Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - ماموریت بزرگ
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ Tuesday, August 14, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۰۳:۳۰
شناسه خبر: ۵۶۵۴۲۷
 
یادداشت؛
ماموریت بزرگ
مسأله اشغال فلسطین با گذشت ۷۰ سال و توطئه‌های پیچیده برای به حاشیه بردن آن هنوز تازه است و ازجمله موضوعاتی است که علیرغم طرح‌ها و محاسبات گوناگون رژیم صهیونیستی و حامیانش به‌منظور حل‌وفصل این مناقشه مهم، همچنان در صدر توجهات جهانی قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری رسا، مسأله اشغال فلسطین با گذشت 70 سال و توطئه‌های پیچیده برای به حاشیه بردن آن هنوز تازه است و ازجمله موضوعاتی است که علیرغم طرح‌ها و محاسبات گوناگون رژیم صهیونیستی و حامیانش به‌منظور حل‌وفصل این مناقشه مهم، همچنان در صدر توجهات جهانی قرار دارد.

بررسی همه مؤلفه‌های منطقه‌ای، سیاسی و امنیتی نشان می‌دهد که برآوردهای آمریکا و شرکایش در این خصوص، با شکست‌های پی‌درپی و مفتضحانه روبه‌رو شده و نمودار پیروزی‌های ملت غیور فلسطین و کشورهای حامی آرمان قدس، رو به صعود است. ازاین‌رو، تحلیل درست و صائب اوضاع می‌طلبد که وضعیت فعلی هر دو جبهه اعم از خودی و غیرخودی را با ترازوی پیروزی یا شکست راهبردهایشان در موضوع فلسطین و فراتر از آن در حیطه مقاومت، بسنجیم. 

با اندک مداقه و تحقیقی می‌توان دریافت که جبهه خودی در شرایط بسیار مطلوب و امیدبخشی قرار دارد. به لحاظ میدانی شاهد پیشروی نیروهای مقاومت علیه تروریست‌ها در عراق، سوریه، مرزهای شرقی لبنان، یمن و حتی در داخل سرزمین‌های اشغالی هستیم و اقدام خلاف قانون و گستاخانه ترامپ در انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، بر آتش خشم مقدس فلسطینی‌ها دمید و آن را برافروخته‌تر کرد. آنچه این روزها در مجاورت مرزهای فلسطین و فلسطین اشغالی در غزه شاهدیم، نه یک انتفاضه بلکه یک خیزش عمومی نشأت گرفته از اراده‌های پولادین است. تنها تعبیری که برای این قیام گسترده می‌توان یافت، همان است که صاحبان اصلی سرزمین‌های اشغالی از آن، با عبارت «راهپیمایی بازگشت» یاد می‌کنند و اشاره‌ای است به بازگشت هویت، ریشه و احیای عزم و اراده برای بازپس‌گیری حق مسلم آن‌ها. 

افزون بر وضع میدانی جبهه مقاومت و آنچه در داخل فلسطین در حال وقوع است، ظرفیت‌های کم‌سابقه‌ای نیز در عرصه بین‌المللی به نفع قضیه فلسطین در حال رقم خوردن است. مخالفت قاطع 14 عضو شورای امنیت با رسمیت بخشی به قدس شریف به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و رأی مخالف 128 کشور در مقابل تنها 9 رأی در این خصوص، در کنار اعتراض و محکومیت این اقدام از سوی متحدین اروپایی آمریکا، اتفاقات نادری است که سیاست‌های کاخ سفید را با موانع بلندی روبه‌رو کرده است. در سوی دیگر، جبهه مقاومت و حامی آرمان فلسطین، علاوه بر در اختیار داشتن دست برتر در میادین نظامی، دستاوردهای چشمگیری در عرصه سیاسی هم به دست آورده‌اند که قطعاً به تقویت مواضع جهان اسلام در برابر توطئه‌چینی نظام سلطه به نفع صهیونیست‌ها منجر خواهد شد.

