Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - 70 درصد نيات واقفان در كاشان مذهبي است
جمعه ۲۵ آیان ۱۳۹۷ Friday, November 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۸/۱۴ - ۱۴:۰۹
شناسه خبر: ۵۸۴۳۲۳
 
رييس اداره اوقاف و امور خيريه كاشان:
70 درصد نيات واقفان در كاشان مذهبي است
رييس اداره اوقاف و امور خيريه كاشان ۷۰ درصد نيات واقفين كاشاني را نيات مذهبي دانست و گفت: اين نيات در قالب روضه خواني، روضه خواني امام حسين(ع) و نيات فرهنگي در قالب كمك به طلاب، كمك به زائرين و كمك به بيماران صعب العلاج است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا در كاشان، حجت الاسلام اصغر توسلي صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران با تبريك فرا رسيدن دهه وقف و برنامه اين دهه در كاشان، گفت: دهه وقف از فردا سه شنبه 15 آبان تا پنجشنبه 25 آبان ماه با نشست خبري با خبرنگاران و ديدار با آيت الله نمازي نماينده ولي فقيه در كاشان آغاز مي شود.

وي، غبارروبي امامزاده ولي بن موسي(ع) راوند، غبار روبي امامزاده احمد بن موسي المبرقع(ع)، برگزاري ويژه برنامه هاي شهادت پيامبراكرم(ص)، امام حسن(ع) و امام رضا(ع)، سخنراني قبل از خطبه هاي نماز جمعه، افتتاح كاشيكاري ايوان و آبنماي امامزاده حارث، نشست تخصصي انجمن وقف، علم و فن آوري، رونمايي از كليپ وقف، ويزيت رايگان بيماران، اجراي طرح دست هاي مهرباني و اجراي نيات و توزيع ارزاق را از جمله برنامه هاي اين دهه در كاشان اعلام كرد.

حجت الاسلام توسلي همچنين، رونمايي از كليپ وقف مهارت- پزشكي، ديدار با خانواده شهداي كارمند اداره اوقاف كاشان، همايش تجليل از مربيان طرح ملي حفظ، نشست تخصصي انجمن وقف حوزه هاي علميه، همايش ياوران وقف و رونمايي از كتاب امامزادگان، ديدار با فرماندار و نشست تخصصي با كميسيون امور بانوان را از ديگر برنامه هاي دهه وقف در كاشان برشمرد.

وي در ادامه با تأكيد بر حفظ موقوفات بر جاي مانده از واقفين خيرانديش براي خدمت به جامعه، تعداد موقوفات شهرستان كاشان  را 2 هزار و 284 موقوفه اعلام كرد و گفت: از اين تعداد موقوفه در شهرستان كاشان حدود 644 موقوفه مسجد، 94 حسينيه، 4 آرامستان، 3 دارالقرآن، 12 تكيه، 2 زينبيه و يكهزار و 525  ساير موقوفات است.

رييس اداره اوقاف و امور خيريه كاشان همچنين تعداد امامزادگان و بقاع متبركه در شهرستان كاشان را 120 بقعه متبركه و امامزاده اعلام كرد و افزود: اين تعداد بقعه متبركه و امامزاده در كاشان بيانگر  اين است كه مردم كاشان نسبت به ائمه اطهار و نوادگان آنها كه به مردم ايران و كاشان پناه آورده اند ارادت خاصي داشته اند.   

به گفته وي از 120 بقعه متبركه و امامزاده در شهرستان كاشان 100 امامزاده، 14 آرامگاه، 3 حسينيه زيارتي، 2 مسجد زيارتي و يك قدمگاه است.

حجت الاسلام توسلي با اشاره به وجود 600 خادم و هيات امنا در بقاع متبركه و امامزادگان كاشان، يادآور شد: از اين تعداد 290 نفر تحت پوشش بيمه قرار دارند.

وي در ادامه به فعاليت اداره اوقاف و امور خيريه در سه حوزه حقوقي و ثبتي، حوزه اقتصادي و بهره وري و حوزه فرهنگي اشاره كرد و گفت: در حوزه ثبتي 86 سند مالكيت موقوفه اخذ شده است كه مي توان به اخذ سند كاروانسراي مسلم آباد با مساحت 21 هزار مترمربع و اخذ سند براي 16 هزار مترمربع سند املاك و اراضي امامزاده علي ابن باقر(ع) اشاره كرد.

