سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ Tuesday, October 17, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۲۱:۳۸
شناسه خبر: ۵۳۰۲۲۹
 
حجت الاسلام والمسلمین جوشقانیان:
حیا مهم ترین شاخصه عاشورائیان است
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که حیا شاخصه سنت نبوی و اصحاب عاشورا است، گفت: هرکس حیای خود را از دست بدهد به مرور دین خود را نیز از دست می دهد؛ زیرا جوهر ایمان به برکت حیا است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین جوشقانیان، استاد حوزه علمیه قم امروز در آستان مقدس حضرت معصومه(س) با اشاره به این که اهل بیت(ع) در زندگی عادی خود شبیه دیگر مؤمنان بودند اما به دلیل مرتبه بالای ایمانی که داشتند امتحانات و ابتلائات آنها با انسان های عادی متفاوت است، گفت: روزی شخصی از امام سجاد(ع) پرسید که شب را چگونه گذارنده اید.

امام سجاد(ع) فرمودند: «شب را صبح کردم در حالی که به هشت کس بدهکارم و آنان هر روز هشت چیز از من طلب می‌کنند و مرا به سوی خود می‌خوانند؛ خدای تعالی از من واجبات را می‌خواهد، پیامبر(ص) سنتش را، زن و فرزند، نفقه و مخارج زندگی را، نفس از من شهوت، شیطان از من نافرمانی و معصیت، فرشتگان نویسنده اعمال، از من صداقت و درستکاری، ملک‌الموت از من روح و جان و قبر از من بدن را می‌خواهد و من در میان این هشت طلبکار، مسؤول و ناتوان شده‌ام».

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: براساس این حدیث امام سجاد(ع) انسان مسؤول انجام واجبات خویش است و نمی تواند واجبات خود را بر گردن دیگران قرار دهد.

وی افزود: در آیین ما ترک محرمات و گناه نکردن از انجام واجبات نیز مهم تر است و انسان اگر می خواهد به منزلت، مقام و جایگاهی برسد باید در ابتدا ترک گناه کند.

استاد حوزه علمیه قم توبه را یک امر فوری و فرض واجب بر انسان عنوان کرد و گفت: انسان به محض انجام گناه باید فورا توبه کند و توبه را نباید به تأخیر انداخت و ترک واجبات از فریب های شیطان است که به بهانه رحمت خدا انسان را از انجام واجبات دور می کند در حالی که خداوند در عین رحمان بودن در انجام اعمال بر بندگان خود نیز سخت گیر است.

حجت الاسلام والمسلمین جوشقانیان با اشاره به این که دومین بدهکاری که باید طلب او را پرداخت کرد انجام سنت پیامبر(ص) است و یکی از مهم ترین سنت های پیامبر(ص) رعایت حیا است به گونه ای که پیامبر(ص) همواره در خانه خود نیز لباس های مناسبی بر تن می کردند، گفت: این در حالی است که متأسفانه جوانان امروز و متأسفانه بعضی از بانوان حیا را کنار گذاشته و از لباس های نامناسب و پوشش های جلف و چسبان استفاده می کنند.

وی افزود: یکی از یاران امام علی(ع) بیان می کند که من سال های سال در خانه امام علی(ع) زندکی می کردم اما یک بار چهره و قد و بالای حضرت زینب(س) را ندیدم.

استاد حوزه علمیه قم دردناک ترین درد اهل بیت(ع) پس از عاشورا را حضور بانوان اصحاب امام حسین(ع) در مقابل چشم عموم مردم عنوان کرد و گفت: این لحظات برای حضرت زینب(س) و دختران و همسران امام حسین(ع) بسیار سخت بود.

حجت الاسلام والمسلمین جوشقانیان خاطر نشان کرد: در روایت ها بیان شده که هرکس حیای خود را از دست دهد به مرور دین خود را نیز از دست می دهد و جوهر ایمان به برکت حیا است؛ بنابراین پدر و مادر باید با گویش، پوشش و رفتار خود فرزندان خود را از همان ابتدا بر محور حیا و عفاف تربیت کنند.

وی با بیان این که تنها زن و فرزند واجب النفقه انسان نیستند بلکه پدر و مادر نیز ممکن است به واسطه پیری و فقر واجب النفقه انسان باشند، ادامه داد: باید همانطور که به زن و فرزند خود رسیدگی می کنیم به پدر و مادر خود نیز رسیدگی کنیم.

استاد حوزه علمیه قم لقمه حلال را بدهی انسان به واجب النفقات عنوان کرد و گفت: اگر انسان به واجب النفقات خود لقمه حلال ندهد اولین کسانی که جلوی پل صراط در مقابل انسان می ایستند زن و فرزند و واجب النفقات او هستند.

حجت الاسلام والمسلمنی جوشقانیان اظهار کرد: حتی اگر پدر و مادر انسان فاسق و فجار باشند باز وظیفه احسان به والدین از انسان برداشته نشده است.

وی با اشاره به این که فرشتگان نویسنده اعمال از انسان اخلاص در عمل را می خواهند گفت: انسان باید اعمال خود را از روی صدق و خلوص انجام دهد و باید خود را برای مرگ آماده کند زیرا فرشته مرگ همواره در انتظار آدمی است و قبر نیز منتظر است که انسان را در خود جای دهد بنابراین باید خود را برای این ها آماده کنیم همانطور که امام سجاد(ع) خود را به بهترین شکل ممکن برای این عرصه آماده کردند./968/پ۲۰۲/ی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۱:۳۲
حدیث اخلاقی بزرگان(۷۳)
پافشاری در خواهش هیبت آدمی را از بین می برد
پافشاری در خواهش از بین برنده هیبت آمی است و چه بسا گرفتاری ها نوعی تنبیه خداوند باشند و برای چیدن میوه های نارس شتاب نکن.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۸:۰۷
آیت الله میرباقری:
حزن الهی معبر سلوک انسان است
نماینده مردم البرز در خبرگان تأکید کرد: حزن های الهی انسان را می سازد تا بتواند سلوک داشته باشد، این حزن مانع نبوده بلکه انسان را به مقصد می رساند.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۵:۲۴
مدیرکل فرهنگی جامعه المصطفی مطرح کرد؛
هر مبلغ اربعین یک رسانه آتش به اختیار
حجت الاسلام مرادی دولت آبادی ایام اربعین را بزرگترین فرصت تبلیغ اسلام ناب محمدی دانست و از تشویق بهترین آثار ارسالی مبلغان درباره جلوه‌های ویژه اربعین خبر داد.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۵:۱۷
سه شرط اساسی پذیرش توبه
مدیر مدرسه علمیه آیت الله مجتهدی تهرانی پشیمانی، طلب مغفرت و انجام ندادن گناه در آينده را سه شرط اساسی پذیرش توبه از سوی خداوند متعال دانست.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۵:۰۳
در پرسمان عاشورایی ارائه شد؛
شیوه‌‌های صحیح عزاداری برای اهل بیت
کارشناس مسائل دینی با تأکید بر این که هدف از بیان شبهه، صرفا وارد کردن اشکال به دین نیست، گفت: مبلغان به جای رفتار احساسی و متعصبانه، باید پاسخ شبهات را بدهند.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۴:۴۳
رییس شبکه جهانی ولایت تبیین کرد؛
از جاری شدن خون تازه تا ازدواج حضرت قاسم در کربلا!
آیت الله حسینی قزوینی در نشست پرسمان عاشورایی به برخی شبهات مطرح شده درباره عاشورا پاسخ داد.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۴:۳۸
حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد:
صحیفه سجادیه در جامعه مهجور است
استاد حوزه علمیه قم گفت: متأسفانه صحیفه سجادیه امام سجاد(ع) که گنجینه ای گرانبها است در جامعه ما مهجور است و مردم به معارف غنی که در زبور آل محمد(ص) بیان شده است بی توجه هستند.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۲:۳۱
در گفت وگو با رسا مطرح شد؛
تشریح فعالیت های گروه تبلیغی جهادی منادیان وحدت
مدیر گروه تبلیغی جهادی منادیان وحدت گفت: راه اندازی مراسم اعتکاف، برپایی ایستگاه های صلواتی، تبلیغ دانش آموزی، برپایی نمایشگاه و تبلیغ در پارک ها از فعالیت های این گروه به شمار می رود.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۰:۴۷
مدیر گروه تبلیغی جهادی یاران خورشید:
نیاز به مدیریت منسجم تبلیغی داریم
