Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - یادداشت | روی من حساب نکنید!
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ Saturday, September 22, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۳/۳۰ - ۱۹:۴۲
شناسه خبر: ۵۶۸۹۱۳
 
در اتاق فکر اقتصاد دولت چه می گذرد؟
یادداشت | روی من حساب نکنید!
آقای روحانی در ایام تبلیغات انتخاباتی و پس از آن حداقل یکصد وعده برای بهبود اوضاع اقتصادی داد. این وعده های اقتصادی از اتاق فکری که به ریاست مسعود نیلی و جمعی از وزرای اقتصادی و برخی اقتصاددانان تشکیل می شد، بیرون می آمد.

به گزارش خبرگزاری رسا، می گویند زمان شاه عباس صفوی از طرف دربار یک اطلاعیه در سطح شهر اصفهان توزیع کردند که در آن نوشته شده بود؛ «هر کس بتواند یک نامه را از اصفهان تا تهران، یك روزه ببرد، فلان مبلغ را جایزه می گیرد.» این اطلاعیه در شهر پخش شد اما کسی به دربار مراجعه نکرد. تا اینکه فردی که به قیافه او نمی آمد اهل این کار باشد، به دربار مراجعه کرد. نگهبانان وقتی دیدند فردی از دور می آید، پرسیدند کیستی؟ او گفت برای این اطلاعیه آمده ام. بلافاصله او را تحویل گرفتند و بردند در یک اتاق و کلی اطعمه و اشربه برایش آوردند. او هم سیر خورد و سپس در حالی که دست به سر و صورت و سبیل خود می کشید خطاب به نگهبانان گفت: «من آمده ام  بگویم روی هر کسی در این اطلاعیه حساب باز کرده اید، روی من حساب نکنید!»

مقاله اخیر دکتر مسعود نیلی، دستیار ارشد اقتصادی رئیس جمهور در روزنامه اعتماد روز دوشنبه 28 خرداد که در سایت جماران نیز انعکاس داشت، چنین پیامی را در ذهن هر خواننده ای واتاب می دهد. او در این مقاله طوری حرف زده كه گویی مردم دیگر نباید روی كارآمدی تیم اقتصادی دولت حساب باز كنند.

آقای روحانی در ایام تبلیغات انتخاباتی و پس از آن حد اقل یکصد وعده برای بهبود اوضاع اقتصادی داد. این وعده های اقتصادی از اتاق فکری که به ریاست مسعود نیلی و جمعی از وزرای اقتصادی و برخی اقتصاددانان تشکیل می شد، بیرون می آمد. پیام های طراحی شده این اتاق این بود که اولاً اقتصاد یک علم است و باید با تکیه بر آن مشکلات کشور را حل کرد. ثانیاً هشتاد درصد مشکلات کشور، مدیریتی است و تنها بیست درصد به روابط خارجی و مسائل هسته ای مربوط است. ثالثاً با شفاف سازی، فساد از اقتصاد رخت برمی بندد و جلوی اختلاس و دزدی گرفته می شود. همه باید به اتاق شیشه ای بروند تا دیده و نقد شوند و هیچ استثنایی نیست. رابعاً دولت باید کوچک شود و مردم جایگاه خود را در اقتصاد پیدا کنند. اقتصاد بازار، گردش آزاد اطلاعات و برخورد با رانت خواری ها، بخش عظیمی از مشکلات اقتصادی را حل می کند. خامساً برای مهار تورم، جلوگیری از گرانی ها، خروج از رکود و مبارزه با بیکاری، بسته های صد روزه و چند روزه داریم و به مردم گزارش می دهیم.

امروز پس از گذشت پنج سال از عمر دولت یازدهم و دوازدهم، وعده ها یکی پس از دیگری فراموش شده است. افزایش قیمت ارز و سکه، سه برابر شدن حجم نقدینگی، افزایش قیمت مسکن و به قول  آقای نوبخت افزایش پنجاه تا شصت درصدی  برخی کالاها همچون دماسنجی، دردهای اقتصاد بیمار کشور و میزان وخامت اوضاع و تب این بیمار را نشان می دهد.

با آنکه ده ها راه حل قانونی برای خروج از این مشکلات وجود دارد، با آنکه مردم و نخبگان بیشترین همراهی را با دولت داشته اند، اما اتفاق مهمی نیفتاده است و دولت همچنان در عمل به وعده های اقتصادی، مشکل جدی دارد. امروز گفته می شود ما از رکود اقتصادی عبور کردیم اما بیشتر درهای اقتصادی قفل شده است و رئیس جمهور و تیم همراه، کلیدی برای بازگشایی این درها ندارند.

دکتر مسعود نیلی، سرتیم اقتصادی و رئیس اتاق فکر اقتصادی دولت در یادداشت یاد شده آورده است؛

«دو دسته راه حل وجود دارد: 1- سیاسی اعم از داخلی و خارجی 2- سیاستی شامل مسائل تخصصی در حوزه های مختلف. برخی معتقدند مسئله اصلی کشور، سیاسی است. تا در این زمینه توفیقی حاصل نشود، راه حل های پیشنهادی در حوزه سیاستی پشت درهای اتاق های تصمیم گیری می ماند. در مقابل برخی انتظار دارند فارغ از هر وضعیتی، مشکلات سیاسی حل شود.» او با تشریح این دو دیدگاه، خود را طرفدار نظر اول می داند و در حقیقت با بالا بردن دست ها می گوید؛ «روی من حساب باز نکنید!»

