Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - تعامل ایران با جهان در قالب دفاع از مظلوم و مقابله با ظالم
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ Saturday, September 22, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۲:۱۵
شناسه خبر: ۵۷۱۵۶۳
 
یادداشت؛
تعامل ایران با جهان در قالب دفاع از مظلوم و مقابله با ظالم
ارتباطات متعامل و سازنده کلید توسعه فرهنگی در جهان و یکی از بهترین نقشه‌های برون‌رفت از شرایط بحرانی کنونی در جهان است که ظلم، سلطه و تروریسم آن را مخدوش کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسا، ارتباطات متعامل و سازنده کلید توسعه فرهنگی در جهان و یکی از بهترین نقشه‌های برون‌رفت از شرایط بحرانی کنونی در جهان است که ظلم، سلطه و تروریسم آن را مخدوش کرده است. باید به این نکته اشاره کرد که آموزه‌های اسلامی و فرهنگ غنی ایرانی همواره بر گسترش فرهنگ تعامل سازنده با دیگر ملت‌ها و فرهنگ‌ها تأکید بسیاری کرده است. 

تبلیغات نظام استکباری و حجم گسترده ابزار‌های رسانه‌ای که در اختیار آن‌ها قرار دارد، با اخبار دروغین و جعل واقعیت‌های موجود در ایران و جهان تلاش دارد این ذهنیت را به وجود آورد که ایران کشوری غیرمتعامل در عرصه بین‌المللی است و در برقراری ارتباط با جهان و همزیستی با دیگران مشکل دارد، جدای از اینکه بعضی از کشور‌ها خود را تمام جهان می‌دانند، که این نشان از خودکامگی آن‌ها دارد و به دور از عرف‌های شناخته شده در روابط بین‌الملل است، به نظر می‌رسد نگاه جمهوری اسلامی ایران به این موضوع کاملاً متفاوت است، به گونه‌ای که برای ارج نهادن به ارتباطات بین‌المللی روزی را به نام «تعامل سازنده با جهان» در تقویم رسمی خود قرار داده است. 

مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در یکی از بیانات خود بر تعامل سازنده با جهان بسیار تأکید نمودند و فرمودند: «تعامل گسترده با دنیا توصیه همیشگی ما است که این درست نقطه مقابل آن چیزی است که دشمنان ما و سلطه‌گران عالم دنبالش هستند. ما می‌توانیم با دنیا ارتباطات وسیع و گسترده‌ای داشته باشیم، هم به ملت‌ها و دولت‌های دیگر کمک کنیم، هم از کمک آن‌ها بهره‌مند بشویم، حیات اجتماعی بشریت این‌طور پیش می‌رود؛ همکاری، همدلی، همراهی، تعامل با دنیا، اقلیم ما، جغرافیای ما، امکانات فراوان ما، این را برای ما آسان می‌کند.»

از دیرباز سرزمین ایران به جهت جغرافیای خاص خود محل گذر مسافران شرق و غرب جهان بوده است و رهگذران تجاری، سیاسی و حتی گردشگران ماجراجوی زیادی از این سرزمین دیدن کرده‌اند. این ویژگی از لحاظ فرهنگی ملت ایران را برخلاف تبلیغات ایران‌هراسانه، سرشار از افتخار میزبانی جهانیان کرده است و گزارش‌های ایران‌شناسان در طول تاریخ نشان از توجه و اهمیت دادن ایرانیان به تعامل با جهان دارد، به طوری که با ورود هر غیر‌ایرانی به سرزمین ما، اولین چیزی که توجه او را برمی‌انگیزد، حس و رفتار دوستانه و مهمان‌نوازانه ایرانیان است و این ویژگی به جهت فرهنگ انسان‌دوستی و جغرافیای خاص در نهاد ایرانیان به عادتی دیرپا تبدیل شده است که مورد توجه جامعه جهانی به خصوص جامعه نخبگان و سازمان‌های غیردولتی است. 

اما نکته با اهمیت در این فرهنگ، احترام متقابل، عدم سلطه‌پذیری ایرانیان است، به طوری که با وجود فراز و فرود‌های تاریخی ایران زمین، در بد‌ترین شرایط تاریخی همانند حمله اسکندر یا مغولان، ایران اسلامی هویت خود را حفظ کرده و در نهایت این هویت ریشه‌دار تاریخی بوده است که توانسته در طول هزاران سال تاریخ پر فراز و نشیب، این کشور را در امتداد تاریخ به‌نام ایران و ایرانی حفظ کند. 

از سوی دیگر، روح ایرانی به جهت میزبانی ملت‌های جهان طی هزاران سال در مسیر جاده ابریشم و میزبانی گذرگاه شرق و غرب جهان، به خوبی دریافته است که تعامل با ملت‌های دیگر، باید بر اساس شاخص‌های درستی مثل عدالت، عزت و احترام متقابل باشد و خارج از این چارچوب، هیچ قاعده سلطه‌گرانه‌ای را نمی‌تواند بپذیرد و خود نیز این قاعده را هیچ‌گاه فراموش نکرده است، بنابراین می‌توان گفت که ایران اسلامی بر اساس تجربه تاریخی خود پیوسته خواهان تعامل سازنده و تعالی‌بخش با جهانیان است و به جهت قدمت تاریخی و فرهنگی، خود را در مقابل تعالی انسان‌های ساکن در سرزمین‌های دیگر مسئول و بدهکار می‌داند، چرا که همه انسان‌ها و ملت‌ها در حفظ فرهنگ متعالی بشری مسئول بوده و خواهان بهترین تعامل با سایر ملت‌های جهان هستند.

