Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - قرآن ۷۰ لایه دارد
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ Tuesday, August 14, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۳/۱۰ - ۰۸:۳۰
شناسه خبر: ۵۶۶۶۷۳
 
آیت الله مدرسی:
قرآن ۷۰ لایه دارد
آیت الله مدرسی گفت: باید خروجی ما این باشد که به مقام صدیقین، شهدا یا صالحین برسیم. نباید گفت که رسیدن به این مقامات سخت است چنانچه اگربه خدا هم توکل کنیم، می رسیم.

به گزارش خبرگزاری رسا، آیت الله سید محمد تقی مدرسی، از مراجع معظم تقلید در جلسه تفسیر و تدبر سوره حدید با بیان اینکه قرآن ۷۰ لایه دارد و هر کس برداشتش از قرآن یک یا چند لایه است، گفت: هیچ کس نمی تواند در شرح و تفسیر آیات قرآن، مراد و منظور خداوند از آن آیه را بیان کند، چون قرآن ۷۰ لایه است، و شما تازه یک یا دو یا سه لایه را خوانده اید و نمی توانیم کامل برداشت کنید و به طور قاطع بگویید فلان آیه منظورش این است. مثل یک کتابی که ۷۰ صفحه دارد و شما فقط دو یا سه صفحه را خوانده اید.

تلاش برای رسیدن به مقام صدیقین و شهدا

این مفسر قرآن در ادامه تفسیر سوره حدید با اشاره به آیه ۱۸ این سوره که خداوند می فرماید: «وَ الَّذینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ أُولئِکَ هُمُ الصِّدِّیقُونَ وَ الشُّهَداءُ عِنْدَ رَبِّهِمْ لَهُمْ أَجْرُهُمْ وَ نُورُهُمْ وَ الَّذینَ کَفَرُوا وَ کَذَّبُوا بِآیاتِنا أُولئِکَ أَصْحابُ الْجَحیمِ»، بیان کرد: بر اساس این آیه باید خروجی ما این باشد که به مقام صدیقین، شهدا یا صالحین برسیم. نباید گفت که رسیدن به این مقامات سخت است چنانچه اگر هدفی را برای خود ترسیم کردیم و به خدا هم توکل کنیم، تا آنجایی که ما هم دنبالش باشیم، می رسیم.

منظور از صدیقین در این آیه

وی درباره منظور از کلمه صدیقین در این آیه گفت: صدیق یعنی کسی که راستگو است و در تمام زندگی اش در زبان و عمل راستگو است می باشد و ما نیز باید مثل صدیقین بشویم، درست است که اطراف ما آلودگی های زیادی است ولی ما می توانیم صدیق باشیم و به مقام صدیقین برسیم.

منظور از شهدا در این آیه

آیت الله مدرسی در ادامه به منظور از کلمه شهدا در این آیه پرداخت و بیان کرد: شهدا به معنی شاهد است، در روز قیامت وقتی مجموعه بشر را می آورند یک نفر با آنها به عنوان شاهد می آید.

وی ادامه داد: مثلا در همین محله امامزاده یحیی(ع) یا محله های دیگر مردم درجه های مختلفی در ایمان دارند، اما یکی از همین مردم زندگی اش پاک است و حرف دروغ نمی زند و گناهی هم مرتکب نمی شود و از اولیاء خدا است، اما خدا او را از دیگران مخفی نموده است و ما نمی توانیم او را ببینیم.

این استاد حوزوی افزود: حالا این اولیاء هر منطقه با افراد آن منطقه در روز قیامت در دادگاهی الهی پای میزان حاضر می شوند، و خدا از مردم منطقه می پرسد چه کردید؟ آنها می گویند مثلا فقیر بودیم مجبور شدیم یک مقدار از ترازو یا نان کم کردیم، بعد خدا می گوید اگر شما فقیر بودید این فرد شاهد هم در میان شما زندگی می کرد ولی عمل بد نکرد. و اینجا شاهد پیش خدا مقام و عظمت دارد و منظور از شهدا در این آیه این شاهد است.

آیت الله مدرسی ادامه داد: حالا ترس زیاد هم خوب نیست و باید ترس و امید کنار هم باشد، لذا همین شاهد می تواند شفیع شما هم باشد. این شاهد چون مومن است و نزد خدا مقامی دارد می گوید خدایا این ها را به من ببخش، اینها دیروز در محل مثلا به من یک سلام گرمی کردند یا اینکه به من کمک می کردند.

رسیدن به این مقامات معنوی آسان و شیرین

این مجتهد شیعی با اشاره به اینکه ما باید به مقام های صدیقین، شهدا یا صالحین برسیم، گفت: خروجی این راهی که حرکت می کنیم این است که به این مقام های صدیقین، شهدا یا صالحین برسیم و رسیدن به این مقام ممکن است.

وی ادامه داد: مراقب باشید شیطان شما را وسوسه نکند و نگوید سخت است و نمی شود، درست است سخت است اما این سختی با توکل به خدا آسان و حتی شیرین می شود.

