Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - پیامد‌های چهارساله تجاوز نظامی عربستان به یمن
دوشنبه ۲۱ آیان ۱۳۹۷ Monday, November 12, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۳:۲۰
شناسه خبر: ۵۸۴۳۹۰
 
یادداشت؛
پیامد‌های چهارساله تجاوز نظامی عربستان به یمن
در فروردین ماه ۱۳۹۴ عربستان با پشتیبانی امارات، بحرین، کویت و قطر، سودان، اردن، مصر و حمایت ویژه امریکا و رژیم صهیونیستی به بهانه‌های واهی در یک حمله نظامی تحت عنوان «عاصفه‌الحزم» به مردم مظلوم و بی‌دفاع یمن حمله کرد.

به گزارش خبرگزاری رسا، در فروردین ماه ۱۳۹۴ عربستان با پشتیبانی امارات، بحرین، کویت و قطر، سودان، اردن، مصر و حمایت ویژه امریکا و رژیم صهیونیستی به بهانه‌های واهی در یک حمله نظامی تحت عنوان «عاصفه‌الحزم» به مردم مظلوم و بی‌دفاع یمن حمله کرد و این حمله تاکنون خسارت‌های زیادی را به این کشور مظلوم وارد کرده است. این در حالی است که محور عربی، غربی و عبری همچنان تا امروز این حمله را ادامه داده‌اند. 

صرف‌نظر از توصیف چگونگی این حمله متجاوزانه و وحشیانه، اگر از زاویه نگاه حقیقت‌بین و بشردوستانه به آن بنگریم بی‌شک این تجاوز برای عربستان و هم‌پیمانانش دستاوردی جز رسوایی و ذلت به همراه نداشته است که به صورت مختصر و موجز به بخشی از آن‌ها اشاره می‌شود:

۱- بدعت‌گذاری در تجاوز و حمله یک کشور مسلمان به کشور مسلمان دیگر در دوران حساس کنونی بدون دلایل محکمه‌پسند بین‌المللی.

۲-ائتلاف‌سازی جهت حمله چند کشور تا بن‌دندان‌مسلح به مردم مظلوم و بی‌دفاع یمن که ابزار دفاعی آن‌ها نسبت به ساز و برگ نظامی متجاوزان بسیار ناچیز است. 

۳-نمایان شدن چهره کریه آل‌سعود در همکاری با رژیم صهیونیستی در این جنگ به گونه‌ای که برای بسیاری از کشور‌های مسلمان واضح است که دیگر عربستان مانند گذشته داعیه جبران شکست‌های اعراب از صهیونیست‌ها را ندارد و به سمت عادی‌سازی روابط در حرکت است. 

۴-تلاش برای متلاشی کردن و پا نگرفتن یمن واحد، چراکه یمن قوی و متحد در فضای ژئوپلتیک نزدیکش، می‌تواند فضای اقتصادی خصوصاً انتقال منابع انرژی را در دریای سرخ، خلیج عدن و تنگه راهبردی باب‌المندب به مخاطره بیندازد. چنانچه یمن به قسمت‌های کوچک‌تری تبدیل شود، تسلط وکنترل عربستان بر آن بیشتر می‌شود. 

۵-رژیم سعودی در یمن قصد ادامه این جنگ را دارد و ادامه این جنگ باعث کشتار و قتل عام مردم مسلمان و مظلوم و بی‌دفاع خواهد شد. طبق آمار رسمی یکی ازسایت‌های معتبر یمن به نام «المرکز القانونی للحقوق والتنمیه» تاکنون بیش از ۱۵ هزارنفر کشته و ۲۳ هزار نفر مجروح شده‌اند. رژیم سفاک سعودی باید روزی تاوان و پاسخ این جنایات را به افکار عمومی دنیا و مسلمانان جهان بدهد. 

