Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - عادی سازی به معنای قبول اشغالگری و آپارتاید رژیم صهیونیستی است
دوشنبه ۲۱ آیان ۱۳۹۷ Monday, November 12, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۷:۰۲
شناسه خبر: ۵۸۴۶۳۲
 
القدس العربی گزارش داد؛
عادی سازی به معنای قبول اشغالگری و آپارتاید رژیم صهیونیستی است
روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی با تاکید بر اینکه موضع ملت‌های عرب مغایر با حاکمانشان در عادی سازی با رژیم اشغالگر صهیونیستی است، گفت: بازسازی جنبش مردمی عرب تنها راه عدم تضییع حقوق ملت فلسطین است.

به گزارش خبرگزاری رسا، روزنامه فرامنطقه‌ای «القدس العربی» امروز در یادداشتی به قلم «شفیق ناظم الغبرا»، تحلیلگر سیاسی کویت و استاد دانشگاه با عنوان « عادی سازی با اسرائیل و صهیونیسم، بحث و دیدگاه» بر ضرورت بازتشکیل جنبش مردمی عربی برای مقابله با توطئه مشترک آمریکا و اسرائیل در پیشرفت روند عادی سازی صهیونیسم با اعراب تاکید کرد.

نویسنده یادداشت خود را با این مقدمه آغاز کرد:« من عادی سازی با صهیونیسم را به عنوان یک عادی شدن با  شهرک سازی، اشغالگری و رژیم آپارتاید اسرائیل توصیف می‌کنم، عادی سازی با سیاست‌های آواره ساختن و بی عدالتی  در حق ملت فلسطین و جلوگیری از بازگشت آنها به سرزمینشان است.

ناظم الغبرا ادامه داد: از سوی دیگر، من می‌دانم که کشورهایی که از شخصیت‌های اسرائیلی استقبال می کنند، از جمله استقبال سلطان نشین عمان از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، همزمان، نظرات دیگری را در احترام به حقوق ملت فلسطین دارند.

به نوشته القدس العربی،  در شرایط فعلی اعراب، موضوع جدید، این است که سفر شخصیت‌های اسرائیلی به کشورهای عربی در شرایطی رخ می‌دهد که عرب‌ها از شرط موجود در ابتکار صلح خود در سال 2002 ، عقب نشینی کردند، این طرح خواستار تشکیل کشور فلسطین، آزادی قدس اشغالی و جولان اشغالی، توقف شهرک سازی و تضمین حق بازگشت و حقوق ملت فلسطین است.

به عقیده نویسنده، در حال حاضر، تغییری در موضع رسمی عرب‌ها وجود دارد (نه مردم عرب که اصول و حقوق تاریخی را حفظ می کند)؛ ضروری است که کشورهای عربی صدای مردم و صدای جامعه عرب را بشنوند که درک متفاوتی از رابطه با اسرائیل، عادی سازی و مسائل بی عدالتی و نادیده گرفتن حقوق فلسطینیان دارد.

ناظم الغبرا تاکید کرد: در اصل، هیچ عادی سازی واقعی با اسرائیل وجود ندارد، این یک عادی سازی مقامات رسمی عربی با اسرائیل است که انعکاس دیدگاه ملت‌های عربی و تمایلات آنها محسوب نمی‌شود و به لطف موضع امت عربی و توسعه ادراک آنها، ارکان عادی سازی رسمی هم متزلزل می‌شود.

این روزنامه افزود: از سوی دیگر، جنبش صهیونیستی به طور مداوم بین دشمن دور و دشمن نزدیک فرق قائل می‌شود، برای آنها، فلسطینی‌ها منبع اصلی مناقشه اعراب و اسرائیل هستند؛ چرا که فلسطینی‌ها با اسرائیل بر سر مشروعیت وجود و سرزمین مبارزه می‌کنند، همانطور که در همه جای فلسطین با آنها روبرو هستند.

به گفته نویسنده، اما نظام رسمی عربی از کشورهای عربی تشکیل شده که نیازهای امنیتی و سیاسی دارند، به همین دلیل است که صهیونیسم شروع کرده کشورهای عربی را یکی پس از دیگری به آشتی و سازش سوق می‌دهد.

