Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - با تحریم باید چه کرد؟
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ Saturday, September 22, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۳/۳۰ - ۲۰:۰۲
شناسه خبر: ۵۶۸۹۱۹
 
یادداشت؛
با تحریم باید چه کرد؟
تحریم‌های اقتصادی به شیوه امروزی پس از جنگ جهانی اول و ایجاد نظم نوین اقتصادی و سیاسی و پس از آن در دوران جنگ سرد آغاز شد و هدف از آن، غلبه اراده یک قدرت سیاسی بر کشور و ملتی دیگر بود.

به گزارش خبرگزاری رسا، بیش از یک دهه است که دوران جنگ نظامی علیه کشور‌های غیرهمسو به پایان رسیده است و امریکا و کشور‌های بزرگ جهان به‌جای رودررویی نظامی با سایر کشورها، از ابزار تحریم اقتصادی استفاده می‌کنند.

تحریم واژه عجیبی برای جمهوری اسلامی ایران نیست. پس از پیروزی انقلاب اسلامی انواع تحریم‌های اقتصادی به‌کار گرفته شد که مسیری ۴۰ ساله را به همراه داشت. اصولاً تحریم‌های اقتصادی به شیوه امروزی پس از جنگ جهانی اول و ایجاد نظم نوین اقتصادی و سیاسی و پس از آن در دوران جنگ سرد آغاز شد و هدف از آن، غلبه اراده یک قدرت سیاسی بر کشور و ملتی دیگر بود. طی نیم قرن اخیر، تحریم‌های اقتصادی نقش مهمی در سیاست‌های بین‌المللی امریکا ایفا کرد و به یک دستاورد خاص برای تحمیل اراده این کشور بر کشور‌هایی است که مخالف سیاست‌های منطقه‌ای این کشور هستند. 

اما شکل پیشرفته این تحریم‌ها که تحریم‌های قبلی مانند تحریم علیه کوبا را به حاشیه برد در اوایل دهه ۹۰ میلادی آغاز شد و عراق نخستین کشوری بود که آن را تجربه کرد و طی پنج سال وضعیت حکومت صدام را به مرگ نزدیک کرد. دلیل موفقیت تحریم‌های اقتصادی چنبره امریکا بر روند جدید اقتصاد جهان و انحصاری است که این کشور برشبکه مالی و ارتباطات بانکی دارد که چنین امکانی را به این کشور داده است. 

بیش از یک دهه است که دوران جنگ نظامی علیه کشور‌های غیرهمسو به پایان رسیده است و امریکا و کشور‌های بزرگ جهان به‌جای رودررویی نظامی با سایر کشورها، از ابزار تحریم اقتصادی استفاده می‌کنند. چه امریکا، چین و چه روسیه که در اوج اختلافات سیاسی با کشورها، این تحریم را به کار می‌بندند، در رابطه با ایران باید گفت که کشورمان طی چهار دهه اخیر تحریم‌های اقتصادی کم‌نظیر و حتی بی‌نظیری را تجربه کرده، اما همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد. 

تحریم‌هایی که رئیس‌جمهور فعلی امریکا از آن دم می‌زند، یک تفاوت اساسی با تحریم‌های گذشته دارد و آن تفاوت این است که از پختگی و جامع‌بودن بهره می‌برد و هر چند که دارای محدودیت‌هایی نیز است. اصولاً تحریم‌ها به مرور زمان تکمیل شده و مرحله‌به‌مرحله بازآفرینی شدند. به همین دلیل است تحریم‌های سال ۹۰ به بعد به هیچ عنوان قابل مقایسه با تحریم‌های گذشته مانند داماتو نبوده و نیستند. در تحریم داماتو، دولت امریکا خرید نفت ایران توسط شرکت‌های امریکایی را اقدامی غیرقانونی خواندند تا با استفاده از این ابزار، کاهش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای نفت ایران را کلید بزنند، اما این هدف به شکست انجامید. 

در تحریم‌های سال ۹۰ امریکا روی موضوع مهمی دست گذاشت، واشنگتن برای تکمیل تحریم‌های پیشین خود، روی چند نکته مهم تمرکز کرد؛ یکی بررسی دقیق واردات کالا‌های اساسی ایران، یکی دیگر کاهش صادرات نفت ایران و دیگری عدم دسترسی ایران به شبکه مبادلات مالی از طریق تحریم بانک مرکزی. در چنین حالتی کاخ سفید قصد داشت، با ایجاد محدودیت در فروش نفت ایران و عدم‌دسترسی به شبکه بانکی بین‌المللی، پول ایران را بلوکه کند تا با ایجاد این محدودیت، واردات کالای اساسی را با چالشی بزرگ مواجه کند. 

