دوشنبه ۲۹ آیان ۱۳۹۶ Monday, November 20, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۶/۶ - ۰۹:۰۵
شناسه خبر: ۵۲۱۰۹۰
 
گفت‌وگوی متفاوت رسا با مبلغ تبریزی
حجت الاسلام عباسپور روحانی حوزه علمیه تبریز است که با لباس روحانیت در ورزشگاه حاضر می شود و تا مرز لیدری هواداران تیم تراکتورسازی در استادیوم نیز پیش رفته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در تبریز، این روزها حضور روحانی معروف تبریزی به عنوان حامی تراکتورسازان در ورزشگاه، تعجب مردم و جامعه روحانیت را در پی داشته است. این مبلغ حوزوی که در ورزشگاه همچون سایر هواداران تراکتورسازی شور زاید الوصف خود نسبت به تیم محبوب خویش را نشان می دهد، از اهداف و آرمان های خود سخن می گوید.

حجت الاسلام بهزاد عباسپور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار رسا در تبریز با اشاره به اهداف و برنامه های خود گفت: شاید در نگاه اول، همگان اهدافی را برای من فرض کرده اند؛ اما در واقع حمایت از تیم تراکتور سازی و نیز ترویج مسائل فرهنگی از زمره برنامه های من در ورزشگاه بوده است.

وی افزود: فعالیت های من در این حوزه اهداف یگانه ای را دنبال نمی کند و در این راستا ابعاد متعددی وجود دارد؛ چرا که فاصله میان مردم و روحانیت در این سال ها تا حدی افزایش یافته که باید این مسأله را به عنوان یک واقعیت قبول کرد و برای از بین بردن آن و نیز نزدیک کردن جوانان به ارزش های فرهنگی حرکت کرد.

حجت الاسلام عباسپور گفت: برنامه روحانیون در این سال ها برای تحقق این هدف شاید نتیجه بخش نبوده و حال مبلغان جوان‌گرای حوزوی باید با اتخاذ سیاست های بدیع و نو فقدان های فرهنگی را از بین ببرند.

وی افزود: در بازی اول تیم فوتبال تراکتورسازی در فصل جاری که با لباس روحانیت تصمیم به حضور در ورزشگاه گرفتم، با نوعی دلهره مواجه بودم و گاهی افکار و تبعات منفی احتمالی، ذهنم را درگیر خود می کرد؛ اما استقبال بی نظیر هواداران تراکتورسازی سبب شد تا به لباس روحانیت بیشتر از قبل افتخار کنم.

 

وی گفت: در واقع هواداران تراکتورسازی بهترین و با شخصیت ترین هوادارانی هستند که در این سال ها نظاره گر بودم. رفتار و نوع تشویق آن ها باید الگوی تیم های دیگر باشد . تشویق تیمی که سه باخت متوالی داشته، نشان از شخصیت هواداران این دیار دارد و اینکه بعد از باخت، سی دقیقه بعد از بازی، به بازیکنان خود روحیه دهند، همان معیاری است که آنان را با هواداران دیگر تمایز می دهد.

حجت الاسلام عباسپور در جواب خبرنگار رسا مبنی بر عجیب بودن حضور یک روحانی در ورزشگاه و نیز انتقاد های وارده از طرف مردم و دیگر روحانیان تصریح کرد: سبب تعجب من است که چرا حضور روحانی در فعالیت های روزمره، نوعی هنجار شکنی تلقی می شود. حضور من در ورزشگاه برای بار نخست نبوده و من چندین سال قبل در ورزشگاه قدیمی باغشمال هم حضور داشتم. ما روحانیون از ورزش جدا نیستم و ما حتی تیم های ورزشی هم در سطوح بالا تشکیل داده ایم. حضور روحانیان در اجتماعات و جامعه حساسیت خاصی ندارد.

وی در ادامه اظهار داشت: اعتراض برخی هم‌کسوتان بنده نسبت به این فعالیت ها موضوعی است که باید با نگرش درون سازمانی حل شود. چون عاشق روحانیت هستم، انتقاد ها را هم با دید مثبت قبول می کنم و برای دیدگاه های خویش و نیز آرمان هایم دلیل دارم و حاضرم برای هر قشری اثبات کنم.

حجت الاسلام عباسپور افزود: فعالیت تبلیغی من تنها در ورزشگاه ها نیست، بلکه این موضوع فقط انعکاس خبری بیشتری در پی داشته ‌است. من حتی در پارک ها، فضاهای فرهنگی -تفریحی حضور فعال دارم؛ اما استادیوم ها،  با توجه به خیل عظیم هواداران و قشر جوان پتانسیل بالایی دارد که برای تبلیغ اسلام و پیشبرد فعالیت های فرهنگی بهترین گزینه است. حضور بنده به عنوان روحانی در ورزشگاه تبعات قابل توجه و مثبتی در پی داشته که از این حیث می توان به برگزاری نماز جماعت، طرح مسائل فقهی و شبهه زدایی در برخی مسائل جوانان نام برد.

