Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - ارتباط میان فناوری اطلاعات و فناوری ارتباطات بررسی شد
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ Saturday, December 15, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۲/۶ - ۱۷:۴۰
شناسه خبر: ۵۶۲۶۲۴
 
در درس خارج فقه فناوری‌های نوین؛
ارتباط میان فناوری اطلاعات و فناوری ارتباطات بررسی شد
حجت الاسلام والمسلمین شهریاری در چهارمین جلسه فقه فناوری‌های نوین به بررسی ارتباط میان فناوری اطلاعات و فناوری ارتباطات و اهمیت تبدیل داده‌ به اطلاعات پرداخت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، امروز در درس خارج فقه فناوریهای نوین که در مدرس 27 مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار شد، بیان داشت: فضای مجازی با فناوری اطلاعات و ارتباطات ارتباط وسیعی دارد. به طوری که با یکدیگر نسبت منطقی و مساوی دارند.

حجت الاسلام والمسلمین شهریاری با اشاره به تعریف واژه فناوری، اظهار داشت: به ساخت، اصلاح، کاربرد و دانش ابزارها، ماشینها، مهارتها، هنرها، نظامها یا روشهای سازماندهی یا مجموعهای از آنها برای حل مشکل یا انجام یک کار خاص، فناوری اطلاق میشود.

وی ابراز داشت: فناوری ترجمه فارسی عبارت «Technology» است که ریشهای یونانی دارد. این عبارت مرکب از دو کلمه «Techno» به معنای هنر، مهارت و فن و کلمه «logy» به معنای نطقِ به منزله کلام و تعقل، تشکیل شده است.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌ قضائیه با بیان این که تفاوتهایی میان فناوری، اختراع، نوآوری و پیشرفت وجود دارد، تصریح کرد: اختراع(Invention) عبارت از خلق یک ارزش جدید(روش یا ایده جدید و بهتر) برای برآورده شدن نیازها است.

وی ادامه داد: به کاربرد ارزشی جدید(روش یا ایده جدید و بهتر) برای برآوردن نیازها(انجام کاری جدید و طرحی نو درانداختن) نوآوری(Innovation) اطلاق می شود.

مدیر مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم‌اسلامی نور اضافه کرد: به انجام یک کار به شیوهای بهتر پیشرفت(Improvement) گفته میشود.

وی خاطرنشان کرد: فناوری میتواند نوعی نوآوری و اختراع باشد، یا آن که پیشرفت در کاربردها یا صرفاً دانش بکارگیری ابزارها باشد.

این استاد حوزه و دانشگاه با مهم خواندن فناوری اطلاعات، عنوان کرد: در فناوری اطلاعات ذخیرهسازی، بازیابی، انتقال و پردازش داده یا اطلاعات از طریق اجرا، توسعه و نگهداری سیستمهای سختافزاری و نرمافزاری و شبکهای انجام میشود.

فرایند تبدیل داده به اطلاعات به زمان و هزینه زیادی نیاز دارد

وی گفت: فناوری ارتباطات به حوزهای از فناوری اشاره دارد که به ارتباطات انسانی از طریق دیجیتالی میپردازد. این ابزارها شامل نظامهای شبکهای همچون اینترنت و اینترانت، نرمافزارهایی همچون مرورگرهای وب و پست الکترونیکی و سختافزارهایی مانند تلفن ثابت یا همراه و ابزارهای ارتباطی صوتی، تصویری و متنی میشود.

معاون رییس قوه قضاییه اظهار داشت: باید توجه داشت که ارتباطات رشتهای علمی از یک سو در حوزه علوم انسانی و از سوی دیگر در حوزه فنی مهندسی است. چرا که هر حوزهای به تناسب، به مباحث فقهی مختلفی نیاز دارد.

وی با بیان این که در جهان تولید اطلاعات به عنوان یکی از ابزارهای توسعه و پیشرفت کشورهای مختلف به شمار میآید، ابراز داشت: سنت ما از لحاظ «دادهها» بسیار غنی است به طوری که با تولید زیاد دادهها توسط دانشمندان ایرانی، امروز دادههای بسیاری در ایران به وجود آمده است.  

