Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - ماموریت بزرگ
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ Wednesday, June 20, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۰۳:۳۰
شناسه خبر: ۵۶۵۴۲۷
 
یادداشت؛
ماموریت بزرگ
مسأله اشغال فلسطین با گذشت ۷۰ سال و توطئه‌های پیچیده برای به حاشیه بردن آن هنوز تازه است و ازجمله موضوعاتی است که علیرغم طرح‌ها و محاسبات گوناگون رژیم صهیونیستی و حامیانش به‌منظور حل‌وفصل این مناقشه مهم، همچنان در صدر توجهات جهانی قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری رسا، مسأله اشغال فلسطین با گذشت 70 سال و توطئه‌های پیچیده برای به حاشیه بردن آن هنوز تازه است و ازجمله موضوعاتی است که علیرغم طرح‌ها و محاسبات گوناگون رژیم صهیونیستی و حامیانش به‌منظور حل‌وفصل این مناقشه مهم، همچنان در صدر توجهات جهانی قرار دارد.

بررسی همه مؤلفه‌های منطقه‌ای، سیاسی و امنیتی نشان می‌دهد که برآوردهای آمریکا و شرکایش در این خصوص، با شکست‌های پی‌درپی و مفتضحانه روبه‌رو شده و نمودار پیروزی‌های ملت غیور فلسطین و کشورهای حامی آرمان قدس، رو به صعود است. ازاین‌رو، تحلیل درست و صائب اوضاع می‌طلبد که وضعیت فعلی هر دو جبهه اعم از خودی و غیرخودی را با ترازوی پیروزی یا شکست راهبردهایشان در موضوع فلسطین و فراتر از آن در حیطه مقاومت، بسنجیم. 

با اندک مداقه و تحقیقی می‌توان دریافت که جبهه خودی در شرایط بسیار مطلوب و امیدبخشی قرار دارد. به لحاظ میدانی شاهد پیشروی نیروهای مقاومت علیه تروریست‌ها در عراق، سوریه، مرزهای شرقی لبنان، یمن و حتی در داخل سرزمین‌های اشغالی هستیم و اقدام خلاف قانون و گستاخانه ترامپ در انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، بر آتش خشم مقدس فلسطینی‌ها دمید و آن را برافروخته‌تر کرد. آنچه این روزها در مجاورت مرزهای فلسطین و فلسطین اشغالی در غزه شاهدیم، نه یک انتفاضه بلکه یک خیزش عمومی نشأت گرفته از اراده‌های پولادین است. تنها تعبیری که برای این قیام گسترده می‌توان یافت، همان است که صاحبان اصلی سرزمین‌های اشغالی از آن، با عبارت «راهپیمایی بازگشت» یاد می‌کنند و اشاره‌ای است به بازگشت هویت، ریشه و احیای عزم و اراده برای بازپس‌گیری حق مسلم آن‌ها. 

افزون بر وضع میدانی جبهه مقاومت و آنچه در داخل فلسطین در حال وقوع است، ظرفیت‌های کم‌سابقه‌ای نیز در عرصه بین‌المللی به نفع قضیه فلسطین در حال رقم خوردن است. مخالفت قاطع 14 عضو شورای امنیت با رسمیت بخشی به قدس شریف به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و رأی مخالف 128 کشور در مقابل تنها 9 رأی در این خصوص، در کنار اعتراض و محکومیت این اقدام از سوی متحدین اروپایی آمریکا، اتفاقات نادری است که سیاست‌های کاخ سفید را با موانع بلندی روبه‌رو کرده است. در سوی دیگر، جبهه مقاومت و حامی آرمان فلسطین، علاوه بر در اختیار داشتن دست برتر در میادین نظامی، دستاوردهای چشمگیری در عرصه سیاسی هم به دست آورده‌اند که قطعاً به تقویت مواضع جهان اسلام در برابر توطئه‌چینی نظام سلطه به نفع صهیونیست‌ها منجر خواهد شد.

انتخابات پارلمانی لبنان یکی از آن دست پیروزی‌های مشعشعی است که اسرائیل و آمریکا را هم عصبانی و هم نگران کرد. حزب‌الله، جنبش امل و هم‌پیمانان مسیحی، دروزی و برادران اهل سنت مقاومت، با اکثریت قاطع، برنده این هماورد سیاسی نفس‌گیر شدند؛ تحولی استراتژیک که در عراق نیز تکرار شد. راهیابی کاندیداهای جریان مقاومت به پارلمان عراق که روز گذشته مسئول کمیساریای عالی برگزاری انتخابات آن را رسماً اعلام کرد، ازجمله نمایندگان لیست «سائرون» منتسب به جریان صدر، لیست «فتح» منتسب به حشدالشعبی، کاندیداهای پیروز «دولت قانون» نوری المالکی ، «النصر» حیدرالعبادی و «جریان ملی الحکمه» عمار حکیم، ورود قاطع رجال مقاومت به پارلمان را به نسبت‌های مختلف نوید می‌دهد.

