سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ Tuesday, September 26, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۶/۶ - ۰۹:۰۵
شناسه خبر: ۵۲۱۰۹۰
 
گفت‌وگوی متفاوت رسا با مبلغ تبریزی
حجت الاسلام عباسپور روحانی حوزه علمیه تبریز است که با لباس روحانیت در ورزشگاه حاضر می شود و تا مرز لیدری هواداران تیم تراکتورسازی در استادیوم نیز پیش رفته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در تبریز، این روزها حضور روحانی معروف تبریزی به عنوان حامی تراکتورسازان در ورزشگاه، تعجب مردم و جامعه روحانیت را در پی داشته است. این مبلغ حوزوی که در ورزشگاه همچون سایر هواداران تراکتورسازی شور زاید الوصف خود نسبت به تیم محبوب خویش را نشان می دهد، از اهداف و آرمان های خود سخن می گوید.

حجت الاسلام بهزاد عباسپور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار رسا در تبریز با اشاره به اهداف و برنامه های خود گفت: شاید در نگاه اول، همگان اهدافی را برای من فرض کرده اند؛ اما در واقع حمایت از تیم تراکتور سازی و نیز ترویج مسائل فرهنگی از زمره برنامه های من در ورزشگاه بوده است.

وی افزود: فعالیت های من در این حوزه اهداف یگانه ای را دنبال نمی کند و در این راستا ابعاد متعددی وجود دارد؛ چرا که فاصله میان مردم و روحانیت در این سال ها تا حدی افزایش یافته که باید این مسأله را به عنوان یک واقعیت قبول کرد و برای از بین بردن آن و نیز نزدیک کردن جوانان به ارزش های فرهنگی حرکت کرد.

حجت الاسلام عباسپور گفت: برنامه روحانیون در این سال ها برای تحقق این هدف شاید نتیجه بخش نبوده و حال مبلغان جوان‌گرای حوزوی باید با اتخاذ سیاست های بدیع و نو فقدان های فرهنگی را از بین ببرند.

وی افزود: در بازی اول تیم فوتبال تراکتورسازی در فصل جاری که با لباس روحانیت تصمیم به حضور در ورزشگاه گرفتم، با نوعی دلهره مواجه بودم و گاهی افکار و تبعات منفی احتمالی، ذهنم را درگیر خود می کرد؛ اما استقبال بی نظیر هواداران تراکتورسازی سبب شد تا به لباس روحانیت بیشتر از قبل افتخار کنم.

 

وی گفت: در واقع هواداران تراکتورسازی بهترین و با شخصیت ترین هوادارانی هستند که در این سال ها نظاره گر بودم. رفتار و نوع تشویق آن ها باید الگوی تیم های دیگر باشد . تشویق تیمی که سه باخت متوالی داشته، نشان از شخصیت هواداران این دیار دارد و اینکه بعد از باخت، سی دقیقه بعد از بازی، به بازیکنان خود روحیه دهند، همان معیاری است که آنان را با هواداران دیگر تمایز می دهد.

حجت الاسلام عباسپور در جواب خبرنگار رسا مبنی بر عجیب بودن حضور یک روحانی در ورزشگاه و نیز انتقاد های وارده از طرف مردم و دیگر روحانیان تصریح کرد: سبب تعجب من است که چرا حضور روحانی در فعالیت های روزمره، نوعی هنجار شکنی تلقی می شود. حضور من در ورزشگاه برای بار نخست نبوده و من چندین سال قبل در ورزشگاه قدیمی باغشمال هم حضور داشتم. ما روحانیون از ورزش جدا نیستم و ما حتی تیم های ورزشی هم در سطوح بالا تشکیل داده ایم. حضور روحانیان در اجتماعات و جامعه حساسیت خاصی ندارد.

وی در ادامه اظهار داشت: اعتراض برخی هم‌کسوتان بنده نسبت به این فعالیت ها موضوعی است که باید با نگرش درون سازمانی حل شود. چون عاشق روحانیت هستم، انتقاد ها را هم با دید مثبت قبول می کنم و برای دیدگاه های خویش و نیز آرمان هایم دلیل دارم و حاضرم برای هر قشری اثبات کنم.

حجت الاسلام عباسپور افزود: فعالیت تبلیغی من تنها در ورزشگاه ها نیست، بلکه این موضوع فقط انعکاس خبری بیشتری در پی داشته ‌است. من حتی در پارک ها، فضاهای فرهنگی -تفریحی حضور فعال دارم؛ اما استادیوم ها،  با توجه به خیل عظیم هواداران و قشر جوان پتانسیل بالایی دارد که برای تبلیغ اسلام و پیشبرد فعالیت های فرهنگی بهترین گزینه است. حضور بنده به عنوان روحانی در ورزشگاه تبعات قابل توجه و مثبتی در پی داشته که از این حیث می توان به برگزاری نماز جماعت، طرح مسائل فقهی و شبهه زدایی در برخی مسائل جوانان نام برد.