به گفته وي، تثبيت اسناد مالكيت موقوفات در اولويت فعاليت هاي اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان كاشان قرار دارد و در اين عرصه حقوق مردم در نظر گرفته شده است.

رييس اداره اوقاف و امور خيريه كاشان به اقدامات انجام شده در حوزه اقتصاد و بهره وري اشاره كرد و گفت: در اين حوزه طرح هاي زيادي از جمله طرح مودت در دست اجرا است كه در اين طرح مردم نذورات غير نقدي خود را به امامزادگان اهدا مي كنند.

وي ادامه داد: در طرح مودت از ابتداي سال جاري تا كنون بالغ بر 3 ميليارد و 600 ميليون تومان كمك غير نقدي 80 خير كاشان در قالب مصالح ساختماني و بالغ بر 602 ميليون تومان اداره اوقاف و امور خيريه كاشان از محل نذورات براي نوسازي و بهسازي 50 بقاع متبركه و امامزاده در كاشان هزينه كرده است.

حجت الاسلام توسلي گفت: از ابتداي سال جاري تاكنون 6 وقف جديد به ارزش حدود 2 ميليارد و 700 ميليون تومان با نيت كمك به مساجد، فرهنگي و مذهبي در كاشان به ثبت رسيده است.

به گفته وي از كل موقوفات به ثبت رسيده از ابتدا تا كنون در شهرستان كاشان 171 موقوفه را بانوان خير كاشان وقف كرده اند.

رييس اداره اوقاف و امور خيريه كاشان بيشترين معوقات اجازه بهاي موقوفات كاشان را مربوط به ادارات دولتي دانست و گفت: در حوزه اقتصاد و بهره وري  بالغ بر 392 مورد قرار داد اجاره با مستاجرين منعقد شده است.

حجت الاسلام توسلي 70 درصد نيات واقفين كاشاني را نيات مذهبي دانست و گفت: اين نيات در قالب روضه خواني، روضه خواني امام حسين(ع) و نيات فرهنگي در قالب كمك به طلاب، كمك به زائرين و كمك به بيماران صعب العلاج  است.

وي وقف براي تهيه جهيزيه نو عروسان در كاشان را به عنوان يكي از وقف هاي جديد در كاشان نام برد و افزود: قطعه زميني به ارزش 700 ميليون تومان براي تهيه جهيزيه نو عروسان كاشاني وقف شده است.

رييس اداره اوقاف و امور خيريه كاشان همچنين به فعاليت هاي حوزه فرهنگي و قرآني اداره اوقاف كاشان نيز اشاره كرد و اظهار داشت: حدود 57 شناسه فرهنگي است كه مهمترين آنها طرح هاي آرامش بهاري، بصيرت عاشورايي، ضيافت الهي، نشاط معنوي، جشن ولايت علوي و اكمال دين نبوي و طرح ملي حفظ قرآن است.

وي يادآور شد: امسال حدود 1100 نفر در حفظ ترتيبي، 250 نفر در حفظ موضوعي و 300 نفر در كلاس هاي روانخواني و روخواني قرآن  به صورت رايگان شركت كردند.

حجت الاسلام توسلي در ادامه از اجراي طرح دوره سبك زندگي اسلامي در 5 بقعه متبركه شهرستان كاشان خبرداد و افزود: در اين طرح  15 مربي سبك زندگي اسلامي فعاليت دارند كه از اين تعداد 11 مربي خانم و 4 مربي مرد هستند.

به گفته وي، 32 درصد موقوفات كاشان مذهبي، 13 درصد اجتماعي، 9 درصد خيريه، نيم درصد بقاع متبركه، 8 دهم درصد عتبات عاليات، 15 دهم درصد مدارس ديني و 39 درصد مساجد است.

حجت الاسلام توسلي در ادامه با تقدير از خبرنگاران و رسانه ها، گفت: خبرنگاران و رسانه ها مي توانند واقفان خوبي در عرصه موقوفات باشند چرا كه برخي از موقوفات كاشان غريب واقع شده است و خبرنگاران و رسانه ها در شناسايي و معرفي آنها مي توانند نقش داشته باشند.

