Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - متجاوزان در باتلاق الحدیده
جمعه ۲۵ آیان ۱۳۹۷ Friday, November 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۳/۳۰ - ۲۰:۰۶
شناسه خبر: ۵۶۸۹۲۰
 
یادداشت؛
متجاوزان در باتلاق الحدیده
ناکامی یک هفته‌ای سعودی و متحدانش برای اشغال یمن آن قدر سنگین است که چاره‌ای جز این برای آن‌ها نمی‌ماند تا با استفاده از دستگاه رسانه‌ای خود به نحوی این ناکامی را توجیه کنند.

به گزارش خبرگزاری رسا، یک هفته از پایان اولتیماتوم ائتلاف متجاوز به یمن تحت رهبری آل‌سعود برای تخلیه الحدیده گذشت و این یک هفته از حمله نشان داد که اشغال الحدیده برای سعودی‌ها و متحدانش بسیار سخت‌تر از آن حدی است که در یک هفته قبل تصورش را می‌کردند.

شاید سفر سه روز پیش مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، امیدی برای سعودی‌ها و متحدان بود تا از بیشتر فرو رفتن در جنگ الحدیده نجات پیدا کنند، اما پاسخ رد مقاومت یمنی به گریفیتس و پایان بی‌نتیجه مأموریت او به صنعا، پایتخت یمن، این امید را هم بر باد داد. حالا سعودی‌ها با پیچیده شدن وضعیت به دو راهکار برای نجات از باتلاق الحدیده رو آورده‌اند؛ یکی به راه انداختن سر و صدای تبلیغاتی و دوم گشودن جبهه‌ای جدید، اما به نظر نمی‌رسد که این دو راهکار هم بتواند کمکی برای خلاصی آن‌ها از این باتلاق باشد. 

ناکامی یک هفته‌ای سعودی و متحدانش برای اشغال یمن آن قدر سنگین است که چاره‌ای جز این برای آن‌ها نمی‌ماند تا با استفاده از دستگاه رسانه‌ای خود به نحوی این ناکامی را توجیه کنند. ادعای مربوط به سرنگونی یک پهپاد ساخت ایران از سوی سرهنگ عبدالرحمن اللحجی، فرمانده گردان سوم از نیرو‌های دولت مستعفی یمن، ادعای سرهنگ ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی، در مورد تداوم حمایت‌های ایران از نیرو‌های یمنی و انتشار خبر‌های جعلی مثل قتل عام یک خانواده یمنی به دست نیرو‌های انصارالله و انعکاس این ادعا‌ها در دستگاه تبلیغاتی سعودی از جمله تلاش رسانه‌ای است که ائتلاف متجاوز سعودی برای توجیه ناکامی خود برای اشغال یمن به کار می‌برد.

از سوی دیگر، باید به عواقب بحران انسانی در این جنگ توجه کرد که جمعیت بالای الحدیده و تداوم جنگ در این شهر امری حتمی است و سازمان ملل هم از حالا در این مورد ابراز نگرانی کرده است. دستگاه رسانه‌ای متجاوزان مجبور شد به هر نحو که شده توجیهی برای این بحران دست و پا کند و با فرافکنی، مسئولیت این بحران را از گردن خود بردارد، هرچند که ادامه جنگ و فرسایشی شدن آن هم بحران انسانی را در این شهر وخیم‌تر می‌کند و هم کار توجیه آن را سخت‌تر. 

انتشار خبری در مورد آمادگی ائتلاف متجاوز سعودی و نیرو‌های دولت مستعفی یمن برای انجام عملیات نظامی در استان صعده می‌تواند برنامه این ائتلاف باشد تا شاید بتواند به هدف اصلی خود برای اشغال الحدیده برسد. از آنجایی که استان صعده در شمال یمن و مرز این کشور با عربستان برای مقاومت یمنی و جنگ با متجاوزان سعودی اهمیت استراتژیک دارد، شاید گشودن جبهه‌ای جدید در این استان باعث شود مقاومت یمنی مجبور به جابه‌جایی نیرو شود تا این استان را از دست ندهد و همین نیز بر وضعیت جنگی الحدیده تأثیر می‌گذارد به خصوص اینکه مقاومت یمنی برای حفظ الحدیده برخی از نیرو‌های خود در این استان را به الحدیده فرستاده است.

از سوی دیگر، انتشار این گزارش از سوی رسانه معلوم‌الحالی مثل عدن الغد می‌تواند صرف یک جنگ روانی باشد و نه چیزی بیشتر از این. در واقع، متجاوزان سعودی چه در سال‌های دور و چه در این سه سال از حمله به یمن نتوانسته‌اند بر استان صعده دست‌اندازی داشته باشند و حالا هم که به شدت سرگرم جنگ در الحدیده هستند، ایجاد جبهه جدیدی در این استان از سوی سعودی‌ها بعید به نظر می‌رسد.

