Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - خروج تضمینی!
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ Tuesday, August 14, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۰۱:۳۰
شناسه خبر: ۵۶۵۴۲۵
 
گزارش؛
خروج تضمینی!
هنوز فرصت شش ماهه آمریکا به ۲۰ روز نرسیده، ۱۴ شرکت بزرگ و مؤسسه مالی اروپایی اعلام کردند پیش از بازگشت تحریم‌ها از ایران خارج می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری رسا، شرکت‌‌های بزرگ و موسسات مالی اروپایی از ایران می‌روند. آنان برای خروج از ایران 180 روز فرصت دارند. برای آنها مهم نیست میان ایران و اتحادیه اروپایی بر سر آن چیزی که در ایران دولت همچنان از آن با نام برجام با 1+4 نام می‌برد، چه توافقی شکل خواهد گرفت و کمیسیون اروپا با قوانین مسدودساز و... چه راهی پیش ‌پای‌شان خواهد گذاشت.

بنا به‌ این گزارش، شرکت‌‌های اروپایی می‌دانند پس از خروج آمریکا از برجام، هرگونه فعالیت در ایران، شدیدترین جرایم مالی را به دنبال دارد و اتحادیه اروپایی و ایران در چارچوب برجام و حتی تفاهمات آتی، عملا هیچ مکانیسمی برای حمایت از آنان در برابر تحریم‌‌های آمریکا در دست ندارند.

اتحادیه اروپایی هم به صراحت به این شرکت‌ها اعلام کرده «توان جبران خسارات احتمالی جریمه‌‌های آمریکا را ندارد و در این زمینه نباید متوهم بود». اروپا در خوشبینانه‌‌‌‌‌ترین حالت می‌تواند از شرکت‌‌های کوچک و متوسط که هیچ فعالیتی در آمریکا نداشته و ندارند، حمایت کند. درک همین موضوع نیز باعث شده غول‌های اقتصادی اروپا برای خروج از بازار ایران، از یکدیگر سبقت بگیرند. برخی بانک‌ها و شرکت‌ها چند هفته قبل از اعلام رسمی خروج آمریکا از برجام، از ترس جریمه‌‌های سنگین آمریکا، بازار ایران را رها کردند و برخی دیگر پس از 18 اردیبهشت و اعلام خروج آمریکا از برجام، از بازار ایران خارج شدند. اما برخی شرکت‌ها که عمدتا در حوزه خرید نفت‌خام از ایران فعالیت می‌کنند، احتمالا تا 6 ماه دیگر در ایران خواهند ماند. آنها البته برای تداوم تجارت با ایران یک مشکل اساسی دارند و آن همکاری بانک‌ها در مراودات مالی با تهران است. اگر بانک‌ها تحت تاثیر فشار آمریکا، نخواهند مراودات مالی این شرکت‌ها را انجام دهند، آنان نیز دیگر امکان فعالیت در ایران را نخواهند داشت.
 

پدر این گزارش به بررسی وضعیت شرکت‌‌های بزرگ اروپایی در بازار ایران و واکنش آنها به خروج آمریکا از برجام پرداخته شده است.

خروج از ایران، یک ماه زودتر از هشدار ترامپ

نخستین بانک اروپایی که پس از سال 2015 وارد بازار ایران شد، بانک اتریشی «اوبربانک» بود. این بانک که قرار بود خط اعتباری در پروژه‌‌های «طرح‌‌های زیرساختی مانند خط آهن، نیروگاه‌‌های آبی، پروژه‌‌های تولید انرژی پاک، پروژه‌‌های بهداشت و سلامت و درنهایت طرح‌‌های مهندسی» بگشاید، پیش از اعلام رسمی خروج آمریکا از برجام از بازار ایران خارج شد. این بانک اتریشی اعلام کرد به‌خاطر تشدید تحریم‌‌های ایالات متحده از ادامه همکاری با ایران چشم پوشیده است.

خروج پس از 18 اردیبهشت

پس از خروج رسمی آمریکا از برجام، وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای 6 ماه به شرکت‌های اروپایی برای خروج از ایران فرصت داد. در صورت ادامه همکاری این شرکت‌ها با ایران، آنها مشمول جرایم سنگینی که آمریکا وضع می‌کند، می‌شوند. پس از این هشدار وزارت خزانه‌داری آمریکا، برخی از شرکت‌های بزرگ اروپایی اعلام کردند دیگر در ایران فعالیتی نخواهند داشت.