رييس اداره اوقاف و امور خيريه كاشان با اشاره به اينكه موقوفات زيادي در سطح شهرستان كاشان است كه هنوز شناسايي نشده است عنوان كرد: خبرنگاران و رسانه ها مي توانند در غربت زدايي از موقوفات شناسايي نشده نقش مهمي داشته باشند./1307/پ203/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۵:۴۸
آیت الله طباطبایی نژاد:
مردم در شرایط بد اقتصادی در کنار یکدیگر باشند
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان گفت: تحریم‌های اقتصادی همیشه وجود داشته و موضوع جدیدی نیست، اینکه برخی مردم اجناس را انبار می‌کنند و مشکلاتی را به وجود می‌آورند باید اصلاح شود.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۴:۲۳
آيت الله نمازي:
جنایات ضد بشری در یمن سبب خشم جهانی از مستکبران شد
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: جنايت ضد بشري آمريكا و آل سعود در يمن سبب برافروخته شدن خشم جهاني عليه آمريكا، آل سعود و اسرائيل شد.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۲:۰۱
آیت الله مهدوی:
بروز عمل صحیح نشانه فکر سالم است
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: یکی از صفات بارز امام حسن عسکری(ع) در صلوات منقول از لسان خودشان، با واژه البِرّ بیان شده است، وجودی که سرتاسرش بِرّ باشد چیز جز نیکویی از او صادر نمی شود...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۳:۳۲
معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:
استان اصفهان بيشترين جذب يارانه كتاب را دارد
معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: استان اصفهان از بيشترين جذب يارانه ها بهره برده است و استان هاي قم، خراسان رضوي و تهران در رتبه هاي دوم تا چهارم قرار دارند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۲:۲۴
امام جمعه موقت كاشان:
شهدا عامل عزت ملت ايران هستند
امام جمعه موقت كاشان شهدا را از عامل عزت ملت ايران دانست و گفت: شهدا حق گو و حق طلب بودند و در راه حق حركت كردند و به شهادت رسيدند و با شهادت خود براي ملت ايران اسلامي عزت آفرين شدند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۲:۱۱
سردار نقدی:
انقلاب اسلامی در ۴۰ سال مبارزه، آمریکا را از صدر به زیر کشید
سردار نقدی گفت: در حال حاضر ۲۷۵ شبکه رادیویی و تلویزیونی به زبان فارسی با حمایت غرب، شبانه روز در حال فعالیت علیه انقلاب و ایران هستند و حداقل ۲۰۰ فیلم با موضوعات ضدایرانی مستقیم ساخته اند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۲:۰۲
آيت الله نمازي:
مقاومت به رژیم صهیونیستی ثابت كرد دوران بزن در رو گذشته است
نماينده ولي فقيه در كاشان از پيروزي جبهه مقاومت به عنوان يكي از پيروزي هاي امت اسلامي نام برد و گفت: رزمندگان جبهه مقاومت با حملات موشكي خود به اسرائيل غاصب ثابت كردند دوران بزن در رو گذشته است.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۱:۵۱
حجت الاسلام نیلی پور:
اخلاق باید کنترل کننده قوای مختلف انسان باشد
رییس بنیاد مهدویت و آینده پژوهی گفت: اخلاق باید کنترل کننده قوای مختلف نباتی، حیوانی و انسانی ما باشد؛ قوه تفکر که از قوای انسانی است و قوه رشد و نمو که از قوای نباتی است و همچنین قوه شهوت و غضب که از...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۱:۳۵
همزمان با آغاز هفته كتاب؛
برنامه هاي هفته كتاب در كاشان با نواختن زنگ دانايي‌ آغاز شد
مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اصفهان گفت: فرهنگ مطالعه و کتابخواني را بايد بين نوجوانان و جوانان و جامعه توسعه و ترويج دهیم.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۳:۴۲
حجت الاسلام زنده دل خبر داد؛
برگزاری اختتامیه دوره تکمیلی تربیت مربی کودکان و نوجوانان