دولت از اول بر اساس همین دیدگاه رفت به سوی درب باغ سبزی که آمریکا برای برجام گشوده بود، که با بدعهدی آنها این درب بسته شد. اگر منطق آقای نیلی را هم بپذیریم که مشکلات، سیاسی است، دولت پنج سال مهلت داشت که با نگاه راهبردی به شرق، دندان طمع بهبود روابط با غرب را بکند و باب مراودات با همسایگان و بهره گیری از موقعیت استراتژیک ایران در منطقه از یک سو و دست زدن به اصلاحات اقتصادی از جمله عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی و ده ها امکان دیگر، از پس راه حل های سیاسی برآید. کره ای ها از ما باهوش تر نیستند اما با قدرت در برابر آمریکا ایستادند و امروز ترامپ کاری از دستش ساخته نیست. هارت و پورت های او بوی عقب نشینی خفت بار می دهد.

تیم سیاسی و تیم اقتصادی دولت کم آورده، اولی می خواهد تقصیر را گردن دومی و دومی نیز تقصیر را گردن اولی بیندازد. ما معتقدیم هنوز دیر نشده است. با ایستادگی در برابر زیاده خواهی های غرب می توان بر مشکلات غلبه کرد. یک قدم عقب نشینی، صد قدم پیشروی آنها را در پی خواهد داشت. تیم سیاسی و اقتصادی دولت تا دیر نشده باید در مبانی نظری و عملی خود تجدید نظر کند و از ظرفیت های عظیم ملی و توانایی های بی پایان اقتصادی استفاده نماید. دولت در حوزه اختیارات اقتصادی مبسوط الید است، باید از این بسط ید خود برای عبور از مشكلات استفاده كند. ما با بحران روبرو نیستیم. مشكل داریم و برای هر مشكل راه حل معقول و علمی وجود دارد. بیش از نیمی از تولید ناخالص ملی کشور اصلاً ربطی به واردات و مراودات اقتصادی کشور با غرب ندارد. برای نیم دیگر فقط با یک اراده ملی می توان به سرعت در مسیر خودکفایی و تدابیر ویژه قرار گرفت.

مردم در صف اول مقابله با تحریم ها قرار دارند. هیچ مسافری از خارج وقتی به بازارهای ایران وارد می شود اصلاً تحریم را حس نمی کند. قسمت اعظم بازی آمریکایی ها جنگ روانی است. از این گردنه با صبر استراتژیک، به راحتی می توان عبور کرد. تصمیم سران سه قوه برای مقابله با جنگ روانی آمریكا یك گام خوب به جلوست./۹۶۹/د102/ب1

منبع: رسالت

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۴:۱۰
یادداشت؛
آمریکا علیه دلار؟!
آمریکایی‌ها مجبورند علی‌رغم هزینه‌های دیپلماتیک زیاد‌، از اجرای «سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران» عقب نشینی کنند چرا که می‌دانند زمانی در اجرای این سیاست موفق خواهند شد که نگران افزایش بهای سوخت ...
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۳:۱۰
نیلچی زاده:
هیئات مذهبی بهترین همراه مادران در تربیت و پرورش کودکان است
تربیت کردن و زمینه‌سازی برای آرامش کودک نه از دوران هفت سالگی شروع می‌شود، نه سه سالگی و نه چندماهگی. در روایت‌های زیادی به اهمیت دوران بارداری و سلامت روحی مادر باردار اشاره شده که نشان می‌دهد این دو...
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۳:۰۵
با حضور ۸۰ ناشر؛
نمایشگاه کتاب حوزه علمیه خراسان برگزار می شود
مدیر ترویج وگسترش پژوهش حوزه علمیه خراسان گفت: چهارمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارفی حوزه علمیه خراسان از شنبه ۳۱ شهریورماه آغاز و تا ۶ مهرماه ادامه دارد.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۲:۳۰
یادداشت؛
اگر هزار سال است هیأت نرفته‌ای...
دلت نمی‌لرزد؟ دلت می‌آید که نلرزد؟ رخت سیاه که بر کوچه می‌کشند دلت عزا نمی‌شود؟ فرونمی‌ریزد، ویران نمی‌شود؟ می‌بینی قامت سیاه کوچه را؟ دلت می‌فهمد حال کوچه را؟
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۱:۱۰
ساختن جهانی سرشار از صلح و عدالت در همایش روز جهانی صلح ۲۰۱۸
دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی در آستانه برگزاری همایش" روز جهانی صلح ۲۰۱۸"، ساختن جهانی سرشار از صلح، عدالت و احترام به کرامت انسانی را امری مهم دانست و بر ضرورت صلح مبتنی بر عدالت تاکید نمود.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۰:۱۵
گفتاری از حجت‌الاسلام غلامی:
دو جهانی که روز عاشورا در برابر هم صف‌آرایی کردند
در معرفی دو جهانی که روز عاشورا در برابر هم صف آرایی کردند؛ یک جهان، مربوط به اباعبدالله (ع) و یاران ایشان است و جهان دیگر، جهان یزید و یزیدیان است. منظور از جهان، اتمسفری است که این دو جبهه و جریان د...
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۲۳:۱۰
رجبی دوانی:
تعامل و سازش در نهضت حسینی جایگاهی ندارد
رجبی دوانی، کارشناس تاریخ اسلام گفت: به هیچ وجه بحث سازش وتفاهم با دشمن در تاریخ کربلا مطرح نیست چرا که امام حسین(ع) هیچ شأنی برای حاکمیت قائل نیست و او را برای صحبت کردن به رسمیت نمی شناسد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۲۲:۱۰
حجت‌الاسلام جعفریان در نشست‌ «عاشورا و امروز ما»؛
حادثه کربلا از همان روزهای اول به دقت روایت شده است
استاد تاريخ دانشگاه تهران گفت: روایت‌های دقیقی از ابتدای نهضت عاشورا وجود دارد که ممکن است برخی دارای جهت‌گیری باشد، اما حقایق زیادی را می‌توان از آنها برداشت کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۲۰:۰۵
جراحی که ملک خود را برای عزای امام حسین وقف کرد
عواید ملک موقوفه ای که اطعام ۴ هزار نفر از عزاداران امام حسین(ع) را در ایام محرم تامین می‌کند.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۴
در ایام محرم؛
ضرورت نظافت و پاکسازی معابر عمومی در هنگام پخش نذری
رییس اداره اوقاف پاکدشت گفت: با توجه به اینکه بسیاری از هیأت ها در این ایام نذری پخش می کنند، باید نظافت هم انجام شود و محیط شهر پاکیزه باشد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۳
یادداشت؛
شاه کلید وابستگی‌ها!
هر وابستگی به بیگانگان خود به‌خود ناپسند است چرا که از یک سو می‌تواند در روز لازم به عنوان اهرم فشار مورد استفاده قرار گیرد و از سوی دیگر می‌تواند در ابعاد دیگر نیز گسترش یافته و عملا یک کشور را در مع...
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۲
با محوریت آشنایی با وقف؛
همایش علمای شهرستان شهریار برگزار شد
همایش علمای شهرستان شهریار با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از روحانیون و مبلغان شهریار و حومه در محل مدرسه علمیه امام صادق(ع) برگزار شد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۲
مداحان اهل سنت از حب سیدالشهدا می‌گویند؛
حسین آبروی اسلام است
یک مداح اهل سنت در مورد اهمیت قیام عاشورا گفت: اگر امام حسین به کربلا نمی رفت، آبرویی برای دین اسلام باقی نمی ماند. خون حسین(ع) آبروی اسلام است.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۲:۵۴
حجت الاسلام پیران مطرح کرد؛
نماز ظهر عاشورا بخش اصلی برنامه های محرم در روز عاشورا است
رییس اداره اوقاف بهارستان، تجمع عزاداران حسینی در روز عاشورا را بسیار مهم دانست و نماز ظهر آن روز را محور برنامه ها معرفی کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۲:۵۳
عمار حکیم:
پارلمان نباید عرصه‌ای برای تصفیه حساب‌های سیاسی باشد
رییس ائتلاف ملی شیعیان عراق گفت: پارلمان نباید عرصه‌ای برای تصفیه حساب‌های سیاسی باشد.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۳۴
حجت‌الاسلام قرائتی:
نماز ظهر عاشورا را باشکوه بپا دارید
حجت‌الاسلام قرائتی رییس ستاد اقامه نماز طی نامه‌ای خطاب به ذاکران حسینی نوشت: به مردم بگویید ظهر عاشورا هر کجا هستند، به یاد امام حسین(ع) و آخرین نماز کربلای او، نماز ظهر عاشورا را با شکوه و با اخلاص ...
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۷
یادداشت؛
بازگشت مجلس به رأس امور با شفافیت آراء
شفافیت آراء باب سؤال و مطالبه را از نمایند‌گان مجلس باز می‌کند و این سرآغاز بسیاری از تغییرات در کشور خواهد بود.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۷
تبین ابعاد قیام امام حسین در آستان امامزادگان
معاون فرهنگی اداره اوقاف جنوب شرق تهران آستان امامزادگان را بهترین مکان برای تبیین ابعاد قیام امام حسین(ع) دانست.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۶
به همت مجمع جهانی صلح اسلامی؛
همایش روز جهانی صلح برگزار می‌شود
مجمع جهانی صلح اسلامی در راستای برقراری صلح ، امنیت و حقوق برابر ملت ها؛ همایش روز جهانی صلح ۲۰۱۸ را برگزار می کند.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۵
حجت الاسلام زینلی مطرح کرد؛
احیاء تعزیه خوانی در ایام محرم
معاون فرهنگی اداره اوقاف شمیرانات استان تهران احیاء تعزیه خوانی در آستان امامزادگان آن منطقه را محور برنامه های ایام محرم عنوان کرد.