Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - قرآن ۷۰ لایه دارد
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ Friday, October 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۳/۱۰ - ۰۸:۳۰
شناسه خبر: ۵۶۶۶۷۳
 
آیت الله مدرسی:
قرآن ۷۰ لایه دارد
آیت الله مدرسی گفت: باید خروجی ما این باشد که به مقام صدیقین، شهدا یا صالحین برسیم. نباید گفت که رسیدن به این مقامات سخت است چنانچه اگربه خدا هم توکل کنیم، می رسیم.

به گزارش خبرگزاری رسا، آیت الله سید محمد تقی مدرسی، از مراجع معظم تقلید در جلسه تفسیر و تدبر سوره حدید با بیان اینکه قرآن ۷۰ لایه دارد و هر کس برداشتش از قرآن یک یا چند لایه است، گفت: هیچ کس نمی تواند در شرح و تفسیر آیات قرآن، مراد و منظور خداوند از آن آیه را بیان کند، چون قرآن ۷۰ لایه است، و شما تازه یک یا دو یا سه لایه را خوانده اید و نمی توانیم کامل برداشت کنید و به طور قاطع بگویید فلان آیه منظورش این است. مثل یک کتابی که ۷۰ صفحه دارد و شما فقط دو یا سه صفحه را خوانده اید.

تلاش برای رسیدن به مقام صدیقین و شهدا

این مفسر قرآن در ادامه تفسیر سوره حدید با اشاره به آیه ۱۸ این سوره که خداوند می فرماید: «وَ الَّذینَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ أُولئِکَ هُمُ الصِّدِّیقُونَ وَ الشُّهَداءُ عِنْدَ رَبِّهِمْ لَهُمْ أَجْرُهُمْ وَ نُورُهُمْ وَ الَّذینَ کَفَرُوا وَ کَذَّبُوا بِآیاتِنا أُولئِکَ أَصْحابُ الْجَحیمِ»، بیان کرد: بر اساس این آیه باید خروجی ما این باشد که به مقام صدیقین، شهدا یا صالحین برسیم. نباید گفت که رسیدن به این مقامات سخت است چنانچه اگر هدفی را برای خود ترسیم کردیم و به خدا هم توکل کنیم، تا آنجایی که ما هم دنبالش باشیم، می رسیم.

منظور از صدیقین در این آیه

وی درباره منظور از کلمه صدیقین در این آیه گفت: صدیق یعنی کسی که راستگو است و در تمام زندگی اش در زبان و عمل راستگو است می باشد و ما نیز باید مثل صدیقین بشویم، درست است که اطراف ما آلودگی های زیادی است ولی ما می توانیم صدیق باشیم و به مقام صدیقین برسیم.

منظور از شهدا در این آیه

آیت الله مدرسی در ادامه به منظور از کلمه شهدا در این آیه پرداخت و بیان کرد: شهدا به معنی شاهد است، در روز قیامت وقتی مجموعه بشر را می آورند یک نفر با آنها به عنوان شاهد می آید.

وی ادامه داد: مثلا در همین محله امامزاده یحیی(ع) یا محله های دیگر مردم درجه های مختلفی در ایمان دارند، اما یکی از همین مردم زندگی اش پاک است و حرف دروغ نمی زند و گناهی هم مرتکب نمی شود و از اولیاء خدا است، اما خدا او را از دیگران مخفی نموده است و ما نمی توانیم او را ببینیم.

این استاد حوزوی افزود: حالا این اولیاء هر منطقه با افراد آن منطقه در روز قیامت در دادگاهی الهی پای میزان حاضر می شوند، و خدا از مردم منطقه می پرسد چه کردید؟ آنها می گویند مثلا فقیر بودیم مجبور شدیم یک مقدار از ترازو یا نان کم کردیم، بعد خدا می گوید اگر شما فقیر بودید این فرد شاهد هم در میان شما زندگی می کرد ولی عمل بد نکرد. و اینجا شاهد پیش خدا مقام و عظمت دارد و منظور از شهدا در این آیه این شاهد است.

