Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - سلام آیت‌الله جنتی
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ Saturday, September 22, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۰۱:۲۰
شناسه خبر: ۵۵۸۹۴۳
 
یادداشت؛
سلام آیت‌الله جنتی
اگر بعضی خواص، از سر خودخواهی و تفرعن و تکبر و برتری دادن دار و دسته و فک و فامیل بر صراط مستقیم، هنگام لبیک نهایی به دعوت حق، بسی غافلگیر می‌شوند اما انقلاب اسلامی، فراوان یار وفادار دارد که علی‌الدوام مشغول لبیک گفتن به دعوت حق هستند و در هیچ دوگانه‌ای، تن به باطل نمی‌دهند.

به گزارش خبرگزاری رسا، اگر بعضی خواص، از سر خودخواهی و تفرعن و تکبر و برتری دادن دار و دسته و فک و فامیل بر صراط مستقیم، هنگام لبیک نهایی به دعوت حق، بسی غافلگیر می‌شوند اما انقلاب اسلامی، فراوان یار وفادار دارد که علی‌الدوام مشغول لبیک گفتن به دعوت حق هستند و در هیچ دوگانه‌ای، تن به باطل نمی‌دهند، ولو دوگانه اجرای عدالت و محبت فرزند! «چون فلانی، فرزند من است، پس آنقدر فشار بر قوه قضائیه می‌آورم و آنچنان با کمک زنجیره‌ای‌ها، جو را متشنج می‌کنم که نگو» یا «چون من با رأی اکثریت، حال نمی‌کنم، پس علیه مردمسالاری، نامه سرگشاده می‌نویسم و با سوءاستفاده از جایگاهی که دارم، خطبه را بر مدار فتنه می‌خوانم» نه آن چیزهایی است که حتی بر دل یار خمینی و خامنه‌ای، خطور کند! آری! آیت‌الله جنتی را می‌گویم که چه برای «انقلاب اسلامی» و چه برای «جمهوری اسلامی» همواره همان نقش را ایفا کرده که آن یار سن و سال‌دار برای امام عاشورا!

گاهی پیری و شیخوخیت و احساس بزرگی، مانع پذیرش حق می‌شود اما آنکه واقعا «حبیب» باشد، هیچ وقت راضی به فروختن مظاهر حق، به مظاهر باطل نمی‌شود! این فخر برای آیت‌الله جنتی بس که دشمن‌دوستان، عمری است حتی یک کلمه هم به نفع ایشان ننوشته‌اند! و این ننگ هم برای بعضی‌ها بس که همان‌ها که روزی ناظر بر انقلاب، بد و بیراه‌شان می‌گفتند، سالیانی است شده‌اند ثناگوی‌شان! صدالبته نه من‌باب اعتراف، که از روی رنگ عوض کردن حضرات! حضرت آیت‌الله جنتی اما همانی هست که بود! همانقدر انقلابی! و همانقدر عقلانی! بارها شده امثال این حقیر، درست یا نادرست، به نقد تصمیمی از تصمیمات شورای نگهبان پرداخته‌اند لیکن با وجود آنکه دبیر شورای نگهبان می‌توانست ناظر بر این مهم که این نهاد، با رأی جمعی اداره می‌شود، پرده از نظر لابد انقلابی خود بردارد اما چنین نکرده‌اند، چرا که تشخص و تحفظ و حرمت‌داری و عقل‌گرایی و پرهیز از منیت و غرور هم از جمله مظاهر انقلابی‌گری است! و دقیقا همین‌جاست که مرز باریک میان انقلابی‌ها و انقلابی‌نماها پررنگ می‌شود!

قطعا استعفای از امری که ولی‌فقیه، آن را بر دوش آیت‌الله جنتی گذاشته، کار دشواری است و شاید از همین منظر بود که ایشان تا جایی که می‌شد، خطیب جمعه تهران باقی ماندند اما از آنجا که عنصر انقلابی، عقل‌مدار هم هست، آن چند خط، تقدیم رهبر انقلاب شد، تا بنا به اقتضای سن و سال، دیگر شاهد خطبه‌خوانی‌های حبیب حزب‌الله نباشیم! قدرمسلم، سخنرانی طولانی آن هم برای یک جمعیت کثیر که انرژی خاص خودش را می‌طلبد، دیگر در توان آیت‌الله جنتی نبود لکن بدخواهان بدانند این استعفای آیت‌الله جنتی بود، از کاری که دیگر توانش را نداشت، نه خداحافظی با همه کارها! اگر ما در «سه‌راه شهادت» پیر دلاوری چون «حاج‌بخشی» داشتیم، در «سه‌راه جمهوری» هنوز هم سایه «آیت‌الله جنتی» بلند است! اگر ما برای «تأمین امنیت ایران» به «قاسم سلیمانی» نیاز داریم، برای «حفظ اسلام و انقلاب» و «جلوگیری از افتادن امور به دست نااهلان و نامحرمان» به «آیت‌الله جنتی» نیاز داریم!

