Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - ساختار سیاسی اجتماعی لبنان
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ Monday, December 10, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۸۸/۱۱/۱۷ - ۱۶:۴۷
شناسه خبر: ۷۴۷۵۷
 
منتشر شد؛
ساختار سیاسی اجتماعی لبنان
خبرگزاری رسا ـ کتاب «ساختار سیاسی اجتماعی لبنان و تأثیر آن بر پیدایش جنبش امل» نوشته سید علی حق‌شناس کمیاب، نخستین منبع فارسی درباره جنبش امل و از کتاب‌های فارسی درباره لبنان است که انتشارات سَنا آن را در پاییز 1388 برای نخستین بار منتشر کرده است.


به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از روابط عمومی مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، کتاب «ساختار سیاسی لبنان و تأثیر آن بر پیدایش جنبش امل» تلاشی است برای به ارایه‌ تصویری روشن و جامع از کشور لبنان و جنبش امل تا برای دانش‌پژوهان و دانش‌جویان رشته‌های علوم سیاسی و تاریخ مفید فایده باشد و همچنین راهنمایی باشد برای تصمیم‌گیران و کارگزاران سیاست خارجی در این عرصه.

این کتاب 240 صفحه‌ای، علاوه بر شش فصل اصلی، مشتمل بر «یادداشت مؤلف»، «جمع‌بندی»، «فهرست منابع»، «یادداشت‌ها» و «چکیده لاتین» است.

نویسنده در فصل اول این کتاب، زیرِ عنوان «چارچوب نظری و طرح مباحث تئوریک»، به تعریف و تشریح مباحث «دولت ـ ملت»، «قدرت ملی» و «دموکراسی‌های اجماعی (انجمنی)» می‌پردازد.

«تاریخچه لبنان، بافت سیاسی ـ اجتماعی»، عنوان فصل دوم کتاب است که شامل مباحثی هم‌چون «تاریخچه لبنان و موقعیت ژئوپلتیک»، «جغرافیای انسانی»، «ادیان و مذاهب»، «انواع قومیت‌ها»، «اوضاع و ساخت اجتماعی لبنان» و «حکومت و سازمان‌های اداری و سیاسی لبنان» است.

پس از آن، نویسنده کتاب، در فصل سوم، «زمینه‌های پیدایش جنبش» را با تشریح «خاستگاه شیعیان لبنان» و «نقش نظام‌های بین‌الملل و منطقه‌ای در لبنان» بیان می‌کند.

فصل چهارم کتاب به مسئله «حضور امام موسی صدر در لبنان و اقدامات وی» در سه بخش می‌پردازد؛ نخست «ورود امام موسی صدر به لبنان و آغاز فعالیت‌ها» تشریح می‌شود، پس از آن، «آغاز فعالیت‌های وسیع‌تر» امام موسی صدر از نظر خواننده می‌گذرد و در نهایت، نویسنده درباره «تأسیس سازمان حرکت المحرومین (جنبش مستضعفان)» سخن می‌گوید.

«تأثیرگذاری پیدایش امل بر ساختار سیاسی لبنان» موضوع دیگری است که در فصل پنجم کتاب، گنجیده است. نویسنده این تأثیرگذاری را در شش بخش بررسی کرده است: 1. تأثیرگذاری امل بر ساختار حکومتی لبنان؛ 2. تأثیرگذاری امل بر ساختار اقتصادی لبنان؛ 3. اثرگذاری امل بر ساختار فرهنگی؛ 4. تأثیرگذاری امل بر ساختار نظامی و امنیتی؛ 5. اثرگذاری امل بر بسیج اجتماعی و ناسیونالیستی؛ 6. فقدان امام موسی صدر.

موضوع فصل نهایی کتاب، «امل پس از ربودن امام موسی صدر» است که در آن «ساختار جدید تشکیلاتی امل»، «انشعاب در امل»، «اختلافات امل با فتح (جنبش آزادی‌بخش فلسطین)»، «آغاز اختلافات امل با حزب الله» و «امل بعد از قرارداد طائف» بررسی شده است.

