Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - اساسنامه کانون‌های مساجد هنوز ابلاغ نشده است
چهارشنبه ۲۳ آیان ۱۳۹۷ Wednesday, November 14, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۶/۱۳ - ۰۴:۰۰
شناسه خبر: ۵۷۶۶۳۹
 
دبیر ستاد عالی کانون‌های مساجد:
اساسنامه کانون‌های مساجد هنوز ابلاغ نشده است
دبیر ستاد عالی کانون های مساجد کشور گفت: اساسنامه این کانون‌ها در ماه مبارک رمضان امسال مصوب شد اما هنوز از سوی رییس‌جمهور ابلاغ نشده است.

به گزارش خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام والمسلمین‌ حبیب‌رضا ارزانی؛ دبیر این کانون‌ها در نشست مشترک با اعضای‌کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بیست و ششمین سالگرد تاسیس کانون‌های مساجد گفت: فلسفه وجودی این ستاد، درخواست شورای انقلاب فرهنگی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است. چرا که شورای انقلاب فرهنگی در آن زمان از وزارت ارشاد درخواست کرد تا در راستای مقابله با تهاجم غرب مجموعه‌ای در چهارچوب مسجد تشکیل دهد و بر همین اساس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد تشکیل شد. در طول سال‌های گذشته فعالیت‌های خوبی در این ستاد انجام شده است.

وی تصریح کرد: بر اساس مصوبه شورای انقلاب، باید اعضای موسس این ستاد شامل سه وزیر (وزیر آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و وزیر فرهنگ) با همراهی سازمان‌های مرتبط با مساجد از جمله مرکز رسیدگی به امور مساجد، سازمان اوقاف، سازمان بسیج، سازمان امور اداری‌ و استخدامی‌کشور و...) در قالب ‌شورای سیاست‌گذاری این ستاد تصمیمات و راهبردهای لازم را اتخاذ کنند.
حجت‌الاسلام‌ ارزانی تاکید کرد: در طول سال‌های گذشته متاسفانه جلسه شورای سیاست‌گذاری به صورت رسمی برگزار نشده است و نخستین نشست مشترک اعضای شورا، ۱۰ اسفندماه سال گذشته بعد از ۲۵ سال برگزار شد.
وی یادآور شد: در جلسه شورای سیاستگذاری ستاد عالی بسیاری از سوالات مربوط به نحوه تعامل سازمان‌ها با مساجد مطرح می‌شود، به عنوان مثال نوع ارتباط بسیج، سازمان اوقاف و هیئات مذهبی با مساجد مشخص می‌شود تا مبادا موازی‌کاری انجام شود. به عبارت دیگر این شورا مانع موازی‌کاری‌ نهادها می شود. تاکنون سه جلسه از سلسله نشست‌های شورای سیاست‌گذاری برگزار شده و نشست آینده آن ۱۸ شهریور ماه برگزار می شود.
دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، با اشاره به ترکیب اعضای شورای سیاستگذاری این ستاد گفت: این شورا از سه وزیر و سازمان‌های مرتبط مانند مرکز رسیدگی به امور مساجد، حوزه‌های علمیه کشور، سازمان تبلیغات اسلامی،کمیته زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی و شهرداری تهران تشکیل است.

* اساسنامه کانون‌ها هنوز ابلاغ نشده است

ارزانی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات ستاد عالی‌کانون‌ها این است که این ستاد تا کنون اساسنامه‌‌ای نداشته‌ است که اخیرا اساسنامه آن تنظیم و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شده است. این اساسنامه ششم ماه مبارک رمضان امسال مصوب شد اما هنوز از سوی رییس‌جمهور ابلاغ نشده است.

وی در ادامه متذکر شد:‌ براساس این اساسنامه، ستاد عالی کانون‌‌های مساجد، نهادی غیردولتی و غیرانتفاعی و زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و بنابراین هیچ یک از نیروهای این ستاد در سطح کشور و در داخل ستاد، نیروی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب نمی‌شوند.

