Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - دومين همايش مسؤولان هيات هاي مذهبي كاشان برگزار شد
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ Monday, October 15, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۶/۷ - ۱۱:۱۱
شناسه خبر: ۵۷۶۰۷۹
 
دومين همايش مسؤولان هيات هاي مذهبي كاشان برگزار شد
دومين همايش مسؤولان هيات هاي مذهبي كاشان با حضور مديران دستگاه هاي خدماتي و انتظامي و مسؤولان هيات هاي مذهبي كاشان در هيات علي ابن موسي الرضا(ع) خيابان شهيد بخارايي اين شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا در كاشان، حجت الاسلام سيد عبدالصاحب حسيني رييس اداره تبليغات اسلامي كاشان سه شنبه شب در دومين همايش مسؤولان هيات مذهبي كاشان كه در حسينيه هيات علي ابن موسي الرضا(ع) خيابان شهيد بخارايي برگزار شد با تبريك عيد سعيد غدير، گفت: امامت و ولايت و غدير اساس دين است.

وي انحراف در دين اسلام را بي توجهي به غدير و ولايت دانست و افزود: انسان دين جامع و كاملي است كه پيامبراكرم(ص) مأموريت داشت غدير خم را با نصب اميرمومنان(ع) به عنوان ولي و امام بعد از خودش رسما به همه اعلام كند.

حجت الاسلام حسيني گفت: متأسفانه نسبت به غدير بي توجهي شده است و امروز نياز است تا هيات هاي مذهبي همانگونه كه در محرم براي امام حسين(ع) عزاداري مي كنند در عيد غدير نيز براي امامت اميرمومنان(ع) آذين بندي كنند و جشن بگيرند.

وي افزود: امروز همه تلاش دشمن براي محو ارزش ها، انحراف در اعتقادات و كم رنگ كردن مناسبت هاي ملي مذهبي و اعياد اسلامي از جمله عيد سعيد غديرخم به كار بسته شده است اما هيات هاي مذهبي براي مقابله با اين توطئه دشمن بايد با تمام وجود به موضوع غديرخم اهتمام ويژه داشته داشت.

رييس اداره تبليغات اسلامي كاشان  اساس اسلام و علت بقاي دين را ولايت دانست و اظهار داشت: دشمن با شناخت از نقش ولايت به عنوان اساس اسلام و علت بقاي دين است كه ولايت را هدف قرار داده تا با گرفتن ولايت تيشه به ريشه دين و بقاي دين بزند.

حجت الاسلام حسيني ادامه داد: دشمن همه موفقيت هاي اسلام را از ولايت ائمه و ولايت فقيه مي داند و تمام  هجمه هاي سنگين خود را متوجه ولايت فقيه كرده است چرا كه مي داند تنها راه نابودي اسلام هجمه بر ولايت ائمه و ولايت فقيه است و براي رسيدن به اين مهم در حال برنامه ريزي براي نفوذ در هيات هاي مذهبي است.

وي ازمسؤولان هيات هاي مذهبي كاشان خواست در انتخاب مادحين و سخنرانان دقت و وسواس بيشتري داشته باشند تا عزاداري هاي محرم تبديل به تبليغ براي شيعه انگليسي نشود.

رييس اداره تبليغات اسلامي كاشان در ادامه بر استفاده از جوانان و نخبگان در هيئات مذهبي كاشان تأكيد كرد و گفت: هيئات مذهبي تلاش كنند با مسؤوليت دادن به جوانان زمينه حضور آنها را در هيات فراهم كنند، چرا كه بي توجهي هيئات مذهبي به جوانها و نخبگان يكي از عوامل جذب آنها به هيئات افراطي است و اين خطر بزرگي است.

حجت الاسلام حسيني گفت: هيات هاي مذهبي بايد ضمن محتوا دادن به عزاداري ها و برطرف كردن ضعف ها و واگذاري مسؤوليت ها به جوانها زمينه جذب آنها را به هيات فراهم كنند اما در عين حال پيشكسوتان و پيرغلامان هيئات بايد بركار جوانها در هيات نظارت كنند.

