Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - اساسنامه کانون‌های مساجد هنوز ابلاغ نشده است
یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ Sunday, September 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۶/۱۳ - ۰۴:۰۰
شناسه خبر: ۵۷۶۶۳۹
 
دبیر ستاد عالی کانون‌های مساجد:
اساسنامه کانون‌های مساجد هنوز ابلاغ نشده است
دبیر ستاد عالی کانون های مساجد کشور گفت: اساسنامه این کانون‌ها در ماه مبارک رمضان امسال مصوب شد اما هنوز از سوی رییس‌جمهور ابلاغ نشده است.

به گزارش خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام والمسلمین‌ حبیب‌رضا ارزانی؛ دبیر این کانون‌ها در نشست مشترک با اعضای‌کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بیست و ششمین سالگرد تاسیس کانون‌های مساجد گفت: فلسفه وجودی این ستاد، درخواست شورای انقلاب فرهنگی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است. چرا که شورای انقلاب فرهنگی در آن زمان از وزارت ارشاد درخواست کرد تا در راستای مقابله با تهاجم غرب مجموعه‌ای در چهارچوب مسجد تشکیل دهد و بر همین اساس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد تشکیل شد. در طول سال‌های گذشته فعالیت‌های خوبی در این ستاد انجام شده است.

وی تصریح کرد: بر اساس مصوبه شورای انقلاب، باید اعضای موسس این ستاد شامل سه وزیر (وزیر آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و وزیر فرهنگ) با همراهی سازمان‌های مرتبط با مساجد از جمله مرکز رسیدگی به امور مساجد، سازمان اوقاف، سازمان بسیج، سازمان امور اداری‌ و استخدامی‌کشور و...) در قالب ‌شورای سیاست‌گذاری این ستاد تصمیمات و راهبردهای لازم را اتخاذ کنند.
حجت‌الاسلام‌ ارزانی تاکید کرد: در طول سال‌های گذشته متاسفانه جلسه شورای سیاست‌گذاری به صورت رسمی برگزار نشده است و نخستین نشست مشترک اعضای شورا، ۱۰ اسفندماه سال گذشته بعد از ۲۵ سال برگزار شد.
وی یادآور شد: در جلسه شورای سیاستگذاری ستاد عالی بسیاری از سوالات مربوط به نحوه تعامل سازمان‌ها با مساجد مطرح می‌شود، به عنوان مثال نوع ارتباط بسیج، سازمان اوقاف و هیئات مذهبی با مساجد مشخص می‌شود تا مبادا موازی‌کاری انجام شود. به عبارت دیگر این شورا مانع موازی‌کاری‌ نهادها می شود. تاکنون سه جلسه از سلسله نشست‌های شورای سیاست‌گذاری برگزار شده و نشست آینده آن ۱۸ شهریور ماه برگزار می شود.
دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، با اشاره به ترکیب اعضای شورای سیاستگذاری این ستاد گفت: این شورا از سه وزیر و سازمان‌های مرتبط مانند مرکز رسیدگی به امور مساجد، حوزه‌های علمیه کشور، سازمان تبلیغات اسلامی،کمیته زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی و شهرداری تهران تشکیل است.

* اساسنامه کانون‌ها هنوز ابلاغ نشده است

ارزانی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات ستاد عالی‌کانون‌ها این است که این ستاد تا کنون اساسنامه‌‌ای نداشته‌ است که اخیرا اساسنامه آن تنظیم و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شده است. این اساسنامه ششم ماه مبارک رمضان امسال مصوب شد اما هنوز از سوی رییس‌جمهور ابلاغ نشده است.

وی در ادامه متذکر شد:‌ براساس این اساسنامه، ستاد عالی کانون‌‌های مساجد، نهادی غیردولتی و غیرانتفاعی و زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و بنابراین هیچ یک از نیروهای این ستاد در سطح کشور و در داخل ستاد، نیروی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب نمی‌شوند.

دبیر ستاد عالی‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، گفت: امروز ۲۴ هزار کانون فرهنگی هنری مساجد درسطح کشور فعالیت می‌کنند که ظرفیت عظیمی برای نظام محسوب می‌شود از همین رو حتما باید به ثبت برسند. با ثبت رسمی کانونهای مساجد، نظر نهادهای اجرایی کشور بیش از پیش متوجه کانون‌ها می شود واین مسئله برای ما مبارک و مهم است.

حجت‌الاسلام ارزانی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع بررسی ظرفیت ها و اقدامات انجام شده توسط کانون‌ها در طول سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: یکی از کارهای اساسی انجام شده در ستاد، نقد و بررسی ظرفیت‌ها و اقدامات انجام شده در طول 2۵ سال سابقه کانون‌ها بوده است. کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به دلیل برخورداری از نیروهای جوان، مردمی، با انگیزه و بدون ادعا، ظرفیت و پتانسیل عظیمی در اختیار دارد و به به پشتوانه ی این ظرفیت می تواند کارهایی انجام‌ دهد که دیگران توان انجام آن را ندارند.

