شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ Saturday, February 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۲۱:۳۸
شناسه خبر: ۵۳۰۲۲۹
 
حجت الاسلام والمسلمین جوشقانیان:
حیا مهم ترین شاخصه عاشورائیان است
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که حیا شاخصه سنت نبوی و اصحاب عاشورا است، گفت: هرکس حیای خود را از دست بدهد به مرور دین خود را نیز از دست می دهد؛ زیرا جوهر ایمان به برکت حیا است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین جوشقانیان، استاد حوزه علمیه قم امروز در آستان مقدس حضرت معصومه(س) با اشاره به این که اهل بیت(ع) در زندگی عادی خود شبیه دیگر مؤمنان بودند اما به دلیل مرتبه بالای ایمانی که داشتند امتحانات و ابتلائات آنها با انسان های عادی متفاوت است، گفت: روزی شخصی از امام سجاد(ع) پرسید که شب را چگونه گذارنده اید.

امام سجاد(ع) فرمودند: «شب را صبح کردم در حالی که به هشت کس بدهکارم و آنان هر روز هشت چیز از من طلب می‌کنند و مرا به سوی خود می‌خوانند؛ خدای تعالی از من واجبات را می‌خواهد، پیامبر(ص) سنتش را، زن و فرزند، نفقه و مخارج زندگی را، نفس از من شهوت، شیطان از من نافرمانی و معصیت، فرشتگان نویسنده اعمال، از من صداقت و درستکاری، ملک‌الموت از من روح و جان و قبر از من بدن را می‌خواهد و من در میان این هشت طلبکار، مسؤول و ناتوان شده‌ام».

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: براساس این حدیث امام سجاد(ع) انسان مسؤول انجام واجبات خویش است و نمی تواند واجبات خود را بر گردن دیگران قرار دهد.

وی افزود: در آیین ما ترک محرمات و گناه نکردن از انجام واجبات نیز مهم تر است و انسان اگر می خواهد به منزلت، مقام و جایگاهی برسد باید در ابتدا ترک گناه کند.

استاد حوزه علمیه قم توبه را یک امر فوری و فرض واجب بر انسان عنوان کرد و گفت: انسان به محض انجام گناه باید فورا توبه کند و توبه را نباید به تأخیر انداخت و ترک واجبات از فریب های شیطان است که به بهانه رحمت خدا انسان را از انجام واجبات دور می کند در حالی که خداوند در عین رحمان بودن در انجام اعمال بر بندگان خود نیز سخت گیر است.

حجت الاسلام والمسلمین جوشقانیان با اشاره به این که دومین بدهکاری که باید طلب او را پرداخت کرد انجام سنت پیامبر(ص) است و یکی از مهم ترین سنت های پیامبر(ص) رعایت حیا است به گونه ای که پیامبر(ص) همواره در خانه خود نیز لباس های مناسبی بر تن می کردند، گفت: این در حالی است که متأسفانه جوانان امروز و متأسفانه بعضی از بانوان حیا را کنار گذاشته و از لباس های نامناسب و پوشش های جلف و چسبان استفاده می کنند.

وی افزود: یکی از یاران امام علی(ع) بیان می کند که من سال های سال در خانه امام علی(ع) زندکی می کردم اما یک بار چهره و قد و بالای حضرت زینب(س) را ندیدم.

استاد حوزه علمیه قم دردناک ترین درد اهل بیت(ع) پس از عاشورا را حضور بانوان اصحاب امام حسین(ع) در مقابل چشم عموم مردم عنوان کرد و گفت: این لحظات برای حضرت زینب(س) و دختران و همسران امام حسین(ع) بسیار سخت بود.

حجت الاسلام والمسلمین جوشقانیان خاطر نشان کرد: در روایت ها بیان شده که هرکس حیای خود را از دست دهد به مرور دین خود را نیز از دست می دهد و جوهر ایمان به برکت حیا است؛ بنابراین پدر و مادر باید با گویش، پوشش و رفتار خود فرزندان خود را از همان ابتدا بر محور حیا و عفاف تربیت کنند.

وی با بیان این که تنها زن و فرزند واجب النفقه انسان نیستند بلکه پدر و مادر نیز ممکن است به واسطه پیری و فقر واجب النفقه انسان باشند، ادامه داد: باید همانطور که به زن و فرزند خود رسیدگی می کنیم به پدر و مادر خود نیز رسیدگی کنیم.