به گفته وي، با بها دادن به جوانها و واگذاري امور اجرايي به جوانها به آنها اهميت داده شود اما نظارت بركارها و عزاداري ها با پيشكسوتان و پيرغلامان هيات باشد.

رييس اداره تبليغات اسلامي كاشان يادآور شد: تمامي تصميات اتخاذ شده براي چگونگي فعاليت هيئات مذهبي از سوي مسؤولان شهرستان كاشان است و سازمان تبليغات اسلامي به تنهايي هيچگونه تصميمي را اتخاذ نمي‌كند، از اين رو تصميمات مسؤولان شهرستان به عنوان منشور هيات هاي مذهبي كاشان لازم اجرا است.

هيات هاي مذهبي چهل سالگي انقلاب و هفته دفاع مقدس را در برنامه خود داشته باشند

در ادامه مجتبي رضا زاده رييس شوراي هيات مذهبي كاشان با اشاره به تقارن محرم امسال با 40 سالگي انقلاب اسلامي و هفته دفاع مقدس، تمامي فعاليت هاي هيات هاي مذهبي كاشان را در امتداد عاشورا دانست و گفت: هيات هاي مذهبي كاشان امسال دو موضوع مهم چهل سالگي انقلاب و هفته دفاع مقدس را در برنامه هاي خود لحاظ كرده و در برنامه هاي عزاداري هاي خود يك شب را به چهل سالگي انقلاب و يك شب را هم به هفته دفاع مقدس و برگزاري يادواره شهداي محله خود اختصاص دهند.

وي افزود: ارائه گزارش فعاليت هاي هيات  هاي مذهبي در ماه محرم و توجه به اين دو موضوع مهم مي تواند در انتخاب 10 هيات برتر كاشان نقش مهمي داشته باشد.

رضا زاده از مسؤولان هيات هاي مذهبي كاشان كه تا كنون نسبت به ثبت نام در سامانه طوبي و دريافت مجوز اقدام نكرده اند درخواست كرد براي ثبت نام به اداره تبليغات اسلامي كاشان مراجعه كنند.

رضا زاده همچنين بر برپايي ايستگاه سلامت خانواده در جنب حسينيه ها و مساجد محل عزداري محرم از سوي هيات هاي مذهبي تأكيد كرد و اظهار داشت: بهزيستي كاشان براي برنامه هاي خانواده و آسيب هاي خانواده در ايستگاه هاي سلامت خانواده اعلام آمادگي و همكاري كرده است.

رييس شوراي هيات مذهبي كاشان در ادامه از برگزاري چاوش محرم در كاشان خبرداد و يادآور شد: ويژه برنامه چاوش محرم سه شنبه هفته آينده 13 شهريور ماه با حضور مادحين و شعراي آييني كاشان برگزار خواهد شد.

هيات هاي مذهبي را يك نهاد خود جوش مردمي هستند

محمد تكبيرگو دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کاشان نيز هيات هاي مذهبي را يك نهاد خود جوش مردمي در جهت ترويج شعائر ديني به ويژه پاسداشت حماسه كربلا دانست و گفت: همه هيات هاي مذهبي بايد نسبت به ترويج شعائر ديني از جمله عيد سعيد غديرخم و به ويژه حماسه كربلا به عنوان اساسنامه هيات هاي مذهبي اهتمام داشته باشند.

وي افزود: اجدا ما هيات هاي مذهبي را با همين نيت تعريف و تشكيل دادند و به دست ما سپردند و ما نيز بايد همانگونه كه هيات هاي مذهبي را تحويل گرفته ايم به نسل آينده تحويل دهيم چرا كه گاهي پيرايه هايي به عزاداري هاي هيات هاي مذهبي اضافه مي‌ شود كه هيات را از هدف اصلي و مسير اصلي خارج مي كند.

