Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - زمان شناسي از عوامل هدايت انسان است
سه شنبه ۲۹ آیان ۱۳۹۷ Tuesday, November 20, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۲۳:۱۵
شناسه خبر: ۵۸۲۲۵۰
 
امام جمعه موقت كاشان:
زمان شناسي از عوامل هدايت انسان است
امام جمعه موقت كاشان مسؤوليت انسان عاقل را زمان شناسي دانست و گفت: از عوامل مهم در هدايت انسان زمان شناسي است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا در كاشان، محمدرضا اسلامي تبار شنبه شب در مراسم عزاداري هيات عاشورائيان كاشان که در آستان مقدس امامزادگان اسحاق و ابوطالب ‹‹خواجه تاج الدين›› اين شهرستان برگزار شد، گفت: خداوند در مقابل هر نعمتي كه به انسان داده است از او مسؤوليت مي خواهد.  

وي افزود: دنيا محلي براي خوشگذراني نيست و خداوند به ازاي هر نعمتي كه به انسان داده به همان اندازه نيز به او مسؤوليت داده است و مسؤوليت نيز انجام عمل صالح است، از اين رو دنيا محل خوشگذراني نيست بلكه دنيا محلي براي انجام مسؤوليت هاي انسان است.

حجت الاسلام اسلامي تبار در ادامه بزرگترين نعمت خداوند به انسان را نعمت عقل دانست و عنوان كرد: اميرمومنان(ع) در نهج البلاغه خطاب به خداوند مي فرمايد به آنهايي كه عقل دادي براي داشتن اين نعمت چه چيزي را به او ندادي و به آنهايي كه عقل ندادي در ازاي آن چه چيزي را دادي كه تلافي شده باشد كه اين امر بيانگر آن است كه نعمت عقل نعمت بي نظير و بي بديل است.

وي ادامه داد: خداوند در آخرت انسان را در مقابل عقلي كه به او داده است بازخواست مي كند كه چرا از نعمت عقل در راه خدا و كمك به بندگان خدا استفاده نكرده و با وجود داشتن چراغ عقل و هدايت اما به بيراهه رفته است.

امام جمعه موقت كاشان مسؤوليت انسان عاقل را زمان شناسي دانست و اظهار داشت: انسان عاقل بايد مسؤوليت اجتماعي خود را به نحو احسن انجام دهد و براي حسن انجام مسؤوليت هاي اجتماعي خود بايد زمان شناس باشد و به زمانه آشنا باشد و بداند در چه زماني زندگي مي كند، دوست و دشمن چه كسي است و چه مسؤوليتي بر عهده دارد.

حجت الاسلام اسلامي تبار گفت: يكي از عوامل مهمي كه در هدايت انسان حائز اهميت و موثر است زمان شناسي است و زمان شناس بودن سبب خواهد شد تا شبهات نتواند  انسان را گمراه كند و تحت تأثير شبهات قرار بگيرد.  

به گفته وي، هر دوره و هر زماني شرايط خاص خودش را دارد و انسان براي اينكه به بيراهه نرود و دچار اشتباه نشود بايد آشنا به زمان خود و همراه و همگام با آن باشد و براساس مقتضيات زمان عمل كند.

امام جمعه موقت كاشان افزود: زمان شناسي حتي در فتواي مجتهد نيز نقش اساسي دارد چرا كه هر مجتهدي براساس زمان و نياز و مقتضيات همان زمان فتوا صادر مي كند، از اين ممكن است فتواي مجتهد 50 سال قبل با فتواي مجتهد امروز متفاوت باشد.

حجت الاسلام اسلامي تبار يادآور شد: هرانساني در هر دوره و زمانه اي مسؤوليتش براساس همان زمان دوره مشخص مي شود و به ما ربطي ندارد و به ما ارتباطي ندارد در فرهنگ اسلام جايگاهي ندارد و فرار از مسؤوليت محسوب مي شود و انسان نمي تواند در فرهنگ اسلامي به خودش مشغول باشد و نسبت به اطراف و جوانب خود بي تفاوت باشد.