در این صورت، موضوع استان صعده و جنگ در آن بیشتر یک جنگ روانی از سوی سعودی‌ها و متحدانشان برای تضعیف روحیه مقاومت یمنی و جابه‌جایی نیرو‌های آن در الحدیده است تا اینکه واقعیتی در جنگ یمن باشد. به نظر می‌رسد که ائتلاف متجاوز سعودی در ابتدای کار تصور می‌کرد اشغال الحدیده و بستن آخرین مجرای ورود مواد غذایی و دارو به روی مقاومت یمنی، می‌تواند شرایط را برای به زانو درآوردن مقاومت یمنی فراهم کند تا نسخه تسلیم را به مردم یمن تحمیل کرده باشد، اما حالا مجبور شده با توسل به این ترفند‌ها مفری پیدا کند.

واقعیت امر این است که جبهه مقاومت یمنی چه در جبهه سیاسی و چه در شرایط میدانی حاضر به ایستادگی شده چنان که دست رد به طرح تحمیلی گریفیتس می‌زند و هم باتلاقی را برای ائتلاف متجاوز یمنی و مزدورانش در الحدیده فراهم کرده که رهایی از آن به این سادگی و با این دست ترفند‌ها ممکن نخواهد بود./۹۶۹/د102/ب1

منبع: روزنامه جوان

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۳:۵۵
سرمقاله؛
تأملی بر یك مصاحبه
کسی که از رقم درست بودجه وزارتخانه خود که در رسانه‌ها اعلام شده خبر ندارد، معلوم نیست چه طور از هزاران میلیارد تومان پولشویی در کشور خبردار شده که یک رقم آن ۳۰ هزار میلیارد تومان است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۲:۵۵
یادداشت؛
چرا پمپئو عصبانی است؟
واقعیت امر این است که دونالد ترامپ متعاقب خروج یک‌جانبه از برجام، اعتبار و پرستیژ بین المللی خود را از دست داده است. در این معادله، دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی ایالات متحده بدترین هزینه اعتباری ممک...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۲:۱۰
یادداشت؛
۴۰ سال پیروزی
هدف دشمن از تحریم‌های ظالمانه مأیوس کردن، ناامیدسازی و به تسلیم کشاندن مردم ایران و ایجاد دوقطبی «ملت/نظام» بود، اما ما در مسیر پیروزی و دشمن در آستانه سنگین‌ترین شکست تاریخی است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۱:۵۴
سرمقاله؛
دستگاه قضا و عمل به وعده در مجازات مجرمان اقتصادی
سحرگاه چهارشنبه ۲۳ آبان، حکم وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی که به جرم افساد فی‌الارض به اعدام محکوم شده بودند، به اجرا گذاشته شد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۰:۵۵
یادداشت؛
اعتبار دولت و کارنامه مدیریت لیبرالی
مدیریت مسؤولیت پذیر و شجاع، نه به بهانه جویی دشمن رسمیت می‌بخشد و تنش‌زدایی یکطرفه را جایگزین اقتدار و تهدید زدایی می‌کند، و نه برای طفره از وعده‌هایش بهانه‌گیری می‌کند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۲:۰۲
یادداشت؛
مانور طالبان در غیبت تأمل‌انگیز دولت افغانستان
سرانجام پس از چند هفته بلاتکلیفی و تأخیر، نشست مسکو برای صلح افغانستان با حضور روسیه، کشور‌های تأثیرگذار منطقه در حوزه افغانستان، چون ایران و به خصوص نمایندگان شورای عالی صلح این کشور و گروه طالبان، د...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۲:۰۰
یادداشت؛
پیامدهای انتخابات مياندوره‌اي آمريکا!
موضوع ایران در آمریکا از جهات مختلف به مسأله ای حزبی و دوقطبی تبدیل شده است، اما در این موضوع یک اجماع دوحزبی وجود دارد و هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در برخورد با ایران متفق‌القول هستند، هرچند ممک...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۱:۵۶
تأملی بر اظهارنظر فوکویاما در باب پایان تاریخ؛
یادداشت | آغازی بر یک پایان
تکثرات فرهنگی و ظهور تاریخ‌های موازی به معنی نضج گرفتن اَشکال تازه‌ای از بازشناسی هویتی است؛ بازشناسی‌هایی هویتی که به دلیل برتری‌طلبی گفتمان تجدد، امکان ابراز وجود نیافته بودند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۱:۵۵
سرمقاله؛