با شکل‌گیری این جریانات، برخلاف سه دوره قبل، محوری کاملاً قوی و مقتدر در راستای تأمین آرمان قدس در عراق تشکیل‌شده و قدرت مانور آمریکا و آل سعود و جریان لیبرال دموکرات که خواهان مصالحه با صهیونیست‌ها هستند، کاهش خواهد یافت؛ این در حالی است که برخی از جریانات کرد نیز درصدد رایزنی با جریان مقاومت به‌منظور ورود به ائتلاف و تعیین نخست‌وزیر هستند. هدف جدی و شوم آمریکا جلوگیری از راهیابی مردان مقاومت به پارلمان بود و آنچه محقق گردید، کاملاً برخلاف منویات واشنگتن – ریاض بود و حالا با برپایی تظاهرات ضد ایرانی توسط بعثی‌ها و کمونیست‌ها و مقصر نشان دادن جریان صدر در این غائله، به دنبال مخدوش کردن این پیروزی هستند که البته این فرافکنی‌ها راه به‌جایی نخواهد برد.

در آن‌سوی میدان و در زمین‌بازی حریف، ماجرا اما متفاوت است. رئیس‌جمهور آمریکا که مطلوب‌ترین مهره صهیونیست‌ها در طول حداقل 4 دهه گذشته به شمار می‌آید، در حال حاضر در داخل کشورش با سه پرونده سنگین اخلاقی، مالی و امنیتی روبه‌روست و در سیاست خارجی نیز از ابتدای کار، هر روز به دنبال تنش‌آفرینی بوده است. رفتارهای دن کیشوتی ترامپ مانند تعارض با ساختار ناتو، خروج از پیمان اقلیمی پاریس، لغو مجوز ورود اتباع 7 کشور مسلمان به آمریکا، بکار بردن تعابیر زشت برای مهاجرین از قبیل حیوان و ...، جنگ اقتصادی با چین و اروپا بر سر افزایش تعرفه گمرکی، خروج از برجام و بالاخره، انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس که مغایر با تمام مقررات بین‌المللی، چه مصوبات شورای امنیت و چه قطعنامه‌های مجمع عمومی است، همه و همه، بیانگر فروپاشی ابهت آمریکا و زوال صهیونیست‌هاست، چراکه اسرائیل به آمریکا تکیه دارد و هر چه آمریکا ناتوانتر شود، اثر مستقیم آن بر موجودیت و امنیت رژیم جعلی اسرائیل، بلافاصله مشاهده خواهد شد. 

ازاین‌رو، سیاست‌های ناکارآمد آمریکا را با نگاهی جامع‌تر، باید در امتداد ضعف‌های درونی و بیرونی واشنگتن بدانیم و مهم‌تر اینکه سیاستمداران کاخ سفید، همگی در عاجز ماندن از حل‌وفصل مسئله فلسطین، از یکدیگر ارث برده‌اند ! به‌عنوان نمونه، تصمیم ترامپ برای رسمیت بخشی به پایتخت خودخوانده صهیونیست‌ها در قدس، برای تقویت نقش و کارکرد رژیم صهیونیستی در منطقه عربی - اسلامی به‌عنوان رأس حربه پروژه استعماری غرب دنبال شد و تلاش گردید تا سیطره غرب بر منطقه و وابستگی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خاورمیانه به برنامه‌های غربی ادامه پیدا کند.

اما نتیجه‌ای که عاید شد، این بود که ترامپ با این اقدام، تلاش‌های صوری واشنگتن در جهت دستیابی به سازش موهوم را از بین برد، به نقش نیم‌بند آمریکا در مناسبات بین فلسطین و رژیم صهیونیستی پایان داد و به‌این‌ترتیب، کارکرد مثلث آمریکا، رژیم صهیونیستی و دولت‌های مرتجع که از سوی تل‌آویو و واشنگتن، «معتدل» خوانده می‌شدند! به پایان رسید. این تصمیم از سوی دیگر، حامیان روند عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را نیز به دردسر انداخت و مشکلات عدیده‌ای را برای ادامه فعالیت‌های آن‌ها در این عرصه ایجاد کرد.

این نکته نیز حائز اهمیت است که آنچه ترامپ در محاسباتش لحاظ نکرده بود، موج واکنش افکار عمومی در محکومیت این اقدام و راه‌اندازی انتفاضه بازگشت فلسطینی‌ها بود؛ علاوه بر اینکه جبهه آمریکایی- صهیونیستی از واکنش ساختارهای محور مقاومت نسبت به این اقدام تجاوزطلبانه نیز شوکه شده است. بنابراین، در سایه واکنش‌های مردمی به‌ویژه در روند آغاز انتفاضه جدید در داخل فلسطین اشغالی، محاسبات راهبردی آمریکا بار دیگر اشتباه از آب درآمد و فرصتی که ترامپ به دنبال گرفتن ماهی از آب گل‌آلود منطقه برای خود بود، به تهدیدی تازه برای واشنگتن – تل‌آویو تبدیل‌شده است.

