Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - قرآن ۷۰ لایه دارد
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ Wednesday, June 20, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۳/۱۰ - ۰۸:۳۰
شناسه خبر: ۵۶۶۶۷۳
 
آیت الله مدرسی:
قرآن ۷۰ لایه دارد
آیت الله مدرسی گفت: باید خروجی ما این باشد که به مقام صدیقین، شهدا یا صالحین برسیم. نباید گفت که رسیدن به این مقامات سخت است چنانچه اگربه خدا هم توکل کنیم، می رسیم.

به گزارش خبرگزاری رسا، آیت الله سید محمد تقی مدرسی، از مراجع معظم تقلید در جلسه تفسیر و تدبر سوره حدید با بیان اینکه قرآن ۷۰ لایه دارد و هر کس برداشتش از قرآن یک یا چند لایه است، گفت: هیچ کس نمی تواند در شرح و تفسیر آیات قرآن، مراد و منظور خداوند از آن آیه را بیان کند، چون قرآن ۷۰ لایه است، و شما تازه یک یا دو یا سه لایه را خوانده اید و نمی توانیم کامل برداشت کنید و به طور قاطع بگویید فلان آیه منظورش این است. مثل یک کتابی که ۷۰ صفحه دارد و شما فقط دو یا سه صفحه را خوانده اید.

تلاش برای رسیدن به مقام صدیقین و شهدا

این مفسر قرآن در ادامه تفسیر سوره حدید با اشاره به آیه ۱۸ این سوره که خداوند می فرماید: «وَ الَّذینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ أُولئِکَ هُمُ الصِّدِّیقُونَ وَ الشُّهَداءُ عِنْدَ رَبِّهِمْ لَهُمْ أَجْرُهُمْ وَ نُورُهُمْ وَ الَّذینَ کَفَرُوا وَ کَذَّبُوا بِآیاتِنا أُولئِکَ أَصْحابُ الْجَحیمِ»، بیان کرد: بر اساس این آیه باید خروجی ما این باشد که به مقام صدیقین، شهدا یا صالحین برسیم. نباید گفت که رسیدن به این مقامات سخت است چنانچه اگر هدفی را برای خود ترسیم کردیم و به خدا هم توکل کنیم، تا آنجایی که ما هم دنبالش باشیم، می رسیم.

منظور از صدیقین در این آیه

وی درباره منظور از کلمه صدیقین در این آیه گفت: صدیق یعنی کسی که راستگو است و در تمام زندگی اش در زبان و عمل راستگو است می باشد و ما نیز باید مثل صدیقین بشویم، درست است که اطراف ما آلودگی های زیادی است ولی ما می توانیم صدیق باشیم و به مقام صدیقین برسیم.

منظور از شهدا در این آیه

آیت الله مدرسی در ادامه به منظور از کلمه شهدا در این آیه پرداخت و بیان کرد: شهدا به معنی شاهد است، در روز قیامت وقتی مجموعه بشر را می آورند یک نفر با آنها به عنوان شاهد می آید.

وی ادامه داد: مثلا در همین محله امامزاده یحیی(ع) یا محله های دیگر مردم درجه های مختلفی در ایمان دارند، اما یکی از همین مردم زندگی اش پاک است و حرف دروغ نمی زند و گناهی هم مرتکب نمی شود و از اولیاء خدا است، اما خدا او را از دیگران مخفی نموده است و ما نمی توانیم او را ببینیم.

این استاد حوزوی افزود: حالا این اولیاء هر منطقه با افراد آن منطقه در روز قیامت در دادگاهی الهی پای میزان حاضر می شوند، و خدا از مردم منطقه می پرسد چه کردید؟ آنها می گویند مثلا فقیر بودیم مجبور شدیم یک مقدار از ترازو یا نان کم کردیم، بعد خدا می گوید اگر شما فقیر بودید این فرد شاهد هم در میان شما زندگی می کرد ولی عمل بد نکرد. و اینجا شاهد پیش خدا مقام و عظمت دارد و منظور از شهدا در این آیه این شاهد است.

