Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - حلقه وصل انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی، پیاده‌روی اربعین
دوشنبه ۲۸ آیان ۱۳۹۷ Monday, November 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۲۲:۲۵
شناسه خبر: ۵۸۲۶۰۴
 
یادداشت؛
حلقه وصل انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی، پیاده‌روی اربعین
به گفته قرآن، هستی در فرآیند کامل شدن نور خداوند قرار دارد و انقلاب اسلامی یکی از پدیده‌هایی است که در این فرآیند قرار گرفت و از سوی امام به «انفجار نور» تعبیر شد؛ این نور الهی در مسیر تکامل موجب بیداری اسلامی و سپس پیاده‌روی اربعین شد.

به گزارش خبرگزاری رسا، عبدالحمید قدیریان، مدیر دفتر مطالعات کاربردی مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری در آستانه اربعین حسینی یادداشتی را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده است که در ادامه می‌آید:

اربعین، فراسوی نگاه‌ها

سرعت تحولات و پیاپی بودن حوادث به گونه‌ای است که در صورت دارا نبودن منظری صحیح، فرصتی برای تحلیل و بررسی آن وقایع باقی نخواهد ماند. در چنین شرایطی در حالی که متحیر وقایع پیشامد قبلی هستیم، با رویدادی دیگر مواجه و در نتیجه دچار سردرگمی می‌شویم.

برای خروج از این سردرگمی و یافتن منظری که بتوان از آن طریق به تبیین صحیح، متقن و جامع دست یافت، راهی جز رجوع به آیات وحیانی قرآن باقی نمی‌ماند؛ متأسفانه نوع نگاه ما به آیات قرآن به گونه‌ای است که یا آن را صرفاً متنی مقدس می‌دانیم که خواندن آن دارای یکسری ثواب دنیوی و اخروی است و یا آن را متنی تصور می‌کنیم که در نهایت دارای پیام‌های اخلاقی و ارائه دهنده قوانین شرعی و فقهی است.

در حالی که باید گفت قرآن کتابی جامع است که در بردارنده و منعکس‌کننده حقایق عالم از ابتدای خلقت تا انتهای خلقت است. به گونه‌ای که می‌توان از آن راهبردهای مناسبی در تبیین حوادث گذشته، حال و آینده کسب کرد. نگاه متهجرانه به قرآن کریم تا حدی است که مورد شکایت پیامبر (ص) در قیامت قرار می‎گیرد آنجا که خداوند فرمود: «وَ قَالَ الرَّسُولُ یَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا»؛ در آن روز رسول (به شکوه از امت در پیشگاه رب العزّه) عرض کند: بارالها (تو آگاهی که) امت من این قرآن را به کلی متروک و رها کردند.

حال با چنین مقدمه‌ای وقتی به سیر وقایع و سرعت آن‌ها به خصوص پس از انقلاب اسلامی ایران توجه می‌کنیم، آیه‌ای که بیش از آیات دیگر جلوه‌گر می شود، آیه ۸ سوره صف است. آنجا که خداوند می‌فرماید «یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ»؛ دشمنان اراده می‌کنند نور خدا را خاموش کنند؛ در چنین شرایطی خداوند بنا دارد نور خود را کامل کند: «وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ»؛  البته خدا نور خود را هر چند کافران خوش ندارند کامل و محفوظ خواهد داشت.

بر اساس این آیه می‌توان دریافت که عالم هستی در سیر تکامل فرآیند کامل شدن نور خداوند قرار دارد و انقلاب اسلامی یکی از ایامی است که در این فرآیند قرار گرفت و از سوی امام به «انفجار نور» تعبیر شد؛ این نور الهی در مسیر تکامل خود در سال‌های بعد، بیداری اسلامی و در این سالیان اخیر پیاده‌روی اربعین حسینی را رقم زد.