بدعت در قانون‌گذاری!
اهل فتنه قبل از اینکه به این وادی بیفتند اول زیر پرچم مخالفت با شورای نگهبان جمع شدند. این پرچم ضدیت با اسلام و قانون اساسی است.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۰:۵۵
سرمقاله؛
‌الزامات شکست نهایی دشمن
هوشیاری وبصیرت مردم ایران بیانگر آن است که در ۱۳ آبان امسال، شکستی دیگر بر فهرست بلند شکست‌های آمریکا از مردم نظام جمهوری اسلامی ایران افزوده شده و این بار مردم با ایستادگی ومقاومت خود سناریوی جنگ روا...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۰:۰۴
یادداشت؛
احمدشاه و کنتس اتریشی در خواب‌های پمپئو
آمریکایی‌ها با کمال وقاحت مردم ایران را تهدید به گرسنگی می‌کنند و می‌گویند اگر می‌خواهید شکمتان سیر باشد باید به خواسته‌های ما تن دهید. همزمانی این تهدید بی‌شرمانه و صدمین سالگرد جنگ جهانی دوم تقارن ج...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۹:۲۰
سر مقاله؛
علل و عوامل شکست تحریم آمریکا
درک درست مردم از روند انقلاب و دسیسه‌های دشمن و شناخت پیامد‌های نقشه‌های نظام سلطه و ایستادگی و مقاومت در برابر فشار‌ها یکی از عوامل شکست نقشه دشمن به شمار می‌آید.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۸:۱۰
سر مقاله؛
اصلاح‌طلبان و انتخاب شهردار
اگر آقای آخوندی شهردار تهران شود، به این معناست که اولاً مرزهای بین اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی تا حدود زیادی زدوده شده و ثانیاً اصلاح‌طلبان نتوانسته‌اند با وجود شعارهای فراوان یک گزینه اصلاح‌طلب برای م...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۷:۲۰
یادداشت؛
باتلاق الحدیده
به‌رغم هجوم همه‌جانبه ائتلاف سعودی به بندر الحدیده، این مقاومت یمنی‌ها بوده که مهاجمین را در تنگنا قرار داده و تلفات سنگینی به آنان وارد کرده است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۴:۲۰
گزارشی از خلف وعده اروپایی‌ها در ارائه تضمین‌ به ایران برای حفظ برجام و سکوت عجیب وزارت خارجه؛
۱۳ آبان رفت، بسته اروپا نیامد!
ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر پیشین ایران در ایتالیا : اروپا مجانی سوار گاری برجام شده است.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۱:۴۵
بالاخره ۱۳ آبان آمد!
حقیقتی به نام پایان هژمونی آمریکا
اعلام دور جدید تحریم‌های ایران در دو روز قبل از ۱۳ آبان ماه امسال از یک سو و حضور حماسی و مثال زدنی ملت ایران در راهپیمایی ۱۳ آبان ماه، هر دو نماد «استیصال آمریکا در برابر ایران » محسوب می شود.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۱۰:۲۵
سر مقاله؛
کنگره جهانی اربعین
اکنون که اربعین‌۹۷ به خیر و برکت و سلامت پایان یافته، فرصت ارزیابی‌ها و بررسی‌هاست؛ چرا نباید برای افزایش بهره‌مندی از ظرفیت‌های این حماسه بی‌نظیر تاریخی، کار را از همین امروز آغاز کرد؟
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۸:۵۰
سرمقاله؛
زوال آمریکا
آمریکایی ها پس از ماجرای طبس به این حقیقت رسیدند که قبل از اینکه از مقاومت ملت ایران پاسخی دریافت کنند، خداوند در کمین دشمنان ملت ماست و از آنها انتقام خواهد گرفت.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۷:۴۰
یادداشت؛
توهم اصلاح‌طلبان در بورس نفت
منتقدان عرضه نفت در بورس دلایل منطقی را برای عدم‌کارآیی این روش عنوان می‌کنند که این نظرات، در جلسات مختلف و حتی مناظرات مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.
۱۳۹۷/۸/۱۵ - ۰۵:۴۰
مهدویت؛
پیامبر در بستر وفات بشارت حضرت مهدی را داد
سلمان فارسی می‌گوید پیامبر(ص) زمانی که در بستر وفات نگرانی فاطمه(س) را دیدند، در مقام آرامش دادن به ایشان به برخی فضایلی که خداوند به اهل‌بیت(ع) عطا کرده بود از جمله مهدی موعود اشاره کردند.