ریچارد نفیو، مسئول طراحی تحریم‌ها علیه ایران در کتاب خود یک نکته بسیار مهم بیان کرده است، او نوشته امریکا برای آنکه بتواند تأثیر روانی و اجتماعی تحریم‌ها را بر مردم ایران بیشتر کند، هیچ محدودیتی در واردات کالا‌های لوکس قرار نداد و با وجود آنکه می‌دانست تحریم فروش موادغذایی و دارو به ایران از جنبه بشردوستانه خطرناک است، اما به‌شدت با شرکت‌هایی که به ایران غذا و دارو می‌فروختند، برخورد می‌کرد. وی می‌گوید، شاید امریکا می‌توانست در قالب یک مانور تبلیغاتی محدودیت‌های واردات غذا و دارو را کاهش دهد، اما در صورت کاهش فشار‌های تحریمی به ایران با این ابزار تحریم‌ها شکست می‌خورد، پس این مسیر را باید با قدرت بسیاری ادامه داد. 

او درست می‌گوید، در دوران تحریم‌ها و در شرایطی که کشور دچار کمبود موادغذایی و دارو شده بود، خودرو‌های لوکسی به ایران وارد شدند که به نارضایتی‌های اجتماعی دامن زد. در روز‌هایی که دارو در ایران کمیاب شده بود، خودرو‌های پورشه، لکسوس، بی‌ام‌و و بنز به راحتی وارد می‌شدند تا حجم قابل توجهی از ارز کشور به کالا‌هایی اختصاص یابد که بخش بسیار کوچکی از نیاز مردم بود. 

امروز هم درست در آن شرایط به سر می‌بریم. صادرات نفت و درآمد‌های ارزی ایران نشانه گرفته شده است. توسط چریک‌های کت و شلواری وزارت خزانه‌داری امریکا که یک جنگ تمام عیار اقتصادی را رقم زده‌اند، دولت با محدودیت ارزی مواجه خواهد شد. بنابراین باید با ارزیابی مجدد سبد کالا‌های مورد نیاز کشور و تجدیدنظر در سبد وارداتی، فشار تحریم‌ها را کاهش دهند.

به عنوان نمونه کنار گذاشتن ارز ۸۵ میلیون نفر برای واردات لوازم آرایشی بهداشتی، سنگ پا، دسته کلنگ و بیل، خودرو‌های لوکس و لوازم الکترونیکی گرانقیمت به خودی خود برای زمین زدن کشور کفایت می‌کند که امید است، دولت دوازدهم با در نظرگرفتن اولویت‌ها، در این جنگ اقتصادی مقاومت و از این جاده به سلامت عبور کند هر چند که این مسیر، مسیری سخت است. دولت باید در سیاست‌های ارزی و وارداتی خود، با انواع رانت‌ها و توصیه‌نامه‌ها مقابله کند. چراکه اختلال ارزی و افزایش قیمت‌ها، انتخاب نخست غرب برای زمینگیرکردن اقتصاد ایران است تا به واسطه آن نارضایتی‌های اجتماعی را در ایران افزایش دهند. 

تحریم‌های اقتصادی امروز که قرار است بر کشور تحمیل شود، شکل ارتقا یافته تحریم‌های گذشته است و با توجه به سوخت‌کردن راه‌های دور زدن تحریم توسط برخی مسئولان کشور، شرایط بسیار سخت‌تر از گذشته شده است، اما با به‌کارگیری تدابیر خاص و تغییر قانون در برخی مواقع، گذر از این گردنه چندان هم سخت نیست./۹۶۹/د102/ب1

