Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - توهم اصلاح‌طلبان در بورس نفت
دوشنبه ۲۱ آیان ۱۳۹۷ Monday, November 12, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۷:۴۰
شناسه خبر: ۵۸۴۳۸۵
 
یادداشت؛
توهم اصلاح‌طلبان در بورس نفت
منتقدان عرضه نفت در بورس دلایل منطقی را برای عدم‌کارآیی این روش عنوان می‌کنند که این نظرات، در جلسات مختلف و حتی مناظرات مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری رسا، منتقدان عرضه نفت در بورس دو گروه هستند؛ گروهی که نظرات کارشناسی و دلایل منطقی را برای عدم‌کارآیی این روش عنوان می‌کنند که این نظرات، در جلسات مختلف و حتی مناظرات مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. گروه دوم، اما با نگاهی سیاسی به عرضه نفت در بورس معتقدند که این روش محصول فشار گروه‌ها و نهاد‌های حاکمیتی برای منافعی خاص است.

گروه نخست، استدلال‌های کارشناسی و نقد‌های خود را به طور کارشناسی مطرح می‌کنند که عمدتاً نگاه سیاسی ندارند و متعلق به بخش کارشناسی صنعت نفت هستند؛ مدیران اسبق و سابق مدیریت امور بین‌الملل در این گروه جای دارند که با تسلط کامل به موضوع استراتژیک معاملات نفتی چه به صورت فیزیکی و چه به شکل فیوچر، نقد‌ها و راهکار‌های خود را مطرح می‌کنند و مدافعان عرضه نفت در بورس نیز، به تبادل نظر و بحث تخصصی در این‌باره می‌پردازند.

جالب اینجاست که پایگاه این مناظرات دو طرفه، نهاد‌های دانشجویی و رسانه‌های اصولگرا هستند و کمتر رسانه اصلاح‌طلبی حاضر به انتشار نظرات مدافعان عرضه نفت در بورس بوده‌است. البته چند گزارش سعی کرده‌است دیدگاه هر دو گروه را منعکس کند، اما دفاع رسانه‌های اصولگرا برای عرضه نفت در بورس، این ذهنیت را ایجاد کرد که نفتی‌شدن بورس، محصول شکاف حاکمیت و دولت است که در نهایت، نظر حاکمیت به کرسی نشست.

در چنین فضایی، گروه دوم صدای خود را بلندتر کردند و نوشتند که بورس نفت خواسته دولت نیست و «کاسبان تحریم»، قصد دارند با ورود به حوزه تجارت نفت سود‌های کلانی به جیب بزنند و دولت مجبور به انجام این کار شده‌است. برای پاسخ به این توهم باید گفت که حضور بخش خصوصی در تجارت نفت، در برنامه‌های توسعه‌ای سوم و ششم آمده‌است و چیز جدیدی نیست که با یک دستور شبانه ظهور کرده باشد. برخی دیگر عرضه نفت در بورس را محصول سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دارد که از ابلاغ این سیاست‌ها سه سال می‌گذرد و اگر قرار بود دولت به این سیاست‌ها در حوزه فروش نفت عمل کند، باید بسیار زودتر از امروز، به سمت بورس نفت حرکت می‌کرد. 

اما مهم‌ترین مسئله‌ای که در این باره مطرح می‌شود، ظهور بابک زنجانی‌های جدید و برگشت به دوران کاسبی است؛ در پاسخ به این ادعا نیز باید گفت: عرضه نفت در بورس از مکانیزم‌هایی تبعیت می‌کند که شفاف و صریح است، درست برخلاف پرونده بابک زنجانی که با یک مصوبه متولد شد. با این وجود، گفته می‌شود، چون نام شرکت‌ها و خریداران محموله نفتی اخیر در بورس محرمانه باقی مانده‌است پس خبری از شفافیت نیست. چنین ادعایی هم در نوع خود جالب است، زیرا این قاعده بورس است که نام خریداران محرمانه می‌ماند، مادامی که خریدار خود بخواهد نام خود را اعلام کند؛ البته چنگ‌زدن به چنین استدلالی، نشئت گرفته از عدم شناخت گروه‌های سیاسی از ماهیت بورس است.

کسانی که معتقدند دولت اعتقادی به این روش ندارد و برای اجرایی‌کردن آن تحت فشار گرفته‌است، سخنرانی‌های اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور را برای یکبار هم که شده مرور کنند و بخوانند که معاون اول، تأکید بسیاری برای اجرایی کردن عرضه نفت در بورس داشت و آن را راهکاری دانست که می‌تواند صادرات نفت ایران را تضمین کند. البته این رسانه در نقد سخنان جهانگیری یادداشت مفصلی را منتشر کرد و همچنان بر موضع سابق خود ایستاده‌است، اما متأسفانه نگاه سیاسی با برچسب اصلاح‌طلبی برای الصاق بورس نفت به خواسته نهاد‌هایی جز دولت، جریانی را خلق کرده‌است که استدلال‌هایش نه‌فنی است و نه‌کارشناسی. تنها یک برداشت سطحی و سیاسی است از چیزی که حتی به مبانی آن نیز آشنا نیستند. 

