۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
کد خبر: ۵۷۴۰۰۱
پ
بخش دوم؛
رها ساختن افسار وقت و زمان، باعث چیرگی ابرهای تیره ناکامی و حسرت دائمی بر افق زندگی می شود.
فضای مجازی

به گزارش سرویس  فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، مدیریت صحیح در راستای انتظام امور موجب بارش ابرهای موفقیت در زندگی خواهد شد و هدیه ارزشمند و با طراوت کامیابی را برای فرد منظم به ارمغان می آورد.

گیتی با وسعت و پهناوری و بُعد مسافتی قاره هایش با بروز پدیده «فضای مجازی» به دهکده کوچک مبدل گشت و اینترنت و اپلیکیشن ارتباطی جزو پیش نیازهای جدا ناپذیر مردم شد.

اُنس عجیب و نامعقول بعضی از مردم به اینترنت آنها را به مواد مخدر فضای مجازی معتاد کرد و عوارض ناخوشایند و تهدید کننده جامعه را در پی داشت.

پیامد اعتیاد به فضای مجازی

یک: زنده به گور کردن وقت و زمان

هدر رفتن وقت یعنی رسیدن به بن بست

یک جوان پانزده ساله که بایستی در چنین سنی مشغول درس و بحث و در ایام فراغت به یادگیری حرفه ای روی آورد با غوطه ور شدن معتادگونه در فضای مجازی به پوچی تدریجی می رسد. ناگهان چشم باز می کند متوجه می شود هجده ساله شده و نه پایه علمی درستی دارد و نه صعنت و پیشه ای فرا گرفته است. می توان سه سال بیهوده سپری شده وی را «سه سال کشکی» نام نهاد.

امیر بیان علی علیه السلام در باره اهمیت وقت مداری می فرمایند: مومن باید وقتش را در سه جا صرف کند، یک: نیایش و عبادت پروردگارش، دو: اختصاص وقت برای کسب معیشت حلال، سوم: پرداختن به لذت های حلال و مایه زیبایی.

رها ساختن افسار وقت و زمان، باعث چیرگی ابرهای تیره ناکامی و حسرت دائمی بر افق زندگی می شود به گونه ای  هاله ای سیاه سراسر وجود عقل و هوش او را فرا می گیرد.

دومین پیامد اعتیاد به فضای مجازی بی برنامگی است.

فردی تا نیمه شب و چه بسا تا دم صبح در حال پخش زنده از خود برای عموم و یا پیگیر لایو دیگران است دیگر آمادگی لازم برای انجام کارهای روزمره خود را بخاطر خواب های نا منظم روز از دست میدهد.

سومین پیامد توسل به بی بندباری می باشد، معروف شدن و مورد توجه ماندن در نهاد هر انسانی وجود دارد که البته باید تعدیل شود و گرنه با طغیان آن سیل بی بندباری در زمین وجودی شخصیتی فرد راه می افتد.

متاسفانه عده ای برای جلب توجه دیگران و کسب تعداد چند هزار نفری بازدیدکننده از صفحه خود، گوهر ارزشمند شخصیتی خود را به قیمت ظاهر کردن برجستگی بدن و یا پخش کلیپ از پیش ضبط شده رقص خود، ارزان فروختند و مُهر بدنامی و هرزگی بر پیشانی خود زدند.

این بدترین ضرری است که فرد می تواند ب  خود روا بدارد در حالیکه نمیداند.

چگونه معتاد فضای نشویم؟

بهترین راه، مدیریت فضای مجازی است.

یک: مدیریت فضای مجازی فرزندان

مدیریت فضای مجازی فرزندان یعنی والدین نظارت دقیق و صحیح بر زمان استفاده از آنرا داشته باشند مثلا فرزندان روزانه فقط یک ساعت می توانند به فضای مجازی وصل بشوند. و در این رابطه، احساسی برخورد کردن پدر و مادر راه اعتیاد فرزندان خود را بسوی فضای مجازی هموار میکنند.

دوم: مدیریت فضای مجازی خود فرد

مدیریت فضای مجازی شخص با اجرای برنامه علی(ع) که در قسم یکم پیامد اعتیاد فضای مجازی ذکر کردیم محقق می شود.

حکایت

در یکی از جلسات خصوصی با والدین افراد حلقات صالحین داشتیم به پدر و مادر یکی از نیرو ها عرض کردم: فرزندتان وابستگی مفرطی به تلفن همراه خود دارد لحظه به لحظه حتی در حضور استاد سر در گوشی می کند.

مادر گفت: موبایل را از او بگیریم فرزندمان افسرده می شود. این یعنی برخورد احساسی.

گفتم: پیش از این، تلفن های همراه چنین قابلیت ارتباطی مجازی نداشتند باز هم فرزندتان افسرده بود؟

گفتند: خیر

و در آخر متوجه شدند این تفکر از محبتی که نسبت به فرزندشان دارند پدید آمده که مبادا با مدیریت فضای مجازی، فرزندمان افسرده شود./۹۱۸/ی۷۰۳/س

سید تقی نوری

 

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید