۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۰
کد خبر: ۵۵۸۸۶۵
پ
تروریست‌ها در حلقه محاصره قرار دارند؛
ارتش سوریه طی روزهای گذشته با ورود به شهرک های مسرابا و مدیرا و ملحق شدن این نیروها با نیروهایی که در اداره مرکبات هستند دستاورد بزرگی به دست آوردند و تروریست‌ها در حال فرار هستند.
دخالت آمریکا در مسائل داخلی سوریه

به گزارش خبرگزاری رسا، ارتش سوریه در حال پیشروی در غوطه شرقی است و پس از اینکه موفق شد غوطه شرقی را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کند موفق شد که شهرک و مزارعی را به کنترل خود درآورد و این در ظرف نسبتا مدت کوتاهی رخ داد و به این ترتیب تروریست‌ها در غوطه شرقی در سه منطقه جدا افتاده از یکدیگر در محاصره ارتش سوریه قرار گرفته اند؛ نخست، شهر دوما و شهرک الریحان. دوم؛ شهر حرستا و سوم شامل؛ شهر عربین و شهرک های زملکا، سبقا، حموریه، حزه، عین ترما، جسرین، کفربطنا و کوی جوبر.

ارتش سوریه طی روزهای گذشته با ورود به شهرک های مسرابا و مدیرا و ملحق شدن این نیروها با نیروهایی که در اداره مرکبات هستند دستاورد بزرگی به دست آوردند و تروریست‌ها در حال فرار هستند. در کنار پیشروی‌های ارتش سوریه فشار ساکنان به گروههای مسلح نیز موثر بوده است. به این ترتیب جیش الاسلام در شهر دوما و اطراف آن، فیلق الرحمن و جبهه النصره در بخش جنوبی و عربین و مناطق مجاور آن و احرار الشام در حرستا در محاصره هستند.

همزمان با عملیات ارتش سوریه، مذاکراتی از سوی روسها در جریان است و «ولادیمیر زولوتوخین» سخنگوی مرکز آشتی روسیه گفت که افسران این مرکز با فرماندهان فیلق الرحمن مذاکراتی داشته اند تا آنها از جبهه النصره جدا شوند و افراد خود را از غوطه بیرون ببرند. همچنین مذاکراتی با فرماندهان جیش الاسلام انجام شده است.

به هر حال قدر مسلم آن است ارتش سوریه بر بیش از نیمی از غوطه شرقی مسلط شده است و با دستاوردهایی که ارتش سوریه به دست آورده است ۸۰ درصد از اهداف عملیات نظامی برای آزادسازی غوطه شرقی از لوث گروههای ترویستی محقق شده است.با توجه به روند عملیات نظامی، مناطق باقیمانده تحت کنترل گروههای مسلح و تروریستی در دسترس ارتش سوریه قرار گرفته است اما عاملی که روند عملیات و تمام کردن آن را با مانع روبه‌رو می سازد استفاده گروههای مسلح از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی است.ارتش سوریه بر تمام کردن کار گروههای مسلح عزم و اصرار جدی دارد. ارتش سوریه همه احتمالات را در نظر گرفته و بر اساس آن طرح های نظامی خود را تهیه و اجرا می کند.

نیروهای مسلح سوری عملیات نظامی دقیق و منحصر به فردی را اجرا می کنند که فقط تروریست‌ها را در صورتی که تلاش ها برای خروج غیرنظامیان از مناطق تحت سیطره تروریست‌ها محقق نشود، هدف قرار دهند. اما وضعیت حامیان گروههای مسلح و تروریستی نیز بهتر از حال تروریست‌ها نیست. آنها کاملا سرخورد و سردرگم شده اند. آنها دیگر امیدی به ایستادگی گروههای تروریستی در برابر ارتش سوریه ندارند. کشورهای حامی تروریست‌ها تلاش کردند که مانع از پیشروی های ارتش سوریه شوند و در این راه بحث به کارگیری سلاح شیمیایی از سوی ارتش سوریه را مطرح کردند که این موضوع جدیدی نیست. «جمال الزعبی» نماینده پارلمان سوریه با اشاره به مواضع جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا مبنی بر اینکه کشورش ادله محکمی درباره به کارگیری سلاح شیمیایی در سوریه ندارد آن‌را در راستای خدمت به اهداف آمریکا دانست به اسپوتنیک گفت: « از زمان بحران سوریه، آمریکا به دنبال اثبات به کارگیری سلاح شیمیایی از سوی ارتش سوریه ضد غیرنظامیان است که دلیل و مدرکی به دست نیاورده است زیرا هرگز چنین عملی(استفاده از سلاح شیمیایی) رخ نداده است.

