Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - سيستم تغذيه در كشور براساس آداب و سنت اسلامي نيست
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ Friday, September 21, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۴/۲۴ - ۱۵:۵۵
شناسه خبر: ۵۱۱۵۷۵
 
آيت الله نمازي:
سيستم تغذيه در كشور براساس آداب و سنت اسلامي نيست
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: در قانون اساسي پيشگيري را مقدم بر درمان دانسته اما توجهي به پيشگيري از بيماري نمي شود، چرا كه سيستم تغذيه در كشور اشتباه است و بر اساس آداب و سنت اسلامي نيست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا در كاشان، آيت الله عبدالنبي نمازي، ظهر امروز در ديدار مدير و كاركنان تأمين اجتماعي كاشان، گفت: خدمات تأمين اجتماعي براي بيماران سبب اميدواري آنها و پزشكان و بيمارستانهاي طرف قرارداد مي‌شود كه اين كار داراي پاداش و ثواب بسياري است.

وي با اشاره به اينكه يكي از خدمات و كارهايي كه محبوب در نزد خداي سبحان است، حل گره هاي درماني است، افزود: طبيب اصلي و شافي خدا است و در اين بين طبيب و داروخانه و تامين اجتماعي واسطه هايي هستند كه گره ها و مشكلات درماني بيماران را باز مي كنند و اين كار، محبوب عندالله است.

آيت الله نمازي يادآور شد: كشور ايران در معالجه، ويزيت، تجوز نسخه و فرهنگ مصرف دارو از سوی بيماران به دلايل مختلف با مشكلات زيادي رو به رو است.

وي، ازدحام بيماران و همراهان بيماران در مطب كوچك پزشكان و ايجاد آلودگي ها سبب افزايش بيماري دانست و عنوان كرد: مديريت زمان از سوی پزشكان بايد به گونه اي برنامه ريزي شود كه هر بيمار در زمان مشخصي وارد مطب پزشك شود و بدون كوچكترين انتظار نوبت از سوی پزشك معالج ويزيت ‌شود.

نماينده ولي فقيه در كاشان اظهار داشت: ازدحام بيماران و همراهان آنها در مطب پزشكان، سبب مشكل روحي و رواني و تشديد بيماري، بيماران مي شود و پزشك معالج نيز براي اينكه زمان مناسب براي ويزيت همه بيماران داشته باشد، كار ويزيت را با عجله انجام داده و كيفيت لازم ندارد.

آيت الله نمازي، همچنين يكي از مشكلات درماني را، تجويز داروي زياد براي بيماران دانست و افزود: متأسفانه تفكر تجويز داروي زياد در جامعه امروز، نشانه كيفيت درمان و برتري پزشك نسبت به پزشك ديگري است كه داروي كمتري تجويز مي‌كند و اين تفكر سبب شده است تا كشور ايران رتبه نخست مصرف دارو را در جهان به خود اختصاص دهد.

وي داروي زياد را براي بيماران زيان آور خواند و گفت: اگر طبيب بيماري را تشخيص داده باشد و تجويز دارو مطابق با تشخيص صحيح پزشك باشد و بيمار نيز براساس دستور پزشك دارو را مصرف كرده باشد احتمالا بهبود خواهد يافت و اين در حالي است كه اين دارو حتي اگر براساس شناخت از بيماري انسان هم تجويز شده باشد باز هم آثار منفي مصرف دارو را خواهد داشت و هرچند ممكن است سبب بهبودي بيماري شود اما سبب بروز بيماري ديگر خواهد شد.

نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: اميرمومنان(ع) مي فرمايد، با بيماري خود كنار آمده و بلافاصله با آن درگير نشويد و تا جايي كه بيماري برانسان مسلط نشده و از پا در نياورده به دكتر مراجعه نكنيد، بنابراين تا زمانيكه بيماري با شما همراه است شما نيز با بيماري همراه باشيد، اما چنانچه بيماري شما را به بستر انداخت آن زمان اوج بيماري و زماني است كه بيماري خودش را نشان داده است و زمان مراجعه به دكتر فرارسيده و دكتر به راحتي تشخيص مي‌دهد.

به گفته وي، تا زماني كه بيماري به اوج خود نرسيده باشد پزشك تشخيص درستي از آن ندارد و بالاجبار دستور به آزمايش و عكس مي‌دهد و درانتها نسخه اي را كه تجويز مي كند نسخه چند پهلويي است كه براساس احتمالات چندين نوع داور تجويز مي‌كند.