از ویژگی‌های این اثر آن است که به رغم آن که موضوع آن، به صورت خاص حول ساختار سیاسی اجتماعی لبنان و خیزش شیعیان این کشور در قرن بیستم است، عملاً برخی موضوعات حساس تاریخ منطقه و بین‌الملل نیز در آن بر حسب ارتباط با موضوعات ذکر شده است.

سید علی حق‌شناس کمیاب، در یادداشت خود بر این کتاب، پس از بیان نکته فوق، آورده است: «در این کتاب سعی کرده‌ام تا به رسم انصاف و بی‌طرفی، حتی‌الامکان از هرگونه موضع جانب‌دارانه پرهیز و صرفاً به بیان حقایق مستند و مستدل بپردازم.»

«ساختار سیاسی اجتماعی لبنان و تأثیر آن بر پیدایش جنبش امل» نوشته سید علی حق‌شناس کمیاب را انتشارات سنا، برای نخستین بار، در پاییز 1388 با شمارگان 1100 نسخه و قیمت 3500 تومان در 240 صفحه منتشر کرده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به آدرس تهران، خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، خیابان وحید نظری، پلاک 100، طبقه چهارم مراجعه کنند یا با شماره تلفن 66419337 ـ 021 تماس بگیرند./916/د102/ع