تكبيرگو گفت: در گذشته خريد گروهي گوسفند و شتر براي قرباني كردن سنت حسنه اي بود كه ذبح قرباني براساس معيارهاي اسلامي بود اما اين اواخر نحر شتر و ذبح گاو  هنگام عبور هيات در خيابان و معابر بدون توجه به معيارهاي اسلامي و بهداشتي انجام مي شد كه پذيرفتني نيست و نبايد هيات هاي مذهبي وارد چنين مسيري شوند.

وي، استفاده علم و علم كشي، استفاده از پرچم هاي عريض و طويل، قمه زني، ايستگاه هاي صلواتي در كنار خيابانها و ايجاد مزاحمت و ترافيك، استفاده غير قانوني از شبكه برق، ذبح قرباني جلو هيات هاي مذهبي در خيابان ها و معابر را از جمله بدعت هاي رايج در برخي از هيات هاي مذهبي اعلام كرد و بر عزاداري سنتي مذهبي تأكيد كرد.       

تكبيرگو گفت: علم كشي با تعدادي مرغ و خروس نصب شده بر  روي آن و وزن غير متعارف علم و چرخش آن در وسط خيابان به هيچ عنوان از سوي هيچ هياتي پذيرفتني نيست و جوان هايي كه قصد زورآزمايي دارند به زورخانه ها مراجعه و با گرفتن سنگ و كباده ميل، قدرت و نيروي خود را نشان دهند.

وي افزود: بعد از جلوگيري از علم و علم كشي استفاده از پرچم هاي عريض و طويل و چرخانيدن آن در مراسم هاي عزاداري بدعتي است كه  رايج شده است و اين درحالي است كه در صورت هرگونه حادثه اي كه منجر به آسيب شود جرم و مستلزم پرداخت ديه است.

به گفته وي، پيش پرده معرف هيات است و پرچم يك نماد مقدس است كه در اندازه متعارف آن هيچگونه منعي ندارد اما افراط و تفريط در طول و عرض پرچم براي چشم و هم چشمي و رقابت با ديگر هيات هاي مذهبي، بدعت در عزاداري است كه بايد جلوگيري شود.

 دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کاشان در ادامه قم زني را در كاشان محدود دانست و گفت: به لحاظ شرعي لطمه زدن و صدمه زدن به بدن با سينه زني در راه امام حسين(ع) مانعي ندارد، اما ضربه شدن با قمه به سر بدعت و سبب وهن دين و مذهب است.

به گفته وي، مذهب شيعه منطقي ترين و مستدل ترين دين است و استدلال شيعه از همه مذاهب اسلامي قوي تر است و قمه زني  با عنوان عزاداري امام حسين(ع) پذيرفتني نيست.

تكبيرگو همچنين با انتقاد شديد از برپايي ايستگاه هاي صلواتي از سوي هيات هاي مذهبي، گفت: پذيرفتني نيست هياتي كه 800 متر فضاي حسينيه و يا مسجد را در اختيار دارد ايستگاه صلواتي خود را جنب خيابان تأسيس ومشكلاتي ترافيكي و بهداشتي را براي مردم به وجود بياورد.

وي افزود: ايستگاه هاي صلواتي براي شهرهاي بزرگي مانند تهران كه مسجد و حسينيه ها با فاصله هاي زياد از يكديگر است رايج و پسنديده است اما براي شهري مانند كاشان كه يكهزار هيات مذهبي دارد قابل قبول نيست، از اين رو هيچ ايستگاه صلواتي در شهرستان كاشان نبايد وجود داشته باشد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کاشان در ادامه استفاده غير قانوني از شبكه برق رساني را جرم و مستلزم كيفر دانست و گفت: استفاده غير قانوني ازشبكه برق رساني دولت استفاده  غير قانوني از بيت المال و جرم است.