آیت الله مدرسی ادامه داد: حالا ترس زیاد هم خوب نیست و باید ترس و امید کنار هم باشد، لذا همین شاهد می تواند شفیع شما هم باشد. این شاهد چون مومن است و نزد خدا مقامی دارد می گوید خدایا این ها را به من ببخش، اینها دیروز در محل مثلا به من یک سلام گرمی کردند یا اینکه به من کمک می کردند.

رسیدن به این مقامات معنوی آسان و شیرین

این مجتهد شیعی با اشاره به اینکه ما باید به مقام های صدیقین، شهدا یا صالحین برسیم، گفت: خروجی این راهی که حرکت می کنیم این است که به این مقام های صدیقین، شهدا یا صالحین برسیم و رسیدن به این مقام ممکن است.

وی ادامه داد: مراقب باشید شیطان شما را وسوسه نکند و نگوید سخت است و نمی شود، درست است سخت است اما این سختی با توکل به خدا آسان و حتی شیرین می شود.

ملائکه مراقب متقین

این استاد حوزوی با اشاره به حفظ افراد با تقوا توسط ملائکه گفت: اگر کسی با تقوا باشد خدا هم ملائکه را می فرستد تا با آنها حرکت کند و تا فرد انتخاب بدی نمود، ملائکه به آنها بگوید. مثلا گاهی می گوید من به دلمن فلان کار برات شد، و این برات همان نور خدا است که خدا به شما داده است.

پیامبر(ص) واسطه فیض/ به زیارت امامزادگان بروید

آیت الله مدرسی با بیان اینکه پیامبر(ص) و مرتبطین به حضرت وسیله فیض هستند، بیان کرد: پیامبر(ص) وسیله فیض است، حتی اگر گناه کردید، بعد از استغفار و توبه پیامبر(ص) را وسیله قرار دهید و اگر دستتان به مدینه نمی رسد به یکی از امامزادگان خودتان را برسانید و آنجا استغفار کنید. حالا چراچنین کنیم؟ چون وقتی پیامبر(ص) را واسطه فیض قرار دادید و آنجا استغفار یا دعا می کنید، پیامبر(ص) هم برای شما استغفار یا دعا می کند.

وی ادامه داد: به صرف عقیده و اعتقاد به پیامبر(ص) به زیارت این امامزادگان بروید، و در این امامزادگان دعا و استغفار کنید، بدانید رفتن به این امامزادگان کار آسانی نیست  هر کس نمی تواند بروید و منافقین این کار را نمی کنند.

وقتی امام حسین(ع) بعد از دعای زوارش آمین می گفت

آیت الله مدرسی در ادامه به خواب صادقی که دیده بودند، و دعای امام حسین(ع) برای زوارش اشاره و بیان کرد: من یک خواب صادق دیدم که برای خودم حجت است هر چند شاید برخی خواب را قبول نداشته باشند؛ در این خواب به جایی رسید در حرم امام حسین(ع) خدمت امام زیارت می خواندم و دیدم در حرم هم کسی نیست و یک دفعه حرم و ضریح و صندوقچه شکافته شد و آقا از قبر بیرون آمدند.

وی ادامه داد: وقتی آقا از قبر بیرون آمدند پشتشان به قلبه و رو به مردم بودند، و مردم هم نشسته اند و دارند دعا می خوانند، و وقتی که کسی دعا می کرد حضرت هم می گفت: اللهم استجب و برایش دعا می کرد و امام آمین می گفتد. خوب حالا وقتی چنین دعایی امام امین آن را بگوید این دعا مردود نمی شود.

علت اتحاد شیعیان

این مجتهد شیعی در پایان به اتحاد شیعیان با وجود برخی اختلافات اشاره وبیان کرد: اگر بین شیعیان اختلافی وجود دارد اما در یک لحظه همه آنها متحد می شوند، چون شیعیان به علمای خود اعتقاد دارند و علمای خود را نماینده آقا امام زمان(عج) می دانند و به این جهت حرف علمای خود را گوش می کنند و این دلیل بر اتحاد آنها است.