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۲۳:۰۶
کتاب «ملت‌ها چرا شکست می‌خورند» روی میز منتقدان
نشست نقد و بررسی کتاب «ملت‌ها چرا شکست می‌خورند» خانه اندیشمندان علوم انسانی تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۲۳:۰۵
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
نسخه الکترونیکی کتاب «چشمه سار کوثر» منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «چشمه سار کوثر(سخنان دختران پیامبر -ص-)» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در قالب کتابخوان همراه پژوهان منتشر شد.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۲۳:۴۵
سیدمهدی شجاعی منتشر کرد؛
«پشت پنجره»
«پشت پنجره» داستانی است کودکانه درباره ترس و ماجرای پسری به نام علی را بازگو می‌کند که هنگام خوابیدن در اتاقش با اوهام و تصاویر وحشتناکی روبرو می‌شود و با کمک پدر و مادر خود سعی در مواجهه با آنها دارد...
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۲۳:۳۹
چاپ سوم «چایت را من شیرین می‌کنم»
داستان بلند «چایت را من شیرین می‌کنم» نوشتۀ زهرا بلنددوست به چاپ سوم رسید.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۲۳:۳۴
منتشر شد؛
زندگی‌نامه داستانی شهید «مرجان نازقلیچی» سومین فرماندار زن کشور
کتاب «کعبه بوی بهشت می‌دهد»، زندگی‌نامه شهید مرجان قلیچی به روایت خانواده، دوستان و همکاران اوست که هر یک از نگاه خود به زندگی این بانوی پرتلاش و توانمند نگاه کرده‌اند.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۲۳:۳۰
مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی:
جبهۀ انقلاب امروز به مراتب متشکل‌تر از سال‌های اولیۀ انقلاب است
میثم نیلی در دهمین نشست سراسری کتابفروشان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی «خوشه»، بیان کرد: امروز در شرایطی هستیم که به نسبت سال‌های اولیه انقلاب اسلامی، جبهۀ انقلاب و جبهۀ اهل ایمان، به مراتب متشکل‌تر هستن...
۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۲۳:۰۱
در قالب کتابخوان همراه پژوهان؛
نسخه الکترونیکی جلد دوم کتاب «فرهنگ نامه تحلیل واژگان مشابه در قرآن» منتشر شد
این کتاب نوشته گروهی از محققین است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه شده و در انتشارات این پژوهشگاه به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۱۷:۰۴
در نشریه خط حزب‌الله مطرح شد؛
هشت پرسش دانشجویان از رهبر انقلاب
صد ‌و ‌شصت ‌و‌ دومین شماره‌ نشریه‌ خط حزب‌الله با عنوان «هشت پرسش از رهبر انقلاب» با محوریت روز دانشجو منتشر شد.
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۲۱:۳۹
یادداشت؛
تأليفات تفريحي
عالمان و انديشمندان ديني و غير ديني تفريح خود را در مطالعه و نگارش جستجو و سعي مي‌كردند تا با مطالعه و حتي نگارش بعضي از كتب خاص روح خود را جلا ببخشند.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۲۲:۰۵
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
نسخه الکترونیکی کتاب «ایران سرزمین خرد خدایی» منتشر شد
این کتاب نوشته مهدی هادوی تهرانی است که در انتشارات خانه خرد تهیه شده و در انتشارات خانه خرد به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۰۸:۳۲
کتاب تفسیر المیزان و علوم انسانی اسلامی راهی بازار نشر شد
سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی کتاب دو جلدی تفسیر المیزان و علوم انسانی اسلامی را منتشر کرد.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۰۸:۳۱
جلد نخست دانشنامه قرآنی حج و سرزمین وحی منتشر شد
کتاب «دانشنامه قرآنی حج و سرزمین وحی» به کوشش جمعی از محققان پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۷/۹/۱۳ - ۲۳:۰۸
کتاب «درآمدی بر شناخت نسخه‌های نهج‌البلاغه» منتشر شد
«درآمدی بر شناخت نسخه‌های نهج‌البلاغه» عنوان جدیدترین اثر محمد کاظم رحمتی استادیار بنیاد دائرة المعارف اسلامی است که به همت انتشارات دانشگاه مذاهب اسلامی منتشر و روانه بازار کتاب شده است.
۱۳۹۷/۹/۱۳ - ۲۳:۰۳
در قالب یک کتاب بررسی و منتشر شد؛
چگونگی تصویب اصل ولایت فقیه در قانون اساسی
مرکز اسناد انقلاب اسلامی «چگونگی تصویب اصل ولایت فقیه در قانون اساسی» را منتشر کرد.
۱۳۹۷/۹/۱۳ - ۲۳:۰۰
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی معرفی کرد:
بستۀ کتاب «دانشجو و دانشگاه»
در آستانۀ روز دانشجو، پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی بستۀ کتاب «دانشجو و دانشگاه» را معرفی کرد.
۱۳۹۷/۹/۱۳ - ۲۲:۵۴
دایی حسن؛ مظهر شجاعت، اقتدار و تقوا
انتشارات قائمیه به تازگی کتاب «دایی حسن» را که اثری است درباره زندگی شهید حسن عزیزیان چاپ و روانه بازارکرده است.
۱۳۹۷/۹/۱۳ - ۲۲:۴۴
به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن؛
تعداد سه جلد از دانشنامه قرآن کریم ویژه نوجوانان منتشر شد
تعداد سه جلد از مجموعه « دانشنامه قرآن کریم ویژه نوجوانان» به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۷/۹/۱۳ - ۰۸:۲۰
معرفی رمان «ظلمت سفید»
ظلمت سفید لاشی دقیق است تا از دل حوادث به تحلیل‌های درست دست یابد. شخصیت‌های قصه، عالم و پژوهشگر تاریخی نیستند؛ اما کنشگری آنها در داستان، روند تاریخی ماجرای دو انقلاب مهم صد و ده سال اخیر ایران را بی...
۱۳۹۷/۹/۱۲ - ۲۲:۳۲
کتاب «دانشگاه ایرانی در سپهر بین‌المللی» نقد و بررسی می‌شود
کتاب «دانشگاه ایرانی در سپهر بین‌المللی» در کتابخانه مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی نقد و بررسی می‌شود.
۱۳۹۷/۹/۱۲ - ۲۲:۲۹
برگزاری جشنواره متفاوت کتاب‌های کودک و نوجوان
جشنواره کتاب سال سبک زندگی در سال دوم به کتاب‎های کودک و نوجوان می‎پردازد.