وي همچنين قرباني كردن جلو هيات هاي مذهبي و ايجاد آلودگي و مسائل غير بهداشتي ناشي از قرباني كردن در خيابان ها و معابر را يادآور شد و گفت: بايد تابع شريعت باشيم و در مسائل ديني بدعت گذاري نكنيم.

تكبيرگو همچنين بر لزوم توجه به مباحث محتوايي عزاداري ها از سوي هيات هاي مذهبي تأكيد كرد و گفت: هيات هاي مذهبي در انتخاب مادحين و سخنرانان خود دقت داشته باشند از مادحيني استفاده كنند كه هم خوب مقتل بخوانند و هم از شعر فاخر استفاده كنند.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کاشان با اشاره به اينكه برخي هيات هاي مذهبي معتقدند نبايد سياست را در عزاداري ها وارد كرد افزود: دين اسلام دين سياست است و استفاده از سخنرانان سياسي  بدون وابستگي به جريان خاصي بايد در عزاداري ها لازم است.

ايمني مساجد و حسينيه ها در اولويت است

محمد مسعود چايچي رييس سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري كاشان نيز با اشاره به اينكه برخي از حسينيه ها و مساجد شهرستان با مشكل امنيتي روبرو هستند گفت: درب هاي ورودي و خروجي برخي از حسينيه ها و مساجد كاشان ضمن باريك بودن به طرف داخل مسجد باز مي شوند كه هنگام بروز آتش سوزي و حوادث غيرمترقبه براي خروج با مشكل همراه است.

به گفته وي، درب هاي ورود و خروج مساجد بايد به طرف بيرون  باز شود تا هنگام حادثه خروج از مسجد به راحتي انجام شود.  

چايچي مشكلات اساسي فني در برخي سيستم هاي برق مساجد و حسينيه ها را در بروز حوادث و آتش سوزي ها موثر دانست وگفت: هرگونه جرقه ناشي از سيستم معيوب برق رساني در مساجد و حسينيه مي تواند منجر به آتش سوزي و حوادث ناگوار شود.

وي ادامه داد: عبور سيم هاي برق از زير فرش و زخمي شدن سيم هاي برق زير فرش حسينيه ها و مساجد  با ريختن يك استكان چايي و هادي شدن برق مي تواند حوادث ناگواري را رقم بزند.  

چايچي با تأكيد بر مجهز شدن مساجد و حسينيه ها به سيستم اطفاء حريف، گفت: سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري كاشان آماده ارائه آموزش هاي لازم اطفاء حريق براي اعضاي هيات هاي مذهبي است.

وي سلامت مساجد و ايمني عزاداران را مهم دانست و افزود: سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري كاشان با ۵ ايستگاه درسطح شهرستان در کمترين زمان در محل حادثه حاضر خواهد بود كه اين امر نياز به عدم انسداد ورودي ها و خروجي هاي حسينيه و مساجد است تا خودروهاي امدادي و آتش نشاني در كمترين زمان در محل حادثه حاضر باشند.

