Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - به جای «تحریم خرید کالا»؛ «به هم رحم کنیم»!
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ Saturday, July 21, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۳/۳۱ - ۱۶:۵۳
شناسه خبر: ۵۶۸۹۲۹
 
دیدگاه؛
به جای «تحریم خرید کالا»؛ «به هم رحم کنیم»!
مطالعات اقتصادی نشان می‌دهد «خط فقر مطلق» برای یک خانواده ۴ نفره شهری در سال ۹۶ حدود ۴ میلیون تومان و برای مناطق محروم حدود ۲ میلیون تومان است که این به معنای سبد مشخصی است که باید حداقل کالاهای اساسی را در بر داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری رسا، دو روز از راه‌اندازی کمپین «کالا نخریم» علی کریمی گذشته و پس از پیوستن جمعی از سلبریتی‌ها به این کمپین، نقدهای جدی به آن از سوی فعالان فضای مجازی و اقتصادی شروع شده است. کریمی هر قدر در فوتبال بازیکن موثری بوده، اینجا با ورود به یک موضوع کارشناسی بسیار مهم می‌تواند جامعه ایرانی را به بازی بگیرد! فارغ از متن دعوت که پر است از غلط نگارشی، ویرایشی و املایی؛ این نسخه کریمی با ایرادات جدی روبه‌رو است!

1- آیا گرانی‌های موجود محدود به «ماشین» و «طلا»ست که با تحریم خرید آنها همه مشکلات حل شود؟! پاسخ کاملا منفی است! امروز با یک گرانی فزاینده در تقریبا همه کالاها مواجه هستیم. شاید برای علی کریمی و کسانی هموزن اقتصادی با او مهم «کالاهای لوکس» باشد اما برای بخش بزرگی از جامعه که میانگین درآمدی آنها بین یک‌میلیون و 200هزار تا 2میلیون تومان است آنچه مهم است تامین «سفره خانوار» است.

مطالعات اقتصادی نشان می‌دهد «خط فقر مطلق» برای یک خانواده 4 نفره شهری در سال ۹۶ حدود 4 میلیون تومان و برای مناطق محروم حدود 2 میلیون تومان است که این به معنای سبد مشخصی است که باید حداقل کالاهای اساسی را در بر داشته باشد؛ به نحوی که اگر فردی به آنها دسترسی نداشته باشد، سلامت فیزیکی، جسمانی و روحی‌اش به خطر بیفتد که شامل غذا، مسکن، خدمات سلامت، حمل‌ونقل و... است و همچنین درآمد ۶ درصد از جمعیت کشور هزینه غذای‌شان را تامین نمی‌کند. اسم این مرحله «خط گرسنگی» است و به آن معناست که درآمد یک خانوار حتی نمی‌تواند هزینه غذایش را تامین کند. در این شرایط خانوار کارگری با نخریدن غذا و مایحتاج اساسی زندگی دچار اختلال کامل می‌شود.

افزون بر رشد کالاهای مصرفی باید به رشد قیمت مسکن توجه داشت. خرید و فروش در بازار مسکن بالا نیست اما بالا رفتن قیمت مسکن بر جامعه مستاجر ایران- نتایج سرشماری سال 95 نشان می‌دهد 31 درصد از مسکن مورد استفاده در کشور استیجاری است- فشار کمرشکنی وارد می‌کند که آنها با تحریم استفاده از مسکن، محکوم به بی‌خانمانی خواهند شد!

2- حتی در مصداق توصیه‌ای هم این کمپین دچار اشتباه و سطحی‌نگری است. نگارنده معتقد است آنچه کریمی در صفحه اینستاگرامش گذاشته، به احتمال زیاد خود کپی از جای دیگری است که حالا به دلیل سلبریتی بودن کریمی پخش شده است اما فارغ از شخص «توصیه‌کننده»، «اصل توصیه شده» هم غلط است؛ آنچه در کشورهای اروپایی به عنوان یک مدل اعتراضی در افزایش قیمت کالاها انجام می‌شود، در مواجهه با «افزایش قیمت چند کالا یا همه کالاها» و همچنین «هر نوع کالا» نیست. غربی‌ها صرفا هنگامی که یکی از «کالاهای مصرفی» مانند «گوشت»، «مرغ»، «تخم‌مرغ»، «نان» و امثالهم آن هم به صورت غیرسیستماتیک و ناگهانی گران می‌شود و با همه سازوکار اقتصادی نمی‌خواند، دست به این نوع اعتراض می‌زنند، نه اینکه کل کالاها اعم از مصرفی و سرمایه‌ای گران شده باشد!