القدس العربی آورده است: در گذشته، طی دهه ها، جنبش صهیونیستی موفق به باز کردن کانال‌هایی با رهبران و پادشاهان عرب شد تا در ارتش‌ها و توانمندی کشورهای عربی شکاف ایجاد کند، (این اتفاق در جنگ 1948 و در تمام مراحل آن رخ داد)؛ همان زمان، صهیونیسم با سادات در کمپ دیوید در سال 1979 به توافق رسید و سپس با احزاب لبنانی توافق کردند تا حمله خود به لبنان را در سال 1982 ترتیب دهند.

این روزنامه افزود: هدف رژیم صهیونیستی از عادی سازی در وهله نخست تجزیه جبهه ضعیف جهان عرب است و در عین حال گذشتن از ملت فلسطین و حقوق تاریخی آن به منظور تعامل با بقیه جهان عرب که به طور فزاینده ای در حال از هم گسیختن است.
القدس العربی آورده است: اما آنچه که در پیشرفت خط مشی عادی سازی مانع ایجاد می‌کند، وضعیت غیرثابت کنونی در منطقه عربی است، کافی است همین اتفاق ترور جمال خاشقچی در سفارت کشورش را مرور کنیم که چگونه همه معادلات منطقه ای را دگرگون کرد و این مساله شدت تزلزل منطقه و کشورهای ما در جهان عرب را نشان داد.

به باور نویسنده، انتخابات میان دوره ای آمریکا هم منعکس کننده تغییر و چرخشی بزرگ در آمریکا در  قبال دولت ترامپ بود و همین مساله هم بر تندروهای اسرائیل و قدرت نتانیاهو بازتاب خواهد داشت همان گونه که در آمریکا و بین یهودیان آمریکا به طور مشخص عکس العمل بزرگی در قبال موضع ضعیف جناح راست آمریکا و جناح راست اسرائیل در قبال فاجعه کشتار در کنیسه یهودیان دیده شد اتفاقی که چند روز قبل به کشته شدن یازده یهودی آمریکایی منجر شد و عوامل این حادثه از طرفداران ترامپ بوده و طراح آن هم یک نژادپرست بوده است.

به نوشته القدس العربی، می توان در مسائل مربوط به عادی سازی گفت، توافق اردن و اسرائیل که در سال 1994 به امضا رسید،امکان دارد با هر گونه تغییر سیاسی بزرگ در اردن فروپاشد و همزمان تشکیلات خودگردان که توافق اسلو را امضا کرده است، امکان دارد، به مرحله ای برسد که نتواند شرایط را در پرتو اشغالگری تحمل کند و در نهایت منجر به انحلال خود و جستجوی راه متفاوتی باشد.

این روزنامه افزود: قبل از سال 2000 اسرائیل ارتش مزدوری به نام ارتش سعد حداد و سپس ارتش انطوان لحد داشت اما در سال 2000 حزب الله مناطق جنوبی لبنان را آزاد کرد و رژیم صهیونیستی از حمایت از این ارتش دست کشید.

«در سایه ابتکارهای صلح و توافق اسلو در سال 1994 کشورهای عربی متعددی نظیر قطر دفاتر اسرائیل را در خاک خود گشودند اما در سایه جنگ سال 2008 غزه آن را بستند» .

نویسنده تصریح کرد: عادی سازی یک روند ناکارآمد خواهد بود، هنگامی که با دیوار ظلم بی وقفه رژیم صهیونیستی روبرو می‌شود و مقاومت قهرمانانه و موفقیت آمیز ادامه دارد.

القدس العربی آورده است: اسرائیل به طور غریزی می داند که جنبش مردمی عرب دائما با ملت فلسطین همبستگی دارد و از همین رو اسرائیل و صهیونیسم با جنبش‌های مردمی در منطقه در همه ابعاد قومی، اسلامی و ملی سر دشمنی دارد.