بله! از منظر حق، می‌توان منتقد فلان تصمیم شورای نگهبان هم شد اما آنی فرض کنید که این شورا نبود یا در رأسش آیت‌الله جنتی نبود! این وسط، دل ما تنها برای یک چیز تنگ می‌شود؛ خطبه‌های نمازجمعه ایشان، بویژه در دهه 70 که سرشار از عدالت‌خواهی بود و نقد اشرافیت و نهیب به ریخت و پاش و تجمل‌گرایی مدیران! و این هم قابل توجه سوپرمن‌هایی که توهم زده‌اند موج عدالت‌خواهی و مبارزه با فساد و تبعیض، از فلان مناظره کلید خورد! نخیر! آیت‌الله جنتی در دهه‌ای علم عدل و داد بلند کرد که تازه دنیا داشت رخ نشان می‌داد به تازه به دوران رسیده‌ها! و در آن بدو امر، آن خطبه‌ها را خواندن، هنر بود، نه حتی خطبه‌های عدالت اجتماعی مرحوم هاشمی در دهه 60 که اساسا دهه آن حرف‌ها بود!

القصه! در دهه 70 آیت‌الله جنتی با خطبه‌هایی که خواند، توانست در دوگانه رفاه‌زدگی و نوکیسگی و دست‌درازی به بیت‌المال با عدل علوی، دومی را برگزیند! همچنان که در دهه‌ای بعد، میان دوگانه من‌سالاری و مردمسالاری، ناسزاها را به تن خرید لیکن نگهبان آرای توده‌ها باقی ماند! چه قبل از 88 و چه بعد از 88 آنچه ما اسمش را «مردمسالاری دینی» می‌گذاریم، بخشی هم مدیون انقلابی‌گری و تعقل آیت‌الله جنتی است در نهاد محترم شورای نگهبان! و الحمدلله که حبیب نظام، همچنان زنده است! بدخواهان بدانند؛ ما آیت‌الله جنتی را تنها برای خطبه روز جمعه از دست دادیم! آری! از شنبه تا پنجشنبه یعنی در تمام روزهای کاری هفته، هنوز انقلاب، حبیب خودش را دارد! پس سلام آیت‌الله جنتی... ./۹۶۹//۱۰۲/خ

