Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - "امر به معروف و نهی از منکر" مظهر عملی مسؤولیت‌پذیری و پیشرفت
دوشنبه ۲۱ آیان ۱۳۹۷ Monday, November 12, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۱:۲۷
شناسه خبر: ۵۸۴۳۸۲
 
"امر به معروف و نهی از منکر" مظهر عملی مسؤولیت‌پذیری و پیشرفت
از مهمترین نقاط ضعفی که در جامعه ایران فراگیر شده است و بیشتر افراد مبتلا به آن هستند، عدم مسئولیت‌پذیری است که ناشی از اعتماد به نفس بیجاست.

به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، در هر جامعه‌ای مجموعه‌ای از فرهنگ‌ها و روحیات و خلقیات خوب و بد وجود دارد. جامعه ایران هم از این قاعده مستثنی نیست و در کنار بسیاری از روحیات  خوب و زیبا؛ فرهنگ‌های زشت و ناپسندی هم در این جامعه وجود دارند که چه قبول کنند و چه رد کنند در تاثیرگذاری آنها تفاوتی نخواهد کرد. بلکه اگر جامعه‌ای نقاط قوت و ضعف خودش را بشناسد و نقاط قوت را تقویت کند و نقاط ضعف را از بین ببرد موفق خواهد شد. در حقیقت اعتماد به نفس اگر بالاتر از حد حقیقی یا پایینتر از آن باشد جامعه پیشرفت نخواهد کرد. اعتماد به نفس پایین باعث خواهد شد که برای از بین بردن نقاط ضعف اقدام مؤثری نکنند و نیز چیزهایی را نقاط ضعف ببینند که در حقیقت چنین نیستند. اعتماد به نقس بالا و کاذب هم باعث می‌شود نقاط ضعف دیده نشوند و به تبع آن برای حل و از بردن آنها اقدام مؤثری انجام نشود. البته اینطور نیست که یک جامعه صرفا دارای اعتماد به نفس بالا یا پایین باشد؛ بلکه ممکن است در مواردی دارای اعتماد به نفس بالا و در مواردی دارای اعتماد به نفس پایین باشد که بحث مفصل آن در جای خودش باید مطرح شود و نکات و ریزه‌کاری‌های کاربردی آن بیان شود.

در اینجا فقط به یکی از نقاط ضعف جامعه ایران اشاره می‌کنم. از جمله نقاط ضعفی که در جامعه ایران فراگیر شده است و اکثر افراد جامعه مبتلا به آن هستند عدم مسئولیت‌پذیری است که ناشی از اعتماد به نفس بیجاست. شما اگر با بسیاری از افراد جامعه صحبت کنیم یا نقشی برای خودشان در مشکلات جامعه قائل نیستند و هر کسی را مقصر می‌دانند جز خودشان یا حداقل تقصیر را می‌پذیرند.

در جامعه هر کسی نقش‌ها و وظایف مختلفی دارد. از وظایف فردی تا وظایف اجتماعی. از وظایف مربوط به اجتماع کوچک خانواده تا وظایف مربوط به کار و شغل و محله تا مسئولیت‌های بزرگ سیاسی. هر کسی در هر جایی که هست اگر وظایف خودش را درست انجام دهد قطعا در مشکلات جامعه مقصر نخواهد بود. اما اگر کسی در مسئولیت‌های کوچک فردی یا خانوادگی یا شغلی یا ... وظایف خود را به درستی انجام ندهد و حقوق دیگران را ضایع کند چنین کسی اگر مسئولیت بزرگ سیاسی هم داشته باشد قطعا در محدوده بزرگتری حقوق دیگران را ضایع خواهد کرد. کسی که مستأجر است و در پرداخت اجاره خود کوتاهی می‌کند یا کسی که به دیگران بدهکار است و در پرداخت بدهی خود کوتاهی می‌کند یا معلمی که در کلاس وظیفه خود را نسبت به دانش‌آموزان درست انجام نمی‌دهد یا کارمندی که کار یک ساعته را در یک هفته انجام می‌دهد یا گردشگری که بعد از تفریح و گردش، زباله‌ها را در طبیعت رها می‌کند یا همسایه‌ای که با صدای ناهنجار باعث رنجش همسایه می‌شود یا راننده‌ای که با پارک نابجای ماشین خودش حقوق دیگران را ضایع می‌کند یا کسی که با انجام گناه علنی فضای معنوی جامعه را آلوده می‌کند یا... کسانی هستند که اگر مسئولیت بزرگی هم داشته باشند چون تضییع حق جزء خلقیات و روحیاتشان شده است؛ خیانت‌های بزرگی به جامعه خواهند کرد.