تحلیل «سید حسن نصرالله»، دبیر کل حزب‌الله لبنان در این خصوص خواندنی است: «محور مقاومت پیروزی خود را در سوریه و عراق به دست آورده و خود را آماده می‌کند تا به مرحله‌ای جدید منتقل شود که محور آن فلسطین و قدس خواهد بود... محور مقاومت در دفاع از خود و خروج پیروزمندانه از جنگ دفاعی، به سمت مأموریتی حرکت خواهد کرد که اساساً برای آن به وجود آمده است و این مأموریت همان فلسطین است.» مأموریتی که چیزی تا اتمام آن نمانده و  به تعبیر رهبر حکیم انقلاب، «آمریکا و اذناب آمریکا و کوچک‌تر از آمریکا و بزرگ‌تر از آمریکا هم در قبال حقیقت و سنت الهی در مورد فلسطین هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند.» (27 اردیبهشت 97)./۹۶۹//۱۰۲/خ

منبع: حمایت

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۳/۳۰ - ۰۳:۳۰
مسؤول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه:
ظهور با عمل به قرآن نزدیک می شود نه حرف و شعار
حجت الاسلام حسینی کوهساری: کشور ما برای زمینه سازی ظهور باید در عمل، به معارف قرآنی بپردازد تا بتواند الگوی مناسبی برای دیگر مجامع باشد و این عمل به معارف قرآنی باید در سبک زندگی، مبارزه با ظلم، برقرا...
۱۳۹۷/۳/۳۰ - ۰۲:۲۵
فضای مجازی | مسبب مشکلات اقتصادی کشور
محسن رضایی: جناح‌های سیاسی اگر دست کم یک‌دهه به مرخصی بروند، زندگی اقتصادی مردم، رونق و پیشرفت کشور سرعت می‌گیرد.
۱۳۹۷/۳/۳۰ - ۰۱:۲۵
دلاوری خبر داد؛
استان مرکزی میزبان چهل ویکمین دوره مسابقات سراسری قرآن می شود
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی با تشریح اقدامات استان در برگزاری چهل‌ویکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در این استان از تشکیل ستاد اجرایی وستاد معین مسابقات خبر داد.
۱۳۹۷/۳/۳۰ - ۰۰:۲۵
یادداشتی از حجت الاسلام حسینی؛
پژوهش‌مداری در حوزۀ مطالعات دینی
پژوهشگر دینی نباید آنچنان در حلقۀ تحقیقات فردی، محدود شود که از ارتباط پژوهش خود با پژوهش­های دیگر و با نظام پژوهشی در جامعۀ علمی غفلت ورزد.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۲۲:۲۰
راهکاری برای افزایش روزی
امام صادق(ع) در حدیثی به ارائه راهکاری برای افزایش روزی اشاره می‌کند.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۲۲:۱۰
اهمیت مسجد در کلام پیامبر
پیامبر گرامی اسلام(ص) در روایتی درباره اهمیت مسجد بیان فرمودند: « مساجد بازاری از بازارهای آخرتند؛ پذیرایی آن مغفرت و تحفه‌اش بهشت است».
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۲۱:۱۰
دیدگاه؛
حامیان داخلی جنگ روانی دشمن چه کسانی هستند؟
روز گذشته خبری برروی خروجی برخی منابع خبری داخلی و همچنین خبر اول بی بی سی قرار گرفت مبنی بر اینکه تعدادی از فعالان سیاسی اصلاح طلب با نوشتن نامه‌ای خطاب به مسوولان عالیرتبه نظام خواستار بازنگری در تص...
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۹:۰۵
درس خارج فقه نظام سیاسی آیت‌الله اراکی؛
تفاوت نگرش اسلام و غرب به حاکمیت
اسلام یک نگاه دیگری به حاکم دارد و غیر از نگاه‌هایی است که مکتب‌های لیبرالیستی و دیگران به حاکم دارند؛ آن‌ها حاکم را فقط برقرارکننده نظم و عدل می‌دانند، در حالی‌ که اسلام علاوه بر این‌ها حاکم را مسؤول...
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۷:۵۵
دیدگاه؛
نبرد الحدیده و تمسک ائتلاف سعودی به جنگ رسانه ای
ائتلاف سعودی با تجاوز به یمن در سه سال گذشته باعث نابودی زیرساخت های این کشور شده و یمن را در یک محاصره شدید قرارداده است. در شرایط کنونی تنها راه ارتباطی مردم یمن با جهان خارج برای تامین موادغذایی و ...
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۷:۵۰
در گفت‌وگوی با حجت‌الاسلام خسروپناه مطرح شد؛