گفتنی است، جلسات تفسیر و تدبر سوره حدید توسط آیت الله سید محمد تقی مدرسی از مراجع معظم تقلید هر بامداد ماه مبارک رمضان در خیابان ۱۵ خرداد شرقی – کوچه امامزاده یحیی و محمد(ع) – کوچه تین نژاد برگزار می شود./۹۶۹//۱۰۲/خ

منبع: مهر

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۳/۳۰ - ۰۳:۳۰
مسؤول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه:
ظهور با عمل به قرآن نزدیک می شود نه حرف و شعار
حجت الاسلام حسینی کوهساری: کشور ما برای زمینه سازی ظهور باید در عمل، به معارف قرآنی بپردازد تا بتواند الگوی مناسبی برای دیگر مجامع باشد و این عمل به معارف قرآنی باید در سبک زندگی، مبارزه با ظلم، برقرا...
۱۳۹۷/۳/۳۰ - ۰۲:۲۵
فضای مجازی | مسبب مشکلات اقتصادی کشور
محسن رضایی: جناح‌های سیاسی اگر دست کم یک‌دهه به مرخصی بروند، زندگی اقتصادی مردم، رونق و پیشرفت کشور سرعت می‌گیرد.
۱۳۹۷/۳/۳۰ - ۰۱:۲۵
دلاوری خبر داد؛
استان مرکزی میزبان چهل ویکمین دوره مسابقات سراسری قرآن می شود
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی با تشریح اقدامات استان در برگزاری چهل‌ویکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در این استان از تشکیل ستاد اجرایی وستاد معین مسابقات خبر داد.
۱۳۹۷/۳/۳۰ - ۰۰:۲۵
یادداشتی از حجت الاسلام حسینی؛
پژوهش‌مداری در حوزۀ مطالعات دینی
پژوهشگر دینی نباید آنچنان در حلقۀ تحقیقات فردی، محدود شود که از ارتباط پژوهش خود با پژوهش­های دیگر و با نظام پژوهشی در جامعۀ علمی غفلت ورزد.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۲۲:۲۰
راهکاری برای افزایش روزی
امام صادق(ع) در حدیثی به ارائه راهکاری برای افزایش روزی اشاره می‌کند.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۲۲:۱۰
اهمیت مسجد در کلام پیامبر
پیامبر گرامی اسلام(ص) در روایتی درباره اهمیت مسجد بیان فرمودند: « مساجد بازاری از بازارهای آخرتند؛ پذیرایی آن مغفرت و تحفه‌اش بهشت است».
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۲۱:۱۰
دیدگاه؛
حامیان داخلی جنگ روانی دشمن چه کسانی هستند؟
روز گذشته خبری برروی خروجی برخی منابع خبری داخلی و همچنین خبر اول بی بی سی قرار گرفت مبنی بر اینکه تعدادی از فعالان سیاسی اصلاح طلب با نوشتن نامه‌ای خطاب به مسوولان عالیرتبه نظام خواستار بازنگری در تص...
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۹:۰۵
درس خارج فقه نظام سیاسی آیت‌الله اراکی؛
تفاوت نگرش اسلام و غرب به حاکمیت
اسلام یک نگاه دیگری به حاکم دارد و غیر از نگاه‌هایی است که مکتب‌های لیبرالیستی و دیگران به حاکم دارند؛ آن‌ها حاکم را فقط برقرارکننده نظم و عدل می‌دانند، در حالی‌ که اسلام علاوه بر این‌ها حاکم را مسؤول...
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۷:۵۵
دیدگاه؛
نبرد الحدیده و تمسک ائتلاف سعودی به جنگ رسانه ای
ائتلاف سعودی با تجاوز به یمن در سه سال گذشته باعث نابودی زیرساخت های این کشور شده و یمن را در یک محاصره شدید قرارداده است. در شرایط کنونی تنها راه ارتباطی مردم یمن با جهان خارج برای تامین موادغذایی و ...
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۷:۵۰
در گفت‌وگوی با حجت‌الاسلام خسروپناه مطرح شد؛
وضعیت مدارس علمیه خواهران در حوزه نظریه‌پردازی مطلوب نیست
دبیر هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره گفت: حوزه‌های علمیه خواهران در تربیت محققانی که بتوانند نظریه‌پرداز شوند، موفق نبوده است. خانم‌های محققه داشته‌ایم که اهل تحقیق‌اند، ولی اینکه بت...