آیت الله مدرسی ادامه داد: حالا ترس زیاد هم خوب نیست و باید ترس و امید کنار هم باشد، لذا همین شاهد می تواند شفیع شما هم باشد. این شاهد چون مومن است و نزد خدا مقامی دارد می گوید خدایا این ها را به من ببخش، اینها دیروز در محل مثلا به من یک سلام گرمی کردند یا اینکه به من کمک می کردند.

رسیدن به این مقامات معنوی آسان و شیرین

این مجتهد شیعی با اشاره به اینکه ما باید به مقام های صدیقین، شهدا یا صالحین برسیم، گفت: خروجی این راهی که حرکت می کنیم این است که به این مقام های صدیقین، شهدا یا صالحین برسیم و رسیدن به این مقام ممکن است.

وی ادامه داد: مراقب باشید شیطان شما را وسوسه نکند و نگوید سخت است و نمی شود، درست است سخت است اما این سختی با توکل به خدا آسان و حتی شیرین می شود.

ملائکه مراقب متقین

این استاد حوزوی با اشاره به حفظ افراد با تقوا توسط ملائکه گفت: اگر کسی با تقوا باشد خدا هم ملائکه را می فرستد تا با آنها حرکت کند و تا فرد انتخاب بدی نمود، ملائکه به آنها بگوید. مثلا گاهی می گوید من به دلمن فلان کار برات شد، و این برات همان نور خدا است که خدا به شما داده است.

پیامبر(ص) واسطه فیض/ به زیارت امامزادگان بروید

آیت الله مدرسی با بیان اینکه پیامبر(ص) و مرتبطین به حضرت وسیله فیض هستند، بیان کرد: پیامبر(ص) وسیله فیض است، حتی اگر گناه کردید، بعد از استغفار و توبه پیامبر(ص) را وسیله قرار دهید و اگر دستتان به مدینه نمی رسد به یکی از امامزادگان خودتان را برسانید و آنجا استغفار کنید. حالا چراچنین کنیم؟ چون وقتی پیامبر(ص) را واسطه فیض قرار دادید و آنجا استغفار یا دعا می کنید، پیامبر(ص) هم برای شما استغفار یا دعا می کند.

وی ادامه داد: به صرف عقیده و اعتقاد به پیامبر(ص) به زیارت این امامزادگان بروید، و در این امامزادگان دعا و استغفار کنید، بدانید رفتن به این امامزادگان کار آسانی نیست  هر کس نمی تواند بروید و منافقین این کار را نمی کنند.

وقتی امام حسین(ع) بعد از دعای زوارش آمین می گفت

آیت الله مدرسی در ادامه به خواب صادقی که دیده بودند، و دعای امام حسین(ع) برای زوارش اشاره و بیان کرد: من یک خواب صادق دیدم که برای خودم حجت است هر چند شاید برخی خواب را قبول نداشته باشند؛ در این خواب به جایی رسید در حرم امام حسین(ع) خدمت امام زیارت می خواندم و دیدم در حرم هم کسی نیست و یک دفعه حرم و ضریح و صندوقچه شکافته شد و آقا از قبر بیرون آمدند.

وی ادامه داد: وقتی آقا از قبر بیرون آمدند پشتشان به قلبه و رو به مردم بودند، و مردم هم نشسته اند و دارند دعا می خوانند، و وقتی که کسی دعا می کرد حضرت هم می گفت: اللهم استجب و برایش دعا می کرد و امام آمین می گفتد. خوب حالا وقتی چنین دعایی امام امین آن را بگوید این دعا مردود نمی شود.

علت اتحاد شیعیان

این مجتهد شیعی در پایان به اتحاد شیعیان با وجود برخی اختلافات اشاره وبیان کرد: اگر بین شیعیان اختلافی وجود دارد اما در یک لحظه همه آنها متحد می شوند، چون شیعیان به علمای خود اعتقاد دارند و علمای خود را نماینده آقا امام زمان(عج) می دانند و به این جهت حرف علمای خود را گوش می کنند و این دلیل بر اتحاد آنها است.