دبیر ستاد عالی‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، گفت: امروز ۲۴ هزار کانون فرهنگی هنری مساجد درسطح کشور فعالیت می‌کنند که ظرفیت عظیمی برای نظام محسوب می‌شود از همین رو حتما باید به ثبت برسند. با ثبت رسمی کانونهای مساجد، نظر نهادهای اجرایی کشور بیش از پیش متوجه کانون‌ها می شود واین مسئله برای ما مبارک و مهم است.

حجت‌الاسلام ارزانی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع بررسی ظرفیت ها و اقدامات انجام شده توسط کانون‌ها در طول سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: یکی از کارهای اساسی انجام شده در ستاد، نقد و بررسی ظرفیت‌ها و اقدامات انجام شده در طول 2۵ سال سابقه کانون‌ها بوده است. کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به دلیل برخورداری از نیروهای جوان، مردمی، با انگیزه و بدون ادعا، ظرفیت و پتانسیل عظیمی در اختیار دارد و به به پشتوانه ی این ظرفیت می تواند کارهایی انجام‌ دهد که دیگران توان انجام آن را ندارند.

* «طرح  تحول راهبردی» طراحی شده است

وی همچنین درباره وظایف ذاتی ستاد عالی‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، گفت: اقدامات ۲۵ ساله‌ مدیران پیشین این ستاد -که زحمات بسیاری کشیده‌اند- ارزیابی و آسیب‌شناسی‌ شده‌ و بر اساس آن «طرح  تحول راهبردی» ستاد طراحی شده است. در این طرح تصریح شده که کانون فرهنگی هنری مساجد، یک نهاد دینی و مردمی است که برای مقابله با تهاجم‌های فرهنگی در راستای همزیستی اجتماعی و توجه اجتماعی به مسجد زیر نظر امام جماعت آن فعالیت می‌کند.

دبیر ستاد عالی‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، خاطرنشان کرد: بحث فضای مجازی از اولویت‌های اساسی کانون‌های مساجد است. ما به دنبال انسجام بخشی به کلیه رویدادهای دینی هستیم و ارایه محصولات فرهنگی، هنری دین‌محور مربوط به کودکان، نوجوانان و بانوان جزو اقدامات ویژه ما به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: در بیانیه ماموریت این ستاد، چشم‌انداز ما برای سال ۱۴۱۴تعریف شده است و برای این مهم از سه استاد دانشگاه و مجموعه نظرات ائمه جماعات کشور استفاده کرده‌ایم. در این چشم انداز و در افق ۱۴۱۴، کانون‌های مساجد به «موثرترین شبکه فرهنگی هنری خانواده‌محور مسجدپایه» تبدیل می شوند که جریان همزیستی اجتماعی را در ایران و جهان اسلام برپا می کنند.

دبیر ستاد عالی‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، ادامه داد: درحال حاضر هفت بسته سیاست‌گذاری و ۳۳ سیاست برای کانونهای مساجد برنامه‌ریزی و در قالب یک برنامه سه ساله تعریف شده که از سال ۹۷ آغاز می‌شود و تا پایان سال ۹۹ ادامه می یابد.

ارزانی گفت: سه برنامه پنج‌ساله نیز تا سال ۱۴۰۰ تعریف شده که در پایان هر برنامه، اقدامات انجام شده ارزیابی می شود تا نسبت به درست و دقیق بودن بودن مسیر حرکت اطمینان پیدا کرده و خود را با سیاست‌های کلان حاکمیت، دولت و همچنین سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه کنیم.