استاد حوزه علمیه قم لقمه حلال را بدهی انسان به واجب النفقات عنوان کرد و گفت: اگر انسان به واجب النفقات خود لقمه حلال ندهد اولین کسانی که جلوی پل صراط در مقابل انسان می ایستند زن و فرزند و واجب النفقات او هستند.

حجت الاسلام والمسلمنی جوشقانیان اظهار کرد: حتی اگر پدر و مادر انسان فاسق و فجار باشند باز وظیفه احسان به والدین از انسان برداشته نشده است.

وی با اشاره به این که فرشتگان نویسنده اعمال از انسان اخلاص در عمل را می خواهند گفت: انسان باید اعمال خود را از روی صدق و خلوص انجام دهد و باید خود را برای مرگ آماده کند زیرا فرشته مرگ همواره در انتظار آدمی است و قبر نیز منتظر است که انسان را در خود جای دهد بنابراین باید خود را برای این ها آماده کنیم همانطور که امام سجاد(ع) خود را به بهترین شکل ممکن برای این عرصه آماده کردند./968/پ۲۰۲/ی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۲:۴۰
معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش:
تربیت اسلامی اسوه‌محور است| در روش‌های تربیتی تجدیدنظر کنیم
حجت‌الاسلام محمدیان با بیان این‌که تربیت اسلامی اسوه‌محور است، بر مراقبت از فرزندان در برابر پیام‌های تربیتی متنوع در جامعه تأکید کرد و خواستار تجدیدنظر در روش‌های تربیتی شد.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۰:۰۸
حجت الاسلام ظهیری:
رضایت حضرت زهرا ملاک رضایت خداوند از مؤمنان است
استاد حوزه علمیه قم گفت: کسب رضایت خدا جز با کسب رضایت اهل بیت(ع) و در رأس آنها حضرت زهرا(س) به دست نمی آید.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۰۰:۰۹
حجت الاسلام والمسلمین فقیهی:
کفران نعمت ولایت خصیصه منافقان است
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به ریشه ها و علل مخالفت و دشمنی نفاق با اسلام و امت اسلامی، کفران نعمت ولایت را یکی از مهم ترین خصیصه های منافقان ذکر کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۱۳:۲۶
در گفت وگو با حجت الاسلام والمسلمین زمانی مطرح شد؛
شیعه انگلیسی؛ مصداق متحجران مقدس نما/ روایتی شنیده نشده از ساده زیستی رهبری و مراجع
حجت الاسلام والمسلمین زمانی تبیین جایگاه روحانیت و آسیب شناسی این جایگاه را از اهداف انتشار منشور روحانیت حضرت امام دانست و شیعه انگلیسی را مصداق متحجران مقدس نما در روزگار کنونی ذکر کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۱۲:۲۰
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه:
دشمن از ناآگاهی جامعه برای ایجاد شبهه و تردید استفاده می‌کند
آیت‌الله استادی با اشاره به این‌که دشمنان شبهات قدیمی که بارها پاسخ داده شده است را با ظاهری جدید پرورش می دهند، گفت: دشمن از ناآگاهی جامعه سوء استفاده می کند.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۱۲:۱۰
آیت الله میرباقری مطرح کرد؛
زمینه‌سازی سقیفه برای محو استعدادهای علمی بشر
رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم با بیان این‌که امام علی (ع) و دولت عدالت محور او متن و حقیقت بهشت است، گفت: جریان سقیفه با نفوذ در بین امت زمینه‌های محو استعداد های علمی بشر را فراهم کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۲۱:۳۲
فعالیت های تبلیغی مؤسسه دارالزهرا در ایام فاطمیه
همزمان با ایام فاطمیه مؤسسه آموزش مبلغ دارالزهرا اقدام به اعزام مبلغ به مناطق مختلف گلپایگانی و برپایی نمایشگاه کوچه های بنی هاشم کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۱۹:۱۲
حجت الاسلام بندانی نیشابوری:
جامعه اسلامی باید احیاگر ارزش‌های فاطمی باشد
استاد حوزه علمیه قم با انتقاد از جمع آوری زودهنگام پرچم های عزاداری و پارچه های مشکی از سطح شهر، گفت: جامعه اسلامی باید احیاگر ارزش های فاطمی باشد.
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۱۹:۰۶
استاد حوزه علمیه قم:
سقیفه نعمت امامت را به امارت تبدیل کرد