بر اساس دیدگاه‌های انسان‌ساز فرهنگ اسلامی- ایرانی، همه انسان‌ها از هر لحاظ و نژادی مخلوقات خداوند هستند و باید که در مسیر تعالی و حفظ کرامت انسانی به آن‌ها کمک کرد. 

اما آنچه امروز ایران اسلامی را در مواجهه با برخی از کشور‌ها و رژیم‌ها دچار چالش کرده است، عدم پایبندی نظام‌های استکباری به عدالت در تعاملات بین‌المللی و تلاش برای تحمیل سلطه و ایجاد گفت‌وگو از بالا به پایین است. 

ایران اسلامی به جهت آموزه‌های اصیل اسلامی و بر اساس تعالیم قرآنی هرگونه سلطه‌طلبی قدرت‌های بزرگ را نفی کرده است و در عرصه بین‌الملل خواهان تعامل سازنده و هم‌افزا است، اما طبیعتاً نمی‌تواند در برابر سلطه رژیم نامشروع و ظالمی مثل رژیم صهیونیستی در سرزمین اسلامی فلسطین و غارت و کشتار مسلمانان سکوت اختیار کند یا اینکه اجازه دهد نظام استکباری مثل امریکا بر منابع، جان و مال مسلمانان، به خصوص ایران اسلامی چنگ اندازی کند.

در نتیجه باید گفت که ایران اسلامی خواهان دوستی و تعامل است و در عین حال در مقابل هرگونه سلطه‌گری و استعمار نیز با نهایت قدرت ایستاده و مقاومت خواهد کرد.

این سیاست و کنشگری ایران اسلامی در مواجهه با جهان خارج، به واسطه تبلیغات منفی نظام استکباری به عنوان مقابله و مخالفت با توسعه ارتباطات بین‌المللی تعبیر می‌شود و مافیای رسانه‌ای نهایت تلاش خود را می‌کند تا با بهره‌گیری از حجم گسترده رسانه‌ای، مواضع حق‌طلبانه نظام جمهوری اسلامی ایران را به مخالفت با توسعه روابط و تعامل با جهان خارج تصویرسازی نماید، حال آنکه ایران اسلامی با محور قرار دادن عدالت و احترام متقابل خواهان تعامل با همه ملت‌های جهان است و در این راه به غیر از چند رژیم محدود سلطه‌طلب و تروریست، با همه کشور‌های جهان روابط و تعاملات خود را دارد و خود را متعهد به توسعه تعاملات تعالی بخش و سازنده با جهان می‌داند. رفتار امروز و پیشینه تاریخی ایران و ایرانی گواه روشن انسان دوستی، صلح‌طلبی و عدالت‌خواهی ملت ایران در مواجهه با سایر ملت‌ها در عرصه بین‌المللی است./۹۶۹/د۱۰۲/ب۱