نقطه اشتراک تأثیر این نور الهی متحول کردن هرباره قلوب مردم است. طوری که در هر سری آن‌ها را به جنبش علیه سپاه کفر و ارتقای صفاتی واداشت و اکنون می‌بینیم انوار مقدس الهی نه تنها مسلمانان بلکه تمام امت‌های عالم را تحت تأثیر قرار داده است که جلوه آن را در ایام پیاده‌روی اربعین حسینی مشاهده می‌کنیم.

در نگاهی دیگر خداوند ما را در قرآن دعوت به «نگاه آیاتی» یا «نشانه‌شناسانه» به وقایع هستی کرده است. به گونه‌ای که بیشترین عذاب‌ها را برای کسانی در نظر گرفته است که از آیات و نشانه‌های الهی رویگردان هستند؛ عدم ایمان به آیات، کفران آیات، تکبر در قبال آیات، تمسخر آیات، اعراض از آیات و ... از جمله این گزاره‌های قرآنی هستند.

در حالی که خداوند بارها در قرآن به انسان‌ها متذکر می‌شود که به آیات الهی دقت کرده و از کنار آنان بی‌تفاوت عبور نکنیم؛ چرا که توجه به آیات و نشانه‌های هستی، همان دریافت پیام و کلام الهی است. در واقع باید گفت خداوند با زبان «آیات و نشانه‌ها» با انسان‌ها تکلم می‌کند؛ از این رو توجه به آیات الهی انسان را با مشیت خداوند و برنامه‌های الهی همراه می‌کند. در غیر این صورت به صورت طبیعی فرد یا اجتماعی که خود را همراستا با نشانه‌های خداوند نکند، در واقع خود را هم‌راستا با مشیت خداوند و برنامه‌های الهی در پهنه عالم نکرده است؛ در نتیجه عملاً با عذاب‌ها و سختی‌های فراوانی مواجه می‌شوند.

با این تعریف آیا می‌توان گفت انقلاب اسلامی ایران، بیداری اسلامی و اربعین حسینی جزوی از آیات الهی هستند؟

به طور قطع با بررسی سیر تحول عالم و آدم در این سه فرآیند، می‎توان دست خداوند در این ماجراها را رصد کرد. در چنین شرایطی بر متفکران لازم است هر کدام از این وقایع را بر اساس منطقی قرآنی مورد تحلیل و بررسی قرار دهند که به عنوان نمونه قبلا به آیه ۸ سوره صف اشاره شد. با این نوع نگاه می‌توان گفت انقلاب اسلامی یکی از آیات پروردگار در عالم است که نباید در قبال آموزه‌های آن تکبر نشان داد و نباید آن را استهزا کرد بلکه باید با آن همراهی کرد.

کسانی که در قبال انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مهم‌ترین آیات الهی رفتار منفی نشان دادند، عاقبتشان را دیدیم و از این پس خواهیم دید. چرا که خداوند بارها کسانی را که به آیات توجه نمی‌کنند، مورد عتاب قرار می‌دهد. بلکه همان طور که اشاره کردیم بیشترین عتاب‌های خداوند برای کسانی است که از آیات الهی رویگردان می‌شوند و در قبال آن، رفتار منفی از خود نشان می‌دهند.

از شاخصه­‌های بارز امام (ره) داشتن نگاه آیاتی بود. او دست خدا را در حوادث انقلاب و تحولات بعد از آن می­‌دید و از برکات این منظر، بهره­‌های بسیاری ­برد. او از اهل بیت (ع) آموخته بود که «عالم محضر خداست»، و می‌دانست که ظهور با نشستن و منتظر بودن، تحقق نمی­‌یابد و مؤمنین باید در درجات فضل الهی رشد یابند تا در عبور از فتنه­‌های آخر زمان، صدمه نبینند.

در این زمانه نیز، اگر ما متحیر استقامت و امید، رهبر معظم انقلاب در کوران فتنه­‌ها  هستیم به واسطه همان بصیرتی است که ایشان به آن اهتمام بسیار دارند و از برکات نصرت الهی بهره­‌ها می‌‌برند.

