Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - متجاوزان در باتلاق الحدیده
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ Saturday, September 22, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۳/۳۰ - ۲۰:۰۶
شناسه خبر: ۵۶۸۹۲۰
 
یادداشت؛
متجاوزان در باتلاق الحدیده
ناکامی یک هفته‌ای سعودی و متحدانش برای اشغال یمن آن قدر سنگین است که چاره‌ای جز این برای آن‌ها نمی‌ماند تا با استفاده از دستگاه رسانه‌ای خود به نحوی این ناکامی را توجیه کنند.

به گزارش خبرگزاری رسا، یک هفته از پایان اولتیماتوم ائتلاف متجاوز به یمن تحت رهبری آل‌سعود برای تخلیه الحدیده گذشت و این یک هفته از حمله نشان داد که اشغال الحدیده برای سعودی‌ها و متحدانش بسیار سخت‌تر از آن حدی است که در یک هفته قبل تصورش را می‌کردند.

شاید سفر سه روز پیش مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، امیدی برای سعودی‌ها و متحدان بود تا از بیشتر فرو رفتن در جنگ الحدیده نجات پیدا کنند، اما پاسخ رد مقاومت یمنی به گریفیتس و پایان بی‌نتیجه مأموریت او به صنعا، پایتخت یمن، این امید را هم بر باد داد. حالا سعودی‌ها با پیچیده شدن وضعیت به دو راهکار برای نجات از باتلاق الحدیده رو آورده‌اند؛ یکی به راه انداختن سر و صدای تبلیغاتی و دوم گشودن جبهه‌ای جدید، اما به نظر نمی‌رسد که این دو راهکار هم بتواند کمکی برای خلاصی آن‌ها از این باتلاق باشد. 

ناکامی یک هفته‌ای سعودی و متحدانش برای اشغال یمن آن قدر سنگین است که چاره‌ای جز این برای آن‌ها نمی‌ماند تا با استفاده از دستگاه رسانه‌ای خود به نحوی این ناکامی را توجیه کنند. ادعای مربوط به سرنگونی یک پهپاد ساخت ایران از سوی سرهنگ عبدالرحمن اللحجی، فرمانده گردان سوم از نیرو‌های دولت مستعفی یمن، ادعای سرهنگ ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی، در مورد تداوم حمایت‌های ایران از نیرو‌های یمنی و انتشار خبر‌های جعلی مثل قتل عام یک خانواده یمنی به دست نیرو‌های انصارالله و انعکاس این ادعا‌ها در دستگاه تبلیغاتی سعودی از جمله تلاش رسانه‌ای است که ائتلاف متجاوز سعودی برای توجیه ناکامی خود برای اشغال یمن به کار می‌برد.

از سوی دیگر، باید به عواقب بحران انسانی در این جنگ توجه کرد که جمعیت بالای الحدیده و تداوم جنگ در این شهر امری حتمی است و سازمان ملل هم از حالا در این مورد ابراز نگرانی کرده است. دستگاه رسانه‌ای متجاوزان مجبور شد به هر نحو که شده توجیهی برای این بحران دست و پا کند و با فرافکنی، مسئولیت این بحران را از گردن خود بردارد، هرچند که ادامه جنگ و فرسایشی شدن آن هم بحران انسانی را در این شهر وخیم‌تر می‌کند و هم کار توجیه آن را سخت‌تر. 

انتشار خبری در مورد آمادگی ائتلاف متجاوز سعودی و نیرو‌های دولت مستعفی یمن برای انجام عملیات نظامی در استان صعده می‌تواند برنامه این ائتلاف باشد تا شاید بتواند به هدف اصلی خود برای اشغال الحدیده برسد. از آنجایی که استان صعده در شمال یمن و مرز این کشور با عربستان برای مقاومت یمنی و جنگ با متجاوزان سعودی اهمیت استراتژیک دارد، شاید گشودن جبهه‌ای جدید در این استان باعث شود مقاومت یمنی مجبور به جابه‌جایی نیرو شود تا این استان را از دست ندهد و همین نیز بر وضعیت جنگی الحدیده تأثیر می‌گذارد به خصوص اینکه مقاومت یمنی برای حفظ الحدیده برخی از نیرو‌های خود در این استان را به الحدیده فرستاده است.