وی افزود: به کارگیری سلاح شیمیایی رخ نداده و نخواهد داد زیرا سوریه اساسا سلاح شیمیایی در اختیار ندارد و قبلا نیز آن‌را اعلام کرده است. ما نیازی نداریم که از سلاح شیمیایی استفاده کنیم زیرا آن به پیروزی های ارتش سوریه که روزانه رخ می دهد، ضربه می زند.الزعبی گفت: آمریکا از سلاح شیمیایی استفاده دومنظوره می کند زمانی برای دامن زدن به اوضاع و زمانی برای آرام کردن اوضاع. یعنی از این موضوع به عنوان چماق و هویج استفاده می کند. مقامات سوریه بارها تاکید کرده اند که سلاح شیمیایی ندارند.

وی اعلام کرد: بعید است که آمریکا حمله جدیدی ضد ارتش سوریه مشابه آنچه در پایگاه الشعیرات پس از حوادث خان شیخون رخ داد، انجام دهد. مواضع وزیر دفاع آمریکا برای نرم کردن مواضع است. آنها خواستار دستاوردی هستند تا دست خالی از غوطه با توجه به پیروزی های ارتش سوریه خارج نشوند.

درباره شکست آمریکا در بسیج افکار عمومی دنیا ضد سوریه الزعبی گفت: آمریکا اشتباه چوپانی را مرتکب شد که بارها به دروغ داد زد که گرگ گوسفندانش را دریده است. بار اول و دوم مردم باور کردند و به یاری اش شتافتند اما پس از آن احدی باور نکرد. در ابتدا کشورهای نزدیک به آمریکا باور کردند اما بعدها کسی به کارگیری سلاح شیمیایی از سوی ارتش سوریه را باور نکرد و آن‌را جدی نگرفت».

کشورهای حامی ترویستها به ویژه آمریکا و فرانسه و انگلیس فشار زیادی را به منظور نجات تروریست‌ها در غوطه به کار بستند و آن بحث به کارگیری سلاح شیمیایی از سوی ارتش سوریه و حملات به غیرنظامیان بود تا دمشق را مورد تهدید قرار دهند اما هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه دارای تبعات سنگینی خواهد بود. در شرایطی که حامیان تروریست‌ها بر دامنه تهدیدات خود افزوده اند اما سوریه و متحدانش بر خروج غیرنظامیان از مناطق تحت سیطره تروریست‌ها از طریق ایجاد گذرگاههای امن برای آنها اصرار دارند اما تروریست‌ها این گذرگاهها را هدف قرار می دهند و ساکنان غوطه این موضوع را به اطلاع سازمان صلیب سرخ جهانی رسانده اند که تروریست‌ها مانع از خروج آنها می شوند و کمک های آنها را می دزدند.

با توجه به اقدامات گروههای تروریستی و پوششی که واشنگتن و همپیمانانش برای آنها فراهم می آورند، برگه به کارگیری غیرنظامیان از دست حامیان تروریست‌ها خارج شده است و سوریه در دو محور تحرک در سطح بین المللی برای خروج امن غیرنظامیان از مناطق تحت سیطره تروریست‌ها و ادامه نبرد نظامی حرکت می کند. به هر حال در شرایطی که ارتش سوریه هر لحظه دستاوردهای بیشتری در غوطه شرقی به دست می آورد در مقابل گروههای تروریستی و حامیان آنها به آخرین تحرکات رسانه ای و شایعه پراکنی روی آورده اند تا تلفات و شکست خود را جبران کنند در حالی بحث به کارگیری سلاح ممنوعه بین المللی از سوی ارتش سوریه را مطرح می کنند که افراد مسلح مانع از خروج غیرنظامیان از غوطه شرقی دمشق می شوند.حملات خمپاره ای و راکتی گروههای مسلح به دمشق نشان از تفکر خونین حاکم بر گروههای تروریستی است که برای جبران تلفات خود در جنگ با ارتش سوریه به حملات به غیرنظامیان روی می آورند.تظاهراتی که در مناطق تحت سیطره گروه‌های مسلح برگزار شده و می شود نشان دهنده مخالفت ملت سوریه با گروههای تروریستی که سوریه را ویران کردند و تحت نام انقلاب خیالی دست به کشتار زدند، است./۹۶۹//۱۰۲/خ

منبع: رسالت

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید