Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - تعامل ایران با جهان در قالب دفاع از مظلوم و مقابله با ظالم
چهارشنبه ۲۳ آیان ۱۳۹۷ Wednesday, November 14, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۲:۱۵
شناسه خبر: ۵۷۱۵۶۳
 
یادداشت؛
تعامل ایران با جهان در قالب دفاع از مظلوم و مقابله با ظالم
ارتباطات متعامل و سازنده کلید توسعه فرهنگی در جهان و یکی از بهترین نقشه‌های برون‌رفت از شرایط بحرانی کنونی در جهان است که ظلم، سلطه و تروریسم آن را مخدوش کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسا، ارتباطات متعامل و سازنده کلید توسعه فرهنگی در جهان و یکی از بهترین نقشه‌های برون‌رفت از شرایط بحرانی کنونی در جهان است که ظلم، سلطه و تروریسم آن را مخدوش کرده است. باید به این نکته اشاره کرد که آموزه‌های اسلامی و فرهنگ غنی ایرانی همواره بر گسترش فرهنگ تعامل سازنده با دیگر ملت‌ها و فرهنگ‌ها تأکید بسیاری کرده است. 

تبلیغات نظام استکباری و حجم گسترده ابزار‌های رسانه‌ای که در اختیار آن‌ها قرار دارد، با اخبار دروغین و جعل واقعیت‌های موجود در ایران و جهان تلاش دارد این ذهنیت را به وجود آورد که ایران کشوری غیرمتعامل در عرصه بین‌المللی است و در برقراری ارتباط با جهان و همزیستی با دیگران مشکل دارد، جدای از اینکه بعضی از کشور‌ها خود را تمام جهان می‌دانند، که این نشان از خودکامگی آن‌ها دارد و به دور از عرف‌های شناخته شده در روابط بین‌الملل است، به نظر می‌رسد نگاه جمهوری اسلامی ایران به این موضوع کاملاً متفاوت است، به گونه‌ای که برای ارج نهادن به ارتباطات بین‌المللی روزی را به نام «تعامل سازنده با جهان» در تقویم رسمی خود قرار داده است. 

مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در یکی از بیانات خود بر تعامل سازنده با جهان بسیار تأکید نمودند و فرمودند: «تعامل گسترده با دنیا توصیه همیشگی ما است که این درست نقطه مقابل آن چیزی است که دشمنان ما و سلطه‌گران عالم دنبالش هستند. ما می‌توانیم با دنیا ارتباطات وسیع و گسترده‌ای داشته باشیم، هم به ملت‌ها و دولت‌های دیگر کمک کنیم، هم از کمک آن‌ها بهره‌مند بشویم، حیات اجتماعی بشریت این‌طور پیش می‌رود؛ همکاری، همدلی، همراهی، تعامل با دنیا، اقلیم ما، جغرافیای ما، امکانات فراوان ما، این را برای ما آسان می‌کند.»

از دیرباز سرزمین ایران به جهت جغرافیای خاص خود محل گذر مسافران شرق و غرب جهان بوده است و رهگذران تجاری، سیاسی و حتی گردشگران ماجراجوی زیادی از این سرزمین دیدن کرده‌اند. این ویژگی از لحاظ فرهنگی ملت ایران را برخلاف تبلیغات ایران‌هراسانه، سرشار از افتخار میزبانی جهانیان کرده است و گزارش‌های ایران‌شناسان در طول تاریخ نشان از توجه و اهمیت دادن ایرانیان به تعامل با جهان دارد، به طوری که با ورود هر غیر‌ایرانی به سرزمین ما، اولین چیزی که توجه او را برمی‌انگیزد، حس و رفتار دوستانه و مهمان‌نوازانه ایرانیان است و این ویژگی به جهت فرهنگ انسان‌دوستی و جغرافیای خاص در نهاد ایرانیان به عادتی دیرپا تبدیل شده است که مورد توجه جامعه جهانی به خصوص جامعه نخبگان و سازمان‌های غیردولتی است. 

اما نکته با اهمیت در این فرهنگ، احترام متقابل، عدم سلطه‌پذیری ایرانیان است، به طوری که با وجود فراز و فرود‌های تاریخی ایران زمین، در بد‌ترین شرایط تاریخی همانند حمله اسکندر یا مغولان، ایران اسلامی هویت خود را حفظ کرده و در نهایت این هویت ریشه‌دار تاریخی بوده است که توانسته در طول هزاران سال تاریخ پر فراز و نشیب، این کشور را در امتداد تاریخ به‌نام ایران و ایرانی حفظ کند. 

از سوی دیگر، روح ایرانی به جهت میزبانی ملت‌های جهان طی هزاران سال در مسیر جاده ابریشم و میزبانی گذرگاه شرق و غرب جهان، به خوبی دریافته است که تعامل با ملت‌های دیگر، باید بر اساس شاخص‌های درستی مثل عدالت، عزت و احترام متقابل باشد و خارج از این چارچوب، هیچ قاعده سلطه‌گرانه‌ای را نمی‌تواند بپذیرد و خود نیز این قاعده را هیچ‌گاه فراموش نکرده است، بنابراین می‌توان گفت که ایران اسلامی بر اساس تجربه تاریخی خود پیوسته خواهان تعامل سازنده و تعالی‌بخش با جهانیان است و به جهت قدمت تاریخی و فرهنگی، خود را در مقابل تعالی انسان‌های ساکن در سرزمین‌های دیگر مسئول و بدهکار می‌داند، چرا که همه انسان‌ها و ملت‌ها در حفظ فرهنگ متعالی بشری مسئول بوده و خواهان بهترین تعامل با سایر ملت‌های جهان هستند.

بر اساس دیدگاه‌های انسان‌ساز فرهنگ اسلامی- ایرانی، همه انسان‌ها از هر لحاظ و نژادی مخلوقات خداوند هستند و باید که در مسیر تعالی و حفظ کرامت انسانی به آن‌ها کمک کرد. 

اما آنچه امروز ایران اسلامی را در مواجهه با برخی از کشور‌ها و رژیم‌ها دچار چالش کرده است، عدم پایبندی نظام‌های استکباری به عدالت در تعاملات بین‌المللی و تلاش برای تحمیل سلطه و ایجاد گفت‌وگو از بالا به پایین است. 

ایران اسلامی به جهت آموزه‌های اصیل اسلامی و بر اساس تعالیم قرآنی هرگونه سلطه‌طلبی قدرت‌های بزرگ را نفی کرده است و در عرصه بین‌الملل خواهان تعامل سازنده و هم‌افزا است، اما طبیعتاً نمی‌تواند در برابر سلطه رژیم نامشروع و ظالمی مثل رژیم صهیونیستی در سرزمین اسلامی فلسطین و غارت و کشتار مسلمانان سکوت اختیار کند یا اینکه اجازه دهد نظام استکباری مثل امریکا بر منابع، جان و مال مسلمانان، به خصوص ایران اسلامی چنگ اندازی کند.

در نتیجه باید گفت که ایران اسلامی خواهان دوستی و تعامل است و در عین حال در مقابل هرگونه سلطه‌گری و استعمار نیز با نهایت قدرت ایستاده و مقاومت خواهد کرد.

این سیاست و کنشگری ایران اسلامی در مواجهه با جهان خارج، به واسطه تبلیغات منفی نظام استکباری به عنوان مقابله و مخالفت با توسعه ارتباطات بین‌المللی تعبیر می‌شود و مافیای رسانه‌ای نهایت تلاش خود را می‌کند تا با بهره‌گیری از حجم گسترده رسانه‌ای، مواضع حق‌طلبانه نظام جمهوری اسلامی ایران را به مخالفت با توسعه روابط و تعامل با جهان خارج تصویرسازی نماید، حال آنکه ایران اسلامی با محور قرار دادن عدالت و احترام متقابل خواهان تعامل با همه ملت‌های جهان است و در این راه به غیر از چند رژیم محدود سلطه‌طلب و تروریست، با همه کشور‌های جهان روابط و تعاملات خود را دارد و خود را متعهد به توسعه تعاملات تعالی بخش و سازنده با جهان می‌داند. رفتار امروز و پیشینه تاریخی ایران و ایرانی گواه روشن انسان دوستی، صلح‌طلبی و عدالت‌خواهی ملت ایران در مواجهه با سایر ملت‌ها در عرصه بین‌المللی است./۹۶۹/د۱۰۲/ب۱

منبع: روزنامه جوان

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۲:۰۲
یادداشت؛
مانور طالبان در غیبت تأمل‌انگیز دولت افغانستان
سرانجام پس از چند هفته بلاتکلیفی و تأخیر، نشست مسکو برای صلح افغانستان با حضور روسیه، کشور‌های تأثیرگذار منطقه در حوزه افغانستان، چون ایران و به خصوص نمایندگان شورای عالی صلح این کشور و گروه طالبان، د...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۲:۰۰
یادداشت؛
پیامدهای انتخابات مياندوره‌اي آمريکا!
موضوع ایران در آمریکا از جهات مختلف به مسأله ای حزبی و دوقطبی تبدیل شده است، اما در این موضوع یک اجماع دوحزبی وجود دارد و هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در برخورد با ایران متفق‌القول هستند، هرچند ممک...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۱:۵۶
تأملی بر اظهارنظر فوکویاما در باب پایان تاریخ؛
یادداشت | آغازی بر یک پایان
تکثرات فرهنگی و ظهور تاریخ‌های موازی به معنی نضج گرفتن اَشکال تازه‌ای از بازشناسی هویتی است؛ بازشناسی‌هایی هویتی که به دلیل برتری‌طلبی گفتمان تجدد، امکان ابراز وجود نیافته بودند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۱:۵۵
سرمقاله؛
بدعت در قانون‌گذاری!
اهل فتنه قبل از اینکه به این وادی بیفتند اول زیر پرچم مخالفت با شورای نگهبان جمع شدند. این پرچم ضدیت با اسلام و قانون اساسی است.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۰:۵۵
سرمقاله؛
‌الزامات شکست نهایی دشمن
هوشیاری وبصیرت مردم ایران بیانگر آن است که در ۱۳ آبان امسال، شکستی دیگر بر فهرست بلند شکست‌های آمریکا از مردم نظام جمهوری اسلامی ایران افزوده شده و این بار مردم با ایستادگی ومقاومت خود سناریوی جنگ روا...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۰:۰۴
یادداشت؛
احمدشاه و کنتس اتریشی در خواب‌های پمپئو
آمریکایی‌ها با کمال وقاحت مردم ایران را تهدید به گرسنگی می‌کنند و می‌گویند اگر می‌خواهید شکمتان سیر باشد باید به خواسته‌های ما تن دهید. همزمانی این تهدید بی‌شرمانه و صدمین سالگرد جنگ جهانی دوم تقارن ج...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۹:۲۰
سر مقاله؛
علل و عوامل شکست تحریم آمریکا
درک درست مردم از روند انقلاب و دسیسه‌های دشمن و شناخت پیامد‌های نقشه‌های نظام سلطه و ایستادگی و مقاومت در برابر فشار‌ها یکی از عوامل شکست نقشه دشمن به شمار می‌آید.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۸:۱۰
سر مقاله؛
اصلاح‌طلبان و انتخاب شهردار
اگر آقای آخوندی شهردار تهران شود، به این معناست که اولاً مرزهای بین اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی تا حدود زیادی زدوده شده و ثانیاً اصلاح‌طلبان نتوانسته‌اند با وجود شعارهای فراوان یک گزینه اصلاح‌طلب برای م...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۷:۲۰
یادداشت؛
باتلاق الحدیده
به‌رغم هجوم همه‌جانبه ائتلاف سعودی به بندر الحدیده، این مقاومت یمنی‌ها بوده که مهاجمین را در تنگنا قرار داده و تلفات سنگینی به آنان وارد کرده است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۴:۲۰
گزارشی از خلف وعده اروپایی‌ها در ارائه تضمین‌ به ایران برای حفظ برجام و سکوت عجیب وزارت خارجه؛
۱۳ آبان رفت، بسته اروپا نیامد!
ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر پیشین ایران در ایتالیا : اروپا مجانی سوار گاری برجام شده است.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۱:۴۵
بالاخره ۱۳ آبان آمد!
حقیقتی به نام پایان هژمونی آمریکا
اعلام دور جدید تحریم‌های ایران در دو روز قبل از ۱۳ آبان ماه امسال از یک سو و حضور حماسی و مثال زدنی ملت ایران در راهپیمایی ۱۳ آبان ماه، هر دو نماد «استیصال آمریکا در برابر ایران » محسوب می شود.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۰:۲۵
سر مقاله؛
کنگره جهانی اربعین
اکنون که اربعین‌۹۷ به خیر و برکت و سلامت پایان یافته، فرصت ارزیابی‌ها و بررسی‌هاست؛ چرا نباید برای افزایش بهره‌مندی از ظرفیت‌های این حماسه بی‌نظیر تاریخی، کار را از همین امروز آغاز کرد؟
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۸:۵۰
سرمقاله؛
زوال آمریکا
آمریکایی ها پس از ماجرای طبس به این حقیقت رسیدند که قبل از اینکه از مقاومت ملت ایران پاسخی دریافت کنند، خداوند در کمین دشمنان ملت ماست و از آنها انتقام خواهد گرفت.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۷:۴۰
یادداشت؛
توهم اصلاح‌طلبان در بورس نفت
منتقدان عرضه نفت در بورس دلایل منطقی را برای عدم‌کارآیی این روش عنوان می‌کنند که این نظرات، در جلسات مختلف و حتی مناظرات مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۵:۴۰
مهدویت؛
پیامبر در بستر وفات بشارت حضرت مهدی را داد
سلمان فارسی می‌گوید پیامبر(ص) زمانی که در بستر وفات نگرانی فاطمه(س) را دیدند، در مقام آرامش دادن به ایشان به برخی فضایلی که خداوند به اهل‌بیت(ع) عطا کرده بود از جمله مهدی موعود اشاره کردند.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۵:۴۰
یادداشت؛
مجاهد صادق
مرحوم عسکراولادی یار راستین انقلاب بود و در برابر مومنین خاضع و خاشع و در برابر ضدانقلاب محکم و استوار و هوشمندانه عمل می کرد و تا آخر عمر پاک بود و خدمتگزار بود.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۴:۳۰
حجت‌الاسلام رضا غلامی برشمرد؛
۱۴ قانون الهی در مسیر زندگی بشر
رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی «صدرا» گفت: آن دسته از سنت‌های الهی که شامل نصرت قطعی خداوند از جریان حق می‌شود فراوان است. اما نباید از نظر دور داشت که در جریان حق بودن به این سادگی‌ها نیست.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۴:۲۵
یادداشت؛
خودتان را به آن راه نزنید!
گروه اقدام مالی FATF در آخرین بیانیه خود شروط ۹ گانه‌ای را برای ایران اعلام کرده است و در اولین شرط تاکید می‌کند که جمهوری اسلامی ایران باید تعریف FATF از تروریسم و مصادیق آن را بپذیرد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۳:۴۰
یادداشت؛
استقلال پُر بهای مجازی ایران
تحریم اینترنتی ایران اواخر سال ۸۹ به صحن کنگره آمریکا رسید و نمایندگان مطرح‌کننده این طرح گفتند با قطع اینترنت ایران، دولت الکترونیک تعطیل و دسترسی مردم به بانک‌ها قطع می‌شود و مانند سال ۸۸ نارضایتی‌ه...
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۳:۲۵
طی نشست رسانه‌ای اعلام شد؛
افزایش ۳ برابری مساجد در جمهوری اسلامی
معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، تعداد مساجد در کل کشور ۳ برابر شده و به بیش از ۸۰ هزار مسجد رسیده است.