۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۰
کد خبر: ۵۴۳۵۷۹
پ
با برگزاری نشست خبری؛
با توجه به انتقاداتی که به عملکرد شورای توسعه فرهنگ قرآنی، به خصوص دبیرخانه این شورا مطرح است، شایسته است این شورا با برگزاری نشستی خبری ضمن پاسخگویی به سؤالات خبرنگاران این حوزه افکار عمومی را در خصوص عملکرد خود اقناع کند.
شورای توسعه فرهنگ قرآنی

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از تسنیم، مدتی است که به مناسبت‌های گوناگون از جمله عدم تخصیص اعتبارات اجرایی منشور توسعه فرهنگ قرآنی، اجرای ناکارامد طرح ملی حفظ قرآن کریم، حواشی مسابقات سراسری قرآن کریم، تشکیل نشدن و به رسمیت نرسیدن جلسات شورای توسعه و ده‌ها دلیل دیگر، انتقاداتی به شورای توسعه فرهنگ قرآنی و علی‌الخصوص دبیرخانه آن وارد می‌شود و رئیس و دبیر این شورا در کمال خونسردی و آرامش کوچک‌ترین توضیحی درباره این مسائل نمی‌دهند.

محمدرضا مخبر دزفولی که از بدو تأسیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی یعنی از سال 1388 ریاست این شورا را برعهده دارد تاکنون حتی یکبار هم به خبرنگاران پاسخگو نبوده و در هیچ نشست خبری در رابطه با عملکرد شورای توسعه فرهنگ قرآنی شرکت نداشته است.

طبق نتایج جستجو در موتورهای جستجوگر وب، حجت‌الاسلام حمید محمدی هم به عنوان نایب رئیس و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، آخرین نشست خبری خود را در تاریخ 15 دی ماه 1393 برگزار کرده و پس از آن نه تنها نشستی با خبرنگاران نداشته بلکه تلاش خبرنگاران برای ملاقات و مصاحبه با وی نیز در اغلب موارد بی نتیجه می‌ماند و فقط برخی از برنامه‌های رادیو و تلویزیون که در مقام  پرسشگری از عملکرد شورای توسعه فرهنگ قرآنی ظاهر نمی‌شوند از وی پاسخ مثبت دریافت می‌کنند.

اخیرا محمدحسین فریدونی کارشناس شورای عالی انقلاب فرهنگی و از همکاران دبیر شورا، در برنامه رصد شبکه قرآن و معارف سیما از موضوعی پرده برداشت که مبین علت عدم پاسخگویی دبیر شورا به خبرنگاران و علاقه وی به حضور در گفت‌وگوهای رادیو و تلویزیونی یکطرفه است.

فریدونی در این برنامه با انتقاد از چند شغله بودن اعضای شورای توسعه فرهنگ قرآنی گفته است «روزی که منشور توسعه فرهنگ قرآنی را تدوین می‌کردیم قرار بر این بود که اعضا در جا‌های دیگر مسئولیت نداشته باشند. اما متأسفانه شخص آقای محمدی به عنوان دبیر شورا شاید هر دو‌ماه یک‌بار هم در دبیر‌خانه حاضر نمی‌شد و بیشتر وقتش صرف حضور در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی به عنوان کارشناس می‌شد.»

ماده 6 منشور توسعه فرهنگ قرآنی مقرر می‌دارد که «دبیرخانه شورای تخصصی برای پیگیری تمامی امور مربوط به شورای تخصصی، در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل ...می‌شود.»

بنا بر اطلاعات کسب شده از دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، دبیر محترم در حال حاضر نیز بیش از یک روز در هفته (روزهای چهارشنبه) در دبیرخانه حضور ندارد.

رسانه‌گریزی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی جایی به اوج خود رسید که خبرنگاران در مردادماه 1395 به همایش تخصصی «بررسی مسائل اساسی فراروی اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی» دعوت شدند اما پس از برگزاری افتتاحیه این همایش، از ورود خبرنگاران حوزه فعالیت‌های قرآنی به جلسات تخصصی این همایش جلوگیری شد.

اینک با توجه به اینکه یکی از کارکردهای نشست خبری این است که فرصت توضیح درباره عملکردها و اقناع اصحاب رسانه و افکار عمومی را برای هر سازمانی فراهم می‌کند؛ شایسته است که رئیس و یا نایب‌رئیس محترم شورای توسعه فرهنگ قرآنی در اسرع وقت با برگزاری نشستی خبری به سؤالات خبرنگاران تخصصی این حوزه پاسخ بدهند./۹۶۹//۱۰۲/خ

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص،قومیت‌ها باشد و یا با قوانین کشور و آموزه های دینی مغایرت داشته باشدمنتشر نخواهد شد.
آخرین اخبار
پربازدید