ناظم الغبرا تصریح کرد: سیاست عادی سازی کنونی که اسرائیل به رهبری نتانیاهو جناح راست گرای اسرائیل دنبال می‌کند یک هدف شفاف و ساده دارد، تحمیل وضعیت کنونی موجود و تحمیل اشغالگری و شهرک سازی و مقبول ساختن آن نزد اعراب است، همچنین سیاست اسرائیل و سیاست لیکود این است که عرب‌ها از سر ترسی که نسبت به یکدیگر دارند با اسرائیل تعامل کنند .

بنا به تاکید نویسنده، مرحله آتی، بازسازی و احیای جنبش ملی فلسطین را می‌طلبد و فرصت‌ها برای بازسازی اصول جنبش ملی فلسطین و پروژه ملی با گرایش‌های آزادی‌خواهانه شفاف و گرایش‌هایی که به تحقق حقوق فلسطینیان، فروپاشی نظام تحریم، تفرقه و نژاد پرستی اسرائیل بر همه خاک سرزمین‌های فلسطین منجر می‌شود، ، فراهم است.

در پایان این یادداشت مجددا تاکید می‌شود: بازسازی اصول جنبش ملی فلسطین تنها راه رویارویی با وضعیت آتی و بهره برداری از فرصت‌هایی است که به نفع آزادی‌خواهی و حقوق ملت فلسطین است.