3- در 2 روز گذشته از راه‌اندازی این کمپین، قیمت طلا 200هزار تومان و دلار 250 تومان رشد داشته است که از ناکارآمدی یا نافهمی طراح کمپین خبر می‌دهد، چرا که یک مثال نقض که تحریم هیچ تاثیری در قیمتش نداشته، طلاست! طلا نه بر اساس بازار تقاضای داخلی، بلکه مبتنی بر قیمت جهانی آن جابه‌جا می‌شود و آنچه باعث گرانی طلا شده، صرفا بالا رفتن قیمت دلار در کشور است. اگر قرار باشد سازوکاری در این میان به پایین آمدن قیمت طلا کمک کند، تولید و بالارفتن GDP  و GNP است که منجر به کاهش نقدینگی در جامعه و بالا رفتن قدرت خرید و ارزش پول ملی می‌شود و از سوی دیگر عدم خرج دلار برای واردات کالاهای لوکس است که از کم شدن ذخیره ارزی و پایین آمدن ارزش پول ملی جلوگیری می‌کند.

4- دعوت به «نخریدن کالا» روی دیگری نیز دارد که همان دعوت به «تولید نکردن کالا» و «بیکاری» و «افزایش رکود اقتصادی» نیز هست. مابه‌ازای تقاضایی که در جامعه وجود دارد، تولیدکنندگان دست به تولید می‌زنند، گردش مالی در اقتصاد کشور ایجاد می‌شود، کارگران مشغول کار می‌شوند، بیکاری کم می‌شود، رونق اقتصادی ایجاد می‌شود و در نهایت «قدرت خرید» برای همین مردم در جامعه ایجاد می‌شود و دعوت به نخریدن در نهایت نقش یک «هاراگیری اقتصادی» را برای جامعه بازی می‌کند که مردم به دست خود، خود را نابود می‌کنند.

5- دعوت به نخریدن کالا البته در شرایطی است که نقدینگی در بازار بالغ بر 1500 هزار میلیارد تومان است یعنی ادامه افزایش فزاینده نقدینگی و «فشار تورمی همراه با رکود» که این نیز خود در نهایت باز به «کاهش قدرت خرید» و «کاهش ارزش پول ملی» می‌انجامد.

6- عمده خریداران ماشین و طلا که حالا دعوت به این کمپین شده‌اند یا سرمایه‌دارانی هستند که گرانی برای‌شان اهمیتی ندارد یا افرادی که به جهت جلوگیری از بی‌ارزش شدن پس‌اندازشان دست به این اقدام می‌زنند یا دلالانی که از قبل خرید و فروش و احتکار به گرانی کمک می‌کنند؛ هیچ کدام از این سه گروه به احتمال زیاد به این کمپین نمی‌پیوندند و عملا این کمپین انجام نخواهد شد. بزرگ‌ترین مشکل کنونی که محصول سیاست‌های غلط اقتصادی است «دلالی» و «سوداگری» است که به واسطه افزایش افسارگسیخته همان نقدینگی مورد اشاره رخ داده و صاحبان سرمایه را پولدارتر کرده است. در این وضعیت بخش اعظمی از مردم که اساسا پولی ندارند تا بخرند و بفروشند؛ پولدارها خودشان می‌خرند و می‌فروشند و متوقف به کمپین‌ها نمی‌شوند.

7- جماعت شرکت‌کننده در این کمپین عمدتا «سلبریتی»ها هستند و این توصیه را برای فالوئرهای‌شان انجام داده‌اند؛ حال آنکه آن فالوئر بخت برگشته سطح زندگی این سلبریتی را ندارد- که اگر داشت خودش را امروز تبدیل به یکی از همین شاخ‌های اینستا کرده بود!- عاملان به این کمپین اتفاقا باید خود سلبریتی‌ها باشند که هر روز با برندی جدید خودنمایی می‌کنند! خودروی خارجی جدید سوار می‌شوند و.... در این مقام البته مساله «تکاثر» حائز اهمیت است؛ کسانی که «انباشت سرمایه» بالایی دارند و با آن «تفاخر» می‌کنند همین سلبریتی‌ها از جمله آقای علی کریمی هستند که می‌توانند با کوچک کردن این انباشت و فخرفروشی، به فقرزدایی کمک کنند.

فقر و تکاثر نتایج حاصل از فعالیت سرمایه‌داران در اقتصاد است، نمی‌شود بسادگی اجازه داد سازوکارهای بر مدار سرمایه‌داری و تکاثر در جامعه شما هم کار کند و هم تقویت شود و شما در انتها منتظر باشید فقر نباشد. اگر تکاثر به معنای کثرت امکانات بناحق متداول شده است، منطقا باید فقر هم وجود داشته باشد.