۶-بازکردن پای بیگانگان و اعتقاد به حضور آنان برای برقراری امنیت در منطقه. رژیمی که امنیت عاریتی برای خودش ایجاد کرده وکاملاً وابسته استکبار جهانی خصوصاً امریکای جنایتکار است. این رژیم دیگر نمی‌تواند داعیه‌دار مرکزیت جهان اسلام باشد، زیرا یکی از مبانی متعالی اسلام ناب، مبارزه با استکبار و دفاع از مظلوم است. همه می‌دانند حمله ناهمتراز آل‌سعود به یمن با پشتیبانی امریکا انجام شده است. 

۷-هویدا است که ملک سلمان و پسرش به دنبال حذف رقبای سیاسی خود از صحنه بوده‌اند به همین خاطر جنگ یمن را به راه انداختند تا اقدام به بازسازی قدرت در آل‌سعود نمایند. این رؤیا نه تنها محقق نشده بلکه این به دلیل مقاومت یمنی‌ها نیز آشفته‌تر شده است. 

۸-عربستان به دلیل جایگاه لرزان مردمی و سیستم سنتی و پادشاهی بدوی خود، به شدت نگران تأثیرپذیری مردم کشورش خصوصاً شیعیان و دیگر ملل عرب از مدل انقلابی یمنی‌ها است، با تمام قوا به دنبال پیروزی در این جنگ است. در صورتی که این نظام غیرمردمی و غیردموکراتیک به یکی از نقاط ضعف عربستان در انظار عمومی جهان تبدیل شده است. 

۹- ملت‌های مختلف خصوصاً مسلمانان پی برده‌اند که این حمله برای چپاول منابع نفت و گاز و نیز تسلط بر دومین تنگه راهبردی جهان یعنی تنگه باب‌المندب است. تقریباً ۶ درصد تجارت جهانی از مسیر این تنگه عبور می‌کند. 

۱۰-تلاش برای ایجاد ناتوی عربی از رهاورد جنگ یمن، که این موضوع نیز یکی از توطئه‌های دیگری است برای توسعه قدرت نامشروع خود در منطقه و نیز زمینه‌ای برای همراه کردن دیگر کشور‌های عربی که تاکنون در این زمینه توفیقی برایش حاصل نشده است. 

۱۱-کمک‌های مادی و معنوی رژیم سعودی به تروریست‌های تکفیری بر کسی پوشیده نیست، زیرا این رژیم طی سال‌های اخیر به دلیل شکست‌های پیاپی در کشور‌های عربی سوریه، عراق و لبنان، جایگاه سیاسی و استراتژیک خودرا در منطقه از دست داده است به همین خاطر تلاش می‌کند از رهگذر یک پیروزی سریع در یمن، توازن استراتژیک خود را در منطقه باز یابد. 

۱۲- نیابت داشتن رژیم آل‌سعود از استکبار جهانی (امریکا و رژیم‌صهیونیستی) برای مقابله با مقاومت اسلامی در یمن بر کسی پوشیده نیست. 

۱۳-کمیته مردمی انقلاب یمن وانصارالله می‌تواند به زنجیره پیروزی‌های جبهه مقاومت و انقلاب اسلامی در منطقه بیفزاید و این نکته یعنی حضور محور مقاومت درنزدیک مرز‌های رژیم سعودی، بهمین دلیل این رژیم تا استقرار سیستم ونظام وابسته به خود در یمن به حمله ادامه می‌دهد. 

۱۴-رهاورد دردناک این حمله، علاوه بر کشتار غیرنظامیان در یمن برای آل‌سعود عبارت است از شیوع بیماری‌های مختلف از جمله وبا برای میلون‌ها مسلمان یمنی. 

۱۵-شریک استراتژیک عربستان در حمله به یمن کشور امارات است که برای توسعه و گسترش نفوذ خود در منطقه جنوب غرب آسیا به دنبال غارت و چپاول در یمن است. نقش امارات اگر بیشتر از عربستان نباشد یقیناً کمتر هم نیست. 