وي با اشاره به اينكه در سند تحول سلامت كارهاي زيادي باقي مانده است كه بايد انجام دهيم، خاطرنشان كرد: آگاهي افكار عمومي نسبت به مسائل طب و طبابت در پيشگيري از بيماري موثر است و همانگونه كه در قانون اساسي نيز پيشگيري را مقدم بر درمان دانسته اما توجهي به پيشگيري از بيماري نمي شود چرا كه سيستم تغذيه در كشور اشتباه است و بر اساس آداب و سنت اسلامي نيست.

به گفته وي، يكي از راه هاي پيشگيري از بيماري امساك در غذا است و اين در حالي است كه درصد بالايي از مردم ايران به پرخوري مبتلا هستند.

آيت الله نمازي با تأكيد بر اينكه تعدد و تنوع غذايي در مصرف غذا را سبب درگيري معده براي چگونگي هضم آن و دستگاه گوارش را سرگردان مي‌كند، گفت: منشأ تمام بيماريها دستگاه گوارش است.

به گفته وي، اطلاعات پزشكي و تغذيه جامعه اندك است و براي رفع اين مشكل در عرصه طبابت نياز به يك انقلاب و آموزش همگاني در رابطه با آداب مصرف غذا است كه در كاهش هزينه هاي درماني موثر است.

در ادامه عليرضا افشار مدير درمان تامين اجتماعي منطقه كاشان، جمعيت بيمه‌اي تحت پوشش سازمان تامين اجتماعي در منطقه کاشان، شامل شهرستانهاي كاشان، آران و بيدگل و نطنز را بيش از 347 هزار نفر اعلام كرد و گفت: 68 درصد جمعيت اين سه شهرستان از خدمات درماني سازمان تامين اجتماعي بهره‌مند هستند.      

وي با اشاره به اينكه از هر 10 نفر 7 نفر در شهرستان كاشان تحت پوشش بيمه تأمين اجتماعي هستند، يادآور شد: مديريت درمان مستقيم درشهرستان کاشان ماهيانه بيش از 65 هزار بيمه شده و مديريت درمان غير مستقيم در دفتر اسناد پزشکي ماهيانه به 311 هزار نفر خدمات ارائه مي‌كند.

به‌گفته ‌وي، مديريت درمان کاشان، به 4 ميليون و 500 هزار مراجعه كننده از سه شهرستان كاشان، آران و بيدگل و نطنز در سال 95 پاسخگو بوده است.

مدير درمان تامين اجتماعي منطقه كاشان با اشاره به اينكه، اين مديريت بالغ بر 202 و نيم  ميليارد تومان براي بيمه شدگان تامين اجتماعي منطقه كاشان در سال گذشته هزينه كرده است، گفت: 164 ميليارد تومان از اين مبلغ در بخش درمان غيرمستقيم و بقيه در بخش درمان مستقيم صرف بيمه شدگان شده است.

افشار ادامه داد: در بخش درمان غيرمستقيم نيز بيش از 13 ميليارد تومان و در بخش مستقيم نيز ماهانه بيش از 3 ميليارد تومان براي بيمه شدگان منطقه کاشان در سال 95 هزينه شده است.

وي افزود: مديريت درمان تامين اجتماعي منطقه كاشان در حال حاضر نيز در سطح منطقه کاشان با 380 نفر نيروي انساني شاغل به بيش از 347 هزار نفر بيمه شده تامين اجتماعي، خدمات درماني ارائه مي‌کند.

افشار همچنين با اشاره اينكه کاشان تنها شهرستاني است که به صورت مستقل و همرديف با 32 اداره كل در مراكز استان‌ها فعاليت استاني دارد گفت: 90 پزشك عمومي، 93 پزشك متخصص، 18 دندانپزشك، 66 داروخانه، 9 آزمايشگاه، 11 راديولوژي، 22 فيزيوتراپي، 6 بيمارستان دانشگاهي، يك بيمارستان خصوصي، يك دي كلينيك، 9 درمانگاه دولتي و دو شبکه بهداشت طرف قرارداد سازمان تامين اجتماعي در منطقه کاشان است.