8- در مواجهه با افزایش قیمت‌های این روزها نمی‌توان تک‌عاملی به مسائل نگاه کرد، قطعا هم دست‌های پنهان یا همان دلال‌ها و دزدهای معرفی‌شده در این کمپین برای سودجویی‌شان موثرند، هم اثر روانی و غیرواقعی وجود دارد و هم رفتار غلط اقتصادی برخی مردم کمک‌کننده به نابسامانی است اما بیشتر از همه تصمیم‌های غلط اقتصادی دولتمردان است که تشدید‌کننده است و برای حل مشکلات گرانی ابتدا باید آن تصمیمات اصلاح شود؛ تصمیم غلط در سیاست‌های وارداتی، تصمیم غلط در سیاست‌های ارزی، تصمیم غلط در کنترل سکه و از بین بردن پشتوانه طلا برای ریال که همه این تصمیمات هم به رونق اقتصادی ضربه می‌زند و هم به ارزش پول ملی که در نهایت منجر به کاهش قدرت خرید مردم شده است.

9- در این وضعیت جامعه با تحریم کردن هم مشکلی حل نمی‌شود، بلکه آنچه مشکل‌گشاست این است که «#به_هم_رحم_کنیم» و بدانیم این مواجهه صاحب سرمایه با مردم چه بلایی بر سر کل جامعه می‌آورد! و البته آنکه به جای توجه به توصیه‌های سطحی و هیجانی سلبریتی‌ها، نسخه‌های منطقی و عقلانی اقتصاددانان را مورد توجه قرار دهیم و به کار ببندیم و ‌ای کاش آقای کریمی و دیگر سلبریتی‌ها در بزنگاه سرنوشت‌ساز مردم را دعوت به #تکرار یک اشتباه با یک تصمیم هیجانی نمی‌کردند و به دولتی که مملو از همان تجار، وارداتچی‌ها و دلالان است رای نمی‌دادند که حالا با این وضع اقتصادی مواجه باشیم!/۹۶۹//۱۰۲/خ