نتیجه اینکه آل‌سعود و متحدانش بعد ازگذشت چهارسال نه تنها به اهداف خود در یمن نرسیده‌اند بلکه با مقاومت مردم یمن بینی این رژیم سفاک به فرموده مقام معظم رهبری به خاک مالیده خواهد شد./۹۶۹//۱۰۲/خ

منبع: روزنامه جوان

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۱:۴۵
بالاخره ۱۳ آبان آمد!
حقیقتی به نام پایان هژمونی آمریکا
اعلام دور جدید تحریم‌های ایران در دو روز قبل از ۱۳ آبان ماه امسال از یک سو و حضور حماسی و مثال زدنی ملت ایران در راهپیمایی ۱۳ آبان ماه، هر دو نماد «استیصال آمریکا در برابر ایران » محسوب می شود.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۰:۲۵
سر مقاله؛
کنگره جهانی اربعین
اکنون که اربعین‌۹۷ به خیر و برکت و سلامت پایان یافته، فرصت ارزیابی‌ها و بررسی‌هاست؛ چرا نباید برای افزایش بهره‌مندی از ظرفیت‌های این حماسه بی‌نظیر تاریخی، کار را از همین امروز آغاز کرد؟
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۸:۵۰
سرمقاله؛
زوال آمریکا
آمریکایی ها پس از ماجرای طبس به این حقیقت رسیدند که قبل از اینکه از مقاومت ملت ایران پاسخی دریافت کنند، خداوند در کمین دشمنان ملت ماست و از آنها انتقام خواهد گرفت.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۷:۴۰
یادداشت؛
توهم اصلاح‌طلبان در بورس نفت
منتقدان عرضه نفت در بورس دلایل منطقی را برای عدم‌کارآیی این روش عنوان می‌کنند که این نظرات، در جلسات مختلف و حتی مناظرات مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۵:۴۰
مهدویت؛
پیامبر در بستر وفات بشارت حضرت مهدی را داد
سلمان فارسی می‌گوید پیامبر(ص) زمانی که در بستر وفات نگرانی فاطمه(س) را دیدند، در مقام آرامش دادن به ایشان به برخی فضایلی که خداوند به اهل‌بیت(ع) عطا کرده بود از جمله مهدی موعود اشاره کردند.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۵:۴۰
یادداشت؛
مجاهد صادق
مرحوم عسکراولادی یار راستین انقلاب بود و در برابر مومنین خاضع و خاشع و در برابر ضدانقلاب محکم و استوار و هوشمندانه عمل می کرد و تا آخر عمر پاک بود و خدمتگزار بود.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۴:۳۰
حجت‌الاسلام رضا غلامی برشمرد؛
۱۴ قانون الهی در مسیر زندگی بشر
رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی «صدرا» گفت: آن دسته از سنت‌های الهی که شامل نصرت قطعی خداوند از جریان حق می‌شود فراوان است. اما نباید از نظر دور داشت که در جریان حق بودن به این سادگی‌ها نیست.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۴:۲۵
یادداشت؛
خودتان را به آن راه نزنید!
گروه اقدام مالی FATF در آخرین بیانیه خود شروط ۹ گانه‌ای را برای ایران اعلام کرده است و در اولین شرط تاکید می‌کند که جمهوری اسلامی ایران باید تعریف FATF از تروریسم و مصادیق آن را بپذیرد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۳:۴۰
یادداشت؛
استقلال پُر بهای مجازی ایران
تحریم اینترنتی ایران اواخر سال ۸۹ به صحن کنگره آمریکا رسید و نمایندگان مطرح‌کننده این طرح گفتند با قطع اینترنت ایران، دولت الکترونیک تعطیل و دسترسی مردم به بانک‌ها قطع می‌شود و مانند سال ۸۸ نارضایتی‌ه...
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۳:۲۵
طی نشست رسانه‌ای اعلام شد؛
افزایش ۳ برابری مساجد در جمهوری اسلامی
معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد مساجد در کل کشور ۳ برابر شده و به بیش از ۸۰ هزار مسجد رسیده است.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۳:۲۰
