Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - حقیقتی به نام پایان هژمونی آمریکا
سه شنبه ۲۲ آیان ۱۳۹۷ Tuesday, November 13, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۱:۴۵
شناسه خبر: ۵۸۴۳۷۸
 
بالاخره ۱۳ آبان آمد!
حقیقتی به نام پایان هژمونی آمریکا
اعلام دور جدید تحریم‌های ایران در دو روز قبل از ۱۳ آبان ماه امسال از یک سو و حضور حماسی و مثال زدنی ملت ایران در راهپیمایی ۱۳ آبان ماه، هر دو نماد «استیصال آمریکا در برابر ایران » محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری رسا، طی ماه‌های اخیر،جان بولتون مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا به همراه مایک پمپئو وزیر امور خارجه این کشور، تلاش زیادی در راستای تبدیل كردن «13 آبان» به «روز پرچالش انقلاب اسلامی ایران» نمودند! دلیل انتخاب «13 آبان» به عنوان روز آغاز تحریم‌های ایران نیز دقیقا همین موضوع بود. مقامات آمریکایی در صدد بودند تا «نماد آمریکا ستیزی« را در ایران، با نماد «ایزوله سازی ایران» جایگزین ساخته و عظمت  روز 13 آبان ماه را فدای شانتاژهای سیاسی و اقتصادی خود علیه کشورمان کنند. اما در نهایت ماجرا بر وفق مراد ترامپ و همراهانش پیش نرفت! اعلام دور جدید تحریم‌های ایران در دو روز قبل از 13 آبان ماه امسال از یک سو و حضور حماسی و مثال زدنی ملت ایران در راهپیمایی 13 آبان ماه، هر دو نماد «استیصال آمریکا در برابر ایران » محسوب می شود.

مطابق محاسبات مقامات آمریکایی،قرار بود 13 آبان ماه امسال  به نقطه ضعف و ناتوانی ایران تبدیل شود، اما دیروز، در 13 آبان ماه سال 1397 خبری از این ضعف و ناتوانی نبود! آنچه دیروز در خیابانهای کشور و خصوصا در  پایتخت(مقابل سفارت سابق آمریکا) شنیده می شد، مصداق  «ضعف» و « عجز» نبود، بلکه نماد عینی سرافکندگی  دشمنی بود که این بار نیز به مانند 40 سال گذشته در محاسبات ضد ایرانی خود با شکست مواجه شد!

امسال، ایالات متحده آمریکا نظاره گر پرشور ترین  مراسم «13 آبان» در تاریخ انقلاب اسلامی ایران بود.بدون شک، این موضوع هرگز خواسته مقامات آمریکایی و در راس آنها دونالد ترامپ نبود! امسال در حالی طنین فریاد «مرگ بر آمریکا» و « مرگ بر ترامپ» در راهپیمایی 13 آبان به گوش رسید که واشنگتن خود را در نظام بین الملل، نسبت به هر زمان دیگری منزوی تر می بیند. هم اکنون  دیگر کسی از «هژمونی آمریکا» و « وجود نظام تک قطبی» سخن به میان نمی آورد! جای این واژگان تنها در رویاهای دست نیافتنی امثال ترامپ و بولتون بوده در مناسبات جهان امروز، «آمریکای یکه تاز» به زباله دان تاریخ افکنده شده است...

افول قدرت ایالات متحده آمریكا ،نه تنها مناسبات پی ریزی شده قبلی غرب را در هم می ریزد،بلكه نیاز اتحادیه اروپا و سایر كشورهای صنعتی جهان به تدوین فوری استراتژی «گذار از آمریكا» را پررنگ تر می نماید.در ابتدای هزاره سوم،چهار پروسه «پررنگ شدن ناسیونالیسم اروپایی»، «میل به انحلال ناتو»،«رشد آنارشیسم نظامی و سیاسی در غرب »و«میل به گذار از آمریكا» به صورت موازی با یكدیگر شكل گرفته اند.

در این میان پروسه «گذار از آمریكا»نسبت به پروسه های دیگر حالتی «غالب» دارد.یعنی غرب در ناخودآگاه خود به این نتیجه رسیده است كه باید سرمایه گذاری بلند مدت روی قدرت كاخ سفید را متوقف سازد و بنابر اقتضای زمان،مخالفت‌هایی را با واشنگتن بروز دهد. فارغ از آنچه در داخل جهان غرب می گذرد، در دیگر مناطق دنیا و مخصوصا در غرب آسیا نیز شاهد شکست های پی در پی ایالات متحده آمریکا ،متحدان و عمال واشنگتن هستیم.