در زمان شاه پهلوی، به واسطه حضور فراماسون‌ها و بهایی­‌ها در سیستم حکومتی، ظلم­‌های بسیاری بر مردم و کشور اعمال گردید؛ ولی از زمانی که در سال ۱۳۵۰ حاکمیت تصمیم به جای­گزینی فرهنگی به جای فرهنگ شیعه در کشور گرفت، خداوند غیور با تام کردن نورش، انقلاب اسلامی را که نقطه‌ عطف و شروعی برای حرکت به سوی ظهور منجی آل­ محمد (عج) است برپا داشت.

شاخص­‌ترین دلیل این مدعا، پایداری و شکوفایی روزافزون انقلاب در چهل سال گذشته با وجود داشتن دشمنان بیرونی و حضور شیاطین انسی و جنی در همه سطوح مدیریتی در داخل کشور است.

 با تمام کج‌رفتاری­‌هایی که مسئولین و به تبع آن، عده­‌ای از افراد که از مسیر ولایت فاصله گرفتند و زمینه‌ فتنه­‌های سال ۷۸ و ۸۸ را فراهم کردند، باز هم خداوند نصرتش را از انقلاب و نه از مسئولین دریغ نکرد و در خارج از کشور و به تبعِ تبعیت گروه­‌های مقاومت در کشورهای همسایه از ولایت مستقر در ایران، پیروزی­‌های زیادی نصیب انقلاب گردید. باید حواسمان باشد که خداوند حکیم کاری به دور از عقل و حکمت نمی­‌کند، پس به سفارش قرآن صبور و شکور باشیم.

 سؤال اینجاست که چرا به آیات الهی دقت نمی‌شود؟ چرا خود را با خواست و برنامه‌ الهی هماهنگ نمی‌کنیم؟ چرا برای درک مسیر الهی، با فرهنگ اربعینی همراه نمی‌شویم؟ اگر فرهنگ ما قرآنی است، پس چرا به جای کسب معارف قرآنی، دل به علم و فلسفه غرب داده­‌ایم؟ چرا به جای همراه شدن با فرهنگ اربعینی برای درک مسیر الهی، تلاش داریم خود را با فرهنگ و نگرش و روش زندگی غربی هماهنگ ­کنیم؟

خاموش شدن نور انقلاب یعنی نابودی شیعیان، یعنی همان‌ها که صاحب بینش صحیح نسبت به اسلام ناب محمدی­ هستند. خدای ناکرده، سرکوب و یا انحراف انقلاب، باعث سلطه همه‌­گیر ابلیس خواهد شد. خداوند بارها در قرآن می‌فرماید «دل به دشمن ندهید و بر مدار او نگردید».(*) چرا اعمال غیر مسلمین را زینت می­‌کنید و ناامیدی را در میان شیعیان فریاد می­‌زنید؟ چرا تلاش دارید تا اسلام را به گونه­‌ای تعریف کنید که با فرهنگ غرب هماهنگ باشد؟ آیا حمایت‌گری قوی‌تر از خداوند می‌خواهید؟

خدایا کمک‌مان کن! که تو بهترین مولا و کمک کننده‌ای. «نعم ‌المولی و نعم ‌النصیر».

________________________________

*پی‌نوشت:

-«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا الْکافِرینَ أَوْلِیاءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنینَ أَ تُریدُونَ أَنْ تَجْعَلُوا لِلّهِ عَلَیْکُمْ سُلْطانًا مُبینًا» (النساء/ ۱۴۴)؛ ای کسانی که ایمان آورده‌‏اید، به جای مؤمنان‏، کافران را به دوستی خود مگیرید. آیا می‌‏خواهید علیه خود حجتی روشن برای خدا قرار دهید؟