ملائکه مراقب متقین

این استاد حوزوی با اشاره به حفظ افراد با تقوا توسط ملائکه گفت: اگر کسی با تقوا باشد خدا هم ملائکه را می فرستد تا با آنها حرکت کند و تا فرد انتخاب بدی نمود، ملائکه به آنها بگوید. مثلا گاهی می گوید من به دلمن فلان کار برات شد، و این برات همان نور خدا است که خدا به شما داده است.

پیامبر(ص) واسطه فیض/ به زیارت امامزادگان بروید

آیت الله مدرسی با بیان اینکه پیامبر(ص) و مرتبطین به حضرت وسیله فیض هستند، بیان کرد: پیامبر(ص) وسیله فیض است، حتی اگر گناه کردید، بعد از استغفار و توبه پیامبر(ص) را وسیله قرار دهید و اگر دستتان به مدینه نمی رسد به یکی از امامزادگان خودتان را برسانید و آنجا استغفار کنید. حالا چراچنین کنیم؟ چون وقتی پیامبر(ص) را واسطه فیض قرار دادید و آنجا استغفار یا دعا می کنید، پیامبر(ص) هم برای شما استغفار یا دعا می کند.

وی ادامه داد: به صرف عقیده و اعتقاد به پیامبر(ص) به زیارت این امامزادگان بروید، و در این امامزادگان دعا و استغفار کنید، بدانید رفتن به این امامزادگان کار آسانی نیست  هر کس نمی تواند بروید و منافقین این کار را نمی کنند.

وقتی امام حسین(ع) بعد از دعای زوارش آمین می گفت

آیت الله مدرسی در ادامه به خواب صادقی که دیده بودند، و دعای امام حسین(ع) برای زوارش اشاره و بیان کرد: من یک خواب صادق دیدم که برای خودم حجت است هر چند شاید برخی خواب را قبول نداشته باشند؛ در این خواب به جایی رسید در حرم امام حسین(ع) خدمت امام زیارت می خواندم و دیدم در حرم هم کسی نیست و یک دفعه حرم و ضریح و صندوقچه شکافته شد و آقا از قبر بیرون آمدند.

وی ادامه داد: وقتی آقا از قبر بیرون آمدند پشتشان به قلبه و رو به مردم بودند، و مردم هم نشسته اند و دارند دعا می خوانند، و وقتی که کسی دعا می کرد حضرت هم می گفت: اللهم استجب و برایش دعا می کرد و امام آمین می گفتد. خوب حالا وقتی چنین دعایی امام امین آن را بگوید این دعا مردود نمی شود.

علت اتحاد شیعیان

این مجتهد شیعی در پایان به اتحاد شیعیان با وجود برخی اختلافات اشاره وبیان کرد: اگر بین شیعیان اختلافی وجود دارد اما در یک لحظه همه آنها متحد می شوند، چون شیعیان به علمای خود اعتقاد دارند و علمای خود را نماینده آقا امام زمان(عج) می دانند و به این جهت حرف علمای خود را گوش می کنند و این دلیل بر اتحاد آنها است.

گفتنی است، جلسات تفسیر و تدبر سوره حدید توسط آیت الله سید محمد تقی مدرسی از مراجع معظم تقلید هر بامداد ماه مبارک رمضان در خیابان ۱۵ خرداد شرقی – کوچه امامزاده یحیی و محمد(ع) – کوچه تین نژاد برگزار می شود./۹۶۹//۱۰۲/خ