وی درخصوص حضور بانوان در ورزشگاه ها نیز گفت: حضور بانوان در ورزشگاه باید همراه با فراهم شدن برخی شرایط باشد، چراکه این امر می تواند به لحاظ فرهنگی تبعات مثبت و منفی داشته باشد.

حجت الاسلام عباسپور در مورد آفت های موجود در فوتبال اشاره کرد و افزود: فوتبال و سیاست دو امر جدا از هم تلقی می شوند، گرچه فوتبال خود یک نوع سیاست است؛ اما ادغام این دو با یکدیگر شرایط مناسبی را به دنبال نخواهد داشت. دلیل وجود برخی حاشیه ها که با روح ورزش هم در تضاد است، همین مسأله است. باید توجه داشت که حمایت از تراکتورسازی، فعالیت سیاسی نیست و این مورد کاملا با شالوده و ذات ورزش که اولیای دین تاکید داشته اند، منافات دارد اما به نظر من دفاع از زبان و هویت، مترادف با دفاع از اسلام، کشور و ناموس است.

 

وی در خصوص حضور در استادیوم با لباس روحانیت اظهار داشت: لباس مقدس روحانیت، بیرق اسلام و تبلیغ آن است و حضور من با این لباس به منزله رواج دین و احیا ارزش های فرهنگی است. عده ای لباس یک پزشک یا مکانیک را با این لباس مقایسه می کنند و همواره در صفحات مجازی به این امر انتقاد می کنند؛ ولی باید گفت که این لباس مقدس اهداف والایی دارد که با دیگر پوشش ها قابل قیاس نیست. همنشینی من با این لباس با مردم معطوف به این هدف است که شکاف بین روحانیت و مردم از بین برود نه برای اینکه با پوشیدن این لباس «بهزاد عباسپور» را تبلیغ کنم.

این مبلغ حوزوی تصریح کرد: با توجه به حاشیه‌ هایی که با حضور من در استادیوم به وجود آمد، باید اعلام کنم که در آینده قصد کاندیداتوری در هیچ انتخاباتی را ندارم و نخواهم داشت و هیچ وابستگی به گروهی ندارم؛ چرا که هدف اول، ترویج اسلام و ادای وظیفه به آن است.

وی در انتقاد به شایعه سازی های صورت گرفته در خصوص حضورش در ورزشگاه تصریح کرد: عده ای بر این باورند که این فعالیت ها، در قالب برنامه ریزی هایی بوده که از طرف برخی نهاد ها اجرا می کنم که این موضوع را به جد تکذیب می کنم، ولی آرزویم این است که کاش از طرف فدراسیون یا دیگر ارگان ها حضور می یافتم؛ ولی من با هزینه شخصی و با درآمد ناچیز طلبگی در این راه قدم گذاشته ام که آرمان های اسلامی را در جامعه پیاده کنم.

حجت الاسلام عباسپور ادامه داد: با شروع این اقدامات، هیچ حمایتی از سوی مسؤولان به عمل نیامد و آنان توجهی به این تفکر نداشتند. حال سؤال اینجاست که اگر من از هواداران پرسپولیس یا سپاهان بودم باز این وضعیت حاکم بود؟ متاسفانه در این راه هیچ نهادی اعلام حضور نکرد و من به تنهایی به این کار تبلیغی ادامه خواهم داد، ولی امیدوارم در ادامه متولیان این امر به این مسائل واقف شوند.

وی تصریح کرد: متاسفانه حتی حضور من در کنار هواداران هم در موردی با مخالفت همراه شد که در بازی با نفت تهران در یادگار امام، مدت طولانی را پشت در های ورزشگاه منتظر ماندم و اجازه حضور نداشتم و در آن هنگام نسبت به من رفتار های ناشایستی را هم انجام دادند که امید دارم این تفکر اصلاح شود.

این مبلغ حوزوی در پایان با قدردانی از هواداران پرشور تراکتورسازی در ورزشگاه اظهار داشت: از تمامی هواداران تراکتورسازی نسبت به حمایت بی دریغ از فعالیت تبلیغی بنده، سپاسگزارم و امیدوارم در ادامه راه مسؤولان امر نسبت به این حرکت تبلیغی عنایت ویژه داشته باشند.