* «طرح  تحول راهبردی» طراحی شده است

وی همچنین درباره وظایف ذاتی ستاد عالی‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، گفت: اقدامات ۲۵ ساله‌ مدیران پیشین این ستاد -که زحمات بسیاری کشیده‌اند- ارزیابی و آسیب‌شناسی‌ شده‌ و بر اساس آن «طرح  تحول راهبردی» ستاد طراحی شده است. در این طرح تصریح شده که کانون فرهنگی هنری مساجد، یک نهاد دینی و مردمی است که برای مقابله با تهاجم‌های فرهنگی در راستای همزیستی اجتماعی و توجه اجتماعی به مسجد زیر نظر امام جماعت آن فعالیت می‌کند.

دبیر ستاد عالی‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، خاطرنشان کرد: بحث فضای مجازی از اولویت‌های اساسی کانون‌های مساجد است. ما به دنبال انسجام بخشی به کلیه رویدادهای دینی هستیم و ارایه محصولات فرهنگی، هنری دین‌محور مربوط به کودکان، نوجوانان و بانوان جزو اقدامات ویژه ما به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: در بیانیه ماموریت این ستاد، چشم‌انداز ما برای سال ۱۴۱۴تعریف شده است و برای این مهم از سه استاد دانشگاه و مجموعه نظرات ائمه جماعات کشور استفاده کرده‌ایم. در این چشم انداز و در افق ۱۴۱۴، کانون‌های مساجد به «موثرترین شبکه فرهنگی هنری خانواده‌محور مسجدپایه» تبدیل می شوند که جریان همزیستی اجتماعی را در ایران و جهان اسلام برپا می کنند.

دبیر ستاد عالی‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، ادامه داد: درحال حاضر هفت بسته سیاست‌گذاری و ۳۳ سیاست برای کانونهای مساجد برنامه‌ریزی و در قالب یک برنامه سه ساله تعریف شده که از سال ۹۷ آغاز می‌شود و تا پایان سال ۹۹ ادامه می یابد.

ارزانی گفت: سه برنامه پنج‌ساله نیز تا سال ۱۴۰۰ تعریف شده که در پایان هر برنامه، اقدامات انجام شده ارزیابی می شود تا نسبت به درست و دقیق بودن بودن مسیر حرکت اطمینان پیدا کرده و خود را با سیاست‌های کلان حاکمیت، دولت و همچنین سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه کنیم.

وی تصریح کرد: یکی از اقدامات انجام شده تا به امروز این است که کلیه فعالیت‌های کلیشه‌ای کانون‌ها و علل کم‌توجهی‌های اجتماعی محله‌ای به آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته و برای جلوگیری از تکرار اینگونه فعالیت‌ها، اقدامات مختلفی صورت گرفته است که برخی از این اقدامات تا پایان سال جاری به ثمر می رسد، برخی از آن‌ها در پایان برنامه سه ساله انجام خواهد شد و سایر آن‌ها نیز در قالب سه برنامه پنج‌ساله پیاده‌سازی می‌شوند./۹۶۹//۱۰۲/خ