یادداشت؛
پیامد‌های چهارساله تجاوز نظامی عربستان به یمن
در فروردین ماه ۱۳۹۴ عربستان با پشتیبانی امارات، بحرین، کویت و قطر، سودان، اردن، مصر و حمایت ویژه امریکا و رژیم صهیونیستی به بهانه‌های واهی در یک حمله نظامی تحت عنوان «عاصفه‌الحزم» به مردم مظلوم و بی‌د...
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۲:۴۰
یادداشت؛
دسیسه فتنه‌گران در حریم مرجعیت
آنچه اخیراً در خصوص یکی از مراجع بزرگوار تقلید از سوی برخی جریان‌های معارض و حامی فتنه‌گران اتفاق افتاد و منجر به تذکر دلسوزانه آیت الله یزدی شد، بهانه‌ای شد تا زمینه تلاش جریان‌های معارض و واگرا در ج...
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۲:۱۰
دیدگاه؛
درآمدی بر «نظریه مقاومت»
نادیده گرفتن «استقلال» ملت‌ها که به تعبیری «آزادی در سطح یک ملت» است، به شکل‌گیری روحیه استقلال‌طلبی و مقاومت بویژه در منطقه غرب آسیا منتهی شده است.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۱:۰۵
یادداشت؛
واقعیت های ایران امروز
به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، آمریکای امروز از آمریکای ۴۰ سال قبل ضعیف‌تر است و ایران امروز از ایران ۴۰ سال پیش قوی‌تر.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۰:۲۸
آرزوهای ترامپ برباد رفت؛
سیلی محکم مردم و شورای نگهبان به آمریکا در ۱۳ آبان
حضور حماسی و باشکوه مردم در راهپیمایی سراسری روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و اعلام ۲۰ ایراد شرعی و قانون اساسی شورای نگهبان بر لایحه CFT سیلی محکم مردم و شورای نگهبان به آمریکا در ۱۳ آبان بود.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۱:۳۶
یادداشت؛
تحقیر شیطان و نظام سلطه در خاکریز ۱۳ آبان
در فرهنگ انقلابی ملت ایران، ۱۳ آبان روز استکبارستیزی و مبارزه با زیاده‌خواهی و زورگویی شیطان بزرگ آمریکا و روز تحقیر نظام سلطه است.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۱:۳۵
یادداشت؛
سخنی با نمایندگان مجلس درباره سوئیفت
اگر آمریکا با وجود بازگرداندن تحریم‌‌های خود، دسترسی ایران به سوئیفت را تحریم نکرد، دقیقا به این دلیل است که قصد دارد بر مبادلات سایر اعضای برجام با ایران اشراف داشته و از این ابزار برای جلوگیری از ان...
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۱:۰۶
یادداشت؛
«تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریم ایران
مایک پمپئو و استیو منوچین، وزرای خارجه و خزانه‌داری آمریکا، روز جمعه دوم نوامبر در یک کنفرانس مطبوعاتی تلفنی شرکت کردند تا شروع دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران را از تاریخ پنجم نوامبر اعلام کنند.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۰:۲۸
سرمقاله؛
وقتی‌که اصلاح‌طلبان خط امامی بودند
رقابت‌های درونی فعالان سیاسی در جریان‌ها و طیف‌های مختلف، گاهی اوقات به طرح برخی مواضع و بیان واقعیت‌هایی منجر می‌شود که صد‌ها مقاله و یادداشت و تحلیل و بررسی میدانی نمی‌تواند به‌درستی آن حقایق را روش...
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۰:۲۷
یادداشت؛
ایران و آمریکا نمودار تغییر در موازنه قدرت
از سیزده آبان ۱۳۴۳ تا سیزده آبان ۱۳۹۷، پنجاه و چهار سال فاصله است. مأموران رژیم شاه در این روز، امام خمینی را به‌خاطر اعتراض به کاپیتولاسیون دستگیر و به دستور آمریکا به ترکیه تبعید کردند. اما دومینوی ...