گفتنی است، حضور طلاب و روحانیت در فضاهای ورزشی و برخی از مناطق همچون سواحل دریا مورد بحث، نقد و تامل بسیاری از اساتید و حوزویان است و این بحث موافقان و مخالفان زیادی داشته و دارد؛ از این رو انتشار گفت وگوی مذکور در خبرگزاری رسا نیز به منزله تایید آن نبوده و مقدمه ای برای بحث های جدی در موضوع هویت طلبگی و کارکردهای تبلیغی روحانیت است. در همین راستا خبرگزاری رسا در آستانه سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه، جهت ترویج، تبلیغ و تقویت زی طلبگی، سلسله گفت وگوهایی را تحت عنوان «هویت طلبگی» با علما و اساتید حوزه منتشر کرده که مخاطبان گرامی خبرگزاری می توانند اخبار مربوطه را در سرویس حوزه و روحانیت مشاهده و یا از اخبار مرتبط ذیل همین خبر استفاده کنند./935/ت۳۰۱/ب۱

گفت و گو: میرمحمد معصومی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۳ - ۲۱:۱۹
مسؤول نهاد رهبری در دانشگاه تبریز: 
سعادت در گرو تمسک به مکتب قرآن و اهل بیت است
حجت الاسلام انوری با تأکید بر این‌که سبک زندگی اهل بیت عصمت و طهارت رمز رستگاری است، گفت: سعادت دنیا و آخرت در گرو تمسک به مکتب قرآن و اهل بیت است.
۱۳۹۶/۷/۳ - ۲۱:۱۶
معاون پژوهشی جامعه المصطفی مشهد:
 نیازمند تعامل حداکثری اندیشمندان در حوزه علوم انسانی هستیم
حجت الاسلام رقوی گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند تعامل و هم‌اندیشی اندیشمندان و پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی برای بررسی مباحث تخصصی در حوزه علوم انسانی و اسلامی هستیم.
۱۳۹۶/۷/۳ - ۱۹:۴۵
با حضور اندیشمندان جامعه المصطفی؛
 نشست تخصصی «جهان شهر معنوی» در تبریز برگزار شد
نشست تخصصی «مبانی، اصول، مفاهیم و راهکارهای تحقق جهان شهر معنوی» با حضور اساتید برجسته جامعه المصطفی العالمیه مراکز تبریز و مشهد به میزبانی دانشگاه هنر اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۶/۷/۳ - ۱۶:۱۵
مسؤول نهاد رهبري دانشگاه آزاد آذربايجان شرقي:
برپایی مجالس عزاى حسینى اساس مکتب را حفظ می کند
حجت الاسلام خلیلی وظيفه اصلی متولیان هیأت‌های مذهبی، روحانیان و مداحان حسینی را ارتقای سطح معرفت و بصیرت مردم نسبت به مکتب حسینی دانست و گفت: برپایی مجالس عزاى حسینى اساس مکتب را حفظ می کند.
۱۳۹۶/۷/۳ - ۱۵:۳۹
استاد اخلاق حوزه علمیه تبریز:
حضور در مجالس عزاداری با بصیرت حسینی همراه باشد
حجت الاسلام سعادتی گفت: حضور در مجالس عزاداری بایستی با بصیرت و معرفت حسینی همراه باشد، در غیر این صورت سودی به حال فرد نخواهد داشت.
۱۳۹۶/۷/۳ - ۰۰:۱۶
امام جمعه تبریز: 
ورود مسائل سیاسی به اداره امور شهری جایز نیست
حجت الاسلام والمسلمین آل‌هاشم خواستار پرهیز از نگرش‌های سیاسی و جناحی در اداره امور شهری شد و گفت: طبیعی است که هر کسی سلیقه خاصی در عرصه سیاسی دارد، اما در اداره امور شهری نباید چنین مباحثی حاکم شود....
۱۳۹۶/۷/۲ - ۱۶:۵۶
نماینده خبرگان رهبری: 
آبادانی معنوی مساجد مورد توجه متولیان قرار گیرد
حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی با تأکید بر این‌که آبادانی معنوی مساجد مهم‌تر از احداث بناهایی باشکوه است، گفت: متولیان امر به محتوای برنامه‌های مسجدی توجه داشته باشند.
۱۳۹۶/۷/۲ - ۱۵:۲۷
چند خبر کوتاه از آذربایجان‌شرقی
انتخاب ایرج شهین‌باهر به عنوان پنجاه و ششمین شهردار تبریز، انتصاب فرمانده پدافند هوایی شمال‌غرب کشور و برگزاری نهمین سوگواره ادبی «بغض واژه» از مهم‌ترین اخبار کوتاه آذربایجان‌شرقی است.
۱۳۹۶/۷/۲ - ۱۵:۲۴
نماینده مجلس خبرگان رهبری:
تبلیغ عملی بهترین شیوه ترویج آموزه های دینی و معارف شیعی است
حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی بهترین شیوه تبلیغ آموزه‌های دینی و معارف شیعی را تبلیغ عمل‌گرا دانست و گفت: تبلیغ تنها در منابر و محافل عزاداری و سوگواری خلاصه نمی‌شود.