انتخابات پارلمانی لبنان یکی از آن دست پیروزی‌های مشعشعی است که اسرائیل و آمریکا را هم عصبانی و هم نگران کرد. حزب‌الله، جنبش امل و هم‌پیمانان مسیحی، دروزی و برادران اهل سنت مقاومت، با اکثریت قاطع، برنده این هماورد سیاسی نفس‌گیر شدند؛ تحولی استراتژیک که در عراق نیز تکرار شد. راهیابی کاندیداهای جریان مقاومت به پارلمان عراق که روز گذشته مسئول کمیساریای عالی برگزاری انتخابات آن را رسماً اعلام کرد، ازجمله نمایندگان لیست «سائرون» منتسب به جریان صدر، لیست «فتح» منتسب به حشدالشعبی، کاندیداهای پیروز «دولت قانون» نوری المالکی ، «النصر» حیدرالعبادی و «جریان ملی الحکمه» عمار حکیم، ورود قاطع رجال مقاومت به پارلمان را به نسبت‌های مختلف نوید می‌دهد.

با شکل‌گیری این جریانات، برخلاف سه دوره قبل، محوری کاملاً قوی و مقتدر در راستای تأمین آرمان قدس در عراق تشکیل‌شده و قدرت مانور آمریکا و آل سعود و جریان لیبرال دموکرات که خواهان مصالحه با صهیونیست‌ها هستند، کاهش خواهد یافت؛ این در حالی است که برخی از جریانات کرد نیز درصدد رایزنی با جریان مقاومت به‌منظور ورود به ائتلاف و تعیین نخست‌وزیر هستند. هدف جدی و شوم آمریکا جلوگیری از راهیابی مردان مقاومت به پارلمان بود و آنچه محقق گردید، کاملاً برخلاف منویات واشنگتن – ریاض بود و حالا با برپایی تظاهرات ضد ایرانی توسط بعثی‌ها و کمونیست‌ها و مقصر نشان دادن جریان صدر در این غائله، به دنبال مخدوش کردن این پیروزی هستند که البته این فرافکنی‌ها راه به‌جایی نخواهد برد.

در آن‌سوی میدان و در زمین‌بازی حریف، ماجرا اما متفاوت است. رئیس‌جمهور آمریکا که مطلوب‌ترین مهره صهیونیست‌ها در طول حداقل 4 دهه گذشته به شمار می‌آید، در حال حاضر در داخل کشورش با سه پرونده سنگین اخلاقی، مالی و امنیتی روبه‌روست و در سیاست خارجی نیز از ابتدای کار، هر روز به دنبال تنش‌آفرینی بوده است. رفتارهای دن کیشوتی ترامپ مانند تعارض با ساختار ناتو، خروج از پیمان اقلیمی پاریس، لغو مجوز ورود اتباع 7 کشور مسلمان به آمریکا، بکار بردن تعابیر زشت برای مهاجرین از قبیل حیوان و ...، جنگ اقتصادی با چین و اروپا بر سر افزایش تعرفه گمرکی، خروج از برجام و بالاخره، انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس که مغایر با تمام مقررات بین‌المللی، چه مصوبات شورای امنیت و چه قطعنامه‌های مجمع عمومی است، همه و همه، بیانگر فروپاشی ابهت آمریکا و زوال صهیونیست‌هاست، چراکه اسرائیل به آمریکا تکیه دارد و هر چه آمریکا ناتوانتر شود، اثر مستقیم آن بر موجودیت و امنیت رژیم جعلی اسرائیل، بلافاصله مشاهده خواهد شد. 

ازاین‌رو، سیاست‌های ناکارآمد آمریکا را با نگاهی جامع‌تر، باید در امتداد ضعف‌های درونی و بیرونی واشنگتن بدانیم و مهم‌تر اینکه سیاستمداران کاخ سفید، همگی در عاجز ماندن از حل‌وفصل مسئله فلسطین، از یکدیگر ارث برده‌اند ! به‌عنوان نمونه، تصمیم ترامپ برای رسمیت بخشی به پایتخت خودخوانده صهیونیست‌ها در قدس، برای تقویت نقش و کارکرد رژیم صهیونیستی در منطقه عربی - اسلامی به‌عنوان رأس حربه پروژه استعماری غرب دنبال شد و تلاش گردید تا سیطره غرب بر منطقه و وابستگی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خاورمیانه به برنامه‌های غربی ادامه پیدا کند.

اما نتیجه‌ای که عاید شد، این بود که ترامپ با این اقدام، تلاش‌های صوری واشنگتن در جهت دستیابی به سازش موهوم را از بین برد، به نقش نیم‌بند آمریکا در مناسبات بین فلسطین و رژیم صهیونیستی پایان داد و به‌این‌ترتیب، کارکرد مثلث آمریکا، رژیم صهیونیستی و دولت‌های مرتجع که از سوی تل‌آویو و واشنگتن، «معتدل» خوانده می‌شدند! به پایان رسید. این تصمیم از سوی دیگر، حامیان روند عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را نیز به دردسر انداخت و مشکلات عدیده‌ای را برای ادامه فعالیت‌های آن‌ها در این عرصه ایجاد کرد.