حجت الاسلام تحویلدار گفت: اهل سقیفه نعمت امامت را به امارت تبدیل کردند، به پیامبر اکرم(ص) تهمت زدند، آیات الهی را انکار کردند و مردم را بر دوش اهل بیت(ع) سوار کردند.
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۱۲:۳۹
شیوه دفاع حضرت زهرا از ولایت
حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی خراسانی بیان ویژگی های امام علی از سوی حضرت زهرا(س) را از شیوه های دفاع حضرت زهرا از ولایت دانست و این شیوه را عقلایی و از سوی همگان پذیرفتنی خواند.
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۱۱:۱۷
آیت الله استادی:
حضور شهدا دینداری را به انسان‌ها یادآوری می‌کند
دبیر شورای عالی حوزه با بیان این که حضور شهدا دینداری را به انسان‌ها یادآوری می‌کند، گفت: شهدا برای اسلام مجاهدت کردند و در مسیر مکتب اهل بیت(ع) و دیانت شهید شدند.
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۱۰:۵۱
آیت الله طبسی مطرح کرد؛
مجالس روضه حضرت زهرا احیا کننده نام پیامبراکرم است
آیت الله طبسی مجالس روضه حضرت زهرا احیا کننده نام پیامبراکرم(ص) دانست وتصریح کرد: حقایق را به گونه ای که توهین به دیگران نباشد بیان کنید.
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۱۰:۴۲
آیت الله میرباقری:
بزرگ ترین ابتلائات تاریخ به حضرت زهرا اختصاص داشته است
نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری عاشورای حسینی را ابتلاء عظیم حضرت زهرا(س) توصیف کرد و گفت: شفاعت اساس اقبال حضرت زهرا در این ابتلای عظیم است.
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۱۰:۳۴
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان:
توجه به سیره معصومان از طغیان جلوگیری می کند
استاد حوزه و دانشگاه گفت: یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از طغیان و‌ متواضع شدن، توجه به سیره معصومان(ع) و نهادینه سازی ابعاد زندگانی نورانی ایشان در زندگی است.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۲۵
ولایت مداری تنها به دعا برای امام معصوم ختم نمی شود
استاد حوزه علمیه خواهران با بیان این که ولایت مداری تنها به دعا برای امام معصوم(ع) ختم نمی شود، گفت: شخص ولایتمدار مانند حضرت زهرا(س) با جان، مال و تمام اعضاء و جوارح خود در راه دفاع از ولایت اقامه حق...
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۲۱
تزکیه فکری الگوی صیانت از جوارح در برابر گناه است
سخنران آستان مقدس حضرت معصومه(س) به بررسی آثار گناه بر اعضا و جوارح انسان پرداخت و گفت: تنها راه مصون بودن جوارح از گناه تزکیه فکر و قلب است.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۱۰
کمال عقل و رشد یافتگی لازمه تبعیت از ولایت امام معصوم است
استاد حوزه علمیه خواهران با بیان این که خداوند جز به عقل بندگی نمی شود، گفت: کمال عقل و رشد یافتگی لازمه تبعیت و اطاعت از ولایت امام معصوم است.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۰۵
ولایت مداری با اطاعت محض معنا می یابد
استاد حوزه علمیه خواهران گفت: ولایت مداری با اطاعت محض معنا می یابد؛ همانطور که سیره عملی حضرت زهرا(س) مؤید این موضوع است.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۰۲
حجت الاسلام روستا آزاد:
دفتر تبلیغات پیشگام عرصه تربیت دینی کودک و نوجوان است
حجت الاسلام روستا آزاد گفت: دفتر تبلیغات اسلامی از بدو تأسیس، از پیشگامان عرصه تربیت دینی کودک ونوجوان است، به طوری که قاطبه طلاب فعال دراین حوزه، از فارغ التحصیلان دوره های کودک مرکز تربیت مربی کودک...
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۰۰
برنامه های تبلیغی و فرهنگی گروه تبلیغی رشد در ایام فاطمیه
حجت الاسلام خوئینی گفت: گروه تبلیغی رشد علاوه بر فعالیت های تبلیغی و جهادی در مناطق محروم و برگزاری برنامه های متنوع، در طول سال به برگزاری جشن تکلیف، سخنرانی در پارک ها و مدارس به صورت تخصصی می پرداز...