Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - درآمدی بر «نظریه مقاومت»
دوشنبه ۲۱ آیان ۱۳۹۷ Monday, November 12, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۲:۱۰
شناسه خبر: ۵۸۴۳۹۴
 
دیدگاه؛
درآمدی بر «نظریه مقاومت»
نادیده گرفتن «استقلال» ملت‌ها که به تعبیری «آزادی در سطح یک ملت» است، به شکل‌گیری روحیه استقلال‌طلبی و مقاومت بویژه در منطقه غرب آسیا منتهی شده است.

به گزارش خبرگزاری رسا، غرب، دست‌کم در 2 قرن اخیر به واسطه نشاط تمدنی و سیاسی، یک حرکت تهاجمی به مناطق دارای اهمیت جهان داشته است. بویژه از زمانی که نفت در معادلات سیاسی و اقتصادی نقش کلیدی پیدا کرد، مناطق نفت‌خیز و نیز شریان‌های تبادلات تجاری در سطح جهان، اهداف اصلی دولت‌های مهاجم غربی بوده‌ است.

بررسی الگوی رفتاری استعمارگران غربی نشان می‌دهد در مبانی فکری آنها، میل به جذب منافع حداکثری هیچ حد و مرزی ندارد. نادیده گرفتن «استقلال» ملت‌ها که به تعبیری «آزادی در سطح یک ملت» است، به شکل‌گیری روحیه استقلال‌طلبی و مقاومت بویژه در منطقه غرب آسیا منتهی شده است. به دلیل اهمیت منطقه غرب آسیا و نیز ظرفیت‌های عظیم کشورمان، ایران یکی از بزرگ‌ترین و نخستین قربانیان سلطه‌جویی قدرت‌های غربی بوده است. همین امر موجب شده «استقلال‌طلبی» و «مقاومت» در برابر سلطه‌جویی یکی از شاخصه‌های حرکت انقلابی مردم ایران در بهمن 57 باشد. اکنون پس از گذشت 4 دهه، ایران به عنوان یک الگوی موفق «مقاومت» شناخته می‌شود.

از سوی دیگر با وجود توفیق نسبی جریان حامی مقاومت در تحقق اهداف خود، جریان دومی هم در سطح نخبگان و هم در میان توده‌های مردم به سازش با آنچه «قدرت‌های جهانی» می‌نامد، اعتقاد دارد. چالش میان «نظریه مقاومت» و «نظریه سازش (تعامل)»، از پیش از انقلاب وجود داشته و با شدت و ضعف تداوم یافته است. به نظر می‌رسد با توجه به تجربه انباشته شده این سال‌ها و بویژه «جوانمرگ» شدن برجام، امکان بیشتری برای تبیین «نظریه مقاومت» وجود دارد که باید توسط نخبگان پیگیری شود. به صورت خلاصه می‌توان چند محور اساسی برای نظریه مقاومت مطرح کرد.

1- چارچوب گفتمانی نظریه مقاومت مبتنی بر «منطق و عقلانیت انقلابی» است؛ درست نقطه مقابل «منطق و عقلانیت ابزاری و مادی» که سازش با غرب را تئوریزه می‌کند. نباید اجازه داد عده‌ای با شعار «عقلانیت»، باور‌های انقلابی و انگیزه مقاومت را استحاله کنند. تجربه برجام نشان داد تعامل منفعلانه با غرب در بلندمدت مصداق بارز بی‌عقلی است.

2- نمی‌توان منکر این واقعیت شد که «مقاومت» هزینه دارد اما باید پذیرفت در بلندمدت، هزینه سازش از مقاومت بیشتر است که مرور مصادیق آن قبل و بعد از انقلاب اسلامی کار سختی نیست. به همین ترتیب می‌توان ادعا کرد منافع «مقاومت» تضمین‌شده و منافع «سازش»، غیرواقعی و مقطعی است.

3- در «نظریه مقاومت»، دولت‌ها و ملت‌ها باید در تعاملات جهانی نقش فعالانه ایفا کنند. یکی از مصادیق ایفای نقش فعالانه به چالش کشیدن دولت‌های جنایتکار در سطح جهان و ایجاد «جبهه جهانی مقاومت» است. باید از مواجهه منفعلانه خودداری کرد و اصطلاحا همواره «باید توپ در زمین حریف باشد». ایستادن در جایگاه پرسشگری و مطالبه‌گری از دولت‌های غربی به جای تلاش برای پاسخ دادن به اتهامات غیرواقعی آنها، باید دستور کار دستگاه دیپلماسی، فضای رسانه‌ای و مجموعه‌های مردمی باشد. در مقابل، جریان حامی سازش، همواره خود را در جایگاه پاسخگویی نسبت به اتهامات وارده از سوی دولت‌های متخاصم می‌بیند؛ رویکردی که در نهایت به پرداخت هزینه‌های کلان و عدم دریافت منافع واقعی منجر می‌شود.