وی تصریح کرد: یکی از اقدامات انجام شده تا به امروز این است که کلیه فعالیت‌های کلیشه‌ای کانون‌ها و علل کم‌توجهی‌های اجتماعی محله‌ای به آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته و برای جلوگیری از تکرار اینگونه فعالیت‌ها، اقدامات مختلفی صورت گرفته است که برخی از این اقدامات تا پایان سال جاری به ثمر می رسد، برخی از آن‌ها در پایان برنامه سه ساله انجام خواهد شد و سایر آن‌ها نیز در قالب سه برنامه پنج‌ساله پیاده‌سازی می‌شوند./۹۶۹//۱۰۲/خ

منبع: فارس

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۲:۰۲
یادداشت؛
مانور طالبان در غیبت تأمل‌انگیز دولت افغانستان
سرانجام پس از چند هفته بلاتکلیفی و تأخیر، نشست مسکو برای صلح افغانستان با حضور روسیه، کشور‌های تأثیرگذار منطقه در حوزه افغانستان، چون ایران و به خصوص نمایندگان شورای عالی صلح این کشور و گروه طالبان، د...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۲:۰۰
یادداشت؛
پیامدهای انتخابات مياندوره‌اي آمريکا!
موضوع ایران در آمریکا از جهات مختلف به مسأله ای حزبی و دوقطبی تبدیل شده است، اما در این موضوع یک اجماع دوحزبی وجود دارد و هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در برخورد با ایران متفق‌القول هستند، هرچند ممک...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۱:۵۶
تأملی بر اظهارنظر فوکویاما در باب پایان تاریخ؛
یادداشت | آغازی بر یک پایان
تکثرات فرهنگی و ظهور تاریخ‌های موازی به معنی نضج گرفتن اَشکال تازه‌ای از بازشناسی هویتی است؛ بازشناسی‌هایی هویتی که به دلیل برتری‌طلبی گفتمان تجدد، امکان ابراز وجود نیافته بودند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۱:۵۵
سرمقاله؛
بدعت در قانون‌گذاری!
اهل فتنه قبل از اینکه به این وادی بیفتند اول زیر پرچم مخالفت با شورای نگهبان جمع شدند. این پرچم ضدیت با اسلام و قانون اساسی است.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۰:۵۵
سرمقاله؛
‌الزامات شکست نهایی دشمن
هوشیاری وبصیرت مردم ایران بیانگر آن است که در ۱۳ آبان امسال، شکستی دیگر بر فهرست بلند شکست‌های آمریکا از مردم نظام جمهوری اسلامی ایران افزوده شده و این بار مردم با ایستادگی ومقاومت خود سناریوی جنگ روا...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۰:۰۴
یادداشت؛
احمدشاه و کنتس اتریشی در خواب‌های پمپئو
آمریکایی‌ها با کمال وقاحت مردم ایران را تهدید به گرسنگی می‌کنند و می‌گویند اگر می‌خواهید شکمتان سیر باشد باید به خواسته‌های ما تن دهید. همزمانی این تهدید بی‌شرمانه و صدمین سالگرد جنگ جهانی دوم تقارن ج...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۹:۲۰
سر مقاله؛
علل و عوامل شکست تحریم آمریکا
درک درست مردم از روند انقلاب و دسیسه‌های دشمن و شناخت پیامد‌های نقشه‌های نظام سلطه و ایستادگی و مقاومت در برابر فشار‌ها یکی از عوامل شکست نقشه دشمن به شمار می‌آید.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۸:۱۰
سر مقاله؛
اصلاح‌طلبان و انتخاب شهردار
اگر آقای آخوندی شهردار تهران شود، به این معناست که اولاً مرزهای بین اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی تا حدود زیادی زدوده شده و ثانیاً اصلاح‌طلبان نتوانسته‌اند با وجود شعارهای فراوان یک گزینه اصلاح‌طلب برای م...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۷:۲۰
یادداشت؛
باتلاق الحدیده
به‌رغم هجوم همه‌جانبه ائتلاف سعودی به بندر الحدیده، این مقاومت یمنی‌ها بوده که مهاجمین را در تنگنا قرار داده و تلفات سنگینی به آنان وارد کرده است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۴:۲۰