وي ادامه داد: مسلمانان نسبت به جامعه و زمان خود مسؤوليت دارند و اگر بخواهند در انجام مسؤوليت خود موفق باشند بايد زمان شناس بود و بر اساس مقتضيات زمان تصميم بگيرند، از اين رو انسان ضمن زمان شناس بودن بايد مراقب باشد از وظايف شخصي خود نيز غفلت نكند./1307/پ۲۰۳/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۸ - ۲۳:۲۶
آیت الله مهدوی:
دلسوز بودن ویژگی ممدوح نزد خداوند است
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری با بیان این که خداوند نسبت به بندگانش حنّان است، گفت: یکی از ویژگی های ممدوح حضرت یحیی(ع) که سبب محبوبیت ایشان در بین مردم شده بود، دلسوز بودن و دل رحم بودنشان...
۱۳۹۷/۸/۲۸ - ۱۵:۱۴
حجت الاسلام خطیب خبر داد؛
برگزاری دومین آزمون کارشناسی زبان انگلیسی گرایش مطالعات اسلامی
معاون آموزش و تهذیب مؤسسه آموزش عالی حوزوی علامه مجلسی(ره) گفت: دومین آزمون رشته کارشناسی زبان انگلیسی گرایش مطالعات اسلامی دانشگاه باقرالعلوم(ع) از سوی مؤسسه آموزش عالی حوزوی علامه مجلسی(ره) وابسته ب...
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۲۳:۲۲
آیت الله مهدوی:
روحانیان در روستاها حضور پررنگ تری داشته باشند
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: روستاهایی در کشور وجود دارند که هنوز از داشتن مسجد محروم و از بسیاری از مسائل ابتدایی دین نیز بی خبر هستند البته مهم تر از مسجد ساختن انسان های مسجدی ساخت...
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۱۳:۳۱
در دیدار معاون تهذیب حوزه های علمیه با مدیران مدارس کاشان؛
برنامه های جدید معاونت تهذیب حوزه های علمیه تشریح شد
معاون تهذيب حوزه هاي علميه از برگزاري ‹‹ميثاق طلبگي›› در تمامي طول سال در همه استان هاي كشور به صورت هفتگي خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۱۳:۱۹
مدیر گروه پژوهانه دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان مطرح کرد؛
اهمیت اعتماد به مقالات سطوح میانی حوزه برای تقویت روحیه پژوهشی طلاب
آبیار با اشاره به ضرورت رشد تحقیق و پژوهش در حوزه علمیه، گفت: گروه پژوهانه دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با همکاری پژوهشکده الهیات و خانواده از دانش‌آموختگان دوره‌های روش تحقیق کیفی و مقاله‌نویسی در سطح ...
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۱۱:۰۳
آیت الله مهدوی مطرح کرد؛
مرد نمایی و زن نمایی در آخرالزمان
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: یکی از مفاسد و نشانه های آخرالزمان مردنمایی و زن نمایی است و مرد خودش را شبیه زنان و زن خودش را شبیه مردان می کند.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۰:۱۲
حجت الاسلام والمسلمین رفيعي:
غفلت از وظايف منتظران، آسيب عرصه مهدويت است
عضو هيات علمي جامعه المصطفي با اشاره به فزوني شبهه افکني‌ها در جوامع بشري، گفت: غفلت از وظايف منتظران، يکي ديگر از آسيب عرصه مهدويت است.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۲۲:۳۲
آیت الله مهدوی:
لزوم صبر فقیر و شکرگزاری غنی
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: خداوند در تقسیم رزق جانب عدالت را مراعات کرده است و فقیر و ثروتمند را آزمایش می کند تا صبوری فقیر و شکرگزاری ثروتمند را بسنجد.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۴:۳۵
مدیر مؤسسه مطالعات تمدن اسلامی:
به دنبال تربیت نخبگان انقلابی با نگاه تمدنی هستیم
حجت الاسلام متولی امامی با اشاره به برگزاری دوره آموزش در مؤسسه مطالعات تمدن اسلامی، گفت: تمدن یک سطح از تحلیل و نگرش است و اگر کسی نگرش تمدنی و کلان نگر داشته باشد جنس مطالعات و مطالبات فقهی و علوم...
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۳:۱۸
حجت الاسلام صادقی:
رسانه نقش مهمی در ترویج فرهنگ وقف دارد