4- در نظریه مقاومت، مواجهه با قدرت‌ها مبتنی بر «تهدیدزدایی» است، در حالی که حامیان سازش «تنش‌زدایی» را تبلیغ می‌کنند؛ سیاستی که همواره به ضد خود تبدیل خواهد شد. وقتی سیاست اعلامی کشور «تنش‌زدایی» باشد، ناخودآگاه دشمن را تحریک می‌کند برای گرفتن امتیازات بیشتر از شما، بر تنش‌ها بیفزاید. در نظریه مقاومت مساله اساسی تهدیدزدایی و کمتر کردن نقاط آسیب جدی است.

5- راهکار همیشگی جریان حامی سازش برای رفع مشکلات کشور، «تقلیل‌گرایی در آرمان‌ها» و عقب نشستن از حقوق قانونی و مشروع برای کسب رضایت و تعامل با غرب است. سازش نوعی «ارتجاع» در آرمان‌هاست. در مقابل اما راهکار «نظریه مقاومت» برای رفع مشکلات کشور، «بازتعریف» و «بازسازی» نهادها، رویه‌ها و قوانین برای حرکت پرشتاب به سمت آرمان‌ها، با تکیه بر ظرفیت‌های درونی، کارآمدی و استحکام داخلی است. «درون‌زایی و برونگرایی» یکی از شاخصه‌های اساسی «نظریه مقاومت» است که منافع آن تضمین شده و نمونه‌های موفق آن در طول تاریخ قابل مشاهده است. نوسازی نظام ضمن پایبندی به حاکمیت، درست نقطه مقابل تفکر ارتجاع در آرمان‌ها برای نیل به اهداف مقطعی است.