وي افزود: فعاليت درماني تامين اجتماعي کاشان به طور رسمي بعد از تصويب قانون الزام در مجلس شوراي اسلامي در سال 69 آغاز شد که ابتداي کار با خريد خدمت توسط نيروهاي وزارت بهداشت در کارهاي درماني و از سال 71 نيز بصورت مستقل با استخدام نيرو در درمان مستقيم کار خود را آغاز کرد./202/1307/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۶/۳۰ - ۱۵:۳۹
آيت الله نمازي:
سوء استفاده های اقتصادی نتیجه نادیده گرفتن امر به معروف است
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: اگر در جامعه امر به معروف و نهي از منكر اجرا شده بود امروز شاهد سوء استفاده هاي اقتصادي و خروج سرمايه هاي هزاران ميلياردي از كشور نبوديم.
۱۳۹۷/۶/۳۰ - ۱۵:۳۲
امام جمعه اصفهان:
مجالس امام حسین سبب اتحاد مردم دربرابر کفر می شود
آیت الله طباطبایی نژاد با بیان این که دشمنان در طول تاریخ با عزاداری برای سیدالشهدا(ع) به شکل های مختلف مخالفت کرده اند، گفت: دستگاه سیدالشهدا(ع) همواره سبب اتحاد مردم در نظام اسلامی در برابر کفر شده ...
۱۳۹۷/۶/۳۰ - ۱۲:۴۵
امام جمعه موقت كاشان:
نخستين دستاورد امام حسين جدايي اسلام ناب از اسلام اموي بود
امام جمعه موقت كاشان با اشاره به اينكه حادثه عاشورا تقابل دو تفكر و دو اسلام علوي و اسلام اموي بود، گفت: نخستين دستاورد اسلام امام حسين(ع) جدايي اسلام علوي و ناب از اسلام اموي و مشخص شدن خط و خطوط و چ...
۱۳۹۷/۶/۳۰ - ۱۲:۲۲
دبير جامعه روحانيت كاشان:
وحشت از گرفتار شدن در دام شيطان يكي از دغدغه هاي متقين است
دبير جامعه روحانيت كاشان گفت: يكي از دغدغه هاي انسان متقي و انسانهاي الهي وحشت از گرفتار شدن در دام شيطان است، از اين رو انسان بايد با يك اسلام شناس در ارتباط باشد تا براي هركاري مشورت كند و قبل از اي...
۱۳۹۷/۶/۳۰ - ۰۰:۱۶
حجت الاسلام صابري اراكي:
عزاداري همراه با اخلاص، اثرگذار است
استاد حوزه علميه قم پيام امام حسين(ع) را درك و فهم و بصيرت دانست و گفت: عزاداري ها بايد همراه با اخلاص باشد تا اثرگذار باشد.
۱۳۹۷/۶/۲۹ - ۱۸:۰۷
استاد حوزه علمیه:
طمع، ثبات قدم و ايمان را نابود مي كند
حجت الاسلام فاتحی با اشاره به اينكه آفت طمع، ثبات قدم و ايمان را نابود مي كند، گفت: ريشه همه حقوق هاي نجومي، اختلاس ها، ضعف مديريت ها و كم كاري ها طمع است و طمع سبب نابودي ثبات قدم در دين می شود.
۱۳۹۷/۶/۲۹ - ۱۲:۴۰
امام جمعه موقت كاشان:
جبران گناه نشان دهنده ثبات قدم در دين است
امام جمعه موقت كاشان از بي ثباتي به عنوان آفت ثبات قدم در دين نام برد و گفت: بي ثباتي در دين يكي از خدعه هاي نفس است و جبران سريع گناه و اشتباه نشان دهنده ثبات قدم در دين است.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۲۳:۲۲
دبير جامعه روحانيت كاشان:
عُجب و تكبر ريشه در غرور دارد
دبير جامعه روحانيت كاشان گفت: عُجب و تكبر از جمله صفاتي است كه مفهوم و ريشه مشترك خود برتر بيني و غرور دارد، انسان متكبر خود را بالاتر از ديگران مي داند در حاليكه انسان مبتلا به عُجب كاري به ديگران ند...
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۱۷:۲۹
حجت الاسلام والمسلمین حسيني خراساني:
مردم، شايسته خدمت بيشتر از سوي مسؤولان هستند
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مردم ولايي ايران اسلامي را شايسته خدمت بيشتر از سوي مسؤولان دانست و گفت: ملت ايران از شرايط سخت اقتصادي امروز به شرطي عبور خواهد كرد كه قدر دان نعمت مكتب حسيني و رهبري ب...
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۱۲:۰۴
امام جمعه موقت كاشان:
خانواده سالم پايه و اساس ولايتي بودن و ولايتي ماندن است
امام جمعه موقت كاشان به ملاك هاي داشتن يك خانواده سالم اشاره كرد و گفت: پايه و اساس ولايتي بودن و ولايتي ماندن داشتن يك خانواده سالم است.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۱۱:۵۸