وی درخصوص حضور بانوان در ورزشگاه ها نیز گفت: حضور بانوان در ورزشگاه باید همراه با فراهم شدن برخی شرایط باشد، چراکه این امر می تواند به لحاظ فرهنگی تبعات مثبت و منفی داشته باشد.

حجت الاسلام عباسپور در مورد آفت های موجود در فوتبال اشاره کرد و افزود: فوتبال و سیاست دو امر جدا از هم تلقی می شوند، گرچه فوتبال خود یک نوع سیاست است؛ اما ادغام این دو با یکدیگر شرایط مناسبی را به دنبال نخواهد داشت. دلیل وجود برخی حاشیه ها که با روح ورزش هم در تضاد است، همین مسأله است. باید توجه داشت که حمایت از تراکتورسازی، فعالیت سیاسی نیست و این مورد کاملا با شالوده و ذات ورزش که اولیای دین تاکید داشته اند، منافات دارد اما به نظر من دفاع از زبان و هویت، مترادف با دفاع از اسلام، کشور و ناموس است.

 

وی در خصوص حضور در استادیوم با لباس روحانیت اظهار داشت: لباس مقدس روحانیت، بیرق اسلام و تبلیغ آن است و حضور من با این لباس به منزله رواج دین و احیا ارزش های فرهنگی است. عده ای لباس یک پزشک یا مکانیک را با این لباس مقایسه می کنند و همواره در صفحات مجازی به این امر انتقاد می کنند؛ ولی باید گفت که این لباس مقدس اهداف والایی دارد که با دیگر پوشش ها قابل قیاس نیست. همنشینی من با این لباس با مردم معطوف به این هدف است که شکاف بین روحانیت و مردم از بین برود نه برای اینکه با پوشیدن این لباس «بهزاد عباسپور» را تبلیغ کنم.

این مبلغ حوزوی تصریح کرد: با توجه به حاشیه‌ هایی که با حضور من در استادیوم به وجود آمد، باید اعلام کنم که در آینده قصد کاندیداتوری در هیچ انتخاباتی را ندارم و نخواهم داشت و هیچ وابستگی به گروهی ندارم؛ چرا که هدف اول، ترویج اسلام و ادای وظیفه به آن است.

وی در انتقاد به شایعه سازی های صورت گرفته در خصوص حضورش در ورزشگاه تصریح کرد: عده ای بر این باورند که این فعالیت ها، در قالب برنامه ریزی هایی بوده که از طرف برخی نهاد ها اجرا می کنم که این موضوع را به جد تکذیب می کنم، ولی آرزویم این است که کاش از طرف فدراسیون یا دیگر ارگان ها حضور می یافتم؛ ولی من با هزینه شخصی و با درآمد ناچیز طلبگی در این راه قدم گذاشته ام که آرمان های اسلامی را در جامعه پیاده کنم.

حجت الاسلام عباسپور ادامه داد: با شروع این اقدامات، هیچ حمایتی از سوی مسؤولان به عمل نیامد و آنان توجهی به این تفکر نداشتند. حال سؤال اینجاست که اگر من از هواداران پرسپولیس یا سپاهان بودم باز این وضعیت حاکم بود؟ متاسفانه در این راه هیچ نهادی اعلام حضور نکرد و من به تنهایی به این کار تبلیغی ادامه خواهم داد، ولی امیدوارم در ادامه متولیان این امر به این مسائل واقف شوند.

وی تصریح کرد: متاسفانه حتی حضور من در کنار هواداران هم در موردی با مخالفت همراه شد که در بازی با نفت تهران در یادگار امام، مدت طولانی را پشت در های ورزشگاه منتظر ماندم و اجازه حضور نداشتم و در آن هنگام نسبت به من رفتار های ناشایستی را هم انجام دادند که امید دارم این تفکر اصلاح شود.

این مبلغ حوزوی در پایان با قدردانی از هواداران پرشور تراکتورسازی در ورزشگاه اظهار داشت: از تمامی هواداران تراکتورسازی نسبت به حمایت بی دریغ از فعالیت تبلیغی بنده، سپاسگزارم و امیدوارم در ادامه راه مسؤولان امر نسبت به این حرکت تبلیغی عنایت ویژه داشته باشند.