۱۳۹۶/۷/۲ - ۱۵:۱۳
امام جمعه تبریز:
نهی از منکر در ادارات تنها حجاب بانوان کارمند نیست
حجت‌الاسلام ‌والمسلمین آل‌هاشم گفت: نهی از منکر در ادارات تنها حجاب بانوان کارمند نیست؛ بلکه امروز گرفتن زیرمیزی‌ در برخی نهادها و یا کم‌کاری برخی کارمندان در ساعات اداری نیز می‌تواند به عنوان مصادیق ...
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۵:۴۹
تأکید امام جمعه تبریز بر استفاده از هنر در انتقال فرهنگ دفاع مقدس
نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی با اشاره به این‌که نسل جوان جامعه نباید با دوران هشت سال دفاع مقدس بیگانه باشند، گفت: استفاده از هنر در انتقال فرهنگ ایثار و شهادت ضرورت دارد.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۵:۳۵
چند خبر کوتاه از آذربایجان‌شرقی
گرامیداشت دهه امر به معروف و نهی از منکر در سیمای استانی سهند، کمک ۱۲۰ میلیون ریالی نمازگزاران تبریزی به آوارگان میانماری و «هفته ملی کودک» با آموزه‌های عاشورایی از مهم‌ترین اخبار کوتاه آذربایجان‌شرقی...
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۴:۴۴
نماینده مردم تبریز:
هیچ منطقی در پشت سیاست‌های جنگ‌طلبانه و استکباری آمریکا وجود ندارد
علیرضابیگی گفت: ادبیات گانگستری و خارج از عرف بین‌الملل رییس جمهور آمریکا ثابت کرد که هیچ منطقی در پشت سیاست‌های جنگ‌طلبانه و استکباری ایالات متحده وجود ندارد.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۳:۴۰
همزمان با آغاز محرم؛
۳ هزار امامزاده کشور مجری طرح بصیرت عاشورایی هستند
معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در کل کشور متولیان ۳ هزار امامزاده مجری طرح بصیرت عاشورایی خواهند بود.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۳:۲۹
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی:
وابستگی علمی به غرب منجر به وابستگی فرهنگی، سیاسی و اقتصادی می شود
امام جمعه تبریز با بیان این‌که رهبرمعظم انقلاب اسلامی ایران بر تولید علم برای تولید ثروت سفارش کرده‌اند، گفت: وابستگی علمی به کشورهای غربی منجر به وابستگی فرهنگی، سیاسی و اقتصادی می شود.
۱۳۹۶/۷/۱ - ۱۲:۵۴
نماینده خبرگان رهبری:
تکیه بر مکتب عاشورا لازمه تداوم انقلاب است
حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی گفت: شهدای جنگ تحمیلی با تاسی و الهام از فرهنگ عاشورایی اجازه ندادند حتی یک وجب از خاک میهن اسلامی در تصرف دشمن باشد.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۱۵:۴۱
مردم تبریز در اعتراض به یاوه‌گویی ترامپ تظاهرات کردند
نمازگزاران تبریز امروز پس از آیین عبادی سیاسی جمعه در خیابان‌های منتهی به مصلای اعظم امام خمینی(ره) تظاهرات ضدآمریکایی برپا کردند.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۱۵:۱۳
امام جمعه تبریز: 
یاوه‌گویی‌ ترامپ دور از عقلانیت و اخلاق بود
حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم با اشاره به این‌که اظهارات ضدبرجامی ترامپ در سازمان ملل را کارشناسان غربی نیز قبول نمی‌کنند، گفت: یاوه‌گویی‌ ترامپ دور از عقلانیت و اخلاق بود.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۱۴:۰۱
امام جمعه تبریز:
نیازمند روحیه جهادی در تمامی عرصه ها هستیم
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم گفت: اگر فرهنگ حاکم بر دوران دفاع مقدس حفظ شود، بسیاری از مشکلات فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی کشور برطرف خواهد شد.
۱۳۹۶/۶/۳۱ - ۰۱:۱۱
سردار کریمیان:
توطئه‌چینی دشمن در عرصه های فرهنگی تمام‌نشدنی است
فرمانده سپاه عاشورا گفت: اصلی‌ترین راهبرد دشمن چند قطبی کردن کشور و اختلاف‌افکنی میان مسلمانان برای راه‌اندازی جنگ مذهبی در منطقه است.