این نکته نیز حائز اهمیت است که آنچه ترامپ در محاسباتش لحاظ نکرده بود، موج واکنش افکار عمومی در محکومیت این اقدام و راه‌اندازی انتفاضه بازگشت فلسطینی‌ها بود؛ علاوه بر اینکه جبهه آمریکایی- صهیونیستی از واکنش ساختارهای محور مقاومت نسبت به این اقدام تجاوزطلبانه نیز شوکه شده است. بنابراین، در سایه واکنش‌های مردمی به‌ویژه در روند آغاز انتفاضه جدید در داخل فلسطین اشغالی، محاسبات راهبردی آمریکا بار دیگر اشتباه از آب درآمد و فرصتی که ترامپ به دنبال گرفتن ماهی از آب گل‌آلود منطقه برای خود بود، به تهدیدی تازه برای واشنگتن – تل‌آویو تبدیل‌شده است.

تحلیل «سید حسن نصرالله»، دبیر کل حزب‌الله لبنان در این خصوص خواندنی است: «محور مقاومت پیروزی خود را در سوریه و عراق به دست آورده و خود را آماده می‌کند تا به مرحله‌ای جدید منتقل شود که محور آن فلسطین و قدس خواهد بود... محور مقاومت در دفاع از خود و خروج پیروزمندانه از جنگ دفاعی، به سمت مأموریتی حرکت خواهد کرد که اساساً برای آن به وجود آمده است و این مأموریت همان فلسطین است.» مأموریتی که چیزی تا اتمام آن نمانده و  به تعبیر رهبر حکیم انقلاب، «آمریکا و اذناب آمریکا و کوچک‌تر از آمریکا و بزرگ‌تر از آمریکا هم در قبال حقیقت و سنت الهی در مورد فلسطین هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند.» (27 اردیبهشت 97)./۹۶۹//۱۰۲/خ