از سوی دیگر، انتشار این گزارش از سوی رسانه معلوم‌الحالی مثل عدن الغد می‌تواند صرف یک جنگ روانی باشد و نه چیزی بیشتر از این. در واقع، متجاوزان سعودی چه در سال‌های دور و چه در این سه سال از حمله به یمن نتوانسته‌اند بر استان صعده دست‌اندازی داشته باشند و حالا هم که به شدت سرگرم جنگ در الحدیده هستند، ایجاد جبهه جدیدی در این استان از سوی سعودی‌ها بعید به نظر می‌رسد.

در این صورت، موضوع استان صعده و جنگ در آن بیشتر یک جنگ روانی از سوی سعودی‌ها و متحدانشان برای تضعیف روحیه مقاومت یمنی و جابه‌جایی نیرو‌های آن در الحدیده است تا اینکه واقعیتی در جنگ یمن باشد. به نظر می‌رسد که ائتلاف متجاوز سعودی در ابتدای کار تصور می‌کرد اشغال الحدیده و بستن آخرین مجرای ورود مواد غذایی و دارو به روی مقاومت یمنی، می‌تواند شرایط را برای به زانو درآوردن مقاومت یمنی فراهم کند تا نسخه تسلیم را به مردم یمن تحمیل کرده باشد، اما حالا مجبور شده با توسل به این ترفند‌ها مفری پیدا کند.

واقعیت امر این است که جبهه مقاومت یمنی چه در جبهه سیاسی و چه در شرایط میدانی حاضر به ایستادگی شده چنان که دست رد به طرح تحمیلی گریفیتس می‌زند و هم باتلاقی را برای ائتلاف متجاوز یمنی و مزدورانش در الحدیده فراهم کرده که رهایی از آن به این سادگی و با این دست ترفند‌ها ممکن نخواهد بود./۹۶۹/د102/ب1