منبع: روزنامه جوان

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۴
در ایام محرم؛
ضرورت نظافت و پاکسازی معابر عمومی در هنگام پخش نذری
رییس اداره اوقاف پاکدشت گفت: با توجه به اینکه بسیاری از هیأت ها در این ایام نذری پخش می کنند، باید نظافت هم انجام شود و محیط شهر پاکیزه باشد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۳
یادداشت؛
شاه کلید وابستگی‌ها!
هر وابستگی به بیگانگان خود به‌خود ناپسند است چرا که از یک سو می‌تواند در روز لازم به عنوان اهرم فشار مورد استفاده قرار گیرد و از سوی دیگر می‌تواند در ابعاد دیگر نیز گسترش یافته و عملا یک کشور را در مع...
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۲
با محوریت آشنایی با وقف؛
همایش علمای شهرستان شهریار برگزار شد
همایش علمای شهرستان شهریار با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از روحانیون و مبلغان شهریار و حومه در محل مدرسه علمیه امام صادق(ع) برگزار شد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۲
مداحان اهل سنت از حب سیدالشهدا می‌گویند؛
حسین آبروی اسلام است
یک مداح اهل سنت در مورد اهمیت قیام عاشورا گفت: اگر امام حسین به کربلا نمی رفت، آبرویی برای دین اسلام باقی نمی ماند. خون حسین(ع) آبروی اسلام است.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۲:۵۴
حجت الاسلام پیران مطرح کرد؛
نماز ظهر عاشورا بخش اصلی برنامه های محرم در روز عاشورا است
رییس اداره اوقاف بهارستان، تجمع عزاداران حسینی در روز عاشورا را بسیار مهم دانست و نماز ظهر آن روز را محور برنامه ها معرفی کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۲:۵۳
عمار حکیم:
پارلمان نباید عرصه‌ای برای تصفیه حساب‌های سیاسی باشد
رییس ائتلاف ملی شیعیان عراق گفت: پارلمان نباید عرصه‌ای برای تصفیه حساب‌های سیاسی باشد.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۳۴
حجت‌الاسلام قرائتی:
نماز ظهر عاشورا را باشکوه بپا دارید
حجت‌الاسلام قرائتی رییس ستاد اقامه نماز طی نامه‌ای خطاب به ذاکران حسینی نوشت: به مردم بگویید ظهر عاشورا هر کجا هستند، به یاد امام حسین(ع) و آخرین نماز کربلای او، نماز ظهر عاشورا را با شکوه و با اخلاص ...
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۷
یادداشت؛
بازگشت مجلس به رأس امور با شفافیت آراء
شفافیت آراء باب سؤال و مطالبه را از نمایند‌گان مجلس باز می‌کند و این سرآغاز بسیاری از تغییرات در کشور خواهد بود.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۷
تبین ابعاد قیام امام حسین در آستان امامزادگان
معاون فرهنگی اداره اوقاف جنوب شرق تهران آستان امامزادگان را بهترین مکان برای تبیین ابعاد قیام امام حسین(ع) دانست.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۶
به همت مجمع جهانی صلح اسلامی؛
همایش روز جهانی صلح برگزار می‌شود
مجمع جهانی صلح اسلامی در راستای برقراری صلح ، امنیت و حقوق برابر ملت ها؛ همایش روز جهانی صلح ۲۰۱۸ را برگزار می کند.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۵
حجت الاسلام زینلی مطرح کرد؛
احیاء تعزیه خوانی در ایام محرم
معاون فرهنگی اداره اوقاف شمیرانات استان تهران احیاء تعزیه خوانی در آستان امامزادگان آن منطقه را محور برنامه های ایام محرم عنوان کرد.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۱۱:۱۵
حجت الاسلام پارسانیا تشریح کرد؛
چرایی به حاشیه رفتن طبقه‌بندی سابق علوم و گرایش به طبقه‌بندی جدید
استاد دانشگاه تهران گفت: غلبه آمپریسم و حس‌گرایی و سلطه ماتریالیسم در قرن هجدهم، مهمترین دلیل به حاشیه رفتن طبقه‌بندی سابق علوم و گرایش به طبقه‌بندی جدید شد.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۱۱:۰۰
وقف منزلی مسکونی در جهت ترویج وقف علمی
چند روز قبل یک باب منزل مسکونی از سوی بانویی خیراندیش در جهت ترویج فرهنگ وقف علمی وقف شد.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۷:۱۵
گزارش؛
پشت پرده حمله به کنسولگری ایران در بصره
روز جمعه دو حادثه تاسف‌بار در جریان حوادث استان بصره در جنوب عراق رخ داد که نمی‌توان آن را عادی و تصادفی قلمداد کرد، حمله عناصر مشکوک به کنسولگری ایران و مقرهای حشد شعبی به عنوان دو عاملی که طومار ترو...
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۶:۲۰
برگزاری کنگره بین المللی بزرگداشت آیت الله سید محمود شاهرودی
کنگره بین المللی بزرگداشت آیت الله سید محمود شاهرودی با دو پیش کنگره برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۵:۱۰
حجت الاسلام امینی‌نژاد:
فلسفه اسلامی مدل‌هایی برای شکل‌دهی به علوم انسانی دارد
یک مدرس حوزه و دانشگاه معتقد است بحث و داوری اساتید علوم انسانی اسلامی در مسائل دانش دین بنیان در شکوفایی و تکمیل علوم انسانی اثرگذار است.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۴:۲۰
حجت الاسلام محمد قمی:
حوزه باید درگیرحل مسأله های واقعی مردم شود
رییس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: حوزه اینگونه متحول می‌شود که درگیر حل مسأله های واقعی مردم شود و برای حل مسأله های واقعی مردم هرچه لازم است می اندوزیم و فرا می گیریم.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۴:۱۰
حجت‌الاسلام غلامی:
جامعه تنبل و راحت‌طلب، تمدن‌ساز نیست
رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا می‌گوید: یک جامعه بی‌خیال، باری به هر جهت، راحت‌طلب و تنبل، هیچگاه تمدن‌ساز نبوده و نخواهد بود.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۳:۱۰
حجت‌الاسلام صدیقی خطاب به طلاب:
اگر علامه دهر شوید اما گناه کنید علم شما نتیجه عکس می‌دهد و شما را به جهنم می‌برد
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه بسیاری از مسلمانان معجزات امیر‌المؤمنین را دیدند و باز هم وی را انکار کردند گفت: شما طلاب هم اگر علامه دهر شوید و گناه کنید علمتان نتیجه عکس می‌دهد و شما را به جهنم ...
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۲:۰۵
به میزبانی امامزادگان شهرری؛
بیعت دوباره دوستداران امام حسین با ایشان
امامزادگان شهرری در قالب برنامه ای با عنوان "لبیک یا حسین" میزبان عاشقان اهل بیت(ع) در روز دوم محرم هستند.