منبع: حمایت

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۰۰:۰۶
سرداب و شبستان امامزاده روح‌الله افتتاح شد
سرداب و شبستان امامزاده روح‌الله(ع) در میدان امام خمینی(ره) تهران افتتاح شد و علاقه‌مندان همه روزه می‌توانند ضمن زیارت این آستان مقدس از فضای آن استفاده کنند.
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۰۰:۰۵
سرمقاله؛
تغییر زمین بازی
خیلی زود مشخص شد آنچه را که برخی سیاسیون و سلبریتی‌ها درباره تقسیم دریای خزر گفتند، نادرست بود. دقیقاً مانند آنچه یک نماینده مجلس درباره گم شدن ۹‌میلیارد دلار گفته بود.
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۰۰:۰۳
یادداشت؛
نفوذی ها در جنگ اقتصادی
یکی از جبهه‌هایی که ایران اسلامی طی چند سال اخیر، مصافی سنگین را با نظام سلطه آغاز کرده «جنگ اقتصادی» است که دو اهرم «نبرد روانی» و «نفوذ»، دو ابزار بسیار پرکاربرد حریف در شطرنج اقتصاد به شمار می‌آیند...
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۵۹
یادداشت؛
شناخت‌شناسی دشمن با معمار تحریم‌ها
در شرایط حساس کنونی کشور به لحاظ سیاسی و اقتصادی و در شرایطی که در یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی قرار داریم، ارزیابی شناخت دشمن و تحلیل راهبردهای آن علیه ایران می‌تواند کمک کند برای ادامه راه نقاط ضعف خود ...
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۵۸
فضای مجازی | همدستی با ترامپ
علی علیزاده: اول، خبری هولناک می دهد که افکار عمومی را بلرزاند و بعد وقتی خبر در ذهن نشست، تبصره می دهد که از صحت خبر مطمئن نیست؛ دقیقا همدست توپخانه جنگ روانی دشمن.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۵۴
یادداشت؛
بایسته‌های این آوردگاه
درخواست اخیر رییس ‌قوه قضائیه از رهبر معظم انقلاب که پاسخ مثبت ایشان را به دنبال داشت، قبل از هر تفسیر و تحلیلی نشانه رسیدن به این باور است که جمهوری اسلامی ایران درگیر یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی است.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۴۷
فضای مجازی | رضایت ملت
محسن پیرهادی: مردم پشت قوه قضائیه مقتدر می‌ایستند.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۳۴
یادداشت؛
ابلاغ فرمان ۴ ماده‌ای بسیج در مبارزه با محتکران
کار جهادی بسیجیان که در هفته‌های اخیر آغاز شده، روز گذشته نیز منجر به کشف انبار احتکار ۲۲۰۰ تن شمش آلومینیوم در اراک، ۱۰ هزار حلقه لاستیک سبک در شهرستان ملکان، ۴۰ تن چرم و ۷۰ کانتینر برنج شد.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۳۳
یادداشت؛
آنچه باید دولت با تحریم‌ها دنبال کند
مشاهدات و اخبار حاکی از آن است همچنان دولت در حوزه تولید به خصوص برای بنگاه‌های متوسط و کوچک که قدرت اعمال نفوذ در سیاستگذاری‌های دولتی را ندارند، فکری جدی نکرده است وآن‌ها رها شده‌اند و در حالت بلاتک...
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۲۹
سرمقاله؛
موج سواری در خزر ممنوع
طرح گزاره هایی مانند سهم ۵۰ درصدی ایران از خزر، که حتی در دوران شوروی سابق محقق نشد و ایجاد ذهنیت‌های کاذب در کشور، آن هم از سوی فرد یا افرادی که داعیه دار نمایندگی مردم هستند نتیجه ای به جز تضعیف ام...
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۲۸
فضای مجازی | جنایت جنگی
حداد عادل: آیا کسی هست که در سازمان ملل، آمریکا، آل‌سعود و حامیان کودک کشی را محکوم کند؟
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۲۳
یادداشت؛
برای مفسدین کار فرهنگی کنید!
اصلاح طلبان سا‌ل‌هاست در مقوله معضلات فرهنگ می گویند برخورد نظامی جواب نمی دهد و باید کار فرهنگی نمود اما در عمل نه تنها کار فرهنگی نمی کنند بلکه بر عکس ضد فرهنگ عمل می کنند!
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۲۱
شوم‌ترین آثار کسب درآمد حرام
امام هادی(ع) در یک روایت عواقب کسب درآمد حرام را معرفی فرمود.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۱۹
فضای مجازی | خطر در کمین
عبدالله گنجی: خطر فضای مجازی برای ما این است که تمدن ایرانی از اخلاق تهی شود.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۱۸
یک معیار مهم برای انتخاب همسر
قرآن کریم در قالب یک داستان، معیاری بسیار مهم برای انتخاب همسر را بیان می‌کند.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۱۷
به مناسبت اول ذی‌الحجه؛
ازدواج حضرت زهرا به روایت امام رضا
پیامبر(ص) فرمود: مژده بده اى على(ع) که من نیز، همچون خداى رحمان، دخترم فاطمه(س) را به ازدواج تو درآوردم و آنچه را که خداوند براى او پسندید، من نیز پسندیدم.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۱۱
فضای مجازی | دریای خزر
محمد جواد ظریف از تدوین سند همکاری‌ کشورهای حاشیه دریای خزر خبر داد.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۰۹
حجت‌الاسلام والمسلمین انصاریان:
دولت رفتار خود را قرآنی کند، مشکلات حل خواهد شد
پژوهشگر علوم و معارف قرآنی با توصیه به دولتمردان مبنی بر توجه به رفتار قرآنی برای حل مشکلات، گفت: اگر دولت می خواهد مشکلاتش حل شود، مقداری از مردم جانبداری و دلجویی کند و به مردم بیشتر محبت کند.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۰۱
موسوی لارگانی:
رییس قوه قضائیه خواستار عبور از ملاحظه‌کاری‌ های قانونی شده است
عضو هیات رییسه فراکسیون روحانیت مجلس گفت: نامه رییس قوه قضائیه به رهبر انقلاب جهت اخذ مجوز برای برخورد قاطع و بدون ملاحظه‌کاری‌های قانونی با مفسدان و اخلالگران اقتصادی است.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۲:۵۶
رییس سازمان بسیج مستضعفین:
جنگ اقتصادی علیه ملت ما راه افتاده است و باید آرایش جنگی بگیریم
رییس سازمان بسیج مستضعفین گفت: در این اوضاع که یک جنگ اقتصادی علیه ملت ما راه افتاده است معتقدم باید ما نیز در بعد اقتصادی آرایش جنگی بگیریم.