گفتنی است، جلسات تفسیر و تدبر سوره حدید توسط آیت الله سید محمد تقی مدرسی از مراجع معظم تقلید هر بامداد ماه مبارک رمضان در خیابان ۱۵ خرداد شرقی – کوچه امامزاده یحیی و محمد(ع) – کوچه تین نژاد برگزار می شود./۹۶۹//۱۰۲/خ

منبع: مهر

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۱۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۲۲:۳۵
یادداشت؛
فرافکنی مرکل در خصوص اروپای امروز
هم اکنون مقامات اروپایی از «بازگشت به ملی گرایی» به عنوان یک خطر بالقوه ( و در مواردی خطر بالفعل!) در مجموعه تحت حاکمیت خود نام برده و بدون آنکه از مصدر و خاستگاه این خطر یادی کنند، نسبت به آن هشدار م...
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۷:۴۲
سرمقاله؛
نترسید، نترسید
ملت ایران، یک ملت شجاع، مقاوم، سلحشور و بصیر است. ۴۰ سال است پنجه در پنجه قدرت‌های جهان انداخته و هر روز به توانایی خود افزوده و دشمن را در تمامی عرصه‌ها به عقب‌نشینی وادار کرده است.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۶:۴۰
فرهنگ انتظار؛
میراث سیدالشهداء برای منتظران
کارشناس مهدوی، گفت: کسی که از خدا خشیت دارد چون عظمت خدا را درک می کند، برای خدا حریم قائل می شود و بی گدار در محضر او به آب نمی نزد.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۰:۴۰
سرمقاله؛
برداشت تربیتی از عاشورا
خدای متعال درکنار پیامبر باطنی و ظاهری، تاریخ را نیز چراغ راه انسان‌ها قرار داده است تا با تفکر درمورد خط مشی و سرنوشت تلخ و شیرین پیشینیان، و عبرت گیری ازتجربه آنان روشی نجات بخش برای زندگی خود ترسیم...
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۴۰
یادداشت؛
امید درمانی؛ حرف درست روحانی
کشور بزرگ ما به برکت انقلاب اسلامی، دارای ظرفیت‌های کم نظیری شده که هرگاه درست به خدمت گرفته شده، معجزه‌های خیره‌کننده‌ای را رقم زده است.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۳۵
یادداشت؛
معرکه عملیات روانی دشمن
در جنگ روانی به‌جای هواپیماهای جنگنده و بمب‌افکن از امواج ماهواره‌ای و فضای مجازی استفاده می‌شود و به‌جای مسموم کردن غذا و آب آشامیدنی سربازان دشمن، شانتاژ رسانه‌ای و سیاه نمایی در دستور کار قرار می‌گ...
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۷:۴۰
فضای مجازی | عرصه امتحان
حجت الاسلام پناهیان: باید بترسیم که مبادا عرصۀ امتحان اربعین را از دست بدهیم و شرمندۀ رسول خدا(ص) شویم.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۷:۳۵
گزارش خبری تحلیلی؛
ناکارآمدی و قانون‌گریزی دستپخت لیست امید برای شورای شهر!
در دو سال گذشته، پایتخت دو شهردار به خود دیده است که عملکرد این دو شهردار به اذعان روزنامه‌های زنجیره‌ای نه تنها چنگی به دل نمی‌زند که به دلیل مقایسه با دوره‌های گذشته نتایج اسفباری را نیز برای جریان ...
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۷:۰۰
یادداشت؛
احمد منتظری می‌خواهد چه مشکلی را حل کند؟
سکوت شما برای روح مرحوم پدر شایسته‌تر می‌نماید، زیرا زد و خورد سیاسی ممکن است موجب ظلم به ایشان بشود که شما عامل آن هستید.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۶:۳۵
یادداشت؛
محاسبات آمریکا تابعی از نگرش برخی داخلی‌ها
اینكه تصور شود با عضویت در كنوانسیون‌های بین‌المللی یا ایجاد توافقات جدید، رفتار كشور را استانداردسازی كرد تا رشته بهانه‌های آمریكا پاره شود نه تنها كمكی به بهبود اوضاع ایران در عرصه جهانی نمی‌كند، بل...