اما جالب‌ترین شنیده‌ای که دهان به دهان می‌شود آن است که وزارت نفت برای تسویه صد در صد ارزی برای بورس نفت تأکید داشته‌است که جریان‌های فشار، تسویه ۲۰ درصد پول نفت را تبدیل به تسویه ریالی کرده است؛ قطعاً دسترسی رسانه‌های اصلاح‌طلب و شبه‌دولتی به وزارت نفت بیشتر از رسانه‌های دیگر است ولی اگر نمی‌خواهند یا نمی‌توانند این موضوع را به شکلی دقیق پیگیری کنند، باید بدانند از قضا وزارت نفت در طرح پیشنهادی خود خواستار تسویه کامل محموله‌ها به صورت ریالی بود که در جلسه سران قوا، این خواسته وزارت نفت با مخالفت همراه شد و سهم تسویه ریالی به ۲۰ درصد کاهش یافت. از سوی دیگر، وزارت نفت به حدی شرایط را برای خریداران بورسی راحت گرفته‌است که جذابیت فراوانی برای خریداران ایجاد کرده مانند استفاده از شاخص نفت خام سبک ایران به مقصد مدیترانه که یک یارانه ۴ دلاری را برای خریداران نفت ایجاد کرده‌است که البته این مورد، تنها یکی از این جذابیت‌هاست. 

خلاصه آنکه از این دست استدلال‌های سطحی در بلندگوی رسانه‌های همسو با دولت بسیار شنیده می‌شود که سعی دارند عرضه نفت در بورس را یک گلوگاه فساد معرفی کرده و به دولت سایه یا حاکمیت نسبت دهند، در حالی که این خواسته، خواسته خود دولت است و اگر نقدی وارد است باید ابتدا به پاستور نشانه رفت. این رسانه اصولگرا همچنان به نقد‌های خود در‌باره عرضه نفت در بورس وفادار است، اما به رسانه‌های اصلاح‌طلب توصیه می‌شود اولاً درباره موضوع تخصصی فروش نفت ابتدا کمی تحقیق کنند و در مرحله بعد با دریافت جزئیات دقیق‌تر و آگاهی از روند عرضه نفت در بورس، نظرات خود را منتشر کنند تا دچار خطا‌های فاحشی نشوند. کشاندن بورس نفت به مباحث سیاسی و مواردی غیرواقع موجب می‌شود صدای کارشناسی و فضای مناظرات در لابه‌لای اختلافات و توهمات سیاسی محو شده و همه چیز به سمت حاشیه پیش رود./۹۶۹//۱۰۲/خ