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۰۱:۱۵
نشانگان دیپلماسی هسته‌ای ایران؛
مماشات یا اقدام متقابل
مذاكرات ایران و كشورهای جهان غرب در شرایطی آغاز شد كه ایران از قابلیت‌های ابزاری لازم برخوردار بوده و این امر منجر به ایجاد زمینه برای مذاكرات متوازن گردید.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۲۳:۲۰
یادداشت؛
گذار از انترناسیونالیسم اسلامی به نظریه ایران اسلامی-شیعی
در مورد شعائر انقلاب اسلامی و پیوند آن با سرزمین ایران در پایان دهه چهارم و شروع دهه پنجم عمر جمهوری اسلامی تحولات و صورت مسأله جدیدی شکل گرفته؛ صورت مسأله‌ای که تقریباً به اشکال و انحاء مختلف در جامع...
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۲۳:۱۰
یادداشت؛
تولید چگونه رونق می گیرد؟
اگر بنا داریم به سمت تولید با پیوست فرهنگی مدنظر انقلاب اسلامی برویم، سیاست‌های غربی و غیربومی در برنامه‌های اقتصادی کشور جایگاهی نخواهند داشت چون نئولیبرالیسم با هدف باز گذاشتن بازارها عرضه‌شده و سود...
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۲۲:۱۰
خوانش گفتمانی از مناقشات سند ۲۰۳۰ در ایران؛
امر جنسی؛ آموزش یا تربیت؟
پیرامون امر جنسی در جامعه ایرانی، ۲ گفتمان عمده وجود دارد. گفتمانی که بر محور «آموزش جنسی» شکل گرفته و رویکردی تقلیل‌گرایانه به مسائل جنسی دارد و گفتمانی که بر محور «تربیت جنسی» شکل گرفته و امر جنسی ر...
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۲۱:۰۵
نکته‌ای به قلم حسین شریعتمداری؛
این بیانیه از کجا دیکته شده است؟!
محتوای بیانیه و شرایط زمانی صدور آن در کنار هویت امضاء‌کنندگان به وضوح حکایت از آن دارد که دیکته‌کنندگان بیانیه از بی‌اهمیت بودن آن در تصمیم‌سازی نظام با‌خبر بوده‌اند و به خوبی می‌دانسته‌اند «جایی که ...
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۲۰:۰۵
یادداشت؛
برجام مالی خطرناک‌تر از برجام هسته‌ای
از آنجا که هزینه پذیرش شرایط FATF به مراتب سنگین‌تر از هزینه عضویت در NPT است، خصوصاً اینکه دشمن برای بعد از عضویت ایران در کنوانسیون خواب‌های آشفته‌ای را تدارک دیده، می‌بایست در اقدامی هوشمندانه و پی...
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۲۰:۰۰
یادداشت؛
فساد و روش‌های مقابله با آن
اینکه گفته میشود”فساد، فساد می‌آورد“ یکی از درست‌ترین عبارات موجود در ادبیات فساد است. چرا که میزان وجود فساد و مقدار فضایی که به فساد آلوده شده است یکی از مناسب‌ترین زمینه‌های گسترش آن است.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۹:۴۰
گزارش تحلیلی؛
شمشیر آل‌خلیفه روی گردن علمای بحرینی/ اعلام جنگ علیه روحانیون
رژیم آل خلیفه با صدور حکم اعدام برای ۳ عالِم شیعی و همچنین صدور احکام حبس علیه ۸ عالِم دیگر عملا علیه روحانیون بحرینی اعلام جنگ کرده است.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۹:۳۶
موافقت قوه قضائیه با طرح «اعاده اموال نامشروع مسؤولان»
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از موافقت قوه قضائیه با طرح اعاده اموال نامشروع مسؤولان خبر داد.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۹:۱۰
سرمقاله؛
مدیریت شادی
مشاور امنیت ملی آمریکا گفته که در نیمه دوم تیرماه،‌ فشار تازه‌ای بر ایران خواهد آورد که همانا تاریخ پایان مسابقات جام‌جهانی است. براین اساس، مسوولان امر باید با سرعت و جدیت در تدارک برنامه‌ای برای تدا...