امروز کشورهای سوریه، عراق،یمن، لبنان، بحرین و ... به نمادهای عینی شکست واشنگتن در منطقه غرب آُیا تبدیل شده اند؟ بی دلیل نیست که بسیاری از تئوریسین‌ها و استراتژیست‌های آمریکایی از ترامپ خواسته اند تا حقیقتی غیر قابل انکار به نام «افول قدرت آمریکا» و « پایان دوران نظام تک قطبی» را بپذیرد. بدون شک هر اندازه ترامپ در این خصوص تاخیر و اهمال کند، هزینه های شکست ایالات متحده به صورت تصاعدی در جهان افزایش خواهد یافت.موضوعی که در حال حاضر نیز شاهد آن هستیم... ./۹۶۹//۱۰۲/خ

منبع: رسالت

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۱:۴۵
بالاخره ۱۳ آبان آمد!
حقیقتی به نام پایان هژمونی آمریکا
اعلام دور جدید تحریم‌های ایران در دو روز قبل از ۱۳ آبان ماه امسال از یک سو و حضور حماسی و مثال زدنی ملت ایران در راهپیمایی ۱۳ آبان ماه، هر دو نماد «استیصال آمریکا در برابر ایران » محسوب می شود.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۰:۲۵
سر مقاله؛
کنگره جهانی اربعین
اکنون که اربعین‌۹۷ به خیر و برکت و سلامت پایان یافته، فرصت ارزیابی‌ها و بررسی‌هاست؛ چرا نباید برای افزایش بهره‌مندی از ظرفیت‌های این حماسه بی‌نظیر تاریخی، کار را از همین امروز آغاز کرد؟
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۸:۵۰
سرمقاله؛
زوال آمریکا
آمریکایی ها پس از ماجرای طبس به این حقیقت رسیدند که قبل از اینکه از مقاومت ملت ایران پاسخی دریافت کنند، خداوند در کمین دشمنان ملت ماست و از آنها انتقام خواهد گرفت.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۷:۴۰
یادداشت؛
توهم اصلاح‌طلبان در بورس نفت
منتقدان عرضه نفت در بورس دلایل منطقی را برای عدم‌کارآیی این روش عنوان می‌کنند که این نظرات، در جلسات مختلف و حتی مناظرات مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۵:۴۰
مهدویت؛
پیامبر در بستر وفات بشارت حضرت مهدی را داد
سلمان فارسی می‌گوید پیامبر(ص) زمانی که در بستر وفات نگرانی فاطمه(س) را دیدند، در مقام آرامش دادن به ایشان به برخی فضایلی که خداوند به اهل‌بیت(ع) عطا کرده بود از جمله مهدی موعود اشاره کردند.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۵:۴۰
یادداشت؛
مجاهد صادق
مرحوم عسکراولادی یار راستین انقلاب بود و در برابر مومنین خاضع و خاشع و در برابر ضدانقلاب محکم و استوار و هوشمندانه عمل می کرد و تا آخر عمر پاک بود و خدمتگزار بود.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۴:۳۰
حجت‌الاسلام رضا غلامی برشمرد؛
۱۴ قانون الهی در مسیر زندگی بشر
رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی «صدرا» گفت: آن دسته از سنت‌های الهی که شامل نصرت قطعی خداوند از جریان حق می‌شود فراوان است. اما نباید از نظر دور داشت که در جریان حق بودن به این سادگی‌ها نیست.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۴:۲۵
یادداشت؛
خودتان را به آن راه نزنید!
گروه اقدام مالی FATF در آخرین بیانیه خود شروط ۹ گانه‌ای را برای ایران اعلام کرده است و در اولین شرط تاکید می‌کند که جمهوری اسلامی ایران باید تعریف FATF از تروریسم و مصادیق آن را بپذیرد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۳:۴۰
یادداشت؛
استقلال پُر بهای مجازی ایران
تحریم اینترنتی ایران اواخر سال ۸۹ به صحن کنگره آمریکا رسید و نمایندگان مطرح‌کننده این طرح گفتند با قطع اینترنت ایران، دولت الکترونیک تعطیل و دسترسی مردم به بانک‌ها قطع می‌شود و مانند سال ۸۸ نارضایتی‌ه...
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۳:۲۵
طی نشست رسانه‌ای اعلام شد؛
افزایش ۳ برابری مساجد در جمهوری اسلامی
معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد مساجد در کل کشور ۳ برابر شده و به بیش از ۸۰ هزار مسجد رسیده است.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۳:۲۰
یادداشت؛
پیامد‌های چهارساله تجاوز نظامی عربستان به یمن
در فروردین ماه ۱۳۹۴ عربستان با پشتیبانی امارات، بحرین، کویت و قطر، سودان، اردن، مصر و حمایت ویژه امریکا و رژیم صهیونیستی به بهانه‌های واهی در یک حمله نظامی تحت عنوان «عاصفه‌الحزم» به مردم مظلوم و بی‌د...
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۲:۴۰
یادداشت؛
دسیسه فتنه‌گران در حریم مرجعیت
آنچه اخیراً در خصوص یکی از مراجع بزرگوار تقلید از سوی برخی جریان‌های معارض و حامی فتنه‌گران اتفاق افتاد و منجر به تذکر دلسوزانه آیت الله یزدی شد، بهانه‌ای شد تا زمینه تلاش جریان‌های معارض و واگرا در ج...
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۲:۱۰
دیدگاه؛
درآمدی بر «نظریه مقاومت»
نادیده گرفتن «استقلال» ملت‌ها که به تعبیری «آزادی در سطح یک ملت» است، به شکل‌گیری روحیه استقلال‌طلبی و مقاومت بویژه در منطقه غرب آسیا منتهی شده است.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۱:۰۵
یادداشت؛
واقعیت های ایران امروز
به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، آمریکای امروز از آمریکای ۴۰ سال قبل ضعیف‌تر است و ایران امروز از ایران ۴۰ سال پیش قوی‌تر.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۰:۲۸
آرزوهای ترامپ برباد رفت؛
سیلی محکم مردم و شورای نگهبان به آمریکا در ۱۳ آبان
حضور حماسی و باشکوه مردم در راهپیمایی سراسری روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و اعلام ۲۰ ایراد شرعی و قانون اساسی شورای نگهبان بر لایحه CFT سیلی محکم مردم و شورای نگهبان به آمریکا در ۱۳ آبان بود.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۱:۳۶
یادداشت؛
تحقیر شیطان و نظام سلطه در خاکریز ۱۳ آبان
در فرهنگ انقلابی ملت ایران، ۱۳ آبان روز استکبارستیزی و مبارزه با زیاده‌خواهی و زورگویی شیطان بزرگ آمریکا و روز تحقیر نظام سلطه است.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۱:۳۵
یادداشت؛
سخنی با نمایندگان مجلس درباره سوئیفت
اگر آمریکا با وجود بازگرداندن تحریم‌‌های خود، دسترسی ایران به سوئیفت را تحریم نکرد، دقیقا به این دلیل است که قصد دارد بر مبادلات سایر اعضای برجام با ایران اشراف داشته و از این ابزار برای جلوگیری از ان...
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۱:۰۶
یادداشت؛
«تاج و تخت» ترامپ در گرو تحریم ایران
مایک پمپئو و استیو منوچین، وزرای خارجه و خزانه‌داری آمریکا، روز جمعه دوم نوامبر در یک کنفرانس مطبوعاتی تلفنی شرکت کردند تا شروع دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران را از تاریخ پنجم نوامبر اعلام کنند.
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۰:۲۸
سرمقاله؛
وقتی‌که اصلاح‌طلبان خط امامی بودند
رقابت‌های درونی فعالان سیاسی در جریان‌ها و طیف‌های مختلف، گاهی اوقات به طرح برخی مواضع و بیان واقعیت‌هایی منجر می‌شود که صد‌ها مقاله و یادداشت و تحلیل و بررسی میدانی نمی‌تواند به‌درستی آن حقایق را روش...
۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۰:۲۷
یادداشت؛
ایران و آمریکا نمودار تغییر در موازنه قدرت
از سیزده آبان ۱۳۴۳ تا سیزده آبان ۱۳۹۷، پنجاه و چهار سال فاصله است. مأموران رژیم شاه در این روز، امام خمینی را به‌خاطر اعتراض به کاپیتولاسیون دستگیر و به دستور آمریکا به ترکیه تبعید کردند. اما دومینوی ...