وضعیت مدارس علمیه خواهران در حوزه نظریه‌پردازی مطلوب نیست
دبیر هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره گفت: حوزه‌های علمیه خواهران در تربیت محققانی که بتوانند نظریه‌پرداز شوند، موفق نبوده است. خانم‌های محققه داشته‌ایم که اهل تحقیق‌اند، ولی اینکه بت...
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۰۱:۱۵
نشانگان دیپلماسی هسته‌ای ایران؛
مماشات یا اقدام متقابل
مذاكرات ایران و كشورهای جهان غرب در شرایطی آغاز شد كه ایران از قابلیت‌های ابزاری لازم برخوردار بوده و این امر منجر به ایجاد زمینه برای مذاكرات متوازن گردید.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۲۳:۲۰
یادداشت؛
گذار از انترناسیونالیسم اسلامی به نظریه ایران اسلامی-شیعی
در مورد شعائر انقلاب اسلامی و پیوند آن با سرزمین ایران در پایان دهه چهارم و شروع دهه پنجم عمر جمهوری اسلامی تحولات و صورت مسأله جدیدی شکل گرفته؛ صورت مسأله‌ای که تقریباً به اشکال و انحاء مختلف در جامع...
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۲۳:۱۰
یادداشت؛
تولید چگونه رونق می گیرد؟
اگر بنا داریم به سمت تولید با پیوست فرهنگی مدنظر انقلاب اسلامی برویم، سیاست‌های غربی و غیربومی در برنامه‌های اقتصادی کشور جایگاهی نخواهند داشت چون نئولیبرالیسم با هدف باز گذاشتن بازارها عرضه‌شده و سود...
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۲۲:۱۰
خوانش گفتمانی از مناقشات سند ۲۰۳۰ در ایران؛
امر جنسی؛ آموزش یا تربیت؟
پیرامون امر جنسی در جامعه ایرانی، ۲ گفتمان عمده وجود دارد. گفتمانی که بر محور «آموزش جنسی» شکل گرفته و رویکردی تقلیل‌گرایانه به مسائل جنسی دارد و گفتمانی که بر محور «تربیت جنسی» شکل گرفته و امر جنسی ر...
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۲۱:۰۵
نکته‌ای به قلم حسین شریعتمداری؛
این بیانیه از کجا دیکته شده است؟!
محتوای بیانیه و شرایط زمانی صدور آن در کنار هویت امضاء‌کنندگان به وضوح حکایت از آن دارد که دیکته‌کنندگان بیانیه از بی‌اهمیت بودن آن در تصمیم‌سازی نظام با‌خبر بوده‌اند و به خوبی می‌دانسته‌اند «جایی که ...
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۲۰:۰۵
یادداشت؛
برجام مالی خطرناک‌تر از برجام هسته‌ای
از آنجا که هزینه پذیرش شرایط FATF به مراتب سنگین‌تر از هزینه عضویت در NPT است، خصوصاً اینکه دشمن برای بعد از عضویت ایران در کنوانسیون خواب‌های آشفته‌ای را تدارک دیده، می‌بایست در اقدامی هوشمندانه و پی...
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۲۰:۰۰
یادداشت؛
فساد و روش‌های مقابله با آن
اینکه گفته میشود”فساد، فساد می‌آورد“ یکی از درست‌ترین عبارات موجود در ادبیات فساد است. چرا که میزان وجود فساد و مقدار فضایی که به فساد آلوده شده است یکی از مناسب‌ترین زمینه‌های گسترش آن است.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۹:۴۰
گزارش تحلیلی؛
شمشیر آل‌خلیفه روی گردن علمای بحرینی/ اعلام جنگ علیه روحانیون
رژیم آل خلیفه با صدور حکم اعدام برای ۳ عالِم شیعی و همچنین صدور احکام حبس علیه ۸ عالِم دیگر عملا علیه روحانیون بحرینی اعلام جنگ کرده است.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۹:۳۶
موافقت قوه قضائیه با طرح «اعاده اموال نامشروع مسؤولان»
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از موافقت قوه قضائیه با طرح اعاده اموال نامشروع مسؤولان خبر داد.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۹:۱۰
سرمقاله؛
مدیریت شادی
مشاور امنیت ملی آمریکا گفته که در نیمه دوم تیرماه،‌ فشار تازه‌ای بر ایران خواهد آورد که همانا تاریخ پایان مسابقات جام‌جهانی است. براین اساس، مسوولان امر باید با سرعت و جدیت در تدارک برنامه‌ای برای تدا...