گفتنی است، حضور طلاب و روحانیت در فضاهای ورزشی و برخی از مناطق همچون سواحل دریا مورد بحث، نقد و تامل بسیاری از اساتید و حوزویان است و این بحث موافقان و مخالفان زیادی داشته و دارد؛ از این رو انتشار گفت وگوی مذکور در خبرگزاری رسا نیز به منزله تایید آن نبوده و مقدمه ای برای بحث های جدی در موضوع هویت طلبگی و کارکردهای تبلیغی روحانیت است. در همین راستا خبرگزاری رسا در آستانه سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه، جهت ترویج، تبلیغ و تقویت زی طلبگی، سلسله گفت وگوهایی را تحت عنوان «هویت طلبگی» با علما و اساتید حوزه منتشر کرده که مخاطبان گرامی خبرگزاری می توانند اخبار مربوطه را در سرویس حوزه و روحانیت مشاهده و یا از اخبار مرتبط ذیل همین خبر استفاده کنند./935/ت۳۰۱/ب۱

گفت و گو: میرمحمد معصومی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۸/۲۹ - ۱۴:۴۰
چهارشنبه هفته جاری در تبریز؛
همایش ملی بررسی اندیشه های فلسفی علامه جعفری برگزار می شود
همایش ملی بزرگداشت مقام علمی و معنوی علامه جعفری با عنوان «بررسی اندیشه های فلسفی علامه جعفری» چهارشنبه هفته جاری در تبریز برگزار خواهد شد.
۱۳۹۶/۸/۲۸ - ۱۸:۵۱
چند خبر کوتاه از آذربایجان‎شرقی
اعلام ویژه برنامه های هفته بسیج در آذربایجان‌شرقی، امداد فرهنگی به کودکان و نوجوانان زلزله‌زده کرمانشاه، افزایش سرانه مطالعه در کشور و لزوم ورود آموزش و پرورش به مقوله تبریز ۲۰۱۸ از مهم‌ترین اخبار کوت...
۱۳۹۶/۸/۲۸ - ۱۸:۴۱
همزمان با هفته کتاب صورت گرفت؛
حضور امام جمعه تبریز در یکی از کتابفروشی‌های شهر
نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی به منظور خرید کتاب و آشنایی با تازه‌های نشر امروز در یکی از کتابفروشی‌های قدیمی شهر تبریز حضور یافت.
۱۳۹۶/۸/۲۸ - ۱۸:۳۸
آیت‌الله آل‌هاشم:
فرهنگ وقف کشور را از درآمدهای نفتی بی‌نیاز می‌کند
امام جمعه موقت تبریز گفت: اگر فرهنگ وقف در جامعه نهادینه شود، دیگر برای اداره کشور نیازی به درآمدهای نفتی نخواهیم داشت.
۱۳۹۶/۸/۲۷ - ۱۸:۲۶
امام جمعه تبریز:
عملکرد بسیج و سپاه در رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان ارزشمند است
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم گفت: نیروهای مسلح به ویژه بسیج و سپاه در رسیدگی به وضعیت سانحه‌دیدگان بلایای طبیعی عملکردی مطلوب و ارزشمند داشته اند.
۱۳۹۶/۸/۲۷ - ۱۷:۴۲
از ابتدای سال‌جاری؛
۵۰ وقف جدید در آذربایجان‌شرقی ثبت شده است
مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی با بیان این‌که احیای موقوفات و گسترش فرهنگ وقف نیاز به عزم ملی دارد، گفت: ۵۰ وقف جدید در آذربایجان‌شرقی ثبت شده است.
۱۳۹۶/۸/۲۷ - ۱۴:۴۸
نماینده خبرگان رهبری:
کرسی‌های درس خارج در حوزه علمیه آذربایجان دایر شود
حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی با اشاره به پیشینه درخشان حوزه علمیه آذربایجان در تاریخ فقه و فقاهت جهان اسلام، گفت: کرسی‌های درس خارج در حوزه علمیه آذربایجان دایر شود.
۱۳۹۶/۸/۲۷ - ۱۴:۳۷
مدیران جدید مدارس علمیه مراغه معرفی شدند
مراسم تودیع و معارفه مدیران مدارس علمیه حضرت امیرالمؤمنین(ع) و امام حسین(ع) شهرستان مراغه با حضور نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری برگزار شد.
۱۳۹۶/۸/۲۷ - ۱۱:۵۰
فرمانده سپاه عاشورا:
غرب به دنبال محدود کردن قدرت موشکی ایران است
سردار کریمیان با بیان این‌که محدود کردن قدرت موشکی ایران با جنگ‌طلب معرفی کردن سپاه پاسداران پیگیری می شود، گفت: سپاه بر مبنای سیاست های عالی نظام و شورای امنیت ملی گام برمی‌دارد.
۱۳۹۶/۸/۲۶ - ۱۴:۳۱
آیت الله آل‌هاشم:
حادثه تلخ زلزله کرمانشاه فرصتی برای پیوند قلوب ملت شد