حجت الاسلام والمسلمین شهریاری با تأکید بر این که فرایند تبدیل داده به اطلاعات به زمان و هزینه زیادی نیاز دارد، تصریح کرد: هر دادهای در صورت تبدیل شدن به اطلاعات به کار خواهد آمد در غیر این صورت ارزشی نخواهد داشت.

وی افزود: پس از تبدیل دادهها به اطلاعات و عنوانبندی شدن آنها، دستیابی، طبقهبندی و جستجوی اطلاعات با کاربست فناوری اطلاعات ممکن میشود و با فناوری ارتباطات نیز این اطلاعات در اختیار همگان قرار میگیرند.  

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌ قضائیه عنوان کرد: هرگاه امکان انتقال اطلاعات فراهم شود، تبادل اطلاعات صورت خواهد گرفت. در چنین حالتی، هر فردی میتواند اطلاعات خود را برای شخص دیگری که به شبکه دسترسی دارد، ارسال کند./878/پ۲۰۲/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۷:۲۱
استاد حوزه:
خصوصیات استاد انصاریان در زمینه‌های خطاب و تألیف کم نظیر است
حجت الاسلام والمسلمین نظری منفری گفت: سه خصویت استاد در عرصه خطابه و بیان، تألیف کتاب و بنان و فن ترجمه در این استاد بزرگوار وجود دارد که وی را در حوزه دین به فردی کم نظیر تبدیل کرده است.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۷:۰۹
با حضور علما و اساتید حوزه علمیه؛
اصول کافی با ترجمه استاد انصاریان رونمایی شد
مراسم رونمایی از ترجمه اصول کافی استاد انصاریان با حضور علما، اساتید و سایر طلاب حوزه علمیه قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۵:۲۴
حجت الاسلام ابوترابی:
دستاوردهای مرکز دائره المعارف علوم عقلی مرهون همت و اندیشه آیت الله مصباح است
رییس مرکز پژوهشی دایرة المعارف علوم عقلی اسلامی دستاوردهای این مرکز را نتیجه همت و اندیشه بلند آیت الله مصباح دانست.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۵:۲۱
با حضور جمعی از طلاب و روحانیان؛
مراسم سالگرد آیت الله سید سجاد علوی گرگانی در قم برگزار شد
سی و سومین سالروز ارتحال عالم ربانی آیت الله سید سجاد علوی گرگانی والد بزرگوار حضرت آیت الله علوی گرگانی با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۵:۱۶
کنگره بین المللی حضرت ابوطالب فراخوان شد
رییس مؤسسه تحقیقاتی حضرت ابوطالب(ع) از اعلام فراخوان کنگره بین المللی حضرت ابوطالب(ع) در چهار محور اصلی خبرداد و گفت: اصل همایش با همکاری نهادهای مختلف بین المللی اسفندماه سال آینده خبرداد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۴:۲۳
رییس دفترتبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم:
استاد انصاریان درکنار خطابه آثار ارزشمندی به رشته تحریر درآورده است
رییس دفترتبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: به اذعان بسیاری از مترجمان برجسته قرآن و نهج‌البلاغه، ترجمه قرآن استاد انصاریان به جهت روانی و سلاست توأم با دقت بی‌نظیر است.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۴:۱۹
آیت الله اعرافی:
اقتصاد حوزه باید متکی به موقوفات و وجوهات مردمی باشد
مدیر حوزه های علمیه در گردهمایی سراسری مدیران سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه نظامی ایده آل است که در آن پیوند کار با مزد قطع شود، گفت: مدیر باید رویکرد راهبردی و استراتژیک داشته باشد.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۴:۱۶
استاد حوزه علمیه:
کتاب شریف اصول کافی معجزه فکر و عقل ائمه معصومین است
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان گفت: کتاب شریف اصول کافی که معجزه فکر و عقل ائمه معصومین است را به امید ورود آن به خانه‌های شیعیان ترجمه کرده‌ام.
۱۳۹۷/۹/۲۲ - ۱۴:۰۳
با پیام تصویری آیت الله جوادی آملی؛
آثار مرکز پژوهشی دایرة المعارف علوم عقلی اسلامی رونمایی شد
آیین رونمایی از کتب و نرم افزارهای مرکز پژوهشی دایرة المعارف علوم عقلی اسلامی وابسته به مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با حضور آیت الله مصباح یزدی در قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۲۰:۴۱