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۵:۳۵
یادداشت؛
اقتصاد ایران نیاز به خرد جمعی نخبگان دارد
در اقتصاد ایران که ۸۰ در صد آن به طور مستقیم و غیر‌مستقیم توسط دولت اداره می‌شود، عملاً دولت بازیگر اصلی اقتصاد به شمار می‌رود. این در حالی است که قواعد محاسبات عمومی و قوانین موجود در بخش دولت حد و ح...
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۵:۲۰
مصباحی مقدم مطرح کرد؛
جایگاه هیات نظارت مجمع تشخیص درقانون اساسی
عضو هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به تشریح مبانی حقوقی و قانونی این هیأت عالی پرداخت، گفت: وابستگی سیاسی مبنای تصمیمات هیأت عالی نظارت نیست.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۴:۳۰
سر مقاله؛
قدرت نمایی
در این زمانه ای که نظام سلطه هر روز ترفندی خواهد زد تا به رابطه ایران با عراق ضربه بزند، هوشیاری بیشتر حاکمیت، مردم و نخبگان را می‌طلبد که مانع از ضعیف شدن پیوستگی‌ها میان این دو کشور شوند.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۳:۰۵
یادداشت؛
نعل‌های وارونه!
آقای روحانی هنوز هم نمی‌خواهد از راه اشتباه خود دست بردارد و همچنان اصرار دارد به ایرانیان بقبولاند زندگی بهتر تنها در صورت تمکین کردن به خواسته‌های ولو نامشروع غرب میسر خواهد بود.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۲:۳۰
حبیبی:
CFT پازل توطئه‌های دشمن علیه ملت ایران را تکمیل می‌کند
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی گفت: تصویب FATF مشکل ما را در مبادلات پولی حل نمی‌کند، اما مشکلات آمریکا در دسترسی به اطلاعات اقتصادی ما را حل می‌کند.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۱:۳۰
آیت‌الله میرباقری:
نتیجه جامعه دنیامدار، تأمین امنیت کفار است
مدرس حوزه علمیه می‌گوید: وقتی شهر و جامعه‌ای بر مدار دنیا ساخته شد، نظام ارزش‌هایش تجسد روح ولات کفر و فرعون‌ها است. در این شهر فُساق قیمت دارند؛ اما اولیاءخدا قیمت ندارند. کفر امنیت دارد و ایمان امنی...
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۰:۳۰
فضای مجازی | در مسیر پیشرفت
حسین امیرعبداللهیان: قیافه ترامپ پس از ١٣ آبان امسال دیدنی است.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۲۳:۴۰
آیت الله مدرسی:
حجت الاسلام شجاعی عمر خود را در خدمت به قرآن و اهل بیت سپری کرد
آیت الله مدرسی در پیامی نوشت: مرحوم حجت الاسلام و المسلمین شجاعی خطیبی برجسته، مبلغی توانا بود که عمر با برکت خود را در خدمت به قرآن و سنت رسول خدا(ص) و اهل بیت(ع) سپری نمود.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۲۳:۳۰
کواکبیان:
دیگر نیازی به شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیست
دبیرکل حزب مردم سالاری در واکنش به آغاز دور جدید فعالیت شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان، گفت‌: اگر پارلمان اصلاحات به ثمر برسد، دیگر نیازی به شورای سیاست گذاری نیست.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۲۲:۲۵
یادداشت؛
حلقه وصل انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی، پیاده‌روی اربعین
به گفته قرآن، هستی در فرآیند کامل شدن نور خداوند قرار دارد و انقلاب اسلامی یکی از پدیده‌هایی است که در این فرآیند قرار گرفت و از سوی امام به «انفجار نور» تعبیر شد؛ این نور الهی در مسیر تکامل موجب بیدا...