امام جمعه موقت تبریز گفت: بار دیگر اوج وحدت، همدلی و برادری ملت ایران در امدادرسانی و کمک به زلزله‌زدگان تجلی یافت و این حادثه فرصتی برای پیوند قلوب ملت شد.
۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۱۸:۰۸
رییس دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی:
دوران دفاع مقدس سرشار از حماسه، شور و شعور است
حجت‌الاسلام فقیه با بیان این که از خودگذشتگی‌های رزمندگان دوران دفاع مقدس گویای اراده یک ملت است، گفت: دوران دفاع مقدس سرشار از حماسه، شور و شعور است.
۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۱۷:۵۲
امام جمعه تبریز:
جهت‌دهی به نیات واقفان مورد توجه قرار گیرد
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم خواستار جهت‌دهی به نیات واقفان با توجه به شرایط و نیازهای روز جامعه شد و گفت: برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن، تنظیم امور فرهنگی و حتی برطرف شدن محرومیت می توان نیت‌های ...
۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۱۷:۲۷
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی:
نمایشگاه کتاب تبریز بیش از ۸۰۰ هزار نفر بازدید کننده داشت
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی گفت: در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز بیش از ۸۰۰ هزار بازدید کننده و بالای پنج میلیارد تومان فروش کتاب داشته ایم.
۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۱۷:۱۲
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی:
آیت الله مدنی از نزدیک در جریان آزادسازی سوسنگرد قرار داشت
امام جمعه تبریز گفت: یکی از نکات برجسته عملیات آزادسازی سوسنگرد حضور و پیگیری شهید محراب آیت الله مدنی بود که امور را از نزدیک پیگیری می‌کرد.
۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۱۷:۰۸
سردار جعفری:
ثمره توطئه داعش، تولد نیروهای بسیج مردمی عراق و سوریه بود
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان آذربایجان شرقی با تأکید بر این‌که لشکریان توحید؛ اندیشه و فتنه تجزیه ایران، عراق و سوریه را نابود کردند، گفت: ثمره توطئه داعش، تولد نیروهای بسیج مردمی ...
۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۱۳:۱۹
مدیرکل اوقاف و امورخیریه آذربایجان شرقی:
مجمع خیرین مسجدساز در آذربایجان شرقی فعال می‌شود
مدیرکل اوقاف و امورخیریه آذربایجان شرقی گفت: مجمع خیرین مسجدساز تشکیل شده و به زودی اساسنامه آن تدوین و تصویب خواهد شد، ضمن این‌که مرمت مسجد تاریخی کریم خان نیز مراحل پایانی خود را سپری می کند.
۱۳۹۶/۸/۲۴ - ۲۱:۱۶
چند خبر کوتاه از آذربایجان شرقی
برگزاری مراسم عزاداری ۲۸ صفر در تبریز، جشنواره موسیقی دفاع، مقاومت و حماسه، ساخت فیلم ستارخان و اعلام رایگان بودن عضویت در مراکز کانون پرورش فکری آذربایجان شرقی از مهم‌ترین اخبار کوتاه استان است.
۱۳۹۶/۸/۲۴ - ۲۱:۰۶
امام جمعه تبریز:
تقویت روشنفکری دینی از برکات وحدت حوزه و دانشگاه است
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم گفت: تقویت روشنفکری دینی و افزایش هم اندیشی و تعاملات فکری بین حوزه و دانشگاه ضروتی غیر قابل انکار برای وضعیت امروز جامعه است.
۱۳۹۶/۸/۲۴ - ۱۶:۰۶
کودکان قرآن‌آموز آذربایجان برای کمک به زلزله‌زدگان آستین بالا زدند
مراكز منتخب جمع آوري كمك هاي خانواده هاي قرآني در شعب جامعه القرآن الكريم تبریز برای زلزله زدگان غرب کشور فعال شد.
۱۳۹۶/۸/۲۴ - ۱۵:۵۳
برگزاري همایش ملی قانون اساسی و دولت مشروطه در ایران
همایش ملی قانون اساسی و دولت مشروطه در ایران به همت دانشکده حقوق و علوم اجتماعي دانشگاه تبريز، بهمن ماه سال جاري درتبريز برگزار خواهد شد.