منبع: مهر

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۰۰:۰۶
سرداب و شبستان امامزاده روح‌الله افتتاح شد
سرداب و شبستان امامزاده روح‌الله(ع) در میدان امام خمینی(ره) تهران افتتاح شد و علاقه‌مندان همه روزه می‌توانند ضمن زیارت این آستان مقدس از فضای آن استفاده کنند.
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۰۰:۰۵
سرمقاله؛
تغییر زمین بازی
خیلی زود مشخص شد آنچه را که برخی سیاسیون و سلبریتی‌ها درباره تقسیم دریای خزر گفتند، نادرست بود. دقیقاً مانند آنچه یک نماینده مجلس درباره گم شدن ۹‌میلیارد دلار گفته بود.
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۰۰:۰۳
یادداشت؛
نفوذی ها در جنگ اقتصادی
یکی از جبهه‌هایی که ایران اسلامی طی چند سال اخیر، مصافی سنگین را با نظام سلطه آغاز کرده «جنگ اقتصادی» است که دو اهرم «نبرد روانی» و «نفوذ»، دو ابزار بسیار پرکاربرد حریف در شطرنج اقتصاد به شمار می‌آیند...
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۵۹
یادداشت؛
شناخت‌شناسی دشمن با معمار تحریم‌ها
در شرایط حساس کنونی کشور به لحاظ سیاسی و اقتصادی و در شرایطی که در یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی قرار داریم، ارزیابی شناخت دشمن و تحلیل راهبردهای آن علیه ایران می‌تواند کمک کند برای ادامه راه نقاط ضعف خود ...
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۵۸
فضای مجازی | همدستی با ترامپ
علی علیزاده: اول، خبری هولناک می دهد که افکار عمومی را بلرزاند و بعد وقتی خبر در ذهن نشست، تبصره می دهد که از صحت خبر مطمئن نیست؛ دقیقا همدست توپخانه جنگ روانی دشمن.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۵۴
یادداشت؛
بایسته‌های این آوردگاه
درخواست اخیر رییس ‌قوه قضائیه از رهبر معظم انقلاب که پاسخ مثبت ایشان را به دنبال داشت، قبل از هر تفسیر و تحلیلی نشانه رسیدن به این باور است که جمهوری اسلامی ایران درگیر یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی است.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۴۷
فضای مجازی | رضایت ملت
محسن پیرهادی: مردم پشت قوه قضائیه مقتدر می‌ایستند.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۳۴
یادداشت؛
ابلاغ فرمان ۴ ماده‌ای بسیج در مبارزه با محتکران
کار جهادی بسیجیان که در هفته‌های اخیر آغاز شده، روز گذشته نیز منجر به کشف انبار احتکار ۲۲۰۰ تن شمش آلومینیوم در اراک، ۱۰ هزار حلقه لاستیک سبک در شهرستان ملکان، ۴۰ تن چرم و ۷۰ کانتینر برنج شد.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۳۳
یادداشت؛
آنچه باید دولت با تحریم‌ها دنبال کند
مشاهدات و اخبار حاکی از آن است همچنان دولت در حوزه تولید به خصوص برای بنگاه‌های متوسط و کوچک که قدرت اعمال نفوذ در سیاستگذاری‌های دولتی را ندارند، فکری جدی نکرده است وآن‌ها رها شده‌اند و در حالت بلاتک...
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۲۹
سرمقاله؛
موج سواری در خزر ممنوع
طرح گزاره هایی مانند سهم ۵۰ درصدی ایران از خزر، که حتی در دوران شوروی سابق محقق نشد و ایجاد ذهنیت‌های کاذب در کشور، آن هم از سوی فرد یا افرادی که داعیه دار نمایندگی مردم هستند نتیجه ای به جز تضعیف ام...
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۲۸
فضای مجازی | جنایت جنگی
حداد عادل: آیا کسی هست که در سازمان ملل، آمریکا، آل‌سعود و حامیان کودک کشی را محکوم کند؟
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۲۳
یادداشت؛
برای مفسدین کار فرهنگی کنید!
اصلاح طلبان سا‌ل‌هاست در مقوله معضلات فرهنگ می گویند برخورد نظامی جواب نمی دهد و باید کار فرهنگی نمود اما در عمل نه تنها کار فرهنگی نمی کنند بلکه بر عکس ضد فرهنگ عمل می کنند!
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۲۱
شوم‌ترین آثار کسب درآمد حرام
امام هادی(ع) در یک روایت عواقب کسب درآمد حرام را معرفی فرمود.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۱۹
فضای مجازی | خطر در کمین
عبدالله گنجی: خطر فضای مجازی برای ما این است که تمدن ایرانی از اخلاق تهی شود.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۱۸
یک معیار مهم برای انتخاب همسر
قرآن کریم در قالب یک داستان، معیاری بسیار مهم برای انتخاب همسر را بیان می‌کند.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۱۷
به مناسبت اول ذی‌الحجه؛
ازدواج حضرت زهرا به روایت امام رضا
پیامبر(ص) فرمود: مژده بده اى على(ع) که من نیز، همچون خداى رحمان، دخترم فاطمه(س) را به ازدواج تو درآوردم و آنچه را که خداوند براى او پسندید، من نیز پسندیدم.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۱۱
فضای مجازی | دریای خزر
محمد جواد ظریف از تدوین سند همکاری‌ کشورهای حاشیه دریای خزر خبر داد.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۰۹
حجت‌الاسلام والمسلمین انصاریان:
دولت رفتار خود را قرآنی کند، مشکلات حل خواهد شد
پژوهشگر علوم و معارف قرآنی با توصیه به دولتمردان مبنی بر توجه به رفتار قرآنی برای حل مشکلات، گفت: اگر دولت می خواهد مشکلاتش حل شود، مقداری از مردم جانبداری و دلجویی کند و به مردم بیشتر محبت کند.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۰۱
موسوی لارگانی:
رییس قوه قضائیه خواستار عبور از ملاحظه‌کاری‌ های قانونی شده است
عضو هیات رییسه فراکسیون روحانیت مجلس گفت: نامه رییس قوه قضائیه به رهبر انقلاب جهت اخذ مجوز برای برخورد قاطع و بدون ملاحظه‌کاری‌های قانونی با مفسدان و اخلالگران اقتصادی است.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۲:۵۶
رییس سازمان بسیج مستضعفین:
جنگ اقتصادی علیه ملت ما راه افتاده است و باید آرایش جنگی بگیریم
رییس سازمان بسیج مستضعفین گفت: در این اوضاع که یک جنگ اقتصادی علیه ملت ما راه افتاده است معتقدم باید ما نیز در بعد اقتصادی آرایش جنگی بگیریم.