رییس اداره آموزش های کاربردی مبلغان دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان گفت: اختتامیه دوره تکمیلی تربیت مربی تخصصی کودکان و نوجوانان با حضور تمامی مبلغان تخصصی کودک و نوجوان دفتر تبلیغات برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۹:۳۳
دیدار نماینده ولی فقیه در سپاه با آیت الله ناصری
حجت الاسلام حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با آیت الله ناصری دیدار کرد.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۴:۰۹
رییس مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی:
برنامه‌های دفتر تبلیغات به سمت عملیاتی‌تر شدن می‌رود
حجت الاسلام مخدوم با اشاره به کاهش بودجه دفتر تبلیغات اسلامی به کمتر از یک ششم و مشکلات این کاهش بودجه، گفت: در سه میز خانواده، اخلاق و سبک زندگی برنامه ریزی دقیقی برای برنامه های اجرایی وجود دارد تا ...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۰:۱۰
فولادگر:
دولت الکترونیک از الزامات توسعه اقتصادی است
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت الکترونیک از جمله الزامات اساسی برای رشد و توسعه اقتصادی کشور است و مجلس نیز در مقام قانون‌گذاری، تکالیف مهمی در این حوزه برای دولت مشخص کرده است.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۳:۱۲
آیت الله مهدوی:
امید داشتن به خدا سبب ایجاد گشایش در بن بست ها می شود
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به داستان فرزنددار شدن حضرت زکریا(ع) در کهولت سن، گفت: امید حضرت زکریا(ع) به خداوند و ناامیدی و یأس ایشان نسبت به مخلوقات سبب گشایش در مسأله فرزند دار...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۰۲
مهرعلیزاده مطرح کرد؛
نوسانات ارزی و مشکل سوخت رسانی عامل اجرایی نشدن پروازهای خارجی اصفهان
استاندار اصفهان با تأکید بر مزایای طرح هفتگانه احیای زاینده رود و لزوم توجه استاندار بعدی اصفهان به این طرح برای احیای زاینده رود و حل مشکلات آبی اصفهان، گفت: برخی با اقدامات شعاری نظیر زاینده رود به...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۱:۱۶
سخنگوي ارشد و معاون فرهنگي و تبليغات دفاعي ستاد نيروهاي مسلح:
تمام پايگاه هاي دشمن در تيررس موشك هاي ايران است
سخنگوي ارشد و معاون فرهنگي و تبليغات دفاعي ستاد نيروهاي مسلح، گفت: امروز تمام پايگاه هاي دشمن در منطقه در تيررس موشك هاي نقطه زن جمهوري اسلامي ايران قرار دارد.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۲۳:۲۰
دبير جامعه روحانيت كاشان:
قرآن دعوت به تعقل و علم می کند
دبير جامعه روحانيت كاشان با اشاره به اينكه اسلام با پيشرفت مسلمانان مخالف نيست، گفت: همه آيات قرآن دعوت به تعقل و علم است اما در اين راه كوتاهي كرده ايم.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۹:۴۱
حجت الاسلام قیصری خبر داد؛
برگزاری کارگاه علمی و مهارتی تأمین محتوا ویژه مبلغان خواهر
رییس اداره امور مبلغان خواهر دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با تأکید بر ضرورت افزایش توانمندی تبلیغی مبلغان خواهر، گفت: کارگاه علمی، آموزشی و مهارتی تأمین محتوای تبلیغی مبلغان خواهر طرح اعزام مستمر هفتگی ...
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۹:۳۰
رییس دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان:
رسانه باید جلوتر از جامعه حرکت کند| رسانه‌های استانی دچار خطای عمیقی شده‌اند
حجت الاسلام قطبی با اشاره به ضرورت ایفای نقش هدایت گری و راهبری رسانه‌ها در جامعه، ویژگی‌های استان اصفهان و وظیفه مهم شبکه اصفهان را متذکر شد و گفت: انتظار می رود در چهلمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب ...
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۰:۵۵
امام جمعه موقت كاشان:
اسلام ناب حامي مستضعفان و خادم محرومان و پابرهنگان است
امام جمعه موقت كاشان گفت: به اعتقاد امام خميني(ره) در اسلام ناب محمدي بر خلاف اسلام آمريکايي حکومت حامي مستضعفان و خادم محرومان و پابرهنگان است.