لازم به ذكراست، در شهرستان كاشان كه به شهرهيات هاي مذهبي در كشور معروف است، نزديك يكهزار هيات مذهبي داراي مجوز و بدون مجوز فعاليت دارند./1307/پ203/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۳:۱۱
حجت الاسلام موسوی:
دشمنان از اتحاد مسلمانان در هراس هستند
رییس عقیدتی سیاسی پدافند هوایی شهید نصر اصفهانی با اشاره به وجود مشترکات وحدت آفرین در میان امت اسلامی، گفت: استکبار جهانی از اتحاد مسلمانان بسیار بیمناک و وحشت زده است.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۲:۱۹
آیت الله مهدوی:
زیاده روی دراستفاده از لذت ها اراده را ضعیف می کند
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: از ضررهایی که به دنبال زیاده روی در استفاده از لذت ها به وجود می آید ضعیف شدن اراده است و چنین فردی نمی تواند در انجام کارهای خوب یک تصمیم جدی بگیرد.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۲:۱۰
دبير جامعه روحانيت كاشان مطرح کرد؛
ضرورت توجه به سبك زندگي معاد محور
دبير جامعه روحانيت كاشان با اشاره به سبك زندگي با رويكرد معادمحوري گفت: ما بايد تلاش كنيم تا زندگي خود را معادباور و معادمحور كنيم.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۲۳:۱۵
امام جمعه موقت كاشان:
زمان شناسي از عوامل هدايت انسان است
امام جمعه موقت كاشان مسؤوليت انسان عاقل را زمان شناسي دانست و گفت: از عوامل مهم در هدايت انسان زمان شناسي است.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۲۲:۱۱
تأكيد آيت الله نمازي بر فعاليت فرهنگي موكب هاي اربعين
نماينده ولي فقيه در كاشان بر فعاليت فرهنگي موكب هاي اربعين تأكيد كرد و گفت: در كنار فعاليت خدماتي و خدمت رساني به زائران امام حسين(ع) يكي از فعاليت هاي اساسي و مهم موكب هاي اربعين فعاليت هاي فرهنگي اس...
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۰:۴۹
آیت الله مهدوی:
زهد در دنیا فکر انسان را برای آخرت آزاد می کند
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: باید فکر و وقتمان برای تقرب به خداوند و رسیدن به کمال باز باشد و تمام وقتمان را برای لذت های دنیایی پر نکنیم، یکی از اهداف مهم زهد در دنیا آزاد شدن دل و ف...
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۰:۴۶
امام جمعه موقت كاشان:
شعار مومن عمل است
امام جمعه موقت كاشان با اشاره به اينكه شعار مومن عمل است و آنكه حرف مي زند و عمل نمي كند باطل است، گفت: حق مانند آب زلال مفيد و مايه حيات است، اما باطل مانند كف روي آب است.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۰:۲۳
دبير جامعه روحانيت كاشان:
مشكلات سد راه انقلاب سبب استقامت و پايداري ملت است
دبير جامعه روحانيت كاشان گفت: مشكلات سد انقلاب اسلامي سبب استقامت و استواري و پايداري ملت ايران و نشانه قرار داشتن در مسير حق است.
۱۳۹۷/۷/۲۰ - ۱۵:۲۸
آيت الله نمازي:
دانش آموزان مهمترين ثروت و سرمايه كشور هستند
نماينده ولي فقيه در كاشان دانش آموزان را مهمترين ثروت و سرمايه كشور دانست و از خانواده ها، معلمان، آموزگاران، مربيان و اساتيد خواست مراقب دانش آموزان باشند كه سعادت خانواده و جامعه در گرو داشتن فرزندا...
۱۳۹۷/۷/۲۰ - ۱۵:۲۵
امام جمعه اصفهان:
اربعین مانور سیاسی شیعیان جهان است