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با اشاره نقش آفرینی رسانه‌ها در ترویج فرهنگ وقف، گفت: امروزه قرآن کریم مهجور است و مهجورتر از آن نهج البلاغه و صحیفه سجادیه است، جای سؤال است که در مجلس شورای اس...
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۰۰:۰۴
امام جمعه موقت كاشان:
وفای به عهد و پيمان با خدا از نشانه هاي اولوالالباب است
امام جمعه موقت كاشان گفت: يكي از مهمترين و بارزترين نمونه ها و نشانه ها و صفات اولوالالباب اين است كه به پيمان هاي الهي وفار دار هستند و پيمانهاي الهي را نمي شكنند.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۲۳:۳۱
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی:
قوه قضائيه نياز به تحول دارد
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به اينكه قوه قضائيه نياز به تحول دارد، گفت: ساختار فعلي قوه قضائيه قوانين اسلامي است و شخصيت هاي سالم، بزرگ، متدين و حقوق دان در راس قوه قضائيه قرار دارند.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۵:۴۸
آیت الله طباطبایی نژاد:
مردم در شرایط بد اقتصادی در کنار یکدیگر باشند
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان گفت: تحریم‌های اقتصادی همیشه وجود داشته و موضوع جدیدی نیست، اینکه برخی مردم اجناس را انبار می‌کنند و مشکلاتی را به وجود می‌آورند باید اصلاح شود.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۴:۲۳
آيت الله نمازي:
جنایات ضد بشری در یمن سبب خشم جهانی از مستکبران شد
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: جنايت ضد بشري آمريكا و آل سعود در يمن سبب برافروخته شدن خشم جهاني عليه آمريكا، آل سعود و اسرائيل شد.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۲:۰۱
آیت الله مهدوی:
بروز عمل صحیح نشانه فکر سالم است
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: یکی از صفات بارز امام حسن عسکری(ع) در صلوات منقول از لسان خودشان، با واژه البِرّ بیان شده است، وجودی که سرتاسرش بِرّ باشد چیز جز نیکویی از او صادر نمی شود...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۳:۳۲
معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:
استان اصفهان بيشترين جذب يارانه كتاب را دارد
معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: استان اصفهان از بيشترين جذب يارانه ها بهره برده است و استان هاي قم، خراسان رضوي و تهران در رتبه هاي دوم تا چهارم قرار دارند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۲:۲۴
امام جمعه موقت كاشان:
شهدا عامل عزت ملت ايران هستند
امام جمعه موقت كاشان شهدا را از عامل عزت ملت ايران دانست و گفت: شهدا حق گو و حق طلب بودند و در راه حق حركت كردند و به شهادت رسيدند و با شهادت خود براي ملت ايران اسلامي عزت آفرين شدند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۲:۱۱
سردار نقدی:
انقلاب اسلامی در ۴۰ سال مبارزه، آمریکا را از صدر به زیر کشید
سردار نقدی گفت: در حال حاضر ۲۷۵ شبکه رادیویی و تلویزیونی به زبان فارسی با حمایت غرب، شبانه روز در حال فعالیت علیه انقلاب و ایران هستند و حداقل ۲۰۰ فیلم با موضوعات ضدایرانی مستقیم ساخته اند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۲:۰۲
آيت الله نمازي:
مقاومت به رژیم صهیونیستی ثابت كرد دوران بزن در رو گذشته است
نماينده ولي فقيه در كاشان از پيروزي جبهه مقاومت به عنوان يكي از پيروزي هاي امت اسلامي نام برد و گفت: رزمندگان جبهه مقاومت با حملات موشكي خود به اسرائيل غاصب ثابت كردند دوران بزن در رو گذشته است.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۱:۵۱
حجت الاسلام نیلی پور:
اخلاق باید کنترل کننده قوای مختلف انسان باشد
رییس بنیاد مهدویت و آینده پژوهی گفت: اخلاق باید کنترل کننده قوای مختلف نباتی، حیوانی و انسانی ما باشد؛ قوه تفکر که از قوای انسانی است و قوه رشد و نمو که از قوای نباتی است و همچنین قوه شهوت و غضب که از...