آیت الله مهدوی:
انسان باید نسبت به مهربانی خداوند اطمینان داشته باشد
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: برخی از افراد خودشان را مستحق می دانند و بدون در نظر گرفتن مصالح پروردگار نسبت به تقدیرات الهی اعتراض می کنند و به صفت ارحم الراحمینی خداوند شک می کنند؛ ا...
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۱۱:۵۲
دبير جامعه روحانيت كاشان:
عزت و ذلت دست به خدا است
دبير جامعه روحانيت كاشان گفت: با اشاره به اينكه عزت و ذلت به دست خدا است، گفت: كسي كه عزت را از خدا بخواهد خداوند چه به او عزت بدهد و چه ندهد ذليل نمي شود.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۵:۰۲
حجت الاسلام شفیعیان خبر داد؛
اعزام ۸۱۸ مبلغ به مناطق مختلف استان اصفهان
سرپرست اداره کل فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان گفت: در محرم امسال ۸۱۸ نفر مبلغ از دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان به مناطق تبلیغی داخل و خارج استان اعزام شده اند.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۲:۱۶
امام جمعه موقت كاشان:
خروجي هيئات مذهبي بايد در جامعه ظهور و بروز داشته باشد
امام جمعه موقت كاشان با تأكيد بر اينكه هريك از هيئات مذهبي بايد يك گردان از لشكر امام حسين(ع) و يك تيپ فرهنگي باشند، گفت: خروجي هيئات مذهبي بايد در جامعه بروز و ظهور داشته باشد در غير اين صورت عزاداري...
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۰۰:۳۸
دبير جامعه روحانيت كاشان:
فرزند زياد روزي را افزايش و تربيت را راحت مي كند
دبير جامعه روحانيت كاشان تربيت بچه ها در خانواده هاي تك فرزندي را ضعيف تر از تربيت بچه ها در خانواده هاي چند فرزندي دانست و گفت: فرزند زياد روزي را افزايش داده و تربيت فرزندان را راحت تر مي كند.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۲۱:۵۸
آيت الله نمازي:
معلم زمينه كمال جامعه را فراهم مي كند
نماينده ولي فقيه در كاشان با تأكيد بر اينكه معلم زمينه كمال جامعه را فراهم مي كند، گفت: تعليم و تربيت كار انبيا و فوق العاده حساس و مهم است.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۵۹
آيت الله نمازي:
خدمت به خلق محبوب پروردگار است
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: بعد از فرايض واجب هيچ عملي نزد خداوند محبوب تر از خدمت به خلق نيست، از اين رو پرسنل اورژانس در سراسر كشور سبب آرامش و اميد مردم هستند.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۳:۵۵
حجت الاسلام موسوی:
مسیر حلال برای برطرف کردن تمام نیازهای انسان وجود دارد
رییس عقیدتی سیاسی منطقه پدافند هوایی شهید نصر اصفهانی با تأکید بر وجود راه‌های حلال برای ارضای تمام نیازهای انسان، گفت: مفهوم رزق در ادبیات دینی مفهوم بسیار گسترده ای است و فقط شامل کسب مال نیست.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۳:۱۱
امام جمعه موقت كاشان:
تقرب الي الله يكي از دستاوردهاي خدمت به مردم است
امام جمعه موقت كاشان با اشاره به اينكه خدمت به مردم سيره اهل بيت(ع) است و يكي از دستاوردهاي خدمت به مردم تقرب الي الله است، گفت: محبوب ترين انسانها نزد خداكسي است كه با كمك خود سبب خوشحالي مردم باشد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۱:۵۵
دبير جامعه روحانيت كاشان:
بزرگترين مهارت ارتباطي هنر خوب گوش كردن است
دبير جامعه روحانيت كاشان مهارت گفت وگو و سخن گفتن با يكديگر و خوب شنيدن را سبب شيرين شدن زندگي دانست و گفت: يكي از بزرگترين مهارت هاي ارتباطي هنر خوب گوش كردن است و اگر كسي بلد باشد حرف ديگران را خوب...