Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - تأثیر شگرف علامه طباطبایی بر اندیشه های هانری کربن
دوشنبه ۲۱ آیان ۱۳۹۷ Monday, November 12, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۰:۱۷
شناسه خبر: ۵۸۴۴۲۳
 
حجت الاسلام والمسلمین آذربایجانی مطرح کرد؛
تأثیر شگرف علامه طباطبایی بر اندیشه های هانری کربن
عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با اشاره به تأثیر شگرف علامه طباطبایی(ره) بر اندیشه های هانری کربن بر نقش علامه طباطبایی(ره) در تلفیق قرآن و فلسفه تأکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین مسعود آذربایجانی عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با اشاره به ایام بزرگداشت علامه طباطبایی(ره) به تبیین نقش این عالم بزرگ در احیای علوم عقلی پرداخت و عنوان کرد: ایشان در این راستا چند اقدام اساسی داشتند، اولین اقدام این بود که دروس عقلی و فلسفی که در حوزه محجور بود را هم خودشان دایر کردند و هم اینکه با تربیت شاگردان در این زمینه این علوم را ترویج دادند که مسأله ای بسیار مهم و زیربنایی به شمار می رود.

وی افزود: اقدام دوم ایشان تألیف کتاب هایی در این زمینه تألیف بود، به عبارت دیگر در زمانی که اکثر علما به فقه و اصول می پرداختند علامه طباطبایی(ره) تألیفاتی را در زمینه علوم عقلی از جمله فلسفه با نوشتن آثاری مثل بدایه الحکمه ونهایه الحکمه به جامعه علمی حوزه عرضه کردند.

حجت الاسلام والمسلمین آذربایجانی ادامه داد: این کتاب ها آن قدر اهمیت پیدا کرد که جزو کتاب های درسی شد و بیش از چهار دهه در حوزه های علمیه محوریت تدریس و تدرّس است و همین طور اصول فلسفه و روش رئالیسم و کتاب های دیگری نیز در زمینه های علوم عقلی از علامه طباطبایی به یادگار مانده است.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان این که شاگردان علامه طباطبایی(ره) هرکدام جزو اساتین و اساتید فن فلسفه و حکمت به شمار می روند، گفت: از جمله آن ها حضرت آیت الله جوادی آملی، شهید مطهری(ره)، علامه حسن زاده آملی و آیت الله مصباح یزدی هستند که هرکدام منشأ خدمات و برکات زیادی در حوزه شده اند و خود این مسأله که یک قدم بزرگ محسوب می شود.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با اشاره به نقش چهارم علامه طباطبایی(ره) در احیای علوم عقلی یادآور شد: کار بزرگ دیگر ایشان تبیین و تحلیل معارف اسلامی با زبان عقلی و استدلالی بود که قابل نشر در این زمان باشد؛ یک نمونه بارز این مسأله را ما در کتاب شریف تفسیر المیزان می بینیم.

وی تلفیق مبانی نقلی را با عقلی از شگردهای علام طباطبایی عنوان کرد و بیان داشت: ایشان در تفسیر المیزان بسیاری از آیات قرآن و مفاهیم و گزاره های قرآنی با روش عقلی و استدلالی تبیین کرده اند تا برای همه افراد حتی غیر مسلمانان قابل پذیرش باشد و آیات قرآن را بسیار مستدل ارائه کرده اند تا در دیگر مجامع نیز قابلیت طرح و بیان داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین آذربایجانی یادآور شد: نقش پنجم علامه گفت‌وگو های ایشان با اندیشمندان بزرگ است که بخشی از آنها داخلی از دانشگاه های خودمان بود، مثل دکتر سید حسین نصر یا دکتر شایگان که بارها خدمت ایشان می رسیدند و از دریای معارف ایشان استفاده می کردند و برخی اندیشمندان خارجی از جمله هانری کربن نیز متأثر از اندیشه های علامه طباطبایی(ره) است.