منبع: روزنامه جوان

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۴:۱۰
یادداشت؛
آمریکا علیه دلار؟!
آمریکایی‌ها مجبورند علی‌رغم هزینه‌های دیپلماتیک زیاد‌، از اجرای «سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران» عقب نشینی کنند چرا که می‌دانند زمانی در اجرای این سیاست موفق خواهند شد که نگران افزایش بهای سوخت ...
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۳:۱۰
نیلچی زاده:
هیئات مذهبی بهترین همراه مادران در تربیت و پرورش کودکان است
تربیت کردن و زمینه‌سازی برای آرامش کودک نه از دوران هفت سالگی شروع می‌شود، نه سه سالگی و نه چندماهگی. در روایت‌های زیادی به اهمیت دوران بارداری و سلامت روحی مادر باردار اشاره شده که نشان می‌دهد این دو...
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۳:۰۵
با حضور ۸۰ ناشر؛
نمایشگاه کتاب حوزه علمیه خراسان برگزار می شود
مدیر ترویج وگسترش پژوهش حوزه علمیه خراسان گفت: چهارمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارفی حوزه علمیه خراسان از شنبه ۳۱ شهریورماه آغاز و تا ۶ مهرماه ادامه دارد.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۲:۳۰
یادداشت؛
اگر هزار سال است هیأت نرفته‌ای...
دلت نمی‌لرزد؟ دلت می‌آید که نلرزد؟ رخت سیاه که بر کوچه می‌کشند دلت عزا نمی‌شود؟ فرونمی‌ریزد، ویران نمی‌شود؟ می‌بینی قامت سیاه کوچه را؟ دلت می‌فهمد حال کوچه را؟
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۱:۱۰
ساختن جهانی سرشار از صلح و عدالت در همایش روز جهانی صلح ۲۰۱۸
دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی در آستانه برگزاری همایش" روز جهانی صلح ۲۰۱۸"، ساختن جهانی سرشار از صلح، عدالت و احترام به کرامت انسانی را امری مهم دانست و بر ضرورت صلح مبتنی بر عدالت تاکید نمود.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۰:۱۵
گفتاری از حجت‌الاسلام غلامی:
دو جهانی که روز عاشورا در برابر هم صف‌آرایی کردند
در معرفی دو جهانی که روز عاشورا در برابر هم صف آرایی کردند؛ یک جهان، مربوط به اباعبدالله (ع) و یاران ایشان است و جهان دیگر، جهان یزید و یزیدیان است. منظور از جهان، اتمسفری است که این دو جبهه و جریان د...
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۲۳:۱۰
رجبی دوانی:
تعامل و سازش در نهضت حسینی جایگاهی ندارد
رجبی دوانی، کارشناس تاریخ اسلام گفت: به هیچ وجه بحث سازش وتفاهم با دشمن در تاریخ کربلا مطرح نیست چرا که امام حسین(ع) هیچ شأنی برای حاکمیت قائل نیست و او را برای صحبت کردن به رسمیت نمی شناسد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۲۲:۱۰
حجت‌الاسلام جعفریان در نشست‌ «عاشورا و امروز ما»؛
حادثه کربلا از همان روزهای اول به دقت روایت شده است
استاد تاريخ دانشگاه تهران گفت: روایت‌های دقیقی از ابتدای نهضت عاشورا وجود دارد که ممکن است برخی دارای جهت‌گیری باشد، اما حقایق زیادی را می‌توان از آنها برداشت کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۲۰:۰۵
جراحی که ملک خود را برای عزای امام حسین وقف کرد
عواید ملک موقوفه ای که اطعام ۴ هزار نفر از عزاداران امام حسین(ع) را در ایام محرم تامین می‌کند.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۴
در ایام محرم؛
ضرورت نظافت و پاکسازی معابر عمومی در هنگام پخش نذری
رییس اداره اوقاف پاکدشت گفت: با توجه به اینکه بسیاری از هیأت ها در این ایام نذری پخش می کنند، باید نظافت هم انجام شود و محیط شهر پاکیزه باشد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۳
یادداشت؛
شاه کلید وابستگی‌ها!
هر وابستگی به بیگانگان خود به‌خود ناپسند است چرا که از یک سو می‌تواند در روز لازم به عنوان اهرم فشار مورد استفاده قرار گیرد و از سوی دیگر می‌تواند در ابعاد دیگر نیز گسترش یافته و عملا یک کشور را در مع...
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۲
با محوریت آشنایی با وقف؛
همایش علمای شهرستان شهریار برگزار شد
همایش علمای شهرستان شهریار با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از روحانیون و مبلغان شهریار و حومه در محل مدرسه علمیه امام صادق(ع) برگزار شد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۲
مداحان اهل سنت از حب سیدالشهدا می‌گویند؛
حسین آبروی اسلام است
یک مداح اهل سنت در مورد اهمیت قیام عاشورا گفت: اگر امام حسین به کربلا نمی رفت، آبرویی برای دین اسلام باقی نمی ماند. خون حسین(ع) آبروی اسلام است.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۲:۵۴
حجت الاسلام پیران مطرح کرد؛
نماز ظهر عاشورا بخش اصلی برنامه های محرم در روز عاشورا است
رییس اداره اوقاف بهارستان، تجمع عزاداران حسینی در روز عاشورا را بسیار مهم دانست و نماز ظهر آن روز را محور برنامه ها معرفی کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۲:۵۳
عمار حکیم:
پارلمان نباید عرصه‌ای برای تصفیه حساب‌های سیاسی باشد
رییس ائتلاف ملی شیعیان عراق گفت: پارلمان نباید عرصه‌ای برای تصفیه حساب‌های سیاسی باشد.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۳۴
حجت‌الاسلام قرائتی:
نماز ظهر عاشورا را باشکوه بپا دارید
حجت‌الاسلام قرائتی رییس ستاد اقامه نماز طی نامه‌ای خطاب به ذاکران حسینی نوشت: به مردم بگویید ظهر عاشورا هر کجا هستند، به یاد امام حسین(ع) و آخرین نماز کربلای او، نماز ظهر عاشورا را با شکوه و با اخلاص ...
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۷
یادداشت؛
بازگشت مجلس به رأس امور با شفافیت آراء
شفافیت آراء باب سؤال و مطالبه را از نمایند‌گان مجلس باز می‌کند و این سرآغاز بسیاری از تغییرات در کشور خواهد بود.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۷
تبین ابعاد قیام امام حسین در آستان امامزادگان
معاون فرهنگی اداره اوقاف جنوب شرق تهران آستان امامزادگان را بهترین مکان برای تبیین ابعاد قیام امام حسین(ع) دانست.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۶
به همت مجمع جهانی صلح اسلامی؛
همایش روز جهانی صلح برگزار می‌شود
مجمع جهانی صلح اسلامی در راستای برقراری صلح ، امنیت و حقوق برابر ملت ها؛ همایش روز جهانی صلح ۲۰۱۸ را برگزار می کند.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۵
حجت الاسلام زینلی مطرح کرد؛
احیاء تعزیه خوانی در ایام محرم
معاون فرهنگی اداره اوقاف شمیرانات استان تهران احیاء تعزیه خوانی در آستان امامزادگان آن منطقه را محور برنامه های ایام محرم عنوان کرد.