زیمنس

شرکت زیمنس ماه مارس سال ۲۰۱۶ میلادی همکاری مجدد خود را با گروه مپنا در زمینه تولید توربین‌های گازی و ژنراتورهای نیروگاهی آغاز کرد. ژانویه سال ۲۰۱۷ دو طرف قراردادی برای تولید ۱۲ کمپرسور گازی امضا کردند. جو کایزر، رئیس‌ شرکت زیمنس، در گفت‌وگو با تلویزیون سی‌ان‌ان اعلام کرد در پی خروج آمریکا از برجام این شرکت دیگر با ایران قرارداد جدیدی امضا نخواهد کرد. زیمنس حتی حاضر به انجام تعهدات خود پیش از فرصت 6 ماهه نیست و از تحویل 3 توربین گازی به ایران خودداری کرده است.

نفتی‌ها هم رفتند

شرکت‌‌های بزرگ نفتی نیز ترجیح می‌دهند پیش از پایان فرصت تنفس 6 ماهه، همکاری خود با ایران را متوقف کنند. شرکت دانمارکی «تورم» (Torm) که در حوزه تأمین تانکرهای نفتی فعالیت می‌کند، از 25 اردیبهشت دریافت سفارش‌های جدید را از تهران متوقف کرد.  شرکت نفتی انی ایتالیا پس از برجام با هدف دریافت مطالبات 280 میلیون دلاری بابت سرمایه‌گذاری‌‌های قبلی خود در ایران،  خرداد 96 قراردادی را با ایران برای مطالعات امکان‌سنجی توسعه یک میدان نفتی و یک میدان گازی به امضا رساند. سال گذشته کلودیو دسکالزی، مدیرعامل شرکت «انی» گفته بود، وقتی پول سرمایه‌گذاری‌‌های قبلی بازپرداخت و نوع قراردادهای پیشنهادی ایران مشخص شود، «انی» مجدد کار در ایران را آغاز خواهد کرد. اکنون و با دریافت مطالبات این شرکت نفتی، «انی» اعلام کرده توافق خود را با ایران لغو می‌کند. این شرکت ماهانه 2 میلیون بشکه نفت از ایران خریداری می‌کرد اما اکنون به دنبال جایگزینی مطمئن برای نفت ایران است.

اما یکی از پر سر و صداترین قراردادهای ایران در پسابرجام، قرارداد با شرکت توتال بود. مذاکرات با شرکت توتال به منظور تهیه HOA (توافقنامه نهایی) جهت توسعه و بهره‌برداری فاز ۱۱ پارس‌جنوبی آبان سال 95 بین شرکت ملی نفت ایران و مشارکت توتال، CNPCI و پتروپارس به امضا رسید. در این مشارکت، توتال رهبری مشارکت را عهده‌دار شد و قبول کرد با سهم 1/50 درصدی، اپراتور فاز ۱۱ پروژه پارس‌جنوبی شود و شرکت نفت دولتی چین سی‌ان‌پی‌سی و پتروپارس ایران نیز به عنوان شرکای توتال در این پروژه انتخاب شدند. حالا اما این شرکت نفت و گاز فرانسوی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده با توجه به خروج ایالات متحده از برجام و بازگشت تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران، در صورتی که در چارچوب تحریم‌‌های جدید آمریکا مورد معافیت قرار نگیرد، از پروژه اکتشاف گاز پارس‌جنوبی خارج می‌شود. همچنین شرکت لهستانی PGNIG که در زمینه نفت و گاز فعال است اعلام کرد همکاری خود با ایران را به دلیل خطر تحریم‌‌های آمریکا به حالت تعلیق در می‌آورد. معاون این شرکت گازی که برای کمک‌های تخصصی فنی در حوزه استخراج گاز در ایران فعال است هم اعلام کرد:‌ فعالیت در پروژه گازی ایران را به دلیل ترس از نقض تحریم‌های آمریکا و جریمه به حالت تعلیق درآورده است.

شرکت‌‌های کشتیرانی هم می‌روند

2 شرکت کشتیرانی کانتینری نیز در راستای همراهی با تحریم‌‌های آمریکا علیه تهران از ایران خارج می‌شوند. شرکت دانمارکی مرسک مولر (MAERSK) بزرگ‌ترین شرکت کشتیرانی کانتینری جهان برای تبعیت از تحریم‌‌های مجدد آمریکا علیه ایران، فعالیت تجاری‌‌‌‌اش را در ایران تعطیل کرد. «سورن سکو» یک مقام ارشد این شرکت گفت: با توجه به اعمال دوباره تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران، اگر شما تجارت با آمریکا آن هم در حجم گسترده داشته باشید، نمی‌توانید در ایران فعالیت تجاری انجام دهید. شرکت ‌ام‌اس‌سی، دومین شرکت بزرگ حمل‌ونقل کانتینری جهان نیز پس از مرسک اعلام کرد، ثبت سفارشات جدید برای ایران را متوقف خواهد کرد.