منبع: فارس

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۴:۱۰
یادداشت؛
آمریکا علیه دلار؟!
آمریکایی‌ها مجبورند علی‌رغم هزینه‌های دیپلماتیک زیاد‌، از اجرای «سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران» عقب نشینی کنند چرا که می‌دانند زمانی در اجرای این سیاست موفق خواهند شد که نگران افزایش بهای سوخت ...
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۳:۱۰
نیلچی زاده:
هیئات مذهبی بهترین همراه مادران در تربیت و پرورش کودکان است
تربیت کردن و زمینه‌سازی برای آرامش کودک نه از دوران هفت سالگی شروع می‌شود، نه سه سالگی و نه چندماهگی. در روایت‌های زیادی به اهمیت دوران بارداری و سلامت روحی مادر باردار اشاره شده که نشان می‌دهد این دو...
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۳:۰۵
با حضور ۸۰ ناشر؛
نمایشگاه کتاب حوزه علمیه خراسان برگزار می شود
مدیر ترویج وگسترش پژوهش حوزه علمیه خراسان گفت: چهارمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارفی حوزه علمیه خراسان از شنبه ۳۱ شهریورماه آغاز و تا ۶ مهرماه ادامه دارد.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۲:۳۰
یادداشت؛
اگر هزار سال است هیأت نرفته‌ای...
دلت نمی‌لرزد؟ دلت می‌آید که نلرزد؟ رخت سیاه که بر کوچه می‌کشند دلت عزا نمی‌شود؟ فرونمی‌ریزد، ویران نمی‌شود؟ می‌بینی قامت سیاه کوچه را؟ دلت می‌فهمد حال کوچه را؟
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۱:۱۰
ساختن جهانی سرشار از صلح و عدالت در همایش روز جهانی صلح ۲۰۱۸
دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی در آستانه برگزاری همایش" روز جهانی صلح ۲۰۱۸"، ساختن جهانی سرشار از صلح، عدالت و احترام به کرامت انسانی را امری مهم دانست و بر ضرورت صلح مبتنی بر عدالت تاکید نمود.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۰:۱۵
گفتاری از حجت‌الاسلام غلامی:
دو جهانی که روز عاشورا در برابر هم صف‌آرایی کردند
در معرفی دو جهانی که روز عاشورا در برابر هم صف آرایی کردند؛ یک جهان، مربوط به اباعبدالله (ع) و یاران ایشان است و جهان دیگر، جهان یزید و یزیدیان است. منظور از جهان، اتمسفری است که این دو جبهه و جریان د...
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۲۳:۱۰
رجبی دوانی:
تعامل و سازش در نهضت حسینی جایگاهی ندارد
رجبی دوانی، کارشناس تاریخ اسلام گفت: به هیچ وجه بحث سازش وتفاهم با دشمن در تاریخ کربلا مطرح نیست چرا که امام حسین(ع) هیچ شأنی برای حاکمیت قائل نیست و او را برای صحبت کردن به رسمیت نمی شناسد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۲۲:۱۰
حجت‌الاسلام جعفریان در نشست‌ «عاشورا و امروز ما»؛
حادثه کربلا از همان روزهای اول به دقت روایت شده است
استاد تاريخ دانشگاه تهران گفت: روایت‌های دقیقی از ابتدای نهضت عاشورا وجود دارد که ممکن است برخی دارای جهت‌گیری باشد، اما حقایق زیادی را می‌توان از آنها برداشت کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۲۰:۰۵
جراحی که ملک خود را برای عزای امام حسین وقف کرد
عواید ملک موقوفه ای که اطعام ۴ هزار نفر از عزاداران امام حسین(ع) را در ایام محرم تامین می‌کند.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۴
در ایام محرم؛
ضرورت نظافت و پاکسازی معابر عمومی در هنگام پخش نذری
رییس اداره اوقاف پاکدشت گفت: با توجه به اینکه بسیاری از هیأت ها در این ایام نذری پخش می کنند، باید نظافت هم انجام شود و محیط شهر پاکیزه باشد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۳
یادداشت؛
شاه کلید وابستگی‌ها!
هر وابستگی به بیگانگان خود به‌خود ناپسند است چرا که از یک سو می‌تواند در روز لازم به عنوان اهرم فشار مورد استفاده قرار گیرد و از سوی دیگر می‌تواند در ابعاد دیگر نیز گسترش یافته و عملا یک کشور را در مع...
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۲
با محوریت آشنایی با وقف؛
همایش علمای شهرستان شهریار برگزار شد
همایش علمای شهرستان شهریار با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از روحانیون و مبلغان شهریار و حومه در محل مدرسه علمیه امام صادق(ع) برگزار شد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۲
مداحان اهل سنت از حب سیدالشهدا می‌گویند؛
حسین آبروی اسلام است
یک مداح اهل سنت در مورد اهمیت قیام عاشورا گفت: اگر امام حسین به کربلا نمی رفت، آبرویی برای دین اسلام باقی نمی ماند. خون حسین(ع) آبروی اسلام است.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۲:۵۴
حجت الاسلام پیران مطرح کرد؛
نماز ظهر عاشورا بخش اصلی برنامه های محرم در روز عاشورا است
رییس اداره اوقاف بهارستان، تجمع عزاداران حسینی در روز عاشورا را بسیار مهم دانست و نماز ظهر آن روز را محور برنامه ها معرفی کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۲:۵۳
عمار حکیم:
پارلمان نباید عرصه‌ای برای تصفیه حساب‌های سیاسی باشد
رییس ائتلاف ملی شیعیان عراق گفت: پارلمان نباید عرصه‌ای برای تصفیه حساب‌های سیاسی باشد.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۳۴
حجت‌الاسلام قرائتی:
نماز ظهر عاشورا را باشکوه بپا دارید
حجت‌الاسلام قرائتی رییس ستاد اقامه نماز طی نامه‌ای خطاب به ذاکران حسینی نوشت: به مردم بگویید ظهر عاشورا هر کجا هستند، به یاد امام حسین(ع) و آخرین نماز کربلای او، نماز ظهر عاشورا را با شکوه و با اخلاص ...
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۷
یادداشت؛
بازگشت مجلس به رأس امور با شفافیت آراء
شفافیت آراء باب سؤال و مطالبه را از نمایند‌گان مجلس باز می‌کند و این سرآغاز بسیاری از تغییرات در کشور خواهد بود.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۷
تبین ابعاد قیام امام حسین در آستان امامزادگان
معاون فرهنگی اداره اوقاف جنوب شرق تهران آستان امامزادگان را بهترین مکان برای تبیین ابعاد قیام امام حسین(ع) دانست.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۶
به همت مجمع جهانی صلح اسلامی؛
همایش روز جهانی صلح برگزار می‌شود
مجمع جهانی صلح اسلامی در راستای برقراری صلح ، امنیت و حقوق برابر ملت ها؛ همایش روز جهانی صلح ۲۰۱۸ را برگزار می کند.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۵
حجت الاسلام زینلی مطرح کرد؛
احیاء تعزیه خوانی در ایام محرم
معاون فرهنگی اداره اوقاف شمیرانات استان تهران احیاء تعزیه خوانی در آستان امامزادگان آن منطقه را محور برنامه های ایام محرم عنوان کرد.