ابتدا هم هدف‌گذاری بر این بود که بتوانیم به تدریج کاهش میزان مالیات را در عملکر...
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۴:۰۸
انتقاد رییس کمیسیون فرهنگی مجلس از دولت؛
نباید بودجه مؤسسات دینی با استناد نادرست برخی به سخنان مراجع حذف شود
جعفرپور با انتقاد از کم توجهی دولت به بودجه بخش‌های فرهنگی و دینی گفت: شاهد هستیم که با استناد نادرست برخی به سخنان مراجع عظام تقلید بودجه مؤسسات دینی حذف می‌شود.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۱:۴۵
زاهدی:
یک ریال از بودجه نوسازی مدارس پرداخت نشده است
رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: تاکنون یک ریال از بودجه اختصاص یافته برای نوسازی مدارس در بودجه سال ۹۶ پرداخت نشده است.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۱:۴۳
لاریجانی:
منابع تامین یارانه‌ به صورت روشن مشخص شود
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: باید منابعی که دولت قصد دارد از طریق آن به تامین یارانه بپردازد روشن شود تا دولت مجبور نشود از منابع دیگر به پرداخت یارانه بپردازد.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۰:۰۰
گزارش نوبخت از عملکرد بودجه ۹۶ به نمایندگان ملت
رییس سازمان برنامه و بودجه در تشریح گزارش عملکرد بودجه سال ۹۶ گفت: نرخ بیکاری به ۱۱.۷ درصد کاهش و رشد اقتصادی به ۶ درصد افزایش یافته است.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۰۹:۰۰
به ریاست لاریجانی؛
نشست علنی مجلس کار خود را آغاز کرد
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی قبل به ریاست علی لاریجانی کار خود را آغاز کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۲ - ۱۹:۵۲
برای پیگیری فوری طرح های دولت در مبارزه با ریزگردها؛
رییس سازمان محیط زیست و وزیر کشاورزی با دستور رییس جمهور راهی خوزستان می شوند
با دستور روحانی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به همراهی وزیر جهاد کشاورزی برای پیگیری فوری طرحهای اخیر و کوتاه مدت دولت در زمینه مبارزه با ریزگردها راهی استان خوزستان می شوند.