از سوی مؤسسه سبک زندگی آل یاسین صورت می گیرد؛
برگزاری دوره مهارتی سبک زندگی اسلامی ویژه طلاب و خانواده ها
دوره تربیت مربی خانواده با رویکرد سبک زندگی اسلامی هچنین دوره تربیت مربی مهارت‌ های زندگی با رویکرد سبک زندگی اسلامی ویژه برادران طلبه و دوره عمومی مهارت‌های سبک زندگی اسلامی برای خانواده طلاب برگزار ...
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۲۰:۳۷
اعلام فراخوان عضوگیری انجمن ترجمه و زبان های خارجی حوزه علمیه
انجمن علمی ترجمه و زبان های خارجی حوزه علمیه از میان طلاب به صورت وابسته و پیوسته عضو می پذیرد.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۲۰:۳۱
از سوی مؤسسه مطالعات تمدنی اسلام صورت گرفت؛
اعلام فراخوان مقاله همایش ماهیت پول در تمدن اسلامی
همایش پول در تمدن اسلامی با شعار ربا و خلق پول بانکی را متوقف کنید، همراه با بزرگداشت مرحوم آیت الله حائری شیرازی و معرفی اندیشه احیای پول اسلام از سوی مؤسسه مطالعات تمدنی اسلام برگزار می شود.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۴:۰۷
دبیر انجمن علمی کلام خبر داد؛
انجمن علمی کلام حوزه عضو می پذیرد
حجت الاسلام جوادی مقدم از پذیرش عضویت در انجمن علمی کلام اسلامی به صورت وابسته و پیوسته خبر داد.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۳:۲۸
یادداشت؛
آسیب شناسی پژوهش در حوزه
نیم نگاهی به فرمایشات رهبر معظم انقلاب و دیگر دلسوزان نظام نشان می دهد که علی رغم توسعه کمی و کیفی به دلیل فقدان نقشه جامع در عرصه پژوهش های حوزوی، تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله ها بسیار است.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۲:۴۱
حجت الاسلام والمسلمین قمی:
جریان تبلیغی کشور باید متحول شود
رییس سازمان تبلیغات اسلامی وظیفه اصلی و راهبردی این سازمان را معرفی درست اسلام ناب و انقلاب اسلامی عنوان و بر لزوم تحول جریان تبلیغی کشور تأکید کرد.
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۱۳:۴۱
با پیام ‌آیت الله جوادی صورت می گیرد؛
رونمایی از ۱۰ اثر فاخر مؤسسه امام خميني
حجت الاسلام ابوترابی از برگزاری آيين رو نمايي از ۱۰اثر فاخر مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خميني با پیام حضرت ‌آیت الله جوادی آملی و با سخنرانی آیت الله مصباح یزدی خبر داد.
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۱۲:۴۵
رییس اداره پذیرش جامعه الزهرا خبر داد؛
آغاز ثبت نام آزمون ورودی جامعه‌الزهرا از امروز| نام نویسی تا ۲۰دی ادامه دارد
رییس اداره سنجش و پذیرش جامعه‌الزهرا(س) گفت: پذیرش جامعه‌الزهرا برای سال تحصیلی ۹۹-۹۸ از امروز، ۲۰ آذرماه آغاز می‌شود.
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۱۲:۳۶
مدیر دفتر هماهنگی امور مدارس حوزه علمیه قم معرفی شد
در مراسمی با حضور آیت الله اعرافی حجت‌الاسلام فرهاد عباسی به عنوان مدیر جدید امور مدارس علمیه قم معرفی و از زحمات حجت الاسلام واحد تجلیل شد.
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۱۱:۳۸
ویژه طلاب حوزه؛
ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه باقرالعلوم آغاز شد
نام نویسی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه باقرالعلوم آغاز شد؛ طلاب دارای مدرک سطح۲ تا ۲۵ آذرماه فرصت دارند نسبت به ثبت نام اقدام کنند.
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۱۰:۱۰
عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه مطرح کرد؛
«شرح خوانی» آفتی جدی در مسیر درسی طلاب
حجت الاسلام طالبی با اشاره به این که آینده حوزه در دست طلاب فرهیخته است، تأکید کرد که مدیران حوزه به نخبگان و استعدادهای برتر توجه ویژه ای داشته باشند.