منبع: روزنامه جوان

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۱:۴۵
بالاخره ۱۳ آبان آمد!
حقیقتی به نام پایان هژمونی آمریکا
اعلام دور جدید تحریم‌های ایران در دو روز قبل از ۱۳ آبان ماه امسال از یک سو و حضور حماسی و مثال زدنی ملت ایران در راهپیمایی ۱۳ آبان ماه، هر دو نماد «استیصال آمریکا در برابر ایران » محسوب می شود.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۰:۲۵
سر مقاله؛
کنگره جهانی اربعین
اکنون که اربعین‌۹۷ به خیر و برکت و سلامت پایان یافته، فرصت ارزیابی‌ها و بررسی‌هاست؛ چرا نباید برای افزایش بهره‌مندی از ظرفیت‌های این حماسه بی‌نظیر تاریخی، کار را از همین امروز آغاز کرد؟
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۸:۵۰
سرمقاله؛
زوال آمریکا
آمریکایی ها پس از ماجرای طبس به این حقیقت رسیدند که قبل از اینکه از مقاومت ملت ایران پاسخی دریافت کنند، خداوند در کمین دشمنان ملت ماست و از آنها انتقام خواهد گرفت.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۷:۴۰
یادداشت؛
توهم اصلاح‌طلبان در بورس نفت
منتقدان عرضه نفت در بورس دلایل منطقی را برای عدم‌کارآیی این روش عنوان می‌کنند که این نظرات، در جلسات مختلف و حتی مناظرات مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۵:۴۰
مهدویت؛
پیامبر در بستر وفات بشارت حضرت مهدی را داد
سلمان فارسی می‌گوید پیامبر(ص) زمانی که در بستر وفات نگرانی فاطمه(س) را دیدند، در مقام آرامش دادن به ایشان به برخی فضایلی که خداوند به اهل‌بیت(ع) عطا کرده بود از جمله مهدی موعود اشاره کردند.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۵:۴۰
یادداشت؛
مجاهد صادق
مرحوم عسکراولادی یار راستین انقلاب بود و در برابر مومنین خاضع و خاشع و در برابر ضدانقلاب محکم و استوار و هوشمندانه عمل می کرد و تا آخر عمر پاک بود و خدمتگزار بود.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۴:۳۰
حجت‌الاسلام رضا غلامی برشمرد؛
۱۴ قانون الهی در مسیر زندگی بشر
رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی «صدرا» گفت: آن دسته از سنت‌های الهی که شامل نصرت قطعی خداوند از جریان حق می‌شود فراوان است. اما نباید از نظر دور داشت که در جریان حق بودن به این سادگی‌ها نیست.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۴:۲۵
یادداشت؛
خودتان را به آن راه نزنید!
گروه اقدام مالی FATF در آخرین بیانیه خود شروط ۹ گانه‌ای را برای ایران اعلام کرده است و در اولین شرط تاکید می‌کند که جمهوری اسلامی ایران باید تعریف FATF از تروریسم و مصادیق آن را بپذیرد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۳:۴۰
یادداشت؛
استقلال پُر بهای مجازی ایران
تحریم اینترنتی ایران اواخر سال ۸۹ به صحن کنگره آمریکا رسید و نمایندگان مطرح‌کننده این طرح گفتند با قطع اینترنت ایران، دولت الکترونیک تعطیل و دسترسی مردم به بانک‌ها قطع می‌شود و مانند سال ۸۸ نارضایتی‌ه...
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۳:۲۵
طی نشست رسانه‌ای اعلام شد؛
افزایش ۳ برابری مساجد در جمهوری اسلامی
معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد مساجد در کل کشور ۳ برابر شده و به بیش از ۸۰ هزار مسجد رسیده است.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۳:۲۰
یادداشت؛
پیامد‌های چهارساله تجاوز نظامی عربستان به یمن
در فروردین ماه ۱۳۹۴ عربستان با پشتیبانی امارات، بحرین، کویت و قطر، سودان، اردن، مصر و حمایت ویژه امریکا و رژیم صهیونیستی به بهانه‌های واهی در یک حمله نظامی تحت عنوان «عاصفه‌الحزم» به مردم مظلوم و بی‌د...
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۲:۴۰
یادداشت؛
دسیسه فتنه‌گران در حریم مرجعیت
آنچه اخیراً در خصوص یکی از مراجع بزرگوار تقلید از سوی برخی جریان‌های معارض و حامی فتنه‌گران اتفاق افتاد و منجر به تذکر دلسوزانه آیت الله یزدی شد، بهانه‌ای شد تا زمینه تلاش جریان‌های معارض و واگرا در ج...
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۲:۱۰
دیدگاه؛
درآمدی بر «نظریه مقاومت»
نادیده گرفتن «استقلال» ملت‌ها که به تعبیری «آزادی در سطح یک ملت» است، به شکل‌گیری روحیه استقلال‌طلبی و مقاومت بویژه در منطقه غرب آسیا منتهی شده است.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۱:۰۵
یادداشت؛
واقعیت های ایران امروز
به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، آمریکای امروز از آمریکای ۴۰ سال قبل ضعیف‌تر است و ایران امروز از ایران ۴۰ سال پیش قوی‌تر.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۰:۲۸
آرزوهای ترامپ برباد رفت؛
سیلی محکم مردم و شورای نگهبان به آمریکا در ۱۳ آبان
حضور حماسی و باشکوه مردم در راهپیمایی سراسری روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و اعلام ۲۰ ایراد شرعی و قانون اساسی شورای نگهبان بر لایحه CFT سیلی محکم مردم و شورای نگهبان به آمریکا در ۱۳ آبان بود.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۱:۳۶
یادداشت؛
تحقیر شیطان و نظام سلطه در خاکریز ۱۳ آبان
در فرهنگ انقلابی ملت ایران، ۱۳ آبان روز استکبارستیزی و مبارزه با زیاده‌خواهی و زورگویی شیطان بزرگ آمریکا و روز تحقیر نظام سلطه است.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۱:۳۵
یادداشت؛
سخنی با نمایندگان مجلس درباره سوئیفت
اگر آمریکا با وجود بازگرداندن تحریم‌‌های خود، دسترسی ایران به سوئیفت را تحریم نکرد، دقیقا به این دلیل است که قصد دارد بر مبادلات سایر اعضای برجام با ایران اشراف داشته و از این ابزار برای جلوگیری از ان...
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۱:۰۶
یادداشت؛
«تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریم ایران
مایک پمپئو و استیو منوچین، وزرای خارجه و خزانه‌داری آمریکا، روز جمعه دوم نوامبر در یک کنفرانس مطبوعاتی تلفنی شرکت کردند تا شروع دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران را از تاریخ پنجم نوامبر اعلام کنند.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۰:۲۸
سرمقاله؛
وقتی‌که اصلاح‌طلبان خط امامی بودند
رقابت‌های درونی فعالان سیاسی در جریان‌ها و طیف‌های مختلف، گاهی اوقات به طرح برخی مواضع و بیان واقعیت‌هایی منجر می‌شود که صد‌ها مقاله و یادداشت و تحلیل و بررسی میدانی نمی‌تواند به‌درستی آن حقایق را روش...
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۰:۲۷
یادداشت؛
ایران و آمریکا نمودار تغییر در موازنه قدرت
از سیزده آبان ۱۳۴۳ تا سیزده آبان ۱۳۹۷، پنجاه و چهار سال فاصله است. مأموران رژیم شاه در این روز، امام خمینی را به‌خاطر اعتراض به کاپیتولاسیون دستگیر و به دستور آمریکا به ترکیه تبعید کردند. اما دومینوی ...