وی با بیان این که بخشی از آثار شیعه و معارف اسلامی فلسفی و اسلامی شیعی در اروپا از جمله کشورهای فرانسوی زبان از طریق هانری کربن منتشر می شد، گفت: این آثار همگی برگرفته از اندیشه های علامه طباطبایی(ره) بود؛ او در جریان مذاکرات خود با علامه طباطبایی می‌گوید: به عقیده من، مذهب تشیع تنها مذهبی است که رابطه هدایت الهی را میان خدا و خلق برای همیشه نگه داشته، پیوسته ولایت را زنده و پابرجا می‌دارد و به اعتقاد من، تمامی ادیان حقیقتی را دنبال می‌نمایند؛ اما تنها مذهب تشیع است که به این حقیقت لباس دوام و استمرار پوشانیده و معتقد است که این ویژگی میان عالم انسانی و الوهی برای همیشه باقی است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: سید حسین نصر نیز در زبان انگلیسی و در کشور آمریکا مباحث زیادی با قرائت شیعی از اسلام منتشر شده است که متأثر از اندیشه های علامه است./1330/ت۳۰۲/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۳۷
برگزاری مراسم سالگرد علامه طباطبایی با سخنرانی دو مرجع تقلید
مراسم بزرگداشت سی و هفتمین سالگرد ارتحال صاحب تفسیر المیزان علامه طباطبائی با سخنرانی حضرات آیات مکارم شیرازی و جوادی آملی در قم برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۳:۳۰
در نشستی خبری مطرح شد؛
تشریح ویژه برنامه های بزرگداشت علامه طباطبایی
خراسانی با تشریح ویژه برنامه های مجمع عالی حکمت اسلامی در ایام بزرگداشت علامه طباطبایی(ره) از راه اندازی دبیرخانه دائمی علامه طباطبایی(ره) برای برنامه ریزی بهتر در سال های آینده خبرداد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۳:۲۵
حجت الاسلام والمسلمین معلمی خبرداد؛
تلاش مجمع عالی حکمت برای ترویج فلسفه های مضاف درحوزه
دبیر مجمع عالی حکمت اسلامی با اشاره به اقدامات علمی مجمع عالی حکمت اسلامی از تلاش این مجمع برای آشنایی بدنه حوزه و طلاب با فلسفه های غربی و مضاف برای پاسخ به شبهات خبرداد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۳:۱۰
با حضور رییس دفتر رهبری و نمایندگان بیوت مراجع؛
آیین تودیع و معارفه رییس المصطفی برگزار می شود
مراسم تودیع و معارفه رییس جامعة المصطفی العالمیة شنبه ۲۶ آبان ماه با حضور اعضای هیأت امنای المصطفی، نمایندگان بیوت مراجع و رییس دفتر مقام معظم رهبری برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۱:۴۲
نقد و بررسی «لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت»
نقد و بررسی «لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت» با حضور استاد قاسم پور در جامعه‌الزهرا(س) برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۱:۲۶
حجت الاسلام والمسلمین احمدی میانجی مطرح کرد؛
فعالیت علمی ضد کمونیستی علامه طباطبایی در بین جریان های روشنفکر
استاد فلسفه حوزه و دانشگاه با اشاره به فعالیت های گسترده حزب توده در محافل روشن فکری و جریان کمونیستی حاکم بر ایران پیش از انقلاب و ترویج فلسفه کمونیستی تأکید کرد که علامه طباطبایی(ره) در همین شرایط ف...
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۲۳:۰۰
مراسم افتتاحیه دهمین دوره آموزشی روش سخنرانی دینی امیر بیان برگزار شد
مراسم افتتاحیه دهمین دوره آموزشی روش سخنرانی دینی امیر بیان با حضور دانشجویان این موسسه در سالن همایش های مدرسه دارالشفاء برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۳:۲۷
حجت الاسلام مقدمی خبر داد؛
قول مساعد آیت الله اعرافی برای همکاری با شورای هماهنگی گروه های فرهنگی تبلیغی حوزه
حجت الاسلام مقدمی با اشاره جزییاتی از دیدار اعضای شورای هماهنگی گروه های فرهنگی حوزه با آیت الله اعرافی از قول همکاری مدیریت حوزه برای واگذاری برخی امور فرهنگی داخلی حوزه به این شورا خبرداد.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۲:۰۱
بررسی «چالش های فقه معاصر» در میزگرد تخصصی