/۹۶۹//۱۰۲/خ

منبع: فارس

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۱۰:۵۵
استاد حوزه علمیه:
امام شناسی یکی از تکالیف مهم اسلام است
استاد حوزه علمیه گفت: هرکس امام زمان خود را نشناسد و از دنیا برود به مرگ جاهلیت مرده است. زیرا با این عمل طاغوتیان و غاصبان بر ولایت و جهان اسلام مسلط می‌شوند.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۴:۱۵
یادداشت؛
یک صورت‌شویی محترمانه
مقصود آنکه در این منظومه سراسر برد، اصلا چه جایگاهی دارد فلان حرف ظریف بهمان وزیر یا بهمان رییس؟! گمانم آنچه نوشتم، آب زلالی بود برای آنکه حضرات، صابونش را خود بیابند، بلکه صورت‌شان را بشویند!
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۳:۱۵
یادداشت؛
استیصال صهیونیست ها
صهیونیست‌ها به مدد پیروزی‌های درخشان مقاومت، نه‌تنها دیگر قادر به پیشروی و تصرف سرزمینی نیستند، بلکه در مرزهای خود به دام افتاده و حتی نمی‌توانند از خود دفاع کنند.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۲:۲۰
یادداشت؛
چرا عربستان روبه‌روی ترامپ ایستاد؟
یکی از بزنگاه‌های مهم و حیاتی برای کاهش چشمگیر اثرات و تبعات تحریم، عمیق‌تر شدن اختلافات ایالات‌متحده و عربستان است. اختلافی که جنس و نوعش با چالش‌های گذشته میان دو کشور متفاوت است، حتی متفاوت‌تر از م...
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۱:۲۰
سر مقاله؛
سرِ چشمه و فیل‌های اقتصاد
برخورد با مفسدان و سودجویان اقتصادی یک سمت ماجراست و سمت دیگر ماجرا اما اصلاح ساز‌و‌کار و ساختاری است که به‌طور طبیعی امکان و بستر سوءاستفاده‌های اینچنینی را پدید می‌آورد.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۱:۱۰
رییس بنیاد فرهنگی مهدی موعود:
مهدویت عامل وحدت مذاهب اسلامی است
رییس بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) گفت: در روز نیمه‌ شعبان برنامه‌های وحدت در سراسر کشور از سوی برادران اهل سنت و شیعه برگزار می‌شود و باید برای ایجاد وحدت در نهم ربیع‌الاول هم برنامه‌ریزی کرد.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۰:۲۰
یادداشت؛
اسرائیل، ضربه از بیرون فشار از درون
رژیم اسرائیل به «سریع‌ترین آتش‌بس تاریخ» تن داد. عملیات روز دوشنبه نظامیان این رژیم نه تنها ناتوانی اسرائیل از «به نتیجه رساندن» عملیات‌های نظامی علیه مقاومت را ثابت نمود بلکه نشان داد هم اینک سیستم س...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۳:۵۵
سرمقاله؛
تأملی بر یك مصاحبه
کسی که از رقم درست بودجه وزارتخانه خود که در رسانه‌ها اعلام شده خبر ندارد، معلوم نیست چه طور از هزاران میلیارد تومان پولشویی در کشور خبردار شده که یک رقم آن ۳۰ هزار میلیارد تومان است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۲:۵۵
یادداشت؛
چرا پمپئو عصبانی است؟
واقعیت امر این است که دونالد ترامپ متعاقب خروج یک‌جانبه از برجام، اعتبار و پرستیژ بین المللی خود را از دست داده است. در این معادله، دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی ایالات متحده بدترین هزینه اعتباری ممک...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۲:۱۰
یادداشت؛
۴۰ سال پیروزی
هدف دشمن از تحریم‌های ظالمانه مأیوس کردن، ناامیدسازی و به تسلیم کشاندن مردم ایران و ایجاد دوقطبی «ملت/نظام» بود، اما ما در مسیر پیروزی و دشمن در آستانه سنگین‌ترین شکست تاریخی است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۱:۵۴