منبع: وطن امروز

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۴
در ایام محرم؛
ضرورت نظافت و پاکسازی معابر عمومی در هنگام پخش نذری
رییس اداره اوقاف پاکدشت گفت: با توجه به اینکه بسیاری از هیأت ها در این ایام نذری پخش می کنند، باید نظافت هم انجام شود و محیط شهر پاکیزه باشد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۳
یادداشت؛
شاه کلید وابستگی‌ها!
هر وابستگی به بیگانگان خود به‌خود ناپسند است چرا که از یک سو می‌تواند در روز لازم به عنوان اهرم فشار مورد استفاده قرار گیرد و از سوی دیگر می‌تواند در ابعاد دیگر نیز گسترش یافته و عملا یک کشور را در مع...
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۲
با محوریت آشنایی با وقف؛
همایش علمای شهرستان شهریار برگزار شد
همایش علمای شهرستان شهریار با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از روحانیون و مبلغان شهریار و حومه در محل مدرسه علمیه امام صادق(ع) برگزار شد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۰۲
مداحان اهل سنت از حب سیدالشهدا می‌گویند؛
حسین آبروی اسلام است
یک مداح اهل سنت در مورد اهمیت قیام عاشورا گفت: اگر امام حسین به کربلا نمی رفت، آبرویی برای دین اسلام باقی نمی ماند. خون حسین(ع) آبروی اسلام است.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۲:۵۴
حجت الاسلام پیران مطرح کرد؛
نماز ظهر عاشورا بخش اصلی برنامه های محرم در روز عاشورا است
رییس اداره اوقاف بهارستان، تجمع عزاداران حسینی در روز عاشورا را بسیار مهم دانست و نماز ظهر آن روز را محور برنامه ها معرفی کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۲:۵۳
عمار حکیم:
پارلمان نباید عرصه‌ای برای تصفیه حساب‌های سیاسی باشد
رییس ائتلاف ملی شیعیان عراق گفت: پارلمان نباید عرصه‌ای برای تصفیه حساب‌های سیاسی باشد.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۳۴
حجت‌الاسلام قرائتی:
نماز ظهر عاشورا را باشکوه بپا دارید
حجت‌الاسلام قرائتی رییس ستاد اقامه نماز طی نامه‌ای خطاب به ذاکران حسینی نوشت: به مردم بگویید ظهر عاشورا هر کجا هستند، به یاد امام حسین(ع) و آخرین نماز کربلای او، نماز ظهر عاشورا را با شکوه و با اخلاص ...
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۷
یادداشت؛
بازگشت مجلس به رأس امور با شفافیت آراء
شفافیت آراء باب سؤال و مطالبه را از نمایند‌گان مجلس باز می‌کند و این سرآغاز بسیاری از تغییرات در کشور خواهد بود.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۷
تبین ابعاد قیام امام حسین در آستان امامزادگان
معاون فرهنگی اداره اوقاف جنوب شرق تهران آستان امامزادگان را بهترین مکان برای تبیین ابعاد قیام امام حسین(ع) دانست.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۶
به همت مجمع جهانی صلح اسلامی؛
همایش روز جهانی صلح برگزار می‌شود
مجمع جهانی صلح اسلامی در راستای برقراری صلح ، امنیت و حقوق برابر ملت ها؛ همایش روز جهانی صلح ۲۰۱۸ را برگزار می کند.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۲:۲۵
حجت الاسلام زینلی مطرح کرد؛
احیاء تعزیه خوانی در ایام محرم
معاون فرهنگی اداره اوقاف شمیرانات استان تهران احیاء تعزیه خوانی در آستان امامزادگان آن منطقه را محور برنامه های ایام محرم عنوان کرد.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۱۱:۱۵
حجت الاسلام پارسانیا تشریح کرد؛
چرایی به حاشیه رفتن طبقه‌بندی سابق علوم و گرایش به طبقه‌بندی جدید
استاد دانشگاه تهران گفت: غلبه آمپریسم و حس‌گرایی و سلطه ماتریالیسم در قرن هجدهم، مهمترین دلیل به حاشیه رفتن طبقه‌بندی سابق علوم و گرایش به طبقه‌بندی جدید شد.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۱۱:۰۰
وقف منزلی مسکونی در جهت ترویج وقف علمی
چند روز قبل یک باب منزل مسکونی از سوی بانویی خیراندیش در جهت ترویج فرهنگ وقف علمی وقف شد.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۷:۱۵
گزارش؛
پشت پرده حمله به کنسولگری ایران در بصره
روز جمعه دو حادثه تاسف‌بار در جریان حوادث استان بصره در جنوب عراق رخ داد که نمی‌توان آن را عادی و تصادفی قلمداد کرد، حمله عناصر مشکوک به کنسولگری ایران و مقرهای حشد شعبی به عنوان دو عاملی که طومار ترو...
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۶:۲۰
برگزاری کنگره بین المللی بزرگداشت آیت الله سید محمود شاهرودی
کنگره بین المللی بزرگداشت آیت الله سید محمود شاهرودی با دو پیش کنگره برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۵:۱۰
حجت الاسلام امینی‌نژاد:
فلسفه اسلامی مدل‌هایی برای شکل‌دهی به علوم انسانی دارد
یک مدرس حوزه و دانشگاه معتقد است بحث و داوری اساتید علوم انسانی اسلامی در مسائل دانش دین بنیان در شکوفایی و تکمیل علوم انسانی اثرگذار است.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۴:۲۰
حجت الاسلام محمد قمی:
حوزه باید درگیرحل مسأله های واقعی مردم شود
رییس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: حوزه اینگونه متحول می‌شود که درگیر حل مسأله های واقعی مردم شود و برای حل مسأله های واقعی مردم هرچه لازم است می اندوزیم و فرا می گیریم.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۴:۱۰
حجت‌الاسلام غلامی:
جامعه تنبل و راحت‌طلب، تمدن‌ساز نیست
رییس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا می‌گوید: یک جامعه بی‌خیال، باری به هر جهت، راحت‌طلب و تنبل، هیچگاه تمدن‌ساز نبوده و نخواهد بود.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۳:۱۰
حجت‌الاسلام صدیقی خطاب به طلاب:
اگر علامه دهر شوید اما گناه کنید علم شما نتیجه عکس می‌دهد و شما را به جهنم می‌برد
امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه بسیاری از مسلمانان معجزات امیر‌المؤمنین را دیدند و باز هم وی را انکار کردند گفت: شما طلاب هم اگر علامه دهر شوید و گناه کنید علمتان نتیجه عکس می‌دهد و شما را به جهنم ...
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۰۲:۰۵
به میزبانی امامزادگان شهرری؛
بیعت دوباره دوستداران امام حسین با ایشان
امامزادگان شهرری در قالب برنامه ای با عنوان "لبیک یا حسین" میزبان عاشقان اهل بیت(ع) در روز دوم محرم هستند.