بوئینگ و ایرباس

کمتر از یک روز پس از خروج آمریکا از برجام، استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا از لغو قرارداد شرکت های بوئینگ و ایرباس برای فروش هواپیمای مسافری به ایران خبر داد. سال 95 ایران 200 هواپیمای مسافری به مبلغ 3/38 میلیارد دلار برای شرکت ایران‌ایر سفارش داد که شامل 100 فروند هواپیمای ایرباس، 80 فروند هواپیمای بوئینگ و 20 فروند هواپیمای ‌ای‌تی‌آر بود اما بوئینگ و ایرباس براساس قوانین جدید آمریکا امکان تحویل این هواپیماها را ندارند.

دانیلی ایتالیا

شرکت دانیلی ایتالیا که تولیدکننده فولاد است، سال 2016 میلادی یک توافق تجاری کلی به ارزش حدود 7/5 میلیارد دلار با ایران به امضا رساند. این شرکت نیز اعلام کرده تلاش برای یافتن تامین‌کننده مالی برای سفارشات 5/1 میلیارد یورویی (8/1 میلیارد دلاری) که در ایران برنده شده را متوقف کرده است. آلساندرو تریویلین، مدیرعامل شرکت دانیلی در این‌باره گفت: «با خروج آمریکا از توافق هسته‌‌‌ای، بانک‌ها به دلیل نگرانی از تحریم‌‌های ثانویه دیگر آماده تامین مالی پروژه‌‌های ایرانی نیستند».

پایان فعالیت بانک دی‌زد آلمانی

«دی‌زد بانک» آلمان که دومین بانک بزرگ آلمانی در زمینه اعطای وام به شمار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید، روز جمعه اعلام کرد تراکنش‌‌های مالی خود با ایران را در ماه جولای به حالت تعلیق در می‌آورد. سخنگوی «دی‌زد بانک» اعلام کرد: ما تمام تراکنش‌‌های پرداختی خارجی مرتبط با ایران را از ابتدای جولای به صورت کامل به حالت تعلیق در خواهیم آورد.

آلیانتس

Allianz شرکت چندملیتی خدمات مالی است که دفتر مرکزی آن در شهر مونیخ آلمان قرار دارد و تمرکز اصلی این شرکت بر ارائه خدمات بیمه است. این شرکت هم‌اکنون به‌عنوان سومین شرکت خدمات مالی و بانکداری جهان شناخته می‌شود. حالا با اعلام خروج آمریکا از برجام، آلیانتس تصمیم گرفته از ایران خارج شود.

ساگا

ساگا شرکتی نروژی است که در حوزه انرژی خورشیدی فعال است و اکتبر 2017 قراردادی به‌ارزش 5/2 میلیارد یورو برای ارائه خدمات انرژی خورشیدی به‌ مدت 5 سال با شرکت توسعه‌دهندگان انرژی امین امضا کرد اما بعد از اعلام تصمیم ترامپ برای خروج از برجام، گائوت استینکوپ، مدیر توسعه شرکت ساگا از خروج این شرکت از ایران خبر داد./۹۶۹//۱۰۲/خ