سرمقاله؛
دستگاه قضا و عمل به وعده در مجازات مجرمان اقتصادی
سحرگاه چهارشنبه ۲۳ آبان، حکم وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی که به جرم افساد فی‌الارض به اعدام محکوم شده بودند، به اجرا گذاشته شد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۰:۵۵
یادداشت؛
اعتبار دولت و کارنامه مدیریت لیبرالی
مدیریت مسؤولیت پذیر و شجاع، نه به بهانه جویی دشمن رسمیت می‌بخشد و تنش‌زدایی یکطرفه را جایگزین اقتدار و تهدید زدایی می‌کند، و نه برای طفره از وعده‌هایش بهانه‌گیری می‌کند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۲:۰۲
یادداشت؛
مانور طالبان در غیبت تأمل‌انگیز دولت افغانستان
سرانجام پس از چند هفته بلاتکلیفی و تأخیر، نشست مسکو برای صلح افغانستان با حضور روسیه، کشور‌های تأثیرگذار منطقه در حوزه افغانستان، چون ایران و به خصوص نمایندگان شورای عالی صلح این کشور و گروه طالبان، د...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۲:۰۰
یادداشت؛
پیامدهای انتخابات مياندوره‌اي آمريکا!
موضوع ایران در آمریکا از جهات مختلف به مسأله ای حزبی و دوقطبی تبدیل شده است، اما در این موضوع یک اجماع دوحزبی وجود دارد و هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در برخورد با ایران متفق‌القول هستند، هرچند ممک...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۱:۵۶
تأملی بر اظهارنظر فوکویاما در باب پایان تاریخ؛
یادداشت | آغازی بر یک پایان
تکثرات فرهنگی و ظهور تاریخ‌های موازی به معنی نضج گرفتن اَشکال تازه‌ای از بازشناسی هویتی است؛ بازشناسی‌هایی هویتی که به دلیل برتری‌طلبی گفتمان تجدد، امکان ابراز وجود نیافته بودند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۱:۵۵
سرمقاله؛
بدعت در قانون‌گذاری!
اهل فتنه قبل از اینکه به این وادی بیفتند اول زیر پرچم مخالفت با شورای نگهبان جمع شدند. این پرچم ضدیت با اسلام و قانون اساسی است.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۰:۵۵
سرمقاله؛
‌الزامات شکست نهایی دشمن
هوشیاری وبصیرت مردم ایران بیانگر آن است که در ۱۳ آبان امسال، شکستی دیگر بر فهرست بلند شکست‌های آمریکا از مردم نظام جمهوری اسلامی ایران افزوده شده و این بار مردم با ایستادگی ومقاومت خود سناریوی جنگ روا...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۰:۰۴
یادداشت؛
احمدشاه و کنتس اتریشی در خواب‌های پمپئو
آمریکایی‌ها با کمال وقاحت مردم ایران را تهدید به گرسنگی می‌کنند و می‌گویند اگر می‌خواهید شکمتان سیر باشد باید به خواسته‌های ما تن دهید. همزمانی این تهدید بی‌شرمانه و صدمین سالگرد جنگ جهانی دوم تقارن ج...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۹:۲۰
سر مقاله؛
علل و عوامل شکست تحریم آمریکا
درک درست مردم از روند انقلاب و دسیسه‌های دشمن و شناخت پیامد‌های نقشه‌های نظام سلطه و ایستادگی و مقاومت در برابر فشار‌ها یکی از عوامل شکست نقشه دشمن به شمار می‌آید.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۸:۱۰
سر مقاله؛
اصلاح‌طلبان و انتخاب شهردار
اگر آقای آخوندی شهردار تهران شود، به این معناست که اولاً مرزهای بین اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی تا حدود زیادی زدوده شده و ثانیاً اصلاح‌طلبان نتوانسته‌اند با وجود شعارهای فراوان یک گزینه اصلاح‌طلب برای م...