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۲۳:۲۹
مرکل:
یمن با بدترین فاجعه انسانی در جهان مواجه است
صدر اعظم آلمان در کنفرانس صلح در پاریس گفت که یمن {به دلیل تجاوزات ائتلاف سعودی} اکنون با بدترین فاجعه بشری در جهان روبرو است.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۲۰:۱۹
تجمع اعتراضی یمنی‌ها مقابل کنسولگری سعودی در استانبول
اتباع یمنی امروز در استانبول در برابر سفارت عربستان سعودی علیه تجاوز این کشور به یمن تظاهرات کردند.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۲۰:۰۷
روزنامه سوری «الثوره»:
پیروزی قریب‌الوقوع سوریه، آمریکا را به پشتیبانی بیش‌تر از تروریست‌ها کشانده
روزنامه سوری «الثوره» در گزارشی نوشت: در شرایطی که سوریه مرحله پایانی بحران را پشت سر می‌گذارد، آمریکا به منظور اجرای معامله قرن و پیشبرد روند عادی‌سازی اعراب با رژیم صهیونیستی با حمایت بیش‌تر از ترو...
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۷:۰۲
القدس العربی گزارش داد؛
عادی سازی به معنای قبول اشغالگری و آپارتاید رژیم صهیونیستی است
روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی با تاکید بر اینکه موضع ملت‌های عرب مغایر با حاکمانشان در عادی سازی با رژیم اشغالگر صهیونیستی است، گفت: بازسازی جنبش مردمی عرب تنها راه عدم تضییع حقوق ملت فلسطین است.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۶:۳۵
پنجمین نشست اتحادیه جهانی علمای مسلمان؛ از تغییر ریاست تا رد روابط با تل‌آویو
پنجمین نشست اتحادیه جهانی علمای مسلمان در بیانیه پایانی خود بر رد عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی تأکید کرد.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۵:۰۲
خشم عمانی ها از عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی
در پی سفر نخست وزیر و پس از آن وزیر اسرائیلی به عمان کاربران عمانی در شبکه های اجتماعی با هشتک «#عمانيون_ضد_التطبيع» نسبت به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام انزجار کردند.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۴:۰۸
هشدار ۳۵ سازمان حقوقی:
یمن در آستانه قحطی است
۳۵ سازمان حقوقی غیردولتی در داخل و خارج از یمن هشدار دادند که یمن در آستانه قحطی قرار دارد.
۱۳۹۷/۸/۱۷ - ۱۳:۰۵
یونیسف:
کودکان یمنی حتی در بیمارستان نیز در خطر مرگ قرار دارند
مدیر اجرایی یونیسف در یمن طی بیانیه‌ای درباره وضعیت اسف‌بار کودکان یمنی در استان «الحدیدة» و استانهای مجاور آن و حتی کودکان بستری در بیمارستان هشدار داد.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۵:۱۹
سفر وزیر حمل و نقل و اطلاعات رژیم صهیونیستی به عمان
طرح مشترک خط آهن صلح که کشورهای حوزه خلیج فارس را با رژیم صهیونیستی وصل می کند، یکی پرونده هایی است که تل آویو تلاش می کند آن را پیش ببرد.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۳:۵۰
جنایت جدید ائتلاف آمریکایی در حومه دیرالزور سوریه
ائتلاف آمریکایی در حالی مدعی مبارزه با داعش است که اخیرا گروهی از تروریست های داعش را از مناطق بحران سوریه به جای امنی در عراق منتقل کرده بود.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۲:۱۶
رایزنی ایران و اندونزی در حوزه فعالیت‌های قرآنی
با پیروزی معارضان «نجیب عبدالرزاق» نخست وزیر پیشین اندونزی در انتخابات، زمینه همکاری این کشور با ایران در حوزه دینی فراهم شده است.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۰:۴۹
تجلیل از ۴۴۹ شرکت‌کننده برتر مسابقات حفظ قرآن «رستاق» عمان
تحکیم اصول و ارزش‌های پسندیده در بین شرکت‌کنندگان، تقویت مهارت‌های تجوید و قرائت، استفاده بهینه از اوقات فراغت از دیگر اهداف این کمیته است.
۱۳۹۷/۸/۱۲ - ۱۲:۴۲
همگامی جامعه اسلامی بوسنی با مسلمانان صربستان
فعالیت‌های مشیخت با روح شریعت اسلامی هم‌راستا بوده و از ابتدا به زندگی دینی در منطقه پرداخته است.
۱۳۹۷/۸/۱۲ - ۱۲:۴۰
عرضه آثار قرآنی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب شارجه
مشاور حاکم دبی در امور بشردوستانه و فرهنگی و رییس کمیته برگزارکننده مسابقات جایزه قرآن دبی به بیان برخی از راهبرد‌های این کمیته برای معرفی فعالیت‌ها و برنامه‌هایش پرداخت.
۱۳۹۷/۸/۱۲ - ۱۲:۱۹
نفاق آل سعود؛ توزیع قرآن میان مسلمانان و محاصره یمن
رژیم آل سعود در حالی هر ساله قرآن های بسیاری میان مسلمانان توزیع می کند که جلوگیری از ارسال غذا و دارو به مردم یمن، موجب قحطی و شیوع بیماریهای متعدد در میان این مردم مظلوم و بی پناه شده است.
۱۳۹۷/۸/۱۰ - ۱۴:۵۴
یادداشت | پشت پرده میانجی‎گری آمریکا برای پایان جنگ یمن
آمریکا با ارائه طرح پیشنهادی خود جهت پایان جنگ یمن و استقبال رژیم آل سعود از آن درپی تجزیه این کشور است.
۱۳۹۷/۸/۱۰ - ۱۲:۳۳
تیراندازی به کاروان زائران اربعین حسینی در غرب افغانستان
افراد مسلح ناشناس در هرات نیز بارها علمای شیعیان را ترور کرده اند بی آنکه مسؤولان امنیتی افغان اعتنایی به این حوادث داشته باشند.
۱۳۹۷/۸/۹ - ۱۵:۰۱
جنبش انصارالله یمن پیشنهاد مذاکرات آمریکا را رد کرد
عضو جنبش انصارالله یمن پیشنهاد آمریکا برای صلح ظرف ۳۰ روز آینده را رد کرد و گفت زمانی صلح در یمن برقرار می شود که آمریکا دست از حملات متجاوزانه خود به یمن بردارد.
۱۳۹۷/۸/۹ - ۱۴:۵۸
دیدار سفیر ایران با معاون نخست وزیر عمان
در دیدار سفیر ایران با معاون نخست وزیر عمان ضمن بررسی روند مناسبات دوجانبه، بر گسترش همکاریها به ویژه در زمینه اقتصادی تاکید شد.
۱۳۹۷/۸/۷ - ۱۹:۲۸
گزارشی از حضور خادمان خارجی اربعین حسینی در مصلای قم
خدمت به زائران حسینی در ایام اربعین مساله ای است که مرزهای جغرافیایی را در هم نوردیده است به طوری که از هر ملیتی برای خدمت به این زوار رقابت دارند.