منبع: روزنامه جوان

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۴
در ایام محرم؛
ضرورت نظافت و پاکسازی معابر عمومی در هنگام پخش نذری
رییس اداره اوقاف پاکدشت گفت: با توجه به اینکه بسیاری از هیأت ها در این ایام نذری پخش می کنند، باید نظافت هم انجام شود و محیط شهر پاکیزه باشد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۳
یادداشت؛
شاه کلید وابستگی‌ها!
هر وابستگی به بیگانگان خود به‌خود ناپسند است چرا که از یک سو می‌تواند در روز لازم به عنوان اهرم فشار مورد استفاده قرار گیرد و از سوی دیگر می‌تواند در ابعاد دیگر نیز گسترش یافته و عملا یک کشور را در مع...
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۲
با محوریت آشنایی با وقف؛
همایش علمای شهرستان شهریار برگزار شد
همایش علمای شهرستان شهریار با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از روحانیون و مبلغان شهریار و حومه در محل مدرسه علمیه امام صادق(ع) برگزار شد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۲
مداحان اهل سنت از حب سیدالشهدا می‌گویند؛
حسین آبروی اسلام است
یک مداح اهل سنت در مورد اهمیت قیام عاشورا گفت: اگر امام حسین به کربلا نمی رفت، آبرویی برای دین اسلام باقی نمی ماند. خون حسین(ع) آبروی اسلام است.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۲:۵۴
حجت الاسلام پیران مطرح کرد؛
نماز ظهر عاشورا بخش اصلی برنامه های محرم در روز عاشورا است
رییس اداره اوقاف بهارستان، تجمع عزاداران حسینی در روز عاشورا را بسیار مهم دانست و نماز ظهر آن روز را محور برنامه ها معرفی کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۲:۵۳
عمار حکیم:
پارلمان نباید عرصه‌ای برای تصفیه حساب‌های سیاسی باشد
رییس ائتلاف ملی شیعیان عراق گفت: پارلمان نباید عرصه‌ای برای تصفیه حساب‌های سیاسی باشد.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۳۴
حجت‌الاسلام قرائتی:
نماز ظهر عاشورا را باشکوه بپا دارید
حجت‌الاسلام قرائتی رییس ستاد اقامه نماز طی نامه‌ای خطاب به ذاکران حسینی نوشت: به مردم بگویید ظهر عاشورا هر کجا هستند، به یاد امام حسین(ع) و آخرین نماز کربلای او، نماز ظهر عاشورا را با شکوه و با اخلاص ...
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۷
یادداشت؛
بازگشت مجلس به رأس امور با شفافیت آراء
شفافیت آراء باب سؤال و مطالبه را از نمایند‌گان مجلس باز می‌کند و این سرآغاز بسیاری از تغییرات در کشور خواهد بود.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۷
تبین ابعاد قیام امام حسین در آستان امامزادگان
معاون فرهنگی اداره اوقاف جنوب شرق تهران آستان امامزادگان را بهترین مکان برای تبیین ابعاد قیام امام حسین(ع) دانست.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۶
به همت مجمع جهانی صلح اسلامی؛
همایش روز جهانی صلح برگزار می‌شود
مجمع جهانی صلح اسلامی در راستای برقراری صلح ، امنیت و حقوق برابر ملت ها؛ همایش روز جهانی صلح ۲۰۱۸ را برگزار می کند.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۵
حجت الاسلام زینلی مطرح کرد؛
احیاء تعزیه خوانی در ایام محرم
معاون فرهنگی اداره اوقاف شمیرانات استان تهران احیاء تعزیه خوانی در آستان امامزادگان آن منطقه را محور برنامه های ایام محرم عنوان کرد.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۱۱:۱۵
حجت الاسلام پارسانیا تشریح کرد؛
چرایی به حاشیه رفتن طبقه‌بندی سابق علوم و گرایش به طبقه‌بندی جدید
استاد دانشگاه تهران گفت: غلبه آمپریسم و حس‌گرایی و سلطه ماتریالیسم در قرن هجدهم، مهمترین دلیل به حاشیه رفتن طبقه‌بندی سابق علوم و گرایش به طبقه‌بندی جدید شد.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۱۱:۰۰
وقف منزلی مسکونی در جهت ترویج وقف علمی
چند روز قبل یک باب منزل مسکونی از سوی بانویی خیراندیش در جهت ترویج فرهنگ وقف علمی وقف شد.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۷:۱۵
گزارش؛
پشت پرده حمله به کنسولگری ایران در بصره
روز جمعه دو حادثه تاسف‌بار در جریان حوادث استان بصره در جنوب عراق رخ داد که نمی‌توان آن را عادی و تصادفی قلمداد کرد، حمله عناصر مشکوک به کنسولگری ایران و مقرهای حشد شعبی به عنوان دو عاملی که طومار ترو...
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۶:۲۰
برگزاری کنگره بین المللی بزرگداشت آیت الله سید محمود شاهرودی
کنگره بین المللی بزرگداشت آیت الله سید محمود شاهرودی با دو پیش کنگره برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۵:۱۰
حجت الاسلام امینی‌نژاد:
فلسفه اسلامی مدل‌هایی برای شکل‌دهی به علوم انسانی دارد
یک مدرس حوزه و دانشگاه معتقد است بحث و داوری اساتید علوم انسانی اسلامی در مسائل دانش دین بنیان در شکوفایی و تکمیل علوم انسانی اثرگذار است.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۴:۲۰
حجت الاسلام محمد قمی:
حوزه باید درگیرحل مسأله های واقعی مردم شود
رییس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: حوزه اینگونه متحول می‌شود که درگیر حل مسأله های واقعی مردم شود و برای حل مسأله های واقعی مردم هرچه لازم است می اندوزیم و فرا می گیریم.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۴:۱۰
حجت‌الاسلام غلامی:
جامعه تنبل و راحت‌طلب، تمدن‌ساز نیست
رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا می‌گوید: یک جامعه بی‌خیال، باری به هر جهت، راحت‌طلب و تنبل، هیچگاه تمدن‌ساز نبوده و نخواهد بود.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۳:۱۰
حجت‌الاسلام صدیقی خطاب به طلاب:
اگر علامه دهر شوید اما گناه کنید علم شما نتیجه عکس می‌دهد و شما را به جهنم می‌برد
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه بسیاری از مسلمانان معجزات امیر‌المؤمنین را دیدند و باز هم وی را انکار کردند گفت: شما طلاب هم اگر علامه دهر شوید و گناه کنید علمتان نتیجه عکس می‌دهد و شما را به جهنم ...
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۲:۰۵
به میزبانی امامزادگان شهرری؛
بیعت دوباره دوستداران امام حسین با ایشان
امامزادگان شهرری در قالب برنامه ای با عنوان "لبیک یا حسین" میزبان عاشقان اهل بیت(ع) در روز دوم محرم هستند.