منبع: وطن امروز

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۰۰:۰۶
سرداب و شبستان امامزاده روح‌الله افتتاح شد
سرداب و شبستان امامزاده روح‌الله(ع) در میدان امام خمینی(ره) تهران افتتاح شد و علاقه‌مندان همه روزه می‌توانند ضمن زیارت این آستان مقدس از فضای آن استفاده کنند.
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۰۰:۰۵
سرمقاله؛
تغییر زمین بازی
خیلی زود مشخص شد آنچه را که برخی سیاسیون و سلبریتی‌ها درباره تقسیم دریای خزر گفتند، نادرست بود. دقیقاً مانند آنچه یک نماینده مجلس درباره گم شدن ۹‌میلیارد دلار گفته بود.
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۰۰:۰۳
یادداشت؛
نفوذی ها در جنگ اقتصادی
یکی از جبهه‌هایی که ایران اسلامی طی چند سال اخیر، مصافی سنگین را با نظام سلطه آغاز کرده «جنگ اقتصادی» است که دو اهرم «نبرد روانی» و «نفوذ»، دو ابزار بسیار پرکاربرد حریف در شطرنج اقتصاد به شمار می‌آیند...
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۵۹
یادداشت؛
شناخت‌شناسی دشمن با معمار تحریم‌ها
در شرایط حساس کنونی کشور به لحاظ سیاسی و اقتصادی و در شرایطی که در یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی قرار داریم، ارزیابی شناخت دشمن و تحلیل راهبردهای آن علیه ایران می‌تواند کمک کند برای ادامه راه نقاط ضعف خود ...
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۵۸
فضای مجازی | همدستی با ترامپ
علی علیزاده: اول، خبری هولناک می دهد که افکار عمومی را بلرزاند و بعد وقتی خبر در ذهن نشست، تبصره می دهد که از صحت خبر مطمئن نیست؛ دقیقا همدست توپخانه جنگ روانی دشمن.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۵۴
یادداشت؛
بایسته‌های این آوردگاه
درخواست اخیر رییس ‌قوه قضائیه از رهبر معظم انقلاب که پاسخ مثبت ایشان را به دنبال داشت، قبل از هر تفسیر و تحلیلی نشانه رسیدن به این باور است که جمهوری اسلامی ایران درگیر یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی است.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۴۷
فضای مجازی | رضایت ملت
محسن پیرهادی: مردم پشت قوه قضائیه مقتدر می‌ایستند.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۳۴
یادداشت؛
ابلاغ فرمان ۴ ماده‌ای بسیج در مبارزه با محتکران
کار جهادی بسیجیان که در هفته‌های اخیر آغاز شده، روز گذشته نیز منجر به کشف انبار احتکار ۲۲۰۰ تن شمش آلومینیوم در اراک، ۱۰ هزار حلقه لاستیک سبک در شهرستان ملکان، ۴۰ تن چرم و ۷۰ کانتینر برنج شد.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۳۳
یادداشت؛
آنچه باید دولت با تحریم‌ها دنبال کند
مشاهدات و اخبار حاکی از آن است همچنان دولت در حوزه تولید به خصوص برای بنگاه‌های متوسط و کوچک که قدرت اعمال نفوذ در سیاستگذاری‌های دولتی را ندارند، فکری جدی نکرده است وآن‌ها رها شده‌اند و در حالت بلاتک...
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۲۹
سرمقاله؛
موج سواری در خزر ممنوع
طرح گزاره هایی مانند سهم ۵۰ درصدی ایران از خزر، که حتی در دوران شوروی سابق محقق نشد و ایجاد ذهنیت‌های کاذب در کشور، آن هم از سوی فرد یا افرادی که داعیه دار نمایندگی مردم هستند نتیجه ای به جز تضعیف ام...
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۲۸
فضای مجازی | جنایت جنگی
حداد عادل: آیا کسی هست که در سازمان ملل، آمریکا، آل‌سعود و حامیان کودک کشی را محکوم کند؟
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۲۳
یادداشت؛
برای مفسدین کار فرهنگی کنید!
اصلاح طلبان سا‌ل‌هاست در مقوله معضلات فرهنگ می گویند برخورد نظامی جواب نمی دهد و باید کار فرهنگی نمود اما در عمل نه تنها کار فرهنگی نمی کنند بلکه بر عکس ضد فرهنگ عمل می کنند!
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۲۱
شوم‌ترین آثار کسب درآمد حرام
امام هادی(ع) در یک روایت عواقب کسب درآمد حرام را معرفی فرمود.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۱۹
فضای مجازی | خطر در کمین
عبدالله گنجی: خطر فضای مجازی برای ما این است که تمدن ایرانی از اخلاق تهی شود.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۱۸
یک معیار مهم برای انتخاب همسر
قرآن کریم در قالب یک داستان، معیاری بسیار مهم برای انتخاب همسر را بیان می‌کند.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۱۷
به مناسبت اول ذی‌الحجه؛
ازدواج حضرت زهرا به روایت امام رضا
پیامبر(ص) فرمود: مژده بده اى على(ع) که من نیز، همچون خداى رحمان، دخترم فاطمه(س) را به ازدواج تو درآوردم و آنچه را که خداوند براى او پسندید، من نیز پسندیدم.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۱۱
فضای مجازی | دریای خزر
محمد جواد ظریف از تدوین سند همکاری‌ کشورهای حاشیه دریای خزر خبر داد.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۰۹
حجت‌الاسلام والمسلمین انصاریان:
دولت رفتار خود را قرآنی کند، مشکلات حل خواهد شد
پژوهشگر علوم و معارف قرآنی با توصیه به دولتمردان مبنی بر توجه به رفتار قرآنی برای حل مشکلات، گفت: اگر دولت می خواهد مشکلاتش حل شود، مقداری از مردم جانبداری و دلجویی کند و به مردم بیشتر محبت کند.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۳:۰۱
موسوی لارگانی:
رییس قوه قضائیه خواستار عبور از ملاحظه‌کاری‌ های قانونی شده است
عضو هیات رییسه فراکسیون روحانیت مجلس گفت: نامه رییس قوه قضائیه به رهبر انقلاب جهت اخذ مجوز برای برخورد قاطع و بدون ملاحظه‌کاری‌های قانونی با مفسدان و اخلالگران اقتصادی است.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۲:۵۶
رییس سازمان بسیج مستضعفین:
جنگ اقتصادی علیه ملت ما راه افتاده است و باید آرایش جنگی بگیریم
رییس سازمان بسیج مستضعفین گفت: در این اوضاع که یک جنگ اقتصادی علیه ملت ما راه افتاده است معتقدم باید ما نیز در بعد اقتصادی آرایش جنگی بگیریم.