مدیر گروه تبلیغی جهادی یاران خورشید با بیان این که مبلغان جهادی حوزه گمنام هستند، تحصیل و تبلیغ را مقوم یکدیگر خواند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۷:۵۳
استاد انصاریان:
اهل عقل نسخه طبیبان الهی را راه علاج می داند
استاد انصاریان گفت: اهل عقل، انصاف و دل، در برابر نسخه طبیبان الهی اصلاً اهل چون و چرا نیستند؛ چون رگِ لجبازی ندارند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۶:۰۷
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب تأکید کرد؛
ضرورت شناسایی و برجسته‌سازی ارزش‌های والای جامعه
آیت الله محسن اراکی با بیان اینکه دشمن سعی می کند بخش حاشیه‌ای و زشت جامعه را بزرگنمایی کرده و به تصویر بکشد، بر برجسته ساختن ارزش‌های والای جامعه تأکید کرد.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۳:۰۴
صدور ویزای اربعین و گذرنامه ویژه طلاب و خانواده های ‌آنان
طلاب می توانند جهت صدور ویزا و گذرنامه خود و خانواده به مدرسه دارالشفاء و حضرت ابوالفضل(ع) مراجعه کنند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۲:۵۷
حدیث اخلاقی بزرگان(۷۲)
اول برای خود ناله کنیم؛ مبادا غرور ما را بگیرد
اين راه باز است. مقداد و اباذر که معصوم نبودند بلکه از شاگردان ائمه بودند پس مي‌شود شاگردی، يك طلبه يا دانشجويی به جايی برسد كه امام زمان(عج) بفرمايد او در چشمان من بزرگ است.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۲:۴۳
از سوی گروه تبلیغی نوح صورت گرفت؛
تولید اپلیکیشن تعاملی در حوزه کتابخوانی
مسؤول گروه تبلیغی نوح از تولید اپلیکیشن تعاملی با موضوع کتابخوانی خبر داد و گفت: افراد می توانند از طریق این نرم افزار تجربیات خود در موضوع کتابخوانی را به اشتراک بگذارند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۰۵:۳۴
حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی:
نقض پیمان ویژگی بارز دشمنان اسلام است
استاد حوزه و دانشگاه نقض پیمان را ویژگی بارز دشمنان اسلام عنوان کرد و گفت: اگر پیمانی از سوی مسلمانان بسته شود به یقین آن را نقض نخواهند کرد.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۵:۲۳
فعالیت‌های گروه تبلیغی جهادی رشد در محرم الحرام ۹۶ تشریح شد
برپایی نمایشگاه وقایع کربلا، تبلیغ در مدارس و کانون های تربیتی و هیآت از جمله فعالیت های گروه تبلیغی جهادی رشد در محرم الحرام سال جاری است.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۲:۴۲
یادداشت؛
جامعه شناسي مردم كوفه/ هزار رنگ زير پوست نفاق
در مركز شهر کوفه مردماني هستند كه روزي پاي خطبه علي(ع) مي نشينند و شاگردي او را مي كنند و روزگاري شمشير به گردن آن حضرت مي گذارند تا بالاجبار حكميت را بپذيرد.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۰۸:۴۹
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی هشدار داد؛
تلاش یک جریان برای حذف نام ائمه معصومین در کشور
عضو هیأت علمی جامعة المصطفی با بیان اینکه جریانی در حال حذف کردن نام ائمه معصومین(ع) در کشور است، گفت: امروزه در ایران یک تفکر غلط سبب شده نام های مذهبی در زندگی ها رو به فراموشی برود.
۱۳۹۶/۷/۲۱ - ۱۷:۲۵
آیت الله طبسی:
امام سجاد اجازه نداد نور هدایت عاشورا خاموش شود
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: با وجود شرایط سخت و خفقان، امام سجاد(ع) اجازه نداد که نور هدایت عاشورا خاموش شود.
۱۳۹۶/۷/۲۱ - ۱۱:۵۴
آیت الله میرباقری:
ریاضت بدون امام انسان را به جایی نمی رساند
نماینده خبرگان با بیان این که انسان باید بداند که برای رسیدن به خداوند متعال تنها راه معصوم است، گفت: اگر تمام وجود انسان همراه امام باشد می تواند با امام سیر کند و موانع را پشت سر بگذارد.