منبع: وطن امروز

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۷:۳۵
مدیر مرکز قرآنی آستان قدس خبر داد؛
قرائت دسته‌جمعی سوره‌های «ناس تا زلزال» در سراسر کشور
مدیر مرکز قرآنی آستان قدس از قرائت دسته‌جمعی سوره‌های «ناس تا زلزال» شب میلاد امام رضا(ع) در سراسر کشور خبر داد.
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۷:۱۰
حجت الاسلام رضوی راد:
برخی نواندیشان فلسفه مندرس غرب را به خورد جامعه دادند
مدیر انستیتوی علوم اسلامی انسانی آلمان با ابراز تأسف نسبت به اینکه عده‌ای از اندیشمندان مسائل مندرس غرب را به جامعه غالب کردند، افزود: وقتی به اندیشنمدان غربی اوضاع فلسفه ایران را توضیح می‌دهیم، به شد...
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۷:۰۰
مهدویت؛
توصیه امام صادق برای دعای ظهور حضرت حجت
امام صادق(ع) ضمن معرفی حقوق اهل بیت علیهم السلام بر شیعیان، دعایی را برای ظهور پس از هر نماز واجب توصیه کرده اند.
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۶:۵۵
یادداشت؛
مردم را به میدان بیاورید
از هنگام خروج امریکا از برجام و عهدشکنی سران امریکایی، تلاش دشمن در خارج و داخل بر ایجاد التهاب اقتصادی و التهاب اجتماعی در کشور است. ایجاد بحران در مسأله ارز، سکه و طلا، ایجاد بحران در عرصه زندگی اقت...
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۶:۵۳
یادداشت؛
چرا پرونده‌‌های حقوق نجومی به سرانجام قانونی نمی‌رسد؟
برقراری حقوق و مزایا به صورت محرمانه یعنی چه؟ یعنی به قول عوام یواشكی پس قانون انتشار و دسترسی عموم به اطلاعات مصوب سال ۸۸ چه می‌شود؟ آیا نباید به این تخلف از قانون كه مسؤولیت آن متوجه وزیر و معاون ری...
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۶:۵۰
فضای مجازی | رفوزه
علیرضا زاکانی: باید صداقت داشت و به جای شو به قانون تمکین و به رای اهل علم دقت کرد.
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۶:۴۰
حجت الاسلام شیخ عبدالکریم نصیری دار فانی را وداع گفت
حجت الاسلام شیخ عبدالکریم نصیری از روحانیون بنام گناباد و اساتید حوزه های علمیه خراسان دارفانی را وداع گفت.
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۶:۳۹
یادداشت؛
یك سوال كلیدی
سوال بزرگ از رییس جمهور این است که ۲۲ برابر شدن تخصیص بودجه عمرانی چگونه ممکن است در حالی که اصل بودجه کاهش داشته است؟
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۶:۳۶
فضای مجازی | تدبیر عالی
تولیت آستان قدس رضوی از دولت خواست با اجرای یک برنامه فوری و عالمانه، جلوی آسیب‌رسیدن به زندگی مردم را بگیرد.
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۶:۳۵
فضای مجازی | سیاست "بده بره"
محمد ایمانی: وزارت خارجه دهمین گزارش اجرای برجام را به مجلس ارسال کرده است؛ اما نکاتی را در آن فراموش کرده است ذکر کند.
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۶:۳۵
دادستان کشور عنوان کرد؛
تلاش دشمن برای ترویج بی عفتی با استفاده از فضای مجازی
دادستان کشور گفت: دشمن تلاش می کند بی عفتی را با استفاده از فضای مجازی در میان جوانان رواج دهد.
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۶:۳۰
نقدی بر یک شبهه؛
وقتی به روایتی مجهول استناد می شود
یک کانال تلگرامی مدعی شده که روایتی مربوط به مواضع جایز الکشفِ زنان! وارد شده، و پوشش ذراعان یعنی ساعد را لازم ندانسته و در واقع لباس آستین کوتاه را، حتّی برای زنان نیز روا می‌شمارد.
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۶:۲۲
معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه کشور:
پوشیدن چادر اعلام جنگ به دشمن است
معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه گفت: کسانی که چادر می پوشند در حالت جنگ با دشمنان هستند و به همه اعلام می کنند من طرفدار رسول الله هستم.
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۶:۲۰
سرمقاله؛
حکم مطهری درباره خودش چیست؟
علی مطهری در مصاحبه‌ای گفته است: «شورای نگهبان افراد حر و آزاده را رد صلاحیت می کند و صلاحیت افراد چاپلوس را تأیید می کند.» سؤال این است که آیا حضورش در سه دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده، از ...
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۶:۲۰
به مناسبت سالگرد ارتحال استاد فقید عرفان؛
روایتی از آخرین جلسه درس عرفان حجت‌الاسلام مهندسی
در پایان آخرین جلسه «شرح فصوص الحکم» فرمودند: اگر از دنیا رفتم دو چیز در حق من انجام دهید؛ یکی از خداوند برایم طلب مغفرت کنید و دیگری به یکدیگر بگویید مهندسی محب و دوستدار اهل بیت(ع) بود.
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۶:۱۰
حجت الاسلام حسینی مطرح کرد؛
مردم جلوی خرافات را بگیرند
معاون فرهنگی اجتماعی اوقاف استان تهران گفت: مسائل و موضوعات اعتقادی به جای خود، اما نباید اجازه داد خرافات وارد مسائل اعتقادی ناب ما بشود.
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۶:۰۲
حجت الاسلام زمانی:
اشعار پر محتوا درباره عفاف و حجاب کم است
حجت الاسلام زمانی شاعر جوان آیینی کشور است. او معتقد است اگر شعر خوب و پرمحتوا در زمینه ارزش‌های دینی در اختیار نداشته باشیم، مداحان نیز در این زمینه دست‌خالی خواهند بود و مجالس کم‌ بار می‌شود.
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۵:۵۹
مدرسه عالی بین‌المللی معارف رضوی تاسیس می‌شود
رییس اداره مطالعات و برنامه ریزی مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، مبلغان ویژه تبلیغ معارف رضوی در حوزه بین الملل به همت مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی در حال ...
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۵:۵۰
امامزاده ای برای دانشجویان
در استان تهران نزدیک به ۳۰۰ امامزاده وجود دارد که بعضی از آنها در مکان های خاصی قرار دارند و امکان زیارت برای عموم نیست.
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۵:۳۲
دیدگاه؛
آنچه باید کمیته حقیقت یاب فاجعه منا بررسی کند
بعد از گذشت سه سال از فاجعه حج ۱۳۹۴ و شهادت هزاران انسان بی گناه و شریف در حرم امن الهی در منا، هنوز هم دغدغه اصلی رهبر انقلاب این است که چرا عربستان حاضر به تن دادن به کمیته حقیقت یاب فاجعه منا و پرد...