گزارشی از خلف وعده اروپایی‌ها در ارائه تضمین‌ به ایران برای حفظ برجام و سکوت عجیب وزارت خارجه؛
۱۳ آبان رفت، بسته اروپا نیامد!
ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر پیشین ایران در ایتالیا : اروپا مجانی سوار گاری برجام شده است.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۱:۴۵
بالاخره ۱۳ آبان آمد!
حقیقتی به نام پایان هژمونی آمریکا
اعلام دور جدید تحریم‌های ایران در دو روز قبل از ۱۳ آبان ماه امسال از یک سو و حضور حماسی و مثال زدنی ملت ایران در راهپیمایی ۱۳ آبان ماه، هر دو نماد «استیصال آمریکا در برابر ایران » محسوب می شود.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۰:۲۵
سر مقاله؛
کنگره جهانی اربعین
اکنون که اربعین‌۹۷ به خیر و برکت و سلامت پایان یافته، فرصت ارزیابی‌ها و بررسی‌هاست؛ چرا نباید برای افزایش بهره‌مندی از ظرفیت‌های این حماسه بی‌نظیر تاریخی، کار را از همین امروز آغاز کرد؟
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۸:۵۰
سرمقاله؛
زوال آمریکا
آمریکایی ها پس از ماجرای طبس به این حقیقت رسیدند که قبل از اینکه از مقاومت ملت ایران پاسخی دریافت کنند، خداوند در کمین دشمنان ملت ماست و از آنها انتقام خواهد گرفت.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۷:۴۰
یادداشت؛
توهم اصلاح‌طلبان در بورس نفت
منتقدان عرضه نفت در بورس دلایل منطقی را برای عدم‌کارآیی این روش عنوان می‌کنند که این نظرات، در جلسات مختلف و حتی مناظرات مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۵:۴۰
مهدویت؛
پیامبر در بستر وفات بشارت حضرت مهدی را داد
سلمان فارسی می‌گوید پیامبر(ص) زمانی که در بستر وفات نگرانی فاطمه(س) را دیدند، در مقام آرامش دادن به ایشان به برخی فضایلی که خداوند به اهل‌بیت(ع) عطا کرده بود از جمله مهدی موعود اشاره کردند.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۵:۴۰
یادداشت؛
مجاهد صادق
مرحوم عسکراولادی یار راستین انقلاب بود و در برابر مومنین خاضع و خاشع و در برابر ضدانقلاب محکم و استوار و هوشمندانه عمل می کرد و تا آخر عمر پاک بود و خدمتگزار بود.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۴:۳۰
حجت‌الاسلام رضا غلامی برشمرد؛
۱۴ قانون الهی در مسیر زندگی بشر
رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی «صدرا» گفت: آن دسته از سنت‌های الهی که شامل نصرت قطعی خداوند از جریان حق می‌شود فراوان است. اما نباید از نظر دور داشت که در جریان حق بودن به این سادگی‌ها نیست.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۴:۲۵
یادداشت؛
خودتان را به آن راه نزنید!
گروه اقدام مالی FATF در آخرین بیانیه خود شروط ۹ گانه‌ای را برای ایران اعلام کرده است و در اولین شرط تاکید می‌کند که جمهوری اسلامی ایران باید تعریف FATF از تروریسم و مصادیق آن را بپذیرد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۳:۴۰
یادداشت؛
استقلال پُر بهای مجازی ایران
تحریم اینترنتی ایران اواخر سال ۸۹ به صحن کنگره آمریکا رسید و نمایندگان مطرح‌کننده این طرح گفتند با قطع اینترنت ایران، دولت الکترونیک تعطیل و دسترسی مردم به بانک‌ها قطع می‌شود و مانند سال ۸۸ نارضایتی‌ه...
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۳:۲۵
طی نشست رسانه‌ای اعلام شد؛
افزایش ۳ برابری مساجد در جمهوری اسلامی
معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد مساجد در کل کشور ۳ برابر شده و به بیش از ۸۰ هزار مسجد رسیده است.