در جامعه‌ای که اکثر افراد آن جامعه، مسئولیت کارها و وظایف خود را نمی‌پذیرند و برای آرام کردن موقت وجدان یا توجیه دیگران آن را متوجه غیر می‌دانند؛ چنین جامعه‌ای پیشرفت زیادی نخواهد کرد. پیشرفت وقتی میسر است که هر کسی در هر جایی که هست مسئولیت‌ کارها و وظایف خودش را بپذیرد و آنها را به درستی انجام دهد. در جامعه‌ای که هر کسی به وظایف خود آشناست؛ کسانی که مسئولیت‌های بزرگ سیاسی هم دارند وظایف خود را به خوبی انجام می‌دهند. در چنین جامعه‌ای اگر کسی هم به درستی وظایف خودش را انجام ندهد دیگران در مقابل او بی‌تفاوت نمی‌مانند و مقابل او می‌ایستند و این است معنی امر به معروف و نهی از منکر. امر به معروف و نهی از منکر هم باعث ایجاد جامعه‌ای می‌شود که افراد در مقابل وظایف خودشان احساس مسئولیت می‌کنند و در مقابل عدم مسئولیت‌پذیری دیگران هم بی‌تفاوت نیستند و هم مسئولیت‌پذیری باعث ایجاد فرهنگ درست و صحیح امر به معروف و نهی از منکر می‌شود.

تأکیدی که در روایات بر روی وظیفه بزرگ امر به معروف و نهی از منکر شده است و این تکلیف بزرگ را در مقایسه با همه تکالیف و عبادات و ... دیگر مثل قطره‌ای در مقابل دریا می‌داند و هشداری که نسبت به ترک این وظیفه بزرگ داده شده است نشانه اهمیت زیاد این تکلیف بزرگ الهی است که هم ضامن سعادت دنیوی و هم ضامن سعادت اخروی است.

بزرگترین مانع ظهور و فرج حضرت بقیة الله (عجل الله تعالی فرجه الشریف) هم یکی عدم وجود حداقل کسانی است که به درستی و به شیوه صحیح امر به معروف و نهی از منکر کنند و فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه گسترش دهند و یکی عدم تشنگی اکثریت اهل دنیا نسبت به معارف دینی و ناامیدی آنها نسبت به مظاهر فریبنده دنیوی است که البته هیچ کدام از دو گروه، پیش از ظهور ایشان بروز ظاهری خاصی نخواهند داشت و برای همین وقتی ایشان ظهور بفرمایند بسیاری از افراد غافلگیر خواهند شد. گروه اول که به علت شرایط خاص پیش از ظهور، معمولا شرایط مناسب برای امر به معروف و نهی از منکر عمومی را نخواهند داشت و گروه دوم هم چه بسا در ظاهر اهل گناه و معصیت و در دل تشنه معارف دینی باشند و این آمادگی درونی منتظر جرقه‌ای خواهد بود که بسیاری را غافلگیر خواهد کرد.

اهمیت امر به معروف و نهی از منکر تا حدی است که در زمان ظهور و فرج امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) هم مهمترین عاملی که باعث خودداری و پرهیز افراد فاسد و مفسد از تضییع حقوق دیگران و گناه علنی و آلوده کردن فضای معنوی جامعه خواهد شد فراگیری و تسلط فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر درست و صحیح است.