میزگرد تخصصی «چالش های فقه معاصر» به همت دبیرخانه طرح «روشمند سازی تحقیق در علوم اسلامی» در مؤسسه آموزش عالی حوزوی عالم آل محمد(ع) تهران برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۰:۳۳
حجت الاسلام والمسلمین عباسی رییس جامعه المصطفی شد
پس از گمانه زنی های متعدد، حجت الاسلام والمسلمین علی عباسی به عنوان رییس جامعه المصطفی العالمیه منصوب و طی روزهای آینده حکم وی از سوی رهبر معظم انقلاب منتشر خواهد شد.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۰:۲۱
مدیر اداره کل قرآن و حدیث المصطفی:
بیست و چهارمین جشنواره قرآن و حدیث المصطفی برگزار می شود
حجت الاسلام رفیعی با بیان این که امروز آخرین روز نام نویسی در بیست و چهارمین جشنواره قرآن و حدیث المصطفی است، از احتمال تمدید زمان نام نویسی تا ده روز آینده خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۰۰:۳۷
برگزاری همایش ملی«المیزان و علوم انسانی اسلامی» با حضور آیت الله جوادی آملی
همایش ملی« المیزان و علوم انسانی اسلامی» چهارشنبه شب ۲۳ آبان ماه با سخنرانی حضرت آیت الله جوادی آملی در قم برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۱:۳۶
حجت الاسلام مسعودی مطرح کرد؛
چگونه حدیث پژوه شویم | رکود پژوهش مختص حوزه نیست
به نظرم پژوهش کلاً رکود دارد و مختص حدیث و حوزه نیست؛ در دانشگاه هم علاقه بیشتر اساتید به تدریس است تا تحقیق. شاید علتش این باشد که ادبیات ایران ادبیاتی شفاهی است و دست به قلم نبوده‌ایم. ما بیشتر حرف...
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۰:۱۷
حجت الاسلام والمسلمین آذربایجانی مطرح کرد؛
تأثیر شگرف علامه طباطبایی بر اندیشه های هانری کربن
عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با اشاره به تأثیر شگرف علامه طباطبایی(ره) بر اندیشه های هانری کربن بر نقش علامه طباطبایی(ره) در تلفیق قرآن و فلسفه تأکید کرد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۵:۰۲
عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم مطرح کرد؛
شورای عالی حساب ویژه ای برای علوم عقلی باز کند | نقش فلسفه در شبهه زدایی از شریعت
حجت الاسلام والمسلمین معلمی با اشاره به نقش فلسفه در شبهه زدایی از دین و شریعت به جایگاه برجسته علامه طباطبایی(ره) در احیای علوم عقلی از جمله فلسفه تأکید کرد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۴:۲۴
فراخوان یازدهمین جشنواره علامه حلی اعلام شد
دبیر جشنواره علامه حلی از اعلام فراخوان یازدهمین دوره این جشنواره خبر داد و گفت: در این جشنواره آثار پژوهشی طلاب جوان شرکت داده می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۰۹:۴۲
عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع):
حوزه قم وام دار زحمات علامه طباطبایی در فلسفه است | فقها و فلاسفه ضدیتی با هم ندارند
حجت الاسلام یوسفی با اشاره به نقش علامه طباطبایی(ره) در احیای مدرسه فلسفی حوزه قم تأکید کرد که حوزه قم وام دار زحمات علامه طباطبایی(ره) در فلسفه است.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۰۹:۲۸
استاد حوزه مطرح کرد؛
لزوم بهره گیری شورای عالی از نظرات نخبگان جوان حوزه
حجت الاسلام الماسی بر لزوم توجه بیشتر شورای عالی حوزه علمیه به مسائل اخلاقی و پژوهشی همچنین توجه به تبلیغ بین الملل به صورت سیستمی تأکید کرد.
۱۳۹۷/۸/۱۲ - ۱۵:۰۳
استاد سطح عالی حوزه:
افزایش حجم دروس فرصت مطالعه و مباحثه را از طلاب گرفته است
حجت الاسلام اکبرنژاد عدم نظارت کافی در زمینه حضور طلاب در کلاس درس و حجم زیاد کلاس ها و مطالب درسی را از جمله کاستی های نظام آموزشی حوزه دانست.
۱۳۹۷/۸/۱۲ - ۱۳:۴۹
از سوی مؤسسه فرهنگی نورالهدی صورت می گیرد؛
برگزاری طرح ترویج صحیفه سجادیه در مساجد و هیأت های مذهبی
حجت الاسلام فاطمی نیا با اشاره به لزوم غبار زدایی از صحیفه سجادیه از برگزاری طرح ترویج صحیفه سجادیه در مساجد و هیأت های مذهبی و پایگاه های بسیج خبرداد.