آیت الله طباطبایی نژاد با اشاره به مانور بزرگ سیاسی اربعین حسینی، گفت: اربعین مانور سیاسی شیعیان جهان است.
۱۳۹۷/۷/۲۰ - ۱۲:۴۰
حجت الاسلام فرحزاد:
بزرگترين پيام عاشورا و كربلا روشنگري است
حجت الاسلام فرحزاد بزرگترين پيام عاشورا و كربلا را روشنگري دانست و گفت: اگر حضرت رقيه سه ساله در شام داراي گنبد و بارگاه است اما هيچ اثري از يزيد و معاويه نيست براي اين است كه بزرگترين پيام عاشورا و ك...
۱۳۹۷/۷/۲۰ - ۱۲:۲۹
رييس بسيج اساتيد حوزه علميه كاشان:
جلوه ايمان در عمل صالح است
رييس بسيج حوزه علميه كاشان ايمان و عمل صالح را مکمل يکديگر دانست و با تأكيد بر اينكه جلوه ايمان در عمل صالح است، گفت: داشتن ايمان هم انسان را به انجام کارهاي خير هدايت مي‌کند و هم عمل صالح سبب حفظ ايم...
۱۳۹۷/۷/۲۰ - ۱۲:۱۷
امام جمعه موقت كاشان:
فقر فرهنگي و جهالت بدترين فقرها است
امام جمعه موقت كاشان انساني كه از سرمايه ولايت برخوردار است و آن را با هيچ ثروتي در دنيا عوض نمي كند را انسان غني دانست و گفت: فقير واقعي فقير فرهنگي است و فقر فرهنگي و جهالت بدترين فقرها است.
۱۳۹۷/۷/۲۰ - ۱۲:۱۰
آیت الله مهدوی:
غضب و شهوت عقل را کم و نفس را تقویت می کند
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: انسان در حالات شهوت و غضب عقلش کم و نفسش تقویت شده و کلمات زشتی به زبان جاری می کند و اعمال نا معقولی انجام می دهد.
۱۳۹۷/۷/۱۹ - ۲۳:۵۹
حاجی دلیگانی:
بی‌تدبیری خودی‌ها سبب تصویب CFT شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان این که بی‌تدبیری خودی‌ها سبب تصویب CFT شد، گفت: لایحه cft خطرناکترین لایحه‌ای است که مورد بررسی و پذیرش قرار گرفته است.
۱۳۹۷/۷/۱۹ - ۱۴:۱۱
نویسنده کتاب روزنامه عاشورا:
متون کهن باید با کتاب‌های کهن بررسی شود
جهانبخش با تأکید بر ضرورت دقت و تأمل بیشتر در متون کهن برای ترجمه و تصحیح و تبیین آنها، گفت: لازم است که برای درک هر متن کهن به کتب مختلفی که دارای سابقه و کهن هستند رجوع کرد.
۱۳۹۷/۷/۱۹ - ۱۴:۰۷
مؤلف کتاب یوم الطف:
کتاب یوم الطف برگی از زندگی امام حسین در یک روز است
مؤلف کتاب یوم الطف گفت: کتاب یوم الطف گزارش یک روز از حیات امام حسین(ع) است، داستان ایشان پیش از روز عاشورا و حتی پس از روز عاشورا بسیار مفصل است، یعنی این کتاب یک برگ از زندگی پربرکت امام حسین(ع) است...
۱۳۹۷/۷/۱۹ - ۱۳:۵۹
حجت الاسلام مهدوی راد:
مطالعه رجزها و رزم سرودهای عاشورا سبب تعظیم انسان می‌شود
دبیر جایزه کتاب سال ایران با اشاره به ویژگی‌های کتاب روزنامه عاشورا، گفت: پیوند میان ترجمه جدید و امروزی با ترجمه‌های کهن قرآن کریم از ویژگی‌های سبک ترجمه مترجم کتاب روزنامه عاشورا است.
۱۳۹۷/۷/۱۹ - ۱۳:۳۹
آيت الله نمازي:
مردم از اختلاس و ناکارآمدی مدیران ناراحت هستند
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: امروز مردم از وجود اختلاس ها، سوء استفاده ها، رقابت ها و درگيري هاي سياسي ناراحت هستند و اينها موضوعات مهمي است كه در شأن مديران نظام توحيدي نيست.
۱۳۹۷/۷/۱۹ - ۱۳:۳۵
اسفندیاری:
نویسنده کتاب روزنامه عاشورا فریب معانی اولیه لغات را نخورده
عاشورا پژوه برجسته کشور با اشاره به ویژگی‌های کتاب روزنامه عاشورا و ترجمه صحیح از کتاب یوم الطف، گفت: مترجم یوم الطف در ترجمه تحقیق کرده و فریب معانی نخست کلمات را نخورده است و معانی ثانوی کلمات را در...