پس مهمترین وظیفه ما پیش از ظهور ابتدا تربیت و تزکیه نفس خودمان و سپس تربیت زن و فرزند و در کنار آن تربیت کسانی است که وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را به شکل درست و صحیح و با توجه به نکات و ریزه‌کاری‌هایی که بدون رعایت آنها ضرر و زیان این کار برای ما و جامعه بسیار بیشتر از نفع آن خواهد بود انجام دهند و اهتمام ویژه بر ترویج  مهمترین معروف یعنی خود امر به معروف و نهی از منکر داشته باشند که این باعث خواهد شد؛ کسانی که دغدغه دینی دارند فضای عمومی جامعه را به سمت حق و عدالت سوق دهند. چون هم کسانی که بر حق پایداری و پافشاری می‌کنند در اقلیت هستند و هم کسانی که بر باطل پایداری و پافشاری می‌کنند در اقلیت هستند و هر کدام از این دو گروه اگر بتوانند اهداف خود را در جامعه ترویج دهند اکثریت جامعه به همان سو میل پیدا می‌کنند و خود را همرنگ همان خواهند کرد./978/د۱۰۲/س

محسن مقدس  زاده

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۲:۰۲
سفرنامه اربعین | در پیاده روی اربعین چه گذشت
عراقی ها بسیار دوست دارند نظر ایرانی ها را درباره کشورشان بدانند. شاید به خاطر تاریخ دیرینه و همسایگی ما با آنها، این موضوع برای شان مهم است.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۴:۱۸
دهه محسنیه؛ سنت یا بدعت
ایام محسنیه عنوانی است كه در سال های اخیر در خصوص ایام جسارت به خانه حضرت زهرا(س) و سقط نوزاد ایشان در پایان ماه صفر و آغاز ربیع اطلاق شده و تلاش می شود مجالس سوگواری در این رابطه برقرار شود.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۴:۰۲
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران مطرح کرد؛
بهترین زمان انعقاد نطفه برای داشتن فرزندی زیبا و باهوش
استاد دانشگاه تهران گفت: بهترین تولدها از آن نوزادهایی است که پدر و مادرشان عاشقانه خواسته اند که بچه دار شوند، انتخاب زمان در انعقاد نطفه و فرزند آوری بسیار مهم است، حال سؤال می شود در طول سال چه زما...
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۳:۵۸
چرا تجویزهای ضدخلق پول گمراه‌کننده است
ادبیات ضدخلق پول، برای برخی جریانات فکری در حوزۀ اقتصاد اسلامی‌ نیز مقبولیت یافته، تا جایی که آنها نظام بانکداری مطلوب اسلام را بانکداری ذخیره کامل دانسته‌اند.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۳:۴۱
با محوریت قصه تاریخی دینی؛
انیمیشن سینمایی "در مسیر باران" منتشر شد
فیلم سینمایی "در مسیر باران" یکی از این انیمیشن‌های جذاب و مناسب برای خانواده ها و دانش آموزان محسوب می‌شود که در سال ۱۳۹۶ از سوی یکی از انیمیشن سازان ایرانی ساخته شده است.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۱:۰۰
مهمان ناخوانده؛
یادداشت | اعضای جدید خانه‌های ایرانی
جای تأمل دارد فناوری اینترنت بدون هیچ محدودیت و مانع و تحریمی در ایران اجرایی می شود، اما توان به کارگیری فناوری های دیگری حتی هواپیمایی را در ایران نداریم.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۱:۲۷
"امر به معروف و نهی از منکر" مظهر عملی مسؤولیت‌پذیری و پیشرفت
از مهمترین نقاط ضعفی که در جامعه ایران فراگیر شده است و بیشتر افراد مبتلا به آن هستند، عدم مسئولیت‌پذیری است که ناشی از اعتماد به نفس بیجاست.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۲:۰۱
سفرنامه هند(۳)
از چالش قطار تا تعامل با کفار غیر کتابی
مساله تعامل با کفار غیر کتابی، موضوعی اساسی است که جا دارد فقهای عظام به آن بپردازند و با استفاده از ظرفیت بی بدیل فقه شیعه، گره از کار مسلمانان هند باز کنند.
۱۳۹۷/۸/۱۳ - ۱۰:۱۵
یادداشت | پیروزی صددرصدی شعار "حب الحسین"