______________________________

پیام مرادی، دبیر تشکیلات اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل

/۹۶۹//۱۰۲/خ

منبع: وطن امروز

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۱:۴۵
بالاخره ۱۳ آبان آمد!
حقیقتی به نام پایان هژمونی آمریکا
اعلام دور جدید تحریم‌های ایران در دو روز قبل از ۱۳ آبان ماه امسال از یک سو و حضور حماسی و مثال زدنی ملت ایران در راهپیمایی ۱۳ آبان ماه، هر دو نماد «استیصال آمریکا در برابر ایران » محسوب می شود.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۰:۲۵
سر مقاله؛
کنگره جهانی اربعین
اکنون که اربعین‌۹۷ به خیر و برکت و سلامت پایان یافته، فرصت ارزیابی‌ها و بررسی‌هاست؛ چرا نباید برای افزایش بهره‌مندی از ظرفیت‌های این حماسه بی‌نظیر تاریخی، کار را از همین امروز آغاز کرد؟
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۸:۵۰
سرمقاله؛
زوال آمریکا
آمریکایی ها پس از ماجرای طبس به این حقیقت رسیدند که قبل از اینکه از مقاومت ملت ایران پاسخی دریافت کنند، خداوند در کمین دشمنان ملت ماست و از آنها انتقام خواهد گرفت.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۷:۴۰
یادداشت؛
توهم اصلاح‌طلبان در بورس نفت
منتقدان عرضه نفت در بورس دلایل منطقی را برای عدم‌کارآیی این روش عنوان می‌کنند که این نظرات، در جلسات مختلف و حتی مناظرات مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۵:۴۰
مهدویت؛
پیامبر در بستر وفات بشارت حضرت مهدی را داد
سلمان فارسی می‌گوید پیامبر(ص) زمانی که در بستر وفات نگرانی فاطمه(س) را دیدند، در مقام آرامش دادن به ایشان به برخی فضایلی که خداوند به اهل‌بیت(ع) عطا کرده بود از جمله مهدی موعود اشاره کردند.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۵:۴۰
یادداشت؛
مجاهد صادق
مرحوم عسکراولادی یار راستین انقلاب بود و در برابر مومنین خاضع و خاشع و در برابر ضدانقلاب محکم و استوار و هوشمندانه عمل می کرد و تا آخر عمر پاک بود و خدمتگزار بود.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۴:۳۰
حجت‌الاسلام رضا غلامی برشمرد؛
۱۴ قانون الهی در مسیر زندگی بشر
رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی «صدرا» گفت: آن دسته از سنت‌های الهی که شامل نصرت قطعی خداوند از جریان حق می‌شود فراوان است. اما نباید از نظر دور داشت که در جریان حق بودن به این سادگی‌ها نیست.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۴:۲۵
یادداشت؛
خودتان را به آن راه نزنید!
گروه اقدام مالی FATF در آخرین بیانیه خود شروط ۹ گانه‌ای را برای ایران اعلام کرده است و در اولین شرط تاکید می‌کند که جمهوری اسلامی ایران باید تعریف FATF از تروریسم و مصادیق آن را بپذیرد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۳:۴۰
یادداشت؛
استقلال پُر بهای مجازی ایران
تحریم اینترنتی ایران اواخر سال ۸۹ به صحن کنگره آمریکا رسید و نمایندگان مطرح‌کننده این طرح گفتند با قطع اینترنت ایران، دولت الکترونیک تعطیل و دسترسی مردم به بانک‌ها قطع می‌شود و مانند سال ۸۸ نارضایتی‌ه...
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۳:۲۵
طی نشست رسانه‌ای اعلام شد؛
افزایش ۳ برابری مساجد در جمهوری اسلامی
معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد مساجد در کل کشور ۳ برابر شده و به بیش از ۸۰ هزار مسجد رسیده است.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۳:۲۰
یادداشت؛
پیامد‌های چهارساله تجاوز نظامی عربستان به یمن
در فروردین ماه ۱۳۹۴ عربستان با پشتیبانی امارات، بحرین، کویت و قطر، سودان، اردن، مصر و حمایت ویژه امریکا و رژیم صهیونیستی به بهانه‌های واهی در یک حمله نظامی تحت عنوان «عاصفه‌الحزم» به مردم مظلوم و بی‌د...
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۲:۴۰
یادداشت؛
دسیسه فتنه‌گران در حریم مرجعیت
آنچه اخیراً در خصوص یکی از مراجع بزرگوار تقلید از سوی برخی جریان‌های معارض و حامی فتنه‌گران اتفاق افتاد و منجر به تذکر دلسوزانه آیت الله یزدی شد، بهانه‌ای شد تا زمینه تلاش جریان‌های معارض و واگرا در ج...
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۲:۱۰
دیدگاه؛
درآمدی بر «نظریه مقاومت»
نادیده گرفتن «استقلال» ملت‌ها که به تعبیری «آزادی در سطح یک ملت» است، به شکل‌گیری روحیه استقلال‌طلبی و مقاومت بویژه در منطقه غرب آسیا منتهی شده است.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۱:۰۵
یادداشت؛
واقعیت های ایران امروز
به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، آمریکای امروز از آمریکای ۴۰ سال قبل ضعیف‌تر است و ایران امروز از ایران ۴۰ سال پیش قوی‌تر.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۰:۲۸
آرزوهای ترامپ برباد رفت؛
سیلی محکم مردم و شورای نگهبان به آمریکا در ۱۳ آبان
حضور حماسی و باشکوه مردم در راهپیمایی سراسری روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و اعلام ۲۰ ایراد شرعی و قانون اساسی شورای نگهبان بر لایحه CFT سیلی محکم مردم و شورای نگهبان به آمریکا در ۱۳ آبان بود.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۱:۳۶
یادداشت؛
تحقیر شیطان و نظام سلطه در خاکریز ۱۳ آبان
در فرهنگ انقلابی ملت ایران، ۱۳ آبان روز استکبارستیزی و مبارزه با زیاده‌خواهی و زورگویی شیطان بزرگ آمریکا و روز تحقیر نظام سلطه است.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۱:۳۵
یادداشت؛
سخنی با نمایندگان مجلس درباره سوئیفت
اگر آمریکا با وجود بازگرداندن تحریم‌‌های خود، دسترسی ایران به سوئیفت را تحریم نکرد، دقیقا به این دلیل است که قصد دارد بر مبادلات سایر اعضای برجام با ایران اشراف داشته و از این ابزار برای جلوگیری از ان...
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۱:۰۶
یادداشت؛
«تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریم ایران
مایک پمپئو و استیو منوچین، وزرای خارجه و خزانه‌داری آمریکا، روز جمعه دوم نوامبر در یک کنفرانس مطبوعاتی تلفنی شرکت کردند تا شروع دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران را از تاریخ پنجم نوامبر اعلام کنند.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۰:۲۸
سرمقاله؛
وقتی‌که اصلاح‌طلبان خط امامی بودند
رقابت‌های درونی فعالان سیاسی در جریان‌ها و طیف‌های مختلف، گاهی اوقات به طرح برخی مواضع و بیان واقعیت‌هایی منجر می‌شود که صد‌ها مقاله و یادداشت و تحلیل و بررسی میدانی نمی‌تواند به‌درستی آن حقایق را روش...
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۰:۲۷
یادداشت؛
ایران و آمریکا نمودار تغییر در موازنه قدرت
از سیزده آبان ۱۳۴۳ تا سیزده آبان ۱۳۹۷، پنجاه و چهار سال فاصله است. مأموران رژیم شاه در این روز، امام خمینی را به‌خاطر اعتراض به کاپیتولاسیون دستگیر و به دستور آمریکا به ترکیه تبعید کردند. اما دومینوی ...