نقطه عطف ارتباط و پیوند ایرانی‌ها و عراقی‌ها را باید در خونخواهی از قاتلان اباعبدالله الحسین(ع) جست؛ آنجا که به فرماندهی مختار ثقفی یک‌صدا فریاد «یا لثارات الحسین» را سر داده بودند.
۱۳۹۷/۸/۱۲ - ۱۵:۰۳
در خبرگزاری رسا؛
پرونده تحلیلی "بلوغ" منتشر می‌شود
بررسی آموزش‌های صحیح دوران بلوغ و مشکلات این دوران، تبیین نقاط آسیب‌زای سند ۲۰۳۰ و خلأ آگاهی های دوران بلوغ از منظر اسلامی در مدارس و خانه‌ها از محورهای مهم این پرونده بلوغ است.
۱۳۹۷/۸/۱۰ - ۱۵:۵۸
یادداشت | پیام حضور زائران اربعین از ۴۰ کشور جهان
اربعین امسال، برخی زوار و مواکب با نصب تصاویر شهدای مظلوم یمن تلاش کرده اند دنائت و پستی سیاست رسانه ای کشورهای غربی را در بی تفاوتی آنها به کشتار مظلومانه مردم یمن نشان دهند.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۸:۵۵
یادداشت | شب‌های عصر مدرنیته؛ آرام یا ناآرام
شناخت شب و روز و جایگاه آن در سیستم خلقت و زندگی بشری، بسیار حائز اهمیت است. تفکر اسلامی در مقابل تفکر مدرنیته غربی، در این باره اختلاف نظرهایی دارند.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۰۸:۴۵
اربعین رسانه جهانی؛
یادداشت | چرا امام حسین ندای "یا اهل العالم" سر داد
پیاده روی اربعین ارتباطی ناگسستنی با نبوت دارد. زائر به زیارت نوه پیامبر می رود. زائر، لبیک به ندای آزادی خواهی، حق طلبی، عدالت، مبارزه با ستمِ امام حسین(ع) می دهد.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۱۱:۴۱
در گفت‌وگو با حجت الاسلام والمسلمین بنیادی مطرح شد؛
اربعین تبلور همدلی میان پیروان ادیان الهی
نایب رییس مجمع عمومی جامعه مدرسین گفت: اربعین تبلور وحدت و همدلی میان شیعیان بلکه مسلمانان و پیروان سایر ادیان در تمرکز بر یک امر الهی و مطابق با فطرت‌‌ها است.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۴۱
سفرنامه اربعین؛
گزارش | جای خالی موکب‌های یمنی
در موکب شباب المقاومه، جایگاهی برای یمنی ها تدارک دیده شده بود و دو جوان یمنی با لباس مخصوص یمن و خنجرهای معروف خود در آنجا ایستاده بودند، تلاقی کاروان پیاده روی یمن با این موکب بسیار دیدنی شد.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۳:۵۹
یادداشت| "کنار قدم‌های جابر"
یکی از شگفتی‌های اربعین، گسترش چشمگیر این حرکت بزرگ در سال‌های اخیر است که با وجود کینه‌توزی دشمنان و کشورهای استکباری به منظور جلوگیری از رشد همه جانبه این راهپیمایی، روز به روز با افزایش همراه بوده ...
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۰:۳۵
دولت اسلامی و هویت ارزشی جامعه
بدون شک، «انقلاب اسلامی» همچنان که از نام آن آشکار است، انقلابی است که از نظر ماهیت ایدئولوژیک، ریشه در آیین «اسلام» دارد و بر اساس مایه‌ها و مضامین الهی آن شکل گرفته است.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۰:۳۰
گزارش | رویکرد جهادی انقلابی "کمیته امداد" نیاز امروز جامعه
با توجه به پاسخگو نبودن اعتبارات دولتی نسبت به نیازهای مردمی در وضعیت کنونی، کمیته امداد امام خمینی با عزم جهادی و تلاشی انقلابی، گام‌های مؤثری را در جهت رفع دغدغه تأمین معیشت مددجویان تحت حمایت برداش...
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۰۹:۳۵
یادداشت | مراجع شيعه؛ کابوس استعمار
بزرگان دين بدون داشتن قدرت نظامي و منصب سياسي رسمي در مقابل بزرگترين قدرت‌هاي دنيا ايستاده‌اند و حتي از تقديم خون خود در اين راه هراسي نداشتند.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۴:۰۱
یادداشت | تالار عزا یا دالان بدعت
امروزه شاهد ظهور پدیده ای نه چندان دلچسب در مراسم های ترحیم هستیم. حضور در تالارها و سالن همایش ها برای برگزاری غیرمتعارف آیین ترحیم یکی از ناهنجاری هایی است که دامنگیر جامعه شده است.